Benelux fe! gekant tegen leidersrol van EG-groten Marokko wil Sahara-mars met bestuur besluiten overname Hypotheken Vorster-Sm ith METRORAMP Israel streeft naar meer zelfbestuur Palestijnen Accijnzen en btw-controle nog niet geregeld Nieuwe Russische pesterijen jegens emigrerende Joden SACHAROW VRAAGT OM VISUM IDINSDAG 21 OKTOBER BUITENLAND PAGINA 9 ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor oHAAhb/Ai \JK BRUSSEL (ANP) De Nederlandse minister-president," drs J. den Uyl, is van mening dat de Benelux de rol moet vervullen van een „tegenwapen" tegen de grote lidstaten in de Europese Gemeenschap die in die gemeenschap een ,,di- rectoriumrol" willen vervullen. De Nederlandse premier zei dat in een gesprek met journalisten, na afloop van de eerste dag van de Benelux-topconferentie in Brussel. (staten in de Europese Gemeen- volgend jaar opneieuw bijeen te ko- schap ontstaat de neiging Beneluxlanden Op korte termijn valt ex geen te treden, aldus de Nederlandse pre mier. Met onze 20 miljoen inwoners zijn we tenslotte bijna net zo groot als Italië. Vandaag praten we over de als eenheid op opening van de Benelux-binnengn Eén ding is tijdens het ministers- i protest komt tegen .dan tót [houding van Frankrijk weet dk nog jniet. Dat moeten we nog toezien", al- !dus Den Uyl. Ook al omdat de Beneluxlanden een sterke handelspartner in de we- [reld vormen is het van toelang dat ze zich hechter groeperen. De drie Be- 'neluxlanden komen na de Verenig de Staten, Duitsland en Japan, de zijn accijnzen op te trekken tot het niveau van Nederland en Belgie, heeft dit standpunt laten varen. Wel wenst het land een overgangstijd, die voor accijnzen op sommige pro- dukten kan oplopen tot vier vijf jaar. (wereld op de vierde plaats wat hun besluit te buitenlandse handel betreft. De Nederlandse minister-pre sident was van oordeel dat machtspositie van de Benelux in Europese 'Gemeenschap „uitge- kelde procedures kan bouwd, geconsolideerd en efficiënter een vereenvoudiging gemaakt" dient te worden. De Be nelux heeft macht, aldus Den Uyl, en wel als gevolg van haar geografi sche ligging, haar economisch be llang („Er kan in de EG niets ge- i'beuren zonder de Benelux en van daar dat de Benelux een machtspo- 1 sitie kan uitoefenen") en haar „po- De Beneluxministers willen echter proberen toch in januari een defi- De parle menten moeten dat besluit dan nog goedkeuren, maar dat kan, volgens minister Duisenberg. in korte tijd. Mc' behulp van technisch ineewik- dan toch het grens verkeer ontstaan omdat er geen accijnscontrole meer zal zijn. Een moeilijker punt dan dat van de accijnzen is dat van de BTW- controle aan de binnengrenzen van de drie landen. Om die controle ach terwege te kunnen laten zouden er eigenlijk in alle drie de landen, voor sische leider dat het duidelijk is dat zijn land en Zuid-Afrika vrienden moeten blijven. Smith's regime is in grote mate van Zuid-Afrika afhankelijk. Naar wordt verwacht zal Smith in Pretoria een verklaring geven voor zijn opmerkin gen van twee weken geleden. PRETORIA (AP) De premiers van Rhodesië en Zuid-Afrika, Ian Smith en John Vorster, zijn giste ren in Pretoria bijeengekomen om te praten over de verkoelde betrekkin gen tussen hun landen. Hoe lang de besprekingen zullen du ren is niet bekend. Smith en Vor stel hadden ieder een aantal minis ters bij zich. De besprekingen zullen Treinramp Een tjokvolle trein zich waarschijnlijk concentreren op gasteren in de ondergrondse de mogelijkheid voor een constitutio nele regeling met de Afrikaanse meerderheid in Rhodesië en strate gische kwesties die voor beide lan den belangrijk zijn. Waarschijnlijk zullen de opmerkin gen ter sprake worden gebracht die wrakstukken Mexico-City tegen de achterkant van een andere trein gebotst. Ten minste 37 personen werden gedood en 60 gewond. De oorzaak van het ongeluk zou een remmendefect zijn. aantal reizigers zat in de moest worden Smith enkele weken geleden deed, en waarin hij Vorster de schuld gaf van de mislukking van de besprekin gen tussen blank en zwart in Rhode- Zuidafrikaanse functionarissen wa ren twee weken geleden nogal ge