VVD: garanties voor Surinaamse bevolking Enkele leden Surinaamse oppositie bereid tot Statenvergadering Tien jaar geeist tegen tante Miep Denken aan de toekomst hééft z'n voordelen Europees hof buigt zich over de Nederlandse krijgstucht Meer geld voor aanleg fietspaden gevraagd H I.* DAG 28 OKTOBER 1975 PAGINA PARAMARIBO (ANP) Zeker leden van de oppositionele HP-fractie in de Staten van Su- me zijn bereid mee te werken de totstandkoming van een quo- dat is vereist voor het houden een Statenvergadering. Het is et uitgesloten dat zich in de loop deze week nog enkele VHP-Sta- n,leden bij deze groep aansluiten, it is in Paramaribo van goed in- jliehte zijde vernomen. Een en ander betekent dat de pat- elling in de Staten, die was ont- na het vertrek van de oppo- tiegezinde Chinees Lee Kong Pong, doorbroken. Zoals gemeld hadden wel de NPK-regeringscoalitie als oppositie na het vertrek van Lee ong Fong negentien zetels, positie van oppositieleider Lach- mon, die zich met zijn VHP-delega- tie en een NPK-afvaax-diging nog steeds in Nederland bevindt i.v.m. het koninkrijkS'parlement, lijkt door deze ontwikkelingen in zijn eiigen land verzwakt. Daar komt bij dat Lachmon en de VHP bij de komen de Statenvergaderingen wellicht een man moeten missen. Volgens nog onbevestigde berichten zou namelijk het VHP-Statenlid Riboet Dasiman (42) van plan zijn eind deze week voor 7 maanden naar Nederland te vertrekken. Hij kan zolang weg blijven zonder zijn Statenzetel te ver liezen. De heer Dasiman, die ruim anderhalf jaar geleden lid werd van de VHP, zou voor de onafhankelijk heid op 25 november niet terugwil len naar Suriname. De VHP houdt op die manier slechts achttien zetels over inclusief die van de uit het regeringskamp overgelopen NPS-ers mevrouw Lles- dek-Clarke. en de heer Somohardjo. De regeringscoalitie heeft met haar negentien zeltels de meerderheid, die nog kan oplopen tot twintig wanneer .de 27-jarige Javaan Martodihardjo, lid van de regeringspartij KTPI, volgens de verkiezingslijst de plaats heeft ingenomen van Lee Kong Pong. VHP-leider Lachmon heeft voor zaterdag a.s. in Paramaribo een frac- tievergaderin g aangekondigd waar onder andere gesproken zou moeten worden over de te volgen strategie bij komende Statenvergaderingen. Naar het ANP heeft vernomen zul len de Statenleden, die willen mee werken aan het quorum, deze ver- Spannend Het fractieberaad van de VHP be looft overigens een spannende zaak te worden. Vooral het Statenlid dr. Mungra heeft zich deze week fel uitgelaten over zijn partijgenoot ir. Hindori die hij misleidende uit spraken verwijt, Mugra vraagt zich af of Hindori zich nog wel VHP 'er kan noemen omdat hij onlangs tegen de wil van zijn partij naar Nederland reisde om er deel te ne men aan het koninkrijkspaxiement. Zoals bekend ging een VHP-delega- tie Hindori achterna, waarop deze naar Suriname terugkeerde. Ook Lachmon heeft Hindori be schuldigd van leugens. Hindori kan tijdens de fractievergadering op za terdag a.s. laten zien aan welke kant hij staat, aldus Lachmon. Ir. Hindori zei desgevraagd, hierop geen commentaar te hebben. Hij wacht nog even af. Hindori deelt niet de bezwaren die bijvoorbeeld Lachman en Mungra hebben tegen de concept-grondwet van de regering Arron. In tegen stelling tot zijn beide partijgenoten vindt Hindori, dat de concept grondwet voldoende garanties biedt voor de vrijheid en veiligheid van elke Surinamer. Hindori vindt wel dat de regering zich duidelijker moet uitspreken over