Poggenpohl-keukens nu ook in 't hart van de randstad Ontwapeningsnota rijk aan illusies Vrouwen bij de marechaussee Afrikaans protest in Kiew Nederlandse kerk wil eigen aard behouden ANS KRIJGT NOG 1 MAAND poggenpohl keukens WOENSDAG 29 OKTOBER VARIA PAGINA 19 IKV en Fax Christi ADVERTENTIE DEN HAAG —"Arm aan creativi- ;eit en rijk aan illusies", noemen iet Interkerkelijk Vredesberaad en Ie katholieke vredesbeweging Pax "hristi de onlwapeningsnota. de vrij- lag wordt besproken tijdens een ipenbare hoorzitting van de kamer- r buitenlandse zaken. APELDOORN (ANP) Begin vol lend jaar gaat de koninklijke mare- rven voor dit ot nog toe uitsluitend uit festaande onderdeel van de krijgs macht. De vrouwen krijgen voor- amelijk een taak aan de grens en )p vliegvelden bij persoonlijke contro I Dit is gistermiddag gezegd door [eneraal E. Spronk, commandent van je marechaussee bij de viering van Ie 161e vérjaardag van dit wapen in tpeldoorn. Ook al zijn de dames er nog niet, le uniformen voor hen zijn al wel, —jlthans in ontwerp. Op de bijeen- jomst in Apeldoorn werden ze ge- howd, evenals de nieuwe uniformen [oor marechaussees die bijstand ver enen aan politiekorpsen. Deze laat- (te uniformen zitten gemakkelijker in zijn beter herkenbaar voor bui tenstaanders. Generaal Spronk deelde verder mee lat zijn dienst de beschikking krijgt ►ver nieuwe pantservoertuigen (m- ,13>, bestemd voor het vervoer van ligen manschappen. Tenslotte werd ien nieuw model snelheidscontrole- neter, gebaseerd op radar, getoond. In een uitvoerig commentaar zeg gen beide vredesorganisaties dat de nota niet uitgaat van de centrale vraag naar de werkelijk te verwach ten en te vrezen conflicten. Aan de NAVO en het afschrikkingsevenwicht wordt in de nota „eeuwigheidswaar de" toegekend. Het huidige beleid wordt 'niet volmaakt, doch wel be vredigend' genoemd. Voorbijgegaan wordt aan het feit dat de kernwa pens niet zomaar een gevaar vor men dat tegen andere gevaren moet worden afgewogen. Het gaat om de menselijke overleving in letterliike zin. Volgens IKV en Pax Christi pleit de nota gemakkelijk voor op zich zelf wenselijk zaken ver van ons bed, maar houdt de regering de boot af. zodra de veiligheid dichtbij huls in het geding is. De grondlijnen van de bijbel ge ven aan dat veiligheid en vrede niet kunnen berusten op het vertrouwen ingeweldsystemen en het dreigen met vergelding. 'Wie zich van dat kwaad afhankelijk maakt, gaat eraan ten gronde'. Het afschrikkingssysteem, de hoeksteen van de nota. kan leiden tot de totale vernietiging van andere volken. Om uit dit 'immorele' sys- steem los te komen moet men risi co's aanvaarden, waar men niet luchthartig overheen mag lopen. Daarom pleiten IKV en Pax Christi voor kleine, eerste stappen „weg van de gewelddadige zelfverzekerdheid". Omdat er geen noemenswaardig overwicht is aan een van beide zij den, dringen beide organisaties er op aan, dat de regering in het over leg het streven naar gelijkheid van conventionele strijdkrachten opgeeft als voorwaarde voor verdere stappen. "Daarmee wordt een belemmering weggenomen tot vormen van wapen beperking. een miljoen gulden aan prijzen Voor ƒ1,- kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten en één van de prachtige prijzen winnen, waaronder de super-de-luxe machine van Singer. De allesdoener, type 760 van Singer, winkelwaarde 1.179,-. En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 369,-. MOSKOU (Reuter) Circa 500 Afrikaanse studenten zijn gisteren naar het Tsjechoslowaakse consu laat in Kiew getrokken uit protest