Ook Leiden pikt een mee van offshore-industrie is geen coup te vrezen Tartan Army recht met lommen voor sen vrij ichotland SATERDAG 25 OKTOBER PAOINA IS .berdeen De bom is gebarsten in chotland. Letterlijk. De Schotse xtremisten grijpen naar hun rapens in de strijd voor onafhanke- jkheid. Wordt Schotland een tveede Noord-Ierland? De regering Londen begint er steeds harder uids- jpor te vx'ezen. Want Schotland Een |[erd dezer dagen opgeschrikt door aantal hevige bomexplosies. Itraarmee de aanval werd ingezet op Ichotland's toekomstige levensader: lie pijpleiding, waarmee de olie uit e Noordzee binnenstroomt. De 'artan Army die de verantwoor- jelijkheid voor de bomaanvallen laimde waarschuwde dat dit het jegin was van de strid voor een mafhankelijk Schotland, linnen veertien dagen legde de Tartan Army tweemaal een tijdbom angs de pijpleiding, die British petroleum vanuit het Forties-oüe- aar Peterhead heeft gelegd en fandaar naar de raffinaderij in jrrangemouth. De bommen richtten trnstige schade aan. Veel erger dan je twee bommen, die vorig jaar op jle-'elfde pijpleiding werden gelegd. BP mocht zich nog gelukkig prijzen, jlat er nog geen olie door de ^inleiding stroomt. Dan was de Ichade nog veel aanzienlijker jeweest. pefening "Deze bomaanvallen op de okiepijp- lijn zijn nog maar eenoefening", zo Vertelde een vertegenwoordiger van fle Tartan Army in een telefoonge sprek met de Schotse Daily News. Wij zijn nog aan het experimente- i met de hoeveelheden explosieven tn de vernielingen die ze aanrich ten. We bereiden ons nu voor op i grote aanval op 3 november, als Koningin Elisabeth de kraan van de BP-oliepijplijn officieel opent". De Tartan Army voegde er nog aan toe: „Het volk van Schotland heeft diets te vrezen van de Tartan Army, pngeland verstaat echter maar een pling en dat is geweld". V"j staan '-'aar om op elk moment öat het nodig is in actie te komen", ^ldus de Tartan Army. „Want er nog steeds een paar mannen Over in Schotland, die nog niet gecastreerd zijn. Iedereen weet dat Schotse Nationale Partij alleen Snaar praat over onafhankelijkheid én Schotse olie maar dat ze er biets aan doen. Ze zullen er nog praten, lang nadat het is ppgehouden te stromen". Wat is de Tartan Army? Niemand in Schotland kon me dat precies Ivertellen. „Wij willen er in ieder geval niets mee te maken hebben", zo Ivertelde Rob Tait me, de voorzitter Schotse Nationale Partij in Aberdeen, die langs de officiële weg ivoor onafhankelijkheid strijdt. „Het Ös volgens mij een extremistische [splinterpartij, zoals er hier bijvoor beeld ook namen opduiken als de (Border Clan, de Jacobite Movement en de Scottish Liberation Army". Olieplatformen op zee zijn een minder gemakkelijk doelwit voor terroristen dan installaties op het land. De Tartan Army bereidt zich voor op een grote aanval als op 3 november a.s. koningin Elizabeth de kraan van de B.P.-oliepijpleiding officieel opent. Tijdens de enorme offshore-tentoonstelling en -conferentie, die vorige maand in het Schotse Aberdeen werd gehouden, heeft het Nederlandse bedrijfsleven voor in totaal vijf tien miljoen guldens aan orders afgesloten. Maar er was toch sprake van een zekere te rughoudendheid onder de 25.000 bezoekers. „De kraan is niet dicht, maar staat ook niet wagenwijd open", aldus een vertegenwoordiger van één van de 26 Nederlandse bedrijven, die met een gemeenschappelijke inzending naar Aberdeen waren gekomen. „Je merkt op de hele tentoonstelling iets van terughoudendheid. Er worden wel goede contacten gelegd. Maar er wordt niet doorgestoten", aldus een woordvoerder van een ander bedrijf. „Er is bovendien een enorme concurrentie. Maar ik verwacht dat tegen het einde van het jaar meer orders los zullen komen". ROTTERDAM Er is geen industrie, die de laatste jaren zo snel van de grond is gekomen, als de offshore-industrie. Off shore welke normale sterveling zei dat woord tot voor kort eigenlijk wat het betekent simpelweg buitengaats. Vandaag de dag is er vrijwel geen scheepswerf, aannemer, constructie bedrijf, scheepsvaartonderneming, die