Sadat wi! dialoog tussen Washington en de Palestijnen Von Thaddens ster schitterde maar kort UITGAANSVERBOD IN SAHARA Felle aanval op Sacharow Zelfmoord in Brazilië na 'schuldbekentenis'' in Spanje O goedhart IT bouwhuis Bommel-puzzel voor nieuwe Amro-spaarders. amro bank m BIJ GEVECHTEN IN LIBANON 75 DODEN fOENSDAG 29 OKTOBER Succes op nationaal niveau bleef uit jS Adolf von Thadden BONN (SP) De ster van rechts radicaal Adolf van Thadden (54) telg uit een traditioneel conservatief Pruisisch landjonkergeslacht, heeft slechts korte tijd in de Duiitse ppoli- tiek geschitterd. November 1964 werd de rechts extreme nationaaldemocra- tische partij van Duitsland (NPD) opgericht, waarvan na enig gedrang aan de top Von Thadden voorzitter werd. Neonazistische stromingen wer den in het midden van de jaren zes tig aangewakkerd door een economi sche recessie en het zwakke bewind van Adenauers opvolger Erhard, ook het ontstaan van de "grote coalitie" van sociaal-democraten en christen democraten, die de opositie in de Bondsdag vrijwel ophief en de soms gewelddadige studentendemonstra ties gaven ondemocratische figuren van rechts veel wind in de zeilen. Adolf van Thadden, van 1949 tot 1953 onopvallend bondsdaglid voor de toenmalige Duitse rijkspartij, was enige jaren de uiterst welsprekende propagandist voor een onverdeeld Duitsland, waarin het belang van een sterke staat zwaarder zou moe ten wegen dan die van het individu. Toegejuicht door in hoofdzaak oud nazi's bepleitte hij een algehele am nestie voor wegens een oorlogsver leden veroordeelde Duitsers. Hoewel onder zijn voorzitterschap de NPD in de parlementen van vrijwel alle deelstaten wist door te dringen, bleef op nationaal niveau de partij suc ces onthouden. In 1965 haalde zij twee procent, vier jaar later 4,3 pro cent van de stemmen en bleef daar mee beneden de kiesdrempel van vijf procent. Ontgoocheld trok Von Thadden zich in 1971 uit het NPD-bestuur terug en hield zich daarna in Han nover uitsluitend bezig met de ver koop van huizen in Spanje en Por tugal. Wel bleef hij hoofdartikelen schrijven voor het NPD-blad Deut sche Nachrichten, maar het vuur was er uit. Van zichzelf zei hij in 1973 dat hij "milder" was geworden. De man om wie tien jaar geleden zoveel gedruis ontstond,, achtte zioh daarna niet meer in staat met de zelfde verve de nationalistische stel lingen van toen te verdedigen. Min of meer onopgemerkt heeft hij nu de NPD-bouwval verlaten. Zelfs zijn voorspelling van twee jaar geleden dat zich van de CDU/CSU een recht- sse partij zou afsplisen waarin dan "de NPD loyaal haar programma zou inbrengen" is niet in vervulling ge gaan. SAO PAULO, BRAZILIË (AP) De Braziliaanse pers heeft gis teren heftig gereageerd op een bericht over de dood van de jour nalist Wladimir "Vlado" Herzog, die zich zaterdag in een militair hoofdkwartier heeft opgehangen nadat hij zou hebben bekend een communist te zijn. "O Estado de Sao Aulo", een groot dagblad waar Herzog in 1959 zijn journalistieke carrière begon, wijdde drie pagina's aan het incident. De 38-jarige Herzog meldde zich zaterdagmorgen bij het departe ment voor interne operaties (DIO) nadat hij had vernomen dat hij werd gezocht door veiligheidsa genten bij het televisiestation hij werkte. Later in de middag werd - ni. gevonden nadat hij ongeveer eer uur alleen gelaten was. Hij had zichzelf opgehangen met een ceintuur zo maakte het leger in een officiële verklaring bekend. Roberbo Saturnino, van de oppo sitionele Braziliaanse beweging (MDB) eiste een "verklaring voor het grote aantal journalis ten in gevangenschap" en een vol ledige rekenschap over Herzog's dood, aldus O Estado. Het leger kwam ook