Van der Stoel tegen defensie-eis van PvdA -prominenten pleiten voor samenwerking met de PvdA Regering machteloos tegen Suriname akkoord man eist in De duidelijke extra's van de grote voorraadpot Moccona. Ook Eerste Kamer met loslaten van Minister wil geen verdere bezuiniging Directeur bestal bejaarden ENSDAG 29 OKTOBER tLEIDEN "Binnen de VVD en i PvdA moet men streven naar be ëdiging van de polarisatie en meer Ijken naar wat de partijen ver ligt zodat samenwerking mogelijk ordt". Deze "boodschap" werd gis- iravond heel eensgezind door drie rominente VVD'ers naar voren ge- racht. De heren H. Korthals, lid i de Raad van "State en oud-mi- Ister van Verkeer en Waterstaat, r. J. Geertsema, commissaris van Koningin in Gelderland en oud- (inister van Binnenlandse Zaken H. Jacobse, fractievoorzitter l de VVD in de Amsterdamse ge- leenteraad, deden deze opmerkelij- uitspraak tijdens een forum- jrond in het Leidse restaurant aeuw-Minerva. Aan deze forum-avond, georgani- jerd door de Jongeren Organisatie ikheid en Democratie groepering die het liberalisme aan hangt), nam ook het PvdA-Tweede Kamerlid H. J. Roethof deel. Het was Roethof die de drie VVD'ers bo vengenoemde uitlating ontlokte. De PvdA'er haalde opmerkingen van Jacobse aan, gedaan in een inter view met het weekblad Vrij Neder land, waarin deze zich nogal posi tief tegenover een VVD/PvdA - sa menwerking had opgesteld. Roet hof: "Als ik zie hoe de VVD in za ken als abortus en filmkeuring, waarover de socialisten en liberalen toch eigenlijk weinig van mening verschillen, de PvdA laat zitten dan zie ik een samenwerking tussen die 1 partijen niet zitten". Geertsema merkte op dat het voor de huidige politiek in Nederland gunstig zou zijn als er drie duide lijke politieke blokken zouden zijn. Geertsema: "Regeren in wisselende samenstelling is een goed ding. Het remt de polarisatie af want de par tijen hebben elkaar immers steeds weer nodig. Dan is het wel noodza kelijk dat niet twee blokken elkaar voor eeuwig uitsluiten. En als de VVD en de PvdA willen samenwer ken dan zal de liefde van twee kan ten moeten komen, de VVD moet niet te ver naar rechts afglijden en de PvdA rhoet zich niet te links op stellen". Overigens zag Geertsema een samenwerking op korte termijn niet zitten omdat volgens hem de aantasting van de ondernemingsge wijze produktle en de besnoeiingen op defesie onverteerbare zaken zijn. Zinloos vond dat deze ontwikkeling vanuit liberale hoek moet worden tegenge gaan. Jacobse: "Ik heb veel reacties gehad op mijn pleidooi voor dé-po larisatie. Daar waren ook veel PvdA 'ers bij die eveneens een andere koers willen. Ik wacht nu maar af tot ze de moed hebben opgebracht om dat ook in het openbaar te zeg gen. De polarisatie van dit moment gaat alleen maar ten koste van de kwaliteit van het bestuur". Overigens was de forum-avond in de eerste pplaats bedoeld als gedach ten-wisseling over 'fundamentele uit gangspunten van een liberaal be leid in deze tijd': Geertsema sprak in zijn inleiding uitgebreid over het begrip 'vrijheidsbesef'. Hij merkte op dat vrijheid voor de één, onvrij heid voor de ander kan betekenen en dat vrijheid ook met verdraagzaam heid en een gevoel van verantwoor delijkheid gepaard moet gaan. Geertsema: "Het wankele punt bij de liberalen is altijd geweest dat van de socialerechtvaardigheid. In de ge schiedenis zijn weinig liberale initia tieven op het gebied van de sociale wetgeving aan te wijzen. Liberalen hebben de neiging vrijheid voor de ene groep op te eisen maar zich niet te bekomnferen om de vrijheid van anderen. Daarom kan men tegen woordig de waarde van het ingrij pen van de overheid om vrijheden te waarbborgen niet ontkennen. Maar dat ingrijpen heeft z'n grenzen en moet aansluiten bij wat