Raad mag vrij praten in zaak-Daey Ouwens üifflil Stichting moet tijdig met plannen opdraven Strohalm PvdA: enquete in bejaardencentra Geheimhouding nu opgeheven LEIDSE KANTONRECHTER Over leugenaars en onbegrepen onschuld Commissie houdt zich bezig met Boekovsky 'nPhilipsHoogtezon zorgt o.a. voor weerstand 25 SDAG 4 NOVEMBER jchijiaopenheid )e gemeenteraad van Leiden heeft gisteravond besloten de geheimhouding in de kwestie- Mg Daey Ouwens (de sinds begin vorig jaar geschorste directeur van de Groenoordhal) op te heffen. Er behoeft niet langer meer achter hermetisch geslo ten deuren over te worden ver gaderd, raadsleden mogen, openlijk verklaringen afleggen en daarbij alle stukken raad- 3°s.; plegen die sinds 1 augustus 0_<6 1973 over deze bittere affaire zijn geproduceerd. Het besluit j komt rijkelijk laat want deze "10! krant heeft al van 20 septem- ber 1974 af een reeks van zoge naamd geheime documenten ®q gepubliceerd. Maar beter laat dan nooit. vraag is alleen wat die open baarheid nu precies waard is. Men zou tenminste verwachten 8 dat de persorganen in deze stad inzage zouden krijgen in het volledige (en intussen zeer om- vangrijke) dossier over de ya kwestie-Daey Ouwens. Maar zo ver gaan de vroede vaderen ll"niet. J; Dnder openbaarheid verstaat de 1 Leidse raad alleen dat raadsle- den nu openlijk over deze affai re hun zegje kunnen doen, maar de journalist die ten i* stadhuize eens wil controleren re of zulke verklaringen wel over- t- eenkomenmet de diverse rap- ir I porten en verklaringen krijgt nul op het request. Voor hem blijft het dossier gesloten. Een indrukwekkend staaltje open- 6 baarheid van de koude grond. Er kleven nog meer schoonheids foutjes aan die openbaarheid in de zaak Daey Ouwens. Er staat fijntjes geformuleerd dat de raadsleden vrijelijk kunnen praten over alle stukken die B en W hun in de loop der maan den hebben verstrekt. De py thon die hier onder het gras ligt is niet gering en de vraag is 1 maar in hoeverre de raadsle den hem hebben opgemerkt. Aan de ogen van B en W heeft in elk geval niets gemankeerd. Er bestaan in de zaak-Daey Ouwens namelijk documenten die de raad nooit in handen heeft gekregen. Dat zijn de verhoren, op de band opgeno men, die de Werkgroep-Van Aken destijds heeft afgeno men en op basis waarvan zij B en W destijds adviseerde om Daey Ouwens op non-actief te zetten. De werkgroep beweerde in haar rapport o.a. dat de vee handel geen vertrouwen meer had in de directeur van de* Groenoordhal en zij verwees daarbij naar getuigenverklarin gen van „twee informanten van de veehandel". In tegenstelling tot andere getui gen is dat tweetal altijd ano niem gebleven één van de weinig goed bewaarde geheimen in deze affaire, die verder lek te als een mandje. Het zou nut tig zijn om te weten hoe "zwaar" deze verklarngen nu eigenlijk zijn, juist omdat de i officiële veehandelsorganisatie steeds hardnekkig heeft gewei gerd een oordeel over Daey Ou wens uit te spreken. Door akkoord te gaan met déze clausule in de openbaarheid ontgaat de raad een hele kluif belangrijke informatie. Uit het bovenstaande kan niet anders worden geconcludeerd dan dat de openbaarheid in de i zaak-Daey Ouwens niet veel meer is dan een schijnopen- baarheid. Men durft de consequentie van zijn eigen besluit niet te aan- vaarden. LEIDEN De leden van de Leid se gemeenteraad hebben gister avond in meerderheid beslist, dat ze in het vervolg vrijuit mogen praten over de kennis die zij heb ben in de kwestie van de geschors_ te Groenoordhal-directeur Daey Ouwens. Met uitzondering van de voltallige CDA-fractie, die vond dat de zaken voorlopig nog in de beslotenheid besproken dienen te worden, waren de raad en het college van B en W het erover eens, dat de geheimhouding in deze zaak moet worden opgehe ven zodat er in de toekomst in openbare raadsvergaderingen over gesproken kan worden. Overigens hield het besluit tege lijkertijd toch weer enige beperkin gen in, die oud-wethouder en CDA- raadslid Ham na afloop de vrees deden uiten, dat de kans groot is, dat er in de kwestie Deay Ouwens nu allerlei "wilde verhalen de ron de gaan doen". Wat hield het be sluit namelijk