niet een offshore-divisie heeft opgericht of die zich niet bij een offshore-groep heeft aan gesloten. De oliewinning op de Noordzee betekende voor het hele be drijfsleven een geweldige uitdaging, waar ontelbare bedrijven insprongen. Maar er valt dan ook heel wat te verdienen in een markt, die in luttele jaren groeide van miljoenen tot de hui dige omvang van een tien miljard gulden. En als er ergens sprake is van superlatieven dan is het wel in de offshore-industrie van cte Noordzee. De grootste, de duurste, de diepste. Maandelijks, wekelijks worden de records gebroken. En nog kan het nog steeds niet op. Is het dan verwonderlijk dat de Amerikanen er vanaf de eerste minuut als de kippen bij waren op de Noordzee? Ze maken er nog steeds de dienst uit. Hoewel de Noren, de Britten en de Nederlanders fel opkomen. Het is een grote concurrentieslag. „Een jungle", zoals een kersverse offshore- ondernenter het noemde. Veel materiaal Er komt dan ook het een en ander aan materiaal kijken bij de olie- en gasboringen in de Noordzee. Hef- platformen, drijvende boorplatfor- men, vaste produktieplatformen, boorschepen, kraanschepen, sleepbo ten, bevoorradingsschepen, pijpen- leggers, duikapparatuur, televisiesys temen, slaapkamers, cement, beton, staal, helikopters, buizen, motoren, machinesEn natuurlijk geld, ongelooflijk veel geld. Hoe zit de olie-industrie op de Noordzee eigenlijk in elkaar. Wie zou denken dat de internationale olieconcerns volledig de baas zijn op het water, komt bedrogen uit. Daarvoor gaan de noodzakelijke investeringen hen zelfs boven de pet. In hun eentje kunnen de oliemaatschappijen de zaak finan cieel ook niet aan. Daarom werken ze vaak samen in consortia. Veel materiaal dat nodig is voor het boren en winnen van olie wordt gehuurd. Op een bóoreiland werken dan tientallen bedrijven samen, die elk in een bepaalde taak zijn gespecialiseerd. En dan zijn er de diverse overheden nog. Die bepalen wanneer en waar er in hun deel van het Continentale Plat van de Noordzee geboord mag worden. De oliemaatschappijen mo gen boren. Maar zo gauw ze wat vinden, zegt de staat: ik ga ook meedoen. In Nederland dan altijd voor precies 40 procent. Maar onlangs nog werd bekend dat het 50 moet worden. In Britse wateren eist de overheid straks een aandeel van 51 procent. En in Noorwegen begon de staat aanvankelijk met 40 procent, maar dat percentage loopt nu snel op via 75 procent tot zelfs de volle 100 procent. De omzet van het Nederlandse bedrijfsleven werd vorig jaar op een andehralf miljard gulden door de Export-Financierings-Maat- schappij in Den Haag. Dit jaar zal het naar schatting het dubbele zijn. IHC-Holland Een van de eerste Nederlandse ondernemingen, die zich op de offshore industrie richtte was IHC Holland, een holding van diverse scheepswerven, machinefabrieken en constructiebedrijven, met het hoofd kantoor in Rotterdam. IHC ver wacht dit jaar een omzet van zo'n 500 miljoen gulden in de offshore divisie. IHC is nu gespecialiseex-d in de levering van vier prodiuikten voor olieboringen op zee: boorschepen, hefeilanden, grote drijvende kranen en meerboeien voor mammoet tan kers. Met andere woorden IHC is een van die bedrijven, die het gei'eedschap levert voor olieboringen op zee. Onder meer op het gebied van boorschepen heefit IHC Holland revolutionair werk geleverd. Het probleem met deze boorschepen was, dat ze lastig stil te leggen zijn tijdens proefboringen. Het wei-ken met ankers kostte veel tijd en moeite. „Tegelijkertijd met een Japanse groep zocht IHC naar de oplossing voor de immobiliteit van de boorschepen", vertelt IHC-manager H. J. Jansen. „IHC ontwikkelde daartoe een schip, dat behalve twee schroeven en twee roeren, ook nog vijf dwars door het schip lopende schroef installaties heeft met ver-stel bare schroeven. Het hele zaakje is mechanisch en elektronisch aan de zeebodem gekoppeld door middel van een computer, die reageert op de veranderingen van de positie van het schip en dan ogenblikkelijk commando geeft aan een van de teven schroeven. Zelfs