Van Es verhuist naar Betalingen Mars met alleen Koran in de hand Na meer nog geen dan een jaar onderzoek Leiden nu zeker van een museumopleiding lAstrada Grondwerker drinkt en Driessen parkeert DINSDAG 28 OKTOBER 1975 LEIDEN LEIDEN Het is al meer dan een jaar geleden dat de Leidse gemeenteraad de beslissing nam om justitie een onderzoek te la ten instellen naar de schending van de geheimhoudingsplicht, die raadsleden en ambtenaren was opgelegd in de kwestie-Daey Ou- wens. Het ging daarbij met na me over de vraag hoe het moge lijk was dat in het Leidsch Dag blad geheime feiten werden ge publiceerd in de zaak rond de geschorste Groenoordhai-direc- teur. Maar nog steeds is er niets, dat er op wijst dat het onderzoek ook werkelijk is ingesteld. CDA-raadslid Driessen bracht de kwestie gisteravond ter spra ke in de gemeentelijke commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Hy vond het een vreemde zaak dat de raad op 7 oktober 1974 het besluit nam. en dat pas op 4 november het colle ge van B. en W. aan de officier had verzocht om een onderzoek in te stellen. Burgemeester Vis: "We moes ten een goed geargumenteerd verhaal hebben en daarom moes ten we wachten totdat de notu len van de raadsvergadering ge reed waren". Het feit, dat hij in middels enkele malen heeft moe ten rappeleren bij de officier van justitie noemde burgemees ter Vis "zeer uitzonderlijk". Het zou vanzelfsprekender zijn ge weest wanneer de officier na het officiële verzoek om een onder zoek activiteiten had ontplooid, aldus de burgemeester. Overigens had hij niet de indruk dat de zaak in de doofpot was gestopt zoals met name door het CDA- raadslid Vink werd gesuggereerd. "Uit een amice-telefoontje dat ik onlangs met de hoofdofficier van justitie heb gevoerd heb ik de indruk gekregen dat er iets zou gebeuren", aldus Vis. Op Rijnsbur- gerweg te veel Lawaai74 db Op de Rijnsburgerweg in Lei den en de B C. Cortslaan in Leiderdorp wordt te veel lawaai gemaakt, gemeten naar de maatstaven, die in het wetsont werp geluidshinder worden aan gelegd. Als maximum wordt in het bij de Tweede Kamer in gediende ontwerp een aantal van vijftig decibel genoemd. Bij metingen van de Consu mentenbond in 22 plaatsen in ons land is echter o.m. geble ken dat overdag op de Rijns burgerweg sprake is van 74 de cibel en op d'e B C. Cortslaan van 68 decibel. Daarbij moet men bedenken dat iedere tien decibel meer wordt ervaren als een verdubbeling van de geluids sterkte. Forumavond JOVD over liberalisme LEIDEN De afdeling Leiden van de Jongeren Organisaie voor Vrij heid en Democratie «JOVD» organi seert vanavond (acht uur) in hotel restaurant "Nieuw-Minerva" een fo rumbijeenkomst, waaraan zal wor den meegewerkt door de commissa ris der koningin mr. W. J. Geertse- ma, het Tweede-Kamerlid dr. H. J. Roethof (PvdA) en de fractievoor zitter van de VVD in de Amster damse gemeenteraad H. Jacobse. Doel van de avond is te onderzoe ken wat in deze tijd de fundamen tele uitgangspunten moeten zijn van een liberaal beleid. Het forum staat onder leiding van drs. H. Korthals, ere-voorzitter van de JOVD en lid van de Raad van State. BEDRIJF NIET NAAR U ITTE POORT LEIDEN Het Leidse damescon- fectie-atelier C. van Es gaat niet naar de voormalige Witte Poort kazerne aan het Noordeinde. Het bedrijf heeft van aannemer C. J. Strijk uit Oegstgeest een pand aan de Zoutkeetlaan (naast jacht werf De Bolder) in Oegstgeest gekocht. Het confectie-atelier zal tegen het eind van het jaar naar dat adres verhuizen. Begin januari hoopt men in Oegstgeest met de produktie te kunnen beginnen. Ruim zes weken geleden zei direc teur C. van Es van het gelijknamige confectie-atelier in deze krant dat hij graag in Leiden wilde blijven. Probleem was echter om in Leiden een goede bedrijfsruimte te vinden. Eén van de panden die in principe voor het bedrijf geschikt zouden gracht - koolstraat zijn was de Witte Poort kazerne. Het pand, dat eigendom is van de ge meente, zou door Van Es gehuurd tact op met Van Es kunnen worden. Deze 'oelde daar wel wat voor, maar om de voormalige kazerne voor het confectie-atelier geschikt te maken zou nogal wat geld nodig zijn. En omdat Van Es dat geld niet had. wendde hij zich vorige maand (op 12 september) tot de