niet in? Dat de stuk ken in deze kwestie nu ook voor iedereen 'dus ook voor de pers) ter inzage zijn. De verantwoordelijk heid voor de openbaarheid werd in de handen van de 37 raadsleden ge legd. Zij mogen elk voor zich beslissen of zij het noodzakelijk, aanbeve lenswaardig, verstandig vinden om de stukken openbaar te maken. Vanaf vandaag kunnen ze stukken of gedeelten daaruit openbaar ma ken zonder beschuldigd te worden van schending van de openbaar heid. In concreto komt het er op neer: de geheimhouding in de kwes tie Daey Ouwens bestaat niet meer, maar er is nog steeds geen volledi ge openbaarheid van alle stukken, die betrekking hebben op deze ge ruchtmakende affaire die nu al bijna twee jaar speelt. Haarlemmerstraat 181 Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw sieraden. LEIDEN De PvdA-fractie in de Leidse raad heeft het college van B. en W. verzocht een enquête te hou den in bejaardencentra en bejaar denhofjes. Men beoogt daarmee een zo goed mogelijk inzicht te krijgen in: ADVERTENTIE 'n beste borrel Jonge en Vieux voor rond 'n tientje. Bessen en Citroen voor even acht gulden te koop bij "Deleave" slijters en wijnhandelaren, herkenbaar aan het vignet op de deur. Immers het was januari 1974 toen het toenmalige college het advies van de werkgroep-Van Aken (toen raadslid) overnam om Daey Ouwens te adviseren enige tijd verlof te ne men. De werkgroep had namelijk met een aantal mensen rondom de Groenoord - directeur gesproken en daaruit* de conclusie getrokken, dat Daey Ouwens als directdeur niet goed functioneerde. Het duurde zes weken voordat B. en W. besloten de Groenoordhal-directeur te schorsen, nadat Daey Ouwens had laten we ten geen verlenging van verlof te wensen. Een situatie die tot op de dag van vandaag voortduurt. Na de schorsing is er de commis sie-Woudstra ex-raadslid en advo caat) geweest, die een groot aantal personen, waarmee Daey Ouwens geregeld te maken had, heeft ge hoord. Volgens de toenmalige advo caat van Daey Ouwens zijn uit dat onderzoek geen opzienbarende fei ten naar voren gekomen. Zeker geen feiten, die een schorsing (en moge lijk zelfs ontslag) zouden recht vaardigen. Toen gisteravond de kwestie Daey Ouwens voor de vijfde maal in twee jaar achter gesloten deuren in de raad aan de orde werd gesteld lagen er twee stukken op tafel. In de eerste plaats het voorstel van B en W om de notulen van de vier voorgaande geheime raads vergaderingen over de kwestie open baar te maken en in de tweede plaats een op 20 oktober jl. in de open baarheid ingediende motie van de VVD-ers Elzenga, Wessels en Van Duijn, waarin wordt aangedrongen op volledige openbaarheid. Dus niet alleen de verslagen van de geheime raadsvergaderingen, maar ook de stukken die B en W aan de raad hebben uitgebracht. Het CDA stelde zich op het stand punt, dat openbaarheid in dit sta dium niet verstandig zou zijn. Dat zou pas moeten gebeuren wanneer B en W op uiterlijk 1 december met een definitief voorstel in de zaak ko men en de raad heeft beslist. Dan zouden volgens de CDA-ers ook all'e stukken openbaar gemaakt kunnen v/orden. "Zou men nu tot openbaar making willen overgaan, dan stelde het CDA in een amendemenö van fractieleider Driessen de eis dat de personen die verklaringen hebt/en af gelegd eerst een week in de gelegen heid gesteld zouden moeten worden om bezwaar te maken tegen open baarmaking. Telegram In dat verband speelde ook nog een rol het telegram dat Groenoord hal-directeur Daey Ouwens gisteren via tussenkomst van zijn advocaat aan de raad toestuurde. Daarin wees hij erop, weliswaar een voorstander van openbaarheid in de zaak te zijn, maar dat dan alles openbaar ge maakt zou dienen te worden. Dus niet alleen de raadsverslagen, zoals in het voorstel van B en W werd gedaan. Bovendien maakte hij er bezwaar tegen wanneer slechts een gedeelte van de getuigenverklaringen openbaar gemaakt zou worden. Voor hem gold "alles of niets". Daarop werd in de raad uitvoe rig gediscussieerd wat de openbaar heid nu eigenlijk zou moeten inhou den. Na veel geharrewar en gepraat in diverse instanties kwam, men tot het besluit dat alle stukken over de zaak vanaf 