Burgeroorlog in Libanon lijkt op echte oorlog Sinn Fein doet beroep op ontvoerders van Herrema OPPOSITIE TEGEN FRANCO-REGIME Aanslagen in Oporto Russische kritiek op Egypte Bommel-puzzel voor nieuwe Amro-spaarders. t o] amro bank (BAANDAG 27 OKTOBER BUITENLAND BEIROET (UPI/Reuter) De Libanese burgeroorlog begint geleidelijk op een echte oor- bg te lijken. Gisterochtend begonnen de strijdende partijen voor de eerste maal sinds het >egin van de gevechten met pogingen grondgebied te veroveren. Tot nu toe schoten zij alleen op elkaar via goed afgebakende scheidslijnen. n de nacht van zaterdag op zondag echter werd het duidelijk dat beide partijen trachtten le centrale wijk Kantari van Beiroet te veroveren. Deze wijk ligt op een heuvel en is tot dusver beschouwd als niemands land. De linksen zaten op nog hoger terrein zuidelijker, de falamgisten en hun madestrijders dn het oosten. De wijken in het westen, Hamra Beiroet, waren neutraal. Wanneer de linksen erin slagen het centrum te veroveren kunnen LISSABON (AP) De belangrijk- zij de faJangisten afsnijden, zodat ite drukkerij van de Portugese com- hier harde gevechten verwacht wor- nunistische partij in Oporto is za- den. ierdag gedeeltelijk door een bomex plosie verwoest, enkele uren voor Radio Beiroet meldde dat in de premier Jose Pinheiro de Azevedo zuidelijke wijken Sjiyah en Ain-al- 11 Oporto een bijeenkomst zou toe- Roemmaneh, gevochten werd en dat (preken. de strijd de rand van het vliegveld Bij het Casa de Angola in Lissa- Van Beiroet naderde, bij de buiten en ontplofte ook een bom. Daar wijken Laylaki en Hadeth. Perden pamfletten verspreid namens Aan boord van de op Beiroet vlie- gende passagiersvliegtuigen zou plaats genoeg zijn omdat het Liba- aanbod drastisch is afgeno- De politie zei dat zaterdag min stens 52 mensen zijn gedood en 125 gewond. Om elk huizenblok wordt gevochten met mortieren, raketten en zware machinegeweren. Militairen in pantserwagens raak ten slaags met moslim-schutters die de grote winkelstraat Hamra in wilden om daar de winkels op te blazen, 'die voor het merendeel eigen dom van christenen zijn. De hele nacht is gevochten rond Holiday Inn-Clemenceaustraat, waar moslims de falangisten wilden ver- I Een woordvoerder van Copcon, het drijven die daar stellingen achter hoofdkwartier van de nationale vei- zandzakken hebben ingenomen, ligheidstroepen, verklaarde dat de Itaat van paraatheid om 15.00 uur Rond de Hamra werd van de da- bas ingetrokken. In verband met ken geschoten op alles wat bewoog, fleze maatregel waren 31 uur tevo-" len groep die zich "commando's poor de verdediging van de Wester- je beschaving" noemt. Bjj geen van beide aanslagen zijn doden of ge- ponden gevallen. Nadat de Portugese strijdkrachten .terdag de landelijke staat van [araatheid hadden ingetrokken, die ingesteld in verband met de aan- loudende geruchten over een op nden zijnde staatsgreep, heeft pre iier Jose Pinheiro de Azevedo in toespraak in Oporto de bevolking geroepen tot "eensgezindheid en Waakzaamheid". MONASTEREVIN (UPI) De Sinn Fein, de politieke afdeling van het Ierse Republikeinse Leger, heeft gisteren een beroep op de ontvoerders van de Nederlandse industri eel dr. Tiede Herrema gedaan hun gijzelaar vrij te laten. Rory O'Brady, voorzitter van de Sinn Fein, deed de oproep op de jaarlijkse conferentie van de partij en zei dat de gijze ling „geen enkel bruikbaar doel dient". In de eigenlijke gijzelingsaffaire men in het nabijgelegen Kildare, rond de woning in Monasterevin was waar de politie een speciaal hoofd- gistermiddag geen enkele verande- kwartier voor deze zaak heeft inge richt. Minister van Buitenlandse Za ken Garrett