^Daders moord op Turkse 'diplomaat nog spoorloos ABN verhoogt rente op vaste spaardeposito's. rEOKA en Armeniërs claimen aanslag Sherlock Holmes blijft Engelands super-speurder I Zware strijd om radicalen in Duitse overheidsdienst "Volk van _Sahara moet eigen 29weg gaan" Chili-martelingen in vogelvlucht in vogelvlucht Folteringen in Z-Korea 8%% (nieuw) Spaardeposito 6 jaar vast 8 y4% (was 8%) Spaardeposito 5 j aar vast 8% (was vh% Spaardeposito 4 jaar vast EATKRnAf-, 25 OKTOBER PARIJS Twee dagen nadat in Wenen de Turkse ambassa deur, Danis Tunaligil in zijn kantoor werd vermoord, is gisteren ook zijn Parijse collega, Ismail Erez, door twee of drie onbe- ^or^dc^tevrijdf^ 'van6*!*6 kenden doodgeschoten. Bij de aanslag op de rechter Seine-oever verantwoordelijk i?voor*de arabg 25 kwam ook de chauffeur van Erez' CD-wagen om het leven. De in Parijs. De eoka heeft een soort- sr daders ontkwamen te voet gelijk bericht laten circuleren. (De Grieks-Cyprische Volgens ooggetuigen zouden er drie bewe2*n£ Z€£t verant- daders zijn, maar zeker is dit nog ^ordelijk te zijn voor de aanslag), niet. De aanslag was kennelijk Vastgesteld is dat de auto eigendom zorgvuldig voorbereid en vond vol- van zakenman in Athene. De gens de thans beschikbare gegevens Oostenrijkse P°htie vreest dat de da- In een Europacup-wedstrijd, een korte vakantie van drie dagen in Wenen hadden ingelast. Na de wedstrijd keerden zij naar Griekenland terug en toen zij hoorden dat een arres tatiebevel tegen hen was uitgevaar digd, meldden zij zich by de politie. De 56-jarige Turkse diplo maat Ismail Erez, die gister middag in Parijs werd ver moord, had al een respecta bele carrière achter de rug toen hij eind 1974 in de Franse hoofdstad werd geac crediteerd. Voor die tijd was hij secretaris-generaal van 't Turkse ministerie van Bui tenlandse Zaken geweest en vervolgens ambassadeur in Rome. Beiroet en Praag. De moordaanslag heeft Frank rijk waarschijnlijk ernstig in verlegenheid gebracht omdat Erez speciaal naar Parijs was gezonden om de verkoelde be trekkingen tussen beide lan den te verbeteren. Turkije riep haar vorige ambassadeur in 1973 terug nadat in een kerk in Marseille een gedenk plaat was onthuld voor Ar meniërs die begin deze eeuw door Turken waren gedood. De Marokkaanse be vrij dings bewe- 3erging Polisario-front hééft elk even- tueel akkoord -tussen Spanje en Ma- y rokko dat het volk van de Sahara lur feou kunnen 'beroven van zijn zelf beschikking en onafhankelijkheid, af gewezen. Dit heeft een vertegenwoor diger van deze bewfeging in Algiers verklaard. Volgens hem heeft de VN Spanje nooit opgedragen met pen derde land te onderhandelen over het lot van het volk van de Sahara dat het laatste woord moet af hebben. d" Spanje moet integendeel de wil pan het volk van de Sahara eer- biedigen en de territoriale onschend- ES baarheid van de westelijke Sahara H waarborgen tot het dekolonisatiepro- ces is voltooid. Anderzijds werd ko- ©mg Hassan ervan beschuldigd dat hij met het organiseren van de zgn k groene mars zijn kracht wil tonen ^en aldus verwarring en spanning Awil scheppen teneinde zijn neder- wv f In een gisteren verspreid pique verklaarde het Polisario-front dat het Arabische volk van de Sa- hara resoluut zal strijden om te ver blinderen dat zijn vrijheid wordt op- bievcrderd nog voordat het deze heeft (hervonden. De "burgers" die zullen deelnemen aan de groene mars, zijn In feite voor een groot deel agenten, soldaten en politiemannen die men Ponder een dekmantel probeert te in troduceren. Als Spanje niet in staat is zijn Den Haag (internationaal terden ^0 [gerechtshof) en in de VN te maske- als volgt plaats: om 4 minuten half twee stak Erez' zwarte Merce des de Bir Hakeim brug over. Hij