Bewaar Helmut Kohl voor zijn vrienden Egypte wil geweld niet uit weg gaan NAAST HET NIEUWS BARST "PYRAMIDE" NA FRANCO UITEEN? bender® pijnlijke vergissing Van ford De jarige Schorpioen aast onverzettelijk op'» Prisma. RISMA V Spanning in Portugal 'oor wout Janse iNDERDAG 30 OKTOBER Spanningen bij Westduitse CDU/CSU BONN (SP) Met mijn vijan- n kom ikzelf wel klaar, maar be ne voor mijn vrienden. Een rgelijke verzuchting zal dezer da- 3r de zoveelste maal Helmut ïhl, voorzitter van de Westduitse n kanselierskandidaat der op- sitie, binnenskamers hebben ge- akt. Die "vriend" is dan in het jzonder voorzitter Franz-Jozef van de Beierse zusterpartij >U, die met feilloos instinct er tel- eer in slaagt Kohl een stok ie benen te steken. Strauss sprak zich in het afgelo- weekeinde in een massaal ver- reide brief uit tegen het Pools- ïitse verdrag dat voorziet in fi- nciële steun aan Polen van 2,3 ljard mark in ruil voor een uit- svergunning ten behoeve van len die zich de komende vier jaar de Bondsrepubliek willen vesti- L Voor Strauss gaat het hier om verwerpelijke koehandel, die ook idere Oosteuropese landen er toe kan verleiden de Bondsrepubliek gro te geldbedragen af te persen. De eigenzinnige Beier had al ge sproken voordat Kohl als eerste man van de CDU/CSU zijn mening over het verdrag had kunnen geven. De eigenlijke aanvoerder van de opposi tie bevond zich daardoor in een pijn lijke dwangsituatie. Leiband Weliswaar was in persoonlijke ge sprekken voordien al duidelijk gewor den dat Kohl weinig voelde voor het Pools-Duitse verdrag. Na Strauss' ingreep moest een openbare afwij zing van het verdrag door Kohl wel de indruk wekken dat hij aan de lei band van grote broer uit Beieren liep. Zou hij echter uit boosheid over Strauss' eigen gereidheid zich plotse ling voor de verdragstekst uitspre ken, dan betekende dit dat de moei zaam verhulde verdeeldheid in het CDU/CSU-kamp pardoes in het openbaar werd gebracht. Zo ver heeft Kohl het niet laten komen. Eergisteren heeft hij zijn geestverwanten in de Bondsdag ("Tweede Kamer") en Bondsraad ("Eerste Kamer") aanbevolen hun stem tegen het verdrag uit te bren gen. Daarbij beriep hij zich bijna woordelijk op de argumenten die vóór hem ook al Strauss (en enige CDU'ers) hadden gebruikt. Kohl voegde er overigens wel een royaal gebaar aan toe dat hij de op vattingen van de partijgenoten die "om humanitaire redenen" het ver drag zouden aanvaarden, kon eer biedigen. Minderheid Dat was gemakkelijk gezegd, want Kohl wist, dat de CDU/CSU-minder- heid in de Bondsdag geen kans zou zien het verdrag tegen te houden, zo dat het er weinig toe doet dat vijftien CDU-afgevaardigden hun stem voor het verdrag zullen uitbrengen. Kohl wist ook dat de CDU in de Bondsraad (waarin de tien deelstaten zijn ver tegenwoordigd) ondanks een kleine meerderheid het verdrag niet zal blokkeren. Een van de door de CDU geregeerde deelstaten namelijk Saarland, zal zich in de Bondsraad van stemming onthouden (of moge lijk zelfs voorstemmen). De Saar- landse vertegenwoordigers zijn daar toe gedwongen omdat zij in het eigen deelstaat parlement evenveel zetels hebben als de oppositie en slechts op ondersteuning van de liberalen kun nen rekenen als zij in de bondsraad geen obstructie plegen. Het Pools-Duitse verdrag komt er dus wel door, maar intussen heeft de figuur Kohl als leider van de CDU en als kandidaat voor het kan seliersschap door toedoen van Strauss ernstige averij opgelopen Vanwaar de kamikazedaad van de Beierse politicus? De CSU en een deel van de CDU zijn er nooit in ge slaagd zich van de verstarde Oost- Europa-politiek uit de dagen Van Adenauer los te maken. Die instel ling brengt Strauss er toe alle po gingen tot behoedzame heroriënte ring in de partij nadrukkelijk te ver ijdelen, ook als dat gaat ten koste van de eenheid der oppositie. De afgelopen dagen leverde daar van weer het treffend bewijs. Strauss