In Zoeterwoude is de drempelvrees nu weg Hen ontspannen, automobilist is een betere automobilist. Daarom biedt een Mercedes-Benz zo veel veiligheid. Mercedes-Benz.Veilig tot in details. Bijna 7 miljoen voor buitenland Oude bijbels voor hoogste bieders Lambertus-parochianen gaan nu naar de paus Kerkvoogdij verbiedt plaatsing van artikel JUBILEUM DS. TOORNVLIET ZONDAG IN PIETERSKERK Raacl van Kerken blijft zoeken naar wat verenigt Op onze wegert zit een automobilist ingepakt tussen 3% miljoen anderen. Dat eist auto's, waarin je kunt rijden zonder psychische en fysieke belasting. Daarom is een Mercedes-Benz zo veilig. Met een rotsvaste wegligging, dank zij de onafhankelijke wielophanging, de grote spoorbreedte en het lage zwaarte punt. De ingenieuze stuurinrichting maak' snel en exact manoeuvreren mogelijk. Met vier krachtige schijfremmen beteugelt u moeiteloos het indrukwek kende motorvermogen. Veiligheid spreekt ook uit de kooi- konstruktie en de per computer bere kende kreukelzones; uit de geprofileer de, vuilwerende achterlichten en de van binnenuit verstelbare buitenspiegel Mercedes-Benz biedt u de zekerheid van meer dan 100 veiligheidsvoorzie ningen. Omdat een ontspannen auto mobilist een betere automobilist is. Dat kunt u zelf ervaren; bel ons voor een proefrit. De standaard waarmee andere auto's vergeleken worden. B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 071 - 769303 - Alphen a/d Rijn, Gouwestraat 60a, tel. 01720-73344 ROOYAKKERS AUTOMOBIEL BEDRIJF B.V., Oegstgeest, Leidse Straatweg 1, tel. 071 -152643/4. DEN HAAG (ANP) Nederland schenkt Indonesië bijna twee mil joen gulden voor studie van de ont wikkeling van een aantal stroom gebieden op midden-Java. Dit blijkt uit een vorige week in Djakarta ge tekende overeenkomst. De studie wordt verricht in het waterloopkundig laboratorium in Delft en door het directoraat voor waterloopkunde in Bandung. Ons land heeft vijf miljoen be loofd aan het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de VN. Het geld wordt besteed aan de we deropbouw en vluchtelingenopvang in Zuid-Vietnam. Als een kerk voor de eredienst overbodig is geworden, hoeft dat nog niet het einde van het gebouw in te luiden, al wordt het met het toenemen van het aantal buiten gebruik geraakte kerkgebouwen wel steeds moeilijker, er een doelmatige en -passende bestemming voor te vinden. De Ronde Lutherse Kerk in Amsterdam deed al jaren geen dienst meer, maar haar lot was de instanties voor monumen tenzorg niet onverschillig. Immers, deze kerk is een markant voorbeeld van vroeg-protestantse architectuur in ons land. De algehele restauratie van het gebouw werd nog versneld ter gelegenheid van het feit dat Amsterdam 700 jaar geleden tot stad werd verheven. De prachtig gerestaureerde kerk is beschikbaar gekomen voor congressen en culturele evenementen en nu al blijkt dat zij als zodanig in een reële behoefte voorziet. De eerste koffie concerten op de zondagmorgen trokken velen naar de ronde "muziektempel"die qua sfeer, akoestiek en inrichting bij zonder geschikt bleek te zijn. Hier geeft het Nederlands Blazers Ensemble, voor een uitverkocht huis, een uitvoering. De fotograaf maakte met zijn ingenieuze lenzen de kerk nog ronder dan ze al is, ZOETERWOUDE "Vroeger waren er in ons dorp twee kampen, de katholieken en de protestanten. Men legde zich neer bij een gescheiden voortleven, waarbij het op sommige momenten meer tegen elkaar ging dan met elkaar". Zo begint de heer T. Boeleven, notulist van de Raad van Kerken in Zoe terwoude, een artikel in een gemeenschappelijke uitgave van Ons blad en het Informatieblad over twee jaar plaatselijke Raad van Kerken. De heer Roeleven constateert, dat de reactie daarop voor een groot deel kwam uit de missie en de zending. Ook gaven, naar zijn mening, de ge beurtenissen in en na de tweede we reldoorlog de stoot tot een oecume- nische beweging. "Immers, het is