schokt toen Smith verklaarde uitgezaagd. De ondergrondse werd zes jaar geleden in bedrijf gesteld. De op rubberbanden rijdende treinen vervoeren dagelijks bijna twee mil joen reizigers. Ontploffing Gisteravond is een bom ontploft in het centrum van Stratoana, waarbij zeven personen afwisse- [lltiek evenwicht" (in de EG-landen dezelfde goederen, gelijke BTW-ta- rieven moeten gelden: De ministers hebben de ide? van de gelijkschake ling van de BTW-tarieven al als on uitvoerbaar laten varen. Wel blijven ze bij hun intentie op den duur ook de BTW-controle aan de interne aldus minister Duisenberg. treft men voortdurend ei lend regeringscomtoinaties van so cialisten, christen-democraten en li beralen aan). De Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Brinkhorst, was het duidelijk met zijn premier grenzen te laten vervallen, oneens. „Ik hecht meer betekenis baar zal nog veel studie :aan de materiële terreinen die in de Zij' Benelux aan de orde zijn", zo zei 'hij. Met de Benelux ideologie bedrij ven vind ik te vergelijken met voet- I ballen op een vierkante centimeter, zo zei Brinkhorst. Drs Den Uyl zei in Brussel dat op Ide-eerste dag van de Benelux-rege- 1 ringsconferentie duidelijke resulta ten bereikt zijn op het vlak van de rationalisatie van de Benelux- economische unie. Die rationalisatie ,komt neer op een versterking van [het secretariaat-generaal van de Be nelux. Het initiatiefrecht van de [secretaris-generaal is versterkt, er komt een „afbouw" van het stimu leringscollege van de Benelux en er [komt een beperking van het aan- in de Benelux Hulpploegen proberen slachtoffers te bevrijden uit de verwrongen staalmassa die ontstond, toen in de onder grondse in Mexico City een trein met forensen in volle vaart op een stilstaande trein inreed. de Zuidafrikaanse ontspanningspoli- werden gewond, onder wie twee poli tiemannen. Tien minuten voor de bom, die in een auto was verborgen, ontplofte was er een waarschuwing gegeven. De getroffen politiemannen waren bezig de mensen uit de om geving te verwijderen toen de explo sie zich voordeed. Volgens Smith zelf zijn zijn op merkingen door de Zuidafrikaanse pers buiten alle proporties opgebla zen- Zaterdag verklaarde de Rhode- MEXICO CITY (AP) Een gen terwijl leden tro-trein vol forensen is gisteren ploeg zeiden dat ingereden op een andere trein bij een station in h§t centrum van Mexico City. De burgemeester ver klaarde dat er 32 lijken zijn gebor- JERUZALEM (SP) De Israëlische minister van Defensie Shimon Peres ziet binnen afzienbare tijd mogelijk heden voor 'n grotere zelfstandigheid voor de Palestijnse Arabieren op de werkzaam is. Staatssecretaris bezette westelijke Jordaanoever. Brinkhorst voegde daaraan toe dat Minister Peres verklaarde gisteren mische veranderingen, die volgens te weken door met een beperkt hem de laatste jaren op de bezette zelfbestuur te schermen, westelijke Jordaanoever het leven Over autonomie wil de regering het afgelopen jaar 1500 dagen tijdens de Benelux. "We dat een I streven ernaar dat tot eenderde te verlenen beperken". Ovérleg van de ministers van fi nanciën van Nederland, België en Luxemburg, in de marge van de Be- !tn?lux-regeringsconferentie heeft tot lijkheid" dusverre weinig resultaat opgeleverd, minister De ministers, die de unificatie van bezoek aan Beit Jalla ontwikkeling naar het an een zekere mate van zelfbestuur aan de Palestijnse Ara bieren in Judea en Samaria gaande Sprekend n nieuwe werke- baseerde de Israëlische an Defensie zijn uitspraak op democratische, sociale en econo- de Arabieren hebben beïnvloed. Minister Peres wees in dit verband onder meer op de ni nederzettingen in 1 Arabische gebied, op generatie van jonge intellectuelen en op de verhoging van hun levenspeil. Als bewijs over de westelijke waait noemde h; belangstelling voor de aanstaande verkiezingen en de c aantal gewelddaden extremistische uitim niets horen. Minister Peres merkte op dat Jordanië als gevolg van de an de Arabische topcon- Rabat Judea en Samaria nieuwe nietlanger vertegenwoordigt. Palestijnse Het aldus ontstane administratieve hpt leven hebben verloren, terwijl