heeft vaak laten blijken van Kohl geen hoge dunk te hebben. Bewijst zijn recente optreden nu dat hij de CDU/CSU onder aanvoering van de HELMUT KOHL "zwakke" Kohl nu al niet meer in staat acht de parlementsverkiezingen van volgend jaar tegen de coalitie van sociaal-democraten en liberalen te winnen? EW YORK (Reuter) Tenzij de crisis in het Midden- tosten op vreedzame wijze wordt opgelost, is er voor Egyp- geen alternatief dan zijn bezette gebieden met geweld te evrijden. Dit heeft president Anwar Sadat van Egypte gis- ;d in zijn eerste toespraak tot de Verenigde Na- es. De Egyptische leider vroeg om middellijk overleg om de Geneefse edesconferentie voor het Midden- )sten in de naaste toekomst weer leen te roepen. Sadat vroeg de algemene verga- Sinds de ondertekening van het tweede Sinaï-akkoord, op 4 septem ber waren er in Israël niet meer zulke harde woorden tegen Egypte ge bruikt Allon veroordeelde Sadats op merkingen over het Zionisme en zei dat Israël teleurgesteld is door de ring nog tijdens de huidige zit- uitspraken die de Egyptische presi- g een resolutie te aanvaarden die dent zich tijdens zijn Amerikaanse i voorzien in een gelijkwaardige reis veroorlooft. •tegenwoordiging van de Palestijn bevrijdingsorganisatie (PLO) Geneefse vredesconferentie. zal daartoe de resolutie indienen. INDIASE MINISTER AFGETUIGD Minister Harissinh Chavada, die verantwoordelijk is voor de na leving van het alcoholverbod in de Indiase deelstaat Gujarat is door boze vrouwen in Ahmedabad afgeranseld. Hij was incognito op zoek naar alcoholsmokkelaars. Tersluiks informeerde hij bij enkele vrou wen naar een adres waar hti alcohol kon kopen. Ze wezen hem de weg. Aangekomen bij de handelaar nam de minister een slokje van het geestrijk vocht, maar viel prompt door de mand als een opspo- rings-agent. Voor hij zich bekend kon maken namen de boze vrou wen hem onder handen, tot dat zijn lijfwacht, die wel in de buurt was. hem kon ontzetten. VELE AMERIKANEN PRAKTISCH ANALFABEET Meer dan 23 miljoen Amerikaanse volwassenen zijn „praktisch anal fabeet". Dit blijkt uit een onderzoek, dat de universiteit van Texas In een periode van vier jaar heeft verricht. Het onderzoek toont aan, dat ongeveer één op de vijf volwassen Amerikanen niet in staat is de kleine advertenties in de kranten goed te lezen. Schrijfproeven gaven iets betere resultaten: 16,4 pet van de volwassenen (19 miljoen) schrijft slecht. TELEVISIE OP KOEIEMEST Koeiemest en menselijke uitwerpselen zijn uitstekend geschikt om te dienen als energiebron voor televisietoestellen. Tot die aanbe veling komt een commissie, die in opdracht van de Indiase rege ring een onderzoek hiernaar heeft ingesteld. Deze grondstof is in vrijwel elk indiaas dorp onbeperkt voor handen, zo meent de com- Volgens het dagblad „Indian Express" is opdracht tot deze studie gegeven omdat uitbreiding van het onderwijs- en voorlichtingspro gramma via de televisie stuit op een groot elektriciteitstekort. Op het ogenblik wordt via een Amerikaanse satelliet een onderwijs- program uitgezonden naar 2400 Indiase dorpen. De Indiase rege ring wil dit programma, en het bereik, de komende jaren uitbrei den. Om de energiekosten te drukken zouden voortaan gas-genera- toren gevoed met koeien- en mensenmest de plaats kunnen innemen van de veel duurdere dieselgeneratoren. HARDNEKKIGE FOUTPARKEERDER Een hardnekkige foutparkeerder is door de autoriteiten in München officieel als „recidivist" gebrandmerkt en moet zich nu onderwerpen aan een psychologisch onderzoek om te bepalen hoe lang hem zijn rijbewijs zal worden ontnomen. De bewuste verkeerszondaar (47 Jaar) kreeg de afgelopen negen maanden ift totaal 40 parkeerbonnen. Een woordvoerder van het Beierse ministerie van Binnenlandse Za ken bevestigde dat men in „bijzondere gevallen" het recht heeft een dergelijk onderzoek te gelasten. Naar zijn mening is het niet uitge sloten