er aan rechts besef onder de bevolking leeft. Een beslissing doordrukken dankzij de stemmen van de helft plus één is onaanvaardbaar. Ook met minder heden zal rekening moeten worden gehouden anders treedt burgerlijke ongehoorzaamheid, eigenlijk een vorm van vrijheidsbeleving op". Roethof zei bij zijn politieke den ken en handelen de liberale begin selen als uitgangspunt te hanteren (Hij is ex-voorzitter van de JOVD). De huidige WD noemde hij niet li beraal maar conservatief. Roethof "De WD verwacht teveel van de motor van het eigenbelang en te weinig van het ingrijpen van de overheid om zaken te ordenen. Bij de huidige WD wordt persoonlijke vrijheid teveel gezien en beleefd als individuele materiële ontplooing. De PvdA daarentegen wil de mensen emanciperen, de samenleving men selijker maken via het sturen van uit de overheid". Jacobse signaleerde in zijn inlei ding een spanningsveld tussen ener zijds de steeds mondiger wordende mens die feelf beslissingen wil ne men en anderzijds de groeiende kloof tussen bestuurder en bestuurde waardoor laatstgenoemde zich mach teloos en gefrustreerd gaat voelen. Jacobse: "Het socialisme in deze tijd is verouderd want het gaat uit van de gedachte dat de top het beter weet dan de mensen aan de voet ter wijl de ontwikkeling juist is dat da mensen aan de voet mondiger, zelf standiger worden". Na de inleidingen volgde een dis-1 cussie waaraan ook de toehoorders volop deelnamen. Vooral het Leidse WD- gemeenteraadslid Wessels weerde zich geducht. Onderwerpen als Kalkar, vakbonden, loon naar prestatie, Franco, Surinamers e.d. passeerden de revue waarna de WD forum-leden aan het slot van de avond voor de in de aanhef vermelde uitsmijter zorgden. BERT PAAUW DEN HAAG (SP) De Neder landse regering beschikt niet over middelen om investeringen van par- piculiere ondernemingen in Zuid- Afrika te verbieden. De staatsser- pretaris van Buitenlandse Zaken, dr. P. H. Kooijmans heeft dat geant woord op vragen van de Tweede Ka merleden Van der Hek en Voogd (PvdA). Zolang trouwens de Verenigde Na ties geen sancties hebben opgelegd met betrekking tot Zuid-Afrika, zo laat de staatssecretaris in zijn ant woord weten, voert de regering geen beleid dat alle investeringen van JJe- derlandse ondernemingen in dat land afwijst. Wel zal de Nederlandse regering bedrijven die gaan investeren in Zuid-Afrika er op wijzen dat het ont breken van vakbondsrechten voor niet-blanke werknemers een grote sociale verantwoordelijkheid op de investeerder legt. Die eigen verantwoordelijkheid, zo laat staatssecretaris Kooijmans in zijn antwoord blijken, bestaat uit het bestrijden van de rassen-discrimi natie wat ondermeer tot uitdrukking kan komen in salarismaatregelen, sociaal beleid en het formuleren van arbeidsvoorwaarden. Roodmerk f" Af) 200 gram Vx>r per ongeluk loodschieten 1 jaar geeist DEN HAAG (SP) Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft in behoedzame woorden stelling genomen tegen de eis van zijn partij, de PvdA, verdere besnoeiingen aan te bren gen in de defensieuitgaven. In de Tweede Kamer zei hij gisteren dat bij het defensiebeleid „de nodige aandacht moet worden be- steeds" aan de rol die Nederland heeft te spelen in de NAVO, het Noordatlantisch bondgnootschap. IOTTERDAM (ANP) Zeven Jaar evangenisstraf heeft de officier van ostitie in Rotterdam geëist tegen de 8-jarige Cor K., die op 25 juli in de ancing Bristol per ongeluk een rouw had doodgeschoten. K. vuur- je enkele malen een pistool af om, aar hij zei, een' kennis, door wie» jij zich bedreigd .voelde, in de be ien te raken. Eén kogel 'belandde in et achterwerk van de kennis, maar en andere ketste via de grond in en andere richting en kwam terecht het hoofd van een 21-jarige Volens de officier