Alleen lof voor Vorrink van de Boerenpartij Peking gebruikt ook Schmidt als klankbord Wh kerk 'ten nauwste' betrokken bij Nairobi Veluwse jaarmarkt in Leiden Komst van Surinamers ervaren als uitdaging K Kreymborg DONDERDAG 30 OKTOBER )EN HAAG (SP) Opnieuw is minister Vorrink in de 'weede Kamer geen onverdeelde bewondering voor haar lilieubeleid ten deel gevallen. Gisteren, tijdens de eerste pnde van de begrotingsbehandeling, was misschien nog het pmerkelijkst de lof die de minister kreeg toegezwaaid na- ïens de Boerenpartij. Voor de werkelijkheidszin die zij bij et realiseren van haar milieubeleid, zowel in hygiënisch Is in sociaal-economisch opzicht aan de dag legt. BP'er Van der Lek stelde zelfs voor Lt de hele Kamer vierkant achter minister gaat staan, maar dan el om een andere reden: "Dan kan zei hij "niet meer terugdeinzen 1 alleen nog maar vóóruit", imen met vooral de PvdA en de RP zag Van der Lek met name in linister Lubbers van Economische iken een grote rem op het ilieubeleid- Zaken als economische oei en werkgelegenheid krijgen opnieuw voorrang boven een nood zakelijk goed milieubeleid. D'66-woordvoerder Imkamp sprak in een moedeloze rede zelfs over een guur milieuklimaat waarin het milieu bij het kabinet, ondanks de hooggestemde verwachtingen, en ook in de Tweede Kamer zelf niet hoog genoteerd staat Nogal veel sprekers verweten minister Vorrink een trage wetge ving en een gebrekkige coördinatie binnen het kabinet. Mevrouw Veder-Smit (VVD) noemde het beleid ronduit teleurstellend. Zij vroeg de minister wat ze denkt te doen aan het feit dat met name Rotterdam en Rijnmond een milieu beleid voeren buiten de milieuwetge ving om, via zaken als gronduitgifte, huurcontracten en het sociaal statuut. Mevrouw Epema-Brugman (PvdA) en ARP'er Van Houwelingen hielden nogmaals een pleidooi voor een heffing op fosfaathoudende wasmid delen. Van der Lek (PSP) en Van Kuijen (PPR), de opvolger in de Kamer van mr. Jurgens, wilden alvast van minister Vorrink weten hoe zij tegenover de verdere uitbouw van kernenergie staat, nu er drie tamelijk geruststellende rappor ten over veiligheid en milieu zijn verschenen. Van Kuijen vro verbod op produktie en gebruik van bepaalde drijfgassen in spuitbussen verwacht mag worden, omdat bewezen zou zijn dat die de beschermende ozonlaag in de stratosfeer aantasten. Mevrouw Groensmit-Van der Kallen herhaal de haal pleidooi voor de invoering van een algemene milieukaderwet. LEIDEN De Veluwse jaarmarkt van de Ratel in het Leidse Volkshuis, die gistermiddag werd ge opend, belooft een groot succes te worden. Want direct nadat oud-wethouder Piena de vlag had gehesen ten teken van de opening stroomden de kijkers en kopers in groten getale toe. Kees Piena, die ook bestuurslid van de werkgemeenschap De Ratel is geweest, noemde het Volkshuis en De Ra tel „een stuk levende geschiedenis in de Leidse gemeenschap" Op de Veluivse jaarmarkt, die is georganiseerd ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan, kan iedereen terecht om zelfgemaakte spulletjes van de Ratelleden te kopen. De grote zaal van het Volkshuis is zeer landelijk aangekleed door de volkstuinvereniging Mater-Sprenger. De jaarmarkt (zie foto) is vandaag en morgen nog te bezoeken. Openingstijden: 10-12 uur, 2-5 uur en 7-10 uur UTRECHT De r.k. bisschoppen techese, i Nederland en de nationale Raad In Kerken hebben in resp. een brief t een kanseltooodschap aandacht ■vraagd