1 Noordelijkste bolwerk van het carnaval Kritiek op actie tegen Spanje Directie Koperwiek boos op minister PROGRAMMA OPSTELLEN EXAMENPROGRAMMA ZINLO OPDRACHT" Vastrecht voor openbaar vervoer NOORDWIJKERHOUT BESLISSING UITSTELLEN' Christelijke Politiebond Nieuw-Vennep Vicon moet voldoen aan eisen hinderwet DINSDAG 4 NOVEMBE^)INSPA ROELOFARENDSVEEN Het on derwijzend personeel van "De Koper wiek" in Roelofarendsveen (huis- houdschoolij) is boos op 't ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. In een brief aan staatssecretaris De Jong vraagt de schoolleiding onhel- dering waarom het c-programma (een niveau waarop kandidaten exa men kunnen doen) vooor zeker ne gentig procent is afgekeurd. "Is het niet", zo schrijft de direc tie in haar brief, "een merkwaar dige zaak dat scholen (besturen) de vrijheid krijgen c-programma's samen te stellen, om dan achteraf te moeten ervaren dat die vrijheid binnen zeer strikte grenzen ligt? Zou het niet duidelijker, efficiënter zijn deze grenzen vooraf te stellen?" Men vraagt zich af of er in feite niet een zinloze opdracht is gegeven. De directie van de school stelt de staatssecretaris in haar brief vijf vragen. En vraagt daarop een dui delijk antwoord. "Duidelijke antwoor den", zo schrijft de schoolleiding, "zullen wellicht veel onrust en on genoegen kunnen wegnemen". Directeur Graus lichtte toe: "Niet alleen wij zijn verontwaardigd. Alle scholen, waar lhnolonderwijs wordt gegeven, zijn boos. De manier waar op het c-programma is beoordeeld, is niet charmant. Ons programma is afgekeurd, omdat het inhoudelijk niet volwaardig zou zijn, zo schreef het ministerie ons. Wij willen graag een motivering". Het alternatief, dat werd geboden, was, dat de scholen, wier programma was afgekeurd, maar een goedgekeurd programma moesten nemen aldus de brief, "ontstaat nu een merkwaardi ge ruilhandel, zuiver om de goed keuring. Er is weinig verandering meer mogelijk". één maan de tijd gehad om de (vele) ingediende programma's te beoorde len. "Duizenden zijn er ingezonden", vertelde adjunct-directeur Adema. "Wat wij zouden willen weten is, wie zijn oordeel over de programma's heeft uitgesproken". Adjunct-directeur Adema denkt, dat iedere onderwijskracht zeker één maand aan zijn bijdrage van het programma heeft gewerkt. "En er is geen enkele school waarvan het totale pakket is geaccepteerd. Alleen om de formulering zijn veel pro gramma's afgekeurd. Ik heb de in druk, dat de inspecteur voor het on derwijs de ambtenaren van het mi nisterie heeft gezegd, dat ze zich aan een bepaalde tekst moesten houden. Alles wat daarvan afwijkt mocht, vermoed ik, niet worden goedgekeurd. Het is op zijn zachtst gezegd een vreemde zaak, dateen totaal exa men in twee maanden kan worden beoordeeld". Zaalvoetbal Nog een paar uitsla gen van het Katwijkse zaalvoetbal! Cleijn Duin tegen LFC I: 11-2; Par. levliet tegen Tommies 5-4; Glasberj gen de Best tegen Regenboog 10-0 IJsclub De ijsclub van Lisser- broek houdt op 7 november in dei Meerkoet een jaarvergadering. Om kwart voor acht. Na de vergadering is er een feestje. Dicht De spoorovergang in Lissej wordt in de nachten van 9 op 10 en' van 10 op 11 november gerepareerd! Dan kunnen er van tien uuij 's avonds tot zeven uur 's morgens! geen auto's overheen. Brommers en fietsen kunnen wel gewoon overste-I ken. 8 november benoeming Prins Carnaval in congrescen trum Leeuwenhorst; 29 november dans en show in carnavalssociëteit; 1 januari nieuwjaarsreceptie in raadhuis-residentie 10 januari galabal in de residentie; 16 januari disco-avond voor de