„Essentie van het onderwijs is in veertig jaar niet veranderd Oxford maakt indruk op Leidse delegatie D. J. Brouwer uit Katwijk veertig jaar voor de klas Geschenk voor Brouwer Prof. Staverman in college van bestuur Bibliotheek maakt verlanglijst voor nieuwbouwprojecten Adjudant J. Sleeking verlaat politiekorps PAGINA 4 DINSDAG 28 OKTOBER 1975 kNg KATWIJK „De essentie, het wezenlijke van het onderwijs is in veertig jaar niet ver anderd. Het uiterlijk wel. De banken staan nu in groepjes en het ziet er allemaal wat kleurrijker uit. De vernieuwingen die we allemaal hebben meegemaakt, zijn niet allemaal verbeteringen geweest. Er zijn veel dingen beter geworden, maar soms ontdek je toch dat je in wezen weinig bent opgeschoten." Door Elisabeth Tolenaar Het hoofd van de Katwijkse Cal- vijnschool, de heer D.J. Brouwer, zit deze week veertig jaar in het on derwijs. Hij heeft nog in de crisis- Jaren gewerkt voor vijfentwintig gulden per maand, als kwekeling met acte. Dat was een tijd, waarin er voor een baan in het onderwijs rus tig twee. of driehonderd sollicitan ten kwamen opdraven. Als Je geluk had, werd jouw naam eruit gehaald en dan was je uit de zorgen. Brou wer had geluk. Voor de tweede we reldoorlog kreeg hij een goede baan in Aalsmeer. Daarna werkte hij in Drente en in Oegstgeest en nu zit hij al ruim vijftien jaar in Katwijk. "Ik ben een boerenzoon," zegt hij "en ik wil altijd wat ruimte om me heen zien. Ik ben geen stadsmens, helemaal niet. Hier in Katwijk heb Je nog een horizon en dat bevalt me best. tien jaar. Dar zullen wel genera ties overheen moeten gaan. Ik ken die bijnamen niet en dan kun Je al die verhalen over Teun de Kromme en Marie van Jan de Lange niet vol gen. Maar de mensen hier hebben ons nooit het idee gegeven dat we niet welkom waren, nooit. De Calvijnschool is een goede school. Fijn gebouw, geweldig bestuur (dat heeft werkelijk een zesde zin tuig om te weten wanneer je ze no dig hebt en wanneer net niet), goe de collega's, prettige samenwerking. We laten elkaar vrij en hebben toch een goede band. De meeste leer krachten zetten de banken van hun klas in losse groepjes. Ik hou daar niet zo van en heb ze gewoon in rijen staan. Iedereen doet wat hijzelf het prettigste vindt". „Ik wil niet altijd de grote vernieuwer uithangen' Marcel v. Dam installeert stuurgroep in Leiden LEIDEN Staatssecretaris Marcel van Dam zal op korte termijn naar Lelden komen om een stuurgroep te installeren, die gaat onderzoeken hoe het staat met de behoefte aan huis vesting voor alleenstaanden en twee-persoonshuishoudens in Leiden en omgeving. De stuur groep is het resultaat, van een bijeenkomst, die onlangs op ini tiatief van de Leidse wethouder van Volkshuisvesting Verboom, werd gehouden. Voor het onderzoek is door t rijk een subsidie beschikbaar gesteld. De bedoeling is dat het onderzoek zich behalve over Leiden ook uitstrekt over om liggende gemeenten als Voor schoten, Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. De stuurgroep zal de volgen de leden tellen: voorzitter: wet houder Verboom, leden: R. W. A. Zweerts (namens de Stich ting Huisvesting Werkende Jongeren), L. J. van Rooijen (namens de Stichting Studen tenhuisvesting), C. van Garde ren (namens de gemeente Lei derdorp), terwijl nog een ver tegenwoordiger van de Federa tie van Woningbouwverenigin gen moet worden aangewezen. Bovendien zal er een be- raadsgroep worden geformeerd waarin groeperingen die werk zaam zijn op dit terrein kun nen worden opgenomen. Be langstellenden daarvoor kun nen zich aanmelden bij de ge meente Leiden, kamer 319 