Fitzegerald heeft een voorgenomen bezoek aan Birming ham afgezegd om steeds ter beschik - fen op sommige wegen controlepos ten ingericht waar auto's op verbor gen wapens werden doorzocht, en yaren alle verloven van~de verschil- jende eenheden ingetrokken. Hoewel Copon eerder had gemeld Om 0.7.00 uur (onze tijd) gister ochtend werd nog steeds geschoten. De strijdkrachten van Libanon heb ben te weinig personeel en materi eel om er iets tegen te doen. MOSKOU (UPI) De Sowjet-Unie heeft Egypte beschuldigd van on dankbaarheid en "schaamteloze ver draaiing van feiten". Het communistische partijblad geen concessie aan de ontvoerders landse ambassadeur Van Raalte. ring gekomen. Eddie Gallagher gooit van tijd tot tijd nog afval en flessen met ontlasting naar beneden, maai er wordt praktisch niet onderhan deld. De Ierse regering wil nog steeds king te kunnen zijn Het oosten lat de situatie in het gehele land der"eentaag dikke l ook''van "de fa- (listig was, werd geen officiële len opgegeven voor de intrekking (ran de staat van paraatheid. Pinheiro de Azevedo sprak in zijn [ede in Oporto slechts in vage ter- Een over de moeilijkheden die Por- gal op het ogenblik doormaakt en aakte in het geheel geen melding ban de staat van paraatheid. In een Verklaring van de socialistische par tij werd echter gezegd dat het mi litair alarm en de berichten over een staatsgreep van rechts bedoeld waren pm spanning in het land te kweken pet het doel de gematigde coalitie jan de premier ten val te brengen. In Oporto was een enorme menig te bijeengekomen om de premier toe te juichen en uiting te geven aan de steun van de bevolking voor zijn regering. Volgens radioberichten ten er bijna 150.000 been. In zijn toespraak zei de premier: "In dit moeilijke, maar roemrijke jrioment dat ons land doormaakt, brieken die zaterdag waren gebom bardeerd en nog steeds in brand staan. Ontvoerd Er is nog steeds niet vernomen van de twee functionarissen van de Amerikaanse ambassade die woens dag zijn ontvoerd. Het zijn de 45- jarige Charles Gallagher en Wil liam Dykes (55) van de voorlich tingsdienst USIS, maar zij zijn de enigen niet. In Beiroet worden on geveer 300 mensen vermist die ver moedelijk door de strijdende partij en zijn ontvoerd. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade zei zaterdag dat op de zijn regering besloten heeft de op leiding in de Arabische taal van 't instituut uit Beiroet te verplaatsen. Van de 7000 Amerikanen die "Prawda" neemt het de regering de pers van Egypte kwalijk dat zij kritiek hebben geleverd op de Rus sische hulpverlening en laakt op nieuw het Israëlisch-Egyptische deel akkoord. Het artikel in "Prawda" is onder tekend met "Waarnemer", wat erop duidt, dat de tekst afkomstig is de hoogste partij ders. Westelijke diplomaten in Moskou spreken van de krachtigste verwij ten sinds president Sadat van Egyp te in 1972 de Russische adviseurs huis stuurde. doen. Intussen heeft de maatschappij Ferenka, waarvan dr. Herrema di recteur is, meegedeeld dat de fa briek in Limerick vannacht weer is opengegaan. "Dit 'besluit is genomen Hinderlaag Vijf Argentijnse poli tiemannen zijn zondag om het le ven gekomen toen zij in een hin derlaag vielen terwijl zij van wacht af kwamen bij de presidentiële re- uiterst zorgvuldige overwegingen sidentie in Olivos buiten Buenos Ai- of regeringslei- schappij. De fabriek sloot onlangs trum van Buenos Aires toen zij plol- onbepaalde tijd omdat dr. Her- selin« met machinegeweervuur en •s ontvoerders dit hadden ge- bandgranaten werden bestookt. De daders ontkwamen. Verkiezingen Als het resultaat in het kanton Neuchatel tekenend is voor heel Zwitserland, dan hebben