LEuropa is slecht georganiseerd „Geen gemeente waar de voorzitter zoveel praat als hier in Lisse... Dr. Berghuis, nieuwe directeur Estec Noordwijk: 5? Vier auto s betrokken bij ongeluk in Katwijk Droeve boe- en sj-geluiden bij bloedstollende biertapfouten Kritiek op college tijdens algemene beschouwingen van Lisse: DONDERDAG 30 OKTOBER STREEK PAGINA 3 Van t Haring- en Visiront KATWIJK 30-10 Harlogaislag KW 15 1C80 ka en 30 ka makreel: 443 1CJ5 ka; steurharlng 107-120. ijle steurharlng 96-97. 4131: KW 126 >-1975 aan- NOORDWIJK/APELDOORN Ruimtevaart is voor dr. Johan Berghuis, de nieuwe di recteur van Estec (Europees centrum voor ruimte-onderzoek en techniek) in Noordwijk geen onbekend terrein. Hoewel dr. Berghuis geen „expert" is op dit gebied, zoals hij zelf zegt, heeft hij samen met prof. Clay van de universiteit in Amsterdam cosmische stralin gen gemeten en maanbanen uitgerekend. Materie, die nauw verband houdt met ruimte vaart. 241 8558; 141 ;n 67 22.207. 510; 93 1197; Door Jan Westerlaken Burgerlijke stand NOORDWIJKERHOUT Geboren Elroy Jaime Don z. v. J. P. de Win er en C. A. an der Boog, Hugo Chris- iaan z. v. R. T- Bartels en M. J. jansdorp, Michel Antonius, z. v. R. 3. Groenendaal en M. M. Verstee- re. Maria Johanna Elisabeth d. v. J. 1. A. van Ruiten en D. G. H. van' fn Ondertrouwd: A. J. F Datema en enf. C. E. Koster. J. R. Szymanow- nog'ki en H. M. Bader, L. Zuiderduin en V M. W. M. Duivenvoorde. ,let Getrouwd A. T. M. Koelewijn en hetw. C. P. Dobbe, A. C. M. Dobbe en eenn. g. van der Linde. KATWIJK Door een onvoorzich tigheid van een automobilist in Kat wijk raakten gisteren vier auto's bij een ongeluk betrokken- De automobi list die geparkeerd stond aan de lin kerzijde van de Varkevisserstraat, keek niet uit tijdens het wegrijden. De achterop komende automobilist wilde een aanrijding vermijden en gooide zijn stuur om naar rechts. waarbij hij tegen een geparkeerd staande auto botste. Door de schok kwam die auto op zijn beurt tegen een daarvoor geparkeerde auto te recht. De bestuuders kwamen met de schrik vrij, twee auto's werden aan de achterzijde beschadigd. Bij een andere auto werd de gehele voorzij de vernield. s dr. Berghuis manager ij Philips' computer- Apeldoorn. Gedwongen door de Raad van B'estuur moest hij dit bedrijf verlaten. Ondanks dat hij dit verschrikkelijk jammer vindt en een groot verlies voor hem zelf 'trekt zijn nieuwe functie bij Estec hem sterk. "Ik ga echt niet uit bittere noodzaak naar Noord wijk", zegt hij. Over ruim drie jaar begint Estec aan de bouw van een ruimte-labo ratorium. Betekent dit uitbreiding van de werkgelegenheid? Dr. Berghuis: "Moeilijk te beant woorden voor mij. Ik ben nog niet begonnen in Noordwijk. Ieder in zicht ontbreekt me dus op dit mo ment. In de loop der jaren komen er werkzaamheden gereed. Ik kan me voorstellen, dat technici. die hiermee belast waren, straks een bijdrage gaan leveren aan het "space lab". Hard werken Volg'ens di-. Berghuis kunnen er veel meer waarnemingen worden gedaan als het laboratorium in de ruimte is dan tot nu toe het geval is geweest. "Er zijn zoveel stralin gen buiten deze ruimte waar we niets mee doen", zegt hij, "dat er al le redenen zijn om hard te werken". Om het laboratorium in de ruim te te krijgen zal er, aldus dr. Berg huis. een nauwe samenwerking met de NASA nodig zijn. "Het lab", ver telt hij, "is niet omhoog te krijgen zonder "space shuttle". Daarvoor hebben we de NASA nodig'. Europa heeft op het gebied van de ruimtevaart een grote achter stand op Rusland en Amerika. Is die achterstand in tijd uit te druk ken? Dr. Berghuis: "Tja, dat kan een jaar of vijf zijn, maar ook meer. Ik dacht, dat dit moeilijk in getallen t.e vertalen is. Bovendien is het de vraag of je als Europa moet mee doen aan de strijd tussen de groot machten Amerika en Rusland. Qua uitvindingen ligt Europa ntet ach ter bij Amerika. De Amerikanen zien alleen kans