van het stadhuis (telefoon 071— 145344). Zuivering De Zuidvietnamese regering heeft in het kader van haar campagne tegen een "reactionaire cultuur" bijna 500 boeken verboden, omdat zij "in dienst staan van de anti-communistische psychologische oorlogvoering" of op sexuele gron den onaanvaardbaar zijn. Eerst kijken 'Ik ben altijd vóór nieuwe dingen, maar ze moeten eerst terdege uit geprobeerd worden. Een nieuwe me thode moet minstens zo goed zijn als de oude. Er komt ontzettend veel nieuw materiaal op de markt, maar dat is echt niet altijd een verbetering. En ik wil niet altijd de grote ver nieuwer uithangen. Er zijn veel din gen in het onderwijs die goed zijn, die helemaal niet veranderd hoeven te worden. Ik gooi niet alles over boord zonder te weten wat ik ervoor in de plaats krijg. We hebben hier nu een nieuwe rekenmethode liggen, wiskundig rekenen. Dat gaan we eerst eens uitgebreid bekijken en uitproberen. Als het een goede methode is, kun nen we 'm invoeren. We nemen hem niet omdat hij toevallig de aller nieuwste is. Wij willen niet zo nodig op de vlotte toer gaan. We hebben nog altijd een zekere reserve, een beperking. Nieu we dingen? Veranderingen? Prima, uitstekend, maar wèl even kijken of het wel goed is." Achteruit Brouwer vindt dat het onderwijs kwalitatief achteruit is gegaan. Hij zegt: "Ja, het is veel leuker gewor den. Er worden projecten georgani seerd, sportweken, boekenweken. We gaan schoolzwemmen en gymnastie- ken, waar je altijd een groot deel van de ochtend mee zoet bent. We heb ben een logopediste (iemand die spraak verbetert), een remedial tea cher (een man die probleemgeval len in de lagere klassen probeert te helpen), we hebben een schoolarts, een tandarts. Allemaal goede dingen, die tijd verslinden. Daardoor kun nen elementaire dingen soms ach terblijven. De eisen voor het middelbaar on derwijs worden dan ook steeds lager. Het ontleden is sterk kvereenvoudigd. Steeds gaat er wat af. Dat is niet Persé fout, maar als die kinderen naar de brugklas gaan, wordt er van ze verwaoht dat ze tenminste hun eigen taal beheersen. Anders strui kel je onherroepelijk bij de moderne talen. Onze methodes staan vol met klassegesprekken, projecten en oefe ningen voor dramatische expressie. Heel nuttig, maar uierst tijdrovend. Je komt er bijna niet aan toe om de kinderen óók nog foutloos Neder lands te leren schrijven. Probleem "Spellingsvereenvoudiging"? Nee, ik geloof dat je ee: basis nodig hebt. In die diging zie ik niet veel heil. Het zou niets helpen tegen de fouten, die nu gemaakt worden. Maar zolang ieder een op eigen houtje blijft modderen, wordt de taal hoe langer hoe inge wikkelder. Hoe kunnen wij op school verkopen dat Haarlem met een hoofdletter moet, als ze op de televi sie vinden, dat het wel met een klei ne letter kan? Hoe kunnen wij die kinderen leren dat show met een sh moet en niet met sj, als er voortdu rend tegenstrijdige dingen tevoor schijn komen op de televisie en in kranten? Er moeten eens wat duidelijke af- sjraken gemaakt worden. Wanneer schrijf je een c en wanneer een k? Niet twee mogelijkheden, maar ge woon goed of fout. Dat zou een stuk eenvoudiger zijn. Bij andere vakken heb Je ook pro blemen. Bij rekenen kunnen die kinderen bij een multiple-choise- proefwerk een antwoordje aankrui sen. Bij mij gaat het niet om het antwoord, dat kunnen ze cadeau krijgen. Ik schrijf het wel voor ze op het bord. Ik wil weten of zij het antwoord kunnen vinden, op welke manier ze de som oplossen en hoe ze dat kunnen omschrijven. Dèt is es sentieel." Praktijk "Veel zaken worden tegenwoordig