1 augustus '73 ten minste voor zover die aan de raad ter kennis zijn gebracht - geen ge heimhouding meer zal rusten. Met name in de CDA-fractie bestond gisteravond na afloop nogal wat scepsis over een dergelijke beslissing. Oud-wethouder Ham vreesde dat een dergelijke openbaarheid mensen in grote verlegenheid zou kunnen bren gen. Ook partijgenoot Van Zijp deel de die vrees. Het college van B en W stelde zich op het standpunt dat in deze kwestie nu dezelfde openbaarheidsre gels gelden als voor tal van andere gemeentelijke zaken. Een regeling overigens waarvan volmondig werd erkend, dat er nogal wat haken en og'an aan zitten. Hoe het ook zij, de oplossing van de kwestie-Daey Ouwens werd gisteravond geen cen timeter dichterbij gebracht. Ben W zullen de komende weken aan een voorstel moeten sleutelen wat er nu met Day Ouwens moet gebeuren. Geen eenvoudige zaak en verschil lende raadsleden wisten gisteravond dan ook te voorspellen dat B en W deze "zwarte piet" wel aan de raad zullen toespelen. Met andere woor den dat de raad uiteindelijk" beslist hoe de toekomst er voor Daey Ou wens zal uitzien: terug naar de Groenoordhal als directeur, ontslag of een functie elders in het gemeen telijk apparaat. 1. de samenstelling en het functio neren van de besturen van stich tingen e.d. van bejaardencentra en bejaardenhofjes, 2. het functioneren van de directies van bejaardencentra en 3. de verzorging van bejaarden, ge huisvest in het verzorgingsgedeel te van een bejaardencentrum. In de brief aan B. en W. verzoekt de PvdA-fractie vóór de behandeling van de begroting 1976 op de hoogte te worden gesteld van de resultaten van dit onderzoek. Om de enquête zo snel mogelijk te kunnen uitvoeren heeft de PvdA-fractie reeds een twaalf pagina's tellende modelvra genlijst opgesteld waarin onder meer wordt geïnformeerd naar de brandt veiligheid, de huisvesting van perso neel, de ontspanningsmogelijkheden, de verzorging en de dienstverlening, de maaltijden en tal van andere za ken. De PvdA-fractie deelt het college tenslotte mee bezig te zijn met de sa menstelling van een tweede enquête formulier dat gebruikt zou kunnen worden voor een onderzoek naar het functioneren van verpleeg-- en verzor gingstehuizen. Peuterspeel zaal geopend LEIDEN Wethouder Dick Tesselaar heeft gisteren in de openbare kleuterschool De Hummelhof aan de Jacob van Campenlaan (Fortuinwijk) een peuter speelzaal geopend. Hij deed dit door een bord met daar op de naam van de peuter speelzaal ,,'t Klinkertje" vast te spijkeren aan de ivand van de kleuterschool. De peu terspeelzaal is door een groep ouders in samemoerking met de Werkgemeenschap Kin dercentra Leiden, het club- en buurthuis De Klinker en de gemeente tot stand ge bracht. Sinds gisteren is 't Klinkertje vijf ochtenden per iveek geopend. De kleuter leidster Lenneke Vonk zal de spelende peuters begeleiden. Foto: een gelukkig lachende Oom Dick temidden van de peuters. ADVERTENTIE verantwoord lekker! Als u en ik iets fouts doen. zijn wij onmiddellijk bereid dat toe te geven, wij zijn zulke eerlijke kleinburgers. Aan de andere kant van de streep staan de leugenaars en handige jongens, zij weten van de prins geen kwaad. De meeste zorgen baart mij de groep verongelijkten. Lijdelijk zie ik toe: overtuigd van hun eigen absolute onschuld moeten deze ontheemden op de knieën voor het onbe grepen vonnis. Ik dool in een land van ellende, in dode wind. Ik bedoel maar, het is niet altijd even makkelijk. Wie durft te leven met het onbegrijpelijke? Over de leugenaars kunnen we kort zijn: hun lage doortraptheid maakt mij witheet. Die ongure sujetten zou ik veroordeeld willen zien tot tien stokslagen ter plekke. Of zwiepende slaagjes met het Spaanse rietje (dat mag, want is van vóór Franco en heeft mijn opa zaliger, die schoolhoofd was, nog in de hoek van het lokaal zien staan: ongebruikt want de dreiging was voldoende). Om de handige jongens kun je soms smakelijk lachen. De Leide- naar Van der H. is waarschijnlijk een onuitstaanbare ijdeltuit en pocher, maar hij bracht het aardig, voor de vroege maandagmorgen. 