Uit Libanon uittocht gestart IS De NMB zorgt voor een hypotheek op de maat van nwportemonnee. Ontvoerders vrezen te worden gedood ,Nog steeds gevaar voor crisis in Midden-Oosten' g Felle gevechten in Beiroet Liberalen blijven SPD steunen Aanslagen Chinese kernproef De NMB denkt met u mee. Probeer DINSDAG 28 OKTOBER 1975 BUITENLAND In Duitsland: BONN (SP) Voor de parlements verkiezingen van volgend jaar zal de westduitse liberale partij (FDP) paar alle waarschijnlijkheid op hieuw een bondgenootschap aangaan piet de sociaal-democraten (SPD) pit heeft gisteren voorzitter Gen- cher te kennen gegeven tijdens het Tongres van zijn partij in Mainz. Pas op het verkiezingscongres, rolgend jaar mei in Freiburg, zal de FDP een definitieve uitspraak doen hver haar voorkeur voor een coalitie. IMaar daarbij blijft niet buiten beschouwing wat wij samen met de SPD de afgelopen jaren tot stand hebben gebracht en daarbij vergeten k-ij niet wie naast ons stond toen anderen ons voor jaren uit het politieke leven wilden verdringen", penscher zinspeelde daarbij op de mristen-democraten (CDU), die nu rolgend jaar vrijwel zeker genood- taakt zullen zijn bij de verkiezingen Pen volstrekte meerderheid te halen, pillen zij het roer van de regering t)\ ernemen. De recente successen van de FDP bij deelstaat'verkiezingen, die vooral hemmen uit het sociaal-democrati sche kamp opleveren, hebben de feelfverzekerdheid bij de liberalen teer versterkt. In alle deelstaten bevindt- zich deze kleine, maar* belangrijke „derde partij" thans loyaal boven de kiesdrempel van rijf procent. Genscher weet echter teer wel, dat veel van de gewone kiezers zich weliswaar van de SPD hebben afgewend, maar door hun keuze van de FDP zich tegelijkertijd t'oor een voortzetting van de huidige fccalitie hebben uitgesproken. De SPD kan het niet zonder de PDP stellen, maar ook het pmgekeerde is het geval. Als dan al het sociaal-liberale verstandshuwe lijk wordt voortgezet is er de FDP toch veel aan gelegen binnen die leefgemeenschap een duidelijk eigen •ofiel te tonen. Dat van een partij, e onvervalste liberaliteit stelt genover de collectivistische neigin. mi van de SPD en BEIROET (AP) In Beiroet hebben felle straatgevechten de hele maandag geduurd. Een aantal ambassades waaronder de Amerikaanse, de Britse en de Nederlandse, hebben hun burgers aangeraden zich voor vertrek gereed te houden. Veel Westerlingen verlaten Liba non reeds en de wegen naar het vliegveld van Beiroet waren gis teren overvol. Op de luchthaven wer den slechts zij toegelaten die reisbil jetten konden tonen en wier reser vering kon worden bevestigd. geweren en het ontploffen van gra naten horen. Het zwaarst is gisteren gestreden, en alweer tussen rechtse christenen en linkse moslims die gesteund wer den door Palestijnse verzetsstrijders, in de armere oostelijke delen van de stad waar nu al met enige onder- Zondagavond was in Libanon het brekingen zeven maanden lang oveelste bestand van de laatste we- wordt gevochten. Maar gaandeweg is :en ingegaan maar reeds na een de strijd zich ook gaan verplaatsen lur of wat kon men in Beiroet al- naar wijken waar de meer welge- veer het ratelen van zware machine stelden, onder wie vele buitenlanders, wonen. t Wat de Amerikanen betreft, naar schatting is reeds de helft van hun 7.000 mensen tellende kolonie het land uitgegaan en de enige interna tionale school die in Beiroet nog open was, de American Community School sloot gisteren de deuren. Bezet Onbekende schutters hebben in de Libanese hoofdstad het gebouw be zet waarin de Nederlandse ambassa de is gehuisvest. Ook de ambassades van India en Venezuela zijn in 't ge bouw ondergebracht. Geen van de drie bureaus is de afgelopen dagen in gebruik geweest. Volgens een woordvoerder van het. ministerie va.n Buitenlandse Za ken in Den Haag is de ambassade enkele dagen geleden al