dat dit soort veelvuldige overtredingen voortspruit uit „een algemene vijandigheid jegens de wetgeving of een extreem egocen trische karakterstructuur". Wat helpt al jaren bi) hoest 'Nu scheidingsovereenkomsten zijn reikt aan zowel het Egyptische als Syrische front, en een tweede leiding aan het Egyptische front, de hoop is gericht op een twee- scheiding aan het Syrische front loof ik dat het nu tijd is de Ge- efse vredesconferentie met Egyp- MPLA Angola dienen. O zou over Migs beschikken Zij bleven zitten De deurs van Oosteuropese communis tische landen bleven zitten toen gis teravond aan het diner in Peking Beeld van de enorme ravage, nadat voor een Italiaans restau rant in het Londense May fair een bom ontplofte. Zeker 18 mensen raakten min of meer ernstig ge- LOESAKA (Reuter) Jonas Savimbi, de voorzitter van de Uni- ta, de nationale unie voor de volle dige onafhankelijkheid van Angola heeft gisteren op een persconferen- de Westduitse bondskan- selier Schmidt de redenaar 't Krem- Volitie meent dat de ontplof- lin beschuldigde van het vergroten fi-HQ in het restaurant verband der oorlogsgevaren. zigheid van alle betrokken partij- üe in Loesaka meegedeeld dat bijeen te roepen", aldus I "Ik doe officieel een beroep op secretaris-generaal van de Ver- igde Naties en de twee supermo- ndheden onmiddellijk overleg te ginnen met alle betrokken partijen, PLO inbegrepen". MPLA, de volksbeweging bevrijding van Angola die door de Unita en de derde Angolese bevrij dingsbeweging, het FNLA, bestre den wordt, over in de Sowjet-Unie gebouwde Migs-21 beschikt de MPLA", aldus Savimbi, "heeft tus sen de zes en twaalf van deze Migs, :n een ongemeen fel antwoord op waarmee ze van plan is ons na 11 november de datum waarop An- Verenigde Naties, heeft de Isra- gola volgens de plannen onafhan- Teng Hsiae-ping, zei dat de Sowjet- Unie 'Een toenemende ernstige mi litaire bedreiging" vormt door in West-Europa grote legereenheden op te stellen langs de ideologische grens van het werelddeel. Niet lang geleden was een dergelijke beschuldiging geuit tijdens een diner voor een delega tie uit Joegoslavië, en toen verlie ten alle Oost-Europese diplomaten de zaal. houdt met de reeks bomaanslagen in Londen in de afgelopen twee maanden, waarbij in totaal vijf mensen omkwamen en tientallen werden gewond. Ze houdt het er op dat ook de jongste aanslag het werk is geweest van Ierse republi keinen. De gewonden zijn allen klanten of personeelsleden van het restau rant. De bom ontplofte op onge veer 400 meter van de Amerikaan se ambassade in Londen. ADVERTENTIE sche minister van Buitenlandse ken Yigal Allon, gisteren gezegd de door Egypte gestelde voor arden voor een Arabisch-lsraëli- vrede in de richting wijzen van patstelling, "zo al niet van oor- WASHINGTON (AFP) Pre sident Ford beging aan het di ner ter ere van president Sadat Egypte een pijnlijke vergis- HHsing. Toen hij een dronk uit- bracht, sprak hij van "het gro- ™ite volk van Israël", waarop hij t jdadelijk liet volgen: "Neem mij zeniet kwalijk, Egypte". Het in- l'ercident bedierf overigens de sfeer niet. Dreigement Zaïre heeft gisteren gedreigd de diplomatieke betrekkin- de Unita zal dit gen met de Sowjet-Unie te verbre- laten gebeuren, ken. Het stelt dit land verantwoorde lijk voor de strijd in het aangren- de Angola. Zaïre beschuldigt de Sowjet-Unie ook van het uitlok ken van de burgeroorlog die in dit land, toen nog Kongo-Kinsjasa ge noemd, uitbrak kort nadat het in 1960 onafhankelijk werd van België. kelijk moet worden aan te val len. De MPLA zal onze steden bom barderen, m niet zander Wij willen zelf ook militaire vlieg tuigen". Savimbi legde er de nadruk op dat zijn beweging voorstander is van overleg tussen de drie bevrij dingsbewegingen om een eind te maken aan de burgeroorlog in An- "Waarom? Omdat elk Prisma horloge eenperfektevormge- ƒ9 ving heeft. Omdat er een Prisma is