te theoretisch aangepakt. Laatst kwam er een kwekeling bij me met een vragenlijstje, dat ik moest in vullen. Er stond: heeft u de be- KATWIJK Dz heer D. J. Brouxüer (59) zit volgende week vrijdag veertig jaar in het onderwijs. Leerlingen en oud-leerlingen kunnen hun dankbaarheid uiten op giro nummer 9013 van de Alge mene Bank Nederland onder vermelding van Comité oud. leerlingen DJB. Brouwer: "Er zijn veel beter geworden, maar soms ontdek je toch dat je in wezen weinig bent opgeschoten". schikking over een multiple-purpo- lokaal waar je van alles in kunt seroom? Ik héb er een paar dikke doen. Nou, zèg dat dan. vraagtekens bij gezet en toen 'die Die jongen vroeg ook of we een jongen later naar me toe kwam, documentatiecentrum hadden. Nee, heb ik gezegd: ik. ken geen Engels, dat hebben we niet. Wel documen- maar je bedoelt waarschijnlijk een tatie. Gewoon, waar het thuishoort, in de klassen. De zesde klas heeft niks aan de boekjes voor zesjarigen en die peuters hoeven niet te snuf felen in een woordenboek. Waarom moet je dan alles bij elkaar zetten in één centrum? Dat is onpraktisch, want dan heb je weer mensen nodig die de boel in orde houden en die ervoor zorgen dat de kinderen erbij kunnen als ze iets nodig hebben. Hier staat alles gewoon in de klas.' Alle kinderen weten waar ze iets kunnen vinden. Het is overzichte lijk en er raakt nooit iets zoek. Dat is de praktijk". Aap-noot-mies "Ik ben nu negenenvijftig Jaar, jong genoeg om nieuwe dingen te kunnen accepteren. Alleen denk je wel eens: heb ik nu veertig jaar vernieuwingen zien doorkomen, om uiteindelijk weer terecht te komen bij het beproefde aap-noot-mies, de methode die uiteindelijk de beste bleek? Die methode is nu nieuw uitgebracht. Het principe is hetzelf de, alleen zitten er nu lelijker plaat jes bij. Maar goed, ik heb altijd veel ple zier in m'n werk gehad en ik vind het nog steeds leuk. Ik ben in al die veertig jaar maar één keer ziek ge weest. De dokter moest me toen nog chanteren om me in bed te kunnen houden. Ik voel niets voor kwaal tjes. Zonde van de tijd". LEIDEN De Leidse univer siteitsraad hield gisteravond zijn honderdste vergadering. Ter gele genheid daarvan had raadsvoor zitter dr. Van Esch een grote taart laten aanrukken, die door het raadslid J. A. Tasseron werd aan gesneden (zie foto). De heer Tasseron maakt vanaf het begin deel uit van de universiteitsraad, die overigens a.s. zondag precies vier jaar bestaat. HOOGLERAAR EN LECTOR LEIDEN Dr. H. HennepnOf, tot dusver lector in de Griekse taai en letterkunde en de cultuurgeschie denis van de Byzantijnse en de nieu were tijd aan de Leidse universi teit, is aan deze universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar met dezelfde leeropdracht. Dr. Hennephof, die 42 jaar oud is, heeft ook ijl Leiden ge studeerd. Dr. H.J. de Voogt is aan de Leid se universiteit benoemd, tot gewoon lector in de urologie. Dr. De Voog.t, die 50 jaar oud is, was tot dusver als wetenschappelijk hoofdmedewer ker aan de Leidse universiteit ver bonden. Hij studeerde medicijnen in Utrecht en werkte o.m. in Noord- Celebes en in Suriname. Commissies vergaderen LEIDEN Prof. dr. A. J. Sta verman, hoogleraar fysische chemie in Leiden, is gisteravond door de universiteitsraad gekozen als lid van het college van bestuur. Hij komt in de plaats van prof. mr. H. H. Maas, 0ie per 1 december a.s. moet aftreden. Drs. J. K. M. Gevers die nu twee jaar van het college van bestuur deel uitmaakt, werd herko- BiJ de eerste stemming verwierf prof. Staverman 23 stemmen tegen dis. Gevers vier en