ÉÉlI-Éif lezin veranderde ren ze voor >-76 rr FEESTJE WOENSDAG 29 OKTOBER PAGINA 11 MAX FACTOR Voor een "warme winter-make-up zorgt Carlo, de visagist van Max Factor. Als basis gebruikt hij de De ogen worden opgemaakt met irid, terwijl scotch beige als highlighter wordt gebruikt. In de binnen- en buitenooghoeken brengt hij irid brown aura aan. De ogen lijken ron der omdat deze kleur niet te breed onder het oog is aangebracht. Het midden van de oogbol is vrijgelaten. Om de hele oogrand heen is een me- taalgrijze oogschaduw .aangebracht. Rouge wordt aangebracht onder de jukbeenderen. De nieuwe kleur lip stick is de burgundy cheer. Het effect is te zien op de foto boven. De make-up van Marbert wordt aangepast aan drie hoofdkleuren groen (mos, khaki, jade dennegroen en riet) blauw (ijsblauw, petrol ma rine en grijsblauw) bordeaux (wijn rood, braarnrood, pruim en donker paars) die cfe mode beheersen. Voor overdag ziet de oogschaduw er als volgt uit: smoke green/ mint green of artic blue/iced blue. Lippen en nagels silver bronze en golden bron- ze. Voor 's avonds ogen rosewood/ burnt cinnamon lippen en nagels plumwood red en blackberry red. De laatstgenoemde make-up is op de fo to boven uitgewerkt. UNCOME Edith Rémy, de visagiste van Lan- come heeft voor deze winter naar de oostex-se make-up gekeken. Zij noemt de nieuwe najaar- en winter ma ke-up dan ook Letchi. Om de vrij sombere kleuren die deZe winter overheersen wat te doorbreken heeft ze voor de lippen en nagels warme tinten gekozen: baccarat brique en Baccarat is de kleur model op de foto boven is opgemaakt. Een vrij gewaagde kleur, die lang niet iedereen zal staan. De cuivre en de brique zijn wat neutraler. O- genonder wenkbrauw parlmoer, direct onder de arcadeboog (tot het midden) en vanuit de ooghoeken de oogleden half opvullen met ecureuil (bruin/oranje) en eroverheen de kleur chinchilla (grijs). Een dun lijnje eyeliner wordt vanuit de oog hoek langs de wimperrand aange bracht. De grijze oogschaduw wordt aan de onderzijde van de wimpers aangebracht en mag best flink uit lopen. De wimpers worden met mas- Vrienden van ons, die hun flatje in de Randstad enkele Jaren geleden verruilden voor een bungalow in de Gelderse -Achterhoek, beweren al heel lang dat er in Arnhem zo'n bistro-achtig restaurantje is waar je veel beter eet dan waar ook in de Randstad. Vorige week vonden we een aanleiding om met die vrienden in dat bewuste restaurantje te gaan eten en ik moet wel zeggen dat de kwaliteit er inderdaad voortreffelijk is, hoewel ik beslist niet zover wil gaan om te beweren dat het een top-restaurant is en waard is om met een of twee sterren in de Guide Michelin vermeld te staan. Nee, daar komt, meen ik, nog veel meer voor kijken. De lekkerbekken die voor de Guide Michelin op stap gaan, kijken naar alles: naar de wijze van bediening, de inrichting van de zaak en last but not least naar de wijnkelder. En juist op dat laatste punt zou men in dat Arnhemse restaurant "In de meet' (in de Pauwstraat hartje stad) beslist een grote onvoldoende scoren. Hoewel de wijnkaart er goed en gevarieerd uitzag, werd ons de wijn een tamelijk jonge Bordeaux op een veel te hoge temperatuur geserveerd. Het leek mij alsof die flessen naast het fornuis van die voortreffelijke kok hadden gestaan We bestelden er een geroosterde tournedos au poivre. Zelf ben ik een groot liefhebber van een boven houtkool geroosterd biefstukje en ik was erg benieuwd hoe men die "au poivre" zou bereiden, want een met peperkorrels bestrooide biefstuk "zomaar" gaan roosteren leek mij erg moeilijk. Immers dan zouden de peperkorrels wel heel snel verkolen en zou er van de smaak weinig meer zijn overgebleven. Nee, in Arnhem werd de biefstuk na te zijn geroosterd met wat grove zwarte peper bestrooid. Vrij eenvoudig en het resultaat was redelijk. Dat men bij zo'n biefstuk van de haas op die warme zomeravond wat gemarineer de koude groente serveerde vond ik een voortreffelijk idee en ik heb dat dan ook enkele dagen later thuis nagevolgd toen ik op mijn manier een steak au poivre klaarmaakte. Mijn steak au poivre gaat als volgt: de biefstukken van de haas zouten en