was er in beide evallen sprake van (een poging tot) oodslag. "Wie in een ruimte, waar Dveel mensen zijn, gaat schieten, jioet zich realiseren dat hij bijzon- Ier veel kans heeft om iemand te do en. Volgens de constructie van Ie voorwaardelijke opzet levert- dit lus doodslag op", aldus inr. W. G. J. Mijnssen. Van der Stoel bestreed overigens het vermoeden van de oppositie in de Kamer, maar ook van de christen democratische regeringspartijen, dat Nederland een „ongeloofwaardige en onbetrouwbare partner" is geworden. "Ik heb geen reden aan te nemen dat er naar Nederland niet meer wordt geluisterd", zei de minister van Buitenlandse Zaken. Van der Stoels collega van Defen sie, ir. H. Vrfcdeling, verzekerde de Kamer dat de defensieuitgaven voor 1977 en 1978 extra worden verhoogd als het niet mogelijk zou blijken met de NAVO afspraken te maken over besparingen door taakverdeling en specialisatie. Vredeling legde er de nadruk op, dat Nederland niet straffeloos kan doorgaan met het op de been hou den van 3 volwaardige krijgsmachts onderdelen landmacht, marine en luchtmacht. Hij we^s erop, dat de regering dit al naar voren heeft ge bracht in de defensienota, waar de defensieplannen voor de jaren '75- '85 zijn vastgelegd. Dat nu toch al in 1Ö76, in afwijking van de meer jarenplannen extra op defensie wordt bezuinigd verdedigde Vredeling met Tweede-kamer-voorzitter Vondeling heeft gistermiddag het eerste exemplaar gekregen van de Grote Fietsatlas uit handen van de directeur van de Kluwerpers B.V., de heer N. Soholtens (links). Naast de atlas ontving de heer Vondeling ook nog een zwarte herenfiets. Na een rondritje vroeg hij of de tweewieler mocht worden geruild voor een witte damesfiets ten behoeve van alle Kamer-leden. Dat mocht. een verwijzing naar de economische situatie, die bijstelling van de over heidsuitgaven over de hele linie nood zakelijk maakt. .Defensieuitgaven zijn ook overheidsuitgawen", zei Vredeling, verwijzend naar de aller wegen bepleite inperking van het overheidsbudget. Van links tot rechts kreeg de re gering kritiek vanuit de Tweede Kamer over haar geschutter in NAVO -aangelegenheden. Woordvoerder Piet Dankert van de grootste regeringsfractie, de PvdA, vond dat de regering met 't besluit de Neptuneverkennings vliegtuigen van de marine af te schaffen en de kruiser de Zeven Provinciën vervroegd uit de vaart te nemen de NAVO-partners onno dig tegen zich in het harnas heeft gejaagd, vooral nu dit besluit voor lopig weer is teruggedraaid. Dankert vond het veel belangrij ker óm een goed klimaat te schep pen voor een gesprek met de NAVO over het afstemmen op elkaar van de taken die Nederland met de be schikbare geldmiddelen kan verrich ten. De PvdA-fractie staat erop dat in '77 en '78 nog eens vijfhonderd miljoen gulden op de defensieuitga ven wordt bezuinigd. Dankert was bang, dat het klimaat nu zo is ver ziekt, dat daar niet meer met de NAVO over valt te praten. Overigens ging de PvdA er ook voor volgend jaar weer mee ak koord, dat de bezuinigingen bij de landmacht pas worden doorgevoerd als de onderhandelingen tussen NA VO en Warschaupact over weder zijdse en evenwichtige troepenver mindering resultaat hebben gehad. De PvdA wil dan wel voldoende ze kerheid, dat de tactische atoomwa pens van de NAVO bij 't overleg worden betrokken. Zowel de grootste oppositiepartij, de VVD, als de christen-democrati sche partijen menen dat Nederland nauwelijks nog een betrouwbare NAVO-bondgenoot is. Oud-minister H. J. de Koster (WD): "Legt men zijn oor te luisteren bij onze NAVO- partners dan zijn wij hard bezig die geloofwaardigheid te verspelen. Ze ker als minister Vredeling de bezui nigingen verklaart als een waar schuwing aan de NAVO". De Koster haakte in op de „waardige