kwam van een diplomatieke recep tie en was op weg naar zijn ambas sade in de Rue d'Ankara. Aan het eind van de brug, op de Rive Droite, moest de chauffeur afremmen om in te voegen in -het andere verkeer. Op dat moment namen de daders eerst hem onder vuur. Hij was op slag dood. Daarop rukten de moor denaars het linker achterportier open en schoten hun machinepistolen van dichtbij op de ambassadeur leeg. Binnen enkele minuten was een ambulance van de politie ter plaat se, maar Erez kon niet meer wor den gered. Hij stierf om twee mi nuten over twee op weg naar een ziekenhuis. Rond de wagen, die tegen ler van de brug tot stilstand was ge komen en een groot aantal kogelga ten vertoonde, trok de politie een cordon. Iemand heeft enkele uren later REYKJAVIK (AP) Een groot aantal winkels, kantoren en scholen in IJsland waren gisteren gesloten omdat duizenden vrouwen weg ble ven om de nadruk te leggen op hun belang voor de economie en om ge lijke rechten en gelijk loon te eisen. Een groot aantal mannen moest zelf eten koken en voor de kinderen zorgen terwijl de vrouwen een dag vrijnamen om een massabijeenkomst bij te wonen. Volgens de politie luis- 25.000 vrouwen, van wie groot aantal vergezeld was van kinderen en man, naar de redevoer ringen. ders al naar het buitenland zijn ont komen. Het personeel van alle Turkse am bassades heeft inmiddels instructie gekregen dadelijk te schieten als het wordt aangevallen. Verscheidene ambassadeurs, ook die in Den Haag, hebben politiebe waking gevraagd en gekregen. De drie Grieken die door de Oos tenrijkse politie werden gezocht in verband met de moordaanslag op de Turkse ambassadeur in Wenen, heb ben zich gisteravond bij de Atheense politie gemeld. De drie mannen wer den aan een verhoor onderworpen, maar toen kwam vast te staan dat zij niets met de aanslag te maken "mi- hadden, werden zij op vrije voeten een gesteld. Een van de mannen vertelde de pij. politie dat hij en zijn vrienden op Graan De Sowjet-Unie heeft 1,2 miljoen ton mais gekocht in de Ver enigde Staten. In totaal verkreeg zij van de oogst van dit jaar reeds 11,5 miljoen ton graan. Tot afgelopen maandag gold in de V.S. een verbod om graan te ex porteren. Dit verbod werd ingesteld nadat de Sowjet-Unie dn juli grote hoeveelhe- den Amerikaans graan had gekocht. verantwMrdehjkheden ult te voeren, Voor(Jat n0? meef graan zou WQr_ WASHINGTON (AP) De Chileen se minister van Justitie Schweitzer heeft gisteren erkend dat momenteel nog 4027 aanhangers van wijlen president Allende als politieke ge vangenen in Chili worden vastge houden. De minister ontkende echter dat sinds de val van de regering-Allen de op uitgebreide schaal gevangenen zouden zijn gemarteld. De Chileense regering stelde volgens hem een on derzoek in naar de mishandeling van gevangenen, maar voegde eraan toe dat bij mishandelingspraktijken slechts "acht tot tien" politieofficie ren zijn betrokken. Jmoet het onmiddellijk de bevoegdhe den aan de bevolking van de Sahara, overdragen opdat dit, om zijn vader land te verdedigen zijn hulpbronnen i mogelijkheden kan gebruiken van n staat die ongetwijfeld door de in ternationale wereld zou worden er kend. den geëxporteerd, wilde VS meer zekerheid hebben over de omvang van de oogst van dit jaar. Heroïne De douanediensten op de Biiisselse internationale vlieghaven Zaventem, hebben vrijdag 7.5 kg heroïne in beslag genomen bij een Tenslotte werd verklaard dat het !'eiziger dle, dfM dJuf.'