BS versloeg zichzelf al voor duels Bij Mercasol 'beeld' BS terugbrengen CAPELLO NIET TEGEN POLEN O Van BS tot Mercasolvan baas tot baas W/s en f/é/7~ UVS - EDO /-orro ATERDAG 25 OKTOBER SPORT PAGINA 11 I LEIDEN "Ik ben de baas", zei arry Hecker toen hij zich begin kptember aan de basketballers van [s Leiden voorstelde. De 27-jarige merikaanse vrijgezel uit Washing- bn (die in de VS een trainersloop ban daarvoor had opgegeven) wist plgens eigen zeggen waaraan hij ji Leiden begon toen hij de coaching an de op onfrisse wijze vertrokken 'appas overnam. Hij wist dat hij jtet een paar juniorspelers zou moe- en beginnen, besefte dat het Vrij spel moeilijk zou worden. Nam de uitda ging toch aan, omdat hij als honkbal ler van Lottgering Schoten van Hol land was gaan houden. "Voor mij was het dè gelegenheid om hier ook na de zomer nog te blijven. En ik dacht dat ik met hard werken wel wat zou kunnen bereiken. Ik hou van basketbal, wilde BS de fundamen ten van het spel bijbrengen". In de tumultueuze periode die volgde trok niemand zijn trainers talenten in twijfel. Zijn "omgangs talenten" echter wel. "Hij is een dic tatoriale coach die maar weinig in spraak kan dulden", zegt teamma nager Henk Reekers. "Slechts twee dingen zijn belang rijk", stelde Hecker. "Winnen of verliezen. Ik geloof niet in morele overwinningen". Toen de punten uitbleven in door Hecker als te hard ervaren wedstrijden, de professio nele coach Leidse desorganisatie bemerkte en de armlastige club niet aan zijn wensen kon voldoen, volgden conflicten. De door blessu res van Stol en Wallaart toch al uit- Door Paul de Tombe Foto's Holvast gedunde spelersgroep raakte Aad van den Nieuwendijk daardoor kwijt ("Mijn basketballoopbaan is nu toch echt afgelopen"). Aanvoerder Peter de Jong wilde aanvankelijk alleen nog op uitno diging aan uitwedstrijden deelnemen toen hij in eerste instantie te "licht" was bevonden. Vanuit zijn Ameri kaans basketbalopvatting, die hij niet los kon laten, botste Hecker op de organisatie die fouten maakte. Zon der sponsor, in een kritieke financië le toestand, leek BS vooral bij uit wedstrijden "stuurloos". Het deed de deur dicht voor de fel ambitieuze Hec ker, die teleurgesteld ontslag nam. ("Mijn carrière is te belangrijk"). Na een periode, waarin hij BS ver dedigen had geleerd, zonder dat het team de kracht bezat om zelf tot winst te komen, en Hecker tijdens duels emotioneel geexplodeerd was. "Wat het coachen betreft is er re delijk werk verricht", meent hij zelf, wijzend op de cijfers. "Van een ver lies met 40 punten tot aan een keer winst. Van een ploeg waarom ge lachen -weird, werd BS een [team dat respect afdwong". Zijn emotionele explosies, die hem de greep op zijn spelers deden verliezen, verklaart hij elders. Teammanager Reekers zegt daarover. "Geen scheidrechter deug de. Ik wil niet zeggen dat ze alle maal zo goed zijn, maar als de zaalverlichting hier en daar niet deugt, trap je toch ook niet alle lam pen kapot? Dat verwyt ik hem. Hij is geen realist". De in Santpoort wonende Hecker. full-time op basketbal ingesteld, kon zich in ieder geval niet conformeren aan de Nederlandse basketbal-op vatting. Had de wind ook wel erg te gen. Wat dat betreft komt zijn op volger op een gunstiger tijdstip, nu er in Mercasol een sponsor is ge vonden en Ron Schouten (ex-Lions- manager) is aangetrokken voor de organisatie. De 40-jarige Hennie Blom, in Amsterdam werkzaam in de diamant-bewerking, wordt trai ner op part-time basis. Komt ook voort uit de Hollandse school (Lions en recentelijk de damesclub White Stars) Is net ozals Hecker "crazy" van basketbal, "maar ik heb in mijn werk een andere afleiding", met 'n coach-ervaring van 20 jaar. "Mis schien is een groot verschil dat ik uit het Nederlandse basketbal zelf voort kom", zegt Blom. "Hecker kwam uit het mekka van die