om uitvindingen van Europa veel sneller in produk- ten om te bouwen. Hier is dat heel anders. Europa heeft altijd op so ciale zekerheid gebouwd. De Ame rikanen niet. Die ontslaan de men sen heel gemakkelijk. Ze komen daar, dat moet ik er ook wel bij zeggen, weer vlug in dezelf de branche aan de slag". Kan Europa die achterstand ooit inlopen? Dr. Berghuis: "Europa heeft een achterstand, omdat alles slecht ge organiseerd is. Standaardisatie is er nauwelijks. Er worden veel ta- lgn gesproken, munteenheden ver schillen, gewichten zijn niet gelijk en noem maar op. Stap in Amster dam in het vliegtuig en ga naar Londen. Je komt er vijf minuten eerder aan dan j'e bent vertrokken, je moet Engels spreken, in het ver keer moet je links rijden en er moet met ander geld worden betaald. In Amerika maak je zo'n situatie niet mee. Daar tref je praktisch hetzelf de programma. Zoiets bestaat in Nederland nog niet eens. Hierdoor verliest Europa Wa "Veel van die aparte toestanden opheffen en standaardiseren", stelt hij met klem. "En als het even kan komen tot één Europese taal. Al- leer dit al zal enorm veel tijd be sparen. Om over de kost'an nog maar niet te spreken. Ik vraag me zelf wel eens af of er weer een Napoleon zou moeten komen...." Amerika beknibbelt zeer sterk op -uitgaven. Zal Euro pa hierin volgen? Dr. Berghuis: "Ik heb niet de in druk, dat Europa zijn budg'at wil terugbrengen. Natuurlijk is dit wel afhankelijk van de lidmaten. Zij be- f'eite zoveel ter- palen de uitgaven. Maar ik geloof niet, dat er de eerste jaren plannen zijn om die te drukken". Als één van de grote drie (En geland, Frankrijk en Duitsland) zich zou terugtrekken uit de Europese samenwerking wat zouden dan de gevolgen voor Estec kunnen zijn? Dr. Berghuis: "Als één van deze drie zich zou terugtrekken, dan moet het in dat land wel een verschrik kelijke toestand zijn. Natuurlijk zou dat ernstige gevolgen kunnen heb ben voor Estec. Ik geloof overigens niet, dat één van "de drie" over weegt om er mee te stoppen. Die .-king ligt bovendien vast in verdragen. Tot 1980 zijn die gel dig. Voorlopig hoeven wc ons dus gen zorgen te maken". Waarom ligt er altijd een waas van geheimzinnigheid rond de ruimtc- Dr. Berghuis: "Dat komt, omdat veel mensen zeggen: oh, daar snap ik niks van. Een waas doemt dan al op. En wat Estec betreft: dit moet een zekere geheimhouding be waren door samenwerking met de NASA. Ik geloof echter wel, dat hot verstandig is om de ruimtevaart dichter bij de mens'en te brengen. Wie dat moet doen weet ik nu di rect ook niet. Om technici voor een grote zaal te zetten zie ik niet zo zitten. Het is te moeilijk om de ge wone man "even" wegwijs te ma ken in de moeilijke materie van d'e ruimtevaart. Dat het in de toekomst gebeurt, vind ik wel enigszins nood zakelijk". SASSENHEIM Nationale bier tappers verzamelden zich gistermid dag in "Het Bruine Paard" senheim. heid kon zijn. Zoiets van: schenk tapper Holterman uit Apeldoorn voor het glas nogereens vol en laten we hoe het moest: twee glazen pils tap- lied aanheffen. Deze gedachte pen. ééntje uit de pomp met een biertapwedstrijd bleek echter geheel onjuist. Biertap- hevelkraan en de andere i werd georganiseerd door het Gen- wedstrijden traal Brouwerij Kantoor. De vele wichtige aangelegenheid, biertjes gingen vlot van de hand. soms trillend want het gretige publiek kreeg dorst wordt gevuld van het boe- en ooo-geroep. de pomp uiterst ge- met de draaikraan. Als er daarna aarbij nog geen reden was om de laarzen emotie een pintj^ ""bij aan te trekken, moest de deel- en waarbij de zaal droe- nemer een flesje bier uit de koelkast sj-geluiden laat horen halen, de kroonkurk eraf wippen als de tapper mis gaat. en met twee glaasjes bier, het flesje Voordat de heren kandidaten aan een leeg glas en vier bierviltjes naai de tap mochten komen, deed meester- de jury stappen, om daar het flesje "i het lege glas te ledigen en "alstu- LISSE De openheid van het college van burgemeester en wethou ders in Lisse is tijdens de algemene beschouwingen op de begroting- van 1976 door vier van de zes partijen in twijfel getrokken. De meeste gemeenteraadsleden blijken een hevig gevoel van onvrede te hebben rond de persoon van de burgemeester en rond de manier waarop ar gumenten vanuit de raad worden behandeld. De fractievertegenwoordigers Robertus (VVD), mevrouw Van Ruiten <D'66-PPR), Kalis en Rosdorff (PvdA) en Veeger en Van de Berg (KVP) klaagden in hun beschouwing over het te laat arriveren van de raadsstukken. Robertus (VVD) haalde ook het samenwerkingsorgaan Bollenstreek aan. Zijn fractie vindt dat de agenda van de vergaderingen van dit orgaan te laat bekend wordt gemaakt, waardoor de commissies geen overleg meer kunnen plegen. De vertegenwoordigers, aldus Robertus. informeren de raad nauwelijks of helemaal niet. De verslagen van het samenwerkingsorgaan komen slecht door. Hij zei: „Onze fractie vraagt meer mededeelzaamheid en verwacht hierin de medewerking- van het college". De KVP-fractie bleek niet tevreden te zijn over de zwijgzaamheid van de wethouders („Voelen zij zich veilig bij hun eerste mening, omdat zij weten dat zij in de voorzitter een begaafd redenaar hebben die him mening wel kan verdedigen?") en vindt dat het college meer open moet staan voor de meningen van de raadsleden. Omdat de raadsstukken veelal vlak vóór de vergadering aankomen, kunnen de raadsleden zich niet meer verdiepen in de materie en worden ze tij dens de vergadering „Overpraat" door de voorzitter. „Wij pleiten voor een eerlijke en open benadering van de problemen, geïnspireerd door een christelijke levenshouding". Mevrouw Van Ruiten (D'66-PPR) zei onomwonden dat de openbaar heid van het gemeentebestuur weinig voorstelt. Zij erkende dat het experiment om de burgers na de raad vragen te laten stellen, niet helemaal geslaagd was. maar ze vond het erg jammer dat het daar bij gebleven is en dat er geen alternatief is bedacht om de bevolking haar mening en onrust kenbaar te laten maken. Zij stelde voor dat de agenda met bijbehorende stukken voortaan 14 dagen vóór de vergadering klaar moet zijn. Wellicht zal de D'66-PPR-fractie, af hankelijk van het antwoord van het college hierop, dit voorstel in de vorm van een motie indienen op 5 november. De PvdA had een vergelijking gemaakt met tal van andere gemeenten en zei dat „in geen van deze gementen de voorzitter zoveel praat, de wethouders zo zwijgzaam zijn en de raadsleden zo apathisch. Als hier iemand een afwijkende mening heeft, wordt die hem via ellen lange monologen van de voorzitter wel uit het hoofd gepraat. De voorzitter hoeft wat ons betreft geen toelichtingen te geven die lan ger duren dan twee minuten en de wethouders moeten toelichting geven op die gebieden die hen zijn toegewezen Alleen de SGP en de PCG hebben geen klachten laten horen over de openheid van en de samenwerking met het college. D'66-PPR Wij vragen om een beleids nota over cultuur, waarin dui delijk wordt aangegeven dat de gemeente Lisse culturele acti viteiten wil bevorderen. Wij plei ten voor de heroprichting van een culturele raad. Onze fractie vindt dat de leefbaarheid van de oude dorps kern wordt bedreigd. Wij zul len voor 5 november een mo tie indienen, waarin wordt ge vraagd om een herziening van het bestemmingsplan Centrum voor het gebied oude dorpskern, waar volgens onze fractie teveel zaken het leefgenoegen beder- PvdA O Het woningbeleid moet worden herzien en aangepast aan de werkelijke behoefte on der minder draagkrachtige inwoners van Lisse. Het is droe vig en in deze tijd beschamend om nog te moeten spreken over woningnood. Wij verwachten hierover spoedig een voorstel in de raadsvergadering. Het tekort op sport en re creatie is toegenomen tot een totaal van f618.264 en het ziet er naar uit dat er volgend jaar minstends f 800.000 tekort zal