er 175 gewond zouden zijn. Een woordvoerder van de burge meester verklaarde dat de ene trein stil stond doordat iemand aan de noodrem had getrokken. Uren na het ongeluk was een red dingsploeg bestaande uit politieman nen en rode kruis functionarissen nog bezig mensen uit de wrakstuk ken te halen, waarbij zich gruwelij ke taferelen voor hun ogen ontrol den. Trein no. 10 reed in op de ach terste wagons van trein no. 8, en veranderde deze in een samengeper ste massa oranje staal. Mensen wer den onder stoelen vermorzeld, door boord door ijzeren stangen en tus sen stukken staal samengedrukt. Een gedeelte van het dak van het metro station moest worden verwijderd om bij de wrakstukken te kunnen ko- "Ik hoorde klap", al dus een vrouw die vlakbij het me trostation werkt. "Ik rende naar dient volgens hem door de buit^n maar op straat was alles nor- plaatselijke inwoners te worden maal- Toen 'hoorde al dafc e" de andere wind die opgevuld, aangezien de Palestijnse realiseerde me dat het in het Jordaanoever bevrijdingsorganisatie hiervoor vol- metro-station gebeurd was Ho grote gens de Israëliërs niet in aanmer- Dr- °,ctav10 Hernandez secretaris generaal van de federale overheid, zei dat het metro-systeem zeer ge avanceerd is. "Maar je weet nooit wat er kan gebeuren", aldus Her komt en de joden het leven generaal m het van de Arabieren niet permanent andere willen blijven regelen. In de hoofdstad van de bezette Over twee weken zullen in 57 Gazastrook zal het gemeentelijke nandez- MOSKOU (Reuter) De Russisohe autoriteiten schijnen een nieuwe methode gevonden te hebben om Joden die het land willen verlaten dwars te zitten. De Joodse emigratiébe- weging in Moskou maakt mel ding van gevallen waarbij per sonen die al toestemming had den gekregen het land te ver laten op het laatste moment toch weer hun visum moeten inleveren. Vakov Ladyzhensky, een 31- jarige ingenieur uit Moskou, zei tegenover journalisten in de flat van een van zijn vrienden dat hij begin deze maand op 't vliegveld van Moskou een paar minuten voordat hij met zijn vrouw en kind zou vertrekken de visa moest inleveren. Hij had zijn flat al opgezegd en de bagage vooruitgestuurd. Vijf tien dagen na het gebeuren op het vliegveld, moest hij zich vervoegen bij het visum-kan toor in Moskou, waar hem of ficieel werd verteld dat de ver gunning was ingetrokken. Hetzelfde overkwam An- non Zavoerov, een 26-Jarige metaalarbeider uit de republiek Oezbekistan. Toen hij met zijn broer en hun gezinnen op 2 ok tober op het vliegveld van Tasjkent bij de douane ver soheen ging de reis niet door omdat de visa in beslag geno men werden. De in Amerika geboren Abe Stoller onderging hetzelfde lot. Hij kreeg te horen dat zijn vrouw niet mocht vertrekken omdat zij tot voor twee jaar bij het ministerie van bodemkun de had gewerkt en haar daar opgedane kennis nog "te vers" begin volgend jaar hetzelfde voor de gemeenteraden in de steden gebeurt. De Israëlische minister meent dat er genoeg „verantwoordelijke Arabieren" raadsleden, die door de voornaamste families naar voren zijn geschoven. De voormalige burgemeester van de stad Gaza, Rashad Al-Shawa, die zijn die hun zaken zelf kunnen drie jaar geleden door Dayan regelen. Dan kunnen beperken tot de bescherming bevolking." Nu de politieke activiteit Midden-Oostenconflict na de onder tekening van de Egyptisch-Israëli sche overeenkomst meer tot rust i£ gekomen, zoals minister van buiten landse zaken Allon gisteren beweer- afgezet, zal morgen opnieuw in deze de functie worden geïnstalleerd. Des tijds weigerde Al-Shawa om politie- het ke redenen vluchtelingenkampen in zijn gemeente te integreren. De vluchtelingenstatus zou in gevaar komen als de gemeentelijke diensten zich tot de kampen zouden uitstrekken. de, probeert de Israëlische regering Behalve in Gaza zullen ook in opnieuw gesprekspartners te vinden andere steden in de Gazastrook, om de Palestijnen in het bezette waaronder Khan Yunis de invloed de op korte termijn verkiezingei een miljoen gulden aan prijzen "396 Zareska prijzen: 198 kruissteekkussenpakketten met een winkelwaarde van ca. 19,- en 198 