sport, wilde het misschien zo gespeeld zien als daar. Wij proberen dat alleen maar te benaderen en soms bereiken we iets. Het niveau in spel en organisatie is ten opzichte van vijf jaar geleden hier al verschrikkelijk vooruitge gaan. Dat kon hij misschien niet weten, al had hij natuurlijk wel zijn informaties kunnen inwinnen. Van basketbalidioten, die al die coaches nu eenmaal zijn, had hij die informatie makkelijk kunnen krijgen. Hij heeft het kennelijk niet gedaan. Er zijn veel Amerikanen die hier wèl kunnen werken. Die passen zich aan. Ik heb het idee dat hij het Amerikaanse basketbal te veel op het Nederlnadse heeft ge projecteerd. Je moet ervan uitgaan dat hij goed doelstellingen had, die heeft elke coach, en dat vind ik het jammer voor hem dat hij die niet heeft kunnen verwezenlijken. Wat daarvan de oorzaken zijn moet ik nog uitvinden". Ook de aanvallen der ingestelde Blom beseft voor 'n "moeilijke opgave te staan. Maar ik heb begrepen dat er geen paniek is. Dat de spelers er hard voor willen werken". Op die basis wil hij gaan op bouwen. De verandering is al in de gebezigde taal merkbaar. Van het directe Amerikaans naar het om schrijvende Hollands. Blom zegt: "Ik stel niet dat ik de baas ben, maar men moet wel begrijpen dat er maar één baas kan zijn. Dat kan niemand anders zijn dan de coach". HENNIE BLOM BARRY HECKER SANTPOORT Een basketballesje, gedoceerd door Barry Hecker. „Zorg voor geld, een organisatie, spelers en een coach en je kunt basketballen. Mis je één van die vier zaken, dan gaat het niet, of in ieder geval minder. Ik accepteerdé dat ik bij BS Leiden met een jong team bij een arme club moest werken. Ik accepteerde niet dat er geen pogingen werden gedaan de situa tie te verbeteren. Er is geen enkel excuus voor desorganisatie. Planning heeft niets te maken met het gebrek aan geld en het minste dat je kunt verlangen is dat ervoor gezorgd wordt dat de spelers op tijd zijn voor een wedstrijd. Maar BS versloeg zichzelf al voordat het veld was betreden. HENNIE BLOM: LEIDEN „Toen ik werd benaderd, was mijn eerste vraag: hoe gaan de spelers naar een wedstrijd? Met particuliere auto's? Dat moet dan veranderd worden'. Het was een van de voorwaarden van Hennie Blom, die gisteravond officieel aan de basketballers van Mercasol werd voorgesteld. Die frusterende wetenschap is één (van de oorzaken dat Hecker per 1 november ontslag neemt bij de Leidse basketbalclub. Waarmee hij de eer aan zichzelf houdt. De jonge jAmerïkaan is eerlijk genoeg om o- penlijk toe te geven dat "ze me misschien zelf wel hadden gevraagd jte gaan. als ik was doorgaan met an moeilijkheden te raken met offi cials". Dat was voor hem trouwens voortvloeiend uit het fysieke geweld «at volgens Hecker op de Hol- uandse velden wordt gehanteerd. "Het Nederlandse basketbal is te 'hard", zegt Hecker. "Zeker voor een Amerikaans coach. Ik wilde echt wel kalm blijven, maar elke keer als ik zag dat een van mijn spelers om ver werd gelopen, moest ik reage ren tegen de officials. Die moeten er toch voor zorgen dat zoiets niet gebeurd. Later vond ik he't rot, maar ik kon het niet helpen. Je moet je Ispelers toch laten zien dat je voor 100 procent achter ze staat? Als jij dat niet doet, wie doet het dan? Een ongeschreven wet in basketbal is dat je niemand onder de voet loopt. Zei je daar wat van, dan kreeg je moeilijkheden. Op die ma nier kan ik in Nederland niet werken, alleen al niet om de aard van het basketbal. Je krijgt soms situaties waarin het niet meer om basketbal gaat, maar om een kwestie van sur vival. En die ruwheid komt niet voort uit technisch onvermogen maar eenvoudig omdat de officials dat toelaten. Kun je dat niet veran- I deren, dan zijn er maar twee mo gelijkheid. Of je wacht tot het wel veranderd, of je stopt. Ik wilde niet [wachten, dus stop uk". Hecker vliegt dan