inwrijven vet eat vers gemalen peper, dan op de gebruikelijke wijze bakken in roomboter. Ik voeg er dan zo halverwege wat snippertjes ui en knoflook bij. Is de biefstuk gereed dan haalt u die uit de pan en legt ze op een voorverwarmde schotel. In de bakboter giet u dan een glas rode wijn, laat die even inkoken en giet de saus over de biefstukken. Daarover giet u dan een glaasje DOOR HANS BELTERMAN MARBRET IYER Bij Harriet Hubbard Ayer heeft en gekozen voor een parelmoer- ijze make-up "misty look". De o- sn worden door de aanbreng van I make-up heel groot, dit effect ordt in evenwicht gehouden door spronoceerde jukbeenderen en een irm omlijkde mond. Het hele oog- a wordt gekleurd met een mat- anzend grijsombre satinée naar »zij opwaarts uitgewerkt. Onder de enkbrauwen komt een uitgesproken u-elmoergrijs (ombx-e soyeixse), ngs de wimpers een heel lijn- e glanzend grijs. De busher wordt )og op de mond roze is met een auwe ondertoon. Het resultaat op i foto boven. De periode van schreeuwende kleu ren is voor Serge Luteixs, de visa gist van Dior voorbij. Voor deze win ter kwam hij met drie prachtige vriendelijke tinten met een fraaie parelmoerglans. Het zijn de brun ve- nitien (een mooi glanzend bruin) rouge de fète (een matglanzend met iets van bruin) en rose masqué (een mistig gliixsterend rose). Het gezicht is nog steeds bleek opgemaakt. Iets waar je wel van moet houden omdat het erg opval- kend is en je Wel de kans loopt er als een zieke kip uit te zien. De ogen zijn erg sprekend met de nieuwe kleuren vet anglais (Engels groen) op rose grec (Grieks rose). De wim pers worden eerst gepoederd voor ze met mascara worden bestreken. Aan de binnenkant van de oogleden wordt met een oogpotlood een lijn aange bracht. Het resultaat is te zien op de foto boven. Ir. Wouter Douma i de- herfst is er heel wat in de )in te doen. Zowel de sporen van ;n aflopend seizoen als de Dorbereidingen voor een nieuw ïizoen vragen de aandacht. Om iet dat laatste te beginnen, het is u bijvoorbeeld een goed moment tn een rotstuintje aan te leggen. )oor ^eter de Nies [iet te lang meer mee wachtexi, dan unnen de plantjes nog goed wortel ïhieten voordat de kou toeslaat. De |u bij de winkels voorradige lantjes zien er niet altijd meer ven fris uit, maar dat is niet zo rg. De groei boven de grond gaat r een beetje uit, maar zoveel temeer energie kan er naar de wortels gaan. No"- meer over de voorbereiding. We kunnen alweer aan de bollen gaan denken. De vakken waar de planten nu uitgebloeid zijn kunnen we langzamerhand gaan schoonmaken om er straks de bollen in te kunnen doen. Tulpen zullen dit jaar wel wat duurder zijn. De oogst is niet overvloedig geweest. Maar kijk eens goed rond naar de talloze andere leuke bolgewassen. Een aantal daarvan kan nu al worden geplant, te weten Allium, Chionodoxa, Erythronium, Eremurus, Ornithoga- lum, Puschkinia, Scilla en Txüteleia. Bii de vaste tuinplanten moet nog een maand gewacht worden voordat ze kunne wordenageplant of nieuwe planten kunnen worden aange bracht. Wel kunnen in containers (plastic potten) gekweekte vaste planten al aan de borderbezetting worden toegevoegd. De romantische verliefdheid is in een modern gezin de basis van het huwelijk. Andere kenmerken zijn: een gesloten opstelling tegenover de rest van de wereld (een front waarachter men zich kan terugtrek ken), vrij democratische onderlinge verhtudingen en een klein kindertal. Het onderzoek valt uiteen in twee delen. In 1960 werd de bevolking van de twee Gelderse dorpen voor het eerst geënqueteerd. Ir. Douma wild'e toen aantonen dat het plattelandsgezin niet bestond. Twaalf jaar later volgde een tweede enquête om na te gaan in hoeverre de „maatschappelijke stroomvei-snel- ling" van invloed was geweest op de gezins struktuur. BARTJE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAATI08O-II2 LEIDEN „Ik ben gek op Bob Dylan. Die jongen heeft als een van de weinigen gezien hoe de samenleving is veranderd in d zestiger jaren. The Times, they are 'a changing. Een goede tekst. Ik heb een fragment daaruit gekozen als in leiding voor de wetenschappelijke uitgave van mijn proefschrift". Ir. Wouter Douma (47) is pas gepromoveerd aan de Landbouwhogeschool Wageningen op zijn dissertatie. „Het gezin tussen verleden en toekomst". Hij beschrijft de opkomst en de verwachte ondergang van het „moderne gezinstype", aan de hand van een so ciologisch onderzoek in de plattelandsgemeenten Arkel en Kedichem. In de tijd dat er in Arkel en Kedichem, afgezien van de postbode fcn een enkele notabele, uitsluitend agrariërs woonden, waren de gezin nen traditioneel. Er was een sterke baxid met familie, buurt en kerk. Men trouwde met elkaar uit zakelijke overwegingen. Het nut vaxx de vrouw voor de man en omgekeerd speelde een grote rol. Kinderen waren een economische noodzaak, ze konden meehelpen op het land. Verder hadden ze niet veel in te brengen. Vader hield de touwtjes stevig in handen en duldde geen tegenspraak. Kortom, het gezin zoals wij dat hebben leren kennen via de successerie over Bartje die geen bruine bonen lustte. Arkel en Kedichem in 1960. De industrialisering en de vei'stedelij- king is op gang gekomen. In Arkel is liet aantal agrariërs sterk afgenomen en hebben stadse ge woonten hun intrede gedaan. Kedichem is daarbij achtergebleven. Waarschijnlijk door de iets geïso leerder en dus voor bedrijven minder gunstige ligging. De bevol king vergrijst in tegenstelling tot Ai-kel dat er juist „nieuw bloed" heeft bijgekregen. Dv gevolgen hiervan worden al gauw duidelijk. Uit de enquête blijkt dat in Arkel het traditionele gezin plaats moet maken voor het moderne. In Kedichem is de tendens herkenbaar, maar wil het nog niet zo vlotten. REVOLUTIE Het onderzoek wordt in "62 afgesloten. Vlak daarna beginnen de „roaring sixties". De sex-revolutie wordt ingeluid door de pil die. in '63 op de markt verschijnt. Daarna gaat het hard. De NVSH komt tot bloei. Sekstant ligt op ieder vooruitstre vend salontafeltje. Margriet begint een grootscheeps onderzoek naar de sex-gewroonten in Nederland. Andfcre damesbladen volgen de trend en openen rubrieken waarin gefrustreerde huismoeders kunnen afreageren. In '67 wordt het naaktt-aboe op de buis definitief doorbroken door de blote borsten van Phil Bloom. Sterilisatie als vorm van geboortebeperking staat op h'et onderwerpenlijstje van mexiig t.v. en radioforum. wordt vex-licht door allerlei appara ten. Ir. Douma: „Er zijn in die jaren zo verschrikkelijk veel waarden tegen de grond gegaan. Het gekke is dat niemand daar in 1960 ook maar enig vexrnoeden van had. We wilden toen es kijken wat je daarvan nou in de praktijk terugvindt". BARTJE I! SEXU0L0G1E Slimme zakenlieden verdienen goud geld aan de sex-shops. Vrij Nederland heeft al bijna een hele pagina partnerruil-advertenties. Het condoom kan overal uit de muur worden getrokken. Abortus wordt oogluikend toeg'estaan. In Leiden wordt het Nederlands instituut voor sociaal-sexuologisch onderzoek opge richt en de universiteit van Amsterdam krijgt een leerstoel. Veranderingen ook op andere tex-reinen. De man is juridisch niet langer „het hoofd van de echtver eniging". De grote leugen wordt uit de eohtscheidingswet geschrapt. De vrouw gaat zich roeren. Dolle Mina's en Man-Vrouw-Maatschappij-leden halen met him akties regelmatig de voorpagina's. Het aantal crèches stijgt spectaculair. Het huishouden ZEGELTJES In het post-moderne gezin moet de vrouw een eigen inkomen hebben. Ir. Douma: „Dat is de enige mogelijkheid om een werkelijke gelijkwaardigheid te bereiken. In gezinnen waar de man geld verdient en de vrouw niet, hoor Je vaak Öe oomerking: Ja, we werken er toch allebei voor. Maar op het moment dat er iets fout gaat en het tot een uitbarsting komt, gaat de man op zijn rechten staan. Wie verdient er hier het geld? Ik toch „Weet je waarom die zegeltjes van de kruidenier en de supermarkt zo waarzinnig populair zijn? Dat is voor heel veel vrouwen de enige manier om zelf aan geld te komen. Geld waar de man niks over te zeggen heeft." „De beste oplossing lijkt mij een huisvrouwenloon. Óf liever, loon voor vei"zorgende arbeid. Dat is minder sexe-gebonden. Als je het hoog genoeg maakt stapt de man er misschien in". Conclusie van ir. Douma: „Het huweliik bljift bestaan. Maar wel met belahgrijke wijzigingen". Arkel