wijze" waarop de marinemensen en ook hun vrouwen zich roeren tegen „eenzijdige" afstoting van marineta- ken. De onzekerheid over de Mari ne. Luchtvaart Dienst noemde de WD-woordvoerder „catastrofaal". (In een opsomming van punten voor een nieuw verkiezingsprogramma van PvdA en PPR staat: afschaf fing van de MLD). Mevrouw Hannie van Leeuwen (ARP) zei over het NAVO-beleid: "Het kan niet anders dan dat Ne derland door' deze onduidelijke po litiek, dit zig-zag-beleid met arg waan wordt bekeken binnen het NAVO-verband". Zij liet uitdrukke lijk weten, dat het voor de ARP geen uitgemaakte zaak is dat het noodzakelijk is opnieuw in de strijd krachten te snoeien. De ARP vindt het evenals de WD onjuist als Ne derland eenzijdig taken zou afstoten. KVP-woordvoerder Van Eisen: "Wi kunnen de minister verzekeren dat leden van onze fractie het steeds moeilijker hebben om in het buiten land de positie van Nederland op dit gebied als een zuivere, eerlijke en betrouwbare te doen overkomen". Van Eisen betreurde het, dat "ook werkelijk serieuze voorstellen van Nederlandse zijde met enige wan trouwen dreigen te worden bezien". De KVP-woordvoerder lanceerde het voorstel om binnen de NAVO tot een regionale samenwerking te ko men van Nederland, België, Enge land, Noorwegen, Denemarken, W- Duitsland om zonder aantasting van de gevechtskracht tot vermindering van de kosten te komen. Eis van 3 jaar en tbr wegens neersteken van psychiater MAASTRICHT (ANP) De of ficier van justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft wegens poging tot doodslag drie jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering geëist, tegen de 49-ja- rige bosarbeider Jan Z uit Heerlen, die op 6 augustus in het ziekenhuis te Brunssum de 49-jarige psychiater dr. J. Koselka met een mes zou heb ben neergestoken. Hij had ^ich met een formulier van het sociaal fonds bouwnijver heid aan het loket gemeld en eiste van de dokter dat hij dit zo snel mogelijk zou ondertekenen omdat hij daardoor meer ziekengeld zou krijgen. Toen de dokter hem zei dat hij dit niet kon doen drong hij diens spreekkamer binnen, haalde een knipmes uit zijn zak en begon de arts hiermee te steken. Hij bracht hem verscheidene steken toe in het hoofd en in de longen. Een collega van de psychiater, de doch ter van de slachtoffer en de se cretaresse wisten de man te over meesteren. Slechts door razendsnel chi rurgisch ingrijpen bleef de psychia ter in leven. Ter zitting zei de verdachte voor de rechtbank te Maastricht dat hij zich niets van het voorval kon her inneren. Hij ontkende de opzet te j hebben gehad de dokter te doden. 9 te worden opgenomen. DEN HAAG Ook de Eerste Kamer heeft zich vannacht in meerderheid voor een wijziging van het Koninkrijksstatuut verklaard, waar door Suriname met ingang van 25 november onafhankelijk kan wor den. Tegen stemden de fracties van Boerenpartij, SGP en het grootste deel van de WD-fractie. Van de liberale senatoren waren uiteindelijk mevrouw Van Someren- Downer en prof. dr. G. Zoutendijk voor het verbreken op dit momeiit van de band met Suriname. Mr. C. H. F. Polak vertolkte de gevoelens van de liberale tegenstemmers. „Wij willen onze handen niet in onschuld wassen." zei hij. Hij doelde op het nog ontbreken van voldoende garanties voor het handhaven van de mensenrechten in Suriname na de onafhankelijkheid. Het verweer van premier Den Uyl was: „Een verzoek om uitstel kon alleen van de Surinaamse regering komen; niet van Nederland. Het noemen van een datum door de Surinaamse regering was een voldongen feit zowel voor Suriname, voor Nederland, als t.a.v. de internationale verhoudingen. Men kan toch niet in ernst menen dat het op de weg van de Nederlandse regering zou liggen om een voorstel te doen om