Rust tijdens lange reis Vrijwilligers voor de protest mars in de Spaanse Sahara tij dens een stop in een bivak bij Agadir. De vrijwilligers schrij ven een brief aan hun familie. De Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ahmed La- raki, is uit Spanje naar MMar- rakesj teruggekeerd nu in prin cipe overeenstemming is bereikt over de overdracht van de sou- vereiniteit over de Spaanse Sa hara aan Marokko. Een van de belangrijkste pun ten in het overleg met Spanje was de toekomstige exploitatie van de rijke fosfaatlagen die 10 jaar geleden werden ondekt. Volgens zegslieden zijn Spanje en Marokko waarschijnlijk over eengekomen om de fosfaatlagen gedurende enkele jaren geza menlijk te ontginnn. Secretaris-genera al van de Verenigde Naties Kurt Waldheim is gisteren in Marrakesj aange komen. Hij zal in opdracht van de Veiligheidsraad streven naar een vreedzame oplossing voor het geschil over de Spaanse Sa hara. Vandaag gaat hij naar Algiers waar de regering van president Boumedienne nog steeds ijvert voor zelfbeschikking en onafhankelijkheid van het dun bevolkte gebied van de Spaanse Sahara. Strauss zorgt voor nieuwe onenigheid met Duitse CDU BONN (SP) Franz-Josef Strauss, voorzitter van de Beierse Christelij ke Sociale Unie, heeft voor nieuwe onenigheid met de Christendemo cratische Unie gezorgd. In een brief aan alle leden van de CDU/CSU- oppositie in de Bondsdag heeft hij erop aangedrongen eenstemmig het verdrag, dat de Bondsregering met Polen heeft gesloten, af te wijzen. Hij toont zich daarmee opnieuw een verbitterd tegenstander van de „Oost-politiek" van de regering in Bonn. Met zijn brief richt Strauss zich onverbloemd tegen een aantai vooraanstaande CDU-politici, zoals ex-minister van Buitenlandse Zaken Gerhard Schroder, die het Duits- Poolse akkoord hun zegen willen geven. Bovendien maakt de Beierse solist opnieuw duidelijk dat hij n;et van zins is de leider van de oppositie, CDU-voorzitter Helmut Kohl, de vrije hand te laten bij het bepalen van de richtlijnen voor het buitenlandse beleid der oppositie. Kohl zelf had zich tot nu toe over de door de CDU/CSU aan te nemen houding inzake het verdrag met Polen nog niet uitgesproken. De CDU-leider, minister-president van de deelstaat Rijnland-Palts, wordt door Strauss ernstig in verlegenheid gebracht. Het Duits-Poolse verdrag voorziet in financiële steun van in totaal 2.3 miljard mark aan Polen, in ruil waarvoor Warschau bereid is in de komende drie jaar circa 125.000 Polen van Duitse oorsprong naar de Bondsrepubliek te laten emigreren. Zou de CDU zich eenstemmig tegen het verdrag verzetten, dan zou zij ervan beschuldigd kunnen worden zich niets aan te trekken van het lot der vele Polen die sinds jaren op een uitreisvisum wachten. Bovendien kan er Kohl niets aan gelegen zijn dat een jaar voor de Bondsdagver kiezingen de verdeeldheid in het christen-democratische kamp zo duidelijk in het licht wordt gebracht. Betoging Drieduizend Vlamingen hebben zondagmiddag, ondanks een manifestatieverbod, betoogd voor nakomen van de taalwetten in drie gemeenten van de Brusselse agglo meratie: Brussel. Sint Joost ten No de en Schaarbeek. Er deden zich botsingen voor tussen de betogers en de rijkswacht, waarbij een rijks wachter gewond werd en verschei dene betogers rake klappen kregen. De rijkswacht gebruikte traangas om de betogers uiteen te jagen. Koolmonoxyde In het weekeinde zijn in Duinkerken acht personen gedood en nog veel meer ziek ge worden door koolmonoxydevergifti- ging als gevolg van door dichte mist niet trekkende kolenkachels. Gallagher en Coyle hebben gister- vond weer voedsel aangenomen, zo heeft de politie meegedeeld. Zij