en Kedichem in 1972. Uiterlijk vrijwel hetzelfde gebleven. In Arkel is wat etage-bouw gekomen. Kedi chem heeft er een rijtje huizen bij gekregen. Verder niets. Achter dat wat zichtbaar is is er echter wel degelijk het een en ander veranderd. De ontkerkelijking is toegenomen. De vx-ouw is gaan werken. Gedwongen huwelijken ko men veel minder voor dan in 1960. Van echttraditionele gezinnen is nauwelijks sprake meer. Bartje heet nu Patrick, de 'bruine bonen zijn vervangen door nassi, zijn vader is een middenstander met een wit boord en zijn moeder heeft gehoord van de emancipatie. Het lijkt alsof het niet dat moderne gezin wel gebeiteld zit. Uit de gegevens van de tweede enquête blijkt echter dat ook de kiemen voor een veel soepeler, een veel flexibeler gezin al aanwezig zijn. Ir. Douma noemt dit nieuwe gezinstype „post modern" of „plastisch". „Wat in 1960 een modern gezin was is het nu niet meer. Toen we twaalf Jaar later terug kwamen merkten we dat die typering niet langer klopte. Het gezin wordt opengebro ken. Dat gesloten, koesterende karakter verdwijnt. Mensen trouwen niet meer uit een vaag romantisch ideaal. Die gaan zich afvragen of ze een redelijke kans hebben om het bij elkaar uit te houden. Het huwelijk wordt een zaak van met Franse cognac en de damp die nu van de biefstukken afkomt steekt u dan aan. Geef er wat kleine frituuraardappeltjes en een goede salade of wat gemarineerde groente bij. Bij voorkeur schenk ik er een goede St. Emilion bij. Een heel goede variant op deze steak au poivre maakt u door de saus met een glas room te binden en er dan ook nog een flinke eetlepel groene peperkorrels aan toe te voegen. Die groene peperkorrels zijn in blik en een enkele? maal zelfs vers te vex-krijgen. De biefstukken dient u dan eei'st met de cognac te flamberen en pas daarna giet u de saus erover heen. Nu nog even iets over die gemarineerde groente. Sinds kort zijn er enkele bekende conservenfa- brieken (Hak en Hero) die gemarineerde groente op de markt brengen. In glazen potjes kunt u allerlei mixtures of alleen wortelen, selderij e.d. in zoetzuur bij de kruidenier of groenteman kopen. Ik geef de voorkeur aan de Hak-pro- dukten omdat die niet zo sterk op smaak gebracht zijn. Met andex-e woorden, daarbij wordt me nog wat vrijheid gegund om de smaak op mijn wijze nog wat op te peppen. De Hero-produkten zijn al flink op smaak en daarby is iedere toevoeging eigenlijk overbodig. Tot slot geef ik u nog een receptje voor een biefstuk van de haas zoals wij die in onze Auberge St. Hubert sermeerden. U moet uw slager dan vragen om de biefstuk te willen snijden van een ossehaas waar de ketting (dat is een smalle reep met tamelijk veel vet) nog aan zit. Die biefstukken wrijft u dan licht in met wat peper en bestrijkt ze met wat olijfolie en die roostert u op de voor u gebruikelijke wijze. Halver wege bestrooit u ze dan met een beetje thijm (bij voorkeru verse). Na het roosteren wat zout er over en dan serveren met een frisse salade, eventueel een kruiden-mayonaise en wat kleine frietjes. Zo'n kruiden-mayonaise bereidt u vrij gemakkelijk door aan kant-en klaar gekochte mayonaise wat gehakte fijne tuinkruiden zoals bieslook, peterselie, een takje selderij, een klein augurkje, even tueel een scheutje witte droge wijn of citroensap toe te voegen. SAMENSTELLING HENRIETTE V.D. HOEVEN PARIJS Parijse gastvrouwen die een (eet)feestje zonder zorgen willen organiseren, kunnen bellen met hun stadgenote Victoria Luby. Victoria maakt dan de menu's, doet de in kopen en kookt in haar eigen woning al1 - wat tevoren kan worden bereid. Om zes uur arriveert ze op het feest, dekt de tafel, dient het diner op en doet ook nog de afwas mits er niet meer dan zes gasten aan tafel zijn. Op verzoek gaat ze ook als „kook ster" met gezinnen naar hun week endverblijf om de maaltijden van vrijdagavond tot en met zondagmid dag te verzorgen. Vijfhonderd francs honorarium vraagt Victoria voor de culinaire verzorging van zo'n week einde. Een diner voor zes personen levert ze voor 175 francs, exclusief d^ kosten van de ingekochte voe dingsmiddelen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11