prof. dr. C. M. J. Sicking vijf stemmen. Laatstge noemde zag bij de tweede stem ming dertien stemmen op zich uit gebracht, terwijl drs. Gevers met negentien stemmen werd herkozen. Prof. Staverman heeft gedurende vele jaren bestuurservaring opgedaan zowel binnen als buiten de universi teit. Zo was hij voorzitter van de sub faculteit scheikunde ten tijde van het democratiseringsproces dat aan het eind van de jaren zestig en be gin zeventig aan alle universiteiten en hogescholen speelde. Hij heeft toen ook intensief meegewerkt aan de meningsvorming rond de Wet die de universitaire democratisering gaf. Prof. Staverman, die in 1911 werd geboren, was van 1937 tot 1940 le raar aan het Rijnlands Lyceum en nadien gedurende enkele Jaren con servator bij de anorganische chemie in Leiden. Hij werkte o.m. bij Phi lips en werd in 1952 benoemd tot directeur van het Centraal Labora torium bij T.N.O. Hij is thans advi seur van de Nijverheidsorganisatie T.N.Ö., lid van de Commissie On derzoek Milieubeheer T.N.O. en lid van de Landelijke Stuurgroep voor Onderzoek Milieubeheer. Binnen de Leidse universiteit treedt hij op als voorzitter van de Vakgroep Fysische Chemie en als voorzitter van de Universitaire Sportraad. LEIDEN In het kader van een internationale uitwisseling heeft een groep Leidse raadsleden en amb tenaren het afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan de Engelse uni versiteitsstad Oxford. De overtocht had nogal wat voeten in aarde om dat in de vliegtuigen naar Gr.-Brit- tannië geen plaatsje meer beschik baar was, zodat het oversteken van het Kanaal per boot moest gebeu- Ondanks deze wat vertraagde start sprak de voorzitter van de politieke sectie, het VVD-raadslid Cor Elzen- ga gisteravond van een zeer bezoek. "We zijn bij de thuis ontvangen en op een indruk wekkende wijze onthaald", aldus El- zenga die met name op het terrein van de ruimtelijke ordening en plan ning overeenkomsten had vastge steld tussen de zusterstad Oxford en Leiden. "Een van de overeenkomsten is dat men ook in Oxford zeer veel monu menten heeft die behouden moeten blijven. Bovendien hébben ook zij een universiteit 'binnen de gemeen tegrenzen". Volgens Elzenga ligt het in de bedoeling dat volgend jaar september een delegatie uit Oxford naar Leiden komt. Voor maart 1976 staat nog een bezoek aan Oxford op het programma. Dat houdt onder meer verband met het feit dat de culturele en sportsectie van de ju- melage het 30-jarig bestaan van de contacten met Oxford gaat herden ken. Een bezoek uit Oxford in het na- Jaar van 1976 houdt ook verband met het feit dat er in mei volgend Jaar plaatselijke verkiezingen worden ge houden. Voor de gemeenteraadsle den daar betekent dat veel extra werk ook gezien de heftige strijd die wordt verwacht tussen de labourleden en de conservatieven. In de huidige raad van Oxford zitten 30 labourle den, 12 conservatieven en 3 libera len. Het wordt niet uitgesloten ge acht dat er een flinke verschuiving in zetelbezetting zal plaatsvinden. Opmerkelijk punt was volgens Cor Elzenga dat de gemeenteraadsle den in Oxford maandelijks ongeveer 12 tot 15 uur aan het raadswerk be steden. Een schril contrast met Lei den, waar dat vier k vijfmaal zoveel is. Een ander duidelijk verschil is, dat men in Oxford niet langer het verschijnsel "wethouder" kent, maar dat bijvoorbeeld gemeentelijke com missies worden voorgezeten door raadsleden. De Leidse gasten werden in Ox ford verwelkomd door burgemeester (Lord mayor) mr. Bill Fagg, bezoch ten diverse stadsgedeelten, wissel den van gedachten met Engelse col lega's en maakten zondag