voor elke prijs. Omdat'n Prisma gemaakt is met Moderne kwaliteitshorloges. LISSABON (AFP, Reuter) links of rechts <?n de voortdurende Bomaanslagen, de spoedige terug- onrust in het leger hebben een ner- keer van de Portugese strijdkrach- veus klimaat geschapen in Portu gal. Het luchtmacht-comité van „revo lutionaire waakzaamheid" gaf gis teren een communiqué uit waarin „de meest reactionaire elementen" in de luchtmacht beschuldigd wer den van het voorbereiden van een contrarevolutionaire staatsgreep. Het comité wees in dit verband op on gewone activiteit op bepaalde luchtmachtbases, zoals het bewape nen van gewoonlijk onbewapende lichte vliegtuigen en de concentra tie van oorlogsvliegtuigen, troepen en munite op een NAVO-basis in het conservatieve noorden. Anti-communistische arbeiders bij het linkse Portugese dagblad O Se culo hebben gisteren het kranten gebouw bezet. Het is niet duidelijk of de krant vandaag zal verschij nen Tot de bezetting werd besloten nadat bij een stemming onder 450 werknemers een gfote meerder heid was verkregen voor het afzet ten van het pro-communistische ar beiderscomité dat het bedrijf leidde. ongelooflijke precisie. En hierom: Schorpioen-affiche cadeau van uw Prisma Juwelier. Als u in de periode van 23 oktober t/m 22 november een Prisma koopt MADRID (AFP/Reuter) Wan- genomen door drie leden van de re- ten afleggen en hem tot koning uit overleden zal het drie gentenraad. Dat zijn de voorzitter te roepen. raad. Alejandro de Valcar- DeZe eed is dezelfde als die welk* neer Franco tot acht dagen duren voordat prins Juan Carlos wordt uitgeroepen tot cel, de oudste^prelaat en lid^van de <je jonge prins koning van Spanje en "hoofd van de monarchie van de nationale bewe ging". De laatste vorst van het land, Alfons de 13de, was op 14 mei 1931 afgetreden en had daarna Spanje verlaten. Cortes, mgr. Pedro Cantero Cuadra- do, aartsbisschop van Saragossa, en de oudste generaal, Angel Salas Lar- razabal van de luchtmacht. Artikel zeven van de wet op de op- Franco de Córtes aflegde toen hij door de Cau- dillo tot opvolger en koning was be noemd, op 22 juli 1969. Artikel negen zegt dat hij onder ede moet verklaren dat hij de fun- volging zegt dat de regentenx*aad als damentele wetten zal eerbiedigen Zodra de dokters hebben vastge- eerste taak heeft het bijeen roepen zyn trouw zal getuigen aan de be- j ginselen van de nationale beweging. Franco had tevoren geezegd dat hij de monarchie niet "herstelde" maar "een nieuwe monarchie in stelde", die van de nationale bewe ging, de enige party in Spanje, die uit de Falanx was voortgesproten. Franco liet er geen twijfel aan ba- staan dat hij aan de macht zou blij ven "totdat de natuurwet die mij ont neemt". Leger De vraag is hoe het leger zal rea geren wanneer de grote leider, de Caudillo, is weggevallen. Het is een der pijlers waarop de regering Fran co heeft gesteund en is wel eens zo hecht als een pyramide genoemd. In die pyramide zijn de laatste tijd echter haarscheurtjes ontdekt en de legerleiding vreest dat die tot echte barsten kunnen uitgroeien De militaire leiders hebben trouw betuigd aan de 37-jarige prins, maar verdacht wordt wel dat zij hem zul len helpen bij zijn besluit of hij nu links of rechts zal afzwenken of zich bij de tot dusver gevoerde politiek zal houden. ADVERTENTIE Beginnertje 'n Kordate kleuter uit Bergen Binnen die wilde met pianoles beginnen. Zij kreeg 'n piano op proef* 't begin ging wat stroef maar nu speelt zij al 'ik zal u eeuwig beminnen'. kettnerSCduwaer Al 125 jaar deskundig in klank. (1850-1975) •Vraag Bender naar de mogelijkheid een piano op proef te krijgen (tegen huur) om uw kind een muzikale proeftijd te geven. JLcidcn, Hogewoerd 90.Tel. 071-120097. Veel generaals hebben in de Spaanse burgeroorlog van 1936-1939 aan de zijde van Franco gevochten. Hoewel de meesten van hen al met pensioen zijn is het leger nog overwegend