voor de assemblee van de 'ereldraad van Kerken, die van 23 kvember tot 10 december wordt ge- Duden in de Keniase hoofdstad i 'n brief aan de pastores zeggen bisschoppen, dat de r.k. kerk wel waar geen lid is van de Wereld- (ad, maar toch ten nauwste toetrok - in is bij zijn werk. De bisschoppen j>en een dringend toeroep op de pas- a-es mee te werken aan het welsla- b. van de assemblee, door er aanl icht aan te besteden in preek en ca- vooral door "Eensgezindheid in gebed is een kostbaar teken van de eenheid", al dus de bisschoppen, en is "de beste waarborg" voor het bereiken van de eenheid. De Raad van Kerken noemt in de kanseltooodschap de vijfde assem blee "onze zaak". Niet alleen, omdat "onze gedelegeerden en waarnemers ons vertegenwoordigen, maar ook eh vooral omdat de aanbevelingen van de Wereldraad 'n belangrijk deel van ons kerkelijk huiswerk zullen uitmaken voor de komende jaren". De kanseltooodschap roept op de ge beurtenissen in Nairobi geïnteres seerd en kritisch ,te volgen. Kerken Zuid-Holland: yemeenten: meer nvloed subsidies ongerenwerk DEN HAAG (ANP) De SU'bsi- ;es voor het jeugd- en jongerenwerk tan volgend jaar met acht procent nhoog. Voor het eerst gaan de ge- eenten bindendeadviezen uittoren en over de verdeling daarvan. De- t grotere bevoegdheid van de ge leenten is het resultaat van overleg issen staatssecretaris Meijer ÏRM) en verschillende organisaties. In aanmerking komen de gemeen- n (63 in getal) waarin tenminste er instellingen voor jeugd- en jon- renwerk en buurt- en clubhuiswerk fin gevestigd. Instellingen in ande- gemeenten krijgen hun verhoogde ibsidie rechtstreeks van CRM. Staatssecretaris Meyer wilde oor- ironkelijk de subsidies voor het iugd- en jongerenwerk met vier pro- int verhogen. Na felle protesten zeg- e hij een stijging met acht procent ie, maar dat zou ten koste gaan van leuwe activiteiten. Volgens hem loet er een halt worden geroepen Sm de wildgroei op dit gebied. Hij lat nu vuistregels opstellen voor de srverdeling van mankracht en mid den. Deze regels worden na overleg iet de betrokken instanties inge- van Surinamers in onze leefgemeen schap niet voor alles als bedreigend te ervaren maar als een uitdaging tot een wezenlijke ontmoeting. Dit schrijft het Beraad van Kerken in Zuid-Holland in een brief, waarin pastores, parochieraden en kerkera den dringend wordt gevraagd in de ze geest leiding te geven. Voor de ontvangst van Surinamers doet het beraad vier aanbevelingen aan de plaatselijke geloofsgemeen schappen: kontakt zoeken met de an dere kerken ter plaatse, de adressen van Surinamers doorgeven aan ds. J. Legène van de centrale raad van de Evangelische Broedergemeente te Rijswijk of aan het Kerkelijk Katho liek Bureau te Rotterdam, de Suri- name-folder van de Raad van Ker ken verspreiden en advies vragen aan ds. P. Jansen te Sassenheim, die zich als studentenpastor van Surina mers ook bezighoudt met het bege leiden van het kontakt tussen ker kelijke gemeenten en Surinamers. LEIDEN In deze krant van vorige week vrijdag meldden wij dat de gemeente Leiden een aantal oude fabriekspanden zou aankopen, ondermeer dat van Clos en Leem bruggen aan de Langegracht. Dit berust op een vergissing. Het betreft hier niet de bestaande behuizing van Clos en Leembruggen aan de Lan gegracht, maar een oud pand van dit bedrijf aan de Oude Herengracht op de hoek met de Ververstraat. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Ede J. den Besten Huizen, te IJsselmui- den J. d'en Hoed Sliedrecht, te Som- melsdijk L. Roetman Ermelo; aan genomen naar Raalte B. Albada te Strijen, naar Longerhouw kand. G. J. Ros IJsselstein; bedankt voor Beerzerveld A. T. Deinum Zaamslag, voor Berkel en Rodenrijs J. ter Steege Aalsum-Wetzens. Gereform. Kerken: beroepen te Z'eist (part-ti me) H. J. Zwart Schoonebeek, te Holwerd D. Jansma Ter Apel, te Rotterdam-Zuidwijk H. Torenbeek De Lier; aangenomen naar Diemen- Watergraafsmeer-Bijlmer C. M. Verspuij Oldehove; bedankt voor Nieuweroord W. D. Omta Zwarte- broek. Geref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Avereest-Dedemsvaart, kand. H. Veldman Zwolle te Aduard kand. J. P. C. Simpelaar Zwolle; be- kand. H. Veldman Zwolle, te Aduard Ureterp, voor Rouveen J. C. Post Den Helder. Chr. Geref. Kerken: be dankt voor Ede J. Westerink Nun- speet. Geref. Gemeenten: beroepen te Randburg (Zuid-Afrika) A. Vergunst Veen; bedankt v< W. Verweij H.I. Ambacht. Opzienbarende heroine-vangst in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Bij uitgebreide speurtocht, der leiding v; Toorenaar van de Amsterdamse cen trale recherche 20 rechercheurs van de narcotica-brigade, de vuurwapen- ploeg en de vreemdelingendienst deel namen, is in een woning in Am sterdam-west 22 kg heroïne opge spoord. De heroine was in een kast verborgen. De waard'e wordt geschat ou 2,5 miljoen gulden. Het is vol gens de recherche de grootste he roïne-vangst in Amsterdam en voor zover de politie bekend ook van heel Nederland. De enorme hoeveelheid heroïne was verpakt in ruim 1500 zakjes van ieder veertien gram, klaar voor de verkoop. De hele voorraad werd in beslag genomen. De bewoner van het perceel, de 24-jarige Hongkong-Chi nees P.Y., die al enkele jaren in ons land woont, werd aangehouden. De recherche deelt mee, dat hij bij zijn arrestatie probeerde een van de re chercheurs om te kopen voor een be drag van 19.000 gulden. STRAATSBURG (ANP) On dermijning van de krijgstucht in woord, daad of geschrift zal niet langer door een krijgsraad maar door een burgerrechter moeten wor den behandeld. Dit is de opvatting van de Europese commissie voor de rechten van de mens. Dit werd gis teren bij monde van de voorzitter van de commissie mr. J. Fawcett verklaard in een hoorzittingin Straatsburg voor het Europese hof voor de rechten van de mens. Het punt kwam aan de orde tij- Burgerrechter ondermijning krijgstucht behandelen zaak van de vijf soldaten die Ne derland ervan beschuldigen in '71 met hun berechting het verdrag van de rechten van de mens te hebben geschonden. Het hof hield gistermiddag de mogelijk heid open dat beide par tijen Europese commissie en Neder landse regering nog eens gehoord zullen moeten worden alvorens men tot een uitspraak zal komen. Het is dan ook nog niet bekend de uitspraak zal volgen. Nieuw bestand in Libanon BEIROET (AP) Na een dag van onderhandelingen tussen premier Rashid Karami en de elkaar be strijdende partijen in Libanon is gisteravond een nieuw bestand af gekondigd. Karami maakte het nieuwe be stand 'bekend nadat hij van Yasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO)en en kele andere Palestijnse guerrillalei ders de belofte had gekregen dat zij hun aanhangers bevel zouden geven het vuren te staken. Het was echter nog niet duidelijk of Arafat over voldoende gezag be schikt om het bestand te doen nale ven. De linkse Libanese mohamme