ppanje Sahara zal zich verzetten Pier Pasolini hij Ostia vermoord China hecht veel waarde bezoek Ford aan van MASSAPROCESSEN OP STAPEL IN PORTUGAL Geen ingrijpen Amerika m Juan Carlos in El Ajoen Kunstschatten uit cle Keulse Dom gestolen VE"ïlAANDAG 3 NOVEMBER BUITENLAND PAGINA 7 irfeventienjarige jongen bekent pndagochtend vroeg werd bij het favoriete acteur de J-jarige filmregisseur Pier Paolo gewelddaad heeft i diens echtgenote, en van zaterdag vermoord. De uitbuiters en uitgebuite- het evangelie Mattheus, sadisme en machtspolitiek waarmee hij zich afzette tegen valse asolini, een van de vier groten ixibe<p Italiaanse cinema. De dichter-r r Alplsseur werd gevonden met e iet pgeslagen schedel. Rondom war een poren van een gevecht, zij leek dat Pasolini zich hevig tegen dronjjn moordenaar of moordenaars lie feeft verzet. Een zeventienjarige kunbngen werddoor de politie ge- verdrresteerd wegens diefstal van Paso en (ni's Alfa Romeo. Hy heeft later be- buurjend dat hij Pasolini heeft ver schutoord, imerd De politie deelde gisteravond mee irigejat de jongen bekend had. De zeven- t. mlenjarige Pelosi vei'klaarde uit zelf- ïe Eerdediging te hebben gehandeld. De Rijntaliaanse regisseur zou Pelosi op en (et stadion van Rome opgepikt heb- Men en daarna sexuele toenaderin- ign hebben gezocht. Omdat de jon- dl'jen daarvan niets wou weten ont- °lond een hevig gevecht waarbij Pe- m(fcsi met een stok de schedel van verslagenheid gewekt. als bepalende factoren. In die jaren Italië grote schreef Pasolini de gedichten, die hem zijn eerste faam zouden Zijn nieuwste film „Salo of de brengen. De verschillende latere honderdtwintig dagen van Sodom" naar het boek van De Sade verkeerde in het stadium van afwerking. In augustus werden net als bij Fellini's „Casanova" een aan tal negatieven van de film gestolen. Er gingen geruchten dat fascistische levensperioden vallen precies met decennia samen. De jaren vijftig deden hem kennen als romanschrij ver van onder meer „Ragazzi di vita en „Una vita violenta". Als scenario medewerker van Bolognini en Fellini i Nachten van Cabiria"> maakte hij extremisten daarvoor verantwoorde- kennis met de film, die hij lijk waren, tot dusverre niet genoemde film verplaatste Pasolini de zeventiende-eeuwse handeling in een Zwitserse villa naar Salo in Noord-Italie, het laatste bolwerk van Mussolini in 1944, afkomstig uit Bologna terecht gekomen 'sterie werd onmiddellijk op een zeer eigen manier als medium ging gebruiken. Als intellectueel Marxist, begaan met het lot der onderliggenden, wist hij zijn literaire afkomst niettemin in een zeer filmische, lyrische Pasolini, analyse te vertalen. Met films als bourgeoisfamilie „Acatone" en „Mamma Roma" (met verzetsstrijder Anna Magnani, 1962) kwam het met geweldthema reeds e knj^SOlini ins*oeg- regisseur bracht de zaterdag- jvond tot tien uur in de buurt van door met een zijn broer, die daar in de grimmige strijd met de nazi's om het leven kwam. Deze film betekende een terugkeer naar zijn jeugd. In de vorm van een provocerende sexuele metafoor toont hij in een bankier, een hertog, een bisschop en een rechter strijd en troosteloze strijd. Hij schuwde de provocatie niet. In een filmcar rière, die door vele processen werd gekenmerkt, moest hij voor zijn bijdrage aan „Rogopag" enkele maanden de gevangenis in. Het opvallendste deel van zijn filmcar rière begon in 1964 met een even zuiverende als bizarre verfilming Hollywood-spektakels. Hij verwierf er zich de benaming van christen marxist mee. Die simpele dichterlij ke stijl, welke heel ongewoon klassieke thema's vertaalde, hield hij onder meer vol in „Edipo Re", „Por- cile („Teorema", een moderne alle met Terence Stamp als een Christus-verschijning bij een