OOK DE DROGISTE VERDWIJNT NU UIT AARLANDERVEEN Voorhouter s kunnen vanaf zaterdag komen tennissen Puntzakjesgroene zeep en stopflessen.. Geen winkel meer in dorp voor cosmetica Lavo sporthal is bijna klaar WOENSDAG 29 OKTOBER AARLANDERVEEN Deze week zal er opnieuw een middenstander uit Aarlanderveen ver dwijnen. Vrijdag sluit drogiste Mieke Verburg (27) na bijna zes jaar definitief de deuren. Een opvolger (ster) is niet gevonden, en de winkel zal waarschijnlijk bij het woonhuis van de fa milie Herr worden getrokken. „Dat vind ik eigenlijk het ergste: dat de winkel weggaat en dat er ook nooit meer een winkel voor in de plaats zal komen", vertelt Mieke Verburg. iemand die al bezig is met het dro gistendiploma. Die iemand had dan eventueel nog een poosje op mijn diploma kunnen voortdraaien, legt Mieke Verburg uit. "Dat zou wel wat consequenties voor mij hebben gehad", zegt ze verder. "Ik zou bij voorbeeld zelf zes uur per week in de winkel hebben moeten staan, maar dat had ik niet erg gevonden". Een en ander is echter niet ge lukt, wat betekent dat de winkel per 1 november definitief dicht gaat. Het grootste deel van de artikelen wordt overgenomen door een collega - drogist. Een ander deel van de arti kelen, zoals aspirines, vitamines en hoestdranken etc. gaat over in han den van twee Aarlanderveense mid denstanders: bakker J. H. van Haas trecht en Th. Leliveld fonder meer houder van het postagentschap) Foto: de winkel van Mieke Verburg: nog een -paar dagen. Op 3 november al start Mieke Verburg als apothekersassistente in haar nieuwe werkkring in Den Haag. Een full-time job. En dat kon vah haar huidige werk als drogiste in Aarlanderveen niet meer worden gezegd. De reden van haar vertrek daar "na bijna zes jaar heel prettig gewerkt te hebben" is simpel: "Ik verveelde me". Bijbaantje In het begin was dat anders, al dus Mieke. "Toen liep ik, omdat ik het werk nog niet zo goed kende, overal achter aan. Maar ook de koopgewoonten zijn veranderd. Vroeger had je de hele dag aan loop. Nu komen de mensen maar één keer per week, of rond cfe school tijden". Het boodschappen doen gaat dan in een moeite door met het naar school brengen van de kinde- "Dat een vaste baan met een vast salaris financieel heel wat aantrek kelijker is, besef ik nu eigenlijk pas. Het salaris was voor mij niet het belangrijkste: het werk was pret tig. Ik had het voordeel dat ik thuis woonde en alleen ben.Je zou de winkel eigenlijk als bijbaantje moe ten hebben. Voor halve dagen of een paar dagen per week. Als bezigheid is het vreselijk leuk, maar het is be slist geen winstobjekt". Mieke zelf heeft in eerste instan tie dan ook geprobeerd naast haar werk als drogiste in Aarlanderveen, elders een baantje voor halve dagen te vinden. Dat is haar niet gelukt. Cosmetica De Aarlanderveense heeft ook nie- nurd met voldoende vakkennis kun nen vinden die bereid was de win kel over te nemen. Bijvoorbeeld Deodorants Maar cosmetica, deodorants etc. zullen straks niet meer te koop zijn in Aarlanderveen. Het is vanaf vo rige week "lekker" druk bij Mieke Verburg, nu het dorp weet dat zij voorgoed uit Aarlanderveen weg gaat. "Zo had het al die zes jaar moeten zijn", zegt ze lachend. Kleinste, oudste en gezelligste winkeltje in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN Omgeven door weilanden met koeien, bomen, pol ders en vooral: een zee van rust ligt, achter een slootje bij de Lagewaard in Koudekerk, een winkeltje, dat zijn 101-jarig bestaan kan vieren. Een levensmiddelenwinkeltje, zoals je ze nu al nauwelijks meer kunt vinden, behalve misschien over enkele jaren in een museum. Piepklein, nauwelijks loopruimte, een toon bank in het midden van de winkel. Veel stopflessen met snoep, oude vakjes en laatjes blikken koffie. Puntzakjes met een touwtje aan het lage plafond bevestigd voor de vaak nog los verkochte levensmiddelen. Planken aan de muren, twee generaties geleden nog gebruikt om sloten uit te baggeren. Iedereen in Koudekerk kent het winkeltje wel. De grootvader van de heer Maurits, die nu eigenaar is, begon honderdéén jaar geleden in het