jeugd (12-16 jaar); 24 januari prinsenbal in de residentie; 30 januari winter uitvoering RK muziekvereniging 31 januari uitvoering St. Jeanne d'Arc 14 februari boerenbal in de residentie; 28 februari sleuteloverhandiging en ontvangst op het raadhuis, optocht, prijsuitreiking, bal in Leeuwenhorst, bezoek NKV-bal, bezoek aan café Ruigehoek 29 februari kindermiddag in Leeuwenhorst, balavond in residentie, jeugdcarnavalsavond in congres centrum Leeuwenhorst; 1 maart bejaardenmiddag in Leeuwenhorst, bal avond in Leeuwenhorst; 2 maart elf kroegentocht, bezoek aan tehuis voor spastische kinderen „De Honingraat", ver branden van het konijn en terugbrengen van sleutel aan burgemeester. En voor 3 maart zal wel op het programma staan: lang héél lang uitslapen. DRIEBERGEN De vervoersbond CNV ziet in de motorrijtuigenbelas ting een middel om bij automobilis ten het gebruik van openbaar ver voer te stimuleren. Verhoging van de ze belasting zonder meer is vol strekt zinloos en lost niets op. De automobilist is echter wel de trein in te krijgen, wanneer een deel van de belasting, pakweg honderd gulden, wordt beschouwd als betaling voor een vastrechtkaart. Van die kaart zouden de belas tingbetaler en zyn gezin tegen half geld gebruik kunnen maken van al het openbaar vervoer. Voorzitter J. J. Dassel van de ver voersbond, die dit idee vandaag tij dens de ledenvergadering in Drie bergen lanceerde rekende voor dat er bij het huidige autopark via de vastrechtkaart vijftig miljoen gulden ln het laatje zou vloeien voor het openbaar vervoer. Mensen zonder auto zouden uiteraard ook voor hon derd gulden zo'n kaart kunnen ko pen. Al met al zou de vastrechtkaart zeker een half miljard per jaar kunnen opleveren, ongeveer de helft van wat het openbaar vervoer mo menteel Jaarlijks opbrengt. De heer Dassel zei, dat de regering fout zit, wanneer ze denkt de auto mobilist meer voor het openbaar ver voer te interesseren door te volstaan met een forse verhoging van de mo torrijtuigenbelasting. Integendeel, de automobilist zal dan juist vaker z'n auto pakken om de hoge belasting en andere vaste lasten eruit te rijden. Bij de NS slaat het idee van de heer Dassel wel aan. NOORDWIJKERHOUT Noordwijkerhout is de meest noordelijke zuidelijke vesting. Het carnaval wordt hier minstens zo uitbundig gevierd als beneden de Moerdijk: drie da- lang zijn alle winkels gesloten, mannen, vrouwen en kinderen van alle rangen en standen hossen gearmd over de straat en zelfs de burgemeester is in die dagen alleen te spreken als boer Bosma. Al maanden van tevoren loopt het Noordwijkerhoutse volk zich te verkneukelen van de pret en als de tijd daar is, doen de stoere „Kaninefaaten niet onder voor welke Brabantse of Limburgse carnavallers dan ook. Door Frits Beu tick Dit is de overtuigde mening van Chris Vonk, in het dagelijks leven herenkapper en in zijn vrije tijd en thousiast bestuurslid van Noordwij kerhoutse carnavalsvereniging „De Kaninefaaten". Vereniging "De Kaninefaaten" en viering van carnaval in Noordwijker hout, bestaat nu al weer zestien jaar. Grondlegger was Ben van de Hoorn die in Noordwijkerhout mogelijkhe den aanwezig zag om het carnaval daar net zo populair te maken als in de zuidelijke provincies. Met eni ge moeite wist van de Hoorn een tiental mensen bijeen te trommelen die zich tijdens een vergadering van de 'Hanze' in De Zwaan, verkleed presenteerden, en met de hieropvol- gende polonaiese was het eerste car navalsfeest geboren. De Noordwij- kerhouters bleken beslist voor dit pleziertje te porren en de carnavals vereniging De Kaninefaaten werd opgericht. Kaninefaaten is een ver bastering van konienenvatters, ko nijnenvangers, die vroeger in de de ten over elf de we prins bekend gemaakt. Deze van tevoren reeds door de sie van de Kaninefaaten gekozen. De periode na het bekendmaken van (fa prins staat bol van de grappen en grollen. Er worden dan altijd wat Noordwijkerhoutse regio nogal veel ^ntjes^uitgehaald Cn Z° lieeft men aanwezig waren. Het symbool .