ontruimd omdat het gebouw in de vuurlinie lag. Elders in Beiroet is een nood- kanselarij ingericht. Turkije kocht helikopters van de Russen WASHINGTON (AP) Tur kije heeft volgens de berichten 60 helikopters van de Sowjet- Unie gekocht maar een Rus sisch aanbod om vliegtuigen van de typen Mig 21 en Mig 23 voor de Turkse luchtmacht te kopen afgeslagen. De aankoop van Russische mi litaire helikopters kan een be langrijke omwenteling in het Turkse beleid teweeg brengen. Bijna 30 jaar lang zijn de Turkse strijdkrachten bijna ge heel uitgerust door de Verenig de Staten. De enige Russische materialen die de Turken voor zover bekend is gebruiken zijn vrachtwagens, die drie jaar gele den werden gekocht. De berichten over de Turkse aankoop van 60 MI 8 helikop ters werden bekend de dag vóór dat Amerikaanse en Turkse di plomaten zouden gaan praten over de toekomst van de Ameri kaanse militaire bases in Tur kije. Het Amerikaanse congres heeft het wapenembargo tegen Turkije onlangs verzacht en sinds die tijd hebben Ameri kaanse leveranciers Turkije 40 F4 Phantoms verkocht, die voor de afkondiging van het embargo al waren besteld. Deze vrouwdie uit een pantservoertuig wordt geholpenis op de vlucht voor de burgeroorlog die in Beiroet teistert. Op het ogenblik zitten duizenden mensen in Beiroet in hun huizen gevangen, omdat zij door de gevechten niet de straat op kun nen vluchten. NEW YORK (AFP) De bom aanslagen die gisteren in New York, 'Washington en Chicago zijn ge- ipleegd, zijn het werk van een groep Orkaan De autoriteiten van Ma- zatlan, een havenstad in Mexico aan de kust van de Stille Oceaan die za- vatleve terdag getroffen werd door de or kaan Olivia, hebben laten weten dat de storm 27 mensenlevens heeft ge- eist. De schade wordt op 8 miljoen dollar geschat. Waarschuwing Samora Machel, MONASTEREVIN (UPI) De Ierse politie heeft gisteren geprobeerd de ontvoerders van de Nederlandse fabrieksdirecteur dr. Tiede Herrema ervan te overtuigen dat zij niet zullen wor den doodgeschoten als zij hun gijzelaar die nu al 25 dagen in hun macht is, vrijlaten. "Zij zijn bang dat wij hen zullen hij gedood zal worden en wij probe- doodschieten als hij naar buiten ren hem dat uit het hoofd te pra- komt", aldus politiekringen die eenten". uiteenzetting gaven van de laatste Ofschoon er geen overtuigend be- moeilijkheden bij de onderhande- wijs is om de theorie te steunen, lingen. Het was op de zevende dag heerste er onder politiemannen het beleg van leger en politie rond het huis in Monasterevin waai de ontvoerders, de 27-jarige Eddie stadium nadert. Gallagher en de 19-jarige Marian Coyle, met hun slachtoffer ontdekt wei-den. Commissaris Edmund hoofd van de 9000 mj de Ierse politiemacht, na: weekeinde persoonlijk de onderhan delingen met Callagher over. Het JONGSTE MOEDER IN ITALIË IS TWAALF De jongste moeder van Italië is net 12 jaar. Zij moet volgens de nieuwe gezinswet nog zes jaar wachten alvorens ze de vader van Katiuscia kan trouwen. Maria Carla Soldano woont in een bergdorp in de buurt van San Remo aan de Italiaans-Franse grens. Een gebied waarin televisie de enige ontspanning is. De moeder van Maria Carla zei. dat zij haar dochter niet de les had gelezen. Burgemeester Emilio Croesi op zijn beurt, zei: „Het hele dorp viel het op dat het meisje uitdyde, behalve de ouders, die zagen het niet". De Jonge moeder is bly: „Wij zijn hier één grote familie". STORMPJE IN EEN WIJNGLAS In de staat Iowa ontstond kortgeleden enige beroering omdat daar van staatswege wijn werd verkocht die, uit het Hongaars vertaald, „drie hoeren" (3 puttanos) heette. Een dame had de staatscommissie, die de verkoop van wijn en bier beheert, opgebeld met deze ontstellende mededeling. Inderdaad betekende puttanos „hoeren" maar de directeur van de commissie wilde het er niet bij laten en ging aan het zoeken in een wyndictionair