Leidse wethouder Van Aken. Aan Van Aken werd gevraagd of de gemeente het bedrijf een handreiking zou kunnen doen. Bijvoorbeeld door het pand eerst in een betere staat te brengen, voordat Van Es het zou hu- niets meer vernomen van het stad huis. Maar dat was ook al snel niet meer nodig. Na de publicatie over de benarde positie op de hoek Lange- het ate lier verkeert in deze krant van 13 september, nam aannemer Strijk con- bood hem het bedrijspand aan de Zoutkeetlaan aan. Dat pand, met een oppervlakte van 1200 m2 stond leeg sinds het vertrek van het reclamebureau En- habé een paar maanden geleden. Bedrijfsleider B. G. in den Berken van het confectie-atelier is niet erg te spreken over de rol van de ge meente Leiden in deze zaak. "Na het gesprek, dat de heer van Es met wet houder Van Aken heeft gehad, heeft hij na enige tijd nog een brief aan hem geschreven. Daar is tot nu toe geen antwoord op gekomen. Ik be grijp da t eniet", zegt de heer In den heid hebben Berken, "van een gemeentebestuur gelijkheden Tot op deze dag heeft Van Es dat de werkgelegenheid zo hoof het vaandel heeft staan, zou toch een wat vlotter optreden wachten". Wethouder Van Aken ontkent des gevraagd niet dat het allemaal te lang heeft geduurd. "Maar de ge- Leiden verlor meente was in dit geval afhankelijk van twee niet-Leidse adviesinstanties. De adviezen die deze instanties moes uitbrengen, lieten lang op zich Leiden. De werkgelegenheid in het geding is", aldus wethouder Van Aken, "als ge meente kun je verdomd weinig doen". Overigens zegt Van Aken niet te vinden, dat de werkgelegenheid (van ongeveer 65 mensen) bij Van Es voor gegaan. "Wanneer het bedrijf naar Alphen zou gaan verhuizen, ligt het anders, maar Oegstgeest is in feite hetzelfde als wachten. En als gemeentelijke in feite geen mo- het bedrijfsleven een handreiking te doen, ook niet als de werken, zullen straks een stukje ten fietsen, dat is alles. Er zullen op grond van de verhuizing geen ont slagen behoeven te vallen". ADVERTENTIE j;| Excellente sherry gij Spaanse bctteling. Met garantiezegel, fcfe Vijf typen, één prijs 6,95 Ejfe Verkrijgbaar bij0^ feil "Delcave"slijters en') [fel wijnhandelaren,1 [fel herkenbaar aan het [jfe vignet op de deur. leiding voor museummedewerkers De opleiding is opgenomen in het van daag verschenen rijksscholen plan voor 1976-1977-1978. Het betreft hier een hogere beroepsopleiding die bedoelt op te leiden voor praktische functies in musea, zoals bijv. bij de educatieve dienst. Qua niveau komt de museummedewerker onder de kunsthistoricus te staan. Voor de afdeling onderwijs van de gemeente kwam de plaatsing van de museumopleiding op het rijksscho lenplan voor volgend jaar vanoch tend als een volkomen verrassing. Volgens woordvoerder zal vol gend jaar met ongeveer 40 leerlin gen begonnen kunnen worden. Vol gende week zal waarschijnlijk de in Leiden ingestelde adviescommis sie voor de museumopleiding bijeen komen om te gaan praten over de beheersvorm en het leerplan van de nieuwe opleiding. In deze sie zijn o.m. de Leidse muse genwoordigd. Het rijksscholenplan vermeldt voor volgend jaar ook een opleiding in- lichtingswerk als onderdeel van het middelbaar sociaal pedagogisch onderwijs. Deze opleiding zal wor den ingepast bij de sinds twee jaar in Leiden draaiende middelbare be roepsopleiding .voor cultureel werk aar de Hooglandse Kerkgracht. De nieuwe opleiding richt zich evenals de bestaande opleiding op het club- en buurthuiswerk en met name op het inrichten ervan. Verwacht wordt dat de opleiding in totaal zo'n 150 leerlingen zal gaan tellen. Overigens maakt de nieuwe opleiding onder deel uit van het plan om in Leiden LEIDEN Niet alleen tot een concentratie van middelba re beroepsopleidingen voor cultureel werk te komen. LEIDEN De voormalige foyer van het Luxor-theater aan de RijnsburgersiJigel sneuvelt onder het geroeid van een bulldozer. Een niet door iedereen toegejuichte kaal slag, die wordt verricht ten behoeve van nieuwbouw door de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Op deze plaats, tegenover molen De Valk, zal namelijk een jlatgebouro verrijzen, dat dertig appartementen zal bevatten. Het vier lagen hoge gebouw krijgt op de begane grond kantoorruimte. LEIDSE