tevoorschijn met een verklaring waarin Herzog bekent een communist te ziln. In de bekentenis spreekt hij ook over zijn bijdragen aan de illegale com munistische partij en over het gebruik van zijn huis als subver- WASHINGTON (UPI) President Anwar Sadat van j-| J o CPU Egypte heeft g'steren bij de Verenigde Staten aangedrongen vJlUIiuuCIl op het openen van een dialoog met de Palestijnse vluchte lingen, opdat hun vertegenwoordigers zullen kunnen deel nemen aan een overkoepelende vredesconferentie voor het Midden-Oosten, welke uiteindelijk in Genève moet worden gehouden. Sadat vertelde dat hij dit voorstel gisterochtend heeft inge diend bij president Ford, tijdens hun gesprek op het Witte Huis. Toen hem naar Fords reactie werd gevraagd overleg de Sadat kort met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Ismail Fahmy, en antwoordde: ,,geen commentaar". SANTANDER (Reuter) Zeven parochiegeestelijken in het noord- Spaanse Santander en omgeving zijn elk tot een boete van 100.000 peseta (ongeveer f4.500) veroordeeld omdat zij in preken gesproken had den over de huidige politieke toe stand in Spanje. Dit is gisteren van de zijde van de geestelijken verno- Naar in juridische kringen in Ma drid is vernomen, is een majoor van het Spaanse leger die tevens militair advocaat is, tot twee weken arrest veroordeeld wegens "insub ordinatie". De betrokken majoor Juan Bar- ja de Quiroga zou geweigerd heb ben voor zijn militairen een com muniqué van de militaire geheime dienst voor te lezen. Hoewel de in houd van dit communiqué niet be kend is gemaakt, zou het stuk be trekking hebben gehad op de re cente militaire berechting van stads- guerrilleros, van wie er op 27 sep tember vijf werden terechtgesteld. De majoor zou niet behoren tot de groep van 12 officiëren die on langs in Madrid en Barcelona zijn aangehouden onder verdenking van het aanzetten tot opstandige activi teit. de gezelligheid van open vuur pnze ^keukens, tegels,, i bouviHèn siermateria- r uw,hüis ep üw tufri; l ma Vm\vrij;.8.30-1 2&) zateraag: iu.uu-i6.oo uur. HOORN 12& ALPHENa/dRIJN TEL 01720^913# (t.o. Avifauna), "Ik dring aan op een gesprek tus sen de Verenigde Staten en de Pales tijnen omdat de Verenigde Staten in het Midden-Oosten een spelbepalen- de rol hebben", aldus de Egyptische president. "Als we er in slagen voor dit probleem een allesomvattende op lossing te 'bereiken, moet dat inclu sief de Palestijnen gebeuren". Ford en Sadat hebben gisteren een uur met elkaar gesproken. Volgens Fords perschef Ron Nessen zijn voornamelijk economische hulpver lening en de mogelijkheid van mili taire hulp in de toekomst aan de or de geweest, benevens de zorgelijke situatie in Libanon. Nessen weiger de bijzonderheden te geven over het besprokene. Het vraagstuk van eventuele Ame rikaanse wapenhulp werd door Sa dat eerder op de dag besproken met minister van Defensie James Schle- singer. Na zijn bezoek aan het Wit te Huis bagatelliseerde Sadat echter andermaal zijn belangstelling voor Amerikaanse wapens met de uit spraak dat hij voor alles is geïnte resseerd in economische steun voor de wederopbouw van zijn land. Gevraagd of Egypte wat zijn rela ties met de Sowjet-Unie betreft thans "tot het andere kamp" mag wor den gerekend, antwoordde Sadat: "Dat zou ik niet zo willen stellen. ik streef naar evenwicht met de Sowjet Unie, maar het hangt eigen- lijk van hen af. Ik kan werkelijk niet zeggen dat er iets is gebeurd dat niet zou kunnen worden terugge draaid". Van tijd tot tijd een verse pijp stoppend maakte de Egyptische pre sident tijdens zijn persconferentie de volgende andere opmerkingen: de plaats waar in de toekomst een Palestijns nationaal tehuis zal