9(j vertegenwoordigde Van de V., die zonder helm met zijn brom fiets op de Rijndijk in Zoeterwoude reed, zoals in de dagvaarding stond. De parmantige Van der H., waarschijnlijk student in de rechten, kwam met het wetboek in de hand (de pronte studenten editie van Kluwer, Deventer, losbladig maar onhandelbaar) naar voren; stalde al zijn papieren uit, stak zijn buik naar voren, zijn handen in zijn zakken, en etaleerde zichzelf en zijn kennis. Kanton rechter Van Dijke eerst wat koeltjes: „Als het u hetzelfde is, haalt u dan uw hand uit uw zak". Later bracht mr. Van Dijke de pseudo- intellectueel nog op de rand van onzekerheid door een aardig woordspelletje, maar tenslotte kreeg de niet te stuiten mooiprater gelijk: de Rijndijk in Zoeterwoude bestaat niet; in de dagvaarding had moeten staan „Hoge Rijndijk", en deze fout leverde vrijspraak op. Jaja, Van der H. ging nog meer glimmen en zwolg in eigen zaligheid. Ik treur. De gepensioneerde militair uit Breda voelt zich verraden. Hij begrijpt niet hoe de kantonrechter hem schuldig kon noemen, en begrijpt niet wat al die mensen toch doen. Bijna een Jaar ge leden reed Den H. op de Van de Valk-Bouwmanweg; een voor rechtsaf voorgesorteerde auto stond stil voor een zebra; Den H. rijdt rechtdoor langs deze auto, en schept op de zebra een 18-jarig meisje. Bij een zebra kun Je beter niet inhalen. De oud-militair probeert steeds weer uit te leggen dat hij niets verkeerds deed, maar de rechter veroordeelt hem tot 225 gulden boete en vier maan den voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Ik weet het niet. De verdachte had nog met in tranen verstikte stem gevraagd om clementie: „Ik heb verleden week mijn vrouw naar een psychia trische inrichting gebracht, daar moet ik elke keer met mijn auto naar toe rijden". Hem wordt uitgelegd dat de ontzegging voor waardelijk is en hij gewoon door mag blijven rijden. Maar hij belt mij op en vraagt wat hij doen moet. Hij zegt: „Voor mij reed een blauwe Peugeot, die ging rechts af. Hij moest de bocht heel langzaam nemen, omdat er niet veel ruimte was. Toen ik hem voorbijreed zag ik bij mijn rechter-spatbord ineens een schim. Het meisje holde de zebra op. Als zij uitgekeken had, had zij mij aan zien komen. Maar dan zegt de rechter dat ik de zaken omdraai! Dat niet dat meisje uit had moeten kijken, maar ik. Maar ik probeer de zaak van twee kanten te bekijken, ik bekijk altijd iets van twee kanten. Hij vertelt door en door, dan ineens: „Ik heb drie Jaar bij de Jappen gezeten, in de oorlog, maar ik ben niet rancuneus tegen die mensen". Hij zegt: „Hoe kan ik nu nog auto rijden; het idee dat ik schuldig ben is onverdraaglijk". Ik weet het niet, maar vrees het ergste. Ik zeg dat hij in hoger beroep kan gaan. „Krijg ik dan een andere rechter?" Ja, in hoger beroep krijg je een andere rechter. Hij is bang dat hij een hogere straf zal krijgen. TOM MAAS. LEIDEN De Leidse universiteits raad heeft gisteravond een commis sie ingesteld die in samenwerking met het college Van bestuur gaat proberen de Russische dissident Sla- dimir Boekovsky naar Leiden te krijgen. Boekovsky, die nu al ge ruime tijd in de Sowjet-Unie gevan gen zit, heeft eerder via zijn moe der laten weten op de uitnodiging van de Leidse universiteit te wil len ingaan en hier zijn studie bio logie te willen voortzetten. Mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, zei gisteravond dat nu Boe kovsky de uitnodiging heeft geac cepteerd, er nu wel spoed achter gezet moet worden om te probe ren de dissident naar Nederland te halen. Dit temeer, zei hij; omdat het er toch wel op lijkt dat de gezond heidstoestand van Boekovsky nog steeds te wensen overlaat. De com missie die gisteravond werd inge steld, bestaat uit vier leden en is uit alle geledingen (technisch-admi- nistratief personeel, wetenschappe lijk personeel en studenten) samen gesteld. LEIDEN In het bericht over de opening afgelopen zaterdag van de horeca-etablissementen „De Tonne- lier" en „Het Vergulde Haantje" in de Vrouwensteeg (zie deze krant van gisteren) is een storende fout geslo pen. Het 30-jarig jubileum van Nieuw-Minerva werd muzikaal niet omlyst door „Werkmans Wilskracht" maar door de Katholieke Leidse Har