•navalsvereniging is dan ook nog steeds een wapen geflankeerd door twee bier drinkende konijnen. Hoe is het nu mogelijk dat de stugge Noorderlingen in Noordwij kerhout tot zulk een enthousiasme voor dit zuidelijke feest konden wor den opgezweept? Chris Vonk zegt erover: "de ge meenschapszin in Noordwijkerhout is bijzonder groot We zijn met el kaar Noordwijkerhouters en dat be tekent dat er praktisch geen stan- denverschil is. Hoewel er hier in de omgeving erg rijke bollenboeren zijn va?it niemand zich meer dan een ander. Ik geloof dat dat de sleutel tot succes van het carnaval is. voorgaande jaren al eens een gietijzeren krul midden in de Hoofd straat geplaatst om te wijzen op het gemis van openbare toiletten in Noordwijkerhout. Den andere keer is door de carnavalsvierders een raadsvergadering bezet, waarbij prins carnaval de plaats van de bur gemeester innam en êille binnengeko men stukken goedkeurde. Vanaf 8 november tot de tweede maart zijn er veel activitei ten, waaronder een disco-avond, een boerenbal, een prinsenbal, een fees telijke optocht waarin allerlei zelfge maakte kostuums en voertuigen meegaan, balavonden en natuurlijk het nodige vermaak voor de jeugd. Maar ook de gehandicapten en be jaarden worden door 'De Kaninefaa ten' niet vergeten. Op 1 maart wordt een middag speciaal voor ouden van dagen in het congrescentrum geor ganiseerd. Zij die niet meer zo goed ter been zijn worden dan met parti- tijdens het carnaval op de culiere auto's van huis gehaald en heerlijk voor de men- weer teruggebracht. Ook onderhoudt Kapper Chris Vonk: „De succesformule van ons carnaval is de enonne gemeenschapsziny van de Noordiuijkerhouters. Nie mand voelt zich meer dan een ander." Op deze laatste dag, de dolle dins- gemeester, die dan weer 'boer Bos ma' af is. Voor een jaar. Voorlopig is het echter nog lang niet zo ver en alles staat op het ogenblik in het teken van de te be- prins. Wie zal de Artsen, arbeiders en zakenlie den, iedereen doet mee en mei viert met elkaar feest. Bijna het ge hele dorp (dertienduizend inwo ners) been rden de festiviteiten tevens officiéél beëindigd "met het Verbran den Van Het Konijn". Het konijn is demascotte van de Kaninfaaten en als dit verbrand is, rest nog slechts ae sleutel terug te geven aan de bur- beurt vallen? Wie wordt de zestien de prins van Noordwijkerhout Dolle dinsdag sen om zich eens helemaal te kunnen de Noordwijkerhoutse vereniging laten gaan. Omdat iedereen zo en- dankbare betrekkingen met Sancta thousiast is voor het carnaval kun- Maria en huize De Honingraat voor nen we een aantal dingen die met spastische kinderen. Carnavals-vere- het feest samenhangen makkelijk niging 'De Keiebijters', die door het organiseren. Als er tractors voor de personeel van St. Bavo wordt ge- optocht nodig zijn, dan is wel iemand uit de omgeving die over zo'n ding b'eschikt meteen bereid om ermee op te draven. Van het Congrescentrum De Leeuwenhorst hebben we ook alle medewerking gekregen. Zij zijn zo'n beetje de eni- De laatste dag van het carnaval ge hier in de buurt die over voldoen- valt dit jaar op twee maart en deze de ruimte beschikken voor zo'n