Berend praat miljoen bij elkaar in Leiden Menselijke waarden worden ondermijnd Vormingswerk in Troef wordt deze week hervat Prof. Tinbergen tijdens reünie van oud-Natzweilers Feestelijk Zonnebloem-gala in Groenoordhal LEIDEN „Onze cultuur is ziek. Wezenlijke menselijke waar den worden in toenemende mate ondermijnd: door geweld, door egoisme van ouders en door ver minderde solidariteit. Er is be hoefte aan meer gezag. Sommige jonge mensen voelen dat zelf. An deren ontdekken het pas achteraf hetgeen een les is om van te leren. Natuurlijk moet gezag ge loofwaardig zijn; daarom zijn er ook grenzen aan het gezag, daar waar het ongeloofwaardig was ge worden of weer zou worden". Woorden van prof. J. Tinbergen, die zaterdagmiddag sprak bij de jaarlijkse reünie van de stichting Vriendenkring van Oud-Natzwei lers. Natzweiler was een concentra tiekamp, in de laatste wereldoorlog, in de Elzas. De gevangenen N.N. genoemd: Nacht und Nebel) moch ten geen enkel contact onderhou den met de buitenwereld en geen enkel bericht van de buitenwereld ontvangen. Vanuit Nederland zijn er ongeveer 3500 mensen naar toe gestuurd. Een kleine 300 kwamen te rug en afgelopen zaterdag waren er, behoudens de Franse, Belgisch en Luxemburgse genodigden, ongeveer 65 overlevenden in Leiden aanwezig. Er werd een krans gelegd bij het oorlogsmonument De Valk; er werd gedurende korte tijd gecongresseerd «a er wei d geluisterd naar de rede van Tinbergen. Ook koningin Julia na was onder het gehoor. Na de le zing in het Academiegebouw van de universiteit onderhield de vorstin zich geruime tijd met de aanwezi gen. Eveneens aanwezig waren de burgemeester van Leiden en de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Vrolijk. De rede van prof. Tinbergen had als titel: "Herdenken met het oog op de toekomst". "Tinbergen zei on dermeer: "De slachtoffers van de oorlog hebben "geen vertegenwoordi gers in de parlementen der leven den. Maar u bent nog het best in staat om hen te vervangen: u bent op de rand van het overleven ge weest. Veel van de slachtoffers zijn gevallen met de hoop op een bete re toekomst. Uw keus van ons on derwerp is de beste wijze van her denken". "Vele nieuwe dreigingen en dus taken om hen af te wenden heb ben zich sinds de Tweede Wereld oorlog ontwikkeld. Ten eerste op nieuw dreigingen van militaire con flicten tussen grote mogendheden. Ten tweede de dreigingen van ver vuiling,. schaarste aan mineralen en honger, en ten derde de dreiging van binnenuit: van een verval van onze eigen cultuur, van de levens waarden waaruit we leven". "Mogelijke conflicten tussen gro te mogendheden kunnen alleen door henzelf worden afgewend. Laten we hopen dat het veel ge vaarlijker karakter van de heden daagse wapenen hun leiders redelij ker zal maken dan die van Nazi- Duitsland en dat "Helsinki" een goed begin is". "De dreiging van vervuiling en schaarste aan mineralen lijkt af- wendbaar te zijn. Maar de lacunes in onze kennis zijn groot. Hongers nood is al werkelijkheid. De vooruit zichten voor Zuid-Azië en Centraal Afrika zijn somber. Slechts met werkelijk nieuwe ideeën en daden ten aanzien van internationale sa menwerking kunnen we iets berei ken. De westerse publieke opinie is daarvan nog onvoldoende doordron gen". "We kunnen allen meewerken aan een betere toekomst: als opvoeder, als voorbeeld, als onderzoeker, maar vooral als mens". De president van de 'stichting Vriendenkring van Oud-Natzweilers de heer J. Schutrup, zei in zijn dank woord waarom men Leiden ais reü nie-plaats had gekozen. "We kozen Leiden aangezien het ons