de verkiezin gen, die binnen zes maanden na de onafhankelijkheid gehouden ten worden. Volgens politici in Paramaribo is de regering Arron, een paar minis ters daargelaten, genegen verkie zingen te organiseren. Als redenen voor die bereidwilligheid wordt op gegeven dat de regeringspartijen na het binnenhalen van de onaf hankelijkheid, hun belangrijkste on derwerp bij de verkiezingen van '73, eigenlijk geen programma meer hebben dat de kiezers aanspreekt. Bovendien zou de regering-Arron willen profiteren van de goodwill, die naar verwachting onder de Su- zal bestaan na 25 novem- Suriname vooral zijn gevestigd op de Staten, die voor de onafhanke lijkheid nog een aantal belangrijke agendapunten hebben af te hande len: om te beginnen dient de opvol ger van Lee Kong Fong te worden beëdigd tijdens een openbare zit ting. Voorts moeten de concept grondwet en de rijkswet, momenteel in behandeling bij de Eerste Kamer in Den Haag, worden aangenomen. Aanvaax-ding van de rijkswet is no dig om het voor Suriname mogelijk te maken uit het koninkrijksstatuut te stappen en daarmee staatkundig onafhankelijk te wordexi. Tenslotte dienen de Staten in verband hier mee enige zgn. organieke wetten, nu nog landsverordeningen gehe ten, goed te keuren. C7 DEN HAAG (SP) De fractie van de WD in de Eerste Kamer wil dat de Surinaamse delegatie garandeert dat in Suriname de mensenrechten niet met de voeten zullen worden getreden ia de onafhankelijkheid. Daarvan zal afhangen of de twaalf koppige fractie in de senaat voor of tegen zal stemmen. De ;wee sprekers namens de liberalen, prof. mr. C. H. F. Polak en nevrouw H. van Someren-Downer benadrukten dit gisteravond nadrukkelijk tijdens het Surinamedebat in de Eerste Kamer. Koningin Juliana heeft gistermiddag, op de dag dat Amsterdam officieel 700 jaar geleden stadsrechten kreeg, een bezoek gebracht aan een woonwagenkamp in Amster dam-Osdorp. Vergezeld van o.a. wethouder De Cloe (tweede van links) ging de koningin op visitie bij de familie Berendrecht. Eerder had de koningin een bezoek afgelegd aan het Be gijnhofje en aan de nieuwe sporthallen bij de Amstel- veense weg. ADVERTENTIE Voor een ieder die het nog niet weet^ - Philips batterijen gaan heel lang mes. Voortzetting van "^taking onnodig UTRECHT (ANP) Het plaat- jxlijk overlegorgaan van de drie vak- ientrales N*W, NKV en CNV is van [lening dat een verdere voortzetting tan de staking door de cursisten van iet Centrum voor Vakopleiding Vol- eassenen (CVV) in Utrecht overbo- lig is geworden, nu minister Boers- na heeft toegezegd een landelijk ge brek te willen hebben over de pro blemen in de diverse centra. Overigens vindt het overlegorgaan lat de drie eisen -van de stakende ursisten (instelling van een cur- istenraad, vrije studiekeuze en in- jage in de richtlijnen voor de be- Dordeling van de werkprestatie) op lichzelf wel redelijk zijn. Maar de- te punten kunnen ook aan de orde tomen in een landelijk gesprek, zo b de mening van het ovei-legorgaan. Haya v. Someren zei: „Het lijkt wel of we ons vrijkopen, of we er maar liefst zo snel mogelijk vanaf willen". Zij schaarde zich achter het standpunt van mevrouw Liesdek- Clarke, het Sux-inaamse statenlid, dat de Nederlandse miljarden niets helpen als er in Suriname straks een puinhoop ontstaat tengevolge van rassentegenstellingen. „Degenen, die naar Nederland gaan, komen niet vanwege de WW, maar omdat ze zich onzeker, onge borgen voelen. De mensenrechten moeten in Suriname verzekerd zijn voordat