tegen wat zij noemen officiële po gingen een eind te maken aan het huwelijk tussen een Tsjechoslo- waaks meisje en 'een Nigeriaanse student. Men had tot de protestactie besloten toen de Tsjechoslowaakse regering de studiebeurs had inge trokken van de 23-jarige studente moeden. Walter Goddijn in Tubingen in de wijsbegeerte Alena Groelitsjo- wa. Alena Groelitsjowa was in april In Kiew in het huwelijk getreden met de 29-jarige Nigeriaan Udo Uban, die in de Sowjet-Unie stu deert. Ze heeft al de suggestie van de Tsjechoslowaakse consul afgewe zen om zich van haar man te laten scheiden en wil geen gehoor geven aan het bevel naar haar land terug te keren. De toegang tot het consulaat is door de politie versperd. Eerst mocht er niemand naar binnen, .naar tenslotte werd een studenten delegatie van vijf man toegelaten. De delegatie overhandigde de con sul een verzoekschrift, waarin de Tsjechoslowaakse autoriteiten ras sen-discriminatie en schending van de op de Europese veiligheidsconfe rentie in Helsinki gesloten akkoor den wordt verweten. De consul liet de studenten weten dat het hier ging om een binnenlandse aange- btgenheid van Tsjechoslowakije zich niet moest be- TUBINGEN schatbare verdienste van de hervor mingsgezinde bisschoppen in Neder land. dat zij bereid waren onver mijdelijke spanningen op creatieve wijze te verdragen". Aldus prof. dr. Walter Goddijn van de theologische faculteit Tilburg in een lezing die hij op uitnodiging van de universiteit van Tubingen van daag heeft gehouden. Zijn rede kan worden beschouwd als een antwoord op de aanval die bisschop Gijsen van Roermond in september van dit jaar in Düsseldorf op zijn collega's heeft gedaan. De benoeming van de bisschoppen Simonis en Gijsen zag prof. God dijn als duidelijke tekenen dat het Vatikaan het niet eens was met het beleid van de Nederlandse bisschop pen. Met die benoemingen zette het de solidariteit tussen bisschoppen en gelovigen onder druk. Het hele conflict gaat, aldus God dijn, eigenlijk hierom: zal de kerk terugkeren in een getto of kan zij positieve waardering opbrengen voor de secularisatie. De rk kerk in Ne derland heeft vier eeuwen ervaring opgedaan met een getto-bestaan te genover de protestantse dominant; eenmaal daaraan ontworsteld, ver langde zij in vrijheid en openheid tegenover de wereld naar wederge boorte. Het gaat de nationale kerk erom, ln de moderne samenleving te overleven en via aanpassing stand te houden. De kern van het conflict met Ro me ligt, volgens Goddijn, hierin dat de Nederlandse bisschoppen 'n nieuw gezag proberen. Overigens is de con flictsituatie algemeen; in ons land is ze alleen duidelijker zichtbaar gewor den. Nederland zal niet ophouden, beide polen met elkaar te verbin den: de universele kerk en de lokale kerk met haar eigen karakter. "Wij balanceren tussen strijden en vluch ten, tussen het opgaan in het totale systeem van de international. rk. tot en met indentiteitsveflies, en een onafhankelijke zelfbestemming, ook op het gevaar af niet meer tot de universele kerk te behoren. Als het bij autoritaire bisschoppen blijft, zul len de basisgemeenschappen zich Christus tot voorbeeld nemen en hun eigen weg gaan". Prof. Goddijn besloot met te zeg gen dat het voor Rome de allerhoog ste tijd is, het conflict uit de per soonlijke sfeer te halen, waar wan trouwen het terrein beheerst. De rk kerk van Nederland heeft een voor beeld gegeven door openlijk uit te spreken wat men denkt. Trio stal voor 4 ton HILVERSUM (ANP) De poli tie van Haarlemmermeer heeft drie Amsterdammers aangehouden