ook terug naar de VS, de enige plaats waar basket bal wordt gespeeld waarvan hij kan genieten ("Want ik heb gehoord dat het Nederlands basketbal nog meer een poppenspelletje is vergeleken met dat wat er in de oostblok-lan- j'den wordt gespeeld"). Een land waar hij Leidse ervaringen kan ver- tellen, "die ze daar niet zouden ge- loven. Ik zou over de tijd bij BS een boek kunnen schrijven dat een best- seller zou worden", meesmuilt hij hij geeft voorbeelden. "Eén keer waren er geen ballen tijdens een training, twee keer kwa men spelers te laat bij een uitwed strijd. Ik heb BS de kans gegeven te reorganiseren, maar je moet wel een dwaas zijn om nog vaker je hoofd te stoten. Na de eerste keer vroeg ik om een gesprek om de pro blemen uit te praten. Het zou niet meer gebeuren, het zou beter gaan. En Bingo, in de eerstvolgende wed strijd was het slechter geregeld dan ooit. Daarover kan ik ontzettend kwaad worden. Misschien was het j mijn fout dat ik had gedacht een j full-time manager (en een masseur) naast me te krijgen, maar het was zeker mijn fout niet dat we wedstrij den met te weinig man moesten be- ginnen. Niemand had mij gezegd dat ik het vervoer moest regelen. Dat kon trouwens niet, want ik weet niet eens waar bijvoorbeeld Den Bosch "Ik wil niemand de schuld geven, maar iemand moet daar natuur lijk voor zorgen, daarvoor verant woordelijk zijn. Maar dat is de gro te narigheid bij BS. Niemand is verantwoordelijk. Er zijn teveel ba zen. De communicatie verliep niet direct. Wel met de spelers, niet met de organisatie. Je gaat niet iedere keer iemand van de groep opbellen om iets door te praten en Henk Ree kers was maar een tussenpersoon. De enige met wie ik kon praten, daarom ben ik met hem in conflict gekomen. Want ik ben een doordou wer, ik ben agressief. Ze zeggen wei eens dat je meer vliegen vangt met suiker dan met zout, maar zo ben ik niet. Ik ben emotioneel. Dan ga je weieens op iemands tenen staan als je gefrustreerd raakt. Dat waren die van Henk. Alles wat ik wilde was een normale situatie, ik kon niet lan ger wachten tot die was uitgewerkt bij BS. Ik was serieus genoeg, maar als je enthousiasme niet uithaalt kun je beter ophouden". Hecker wil daarmee overigens niets ten nadele van de Leidse spe lers zeggen: "Zelfs al wisten ze van te voren dat ze zouden verliezen, dan nog waren ze altijd te motiveren. Dat er problemen waren komt om dat je geen regels voor iedereen af zonderlijk kunt maken. Je moet één lijn trekken. Over het algemeen had ik met de spelers een veel betere relatie dan met de mensen erom heen. Ik heb wel gezegd dat ik de beslissingen wilde nemen, maar ik luisterde wel naar ze. Want ik wil de tussen ze staan, ze beïnvloe den met mijn ideeën over basketbal. Veel met ze praten. Dat bleef be perkt door mijn woonsituatie. Toch zijn de spelers vooruitgegaan. Daar heeft de nieuwe coach ook een ba- Barry Hecker: Het Neder landse basketbal is te hard". sis. Ze dénken nu over basketbal, ze willen er hard voor werken. Hij kan dat verder ontwikkelen, al denk ik toch dat hij een moeilijk seizoen te gemoet gaat. Want BS zei maar steeds: een sponsor is het grootste probleem. Maar de vraag is of dat een betere organisatie geeft. Als ik jou een dollar geef, maakt je dat toch geen betere organisator?" WARSCHAU De Italiaanse ploeg zal morgenmiddag in de sleu telwedstrijd voor groep vijf van het Europese voetbalkampioenschap te gen Polen in Warschau moeten aan treden zonder Capello. De aanvaller van Juventus heeft een knieblessure Nederlagen voor volleybalteams BELGRADO De Nederlandse herenploeg heeft gisteren in Belgra do tijdens het Europees kampioen schap volleybal het duel om de ze vende plaats tegen- Oost-Duitsland met 30 verloren. In deze eenzijdige ontmoeting waren de setstanden: 15 9, 157 en 1513. De Nederlandse dames verloren eveneens