als een goede gedachte voorkwam om, nu het 30ste Jaar van onze bevrijding wordt herdacht, de dag van onze reü nie te houden in de stad, waar om wille van de vrijheid op 8 februari 1575 de eerste Nederlandse universi teit plechtig werd geopend. De uni versiteit ook, waar in 1970 ter gele genheid van de herdenking van de bevrijding van Nederland de "Cle- vcringa-leerstoel" werd ingesteld. Van die universiteit, "symbool van de vrijheid", zijn we de gast. Tegen de koningin zei de heer Schutrup: "Zoals uw moeder ons steeds weer heeft aangespoord het verzet vol te houden, zo heeft u ons,, in de na-oorlogse jarén eveneens tel- kens aangespoord vol te hóuden, het geloof in het leven niet te ver liezen". Prof. Tinbergen kreeg ook een dank-, woord. "We weten dat u dit jaar de Cleveringa-leerstoel heeft bekleed. Het leek ons een niet zo'n moeilij ke opgave u uit te nodigen. Na der tig jaar vrede bestaat de wereld nog steeds. Wil die blijven bestaan, dan zullen al degenen die zich bewust zijn van "De Vrijheid" hun denken, voe len en willen moeten heroriënteren, moeten doen uitmonden in actie voor een waarlijk vrije wereld. Wil men inderdaad voortdurend de vrij heid gedenken, dan zal dit vrij zijn- ,z?rh actief moeten betonen, zich in' daden uitdrukken. Dit is de zin die we telkens aan onze herdenking wil len geven. Ook dit jaar". Spanje-avond in Leiden LEIDEN Het Boycot Spanje Ko- mltee en de Socialistische Partij organiseren op woensdag 29 oktober a.s. een Spanje-avond in café De Kleine Burcht. Er zal een film wor den vertoond getiteld "Spanje in verzet", terwijl men zich op deze avond ook voor het Boycot Spanje Komitee kan opgeven. De avond begint om acht uur en is tegen be taling van 1,50 voor ieder toegan kelijk. ER MAANDAG 27 OKTOBER LEIDEN Het streefbedrag van één miljoen gulden, dat presen tator Berend Boudewijn zaterdag avond in de Leidse Groenoordhal noemde, voor de jubileumactie van de „Zonnebloem", komt er vrijwel zeker. Het heeft zelfs maar een haartje gescheeld of het be reiken van het magische getal had nog in de Brandpunt-uitzending, die op het„live-gala" vanuit Lei den volgde kunnen worden mee gedeeld. Ook een uur na de uitzen ding stonden de telefoons nog steeds roodgloeiend. Toen het voorlopige eindtotaal werd opge maakt, kwam men tot een bedrag van ruim 925.000 gulden. De op brengst via giro 78866 is geschat aan de hand van ervaringscijfers bij voorgaande tv-acties. De voorbereidingen voor de recht streekse uitzendingen vanuit Leiden, waren woensdagnacht om twaalf uur al begonnen met het op bouwen van eeen grote circustent in de Groenoordhal. Die tent bood zaterdagavond plaats aan bijna twee duizend langdurig zieken en hun be geleiders. Om de uitzending zo vlek keloos mogelijk te laten verlopen was er in de middaguren al een generale repetitie geweest. Desondanks holde de "Johan Bo degraven van de KRO" .Berend Bou dewijn, het eerste half uur van de uitzending hypernerveus rond en was hij op een gegeven ogenblik zelfs de tditel van het volgende nummer vergeten. Naarmate de uitzending vor derde en de bedragen binnenstroom den kwam hij beter op dreef. Ter wijl in de piste artiesten optraden als Shiéps Banjo Boys uit Engeland, de Duitse illusionist Frederic, de vir tuoos diabolerende 3 Anatasini's en de balancerende Wasil uit Oostenrijk werd er in de administratieruimte van de Groenoordhal koortsachtig ge werkt. Zes lijnen Via zes telefoonlijnen kwamen de meldingen van giften en toezeggin gen binnen. De aardigste "Leidse" telefoontjes werden gecombineerd met, die uiit Breda waar ook