een tocht naar de Cotswolds. Bij het vertrek werd in principe beslot enjaarlyks 'n wederzijdse uitwisseling van raadsle den en ambtenaren te bevorderen. LEIDEN Het ruimtegebrek, de ondoelmatige onderlinge ligging van de verschillende ruimten, het ont breken van elke faciliteit op het ge bied van intern transport en de zeer slechte staat waarin het gebouw aan de Breestraat verkeert, geven jaarlijks meer zorg. Aldus het jaar verslag van de Openbare Bibliotheek Leiden over 1974. In het jaarverslag wordt o.m. melding gemaakt van het beleids- schema dat door het bestuur is sa mengesteld voor de jaren 1975 tot 1985. Daarbij is een prioriteitenlijst gemaakt voor de nieuwprojecten die de bibliotheek in de loop der jaren denkt te kunnen realiseren. Boven aan de lijst staat de nieuwbouw van de hoofdbibliotheek (Breestraat) die in 1978 gvreed zou moeten zijn. De overige nieuwbouwprojecten zijn voor de filialen "Houtkwartier (gereed in 1979), "Morskwartier" (1980), "Me- renwijk" (1981), „Professorenwijk" (1983) en „Stevenshofjespolder/ Noordhof polder" (1985). In 1978 zou volgens de wensen van de bibliotheek een begin kunnen worden gemaakt met de discotheek, in 1979 met de lektuurvoorziening voor bejaarden en in 1981 met de muziekbibliotheek. In het jaarverslag wordt verder aandacht besteed aan de samenwer king die op 1 januari vorig jaar tot stand kwam tussen de beide open bare bibliotheken in de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden. De bi bliotheek telt als gevolg daarvan nu zes vestigingen met o.m. een jeugd bibliotheek aan de Plantage en fi lialen in Noord, Zuid-West en aan de Steenschuur. In 1974 werd een stérke stijging van de bedrijfsresultaten geconsta teerd. Zo steeg het aantal uitlenin- ge ten opzichte van 1973 met 6,2 procent van 690.300 naar 733.300 en deed zich bij het aantal ingeschreven lezers een stijging voor van 12,5 pro cent (van 16.000 naar 18.000). Het boekenbezit bedroeg ultimo 1974 134.700 banden. Overigens blijkt uit de cijfers dat ruim 18 procent van de Leidse bevolking bij de openbare bibliotheek is ingeschreven, dat de bibliotheek per inwoner 1,5 boek be zit en dat de ingeschreven lezers ie der gemiddeld veertig boeken per jaar lenen. Opvallend in het cijfer materiaal is de stijging in het filiaal Noord waar de uitleningen stegen met ruim 47 procent en het aantal ingeschreven lezers met ruim 63 procent. Miep Diekman LEIDEN De literaire work shop van het Leids Academisch Kunstcentrum organiseert morgen een avond in het kader van de kin derboekenweek. Op deze avond zal de schrijfster Miep Diekman spre ken, ,een naam die garant staat voor een interessante lezing. Voor haar boeken waaronder bestellers als 'Ma- rijn bij de lorredraaiers' en Total loss, weet je wel', ontving zij in 1970 de Staatsprijs voor jeugd- en kin derliteratuur. Het zijn echter niet alleen haar boeken die Miep Diek man tot een figuur van belang ma ken. Ook haar ideeën ovër het hoe en waarom, het doel en de inhoud van jeugdliteratuur zijn dermate in teressant en invloedrijk, dat zij niet meer wég te denken zijn uit 'de we reld van het jeugdboek. De lezing wordt gehouden in het LAK-theater en is voor alle belangstellenden toe gankelijk. Burgerlijke stand LEIDERDORP Geboren: Alet te M., d. v. D. G. Marbus en P. M. v. d. Kreeke, Celine M., d. v. A. Wiertz en J. J. de Jong, Johann'as M P. z. v. J. A. v. Velzen en P. C. Koppers, Johannes J., z. v. J. Poel geest en J. J. Cuvelier, Rogier F. M. z. v. A. H. G. M. Groenendijk en A. C. M. v. Hamersveld. Richard R. z. v. G Groeneweg en H. I. v Kam pen, Joan