met 30. In een wedstrijd om de zevende plaats tegen Joegoslavië waren de setstan den: 15—4, 15—7 en 15—7. en moest ook woensdag al de Euro pacup-ontmoeting met Borussia Mönchen-Gladbach missen. De Italiaanse spelers die in Euro- pacupverband hebben gespeeld arri veerden pas gistermiddag in War schau. De plotseling opgekomen dichte mist maakte het donderdag avond laat onmogelijk dat het toe stel uit Rome op het vliegveld van de Poolse hoofdstad landde. Er moest worden uitgeweken naar het 290 ki lometer zuidelijker gelegen Krakau. Gisteren rond het middaguur werd de tocht naar Warschau voortgezet. Hoewel dbor de late aankomst nog niet kon worden getraind en nog enige onzekerheid bestaat over de vonn van de spelers is het waar schijnlijk dat Italië morgenmiddag in de volgende opstelling zal uitko- doel: Zoff; achter: Gentile, Facchet- ti, Bellugi en Rocca; midden: Be- netti. Antognoni en Cuccureddu; voor: Causio, Anastasi en Pulici. ZEIST Nico Jansen, de spits van FC Amsterdam .is door de tuchtcommissie van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst. Jansen kreeg bovendien een boete van 100 gulden en de FC Amsterdam moet de kosten van de mondelinge behan deling van deze strafzaak betalen. Dries Visser van Sparta werd voor één wedstrijd geschorst, kreeg boven dien een wedstrijd voorwaardelijk en een boete van 200 gulden. Kosten van de behandeling voor Sparta. Op verzoek van respectievelijk Am sterdam en Sparta werden de beide zaken gisteravond mondeling behan deld. Jansen had van scheidsrechter Keizer een waarschuwing gekregen WK-judoJapan en Rusland wegens een grove charge op doelman Van der Meeren in de wedstrijd Tel starFC Amsterdam. Visser kreeg van arbiter Mulder de gele kaart, nadat hü AZ '67'er Kees Kist, ter wijl het spel dood was, tegen de en kel had „getikt". BOCHUM Voor de Bundes- liga is gisteravond één duel gespeeld. In Bochum won de plaatselijke VFL van Rot Weiss Esen met 21. Bij de rust was de stand 00. In de eerste minuut van de tweede helft nam Bochum een voorsprong door El- bracht, maar RW Essen kwam vijf minuten later door Hrubesch op ge lijke hoogte. In de blessuretijd sloeig de thuisclub alsnog toe, toen Koper een verdedigingsfout afstrafte. Hij stelt: „Als Je topsport beoef- fent moet dat geregeld zijn. je als coach niet voor ver ballen hoeven te zorgen. Maar als er iets misloopt, moet je we de eerste zijn die het zegt. Veranderingen in de organisatie van een club komen vaak van een coach af. Ik vraag me af of Hecker zijn positie wat dat betreft niet heeft onderschat. Daar kan ik niet over oordelen. Ik kan alleen zeggen dat ik nog nooit zon der ballen heb gestaan. Ik zou uit mijn vel springen als dat wel zou gebeuren". Zo'n reactie hoeft van Blom ove rigens niet verwacht te worden tij dens wedstrijden. De Amsterdam mer, die bij de damesclub White Stars zelf voor een opvolger heeft gezorgd bij zijn tussentijdse ver trek, zegt: "Als ik mijzelf het recht toe zou eigenen de arbiters met ge schreeuw en geblèr tegemoet te tre den, ben ik direct een stukje disci pline in de ploeg kwijt. De spelers zien ook dat ik mijn beheersing ver lies, terwijl je Juist van hen ver wacht dat ze die beheersing wel to- moet begrijpen dat er maar één de Moer baas kan zijn. Als je inspraak gaat geven in de basketbalsport, zou je in een time-out de spelerraad bij een moeten roepen om de situatie te bespreken. Dat kan natuurlijk niet. Een coach neemt alle verant woordelijkheden op zich waar het de technische zaken betreft. De za ken erom heen moeten door anderen worden geregeld". Dat gaat ook gebeuren by Mercasol, waar Henk Reekers en de nieuw aangetrokken algemeen manger Ron Schouten een "koppel" gaan vormen om de organisatie te rege len. Met de komst van een sponsor, coach gloort er weer optimisme bin nen de Leidse basketbalclub Hennie