we onze stem kunnen uitbrengen voor de rijkswet die hier aan de orde is", aldus mevrouw Van Someren. „Er staat nergens in het verdrag dat, indien de mensenrechten in het geding komen, wij geen financiële steun zullen verlenen". De Senaat zal vermoedelijk pas diep in de komende nacht het debat over de onafhankelijkheid van Suriname afronden. Dr. Brongersma (PvdA) bestreed de uitspraak van de liberaal Polak, eerder op de ayond gedaan, dat Su riname nog niet rijp zou zijn voor onafhankelijkheid. "Suriname be slist zelf, zoals in het uit 1954 date rende statuut voor het koninkrijk is vastgelegd. Suriname is er rijp voor de eigen constitutie te bepalen en Nederland moet er con amore aan meewerken. Trouwens, het ontwerp van de Surinaamse grondwet is een rijp produkt", aldus de senator. De CDA-fracties en de Eerste Kamer (KVP, ARP en CHU) ont houden hun medewerking niet aan het verlenen van onafhankelijkheid aan Suriname. Zij menen, zo zei hun woordvoerder Elfferich, dat de Su rinaamse grondwet een redelijk stuk op 25 november aanvaard moet zijn. 'Teder die eniger ma te inzicht heeft in het hedendaagse Suriname weet, dat het de rust van het land ten goede zal komen en een stuk onzekex-heid zal wegnemen", al dus de senator. Auto tegen trein: 2 doelen UTRECHT (ANP) Een 27-jarige vrou wuit het Limburgse Baexen en haar 2-jarig dochtertje zijn gister middag in him woonplaats om het leven gekomen toen de auto waarin ze zaten op een beveiligde spoor wegovergang door een trein werd gegrepen. De politie vermoedt dat de vrouw na het passeren van een goederentrein de overweg is over gestoken terwijl uit de andere rich ting de trein in volle vaart nader de. VOOR AANDEEL IN MOORD ADVERTENTIE Verstandig met aardgas Houdt de warmte binnen Nu meteen al. We vragen u eens te denken aan een paar voordelen van aardgas: veel toepassingen milieuvriendelijk onzichtbaar transport voorraden dicht bij huis We vragen u er aan mee te werken zo lang mogelijk van die voordelen te profiteren. U doet dat als u nü al op 't verbruik bespaart. Zoveel u kunt. Door bijvoorbeeld 's avonds de gordijnen te sluiten. Door een graadje lager te stoken. Door geen warmte door een open raam of deur te spuien. Door niet onnodig te stoken in lege kamers. Dat heeft z'n voordelen voor de toekomst. Maar u vindt ze nü al op uw gasrekening terug. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie correspondentieadres: postbus AMSTERDAM (ANP) De pro cureur-generaal bij het Amsterdam se gerechtshof heeft gisteren in hoger beroep tien jaar gevangenis- Ecldie van de L. 20 jaar en tbr 'S-HERTOGENBOSCH (ANP) Het gerechtshof in 's-Hertogenbosch heeft gisteren de 20-jarige Eddie van de L. uit Eindhoven conform de eis van de procureur-generaal ver oordeeld tot twintig jaar gevange nisstraf met aftrek van voorairest en ter beschikkingstelling van de re gering. Eddie van de L heeft maan dag 13 oktober in hoger beroep te recht gestaan voor de moord op de 5-jarige Carolientje Pessers uit het Braban'tse Aalst en doodslag op de winkelierster P. van de Biggelaar- Vogëls uit Best. Het vonnis van het gerechtshof gis- terexi in 's Hertogenbosch is gelijk aan het vonnis dat de rechtbank ixi Den Bosch Eddie van de L. in eerste instantie had opgelegd. straf geëist tegen de 54-jarige me vrouw H.E. uit Amsterdam wegens haar aandeel in de moord op haar vriend C.M. Feber. Door de rechtbank was de vrouw, beter be kend als tante Miep, tot negen jaar cel veroordeeld. Feber, of Oom Kees, werd