moniekapel. Meer Leids nieuws elders in deze krant ADVERTENTIE LEIDEN De Stichting Huisves ting Werkende Jongeren zal, wan neer zij in de toekomst nieuwe bouw plannen heeft, die al in een zeer vroeg stadium aan de gemeente moe ten voorleggen, omdat de kans an ders groot is dat er geen toestem ming zal worden gegeven voor de bouw. Een motie van di strekking,., ingdiend door het PvdA-raadslid Pe ters en later overgenomen door het college van B. en W., werd door de raad met algemene stemmen aan vaard. Aanleiding was het verzoek van de stichting om een garantie te geven voor de geldlening, die gesloten moet worden om de bouw van flats aan het Utrechtse Jaagpad mogelijk te maken. In de ogen van een aantal raadsleden kleven er aan het uiter lijk van de flats nogal wat bezwaren. Bovendien passen ze volgens velen niet tussen de bestaande bebouwing. Voor een achttal raadsleden was de maat nu al vol. Zij steunden de motie van Beijen (PPR/PSP/D'66) waarin de bouwplannen van de stichting een ernstige aantasting van de omgeving worden genoemd en B. en W. worden uitgenodigd om met de stichting in overleg te treden en aan te dringen op een kleinscha liger bouwplan dat beter past bij de bestaande bebouwing. Het voorstel om de garantie voor de lening toch te geven haalde ondanks de vele be zwaren de eindstreep met gemak. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord, zij het dat Beijen en v. d. Zande (PPR/PSP/D'66) lieten aantekenen dat zij tegen waren en de VVD-er Kufjers bij het nemen van de beslissing de raadzaal verliet. Het PvdA-raadslid Peters was be gonnen met de constatering, dat de bouwplannen van de stichting niet de mooist denkbare zijn. Hij betreur de dat de raad er in een zo laat sta dium mee was geconfronteerd, zodat bijsturing niet meer mogelijk was. Hij waarschuwde de stichting dat het de laatste maal zou zijn dat iets dergelijks door hem getolereerd zou worden. Peters kondigde aan dan zelfs niet voor het oneigenlijke mid del van de weigering van de garan tieverlening te zullen terugdeinzen. Beijen vond dat de garantieverle ning en de toestemming voor de bouw niet los gezien konden worden. „Je geeft een garantie omdat het plan niet in het belang van de volks huisvesting. Onze fractie vindt dit plan niet inhet belang van de volks huisvesting, gezien de gevolgde bouwwijze. Stedebouwkundig is het een onaanvaardbare toestand", al dus Beijen, die er op wees dat de stichting met de kritiek op de plan-, nen voor de Rijnsburgersingel wel had kunnen weten, dat de raad niet zo gecharmeerd is van een dergelijke bouwtrant. Wethouder Waal deelde mee dat hij van de stichting een brief had ontvangen waarin wordt toegezegd dat voortaan zo vroeg mogelijk over leg zal worden gevoerd met de ge meente. Desgevraagd zei wethouder Van Dam. dat de financiële positie van de stichting op dit ogenblik erg moeilijk is. „Om uit die tijdelijke problemen te komen zal de gemeente zeker de helpende hand moeten bie den", aldus Van Dam, die voor de wat langere termijn een duidelijk herstel voorspelde, gezien het bezit aan onroerende goedqten. „De posi tie van de stichting kan zeer ernstig worden aangetast als de voorberei- dingskosten voor het Utrechtse Jaag pad moeten worden afgeboekt, omdat de plannen niet künnen doorgaan aldus de wethouder. Temidden van alle kritiek waren ook waarderende woorden Voor de stichting. Zoals van oud-wethouder Ham (CDA), die de stichting een pluim op de hoed stak voor de tot standgekomen projecten. Hij kreeg de steun van wethouder Waal, die vreesde dat wanneer de plannen zou den worden afgewezen door de raad, by het bestuur de moed zou gaan ontbreken om nog met nieuwe initia tieven te komen. „Ook de kritiek op het Rynsburgersingelplan heeft in het bestuur lang nagewerkt", aldus de wethouder. LEIDEN De Leidse raad heeft er sinds gisteren een nieuw ge zicht bij. Tijdens cfe raadsverga dering van gisteravond werd door burgemeester Vis, Alfons Ranner geïnstalleerd. Hij maakt deel uit van de PvdA-fractie en neemt de plaats in die vacant werd door het vertrek van Henk Woelders naar het noorden van het land.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3