onder de meest bizarre weersomstandigheden blijft dit Dynamisch-Gepositioneer- de boorschip muurvast op zijn plaats liggen, zonder hulp van ankera". IHC heeft nu twee van deze DP-boorschepen afgeleverd, terwijl er tes in aanbouw zijn; drie in Nederland en drie in Schotland. Jongste IHC is een oude rot in het offshore-vak, vergeleken met het jongste Nederlandse bedx-ijf op dit gebied, PSF Offshore Logistics in Rotterdam. PSF werd vorig jaar opgericht door het Nederlandse Pakhoef-concern «en twee Britse bedrijven. Dicht in de buurt van plaatsen op de Noor-dzee waar geboord wordt of waar een pijpleiding wordt aangelegd, heeft PSF een groot bevoorradingsschip liggen, vanwaaruit een ononderbro ken stroom materiaal geleverd kan worden. Directeur van PSF is de vroegere brigade-generaal W. A. (Bill) Clumpkens. „In wezen was het werk bij de landmacht hetzelfde. Het maakt in principe weinig uit of je een leger moet bevoorraden of een booreiland. Bij beide mogen de voorraden niet te groot zijn, maar moeten interrupties in de bevoorra ding zoveel mogelijk voorkomen worden. In de hele oliewereld vind je trouwens veel ex-legerofficieren, vooral Amerikanen en Engelsen". PSF bevoorraadt op het ogenblik met zijn drijvende bevoorradingsba- sis een pijpenlegger in de buurt van de Shetland-eilanden in het Brent- veld. Van diverse werven worden de buizen naar het schip gebracht, zodat het werk zoveel mogelijk zonder vertraging kan voortgaan. „Daar hebben we enorm mee gescoord", aldus de heer Gribnau, hoofd van de afdeling planning van PSF. „Het werk aan de pijpleiding Dit is de zesde aflevering van een serie artikelen over de olie in de Noordzee. De eerste olievondst daar precies tien jaar geleden nu ver oorzaakte een ware goldrush op de Noordzee. Sindsdien stroomden miljoenen dollars, ponden, guldens, franken, kronen in het woelige water van de Noordzee. Nu moet al dat geld er in de vorm van het „zwarte goud" weer uit komen. In deze serie werpt onze ver slaggever Jan Kees Kokke een blik vanuit Nederland, Noor wegen en Schotland op de drukke activiteiten van de in ternationale olie-j et-set op de Noordzee. drie weken voor op het Vloot schepen Een ander Rotterdams bedx-ijf dat dankzij de olieboringen op de Noordzee een enorme activiteit ontwikkelde, is Smit-Lloyd, een gezamenlijke dochter van Smit Internationale, de Holland Amerika Lijn en de Nederlandse Scheepvaart Unie. Smit-Lloyd heeft een vloot van 42 kleine, maar zeer krachtige en wendbare bevoorradingsschepen. Volgnd jaar komen er nog zes van dit soort schepen bij. Smit-Lloyd heeft ongeveer 400 man in dienst. Volgend jaar komen er nog eens honderd man bij. „Wij zien voorlopig nog ruim voldoende werk liggen op de Noordzee", aldus directie-assistent ir. J. Schilling. „Het werkterrein breidt zich steeds verder uit, vooral naar het noorden. We denken ex-over onze dienstverlening te verbreden, door nog andere typen schepen aan te schaffen, zoals bijvoorbeeld pijpen- leggers. Op het ogenblik hebben we het in ieder geval ongelofelijk druk". Andere Nederlandse bedrijven die een goede toekomst hebben gevon den in de offshore-industrie, dankzij de olieboringen op de Noordzee zijn om er maar een paar te noemen: Van Leeuwen Buizen in Zwijnd- recht. Boeles Scheepwerf in Bolnes, De Groot-Zwijndrecht, het inge nieursbureau Heerema, de Hollandse Constructie Groep in Leiden, de Nederlands-Amerikaanse Pijpleiding Maatschappij, Rijn-Schelde-Verol- me, Netherlands Offshore Company. In de Maasvlakte bouwt een combinatie van vier Nederlandse (Bos Kalis, Stevin, Volker en HBG) en drie Britse aannemers een enorm betonnen produktieplatform volgens Nederlands ontwerp. Dit Andoc- platform zal volgend jaar op het Dunlin-veld wox-den geplaatst. Tijdens de enorme offshore-tentoon stelling en -conferentie, die vorige maand in het Schotse Aberdeen werd gehouden, heeft het Neder landse bedrijfsleven voor in totaal vijftien miljoen guldens aan orders afgesloten. Maar er was toch sprake van een zekere terughoudendheid onder de 25 000 bezoekers. „De