die ervan worden verdacht in 4 maan den zeker 50 inbraken in Noord-Hol land en Utrecht te hebben gepleegd. Volgens de recherche is de waarde van de buit zeker vier ton. Het trio stal alles wat waarde had, zoals sieraden, kleurentelevisies, Per zische tapijten en schilderijen. Van de buit is nog maar weinig gevon den De Amsterdammers hebben tot nu toe negen inbraken bekend. rije avonden en weekeinden gunst of recht STRAATSBURG <ANP') Licht- en verzwaard arrest voor militairen be tekent geen beroving van de vrij heid zoals di'e omschreven staat in het Europees verdrag tot bescher ming van de rechten van de mens, aldus de Nederlandse landsadvo caat mr. E. Drooglever Fortuyn gis teren tijdens een hoorzitting in Straatsburg van het Europese hof voor de rechten van de mens. Het Europese hof luisterde naar de uiteenzettingen van de Europese commissie voor de recht'en van de mens ('n groep onafhankelijke rechts geleerden uit elk van de lidstaten van de raad van Europa) en van de Nederlandse regering over een mogelijke schending door Nederland van h'et verdrag in rechtszaken in 1970 en '71 tegen vijf Nederlandse militairen, allen lid van de VVDM. Deze vijf stelden dat de Neder landse krijgstucht in strijd is met het verdrag voor de rechten van do mens. De vijf. Engel. Van der Wiel, de Wit. Dona en Schul, wer den afzonderlijk door hun onderschei den commandanten veroordeeld voor verscheidene inbreuken op de mili taire discipline. De Europese commissie stelde dat licht arrest, het niet de kazerne of de legerplaats mogen verlaten, geen vrijheidsberoving is omdat vrije avonden en vrije weekeinden een gunst zijn en geen recht. De Nederlandse advocaat mr. Van der Schans was het hiermee niet eens Hij vond dat er wel sprake was van een recht. DEN HAAG (ANP) Staatsse cretaris Klein (Onderwijs en Weten schappen) wil de Nederlandse sa telliet. ANS nog een maand respijt geven, mits de Amerikaanse partners in het project de voortzetting van de metingen op prijs stellen. Hij heeft deze mededeling gisteren "met tegenzin" gedaan. Oorspronke lijk moest ANS eind van deze maand ophouden, maar de staatssecretaris is kennelijk gezwicht voor het feit dat november een zeer goede maand is om waarnemingen te verrichten. b.v. Gebr. Rolff's Handelmij. Industrieweg 14 Zoeterwoude - Rijndijk Tel. 071-899206 Openingstijden: Elke dag van 9-12.30 uur en van 1.30- 5 uur. Zaterdag van 9-12.30 uur. Ook donderdagavond van 7-9uur Er zijn veel keukenfabrikanten. En er is Poggenpohl. Waar ligt het verschil. Poggen pohl keukens worden gebouwd voor mensen die de allerhoogste eisen stellen. Die kritischer zijn op het ontwerp. Kristischer ook op de konstruktie. Het is dus vanzelf sprekend dat u een Poggenpohl keuken alleen bij toonaangevende keukensoecia- listen kunt vinden. ROLFF is zo'n keukenspecialist. De toonzalen in Zoeterwoude-Rijndijk zijn uniek ingericht. Komplete keukenvertrekken stellen de geïnteres seerde bezoeker in staat, niet alleen ideeën op te doen, maar ook zich de woonsfeer te kunnen voorstellen die ROLFF door middel van de keuken in een woning tot stand kan brengen. De ROLFF advies- en tekenafdeling verzorgt vrijblijvend de ont werpen en werkt ook ten dienste van architekt en bouwbedrijf de installatietekeningen uit. De ROLFF servicedienst staat garant voor een juiste montage van de keukens en kasten. Bij ROLFF kunnen opdrachtgever, architekt en bouwbedrijf rekenen op een optimale vakkundige begeleiding. Kom gerust met de auto, parkeren is geen probleem.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19