zes lijnen voor de actie waren vrijge maakt. Om de interessante zaken zo snel mogelijk op de buis te kunnen brengen was er een directe telefoon lijn tussen Breda en de Groenoord hal. Even voor achten kwam Leiden voor de eerste maal rechtstreeks op de buis met een stemmingsbeeld van uit de Groenoordhal. Jan v-d. Akker, van het omroeppastoraat, sprak met enkele langdurig zieken. Na het journaal werd de uitzending begon nen met een in beeld zijn de Pierre van Ostade, die het aanwezige pu bliek opjutte om maar eens flink te applaudisseren. Dat publiek was in de uren voorafgaand aan de uitzen ding van heinde en verre aange voerd met ambulances, legerauto's en wagens van het Rode Kruis. De belangstelling voor het gala was zo groot, dat van de 4000 aanvragen om toegangskaarten, slechts de helft gehonoreerd kon worden. Alle 2000 aanwezigen kregen bij het begin van de uitzending een boeket bloemen aangboden. Bij de giftenstroom, die al snel na het begin losbarstte, beet de KRO zelf de spits af met een bedrag van 5000 gulden, korte tijd later gevolgd Ook groep voor jonge huisvrouwen Spreekuren VOORSCHOTEN Het spreekuur ,vian de maatschappelijke werkers in Voorschtoel zal met ingang van 1 november dagelijks worden ge houden van twee tot drie uur 's mid dags en dinsdagavonds van half ze ven tot half acht in, de Gemeente flat, Leidseweg 16. LEIDEN Het vormingscentrum 1 I Troef opent deze week definitief I zijn poorten. Het vormingswerk, wordt in een zestal groepen hervat. Voor het eerst is er ook een groep, speciaal voor jonge huisvrouwen. Een groep voor vrouwen "die zin hebben in eens wat anders dan het kringetje van het huis, de buren en de kinderen". Wat er precies in de groep gedaan zal worden,' hangt af van de deelnemers. Voorlopig wordt aan dé Volgende onderwerpen ge dacht: de vrouw in haar gezin ('t huishouden dóen, kinderen opvoe-r den, sexualiteit, besteding van een inkomen)de vróüw en haar omge ving (wat gebeurt er in de wijk, in het gemeentehuis, sociale wetge ving, huurproblemen e.d.). Het is de bedoeling dat de vrouwen met el kaar over dergelijke zaken gaan praten. Belangstellenden kunnen zich in Troef opgeven bij Ingrid Cramer of Peter van Eeten, tel. 130949. Of komen kijken: woensdag ochtend, óm tien uur komt de groep voor het eerst bijeen gedurende on geveer anderhalf uur. Voor opvang van kinderén kan worden gezorgd. Andere groepen die in Troef gaan door een anonieme gift van f 50.000. Ook het cantine-personeel van de Groenoordhal deed een duit in 't zak je met een gift van f 250. Reactie van Berend Boudewijn: "Dat is waar schijnlijk vanwege alle koffie die ik daar gedronken heb" Verder was er een Leidse dame, die een kamer ver huurt aa,n een student en de op brengst van één maand (f 150,-) be schikbaar stelde voor de actie. De carnavalsvereniging "De Hutspotten" uit Leiden haalde de tv-uitzending ook met een gif van f 111.11. Ton erbij Toen even na negen uur de eerste tussenstand werd doorgegeven was' er telefonisch f 160.831.- binnn. Een halve minuut later was het al een ton hoger dankzij een meneer Mer- tens van een met de Rabobank ver vlochten stichting. Daarna ging het In vlot tempo omhoog: 9.32 uur: f 325.733, 9.40 uur: f 412.738.-, 9.48 uur half miljoen gepasseerd, 9.49 uur f 543.610.- 9.54 uur f 583.727.- 9.56 uur f 600.000.