Spoedig voorstel over geschorste directeur Sociale dienst mogelijk naar gebouw Rembrandt Toch wijk centrum Merenwijk Openbaarheid in de zaak Daey Ouwens 'Wat voor schooiers zijn dat nou Ook buiten singels bouw in principe niet hoger dan 12 meter - "NJ LEIDEN LEIDEN Het lijkt definitief dat er toch een wijkcentrum in de Merenwijk gebouwd zal wor den. De betrokkenen de kerken diverse instellingen voor het cen traal overleg van het buurt- en clubhuiswerk en de afdeling jeugd zaken van het ministerie van CRM hebben gistermiddag in een gesprek met wethouder Tesselaar grotendeels overeen stemming bereikt, zo deelde hij desgevraagd mee. De kerken zullen meebetalen aan de stichtingskosten van het centrum, evenals CRM, mits de Stichting Slaaghwijk er haar onderkomen krijgt. Het is, aldus Tesselaar, zelfs de bedoeling dat nog voor l april de eerste paal wordt geslagen. Maar dan moet er nog één groot probleem uit de weg geruimd worden: men is het nog niet eens over de plaats waar het wijkcentrum gebouwd moet worden. De kerken en de wethou der voelen het meest voor de Ke telmeerlaan, nabij het winkelcen trum waar eerst een sporthal zou worden gebouwd; jeugdzaken en het club- en buurthuiswerk den ken aan een plek midden in de Slaaghwijk. Tesselaar wil nu zo snel mogelijk oon voorstel aan de gemeenteraad doen om een bouwcommissie te formeren. De gemeente zal de bouw voor haar rekening nemen; het is de bedoeling dat het wijk centrum daarna wordt overgedra gen aan een beheerstichting. De mogelijkheid om een deel van het «rezondheidswerk in het wijkcen trum onder te brengen, wordt on derzocht. In afwachting van de totstandko ming van het definitieve complex kan het buurtwerk voorlopig wor den verricht in de Kortimarkt, die voor dit doel door de gemeente is aangekocht. LEIDEN Over twee weken zal de gemeenteraad in een besloten vergadering beslissen of de affaire Daey Ouwens openbaar wordt ge maakt of niet. Hoewel in deze krant diverse artikelen aan deze kwestie zijn gewijd, is hij formeel nog niet van zijn geheimhouding ontheven en behoren raadsleden erover te zwijgen. B. en W. zullen over veertien da gen een voorstel aan de raad hier omtrent gedaan hebben. Het colle ge komt daarmee tegemoet aan een motie van Elzenga (VVD), terwijl ook Du Gardijn (PPR/PSP/D'66) op openbaarmaking aandrong. El zenga wilde dat de zaak voor 3 no- vemblr openbaar zou worden ge maakt. Een probleem is volgens burgemeester Vis, dat daarbij ook toestemming moet worden gevraagd aan de getuigen, die door de on derzoekscommissie Woudstra zijn gehoord. "Niet iedere getuige wist dat. hetgeen hij zou gaan zeggen, openbaar zou kunnen worden", al dus Vis. Het bevreemdde de WD-fractïe, dat de burgemeester in de gemeen- i teraadsvergadering van gisteravond in het openbaar verwees .naar ge heime stukken en er conclusies uit noemde. Wessels: "Ik mag geen commentaar leveren op uw verkla ring. Dus is uw verklaring overbo dig". Elzenga wees erop, dat hij al bij de begrotingsbehandeling eind '74 op openbaarmaking van de zaak Daey Ouwens had aangedrongen. "Ik mocht er toen niet over praten en moest naar een geheime com missievergadering. Nu citeert U in het openbaar uit geheime stukken. Het bos van openbaarheid en dat van beslotenheid groeien zo steeds meer in elkaar over. Maar het lijkt erop. dat de handel en wandel van B. en W. niet naar buiten mag". Vis er weerde zich met te zeggen, dat de gemeenteraad zojuist had beslo ten om over de procedure, die het college heeft gevolgd, wel in het openbaar te praten en niet over in houdelijke zaken. Het CDA liet we ten de motie van de VVD niet te zullen steunen. Bleije verklaarde: "Ei; zijn teveel zaken, die ook tegen het belang van Daey Ouwens in gaan'. De motie werd echter niet in stemming gebracht, toen de burge meester beloofde dat het college 'n voorstel zou gaan doen. Overigens verzekerde Elzenga dat Daey Ou wens zelf geen enkel bezwaar tegen openbaarmaking heeft. Het VVD-raadslid Wessels merkte op, dat het op dit moment maar om één vraag gaat: was de schor sing van Daey Ouwens op 4 maari 1974 terecht? "Nu wordt gezegd, dat wij moeten beoordelen of Daey Ouwens goed gefunctioneerd heeft of niet. De seconde, dat de schor sing wordt opgeheven, is hij weer directeur van de Groenoordhal. Ik geloof niet dat U een ontslag door deze raad heen krijgt", 'zei hij tot 't college. "Er zullen dan procedures in werking moeten worden gesteld waarbij moet worden vastgesteld of Daey Ouwens geschikt of te hand haven is of niet. Maar dat is een afzonderlijke pro cedure". Burgemeester Vis wilde op deze woorden van Wessels niet ingaan. Dan komen we op een discussie over de schorsing terecht. Dat is zo inhoudelijk dat we die niet bij een openbare discussie over de procedu re kunnen betrekken". Overigens, stemden de VVD-raadsleden Van Duijn en Langerak tegen de motie Du Gardijn 'voor of op 3 december moet het college een definitief voor stel doen», omdat met dit voorstel de mogelijkheid werd opengelaten om de zaak toch in beslotenheid af te handelen. Kwestie Daey Ouwens