Mila nese bankiersfamilie. Deze film mag zijn hoogtepunt genoemd worden. „Medea" met Maria Callas werd een mislukking en betekende de afslui ting van een periode. Sinds 1970 legde Pasolini zich toe op de verfilming van klassieke verhalen uit de „Decamerone", „Canterbury Tales" en „Duizend en een nacht". Hoewel hij zich in die film als een zeer bedreven frescoschilder ontpop te met voor de eerste maal succes bij een groot publiek, zagen zijn bewonderaars de nieuwe weg als een vercommei'cialisering van zijn ta lent. Pasolini, die in Italië ook zeer bekend was als dichter en essayist, was in 1968 op de Utrechtse Cinemanifestatie erx sprak daar zijn grote verontrusting uit over een in zijn land zich nieuw ontwikkelend fascisme, mogelijk nog gevaarlijker dan dat van Mussolini. De jongste fxlm van Pasolini, die zich in het openbare leven van Italië altijd strijdbaar heeft opgesteld, moet door zijn gewelddadige dood van zaterdag een laatste waarschuwing blijven. Pier Paolo Pasolini nj MADRID (AP, Reuter/DPA) Prins Juan Carlos de Bourbon, het nieuwe Spaanse staatshoofd, is gisteren per vliegtuig naar de hoofdstad van de Spaanse Sahara gegaan. De volgende week wil Marokko daar een mars van honderd duizenden Marokkaanse burgers houden. Juan Carlos, die als waarnemend staatshoofd tevens het bevel over cTe Spaanse strijdkrachten overnam, was oex-svergezeld door luitenant-generaal etenprancisco Coloma Gallegos, de mi- rvatnister van het Leger. Eerder op de abiljdag was de chef van de generale zijn besprekingen over de kwestie 'reilfetaf, Fernandez Vallespin, al in El voor de veiligheidsraad heeft opge- Spaanse kolonie van de westelijke Sahax-a tijdelijk onder hun hoede te nemen, totdat de bevolking zelf haar toekomst zal hebben bepaald. Dit staat in een rapport dat secre taris-generaal Kurt Waldheim trHAjoen aangekomen, uwe ^A/erzet f Nei De komst van de prins en de chef wayan de generale staf wordt in Spaan se politieke kringen gezien als een iHkriuidelijke bevestiging dat de regering ijwévastbesloten is zich te verzetten te- ievegen de Marokkaanse vredesmars, in- °Éien deze in laatste instantie een ?inÈverkapte invasie van de Spaanse Sa- in?!hara blijkt te zijn. De prins heeft laterale of andere' actie achterwege ïaalpfgeiopen vijdag een zitting van de te laten die de spanning in het ge- voorgezetexx, die zich bied zou kunnen vergroten. Tevens aaSvoornamelijk bezighield met de ont- vroeg de veiligheidraad de secretaris- rond de Spaanse Sahara, genei-aal van de Verenigde Naties name na het bezoek van de se- het overleg met Spanje, Marokko, zdcretaris-generaal van de Verenigde Mauretanië en Algerije "voort te en na de tussenkomst van Al gerije. Dit land wil de onafhanke- steld. Een exi ander zou met instemming van Spanje gebeuren, terwijl ook Marokko en Mauretanië met een rol van de VN zouden akkoord gaan als hun directe overleg met Spanje niet tot resultaat leidt. De veiligheidsraad van de Verenig de Naties heeft gisteren unaniem een resolutie aanvaard,, die de bij het geschil roxxd de Spaanse Sahara be trokken partijen verzoekt elke Al- zetten en te intensiveren". WASHINGTON (UPI) De machthebbers in Peking bewon deren de moed die ex-president Nixon toonde toen hij een einde maakte aan de isolatie en vijan digheid van de V.S. ten opzichte van China en zien in de komende reis van president Ford naar Chi na een nieuwe stap ter verster- king van de betrekkingen tussen beide landen. Volledige diplomatieke betrek kingen tussen de V.S. en China zijxx echter niet mogelijk als de V.S. niet eerst alle officiële be trekkingen met Taiwan verbreken, hun defensieverdrag met de Chi nese nationalisten opzeggen en de 3.000 man Amerikaanse troepen die nog op Taiwan zijn, t'erugha- Deze