winkeltje. Zonder vakdiploma's, want in die tijd was dat nog niet no dig. Lezen of schrijven kon hij niet. De boodschappen, die in het "op schrijfboekje" stonden werden door de grootmoeder van de heer Maurits met behulp van het Romeinse cij- fersysteem uitgerekend, op een lei. Poetsen Grootvader Siem trouwde op veer tigjarige leeftijd, waarna hij met het winkeltje begon, dat zich nu nog in dezelfde staat bevindt als destijds. Alleen de oude zinken plaat op de toonbank is weg, en de ouderwetse bel is vervangen door een electri- sche. "Op een gegeven moment heb ben we die plaats van de toonbank gesloopt", vertelt mevrouw Maurits. "De plaat glom altijd als een spie gel. Maar hij was helemaal doorge- poetst. Toen zijn vader overleed, werd het winkeltje door de heer Maurits met - zijn moeder samen gedreven. Hij was toen zeventien jaar, en had van zelfsprekend geen middenstandsdi ploma. De heer Maurits moest toen alsnog een verlicht middenstandsexa men doen. Hij deed de bestellingen, terwijl zijn moeder poetste en de klanten hielp. 's Morgens om een uur of vijf con troleert hij melk bij de Koudekerk- se boeren. "Het winkeltje alleen is niet meer rendabel. In ieder geval niet als je, zoals wij altijd, tien kin deren op moet voeden. Er zijn in Kou dekerk heel wat kruideniers geweest. Ik ben nu de enige, die is overge bleven. De anderen hebben er het bijltje allang bij neergegooid. Te recht, want tegen die grote bedrijven kun je niet op". Veel bezorgt hij nog. Vroeger ging dat met een kruiwagen, later werd die vervangen door een transport fiets - "nu niet meer te krijgen" - en momenteel kan er een brommer tje af, maar de heer Maurits heeft jarenlang met de' mandenfiets het hele dorp rondgefietst. Vaste klanten "De meeste klanten, zijn de vaste klanten, die al jaren komen en waar van de ouders en grootouders ook al kwamen. Die laten je niet in de steek voor de grote bedrijven". In al'die jaren is veel veranderd. "Vroe ger bleven we tot tien uur 's avonds geopend. Dan kwamen de buren nog wel eens boodschappen halen, de vrouwen met een groot schort on der hun jurken, waar ook de porte monnee zat". Door Miep de Graaff Overgebleven Zelfbediening heel vroeg het "zelfbedienings-sy- steem". "Als we in de huiskamer zaten, werd er vanuit de winkel wel eens geroepen: ik neem een half pond tabak mee, schrijf maar op. Later waren we vergeten wie die klant ei genlijk was geweest, van wie die stem afkomstig was. De klant was na tuurlijk te goeder trouw". Nog veel in de kamer herinnert aan vroeger. Een oud centenbakje bijvoorbeeld, voor het kleingeld, vergroend door alle centen die er in hebben geze ten. "En er zijn zoveel dingen, die bewaard hadden moeten blijven. Een karwats bijvoorbeeld". Nog steeds worden veel artikelen Tos verkocht. "Ik sta me dood te er geren als ik bij dropkramen in wa renhuizen die verkoopsters de zak jes dicht zie doen. Ik krijg dan altijd de neiging om te zeggen: kom maar hier, ik zal het eens voordoen. Als wij een zakje dichtdoen kun je er mee gaan gooien, dan gaat het nog niet open" aldus mevrouw Maurits. Groene zeep uit emmers, boenwas, schuurpoeder - voor de melkbussen van de boeren - werden zo'n jaar of tien geleden nog los verkocht, maar dat is helemaal voorbij. Wel rijst, bloem, snoep, erwten en bo- "Dat kun je je toch niet meer voorstellen: losse chloor. Dat spul overal doorheen, vuiligheid was De service was vroeger niet weg te denken. "Mijn moeder maakte voor haar klanten altijd de pitten de petroleumstelen schoon, en als er nieuwe pitten in moestèn deed ze dat ook. Nee, daar rekende ze niets voor, dat hoorde bij de service." "Ik vraag me wel eens af: hoe lang nog?" zegt mevrouw Maurits. "Alleen 's zomers is het hier nog wel druk. Dan verkopen we ijs. Die vaste klanten, die zijn gebleven, ha len meestal voor de hele week te gelijk in huis. Jongelui komen hier echt niet meer met manden hun bood schappen halen". JÉe r Mevrouw Maurits kan zich in haar nauwe win loven. Het is klein, maar erg gezellig. Van der Reyden eerste op lijst kandidaten VR. LEIDEN Drs. J.P. van der Rey den, secretaris