en kwam tot de verheugende ontdekking dat „putta nos" een Hongaarse zoete wijn was van het type tokajiaszu die wordt gemaakt van druiven die laat in het seizoen zyn geplukt, welke laatste ook „puttanos" heten in de vaktaal. LIEF ZIJN VOOR BUITENLANDERS President Amin van Oeganda heeft de Oegandezen gewaarschuwd, dat ze buitenlandse deskundigen die in hun land werken, niet in de wielen moeten rijden. Tegen kopermijnwerkers in West-Oeganda zei Amin, dat er Oegan dezen waren, die het werk van buitenlanders saboteren om hun werk te kunnen overnemen en zo meer geld te verdienen. Maar een aantal vg.n deze Oegandezen mist de capaciteiten voor overneming en als het hun gelukte de buitenlanders te verdrijven, aldus Amin, dan ging de firma kapot. Oeganda heeft de hulp van buitenlanders nog steeds nodig, zei de president, en hij drong er bij de Canadese, Indiase en Pakistaanse deskundigen in de koperindustrie op aan zich thuis te voelen. Overigens, het was Amin, president-commissaris van de mijnen sinds ze in maart van dit jaar werden genationaliseerd, die de Oegandees kapitein Gala tot algemeen directeur benoemde in de plaats van een Canadees. LOMMERD KEERT TERUG IN ENGELAND Na tien jaar keert in het straatbeeld van de Engelse fabrieksstad Ipswich (150 kilometer ten noordoosten van Londen") de lommerd terug. „Steeds meer mensen hebben vooral als gevolg van de werk loosheid geld nodig", zegt John Steward, de man die in Ipswich een lommerd opent. Samen met Kenneth Clark heeft Steward al twee winkels in Ips wich waar tweedehandsgoederen te koop zijn. De noodzaak van een lommerd bleek hem uit het aantal mensen, dat hem zaken als ste reo-apparaten en bontmantels kwam verkopen om steeds hoger wor dende rekeningen te kunnen betalen. De drie koperen ballen waarmee de lommerd in Engeland wordt aangeduid zijn bij Steward van plastic „ook een tekens des tyds". zegt hij. EEN HOND EN DE DIPLOMATIE Een hond, al is ie dan gers in de kuiten bijten. Dit beginsel vormt de grondslag van een controverse tussen de bur gemeester van het dorpje Pelham in de Amerikaanse staat New York en de permanente vertegenwoordiger van Barbados by de Ver enigde Naties. W. E. Waldron-Ramsey. De burgemeester heeft de ambassadeur gewaarschuwd, dat zijn hond zal worden afgemaakt als hij het dier niet aan de riem houdt omdat het loslopend gevaarlijk is. Ambassadeur Waldron-Ramsey heeft het hogerop gezocht en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger en minis ter van Justitie Levi gewezen op het risico, dat het afmaken van zijn hond „internationale gevolgen" zou kunnen hebben. De burgemeester van Pelham is niet geïmponeerd. „Ik geloof niet, dat de diplomatieke onschendbaarheid zich uitstrekt tot honden die niet aan de lijn worden gehouden en die bijten", zegt hij. i ambassadeur, mag geen voorbijgan- Mozambique, heeft belangrijkste thema De ambulance die gereed gehou den wordt om dr. Herrema met gro- larvey te spoed naar een ziekenhuis over te tellen- brengen, begon te oefenen en het n het veiligheidsescorte is aangewezen en in paraatheid gebracht. Twee mannen die als bemidde- n verze- laars in de ontvoeringszaak waren de ont- aangezocht, vakbondsleider Philip zullen interveniëren in hat naburige Zij met handen omhoog i i zijn als Flvn Rhodesië als de Rhodesische strijd krachten niet ophouden de grens hiet Mozambique te schenden. Ford buiten zouden wandelen. "Gallagher litie heeft nog heeft zichzelf overtuigd dat sten verzocht. Portor separatisten, die zich Ford bezoek te brengen aan Indone sië voor informele besprekingen met president Soeharto, aldus heeft de Indonesische minister van Buiten landse Zaken Adam Malik gisteren bekendgemaakt. Plaatsgebrek Ongeveer duizend gevangenen in de Amerikaanse staat Georgia zijn gisteren vervroegd in vrijheid gesteld omdat de gevange nissen er letterlijk uitpuilen. In