kruis- steekloperpakketten met een winkelwaarde van 35,60 per stuk. Kom pleet met stramien, wol, naald en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo Hengelo (O)". Te winnen In de Nationale Puzxelaktte tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Palestijnse bevrijdingsorganisatie los de gemeenteraden worden gehouden. MOSKOU (AP) De met de No belprijs voor de vrede onderschei den Russische natuurkundige Andrei Sacharow heeft de autoriteiten in Moskou formeel om toestemming verzocht voor een bezoek aan de Noorse hoofdstad Oslo waar hij in december de prijs in ontvangst wil nemen. De Spaanse ambassadeur bij de VN Jaime de Pinies (links onder) aan het woord in de Veiligheidsraad over de situatie rond de Spaanse Sahara. In het midden op de achtergrond luistert de Marokkaanse afgevaardigde bij de VN toe. NEW YORK/RABAT (Reuter, AP) De Veiligheidsraad van de V.N. heeft gisteren de bespreking ver daagd over de kwestie van de Spaan se Sahara, zonder dat er gestemd is over een Spaans verzoek aan de raad. Vandaag gaat het debat verder. Spanje wil dat de raad er bij Ko ning Hassan van Marokko op dringt de mars van 350.000 Marok kanen naar de Spaanse Sahara af te gelasten. Spanje heeft de raad laten weten geen verantwoordelijkheid te nemen voor de gevolgen als de mars door gaat. Spanje ziet de mars als een gevaar voor de vrede. Spanje heeft zich bereid verklaard het gebied, dat rijk is De Marokkaaanse regering heeft te heeft opgeslagen, heeft verklaard meter van de grens met de Spaanse Sahara gebracht. Vandaar gaat men te voet de grens verstaan gegeven dat er in West- Sahara een Marokkaans bestuur zal worden opgezet. Er gaan daarom met de mars ambtenaren mee en ongewapende politie in burger. Aan de zuid-grens persoon lijk te zullen leiden. Op welke da tum dit gebeurt is nog niet bekend. Functionarissen houden het op het komende weekeinde. De lopers worden vergezeld door verklaring uitgeeft, 1 irs te organiseren on- De tocht zal alleen- Spanje - de grens liggen 20.000 Marokkaanse De Algerijnse regering die voorstan- militairen. Op minstens van de lopers volgen Marokkaanse legereenheden, waaronder tanks. De Marokkaanse vertegenwoordi ger in de veiligheidsraad ontkende dat het om een invasie gaat zoals Spanje zegt. "Het is slechts een kwes tie van Marokkanen die vaderland terugkei'en", z stelde verdaging van het debat omdat Marokko niet voldoende tijd punt onafhankelijkheid Spaanse Sahara is, heeft nog geen formeel commentaar op de plannen van Hassan geleverd. Twintigduizend inwoners van de Marokkaanse plaats Ksar-es-Souk, onder wie 2.000 vrouwen, gaan van hun daag als eersten van de 350.000 deel- hij. Hij nemers aan de tocht met vrachtau- Agadir, dat het verzamel- spoedig mogelijk onafhankelijkheid had gehad om zijn antwoord op te verlenen op een wijze die het best de Spaanse klacht voor te bereiden. die zaterdag begint. Uit Agadir worden de deel nemers naar een dorp op tien kilo- 220 ambulances met 474 artsen, hon derd verpleegsters en 500 EHBO'ers. Op andere voertuigen worden 1700 ton voedsel, 2600 ton brandstof en 23.000 ton water geladen. Hier en daar wordt gevreesd dat Spaanse troepen of guerrilla-eenhe den landmijnen zullen plaatsen op de weg van Tarfaya naar Al Ayoen. Het rechtse oppositieblad l'Opinion werd op last van de regering in Rabat in beslag genomen omdat het melding had gemaakt van een on geluk met Den Spaanse legerjeep die ten zuiden van de grens op een landmijn liep. Volgens Marokkaanse functionaris sen is het besluit van Koning Has. irdt ge zegd dat de Spaanse regering het recht van Marokko om het bestuur over de Sahara over te nemen wordt erkend. Duhe Sidna, algemeen secretaris van de Spaansgezinde 'nationale een heidspartij' (Puns) in de Spaanse Sahara, wil gewapenderhand tegen de Marokkanen optrekken. Hij zou birmen enkele uren tien- tot vijf tienduizend mensen op de been kun nen brengen, maar de Spaanse over heid zou voor wapens moeten zor gen. De leiding van Puns heeft een be roep op de Arabische wereld gedaan om de Marokkaanse mars te ver hinderen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9