conclusies kan men tx-ekken uit het vex-slag van de afvaardi ging varx het Amerikaanse congres die van 1 tot 16 augustus een be zoek aan China heeft gebracht en een vraaggesprek met senator Charles Percy, de leider van de delegatie. Het verslag is gisteren vrijgegeven. Percy, een republikein uit Illi nois, zei dat de Chinese leiders tijdens zijn bezoek aan Peking niet één keer de Watergate-affaix-e heb ben genoemd en duidelijk te ken nen hebben gegeven dat zij de moed van ex-president Nixon be wonderden toen hij een nieuwe koei's ging varen. Inmiddels hebben functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken als voor speld dat de V.S. de "drie voor- naainste principes" van China voor het aanknopen van diploma tieke betrekkingen niet zullen aan vaarden. Maar dit zal de macht hebbers in Peking die zich grote zorgen maken over wat zy de drei gende houding van de Sowjet- Unie noemen, niet van de wijs brengen. Zij willen dat de V.S. als een soort tegenwicht tegen de Russen gaan fungeren. "De Chi- xxezen hechten grote waarde aan het bezoek van pi-esident Ford in november, ook al zou geen enke le belangrijke kwestie opgelost, of zelfs maar aangesneden wor den", aldus het verslag van de de legatie. Senator Percy voegde hieraan toe: "de Chinezen verkeren in een positie die lijkt op die van de Japanners. Zij verwachten vaxi ons dat wij met ons kerixschild een kernaanval pareren. Ze zijn bang dat de Russen hen met kernwapens zullen aanvallen". De Chinezen zouden zelfs rekening houden met een oorlog die min stens twintig jaar duurt, als de Russen hen mochten aanvallen. "Daarom bouwen wij tunnels", zo had een Chinese functionax-is op gemerkt. Vanwege dit diep gewor telde wantrouwen tegenover de Sowjet-Unie, is Peking openlijk voorstander geworden van een stei-ke en verenigde NAVO. Vol gens serxator Percy had de Ame rikaanse delegatie de Chinese lei ders op het hart gedrukt gen oorlog in Korea uit te lokken om dat de V.S. bij verdrag verplicht zijn Zuid-Korea militair te steu nen in geval van oorlog. "Jullie houden de Noordkoreaanse leider Kim In Tpom en wij zullen dit met de Zuidkoreaanese president Park doen", zo hadden de dele gatieleden tegen de Chinezen ge zegd. Hierover waren beide par tijen het vrijwel eens. Ixx het ver slag wordt dan verder gezegd dat de Chinezen wel tevreden zijn o- ver de wijze waarop de VS. in het zogenaamde communiqué van Sjanghai het principe van het "ene China" hebben erkend. Dit com muniqué werd door ex-president Nixon in februari 1972, aan het slot van zijn bezoek aan China, getekend. Peking eist dat landen die volledige betrekkingen met de volksrepubliek China willen aan knopen ex-kennen dat er maar één China bestaat en dat Taiwan daar deel van uitmaakt. Nixon gixxg wel niet zo ver, maar in het communiqué staat toch wel dat de V.S. erkennen dat alle Chi nezen aan beide zijden van de straat van Taiwan beweren dat er maar één China is en dat de V.S. die uitspraak niet betwisten. Andere punten in het verslag zijn: China meent dat het grote- x-e oliereserves heeft dan de V.S. maar het wil geen groot olie-ex porterend land worden. De V.S. en China kunnen met elkaar in conflict komen als er een oorlog tussen Noord- en Zuid-Korea uitbreekt. Over 't geheel genomen houden de machthebbers in Pe king zich echter thans bezig met de ontwikkeling in China zelf en zoeken zij 'geen avonturen' in het buitenland. BONN Twee rovers van wie nog Het belangrijkste stuk van de buit elk spoor ontbreekt hebben in de is een uit 1657 stammende gouden nacht van zaterdag op zondag uit monstx-ans die met talrijke edelste- Ï0Hijkheid van het gebied en verzet kenzich daarmee tegen een gezamenlijke deannexatie door Marookko en Maure- lüktanie. ).50 