- En bij he afsluiten van de uitzending meldde Berend Bou dewijn dat de telefonistes het werk niet aan konden. Tijdens de Brand punt-uitzending werd nog gemeld dat de negen ton was overschreden. Nederland gaf weer eens met gul le hand zij het dat tijdens de uitzen ding wel even gemeld diende te wor den dat het binnenkomende geld niet uitsluitend voor roomskatholieke zie ken bestemd zou zijn. Kort na de uitzending kwam er nog een zeer opmerkelijk telefoontje bin nen. Iemand die op de Willem de Zwijgerlaan recht tegenover de Groenoordhal woont, belde boos op dat de hele actie doorgestoken kaart was omdat de Groenoordhal er stil .en verlaten bij lag en omdat - zo zag hij uit het raam - alles donker was. Met moeite kon hem duidelijk ge maakt worden dat de hele actie zich afspeelde in 'n tent in de hal, waar door er geen licht naar buiten uit straalde. Bjoemenmaaazi jn LEIDEN "27 MC moet vrij". Dat was één van de teksten die za terdagmiddag te lezen vielen voor het winkelende publiek in Leiden. Ruim veertig auto's reden door de binnenstad: luid toeterend en met lichten aan. Het was dus een pro testoptocht (zie foto), die erg order- lijk verliep en binnen een uur weer wp,s ontbonden. De 27 MC-ers probèerden op die manier de aandacht te trekken van het publiek, omdat ze het volstrekt oneens zijn met de maatregelen die staatssecretaris Van Huiten indertijd .,27 MC MOET VRIJ heeft afgekondigd: een verbod voor het verdere uitzenden van de ether piraten. Een pamflet dat werd uitgedeeld, liet klare taal hpren: "Wij gaan door. Meneer van Huiten, de chauf feurs zaten jou niet lekker, de schip pers zaten jou niet lekker, de post zegels zaten jou niet lekker. Liggen wij, 27 MC-ers. u misschien ook wat zwaar op de maag? Reken maar, zeer geachte heer, dat u met ons zeer veel moeite zult hebben. Daarom wensen wij (30.000 in getal) u nog heel veel sterkte in de komende tijden. Wij zijn niet klein te krijgen. De staatssecretaris was zaterdag middag niet in Leiden en heeft dus geen reactie kunnen geven. De leider van de demonstratie ver klaarde d»t over veertien dagen in Utrecht een soortgelijke actie zou plaatsvinden. Een overzicht van de circustent in de Leidse Groenoordhal, waar het Zonnebloem-gala went gehouden. draaien zijn: Nederlands, onder leiding van Harry v.d. Hulst, met vragen als: hoe schrijf je een sollicitatiebrief, wat staat er op je loonstrookje? Ie dere dinsdagavond van acht tot tien Engels; onder leiding van Alex Zimmerman. Engels leren door het beluisteren van popmuziek en het lezen van songteksten. Op maan dagavond van acht tot tien uur. Naald en draad, onder leiding van Dineke van der Ven. Iedere maandagavond Van acht tot tien. Jazzballet, begeleid door Alice Schreij. Te beginnen op maandag (van half zeven tot half acht) la-- ter waarschijnlijk op donderdag en dan wat later op de avond. Recht/onrecht, onder lei ding van Jan Bartelsman. Informa tie over problemen op het gebied van werken: cao's, ontslag, rechts positie. Op maandagavond van acht tot tien. Kamerbewoner, onder leiding van Nella Jurrien en Ingrid Cra mer. De rechten en plichten van de Op donderdagavond van acht tot tien. Op iedere vrijdagavond is er dn kamerhuurder, inrichting huur e.d. Troef een soos voor de deelnemers aan de groepen. Troef is gevestigd in het voormalige Marinecomplex Noordeinde 2a. Het vormingscen trum is iedere dag vanaf twaalf uur open (behalve zaterdag). de smaak blijft raak! Presentator Berend Boudewijn in gesprek met langdurig zieken. Elke Fleur op bestelling is 'gegarandeerd' goed. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleur op- bloemist zorgt ervoor! de stichting Koningin Juliana in gesvrek met prof. Tinbergen. Naast haar de president vriendenkring oud-Natzweilers, de heer SchuCngs,

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3