op de avond van 20 november vorig jaar dood aangetroffen in zijn woning. Hij was door de 24-jarige K.J.R. van de trap gegooid en doodgetrapt. Te gen R. eiste de precureur-generaal een straf die gelijk is aan het von nis van de rechtbank: zes jaar en ter beschikkingstelling van de rege ring. Volgens R. had tante Miep hem tweeduizend gulden beloofd als hij oom Kees zou vermoorden. Oom Kees zou tante Miep regelmatig in dron ken buien hebben afgetuigd. Nadat oom Kees van de trap was gegooid en oixx het leven was gebracht maak ten beiden de met bloed besmeurde muren schoon. De procureur-gene raal zag ook wel dat het tussen oom Kees en tante Miep niet helemaal bo terde, maar vond dat tante Miep wel een elegantere manier had kunnen bedenken om van hem af te komen. Uitspraak op 10 november. DEN HAAG (SP) De christen democratische fracties in de Twee de Kamer (ARP, CHU en KVP) willen dat de regering meer geld uittrekt voor de aanleg van fietspa den. Een motie van deze strekking heeft de heer P.A.M. Cornelissep (KVP) gisteren mede namens CHU en ARP ingediend tijdens een vergadering van de kamercommissie voor Ver keer exi Waterstaat. Hij vroeg minister Westerterp meer middelen ter beschikking te stel len voor de aanleg van fietspaden, zo nodig door een verschuiving bin nen het Rijkswegenfonds. Minister Westerterp beloofde de kamerleden met de provinciale besturen over leg te plegen over de besteding van Chili comité schrijft brief aan Pinochet UTRECHT (ANP) Het Chili comité Utrecht heeft in een brief aan generaal Pinochet, Chili's dic tator, zijn afschuw en verontwaar diging uitgesproken over de wat het noemt militaire schijnprocessen aangespannen tegen een aantal vooraanstaande vertegenwoordigex-s uit vex-schillende Chileense politieke partijen, waaronder de christen-de mocratische en socialistische partij De groep die terecht staat, be staat uit oud-parlementariërs, oud ministers, oud-bui-gemeesters, "van wie de enige misdaad was dat zij gehoorzaamden aan de wil van de meerderheid van het volk", aldus 't Chili comité Utrecht. Daarin zijn onder andere vertegenwoordigd de Utrechtse afdelingen van de linkse politieke partijexx, het NVV en NKV en het Clat. In een brief wordt de onmiddel lijke vrijlating geëist van deze de mocraten. "Deze strijders tegen het facisme en voor een democratisch Chili kunnen x*ekenen op de solida riteit van alle progx-essieve en de mocratische mexxsen ter wereld, ter wijl u, de regering-Pinochet slechts minachting ten deel valt", zo staat in de brief. In een brief aan de Nederlandse ministerraad dringt het Utrechtse Chili comité er op aan, "alles in 't werk te stellen om deze "processen" te verhinderen en onmiddellijke vrijlating te bewerkstelligen". STUDENTEN BEEINDIGEN BEZETTING NIJMEGEN (ANP) De bezetting van de aula van de katholieke uni versiteit van Nijmegen is gister avond opgeheven. In 'n laatste pro testbijeenkomst" zei de voorzitter van de unie van studenten, Paul Scheffer dat de acties zullen door gaan. Hij sprak zijn afkeuring uit over het hernieuwde standpunt van het college van bestuur van de KU, over het benoemingsbeleid aan de universiteit in relatie tot het katho lieke karakter. De bezetters, die als eisen voer den, geen voorrang voor katholieken bij benoemingen, definitieve intrek king van het memorandum van het college van bestuur ten aanzien van katholiciteit en voor een progressief en pluriform benoemingsbeleid, kre gen adhesiebetuigingen van onder meer de Haagse sociale