kraan is niet dicht, maar staat ook niet wagenwijd open", aldus een vertegen woordiger van een van de 26 Nederlandse bedrijven, die met een gemeenschappelijke inzending naar Aberdeen waren gekomen. „Je merkt op de hele tentoonstelling iets van terughoudendheid. Er worden wel goede contacten gelegd. Maar er wordt niet doorgestoten", aldus een woordvoerder van een ander bedrijf. „Er is bovendien een enorme concurrentie. Maar ik verwacht dat tegen het einde van het Jaar meer orders los zullen komen". Thuisgrond British Petroleum die pijpleidin gen heeft gelegd in politiek Mele streken als het Midden- Oosten, maar tok in Altska zit in ieder geval behoorlijk in zijn maag met de risico's die ze nu nota bene op thuisgrond lopen. De oliepijplei- loopt tweehonderd kilometer over land en BP acht het bijna ondoelijk om op elke honderd meter bewaker te zetten. Straks als er hoeveelheid van 400.000 vaten olie per dag door de pijpleiding oomt, de schade van een explosie niet meer te overzien zijn. Het is in ieder geval duidelijk dat miljardeninstallaties van de offshore- en de olie-industrie op en lanvs de Noordzee een aantrekkelijk doelwit vormen voor alle mogelijke terroristische groeperingen; vanaf de Tartan Army tot de Ierse IRA en de Palestijnen. Beschermen Terwijl de bommen op de BP-olie- p:' "-'ding ontploften, kwam toeval lig »•-- 1 «v-ortijd in Glasgow een boek uit over de noodzaak om de Noordzee-olieinstallaties tegen terro risten te beschermen. De auteurs van „De Politieke Implicaties van F dzee Gas en Olie" vinden dat olie-installaties op zee zoals platfor men, veel minder kwetsbaar zijn d n de olieinstallaties op het land zoals raf"naderi1en. pijpleidingen Zs' menen dan ook dat het weinig I z1 -ft de boor- en produktieplat formen op de Noordzee te bewape- r - Bovendien kunnen de olieplat form- stootje velen, ze ziln er tenslotte op gebouwd aldus de sampnstellers van het boek Bovendien zijn ze heel lastig onooee merkt te benaderen. Bewa pende hoornlatformen hebben een tampiiiic dubieus nut, waardoor aanvaller neen maar uitgelikt kun nen worden. Eerst even dit ter geruststelling: het is vrijwel uitgesloten, dat de Amstelveense tandarts Dirk Lubsen en zijn makkers vroeg of laat oprukken naar het Binnenhof om een greep naar de macht te doen! Hun tomeloze passie voor alles wat militair voertuig is, is vol strekt vredelievend, al dragen ze dan oude militaire uniformen en baretten wanneer ze op zondagmorgen in hun pantserwagen, brencarrier, jeap, weaponcarrier of dukw stappen om elkaar op een afgesproken plaats in het land te ontmoeten. Door Wim de Regt Ze zijn met hun tachtigen, enthou siaste sleutelaars, die er een ietwat onwezenlijke vreugde in hebben ou de militaire voertuigen uit de Twee de Wereldoorlog van geallieerde of Toen hij er op een keer de wa gen was intussen prachtig opge knapt een ritje mee maakte, werd hij in Uithoorn ingehaald door een andere Jeep, naar spoedig bleek even eens bestuurd door een man met dezelfde hartstocht voor militaire au to's als Lubsen. De kiem voor een on gebreideld en kennelijk ook aanste- zijn. Auto's uit de tweede wereld oorlog staan op dumps te verkom meren, dat is zonde. Voor een ge ring bedrag word je er eigenaar van, en dan is het verder onze sport om die voertuigen tot hun organieke staat terug te brengen". „Onze vereniging wil mensen met dezelfde hobby met elkaar in contact brengen. „Koffiekletsen" op zondag morgen, zo noemen we onze bijeen komsten. We spreken af in een res taurant met een grote pai-keerplaats geduld op te knappen en in hun oorspronkelijke staat terug te bren gen. Drie jaar geleden hebben ze elkaar héTveraödT contact" met Lubsen op te daar op die parkeerstrook. Spoedig erna vonden vele bezitters van auto's, die zo te zien uit een legerdump afkomstig waren, een briefje onder de ruitenwissers met derlandse Vereniging tot Instandhou ding Historische Militair Voertuigen, kortweg aangeduid als „Keep t-hem Rolling" een toepasselijke naam met een diepere achtergrond. In de oorlog was "Keep them rolling" een