van het Verbond van de Nederl. Groothandel en plaats vervangend SER-lid, staat bovenaan de lijst van kandidaten voor het lid- i maatschap van de Leidse universi- teitsraad. De raad heeft besloten j hem bij de staatssecretaris van on derwijs en wetenschappon aan te be velen voor de benoeming tot buiten universitair raadslid. Van der Rey den, die in Oegstgeest woont, zou in de plaats komen van H. Groeneveld jr. Overige kandidaten voor deze functie zijn - in rangorde - drs. H.B. Sprietma, A.J.J. de Bont, mr. drs. W. Panman en drs H. Brand. Campagne voor inschrijving aan Leidse universiteit LEIDEN De Leidse universiteit is een uitgebreide campagne begon nen om alll studenten die aan deze universiteit studeren vóór 15 novem ber ingeschreven te laten krijgen. Speciaal aangestelde ambtenaren zijn bezig de gegevens van de centrale in- schrijvings-administratie te vergelij ken met die welke bij de faculteiten berusten. Studenten die nog niet zijn ingeschreven en dus nog niet heb ben betaald, zuullen officieel wor den aangemaand. Volgens het college van bestuur van de universiteit is deze inschrij vingscampagne noodzakelijk omdat de hoeveelheid middelen (geld en personeel) die -de universiteit voor voolgend jaar krijgt van het rijk, ge baseerd zal zijn op het aantal inge schreven studenten per 1 december a.s. Dit betekent dat hoe meer stu denten er zijn ingeschresven hoe meer middelen de universiteit krijgt. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Viola d. v. A. J. Verbrugge en J. Brouwer Cin dy, d. v. G. A. Schutte en J. van Loenen, Saskia Janine. d. v. E- A. Cossee en A. P. Verhage, Karolina Gezina, d. v. D. J. Koopman en G. Bentvelzen. Overdeden: G. J. van Westendorp, man, L. Warnsinck vrouw, N. Noort man, J. P. Wijdekop man, N. de Ruiter vrouw, G. J. A. van Steen- veldt echtgenote v. W. Paardekooper J. Bonte man. geen overdreven lichaamsbeweging veroor- Supermarkten Meneer Maurits brengt de bestellingen van zijn trouwe klanten nog steeds rond. Met de mandenfiets. Mevrouw Maurits kent alle prijzen uit haar hoofd. "Soms kijk ik naar die advertenties van grote super markten. Er zijn aanbiedingen bij, die dat eigenlijk niet zijn. Neem nu: er staat: van 1,25 voor 98 cent. Ter wijl ik weet dat de werkelijke prijs 97 cent is. Maar weten die mensen veel...". Soms verkopen die bedrij ven goedkoper dan wij inkopen. Zo kun je je hoofd toch niet boven wa ter houden. Nee, de oude trouwe klanten, daar moeten we het van hebben". Ze wijst op enkele stopflessen: "Ze noemen die snoepjes wel "het snoep van de Lagewaard". Los gekocht is voor de kinderen goedkoper, die hebben weinig geld en kunnen zo in kleine hoeveelheden kopen". De heer Maurits: "Een paar we ken geleden kwam er een oud vrouwtje de winkel binnen. Ze zei: ik ben drie en zeventig jaar niet in de winkel geweest, nu kom ik eens kijken. Dat vrouwtje was 84 jaar.." VOORHOUT In Voorhout kan met ingang van volgende maand wintertennis worden gespeeld. Za terdag (1 november) wordt een ten- nishal aan de Jacoba van Beieren- weg 22, zonder enig officieel ver toon, voor gebruik opengesteld. In de "Lavo sporthal", zoals de ac commodatie is genoemd, ligt één kunststof baan. Er zijn toiletten, 'kleedruimte, zitplaatsen om naar het tennisspelen te kijken en een fris drank te gebruiken. De hal is ver- - irmd. Heel de week kan er worden ge speeld. Ook tijdens de weekeinden. De kosten zijn diehonderdzestig gul den voor een winterseizoen (van ok tober tot en met april). Eén uur per week kan er dan worden ge speeld. Men hoeft zich echter niet voor het hele winterseizoen te binden. De baan kan ook individueel worden gehuurd. De kosten bedragen dan vijftien gul den per uur. Op dit moment is er behoorlijk wat animo. Een kwart van de beschikbare speeluren is al bezet. Vooral in de avonduren is er behoorlijke belang stelling om te spelen. De beheerder van de baan vertel de: "Als er interesse voor is, zullen we kunnen overwegen om ook in de zomermaanden de hal open te hou den. Het is er koel ook al is het buiten w&rca

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4