be langrijker te letten op. de dingen die we samen kunnen doen' dan voort- durend te letten op het anders zijn of het anders beleven. Nu is kerk- zijn niet meer mogelijk zonder aan oecumene te doen". De ervaring van de pastores is, al- du dhr. Roeleven, dat mensen wel geloofsvragen hebben, maar dat die dikwijls in verband worden gebracht met gevoelskwesties. Ook vragen over bijvoorbeeld eucharistie en avond maal zyn emotioneel belast. De mees- I te op- en aanmerkingen worden ge maakt over de sfeer. Op dé inhoud van de blijde boodschap zelf bestaat i weinig kritiek. „Tot de belangrijkste winstpunten van de afgelopen jaren in Zoeter woude behoort, aldus Roeleven, stel lig, dat de drempelvrees is overwon nen". Het pastorale plan Toerusting heeft daartoe niet weinig bijgedragen. "Wij weten nu iets van elkaar. Wij nemen kennis van de problemen die bij de andere kerken bestaan. Daar I komen in onze tijd dan nog heel wat problemen bij, zoals het leed in de I Derde Wereld. Is voor de bestrijding hiervan het evangelie niet onze ge- meenschappelijke inspiratiebron?" Gelijkluidende viering De heer Roeleven verzekert, dat de Raad van Kerken in Zoeterwou de zal blijven zoeken naar wat ver enigt. "Wij zullen op deze weg moe ten doorgaan". Een moeilijkheid ziet hij in de ver- i schillende vormen van eredienst. De gelovigen, die de ene Heer belijden, komen er niet toe, naar een andere kerk te gaan. Er zou, aldus de heer Roeleven, een gelijkluidende viering moeten komen. "Er is al veel ver beterd, maar van tijd tot tijd moet de ecumene gestalte krijgen door samen te zingen, te bidden en de tafel te vieren". Roeleven vraagt aandacht voor het feit, dat er ook binnen de afzonder lijke geloofsgemeenschappen ver scheidenheid is. "De hervormde ge meenschap in Benthuizen is weer anders dan die in Zoeterwoude. Maar ook voor de katholieken zullen de o- kale verschillen eerder toe- dan af nemen. Waar het op aan komt is: waar voel je je thuis? Voorwaarde voor een bijeenkomen is, dat het kan bestaan voor het aangezicht van God". KOUDEKERK AAN DEN RIJN De kerkvoogdij van de hervormde gemeente heeft besloten, de oude kanselbijbel en de grote bijbels uit de kerkeraadsbanken, 25 in totaal, te verkopen. Ze dateren alle uit de vo rige eeuw. Zaterdag van 10 tot 12 u. zullen ze in de consistorie bij de kerk ter inzage liggen. Belangstellenden kunnen dan daarop intekenen. De bijbels worden verkocht aan de hoog ste bieders. Een kerkvoogd deelde ons mee, dat op de kanselbijbel al een bod van f 1000 is gedaan. Hij noemde twee redenen voor de verkoop: de bijbels werden niet meer gebruikt: de de kervoogdij heeft, mede in verband met herstelwerkzaamheden aan de oude kerk, geld nodig. Ds. Van der Linden zei ons: "Ik gebruik graag de bijbel die op de kansel ligt. Met de oude was dat niet meer het geval". Op de preekstoel-lessenaar is in middels een grote Nieuwe Vertaling gelegd. Hervormde Kerk: beroepen te Schiedam (bijzondere opdracht voor de vrijzinnigen) B. van Blanken Haastrecht,' te Bennekom H. Vree kamp Oosterwolde, te Stellendam H. A. Samsom Stavenisse, te Dalf- sen S. Spanjer Zevenbergen, te Kes- teren A. Vlietstra Doornspijk, te Raalte B. Albeda Strijen, te Vee- nendaal J. Smit Hilversum, te Nieuw-Buinen H. G. Oostinga Lis- se, te Vriezenveen G. J. van Emb- den Bodegraven, te Capelle aan de IJssel en te Barneveld B. M. Meijn- dert Lunteren, bedankt voor Nu- mansdorp G.,Post Arnemuiden, be dankt voor Uitgeest-Akersloot (her- vormde-gereformeerde federatie) P. van Die Wolphaartsdijkaangeno men naar Grfjpskerke (Zeeland) kand. B. W. de Wit Leiden. O Gert en Hermien Timmerman, bekend van radio en tv, komen op donderdag >27 november naar Ha- zerswoude om een evangelisatie- avond op te luisteren die daar om 8 uur in de hervormde kerk begint. Deze samenkomst gaat uit van de plaatselijke evangelisatie-commissie. De heer J. Goedhart uit Nieuwkoop zal spreken. Na