ge- Sadat is gisteren naar de Verenig- bruiken nu het toilet. De politie heeft socialisten de zaterdag en zondag gehouden parlementsverkiezingen ge- In Neuchatel, het enige kan- de uitslag zondagavond laat bekend was, boekten de socia listen een winst van 8 procent, de bandopnamen die van de afgeluis- "Busing" Naar schatting driedui- dat tot neutraal gebied verklaard. Een politiewoordvoerder zei gister contact is de Staten vertrokken. Hij zei bij zijn vertrep dat hij niet als een bedelaar ging maar dat zijn bezoek tot doel avond dat er de hele had de Egyptische betrekkingen met geweest. Er is geen een van de supermogendheden in de toestand juiste banen te brengen. Sadat had in Frankrijk overnacht. Gedrang In Madurai in India zijn gisteren zeventien vrouwen trapt en zes gewond toen terde gesprekken zijn gemaakt, blijken dat hij er mentaal beter aan toe is dan zijn ontvoerders. zend personen hebben zaterdag in druilerig weer een protestmars ge houden van het Witte Huis naar het De Ierse autoriteiten hebben geen Capitol in Washington tegen de per nigte i- gevolg gegeven aan het verzoek probeerde een school de gegijzelde dr. Tiede Herrema jicht ik een oproep aan het volk april, toen de onlusten begonnen, gratis gelegenheid ri's werden uitgedeeld. De sari's wer- van het a.s. diwalifeest (feest van het licht) bus vervoeren van kinderen scholen, met als doel de integratie op de scholen te bevorderen. De meeste betogers kwamen uit Ken tucky, maar er waren ook mensen Justitie Pa- uit Illinois, Indiana, West-Virginia het gebied rond Boston. een miljoen gulden aan prijzen "396 Zareska prijzen: 198 kruissteekkussenpakketten met een winkelwaarde van ca. 19,- en 198 kruis- steekloperpakketten met een winkelwaarde van 35,60 per stuk. Kom pleet met stramien, wol, naald en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo Hengelo (O)". Te winnen ,/l de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten het noorden, het centrum Beiroet hebben inmiddels oproep tot eenheid 2000 de stad verlaten. Bij de Ame- pn waakzaamheid bij de onverzette- ujke verdediging van de revolutie". Hij verklaarde dat Portugal vijan als deze vijanden "uitbuiting, kapita lisme en verachting van vrijheid". De premier vroeg de natie te hel pen bij "de wederinvoering van to lerantie en broederschap, de grootse en prachtige taak van onze revolu tie". rikaanse ambassade werken e De Britse ambassade in de Liba nese hoofdstad heeft de 3000 Brit- ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen hebben meegedeeld grootste deel van haar 32 man per soneel naar Londen terug te sturen. Volgens het blad hebben ambas sades van andere landen, waaron der de Amerikaanse, hun in Beiroet MADRID (AFP) De politieke het situatie in Spanje op het moment >er- dat generaal Franco stervende is werpt zeer nadrukkelijk het licht op de oppositie die in Spanje bestaat tegen het Franco-regime. De voor naamste groepen die het "Francis me" bestrijden zijn: Extremisten De heer Olivier B. Bommel heeft enkele hoogtepunten uit zijn bewogen leven in fraaie kleuren laten vastleggen op een serie kinderpuzzels van de Amro Bank. Elke Amro-spaarder kan zo'n puzzel vóór 14 november kopen voor de kleine som van f2,50. Wie verstandig is, opent dus snel een spaarrekening bij de Amro Bank, want zo'n nieuwe spaarder krijgt bovendien van de Amro als 1 welkom f2,50 op z'n nieuwe rekening bijgeschreven (als die eerste inleg tenminste een maand blijft staan, maar dat kunnen ^we wel afspreken, nietwaar?). ,,'n Mooi gebaar, al zeg ik het zelf eenheidspartij van Catalonië (com munistisch). De monarchistische Carlistische partij heeft zich in fe bruari uit de