. P*h®ld volk de Sahara tussen maiskoeken, België trachtte rekenen op zijn eigen vastberaden- dinnen smokkelen Later vond de hei a maar zal vragen om steun .elke aard die machten of bevriende landen zouden kunnen bijdragen. De Marokkaanse minister Voorlichting, Benhima, verklaarde dat geruchten dat de mars van 350.00 ongewapende burgers naar Spaans- Sahara niet zou doorgaan fantasie" waren. Met de n Marokko zijn aanspraak op de fos douane nog eens 10 kg heroïne bagage van reizigers, die, evenals de man die werd aangehouden omdat van hiJ 7-5 kS heroïne smokkelde, af komstig waren uit Bangkok. Alfrink Kardinaal Alfrink is gis teren door paus Paulus in audiëntie 'zuiver ontvangen. Volgens waarnemers is rs wil de controversiële kwestie van zijn op volging besproken. De kardinaal BONN Een langdurig, typisch leggen dan Duits debat, heeft in de Bondsdag een voorlopige afsluiting gevonden. Met de meerderheid van de stem men der Sociaal-Liberale regerings coalitie heeft de Westduitse "Tweede Kamer" gisteren een wet aangeno men, die voorschrijft hoe het onder- Niet ver genoeg haar Beierse zuster- zoek naar politieke betrouwbaarheid partij cgu keerden zich gisteren fel tegen het wetsontwerp, omdat an" het hun niet ver genoeg gaat. Be- dergelijke heerst door het beeld De thans aangenomen wet legt vast dat bij elke sollicitant op grond van diens persoonlijke omstandighe den moet worden nagegaan of deze bereid is steeds de democratische staatsorde te steunen. Een eventuele afwijzing moet schriftelijk worden gemotiveerd, de afgewezen kandidaat moet de weg naar de rechter open- De regering achtte wet noodzakelijk, omdat een drie nistische infiltratie" meent de oppo- jaar geleden door de tien Westduit se deelstaten getroffen "radicalenbe- sluit" in verschillende staten zeer verschillend werd uitgelegd. In de sitie dat alleen al het lidmaatschap van een extremistische partij als de (niet verboden) Moskougezinde DKP belemmering voor een openbare faatrijke Spaanse kolonie onderstre- moest afgelopen juli zijn ontslag door de CDU geregeerde deelstaten functie moet zijn (of het nu gaat c Mau- aanbieden, daar hij toen de 75-jarige placht men het begrip "links" J~'"~ ""~J" leeftijd bereikte. „radicaal" aanzienlijk strenger uit te De Bondsraad "Eerste Kamer"), waarin de CDU-SCU een geringe meerderheid heeft, zal op 28 novem ber dit heftig omstreden stuk ver moedelijk afwijzen. Pas na her nieuwde behandeling in de Bonds dag zal het ontwerp dan kracht van wet kunn enkrijgen. Ter bescher ming van een ambtelijk apparaat, waarin het aantal extremisten van "links" of "rechts" thans 0,02 pro cent LONDEN Sherlock Holmes blijft Engelands grootste detective ook al heeft hij in werkelijkheid nooit bestaan en is zfn schepper al haast een halve eeuw dood. Nog altijd worden er dagelijks zo'n vijftig a zestig brieven bezorgd in de Londense Baker Street num mer 221B, het adres dat Conan Doyle, de schrijver van de Sher lock Holmes-boeken, heeft gege ven van de flat waar de beroemde speurder detective en zijn onaf scheidelijke vriend dr. Watson he ten te hebben gewoond. In feite is dit het adres van het hoofdkan toor van de Britse hypotheek- maatschappij Abbey National. Alle brieven worden keurig beant woord door de 27-jarige Chris Bazlington, die door de hypotheek- maatschappij speciaal voor dit karwei in dienst is genomen. Toen de Amerikaanse politie naar stig op zoek was naar Patricia Hearst, de ontvoerde dochter van de Amerikaanse krantenmagnaat, kwa men er talloze verzoeken van over de Oceaan of Sherlock Holmes de zaak niet ter hand wilde nemen. Datzelfde gold ten tijde van de Watergate-affaire en toen de Amerikaanse vakbondsman Jimmy Hoffa spoorloos verdween en zelfs bij de recente aanslagen op het leven van president Ford. „We betalen al uw onkosten", schreef een man uit Florida, „u bent de enige die ons nog kan helpen". Raadsels Zo gaat het de hele dag door. De brieven komen uit alle delen van de wereld, behalve uit Engeland zelf. Sommige mensen willen persoonlijke