de onder wie de bekende Lolita gevangenissen van Georgia, waar Lebron, zitten al vast sinds een mis- slechts 10.000 gedetineerden mogen lukte aanslag op president Harry zitten, zitten er in werkelijkheid kwart eeuw geleden. thans 17.000. tóe "strijdkrachten voor de natio- inale bevrijding" (FLAN) noemt. De FLAN was ook verantwoorde lijk voor aanslagen in april en in ja- (nuari jl. De FLAN die zich revolutionair en itionalistisch noemt, ijvert niet al leen voor de onafhankelijkheid van Porto Rico, maar ook voor de vrij lating van verscheidene politieke ge vangenen die van dit eiland afkoms tig zijn. Enkele van deze gevange- NIEUW DELHI. PARIJS (AFP) China heeft gisteren een ondergrondse kernproef ge houden. De explosie is geregis treerd door een Indiaas cen trum voor atoomonderzoek in de buurt van Bangalore, in zuid-India. Volgens een woordvoerder van het centrum voor atoom onderzoek in Bombay had de explosie een kracht van 20 ki- loton tnt. De kernproef vond plaats in de provincie Sinkiang, in het proefgebied Lopnor, al dus de woordvoerder. Deze nieuwe kernexplosie is de zeventiende sinds 16 oktober 1964, de datum van de eerste Chinese kernproef. De vorige vond plaats op 17 juni 1974. ADVERTENTIE Een passende hypotheek voor uw woning of bedrijf is een kwestie van een goed advies. NEDERLANDSCHE 1 MIDDENSTANDSBANK President Ford, tnevrouw Sadat, Bette Ford en president Sadat. Ford bood president Sadat van Egypte gisteren een diner aan ter gelegenheid van het bezoek van het Egyptische staatshoofd. Saclat aan diner in Washington: WASHINGTON (Reuter) Pre sident Sadat van Egypte heeft gis teravond aan een diner te zijner ere in Washington gezegd dat er nog steeds gevaar voor een crisis in het Midden-Oosten is en dat de behoef te aan vrede daarom dringend is. In een antwoord op een tafelrede door president Ford zei Sadat dat niet mocht worden toegestaan dat de situatie weer zou afglijden naar een oorlogsachtige toestand en dat de kans op vrede met beide handen moest worden aangegrepen en uit gebuit. Vertraging zou daarbij fataal zijn, meende hij. President Ford had verklaard dat Sadat zich een plaats in de geschie denis had veroverd door de moed die hij aan de dag had gelegd by het streven naar een nieuw Sinaï-ak- koord met Israël. De Egyptische president consta-" teerde een "tastbare verbetering" in de AmerikaansEgyptische betrek kingen sinds de Oktoberoorlog van 1973. Hij zei dat het Egyptische volk, "ja heel Arabië", van de Verenigde Staten verwachtte dat zij in woord en daad zouden blijven tonen dat zij zich beijveren voor een defini tief vredesverdrag in het Midden- Oosten. Over het Palestijnse probleem zei president Sadat: "Als de Palestij - nen eenmaal hun elementaire recht als volk genieten, zullen ze een ele ment van vrede, evenwicht en voor uitgang worden, redelijkheid en ver zoening zullen dan zwaarder wegen dan animositeit en vijandigheid". De Egyptische president stelde vast dat de internationale steun voor de Palestijnse zaak van dag tot dag groeide. Zwendelaar De Amerikaanse recherche heeft in Boston een pseu do-psychiater gearresteerd die er van wordt verdacht een sleutelrol te hebben gespeeld in een zwendel met vliegbiljetten die in de miljoenen dol lar loopt. In de flat, waarin de 35-ja- rige Ray Noris werd aangehouden, werden kasten vol vliegbiljetten ter waarde van drie miljoen dollar ge vonden. De biljetten werden van val se geldigheidsstempels voorzien en door goedkope reisbureaus verkocht. Doodgeslagen In een ruzie tus sen twee rivaliserende linksradicale studentengroepen op de campus van de universiteit van Tokio is gisteren een student met stalen buizen dood geslagen. De 22-jarige Jorihiko Oe- meda was het negentiende slacht offer dit jaar van handgemeen tus sen linkse studenten in Japan.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13