formatie teruggetrok- Een groot aantal groepen of groep- ken. De democratische junta heeft jes van uiteenlopende linkse signa- ais doelstelling het verdwijnen van hun strijd met terroris- het Francistisch regiem en het uit schrijven van algemene verkiezin gen, waarin men zich uitspreekt over de regeringsvorm van Spanje. De communistische partij, waarvan de zetel in Parijs is gevestigd en die als voornaamste leiders heeft Dolo res Ibarruri, de "Passionaria", en Santiago Carrillo, is de motor van de democratische junta. tische methoden, de bekendste zijn: Het FRAP (revolutionair anti fascistisch en patriottisch front), dat de gewapende rebellie voorstaat, herbergt organisaties met trotskys- tische, maoïstische, dissidente com munistische en anarchistische in- De GARI (revolutionaire inter nationalistische actiegroep), een anarchistisch-syndicalistische be weging die zich ten doel stelt "de uitbanning van elke vorm van staat en macht"; De ETA (Baskenland en vrij heid), een ondergrondse nationalis tische beweging die zich voorstelt door middel van terroristische actie onafhankelijkheid te verkrijgen voor de Baskische provincies. De ze laatste groepering, die ongetwij feld de meeste aanhangers heeft, zou slechts een duizendtal militan te leden tellen. Linkse oppositie Deze bestaat uit twee grote for maties: O De democratische junta: opge richt op 29 juli 1974 in Parijs na de staatsgreep van april in Portugal, door Santiago Carrillo, secretaris generaal van de Spaanse commu nistische partij, en de liberale mo narchist Calvo Serer. Ze omvat naast de communistische partij, de socialistische partij van Trerro Gal- van, de illegale arbeiderscommissies (grotendeels gecontroleerd door de communistische partij), de liberale Barcelona en vader De rivaal van de democratische junta is van federaal-socialistische inslag. Het herbergt democratisch links, de sociaal-christelijke partij, de liberale unie, de traditionalistische monarchisten (carlisten) en de PSOE (de Spaanse socialistische ar beiderspartij) die een snelle groei schijnt door te maken en die als lei der heeft de 33-jarige Andalusische advocaajt Felipe Gonzales. Gematigde oppositie Deze heeft zich met name gegroe peerd in het verband van de demo cratische conferentie. Daarin zijn groepen verzameld van de sociaal democratie, de christendemocraten van de lijn Ruiz Gimenez en centrum linkse groeperingen uit Andalusië, Catalonië en Galicië. Het program van de democratische conferentie, kiest noch voor Franco, noch voor Juan Carlos maar voor de democra tie en de vrijheid. Verscheidene ge matigde persoonlijkheden hebben het vertrek van generaal Franco geëist. Onder hen bevinden zich christende mocraten als de advocaat Gil Robles en oud-minister van voorlichting Pio Cabanillas. Wat Don Juan betreft, graaf van Belangstellenden staan voor het El Pardo paleis i wachten op nadere berichten over de toestand i Franco. Oppositie binnen leger Een niet te verwaarlozen opposi tionele stroming bestaat binnen het leger waar zich niets minder dan een jaar geleden een clandestiene organisatie heeft gevormd, de mili taire democratische unie. Deze monarchisten en de socialistische losM hij kwam in de maand juni van ganisatie, die contacten heeft met de oppositiepartijen en met de Portu gese beweging van de strijdkrachten zou 350 400 leden tellen. De oppo sitie in het leger werd al in juni 1974 manifest met het naar huis stu ren van generaal Diez Alegria chef van de generale staf. die te liberaal werd geacht, en in februari van dit jaar toen 25 officieren in een mani fest het vertrek van generaal Franco eisten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7