de datum te verschuiven gezien de reeds gemaakte interna tionale afspraken". Premier Den Uyl is van mening dat het probleem van de emigratie in de eerste plaats een probleem van de Surinamers zelf is. „Op het moment van deze statuutwijziging is het verschil tussen welvaart en welzijn tussen beide landen te groot. Nederland moet daarbij schuld bekennen". De minister-president bestreed echter dat Suriname op dit moment leegloopt. Volgens zijn taxatie is slechts tien procent van de Surinaamse bevolking naar Nederland verhuisd. „Dat kan men geen volksverhuizing noemen". Over de waarborg van de handha ving van de mensenrechten zei Den Uyl: „Niemand kan van welk land dan ook de plicht afnemen voor die waarborg zorg te dragen. Schending van mensenrechten vindt ook plaats in landen met de fraaiste constitu ties grondweten: Minister De Gaay Fortman deed in zijn antwoord gisteren een drin gend beroep op de heren Lachmon, Arron en Nooitmeer om gezamen lijk rond de tafel te gaan zitten om de werkzaamheden in Suriname tot de afhankelijkheid gezamenlijk uit te stippelen. kort geding stopzetting milieuheffing DEN HAAG (SP) Maandag 3 november dient voor de president van de Haagse rechtbank 'n kort ge ding dat door het Milieu Ak tie cen trum Nederland (MAN) is aange spannen tegen de ministers van Ver keer en Waterstaat en van Volksge zondheid en Milieuhygiëne en boven dien tegen het waterschap Regge en Dinkel te Almelo. De MAN zal bij monde van het En- schedese bestuurslid Jan Kater stop zetting van de milieubelasting eisen. Als procureur zal voor hem optre den de Haagse advocate mr. Willy Westbroek-Thomassen. Jan Kater, voor wie een executo riale verkoop dreigt omdat hij wei gert de milieuheffing te betalen, klaagt de overheid aan wegens on rechtmatige daad. Terwijl de indu strie als grote vervuiler mag blijven vervuilen als 2*e maar be taalt, moet hij als slachtoffer van de vervuiling betalen voor zijn ontlas ting, die geen vervuiling is, zo luidt zijn redenering. Grote voorraadpot, dus voordelig. In glazen stopfles die de aroma vasthoudt. 160 Gulle koppen pittige korrelkoffie, geurig tot het laatste kopje. Altijd 40 waardepunten voorwaarde- volle geschenken. ROTTERDAM (ANP) De offi cier van Justitie heeft gisteren voor de rechtbank van Rotterdam ander half jaar gevangenisstraf geëist te gen de 33-jarige J. W. G. G. wordt ervan beschuldigd als directeur van een verzorgingstehuis in Ridderkerk geld te hebben gestolen en verduis terd van bejaarden uit het tehuis. "Het moet zeer duidelijk zijn, dat het openbaar ministerie aan deze daden veel zwaarder tilt dan aan een gewone verduistering", aldus de of ficier van justitie, mr. W. Mijnssen. In totaal heeft G. de bejaarden voor ongeveer 25.000 gulden gedupeerd. Ook werd G. ten laste gelegd, dat hij voor een groot bedrag aan goe deren, zoals drank, suiker en zeep poeder heeft toegeëigend, die be stemd waren voor gebruik in het te huis. G. gebruikte de opbrengst er van om het interieur van zijn woon huis te verfraaien. De vermogensmisdrijven van di recteur G., die alles vlot bekende, ge beurden tussen eind 1973 tot Juli van dit jaar, toen hij werd gearresteerd. Hij ging op twee manieren te werk: door geld (ongeveer 15.000 gulden) weg te nemen uit de kamers in het tehuis en door zak- en kleedgeld van de 'bejaarden, dat de gemeentelijke sociale dienst aan hem in beheer gaf, niet af te dragen (ongeveer 10.000 gulden). Ook verdiende hij er nog wat bij door wat oude meubels, die al jaren in het tehuis stonden, steeds opnieuw te verkopen aan mensen, die zich aanmeldden om in het tehuis H. J. de Koster (VVD)„Nederland is hard bezig zijn geloof waardigheid bij de NAVO-partners te verliezen".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7