danen behoren niet tot zijn organi satie en veel van de extremistische Palestijnse guerrillastrijders, die zich bij de Libanese moslims hebben aangesloten in de strijd tegen de verschillende christelijke groeperin gen, weigeren Arafat als hun leider te erkennen. In een door de radio en televisie uitgezonden verklaring zei Karami dat hij geen bijzonderheden over de bestandsovedeenkomst bekend zou maken. „De bijzonderheden gaan de mensen niet zo aan," aldus Ka rami, die beloofde dat hij de Libane- zen "de resultaten wel zou laten merken". Van goed ingelichte zegslieden werd echter vernomen dat in de nieuwe, dertien punten tellende overeenkomst wordt voorzien in te rugtrekking van alle gewapende mi litieleden en guerrillastrijders en de verwijdering van alle barricades vóór vanavond. VOOR CHILI GEEN FRIENDSHIPS DEN HAAG (ANP) Nederland zal Chili geen Fokker F-27 Friendschips leveren. Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft gisteren na overleg met zijn collega Van der Stoel (Bui tenlandse Zaken) besloten om Fokker geen exportvergunning te geven. Het gaat hier om een toestel dat geschikt is voor ver kenningsvluchten boven zee. Voor aanval op Moskou PEKING (AFP) Vice-premier eng Hsiao-Ping, 3e man inde elli pse partijhierarchie, heeft gisteren ij het banket ter er van de West- Uitse bondkanselier Helmut Schmidt pnieuw een felle aanval gericht te- ;n de Sowjet-Unie. Zoals hij dat Ir der deed, noemde Teng Moskou let met naam en toenaam maar ge mikte hij de eufemisme "offen- eve supermogendheid". Volgens de Chinese filosofie zijn twee supermogendheden, de Ver- ligde Staten en de Sowjet Unie, die aar de wereldheerschappij streven, aarbij is Washington echter in het Pensief, terwijl Moskou "dat het luidst spreekt over ontspanning en ontwapening" door het steeds opvoe ren van de bewapening "een regel rechte bedreiging vormt voor Europa en de rest van de wereld". Toen de Joegoslavische premier, Dzcmal Bijedic, Peking 6 oktober bezocht kreeg hij een in grote trek ken gelijkluidend betoog te horen, dat toen voor de Sowjet-Russische ambassadeur aanleiding was om de monstratief de zaal te verlaten. In zijn toespraak hekelde Teng, ook hier zonder van en paard te noemen, tevens de slotverklaring van de Europese veiligheidsconferentie te Helsinki. Volgens de Chinese vice- premier gaat het hier om een papier "dat zij (de supermogendheden) elk moment dat hun uitkomt als een vod je kunnen verscheuren". In zijn antwoord koos Schmidt zijn woorden met zorg. Hij stelde en dat is juist wat men in China 'graag wil horen, dat "het Atlantisch bondsgenootschap tussen de Verenig de Staten en Europa altijd en on veranderlijk de grondslag zal blijven voor de veiligheid van de Bondsrepu bliek" een geruststellend woord om dat de Chinezen niet graag een toe nadering zien tussen Moskou en Bonn. Kreymborg geeft u de kans om tientallen florijnen te besparen op kleding van klasse. Pak nü uw voordeel. Laat nü uw guldens rinkelen op Kreymborg's Florijnen Festival. Links: Twee-rij trenchcoat van 100% zuiver scheerwol. Met alle vereiste details: rugsplit, epauletten, ceintuur, steekzakken. Zwart of blauw. Normale prijs: 195.- Festivalprijs: T75.- Rechts: Twee-rij trenchcoat van 90% wol. Rugsplit, epauletten, ceintuur, steekzakken. Zwart of bruin. Normale prijs:250- Festivalprijs: 225.- Deze Festivalprijzi week zaterdag 8 n(

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19