Spanje heeft de mogelijkheid aan- bijgeduid van een gewapend conflict in de Spaanse Sahara ingeval Marok ko de massale "vredesmars" laat Spanje vroeg zaterdag- om een spoedbijeenkomst van ,00 de veiligheidsraad, die urenlang in- •a- formeel beraadslaagde, maar niet tot op een echte zitting kwam. n- VN De Verenigde Natiés zullen wel- licht gevraagd worden de omstreden r Prins Juan Carloshet tijdelijke Spaanse staatshoofd, in gesprek met leden van de Polisarios-stam in Spaans Sahara. De prins verzekerde de stamleden dat Spanje alles zal doen om een vreedzame oplossing voor het conflict met Marokko te zoe ken. de vermaarde Dom in Kexxlen vijftien kunstschatten ter waarde van vele miljoenen mark gestolen. LISSABON (UPI/AP) De militaire revolutionaire raad van Portugal heeft zaterdag bekend gemaakt dat het „Juridisch kader" is tot stand gekomen waarbinnen de honderden politieke ge vangenen zullen worden berecht die sinds de omwenteling achttien maanden geleden in de ge- vangenis zitten. 'revolutionaire recht- Volgens diplomatieke kringen Losgeld De 14-jarige Lorenzo Peregrini Lapin, eigenaar van ee Milaan, is vrijdagavond vrijgelaten bank" worden ingesteld 1 de be- Lissabon zitten sinds de omwente- •echting van degenen die ervan de Britse worden beschuldigd dat zij hebben reclamebedx-ijf in deelgenomen aan de mislukte coup in maax-t van dit jaai\ Degenen die door de ontvoerders die hem op 9 gevangen zitten voor activiteit ten oktober hadden meegenomen toexi gebrachte dictatuur, zullen voor een hij op weg was naar school. Zijn ou- tijde van de in april 1974 ten val ders hebben een losgeld van 500 mil- militaire rechtbank worden gedaagd joen lire (ongeveer f 2,4 miljoen) be- die is samengesteld uit alle drie taald- krijgsmachtonderdelen. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen ling tussexx de 1.700 en 2.500 Portu gezen om politieke redenen gevan gen. Velen zijn niet in staat var beschuldiging gesteld en slechts éér is voor de rechter verschenen. Een kant-en-klaar-pakket om zelf een wandkleed te borduren of te knopen van de Leidsche Wolspinnerij N.V., Leiden. Te winnen In de Nationale Puzzelaktlo tb.V. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. De rechtszittingen zull'en openbaar zijn; de beklaagden hebben het recht op een privé-advokaat. Het berechten van overtx-eders van de vuurwapen- wet kan een begin worden van een grootscheepse aktie tegen de bezitters van de naar schatting 20.000 mili taire wapens, die uit depots zijxi ver dwenen. Het Portugese ministerie van Ver voer heeft zaterdag een rapport uitgegeven, waax-in het zich beklaagt over het gedrag van militairen die gebruik maken van de spoorwegen. Volgens het rapport maken de mi litairen het leven van het spoorweg- pex-soneel tot een hel en proberen de gewone Portugezen het gebruik van de tx-ein zoveel mogelijk te beper ken. De soldaten zouden coxiducteurs in elkaar slaan, rijtuigen vernielen, ge bruik maken van gex-eserveerde plaat sen exi smerige taal uitslaan. Onlangs zouden zij het vuur heb- bexi geopend op een sneltrein omdat deze niet stopte bij een klein station. Het ministerie beklaagt zich er ook over dat de veiligheidstroepen veel 22 journalisten bestaat te lankmoedig optreden tegen de op- - standige soldaten. Vroegere leiders van Cambodja terechtgesteld BANGKOK (AP) Vic'e-premier leng Sary heeft zaterdag bevestigd, dat de drie hoogste leiders van het vroegere bewind in Phnom Penh zijn geëxecuteerd door de volksraad. In een gesprek met journalisten aan het slot van een vijfdaags bezoek aan Bangkok ontkende leng Sary ver der iets te w'eten van het lot van de texnninste 22 internationale journa listen, die in Cambodja worden ver mist. "Ik heb geen van hen gezien", zei