dingen weten van de grote speurder, zoals welk merk pijptabak hij rookt en waarom hij voor al zijn verdiensten nooit door de koningin in de adelstand is verheven. Het overgrote deel van de brieven bevat echter verzoeken om hulp in raadselachtige zaken. „Geachte heer Holmes, ik roep uw hulp in om de glfmoord op mijn tante op te lossen. De politie hier blijft volhouden, dat het een ongeluk is", schrijft een man uit de Amerikaanse staat Wisconsin. Het zijn niet alleen burgers die Holmes om raad vragen of met hem willen praten. Enige tijd geleden arriveerde er in de Baker Street een brief van een Amerikaanse brigadier van politie, die schreef: „Ik ben een van uw grootste bewonderaars. Binnenkort kom lk naar Londen. Misschien kunnen we elkaar tegen die tijd treffen om een drankje te drinken". In zijn functie van „privé-secretaris" van Holmes besteedt Chris Bazling ton dagelijks vele uren om goede antwoordbrieven op te stellen. „In de meeste gevallen schrijf ik terug dat de heer Holmes het te druk heeft met een bepaalde zaak en daardoor zelf niet terug kan schrijven of dat hij in zijn buitenhuis in het graafschap Essex bezig is met zijn geliefde bijen". Geen foto's Behalve volwassenen zijn er ook veel brieven bij van schoolkinderen die werkstukken maken over Sher lock Holmes. Het wonderlijke is dat zij niet geloven dat hij echt bestaat, wat veel volwassenen wel doen. „Ik probeer zo min mogelijk de illusie te verstoren. Er zijn echter mensen, die een foto-met-handtekening vra gen. Die .mensen antwoord ik altijd dat Holmes nooit iets tekent en dat hij zich ook nooit laat fotograferen. de aard van zijn werk" "egt zijn privé-secretaris. Er zijn slimmeriken die proberen de detective of dr. Watson te verrassen door persoonlijk in de Baker Street nummer 221B aan te kloppen De portier van de hypotheekmaatschaD- pij, een echte uitgestreken Engels man, verwijst deze mensen óf naar de privé-ijjecretaris óf stuurt hen beleefd weg met een speciaal handboek, getiteld: „De onsterfelilke Sherlock". Waarom maakt de hypo theekmaatschappij niet voor eens en voor altijd een einde aan de Sherlock Holmes-mvthe? Heel eenvoudig, mijn beste Watson. Sherlock Holmes is de berie publiciteitsstunt die het bedrijf ooit heeft gehad. DEN HAAG Politie en veilig heidsdienst in Zuid-Korea maken zich schuldig aan een systematische marteling van dissidente Koreanen. Onder de regering van president Park Tsjoeng-Hee, die in 1961 bij een militaire staatsgreep aan de macht kwam, staan de burgers van dat land bloot aan willekeurige ver volging, verdachtmakingen en inti midatie. Tot die conclusie komt een missie van Amnesty International die het afgelopen voorjaar een bezoek bracht aan Zuid-Korea. Het rapport van de missie werd deze week uit gebracht in een Nederlandse verta ling onder de titel „onderdrukking in Zuid-Korea". De uit 1961 daterende anti-com- munistenwet wordt niet alleen ge bruikt tegen communisten, maar te gen iedereen die kritiek uit op de regering, zich inzet voor de rechten van de mens, of bijvoorbeeld een pleidooi tegen de doodstraf houdt, onbepaalde tijd worden vastgehou den zonder dat een aanklacht tegen hen wordt ingediend. Advocaten die als verdediger optreden van politie ke verdachten worden bedreigd, e- venals hun gezinnen. Hun documen tatie wordt in beslag genomen, ge tuigen a decharge worden niet toe gelaten en wanneer de advocaten pro testeren tegen de gang van zaken riskeren zij langdurige gevangenis straffen en uitzetting uit het beroep. Het gevolg is dat, bij een toenemend aantal politieke gevangenen steeds minder advocaten bereid gevonden worden de verdediging op zich te ne men. Volgens de laatste gegevens waren er in 1974 in Zuid-Korea 1.100 po litieke