con servatief. In tegenstelling tothet Portugese leger, dat vorig jaar een eind maakte aan een dictatuur van 50 jaar, heeft het Spaanse leger geen afmattende en verdeeldheid zaaiende koloniale oorlogen gekend. Officieren en man schappen hebben hun deel gehad van de economische voorspoed die gene raal Franco Spanje bezorgde in de veertig jaren van vrede en stabiliteit na de burgeroorlog. Het Portugese voorbeeld ls echter wel opgemerkt. De laatste maan den zijn verscheidene militairen ge- a.lresteerd omdat zij zich teveel met de politiek bemoeid hadden. Een luchtmachtofficier, die ternau wernood aan arrestatie ontsnapte omdat hij met vakantie was, zei la- tev in Parijs dat de gearresteerden lid waren van de democratische mi litaire unie, die democratische ver anderingen in Spanje wenst. Deze unie heeft een programma opgèsteld waaronder democratische vrijheden en mensenrechten worden geëist. Het programma wenst ook vrijla ting van alle politieke gevangenen en instelling van een democratisch gekozen grondwetgevende vergade ring. Op militair gebied wil de unie re organisatie van de strijdkrachten, kortere diensttijd en wijziging van het militaire recht. Veel officieren waren het er niet mee eens dat de stadsgueriLlastrijders voor een militaire rechtbank wer den gedaagd. Zij menen dat het le ger niet voor politieke doeleinden of politietaken mag worden gebruikt. Het hoofd van de strijdkrachten, Caxolos Vallespin, zei onlangs te gen verslaggevers dat sommigen "ervan hadden gedroomd in Spanje een revolutie la Portugal te ont ketenen", maar de omstandigheden in beide laaiden zijn totaal verschil lend. Generaal Franco heeft nog onlangs de militaire leiding verstrekt door generaals van de harde lijn op sleu- telposten te benoemen. Onder hen is generaal Angel Campano, 60 jaar oud, bevelhebber van het eerste militaire district rond Madrid, die benoemd is tot hoofd van de 65.000 man sterke Guardia Civil. Afgezien van de kleine schermut selingen onlangs met Marokkaanse guerillastrijders in de Spaanse Sa hara heeft het Spaanse leger sinds 1941 niet meer gevochten. In 1941 zond het een afdeling vrijwilligers, de "blauwe divisie" naar het Rus- siche front om naast de Duitsers te vechten. Er zijn nog enkele generaals van die divisie over, maar zij doven langzaam uit. De officieren hebben zoveel tijd dat zij veelal een bijbaan nemen, zoals verzekeringsagent of professor aan een universiteit. Intussen doet de Spaanse nistische partij al het mogelijke om te laten zien dat zij heel anders is dan de Portugese. De secretaris-generaal, Santiago Carrillo, die in Parijs woont, onder houdt slechts summiere betrekkin gen met de partijen van de ortho doxe Kremlinlyn in Oost-Europa. De partij heeft zich zelfs geschaard achter de Portugese socialistenlei der Mario Soares in diens conflict met communistenleider Alvaro Cun- haL Carrillo zei vorige week dat zijn party bereid is deel te nemen aan een voorlopige regering waarin zelfs rechtse groepen zijn opgenomen, mits hij er zeker van kan zijn dat deze zich zullen neerleggen bij de uitsla gen van democratische verkiezingen. De Spaanse communistische partij, tot nu toe ondergronds, stelt zich zeer onafhankelijk op en wordt alleen door de Roemeense en de Italiaanse c.p.'s gesteund. De partij heeft des tijds de inval in Tsjecho-Slowakije veroordeeld. Nu heeft zij duidelijk la ten blijken dat zy in Spanje een de mocratie wil invoeren en geen af spiegeling wil geven van de gang van zaken in het Portugese buurland. Zelfmoordpiloot Een piloot van het 'Palestijnse zelfmoordeskader' is gis teren in Oeganda om het leven ge komen toen zijn vliegtuig op een oefenvlucht verongelukte. Het onge luk gebeurde tijdens oefeningen met Oegandese zelfmoordpiloten. De om gekomen piloot was sinds 1969. na een opleiding in China, chef van het zelfmoordeskader.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9