wenskreet van de geallieerde militai- nemen. Het effect was verbazend. „Ze hin gen 's avonds al aan de lijn". W.el- dra was de groep uitgegroeid tot een twaalftal legerauto-aanbidders, en ook het ogenblik waax-op de het materieel rijdende te gelederen dienden te worden houden! ten. „Keep them Rolling" was Maar voordat de vereniging offi- ren. cieel werd opgericht, waren tandarts Lubsen en een handjevol anderen al jaren bezig, elkaar te helpen bij het Lubsen probeert een definitie te Waarom persé een vex*eniging? restaureren van oude legerauto's Lubsens liefde voor militaire tuigen is zonder twijfel de oudste den: ,',De opzet is om deze oude voer tuigen in ere te houden, omdat we aan dat materieel onze vrijheid te het hele gezelschap. Als militair danken hebben". Een aardig brokje in Indonesië had hij zich zich bk teru retoriek. De tandarts (reserve-ma- het wél 1961 geworden,... omdat oud roest-bewonderaars Tandarts Lubsen in zijn Daimler pantserwagen. en daar gaan we dan eikaars auto's bewonderen, onderdelen ruilen, tips uitwisselen. Vooral van tips moeten we het hebben, want het wordt steeds moeilijker om onderdelen te vinden". Zelf is tandarts Lubsen de trotse bezitter van een Daimler pantser wagen uit 1943, een snelle, op alle vier wielen aangedreven wagen met een gewicht van 3 ton. Hij wordt bijna lyrisch als hij erover ver telt-. „De wagen heeft de hele oorlog dienst gedaan, ik heb hem in En geland op de kop getikt en hem hier in m'n garage helemaal gerestaureerd. Helemaal compleet is 'ie. Je weet dat de Engelsen stopten met vechten als het theetijd was? In deze wagen zitten nog het originele theeblik, de suikerbus en de brander om het water aan de kook te bren gen Itt alle hoeken van ons land wo nen sleutelaars als Dirk Lubsen die soms jarenlang bezig zijn met het opknappen van legerauto's en -mo toren. De resultaten zijn verbluffend. Geen schroefje of geen moertje of het is origineel, precies volgens het handboek. „Het sleutelen is nog 't minste, maar het zoeken naar de on derdelen dat kost weken, maanden soms. Wij zijn eigenlijk net als post zegelverzamelaars. Die zoeken ook stad en land af. als ze een bepaalde zegel willen hebben". Eén keer per jaar komen alle le den in hun voertuigen naar een reü nieplaats, doorgaans gekozen in een omgeving waar ze naar hartelust in het terrein kunnen crossen. Een par ticulier op oefening. Lubsen had die opmerking kennelijk verwacht. „Wij hebben tot nu toe weinig aan de weggetimmerd, uit vrees om weerstanden op te roepen. Met mili tairisme heeft onze vereniging niets te maken, helemaal niets, en van Koffiekletsenop zondagmorgen leden van "Keep Them Rolling" treffen elkaar ergens in het land om telkens op nieuw eikaars voertuigen te bewonderen. politiek wil ik geen woord horen. Onze leden zijn hele eenvoudige men sen, geen oud-militairen of zo. Ik en nog iemand zijn de enige veteranen uit Indië". Maar sinds de vereniging gevraagd wordt aan defilé's deel te nemen ontkomen Lubsen en zijn leden niet aan kritiek. "In Vlaardigen zei een jongeman zijn haar hing óp z'n schouders, zo'n links figuur dus dat wij oorlogszuchtige neigin gen idealiseerden. Ik wist eerst niet wat ik terug moest zeggen, maar na dat ik even had nagedacht, antwoord de ik: „Dankzij deze voertuigen en de mensen die erin hebben gezeten, heb jij nu de vrijheid om zulke stomme opmerkingen te maken Ja, dat heb ik toen gezegd". Feit is in elk geval dat „Ke^p them Rolling" een „rijdend heert, dat althans in ons land uniek is. Waar vind je nog een Woestijn- rat. een BMW R 75, waarop onder delen van Rommels strijdmacht door de Sahara trokken, of een Kubel, de Duitse jeep, of een Schwimmwa gen, de Duitse tegenhanger van de dukw? Via dumps zijn ze tenslotte in smeltovens terecht gekomen. Op een aantal na. Die zijn gekocht, op gekalefaterd en worden 'gekoesterd door sleutelaars als tandarts Dirk Lubsen. Ze zijn weer tot in de kleinste de tails origineel op de bewapening na. "Dat hebben we bewust niet

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13