moeten komen dient door de Pales tijnen zelf te worden gekozen. Hijzelf ziet een Palestijnse staat echter Missionaris terechtgesteld VATICAANSTAD (AFP) De Fran se missionaris Jean Badre, de laat ste missionaris die in Cambodja was achtergebleven, is daar enkele maan den geleden terechtgesteld, zo meldt het persbureau 'Fides' van de Va ticaanse congregatie voor de versprei ding van 't geloof. Ooggetuigen heb ben het lijk van de missionaris ge zien bij Batrang, niet ver van de grens met Thailand. Nog een Fransman, een Australiër en diens Cambodjaanse echtgenote zouden daar eveneens zijn gedood. hij dringt er bij Syrië op aan met Israël in de Golan een eerste troepenscheidingsakkoord te sluiten, net zoals Egypte dat in de Sinaï heeft gedaan. Dit laatste akkoord werd door Sadat „van groot psycho logisch gewicht" genoemd. Hij zei vertrouwen te stellen in minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissin ger en meende dat „de Syriërs hem eveneens moeten vertrouwen". Egypte en' Syrië zijn het volkomen met elkaar eens dat Israël niet moet worden toegestaan Arabisch grondge' bied bezet te houden, maar wat de tactische benadering betreft wijken de meningen in Damascus en Caïro van elkaar af. „Dit houdt echter ab soluut niet in dat we elkaar tegen werken", aldus Sadat. President Sadat van Egypte tijdens de persconferentie, die hij gisteren gaf na zijn gesprek met president Ford in het Witte Huis. De heer Olivier B. Bommel heeft enkele hoogtepunten uit zijn bewogen leven in fraaie kleuren laten vastleggen op een serie kinderpuzzels van de Amro Bank. Elke Amro-spaarder kan zo'n puzzel vóór 14 november kopen voor de kleine som van f 2,50. Wie verstandig is, opent dus snel een spaarrekening bij de Amro Bank, want zo'n nieuwe spaarder krijgt bovendien van de Amro als welkom f2,50 op z'n nieuwe rekening (als die eerste inleg tenminste een maand blijft ■f**" staan, maar dat kunnen we wel afspreken, nietwaar?). ,'n Mooi gebaar, al zeg ik het zelf! EL AJOEN, SPAANSE SAHARA, AP De Spaanse regering heeft gisteren een nachtelijk uitgaansverbod in het omstreden gebied van de Spaanse Sahara afgekondigd, alle Sahariaan- se troepen ontwapend en alle stra tegische punten in het land bezet in een poging een opstand van de Sa- hariaanse nationalisten te voorko- Regeringswoordvoerders verklaar den dat de maatregelen waren ge troffen omdat men "terreur-acties" vreesde. Een woordvoerder van de plaatse lijke militaire bevelhebber maakte be kend dat alle Spaanse burgers last hebben gekregen het land voor 15 november te verlaten. Gisteravond werden alle troepen in staat van paraatheid gebracht. Zij kregen bevel om alle strategische punten te bezetten, niet alleen in El Ajoen, maar in het gehele fosfaat- rijke gebied dat sinds 1884 onder Spaanse koloniaal bestuur staat De bevrijdingsorganisatie van de Spaanse Sahara, het Frente Polisario heeft gedreigd met een opstand van de 70.000 inwoners van het gebied als Spanje zou besluiten de souvereini- tiet over zijn laatste kolonie in Afri ka over te dragen aan Marokko. Het uitgaansverbod geldt van half zeven 's avonds tot zeven uur 's ochtends. In die tijd mag niemand, behalve natuurlijk de Spaanse mi litairen, zich zonder speciale pas van de militaire bevelhebber op straat bevinden. De gezinnen van dfe Spaanse mili taire en burgelijke functionarissen hebben opdracht gekregen zich in daartoe aangewezen gedeelten van El Ajoen te verzamelen. Kort voor het van kracht worden van het uitgaansverbod, kregen de territoriale politie, de eenheden van het Spaanse vreemdelingenlegioen, parachutisten en mariniers opdracht uit te rukken en de straten stad te bezetten. AAZMUZT uw toko voor