hij "maar ik heb opdracht gegeven hen vrij te laten indien zij in teven zijn". De groep uit 10 Japanners, vier Fransen, drie Amerikanen, twee Australiërs, een Duitser, een Canadees en een Zwit- Ieng Sary, die in de regering te Phnom Penh Buitenlandse Zaken behandelt, zei dat Long Boret, oud- premier, Lon Non, broeder van oud president Lon Nol, en Sirik Matak, een sterke figuur in de regering van Lon Nol, werden geëxecuteerd. Hij gaf geen verdeite bijzonderheden, maar merkte wel op. dat "zij voor ons verder geen probleem Een jonge Falangiste als vohoaardige schutter tijdens straat gevechten in de Libanese hoofdstad Beiroet. versierdé De aartsbisschop van Keulen, Joseph Kax-dinal Höffner, heeft een beloning van 50.000 mai'k voor de opsporing van de daders uitgeloofd. De dieven, vermoedelijk omstreeks 45 jaar oud, waren zaterdagavond via een bouwsteiger op het dak van de Dom geklommen en lieten zich met behulp van een volledige bergbeklimmersuitrusting door een ventilatieschacht naar beneden zak ken. Tevoren hadden zij de alarminstallatie uitgeschakeld. Kennelijk was het hun bij hun rooftocht meer om de kostbare materialen dan om de kunstvoor werpen als zodanig te doen. Met tangen en scharen braken zij van andere moxxstransen een groot aantal edelstenen los. Enkele voorbijgangers Hebben zich later bij de politie gemeld. Zij vertelden in de loop van de na "'it twee mannen gezien te hebben die met een zak vol rinkelende voorwerpen in snel tempo over het Domplein in de duisternis verdwe nen. Het tweetal heeft al zijn gereedschappen in de kerk achterge laten, maar daaruit heeft de politie tot nu toe geen aanwijzingen kunnen afleiden. De dagbladen in Keulen zijn eenstemmig in hun oordeel dat de alarminstallatie bij de schatkamer in de Keulse Dom veel te primitief was om beroepsinbrekers te kunnen tegenhouden. Zy vinden het naïef te veronderstellen dat dergelijke mis dadige ï-s enig onderscheid zouden maken tussen kunstvoox-werpen in een musea en die in kerken. EWOUT JAN SE Libanon zon beroep hebben gedaan De Portugese gezondheidsautori teiten in Lissabon hebben zaterdag gewaarschuwd dat het uitbreken van cholera in midden-Portugal zou kun nen uitgroeieix tot een landelijke epidemie. In de univex-siteitsstad Coimbra zijn zes pex'sonen aan de ziekte over leden na mosselen te hebtten gege ten. Honderdvijftien geïnfecteerde Portugezen liggen in ziekenhuizen. CAIRO (AP) De Verenigde Sta ten hebben afwijzend gereageerd op vragen om militair in Libanon tus senbeide te komen, zoals wel is ge beurd bij de burgeroorlog van 1958, zo heeft een vooraanstaand Egyp tisch politiek commentator gisteren geschreven. Ahmed Bah Eddixxe schreef in het semie-officiële dagblad El Achram dat deze verzoeken zijn gedaan door enkele Libanezen die wilden weten wat de Amerikaanse reacties zijn op een verzoek om Amerikaan se interventie ter beëindiging van Baha Eddine noemde geen namen van mensen die dit verzoek zouden hebben gedaan, maar men meent dat hij doelde op de regerende krin gen in Beiroet. In 1958 landden er Amerikaanse militairen op verzoek van de toen malige Libanese president Camille Chamoun die nu mixiister van Bin nenlandse Zaken is. Gisteren zijn bij gevechten in Bei roet en in de oostelijke Bekaa-val- lei opnieuw dertig leven gekomen. Toch verklaarde premier Karami dat alle partijen medewerking verlexien' aan het re centste - 12de - bestand. In de hoofdstad zou het gisteren rustiger zijn geweest dan de afgelopen week het geval was Premier Karami liet zich optimis tisch uit over de vooruitzichten op een werkelijk staakt-het-vuren. Hij heeft de hele dag besprekingen ge voerd met politieke leiders en lei- de strijd voeren.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7