KANTONRECHTER Grondwerker Z. viel van de trap af. Hij was tot dertig gulden boete veroordeeld, maar ging in hoger beroep; op naar de griffie op de eerste verdieping om het hoger beroep aan te tekenen met veel bom barie Op de terugweg echter donderde Z. halverwege van de trap. Had hij alweer teveel op? In het zaaltje van het kantongerecht zat Z steeds met een paar vrienden 'te klieren Van kantonrechter mr. Van Dijke kreeg hij nog een standje: „Als daarachter nog één keer gesproken wordt, gaat degene die praat eruit". Net zoals op school. Nadat vriend W. door kantonrechter en officier van justitie mr. Van Ee onder handen ge nomen was, kwam Z aan de beurt. Waterrecreant W. zal volgende keer misschien zijn speedboot kwijt raken; moet hij maar niet zo gek hard varen dat stukken oever worden weggeslagen, en tegen de politie zeggen dat geld geen rol speelt. De kantonrechter vond het allemaal bijzonder ergerlijk. Bierliefhebber Z. zal volgende keer wel licht een ontwenningskuur moeten volgen. Drinker Z. waant zich hele dagen in Skolland. Hij is wel vaker aangehouden voor die dwaling. „Meestal betaal ik gelijk een paar tientjes, makkelijk zat". Dit koer trof de politie hem bij een bus halte: „Wat doet u daar?" „Ik zit hier op de bus te wachten". „Maar dip biussen rijden steeds door?" „Dat moeten die chauffeurs toch zeker weten?!" De politie had Z (..met bloeddoorlopen ogen en lal lende-stern") naar zijn huis en bed gebracht. Maar gisterochtend moest Z. dus voorkomen. Hjj had het bier alweer flink geraakt Kantonrechter mr. Van Dijke zei gelijk toen ver dachte Z. voor het hekje verscheen: ..Ik ruik al een hele lal bier op deze afstand" De verdachte keek ongelovig, maar inderdaad hing ln de hele zaal een bierlucht die voor de vroege ochtend nogal zwaar genoemd mocht worden.. De dorstige verdachte vond dat hij best een beetje slaperig bij de bushalte mocht zitten: hij had de hele nacht gewerkt en dan wil je wel een tukje doen. „Is dat abnormaal?" De rechter vond van wel en veroordeelde Z. tot dertig gulden boete, het maximum De luidruchtige dronkeman was woedend: „Het kost me hier een hele dag Het kost mjj 75 gulden om mijn recht van dertig gulden te halen". Hij zou het er niet bij laten zitten, al zou het hoger beroep hem weer een hele dag a 75 gulden kosten. Met veel heisa ging hij de trap op naar de griffie. Mr. Van Dijke waarschuwde nog voor de gevaarlijke trap, maar werd daar scham per om uitgelachen.; Met al zijn vriendjes om zich heen ging hij bij de griffie weer staan oreren. Na een paar keer gissen moest hij zijn geboortedatum opzoeken in zijn paspoort, maar toen dan eindelijk alles geregeld was, kon de opgewonden Z. met zijn gevolg weer af dalen. Helaas, had hij maar beter geluisterd, in zijn overmoed lette hij niet goed op de laatste treden en ging roemloos ten onder. De voorman van het CDA in de gemeenteraad. Helmuth Driessen, was in vergelijking met dronkaard Z. een toeschietelijke en welwil lende verschijning. Maar hij had zijn auto fout geparkeerd op het Stadhuisplein. Al eerder had hij het opzettelijk gedaan, maar toen werd hij vrijgesproken wegens een administratief foutje. Nu kreeg de snoodaard echter zijn zin: uitvoerig kon hij uiteenzetten dat dat parkeerverbod ingesteld was door B. en W. zonder^dat de verkeers- commissie ingeschakeld was en zonder dat van tevoren bezwaren konden worden ingebracht. Dat was tegen de regels. Dus het bord was niet door bevoegden geplaatst, en dus mag je het bord negeren, aldus Driessen. Officier van Justitie mr. Van Ee zag die rechtskun dige behendigheid helemaal niet zitten: ..De rechterlijke macht heeft zich er niet in te verdiepen of borden al of niet goed geplaatst zijn, zij onderzoekt niet of de borden, die een iedereen bekend zijn en waar iedereen rekening mee houdt, wel door bevoegden zijn ge plaatst. Ook zou het niet juist zijn dat iemand die het fijne van de zaak afweet niet veroordeeld wordt, terwijl heleboel anderen wel veroordeeld zijn". Driessen vond dat een omkering van de zaak: je moet niet iemand veroordelen alleen maar omdat anderen ook al veroordeeld zijn De kantonrechter, dat was 's middags mr. De Koning, herinnerde zich nog dat kolonel b.d. Wessels. VVD-raadslid. al eerder in een gelijke