rijsttafelgerechten MOSKOU (UPI, Reuter) De Sowjetrussische staatspers heeft de campagne tegen Nobelprijswinnaar Andrei Sacharow verscherpt met een hatelijke persoonlijke aanval in het vak bondsblad Troed. In een commentaar van twee kolom wordt de dissidente na tuurkundige als landverrader en voorstander van het kapita lisme bestempeld en nauwelijks verhuld, wordt hij ervan be ticht tijdens de Tweede Wereldoorlog een lafaard geweest te zijn en aanhanger van Nazi-denkbeelden. Het Westen heeft hem betaald voor zijn tegen de Sowjet-Unie gerichte activiteit met een Nobelprijs. ,Het valt moeilijk te schatten hoeveel dit waard is in verhouding met de dertig zilverlingen die in oude tijden aan Judas zijn betaald", aldus het blad. Ook de vrouw van Sacharow, Yelena Bonner, die nu na een oogoperatie in Italië herstellende is. wordt in het artikel aan gevallen. Zij zou zich te hoog gevoeld hébben voor de Russi sche artsen, die haar volgens het blad een behandeling had den aangeboden. Het artikel is ondertekend door Zinovy Azbél voor waarnemers in Moskou onbekend. Sacharow was tot 1968 bij het atoomwapenproaramma van zijn land betrokken. In hei begin van de jaren 1950 was hij de spil waarom de vervaardiging van de waterstofbom draaide. Troed repte er met geen woord over. Tijdens de oorlog stu deerde Sacharow natuurkunde onder leiding van de beste ge leerden. Daarna begon hij aan de H-bom te werken, waarmee hij in 1947 de orde van Lenin verdiende. 26 jaar oud. Troed vergelijkt hem nu met de rest van zijn generatie die „in 1941 de aanval van de fascisten afsloeg Terwijl Sacha row in vrede zijn hogere opleiding volgde. Hij had geer nei ging zich te haasten om deelgenoot te worden van het heroï sche lot van zijn generatie", aldus het blad. Een schutter, die tot een linkse groepering behoort, schiet vanaf de Murrtoren, een nog niet voltooid gebouw in Beiroet, op alles wat beweegt in de stad beneden hem. De Libanese burgeroorlog heeft tot nu toe ongeveer 925 mensenlevens ge- eist. BEIROET (Reuter) Een lijf wacht van de leider van de Libane- e Falangisten is gisteren doodge- photen op de trappen van het par ementsgebouw, aldus zegslieden uit •eiligheidskringen. Volgens de zegs- leden was de Falangistenleider, fierre Gemayel, zelf ten tijde van Ie schietpartij binnen het gebouw. Met de lijfwacht, een van de waalf beschermers van Gemayel, fond een andere man de dood. Drie >ersonen, onder wie tenminste één ïolitieman, werden gewond. Het is Wiet bekend wie de daders waren. Tussen het Palestijnse vluchtelin genkamp in Tel Al-Zaatar en oos telijke voorsteden van Beiroet is rolgens inwoners gistermiddag een bui-gevecht begonnen. Voorts heb- Den Mohammedaanse strijders ïhrlstelijke stellingen rond de be langrijkste hotels van Beiroet met (Mortieren en machinegeweren aan bevallen. De gevechten in Libanon hebben gisteren ongeveer 75 mensen het le ven gekost. Hiermee kwam het do dencijfer na negen weken van ge weld op ongeveer 925. De Libanese premier, Raschid Ka- rami, heeft gistèren negen politieke leiders gevraagd zich bij hem in zijn bureau te voegen en daar te blijven tot een eind zou zijn gekomen aan het geweld. Zes uur later hadden echter slechts drie politici aan zijn oproep gehoor gegeven. De Amerikaanse regering be spreekt met Libanese functionaris sen hoe de Verenigde Staten het in de moeilijkheden zittende Libanon kunnen helpen. Dit hebben functio narissen van het Wit/te Huis giste ren meegedeeld. Volgens het Witte Huis is geen verzoek ontvangen om troepen naar Libanon te sturen om de regering daar te steunen, zoals president Eisenhower in het verleden heeft

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9