mas- dag staat bekend als dolle dinsdag, saai feest en met name aan de heer Centraal staat hier de 'Elf Kroe- Glas, directeur van het congresge- gen tocht' die primair is bedoeld om bouw, hebben we erg veel te dan- het earn avals-gebeuren ook op de ken. Uiteraard werkt opk de politie straat te doen plaatsvinden. Via volledig mee en onze burgemeester elf horeca bedrijven, want ook ho is wel bijzonder enthousiast voor de tels en snackbars zijn in de kroegen- carnavalsviering. Na het overdragen tocht opgenomen, kan men een vaste van de sleutel van de plaats aan route door het dorp volgen. In ieder Prins Carnaval verdwijnt hij voor etablissement dat drie dagen in de feestvierende menig- men een stempeltje op een speciaal te en wordt slechts hier en daar als hiervoor verkrijgbare kaart en de- "Boer Bosma" gesignaleerd". geen die elf stempeltjes heeft ver gaard ontvangt een onderscheiding. Grollen In de praktijk blijkt het bepaald niet eenvoudig te zijn om deze elf stern- Zaterdag acht november is de peltjes t evergaren, want het is na- dag waarop de nieuwe prins Carna-^ tuurlijk bijzonder moeilijk om een val wordt geïnstalleerd. Als de fes- 'kroeg' waar het erg gezellig is te liviteiten drie uur aan de gang zijn verlaten, en naar de volgende te geweest wordt om precies elf minu- gaan! DEN HAAG (SP) Het PPR- kamerlid Jansen heeft minister Lub bers van Economische Zaken ge vraagd of er aanleiding is om de be slissing over het al dan niet door gaan met kernenergie geruime tijd uit te stellen. Het kamerlid verwijst daarbij naar het electriciteitsplan van de Samen werkende Electriciteits Produktiebe- drijven (SEP), waaruit blijkt dat in bezoekt krijgt de toekomst minder electriciteit hoeft te worden opgewekt dan aanvanke lijk was geraamd. PPR-er Jansen wil van de minister weten of die lagere raming verband houdt met een vermindering van het electriciteitsverbruik. Volgens het kamerlid hoeft, als die verminde ring blijvend zou zijn, niet zo snel beslist te worden of het aantal kern centrales moet worden uitgebreid. DEN HAAG (ANP) Omdat hij oktober)het work te onderbreken uit nog nooit met een grootscheepse pro- test-aktie als die van 2 oktober te gen de marxistische dictaturen had gereageerd. i aandeel zou hebben gehad in het protest tegen de terechtstellingen i vervoer en verhandelen van schil- Spanje blijkt in de politiegelederen derijen die van diefstal afkomstig slecht te zijn gevallen. Ter bewaking van deze gebouwen moesten ME-eenheden worden opge roepen en werd de taak van de po litie onnodig verzwaard. De mening van de vergaderde po litieambtenaren zal ter kennis van zestig leden tellende afdo- In zijn afscheidswoord sprak de eiste de procureur-generaal gisteren bij het gerechtshof in Den Haag bevestiging van het vonnis van de rechtbank, waarbij de 29-jarige koopman Cornelis R. uit Den Haag werd veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. Voor een waarde van onge veer f60.000 aan schilderijen waren gestolen uit woningen te Schiedam, Den Haag. Santpoort en Voorschoten. De inbraken en diefstallen werden gepleegd in de periode van septem ber 1974 tot maart van dit jaar. In de gisteren gehouden ledenver gadering van de afdeling Katwijk- Noordwijk van de Christelijke Poli tiebond werd scherpe kritiek gele- lens overal en te allen tijde dient De vergadering sprak uit, dat het het hoofdbestuur worden gebracht, vermoorden van politieambtenaren Uitgebreid werd verder van g als uiting van politieke onlustgevoe- dachten gewisseld over de voorg federatie de ling haar 25-jarig bestaan te