academie, de vakbond van de Vrije Universi teit van Amsterdam en de plaatse lijke afdelingen van Dolle Mina en Wij Vrouwen Eisen. De bezetting van de aula heeft zes dagen geduurd. de middelen die beschikbaar komen voor de aanleg van fietspaden. In de nabije toekomst zal er, naar zijn mening, sprake zijn van een zekere gx-oei in de voor dit doel uit te trekken bedragen. Minister Westerterp zou er iets voor over hebben, als in Néderland iets gedaan zou kunnen worden aan de vei"betering van de kleding voor fietsers. Ook in ons ruwere klimaat zou dan gedurende langere tijd van de fiets gebruik kunnen worden gemaakt aldus de minister van Verkeer en Waterstaat. Mochten er initiatieven voor zo'n weer-en-wind pak worden genomen, dan is de minister bereid die finan cieel te steunen. Westerterp zet verlenging van Landscheidings- weg door "3. Minister Westerterp. DEN HAAG (SP) Minister Westerterp van Verkeer en Water staat is niet van plan af te zien van de aanleg van de verlengde Land- scheidingsweg. "Als ik", zei hij gisteren tijdens •een commissie-vergadering over het Rijkswegenfonds in de Tweede Ka mer, "onder druk van de kamerle den de plannen zou moeten intrek ken, zouden we Den Haag ernstig schade doen". Hij doelde daarmee op de over last, die een aantal woonwijken dan zullen blijven ondervinden van het verkeer. Het is namelijk, ver volgde hij, ook een van mijn taken te zorgen voor de verkeersleefbaar- heid. De weg zal voorlopig niet worden doorgetrokken tot Zoetermeer. "Zij die klagen over het feit dat het openbaar vervoer tussen Zoe termeer en Den Haag er schade van zal ondervinden, hebben dus ongelijk", zei de bewindsman. "De spoorlijn Zoetermeer Den Haag zal alle kans krijgen zichzelf te bewijzen". ADVERTENTIE Philips batterijen, een van die kleine dingen DEN HAAG (ANP) Het Euro pese hof van de rechten van de mens is vandaag in Straatsburg be gonnen aan een tweedaagse hoorzit ting die uitsluitsel moet geven over de vraag of het Nederlandse mili tair tuchtrecht in strijd is met het Europese verdrag voor de rechten van de mens. Dit verdrag is des tijds ook door ons land geratificeerd. Vijf Nederlandse soldaten menen dat ons tuchtrecht wel in strijd met het verdrag is. De vijf waren voor verschillende inbreuken op de kx-ijgs- tucht veroordeeld tot straffen vax-ië- rend van licht arrest tot zwaar ar rest in Nieuwersluis. De zaak is eerst voor de Europese commissie voor de rechten van de mens geweest. Deze oordeelde dat alleen sprake was van schending voor wat betreft de vrij heidsberoving en de wettigheid van de gevangenhouding. De andere pun ten, geen eerlijke behandeling door een onafhankelijke rechter en discri minatie, werden door de commissie niet als schending van het verdrag gezien. Het rapport van de commissie werd voorgelegd aan het comité van mi nisters van de Raad van Europa, waarna de zaak door de commissie en Nederland bij het hof aanhangig werd gemaakt. Volgens de Europese commissie zijn de straffen, ver zwaard arrest, streng arrest en Nieu wersluis in stx-ijd met het verdrag. Nederland heeft de laatste twee straffen al afgeschaft. Het hof moet nu uitmaken of ook licht arrest en verzwaard arrest daarmee in strijd zijn Het is de eerste keer dat Neder land betrokken is bij een zaak waar bij de rechten van de mens geschon den zouden kunnen zijn. In Den Haag verluidt het dat ons land zich bq de uitspraak van het Hof (over twee maanden) zal neerleggen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7