een korte toespraak van Gert (van wie hierbij een fo to) zal het duo enkele liederen zin gen. De Bijbel Kiosk Vereniging (Hoofdstraat 55, Driebergen) houdt op dinsdag 11 november om 8 uur een zangavond in de gereformeerde kerk aan de Hoofdstraat in Leider dorp. De bekende zanger Kees Dee- nik zal oude en nieuwe liederen zin gen. Verder verlenen medewerking de chr. gemengde zangvereniging Soli Deo Gloria te Koudekerk aan den Rijn, het Leidse koor Molen wijk en de chr. gemengde zangver eniging Exeeïsior te Leiderdorp, de organist Rob de Vogel en de trom petspelers Gerard en Marinus van Herwijnen. Op zondag 9 november om half 7 's avonds hoopt ds. J. A. van Net ten wegens vertrek naar Zetten af scheid te nemen van de Geref. Kerk van Leiderdorp, in een dienst in de kerk aan de Hoofdstraat. Na afloop wordt ds. en mevrouw Van Netten in het gebouw Irene, tegenover de kerk, een afscheidsreceptie aange boden. Ds. N. J. Cupédo, die van 1929 tot aan zijn emeritaat in 1963 pre dikant was van de hervormde ge meente te Noordwijk aan Zee, heeft afscheid genomen van de hervorm de gemeente te Sint Michelsgestel (gewest Den Bosch), waar hij na zijn emeritaat nog een twaalftal ja ren pastoraal werk verrichtte. De Raad van Samenwerkende Kerken in Voorschoten heeft twee gespreksgroepen gevormd voor men sen die over actuele onderwerpen met anderen van gedachten willen wisselen. De groepen zullen zich oriënteren op de thema's "nieuwe levensstijl" en "gezin in de waag schaal". Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Teunissen-Ebbinga, Voorschoten (na 2 uur). De Was- senaarse Raad van Kerken en de plaatselijke Wereldwinkel hebben 'n cursus opgezet over de problematiek van de ontwikkelingssamenwerking. Beide menen, dat er in de wereld andere economische en sociale ver houdingen moeten ontstaan en dat dit van ingrijpende invloed zal zijn op onze eigen manier van leven. De cursus, die begint op 6 november, omvat drie avonden: 6, 17 en 27 no vember. Steeds om 8 uur in de fo yer van de kerk aan de Zijllaan. De derde avond zal worden toege spitst op één land, namelijk Surina- EINDHOVEN De parochianen van de Eindhovense Lambertus-kerk zullen op korte termijn een audiën tie aanvragen bij de paus. Daar ho pen zij in uiterste instantie een plei dooi te voeren voor hét openhouden van hun kerk. Gelijktijdig zal op nieuw worden geprobeerd, tot een gesprek te komen met bisschop Bluyssem van Den Bosch. Ondertussen hebben in de Lamber- tuskerk geen eucharistievieringen meer plaats. Wel zullen de parochianen in het' weekeinde in de kerk samenko men voor zelf georganiseerde gebeds diensten. Dit hebben circa 200 parochianen gisteravond besloten tijdens een ver gadering naar aanleiding van de jongste beslissing van bisschop Bluys- sen om de pristers uit de omstre den kerk terug te trekken. De Lambertuskerk is al sedert 1972 de inzet van een slopend con flict tussen de parochianen en de bisschop. Mgr. Bliuyssen had destijds besloten dat de parochie met enkele andere parochies zou worden samen gevoegd tot de nieuwe parochie Ges tel- Zuid. Gelijktijdig zou de Lam bertuskerk voor de erediensten wor den gesloten. Hiertegen verzette de parochianen zich hevig, wat eind ,72 zelfs leidde tot een wekenlang bezetting van het kerkgebouw. DELFT Zeven van de tien her vormde predikanten in Delft werken niet meer mee aan het kerkblad Hervormd Delft. De oorzaak is dat de kerkvoogden de drukker van het blad opdracht hebben gegeven een boekbespreking van een van de pre dikanten niet te plaatsen. De predikanten menen dat de overeengekomen redactionele spelre gels om elkaar de ruimte te laten in alle richtingen moeten worden toege past, zonder eenzijdig bestuurlijk ingrijpen. De kerkvoogdij vreest be dankjes voor het kerkblad en ruzies in de gemeente. Het gaat hier om een bespreking door de politiek socialistisch georiën teerde studentenpastor Rochus Zuurmond van het