Blom zegt: Toen ik benaderd werd is het me niet mooier voorgesteld dan het is. Er werd gezegd: hier staan we, we hebben twee punten uit dertien wedstrijden. Er worden ook geen directe suc cessen gevraagd, maar wel dat er het volgend seizoen een goede basis is. De lijn die ik voor mezelf heb ge steld ligt scherper. Die geef ik nu nog niet prijs maar ik kan wel zeg gen dat ik coach om het uiterste uit het team te krijgen. Wat de moge lijkheden zijn zal de tijd leren. Het is een planning op langere termijn, waarin dit jaar wordt gebruikt om alles in banen te krijgen". "Ik heb wel voor ogen het beeld kan hebben te krijgen da*- vroeger van werken. Ik ben ook' BS had- Ab ik in het verleden met Lions in Leiden kwam, kwam je in sportieve hel. Zowel door Als coach moet Je een gediscipli neerd voorbeeld geven, vindt Blom. "Want ik ben een voorstander van discipline. Het team zelf maakt uit op welke wijze dat gebracht wordt. Ik eis nooit dat een speler komt trai nen, maar ik verwacht het gewoon - anders ligt hij eruit. Als ik die verwachting niet kan ik niet voorstander van één regel die het hele team geldt. Je kunt groep van 10. 12 mensen geen Publiek; <lat ,nu £™fk°- aparte regels maken. En men klasse apart ZONDAG A.S. AANVANG 14.30 UUR LDWS-LUGDUNUM LDWS-terrein Sportpark „De Vliet" Aangeboden door het „KAAS EN NOTENHUISJE" Bevrijdingsplein 7 Leiden „Zuid-West'' WENEN Japan en de Sowjet- Unie, de twee toonaangevende judo naties, hebben op de tweede dag van het toernooi om de wereldkampioen schappen te Wpnen alle beschikbare gouden en zilveren medailles inge palmd. De finale in het halfmidden- gewicht was een Russische aangele genheid en by de middengewichten moesten Japanners uitmaken wie het •hoogst aangeslagen eremetaal in ontvangst mocht nemen. De Nederlanders kwamen er niet aan te pas. Boersma, Knegjens, Ba- selmans en Essink verloren allen hun eerste partij. Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uwr Hoofdklasse K.N.V.B. opunsui ibb'kondop Leiden tel. 071-769204 ge doelstelling. Hout Wat er daartoe eventueel veran derd zou moeten worden in de spe lersgroep, kan Blom nog met geen mogelijkheid aangeven. "Ik moet de spelers eerst zien trainen voor ik een oordeel over ze vel. Tot nu toe heb ik alleen de scoutingsrapporten nagekeken. Toen vroeg ik me wel gelijk af of Peter de Jong soms een houten been of een houten arm had gekregen. Hij was de man die Lions vorig jaar versloeg, maar als je nu zijn schotpercentage zietWat daarvan de oorzaak is, wil ik te we ten komen. Daarbij zal door alle partijen hard moeten worden ge werkt, want ik ben niet een man die viooltjes uitstort waardoor we weer op een pluche bed vallen. Nee we zul len allemaal hard moeten werken. De coach, het team, de organisatie". Daarbij weet Blom in welke we reld hij terecht komt. Welke maat staven hij moet aanleggen. 'Tk wil de hardheid van het Nederlandse basketbal niet tegenspreken", meldt hij, "maar het gemene vind ik er niet in terug. Vergeleken met de oost-blok landen spelen we trou wens neg erg zacht. Al gebeuren er natuurlijk ook dingen die voor mij niet hoeven. Wellicht heeft Hecker er zoveel moeite mee gehad omdat in Amerika onder prof-regels wordt gespeeld, terwijl hier de Fiba -regels gelden. Daar is bijvoorbeeld een re gel bij waarmee veel coaches en scheidsrechters moeite hebben, waar in veel aan de beoordeling van een arbiter wordt overgelaten. Op het moment dat je achter de tafel zit, kun je die persoonlijke beoordeling niet veranderen. Wel in een gesprek tassen coaches en arbiters, zoals dat vorig jaar heeft plaatsgevonden. Als ik moet kiezen tussen het veld inspringen of een gesprek, kies ik voor het laatste. En wat die hard heid betreft: "laten we a.u.b. niet als oude schoolfrikken gaan spelen".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11