zijn. Dit gaat ons te ver. VVD Hoewel de uitvoering van zaken als Dever, straatverlich ting en de verbetering van sport accommodaties wellicht indirect een bijdrage leveren tot de be strijding van de werkloosheid, komt het ons toch voor dat eventuele nieuwe gelden voor andere projecten gebruikt moe ten worden. Projecten, die di rect een bijdrage leveren in de bestrijding van de werkloosheid. De cijfers van het arbeidsbu reau zijn nog niet onrustbarend, maar zeker is dat iedere arbeids plaats in Lisse nodig is. KVP O De KVP wil geen afwach tende houding aannemen, wat betreft de schooladviesdienst. Dat deze dienst in zijn geheel financieel niet haalbaar is. wil len wij toegeven. Ook. dat niet alle scholen een dergelijke dienst toejuichen. Maar wij vinden toch dat er dan maar op kleine schaal begonnen moet worden, dan volgt de acceptatie vanzelf. Wij missen planning op lan gere termijn voor culturele ac tiviteiten en hopen dat er spoe dig een culturele komen. SGP De SGP wil pleiten voor sluiting van de Keukenhof op zondag, evenals alle andere za ken waar amusement geboden wordt, zoals de sporthal, voet balvelden, het zwembad. Dit, omdat het Gods geopenbaarde wil is, dat die dag door ieder geheiligd wordt. Wat de Openbare Leeszaal en Bibliotheek betreft, wil ik opmerken dat men voorzichtig moet zijn bij de aanschaf van boeken die goddeloze theorieën verkondigen. De SGP-fractie is absoluut tegen de jaarlijkse kermis. PCG Wij willen met de beslissing van een schooladviesdienst graag wachten tot de het ministerie. Wij staan niet di rect afwijzend tegenover een schooladviesdienst, maar we willen eerst antwoord hebben op enkele belangrijke vragen. Ook willen wij graag meer te horen krijgen over de wo ningbouw in Lisse. Moeten wij het bouwen in fasen toestaan of kunnen we een vuist maken naar de provincie? blieft" te prevelen. Dan biertapper zich met een zwierige glimlach uit de voeten maken. Maar wat een bloedstollende fou ten werden er bij deze op het oog zo simpele handelingen gemaakt. Ik wil niet eens spreken over de deel nemers, wier gelaat pijnlijk vertrok als zij. bij de jurytafel aangekomen, bemerkten dat zij de bierviltjes of d? glazen hadden vergeten. Ook wil ik niet teveel zeggen over de 'deelnemers die zo'n formidabele witte schuim kraag op hun pilsje hadden getoverd dat zij door het kritische publeik voo melkboer werden uitgemaakt. Nee, mijn gramschap treft vooral diegenen die de euvele moed hadden het glas in de hand te nemen tij dens het inschenken uit het flesje, de groenzoeter die de kroonkurk van het flesje niet in het daartoe bestemde bakje deponeerde, de zo on- zorgvuldigen die vergaten het flesje met een doek af te vegen en zij die. o schande, het glas bier niet snel onder de tap vandaan haalden, zo dat afvallende druppeltjes de gave schuimkraag doorboorden. Gelukkig waren er cok een paar deelnemers die deze fouten niet be gingen. Die wisten dat er met een goed glas bier niet te spotten valt en zij leverden wel degelijke pilsjes af. in de tweede ronde was de kwa liteit van de tappers aan ook aan merkelijk beter en vooral bij de een mansbedrijven kwam er een span nende eindraee. Deelnemer Luikel (café Ger in Haarlem) en deelnemer Heusden (ca fé Morschpoort in Leiden» kwamen met hetzelfde puntental uit de bus. Zij moesten nog een keertje tappen en tenslotte bleek Luikel uit Haar lem de allerbeste. Hij won de eer st? prijs, Heusden werd tweede en café Dub uit Leiden sleepte nog n°t een derde prijs in de 'wacht. Bij de teams was het café Kaaggezicht dat met de hoogste eer ging strijken. De Taveerne uit Lisse werd hierbij tweede en de derde prijs ging naar Paddock Exclusieve uit Noordwijk aan Zee. De eerste prijswinnaars van deze wedstrijd zullen Sassenheim en om streken gaan vertegenwoordigen bij de grote finale in Amsterdam. Het blijft dus spannend. FRITS BEUTICK

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3