S, d. v. P. H. Holthuis en C. H. M. Buve, Mark W„ z. v. J. G. v. Dorp en L. Soesbeek Ro bert W. J., z. v. P. H J Rijsbergén eu A W. v. d. Krogt, Catharina E„ d. v. C. v. Kralingen en C. Los, Jan z. v. T. A. J. de Wit en M. M. A Wiegant, Melchior V en Victor V z v. J. J. J. J. Schoenmakers en E. M. W. Rijsbergen, Marlou d, v. J. C. M. v. Dijk en J. de Ruiter Hei- ma d v. J. G. Marck en W. Bakker, Jelle A.. z. v. G. A. C. Veenstra en M N. v. Zijp, Mohammed, z. v. M. A. Khbazi en Z. M. Bentaouet el Hachmi. VOORSCHOTEN De Voorscho- tense commissie voor volksgezond heid en maatschappelijke dienstver lening vergadert 4 november (20.30 uur) in het gemeentehuis. Tijdens deze vergadering zal ojn. informatie worden gegeven over de ontwikkeling van het bejaardenbeleid. Op woens dag 5 november (20.00 uur) vergadert de commissie voor welzijn en onder wijs eveneens in het gemeentehuis. Televisie toestellen gestolen LEIDEN In de nacht van zon dag op maandag is een inbraak ge pleegd in een dagwinkel aan het Vijf Meiplein. Ontvreemd werden vier televisietoestellen en twee pla tenspelers met een gezamenlijke ver koopwaarde van bijna 18000.-. Men is binnengekomen door het forceren van de toegangsdeur. Dri Getrouwd: J. P. M. Romijn én J. M. Hogewoning, R. S. de Back en S. Thijsse. Overleden: J. H. Bekooy 61 jr. d. v. W. en J. H. v. Zwetsloot, R. v. Straten 67 jr geh gew m J. C. van Hooidonk, A. Koolmoes 71 jr. geh. m. p. Blom, Molnar I., 61 jr. geh. M. C. A. Scheerder, D. de Tombe 76 jr. geh. m. A. Anneeze, P. van der Valk 60 jr. geh. m. T. E. Hollan der, L van der Meer, 67 jr. geh. m. J. C. de Vos. P. M. Schulte 72 jr. geh. m. C. J. de Vroomen. lessen terughoudend bij casino LEIDEN Het CDA-raadslid Driessen vindt dat Leiden grote te rughoudendheid moet betrach ten bij het aantrekken van een casi no. Hij vreesde voor problemen met name voor die categorie studenten, die wat hij noemde "toch een zekere animo voor het spelen om geld aan de dag leggen". Volgens hem is het onjuist dat voor deze ca tegorie een permanente gelegenheid tot gokken dichtbij huis geboden wordt. Burgemeester Vis legde gisteravond in de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden uit, dat de aanmelding als gegadigde al leen was gebeurd om de mogelijk heid te openen om te discussiëren in de raad of Leiden eventueel een casino zou willen hébben. "Hadden we ons niet pro forma aangemeld dan was die discussie niet mogelijk ge weest", aldus burgemeester Vis, die nog eens benadrukte dat het colle ge van B. en W. zeker niet staat te dringen om een casino binnen te ha len. WASSENAAR In verband met zen als "adjudant F-niveau" het- hét bereiken van de 60-jarige leef- geen betekende, dat hij deel uitmaak - tijd is aan de adjudant J. W. Slee- te van de staf van het politiekorps, king van het Wassenaarse politie- Op 29 april jl. werd hij in verband korps met ingang van 1 november met zijn grote verdiensten als poli- a.s. "functioneel leeftijdsontslag", tieman onderscheiden met de gouden verleend. Sleeking zal dan 30 jaren eremedaille, verbonden aan de orde bij het Wassenaarse korps werkzaam van Oranje Nassau, zyn geweest, waarvan de meeste Op vrijdag 31 oktober a.s. zal hij in tijd sinds 1949 bij de recherche, de theoriezaal van het politiebureau Hij werd in 1945 benoemd tot hulp- afscheid nemen. De informele af- agent en achtereenvolgens bevorderd scheidsreceptie begint te 16.15 uur tot agent, hoofdagent, brigadier en en belangstellenden zijn daarbij wei adjudant. In 1972 werd hij aangewe- kom.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4