vieren. Eon commissie gaat de jubileum viering voorbereiden. Bij de bestuursverkiezing stelde voorzitter C. Leeflang, die aan het eind van deze maand met f.l.o. hoopt te gaan, zijn functie beschik baar. Hij wordt opgevolgd door de heer J. Mos. De vakature in het verd op deze akties van de vakcen trales en de bij hen aangesloten bon den. Men sprak zich nadrukkelijk uit tegen het Franco-regiem, maar betreurde dat de oproep eenzijdig teger. Spanje was gericht en niet tevens tegen de dictaturen achter het ijzeren gordijn, worden afgewezen. Kritiek was er ook op de te Utrecht bond "St. Michaël' gehouden demonstratie gevoerde agitatie, leden van het kabinet was deelge nomen. Mede als gevolg van deze demonstratie waren de gemoederen tiebond en de Katholieke Politie- bestuur werd aangevuld door de Unaniem sprak kiezing van de heer M. Smilde. Be de daar de vergadering zich uit voor deze stuurslid F. Quatfass zag zich her- ook door vorm van samenwerking met een benoemd, uitzicht op fusie. Uit de reacties verschillende sprekers bleek, dat het principiële uitgangspunt van de de macht- zodanig opgezweept geworden, dat Chr. Politiebond gehandhaafd wilde zien. In het voorjaar van 1976 hoopt geschenk aan. De heer Mos dankte de voorzit ter voor de wijze waarop hij ruim elf jaar aan de afdeling leiding had gegeven en bood een herinnerings- scheidende voorz. zyn zorg uit de polarisatie in de samenleving van dit land en de onzekerheid in het bestaan van velen. Hij wekte op vast te houden aan de Bijbel als het onfeilbaar Woord van God, zo als dit in de statuten van de Chr. Politiebond als uitgangspunt is vast gelegd. "Dit Woord houdt stand en wykt geen duimbreed, ook al hebben wij op d'e aanvallen van ongeloof en wetenschap niet altijd een pasklaar antwoord. "Wat vergaat, 't Woord bestaat". Laten wij daaraan mo gen vasthouden, nu en in de toe komst", besloot de vertrekkende voorzitter. bovendien Groothertog van De Zilk en De Ruigenhoek? En wat voor stunt zal er bij de benoeming nu weer plaatsvinden? Zaterdag 8 no vember zal het allemaal blijken, 's Avonds om drie minuten over elf. Driewerf alaaf. NIEUW VENNEP By het aan vragen van een (hernieuwde) hin derwetvergunning zijn de Vicon Po- lyesterfabriek in Nieuw Vennep, zwa re eisen voorgelegd, waaraan zal moeten worden voldaan. Niet alleen ten opzichte van de hinderwet, maar ook in verband met de wet op de luchtverontreiniging. De Vicon-di- rektie heeft ondermeer de opdracht gekregen een schoorsteen van 50 me ter hoogte te laten aanbrengen. De Vicon vindt de eisen veel te hoog, vooral ook omdat deze zijn geba seerd op een volledige capaciteit, terwijl de Vicon momenteel draait op een derde van de totale capaci teit. De direktie is nu in beroep ge gaan bij de Kroon. Ondermeer wordt gesteld dat, wanneer de kosten die moeten worden gemaakt worden door berekend, Vicon onverantwoordelijk hoge prijzen moet gaan rekenen. Uit gesprekken met de provincie is gebleken dat de provincie niet on welwillend staat tegenover een even tuele financiële steun. Niettegen staande gaat de direktie in beroep. De actiegroep Vicon, die zich al geruime tijd bezig houdt met akties tegen de geluidshinder en stank door de Vicon veroorzaakt, heeft ook be roep bij de Kroon aangekondigd. Dit omdat men de gestelde eisen nog te laag vindt. Sierteelt "Theorie en Praktijk" houdt op 6 november een algemene ledenvergadering in Flora (Hille- gom). Drs. J. B. M. Rotteveel houdt een inleiding over de plaats van het bollen vak in de Nederlandse sier teelt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4