gevangenen. Sindsdien is een deel van hen vrijgelaten, maar een nog veel groter aantal arrestaties verricht. Vooral sinds de communis tische machtsovername in Indo- China is de onderdrukking in Zuid- Korea verhevigd, onder het mom van de nationale veiligheid aldus de Britse jurist Brian Wrobel, die met de Deense chirurg Eric Karup Pe- dersen van 27 maart tot 9 april Zuid- Korea bezocht. De missie van Wrobel en Pedersen heeft veel tegenwerking ondervon den van de Zuidkoreaanse autoritei ten. Mensen die de missie had willen ontmoeten, onder wie studenten die verklaringen van martelingen had den afgelegd, werden met vrachtwa gens vol Seoel afgevoerd door „een excursie naar het platteland". Ex- parlementsleden die afspraken met de missie hadden, werden gearres teerd of kregen huisarrest. Het bezoek, dat president Giscard d'Estaing van Frankrijk vorige week aan Moskou bracht, werd geken merkt door een vreemde onderbre king van enkele dagen. Die werd door het Kremlin aan een verkoudheid van Brezjnew toegeschreven, maar een blad als de gezaghebbende „Frankfurter Allgemeine Zeitung" aarzelde niet deze storing in het onderhandelingsverloop te zoeken in politieke onenigheid en te spreken van „een koele, onheuse bejegening van de Franse president". En dat viel te meer op, omdat het een gast betrof „uit een land waaraan het Kremlin steeds byzoridere aandacht heeft besteed". Nu had president Giscard, kort na rijn aankomst, in een toost gezegd, dat de ontspanning slechts zou kun nen gedijen wanneer de ideologische strijd aan beide zijden verminderd zou worden. Waarom nu die bitse reactie van de kant van de gast heren? Volgens het Westduitse blad, omdat er sinds maanden achter de schei-men in Moskou een worsteling gaande is over de taktiek by het uit voeren van de ontspanningspolitiek. Brezjnew zou voorstander zijn van toenadering tot het Westen geduren de de komende twaalf tot vijftien Jaar; in die periode zou Moskou de eigen economie en militaire macht zoveel mogelijk moeten versterken om dan, in het midden van de jaren '80, het bereikte overwicht uit te buiten. Maar die, omstreeks het mid den van 1973 opgestelde plannen zijn als het ware in een stroomver snelling geraakt door de economi sche crisis in het Westen, de Ame rikaanse terugtocht uit Vietnam, de opmars van het communisme in zuid-Europa, kortom door „het ver val" van het kapitalistische Westen. Tegen deze achtergrond, die een veel kortere periode van groeiend communistisch overwicht lijkt te voorspellen, werd het verzoek van de Franse president om verzachting van de ideologische strijd als aanmati gend ondervonden, omdat Giscard daarmee zinspeelde op de commu nistische ondemijningstaktiek en de lompe onverdraagzaamheid tegen over andersdenkenden. Tot zover de „Frankfurter Allgemeine". Duidelijk is, dat Moskou zich al gekrenkt voelt als de Franse president een punt ter sprake brengt, dat als een logisch gevolg van de overeenkomst van Helsinki beschouwd mag worden. Nog eens overduidelijk is daarmee tot uiting gekomen wat het Kremlin wérkelijk nastreeft: de andere partij het vrije Westen moet géven, Moskou néémt slechts. Nu is dit voor 'n ieder, die geen oogkleppen draagt, beschimmelde koek en het mag dan ook onbegrijpelijk heten, dat iemand als Giscard zelfs ook maar aan de mogelijkheid van een welwillend standpunt van de Sowjetrussische leiding heeft kunnen denken. Voor het Kremlin geldt maar één wacht woord: halen, halen en nog eens ha len. Giscard heeft moeten ervaren, dat die leiding haar ware gezicht toonde. Zelfs het masker van schyn- vriendeiykheid, waardoor zijn voor- gangex-s De Gaulle, in 1966, en Pom pidou, in 1970, zich op een dwaal spoor lieten brengen, is nu gevallen. Bresjnew antwoordde namelijk op