zaak veroordeeld was. Toch vond mr. De Koning de zaak te ingewikkeld om gelijk af te doen: hij zal er nog eerst een nachtje over slapen. Dan hoort Driessen binnen 14 dagen of hij 25 gulden en een illusie armer wordt. TOM MAAS Verbeteringen in deel van de Kooi LEIDEN B. en W. van Leiden hebben in principe besloten een be drag van f 1.160.000 beschikbaar te stellen voor de vernieuwing van de riolering, de verbetering van de straatindeling alsmede de aanpassing van de openbare verlichting in een deel van de wijk De Kooi. Het gaat om de Medusastraat en Flores- straat met aansluitende delen van de Sieboldstraat, de Parkstraat, de Ja- vastraat, de Formosastraat en de Driftstraat. Zodra de gemeentelij ke commissies een oordeel over de plannen hebben gegeven zal de dienst Gemeentewerken overgaan tot de uitvoering van de werkzaamheden. B. en W. hebben ook een bedrag van 65.000 gulden beschikbaar ge steld voor de verbetering van het speelterrein nabij de Roomburger laan. ADVERTENTIE LEIDEN De exploitatie van de begraafplaats Rhijnhof zal zo is de raming ook het volgend jaar weer een nadelig saldo opleveren. B. en W. van Leiden hebben inmid dels beslist geld ter beschikking te zullen stellen ter dekking van een deel van het tekort. Zo zal hetcol- ge van kerkvoogden, dat de verant woording draagt voor Rhijnhof het volgend jaar kunnen rekenen op een bijdrage van f 170.000,- van de ge meente Leiden. Ook honderd Nederlandse Marokkanen naar Sahara ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw betalingen, betaalcheques en spaargiro bij de LEIDSE SPAARBANK Marokko zelf, maar ook in Nederland wordt de laatste tijd druk gepraat over de mars onder leiding van Koning Hassan II naar de Sahara. Over twaalf dagen begint de "wandeling" Een kleine 350.000 Marokkanen lopen mee en weten zich gesteund door velen. Weten ook dat ze goed ver zorgd op pad gaan. Er is 17 ton gratis voedsel aanwezig, alsmede 63 ton water, 2590 ton benzine, 470 II artsen, 220 ambulances met perso neel en vele anderen die op wat vooi manier dan ook hulp kunnen bie- de regio Leiden. We hebben tien af delingen van onze vereniging en el ke afdeling mag tien man uitzenden. Dat wordt dus loten. Er is een over weldigende belangstelling voor de De Marokkaanse arbeiders in Ne derland hebben het nieuws niet zo maar gehoord en beleefd. Er kwam een soort nationale rilling over de alhier aanwezige Marokkanen. Er waren er die mee wilden lopen: ruim een maand lang. Ahmed Boukrim (34), sinds 1966 in Nederland, lid van het landelijk bestuur van de "Fédération des Ami cales des Maroccains aux Pays Bas", voorzitter van diezelfde ver eniging in Leiden en voortreffelijk Nederlands sprekend, is ontstellend nerveus: hij en 99 anderen gaan aanstaande zaterdag in het vlieg tuig naar hun vaderland om mee te marcheren. "Honderd man per land- Er gaan dus net zoveel landgenoten mee uit Frankrijk, Duitsland en Bel- ieder gië. Het ministerie van Buitenlandse Saha Zaken vond dat meer dan genoeg. Het i Ik heb hier al twintig namen vanuit "Weet je, het is geen politieke zaak. Het is een nationale gebeur tenis. Of Je nu links bent of rechts; je doet iets voor je land. Hassan en Alaouin, dat wil zoveel zeggen als iemand in wie je ver trouwen hebt, net zoveel als in zijn vader en in diens vader en ga dan maar even terug in de geschiede nis. Hij heeft ook gezegd dat hij voorop zal lopen. Hij is één van ons". "We hebben geen wapens bij ons. Alleen de Koran in onze hand. En als er op ons wordt geschoten, heb ben we het leger dat meteen kan bijspringen Maar het leger gaat in principe niet mee. Onze koning heeft ook gezegd dat hij garandeert dat er geen kogel zal worden afge schoten tijdens de mare. We ster ven voor die Sahara, tot de laatste druppel bloed die we hebben". "Oh. nee, we hebben helemaal niet gelet op de delfstoffen in de Sahara. Dat werd pas in 1969 be kend. In 1952 al probeerden we in Den Haag. in het Vredespaleis de Sahara toegewezen te krijgen". "Het wordt een feestelijke mars; s ervan overtuigd dat de n ons is, van Marokko is. nationale zaak". PAUL WOLFSWINKEL r Ahmed Boukrim: ''We sterven voor die Sahara, (bt de laatste druppel bloed die we hebben".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3