boek "De kapita listische revolutie" van de vooraan staande Duitse theoloog Gollwitzer. De tekst van deze bespreking was al door IKOR-radio uitgezonden. Hij werd voor openming in het Delftse kerkblad nog speciaal bewerkt. Drie predikanten, twee behorend tot de Geref. Bond en de confessionele eindredacteur, waren tegen plaat sing van het verhaal. De zes predikanten die zich achter ds. Zuurmond scharen, hebben ver klaard dat te doen ongeacht de per soon en het karakter van het arti kel. Er mocht ook geen stuk worden opgenomen waarin zij de lezers van een en ander op de hoogte stélden. Een krappe meerderheid in de cen trale kerkeragd (8 tegen 7) ls het niet eens met de meerderheid van de pre dikanten. predikanten hebben klacht Ingediend bij de provinciale commissie voor bezwaren en geschil len, wegens het zich niet houden aan een afgesproken regel. Ook overwe gen zij een stencil te maken om de gemeente in te lichten. Hervormde Kerk: Beroepen te Bar neveld B. M. Meijndetft Lunteren, te Westbroek H. A. Samsom Stavenis se, te Wezep H. Koudstaal Ridder kerk; aangenomen naai- Westmaas J. van Dullemen Klaaswaal, naar 's Gravenzande J. Ch. Plaat Zwolle; bedankt voor Valkenswaard mevr- A. M Attema te Kats, voor Waddinx- veen C. A. Tukker Kamerik. Geref. Kerken: aangenomen naar Nieuw- Vennep G. Rang, Soest, naar Kat wijk aan den Rijn. T. Vrolijk te Schoonoord; bedankt voor Den Haag C. M. Overdulve Pijnacker, voor Schoonhoven - Williige Lange- rak J. W. Zijlstra Doezum; beroepen te Diemen C. M. Verspruy te Olde- hove. Geref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Leiden L. W. de Graaff te Heerde - Wapenveld. Chr. Geref Kerken: beroepen te Apeldoorn C. P. op den Velde Zierikzee; aangeno men naar Chatham (Canada) C.Bos Drachten, naar 's Gravenzande H. de Graaf Maarssen, naar Opperdoes kand. J. Oostenbroek Apeldoorn, naar Winschoten kand. J. Germs Amersfoort. Geref. Gemeenten: be roepen te Herkingen J. Karens Op- heusden. Mevrouw Mary Servaes-Bey, beter bekend als de Zangeres zonder Naam, is sinds maandagavond een Gouden Harp en vijf gouden grammofoonplaten rijker. Zij kreeg die door Albert Mol en Johnny Hoes uitgereikt tijdens de jaarlijkse reünie in Amsterdam van de stichting Conamus, het comité voor Neder landse amusementsmuziek. De jury noemde de Zangeres zonder Naam 'de koningin van het levenslied'die in haar carrière een sociale en culturele taak verricht en zovelen keer op keer ontroert, blij en gelukkig maakt. Gouden Harpen, de hoogste onderscheiding van de stichting, waren er ook voor schrijver-vertaler-platenproducent Gerrit den Braber, componist-tekstdichter-arrangeur en uitgever Han Dunk en arrangeur-dirigent Rogier van Otterloo. Op de foto krijgt de Zangeres zonder Naam de onderscheiding opqe- speld door Albert Mol. BLOEMEND AAL De bekende ds. G. Toornvliet, die maandag 3 no vember veertig jaar predikant is, viert zijn ambtsjubileum aanstaan de zondag in Leiden. Op tal van verzoeken uit andere plaatsen om het daar te vieren is hij niet ingegaan omdat hij Leiden bleef verkiezen. Niet alleen ligt deze stad gunstig voor belangstellenden uit alle rich tingen, maar ook heeft ds. Toorn vliet het gevoel, hier een van de belangrijkste perioden van zijn amb telijke loopbaan te -hebben doorge bracht. Om half 8 wordt in de Pieters- v kerk, die verwarmd zal zijn en van een deugdelijke geluidsinstallatie zal worden voorzien, een „feestelijke dankdienst" gehouden, waaraan de Haarlemse organist Teke Bijlsma, het Rijnlands Mannenkoor onder leiding van Sander van Marion en de sopraan Maria Beetstra uit Den- Haag medewerking verlenen. Ds. Toornvliet spreekt over het onder werp: "Wanneer de grote kunste naar de snaren spant". Na afloop van de dienst is er ge legenheid ds. Toornvliet en de zij nen de hand te drukken. De pre dikant heeft afgezien van een offi ciële receptie.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15