de „wenk" van Giscard, dat „détente" allerminst kan betekenen, dat er een einde komt aan de „ideologische wed ijver" tussen Oost en West. En dat betekent niets anders dan dat het Kremlin zyn politiek van spionereni samenzweren, ondermijnen en be dreigen in onverminderde mate Men bedenke, dat Brezjnew in de Kremlinkringen dan nog in zo verre een „gematigd" standpunt in neemt, dat hij tot de „duiven" ge- rekend pleegt te worden, die de (overigens ook naar hun inzicht on ontkoombare) „confrontatie" naar omstreeks 1985 verschuiven. De „ha viken" willen nu dadelijk al een harde lijn tegenover het Westen vol gen en van samenwerking niets we ten. Op die groep zou Brezjnew kortgeleden een overwinning hebben behaald, waardoor het conflict met Giscard in een des te merkwaardiger licht komt te staan. Want het af zeggen van een gespreksronde met de Franse president, het uitstellen van een tweede en het versnellen van Giscard's vertrek met enige uren wordt algemeen gezien als een wel overwogen diplomatiek affront, zo als 't Amerikaanse weekblad „News week" het formuleerde. Welnu, als de „overwinnaar" al tot zo'n gedrags lijn tegenover zijn gast besloot, wat dan te verwachten van de „ortho doxen", die nu nog hetonderspit hebben moeten delven, maar, na Brezjnew heengaan, de touwtjes mogelyk in handen zullen nemen? Die haviken blijken, ondanks hun minderheidspositie, reeds nu zoveel invloed te hebben dat zy de triom ferende Bresjnew sterk konden be- invloeden en elke „toegeeflijkheid" en wat stelt die dan nog voor! konden verhinderen. Die haviken in het Kremlin moeten toch wel in een onwerkelijk wereldje van wanbegrip leven. Hun uitgangspunt is nog al tijd gelegen in „de ondergang van het kapitalisme", die zich nu zou aankondigen in de economische cri sis in de vrije wereld. Maar wél moet die machtige Sowjet-Unie de bedel- hand ophouden om Jaarlijks miljoe nen tonnen graan van het „sterven de Amerika" te betrekken, teneinde de eigen, door het communisme ge zegende bevolking van brood te voor zien. Maar misschien ook beseffen de haviken maar al te goed dat het de Sowjetrussische dictatuur, ondanks haar geweldige machtsontplooiing niet voor de wind gaat. „Helsinki", bedoeld als winstpunt voor 't Krem lin, ontpopt zich steeds meer als hef boom voor het Westen om de Oost europeanen wat meer vrijheid te brengen, terwijl de vurig begeerde kredieten van „het stuiptrekkend kapitalisme op zich laten wachten. Tegelijkertijd is de eerste aanval op het stategisch-belangryke zuidwesten van Europa (Portugal) op een mis lukking uitgelopen, is Kissinger erin geslaagd door zyn invloed op Sadat een botsing in het Midden-Oosten te verhinderen en papt Amerika in het Verre Oosten weer aan met de Chinezen. Dit alles kan aanleiding zijn geweest voor een nogal geprik kelde stemming onder de op macht beluste dwepers in het Kremlin, een stemming waaraan ook de wat om zichtiger Brezjnew zich niet heeft kunnen onttrekken. Mogelyk ook hebben het toekennen van de Nobel prijs voor de vrede aan Sacharow en het Sacharow-tribunaal in Ko penhagen waar de wandaden van de Sowjetrussische dictatoriale bu reaucraten tegenover de 'dissidenten' overduidelijk in het licht werden ge steld de humeurigheid sterk aan gewakkerd. Want één ding is zeker: alles moet van één kant komen. Het Westen dient zich de 'ideologische confrontatie" zonder morren te la ten welgevallen, maar wie van het Kremlin hetzelfde vraagt, is de kwaaie pier. RL Met ingang van beden wordt de rentevergoeding op een aantal spaardeposito's met vaste looptijd verhoogd: 83/4% (was 8%%) Spaardeposito 7 jaar vast De rente op de overige spaarvormen blijft ongewijzigd. Algemene Bank Nederland

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9