in december "definitief geregeld" Meer Leids nieuws elders in dezeTtrant Haarlemmerstraat 181 Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers reren en ontwerpen Uw sieraden. het repa- LEIDENVoor of op 3 decem ber 1975 zal het college van B en W een voorstel aan de gemeente raad doen tot definitieve regeling van de kwestie Daey Ouwens, de di- recteur van de Groenoordhal, die al geruime tyd geschorst is. Een motie van Du Gardijn (PPR PSP/D'66), die door vertegenwoordi gers van alle andere fracties was me de ondertekend, werd met vrijwel algemene stemmen dooi de gemeenteraad aangenomen. Eer der had burgemeester Vis laten blij ken tegen een dergelijk voorstel geen bezwaar te hebben. Zij het dat hij wat de datum betreft enige slagen om de arm wenste te houden, om dat in de maand november diverse raadscommissies over de zaak Daey Ouwens en het voorstel van B en W daarover zullen worden geraad pleegd. "We willen de commissies niet in tijdnood brengen", aldus de bur gemeester. Het college van B en W zal in november zijn definitieve standpunt bepalen, zo zegde Vis toe. Op 29 ok tober heeft het college een gesprek met de raadsman van de gemeente in deze kwestie, Van der Horst. Men verwacht dan ook van de commis sie Woudstra de aanvullingen bin nen te hebben op het rapport, dat ze eerder heeft .uitgebracht. Deze commissie is vorig jaar na een on derzoek tot de conclusie gekomen, dat Daey Ouwens ontslagen moest wor den. Nadien hebben B en W om aan vullingen verzocht; voor 6 oktober hadden Woudstra c.s. hun defini tieve rapport moeten inleveren; vol gens Vis is het er nu nog niet, hoe wel de commissie later had beloofd om voor half oktober met haar werk stuk te komen. "Maar we moeten het nu elke dag kunnen ontvangen", aldus Vis in antwoord op vragen van Du Gardijn, die gisteravond een in terpellatie over de zaak Daey Ou wens hield. Het PPR/PSP D'66-raadslid schet ste de voorgeschiedenis van de affai re nog eens, die al zo lang sleept, "dat er veel menselijk leed is ver oorzaakt en schade is berokkend aan de gemeente en het functioneren van sommige diensten", aldus Du Gardijn. Hij memoreerde wanneer de moeilijkheden zijn begonnen: op 4 januari 1974, toen Daey Ouwens op verzoek van B en W met verlof ging. "Twee maanden gingen voor bij. zonder dat er bij een onderzoek naar het functioneren van Daey Ou wens voldoende materiaal voor ont slag naar boven kwam. Op 4 maart 1974 werd de verlofperiode omgezet in een schorsing, die nog voortduurt. Er werd een commissie Woudstra ingesteld, om een diepgaander on derzoek in te stellen. In de periode van maart tot de cember '74 heeft deze commissie op verschillende manieren geprobeerd, om gegevens te verzamelen over het functioneren van Daey Ouwens. Per sonen die betrokken waren bij de verhuur van de Groenoordhal, wer den gehoord. Die 'hoorzittingen heb ben nogal wat kritiek gekregen van Daey Ouwens en zijn raadsman. Blijkbaar was het rapport van de Woudstra (dat in decem- Du Gardijn ber werd aangeboden) ook nog niet voldoende om tot een besluit te ko men, want Daey Ouwens werd op een goed moment verzocht om zich te onderwerpen aan een medisch en psychisch onderzoek. Dat is op 22 en 26 april van dit jaar gehouden en het viel positief voor hem uit. De be slissing bleef nog steeds uit. Intus sen werd in mei aan de raadsman van Daey Ouwens gevraagd om com mentaar te geven op het rapport van de commissie Woudstra. Het is niet duidelijk waarom dat zo laat gebeurde. Waarom moest dat memo randum er komen? Om eventuele ge breken in het rapport Woudstra op tafel te krijgen en op die manier straks steviger te staan tegenover Daey Ouwens? Aan de commissie Woudstra is gevraagd om haar rap port aan te vullen. Waarom pas na twee maanden en niet op korte ter mijn na de verschijning van het rapport?" Du Gardijn herhaalde nog eens dat zijns inziens de juridische zorgvul digheid ten koste was gegaan van de menselijke zorgvuldigheid. "De vraag is of er sprake is van zorgvul dig bestuur, gezien de lange proce dure. Ik vrees dat die lange proce dure Daey Ouwens op zich al een ste vige positie heeft bezorgd in een eventueel ambtenarengeding". Burgemeester Vis, die namens het college antwoordde, vertelde dat B. en W. reeds op 24 januari 1975 aan Daey Ouwens hebben gevraagd om commentaar te geven op het rapport van de commissie Woudstra. "Daar heeft hij geen gebruik van gemaakt. Wel om begrijpelijke rede nen misschien: zijn eerste raadsman werd net door de tweede vervangen. We hebben het dus niet pas in mei gevraagd, maar opnieuw in mei. Op 22 mei hebben we een gesprek ge had met Daey/)uwens en zijn raads man, mr. Verduyn. De heer Verduyn heeft toen te kennen gege ven alsnog commentaar te willen ge ven, naar aanleiding van onze op merking dat sinds 24 januari van die gelegenheid geen gebruik was Burgemeester Vis zorgvuldigheid gemaakt". Verduyn overschreed bij het indienen van zijn commentaar de afgesproken termijn, aldus Vis en kwam op 5 juli met zijn rapport. "Toevalligerwijs brak toen net de vakantie van onze raadsman aan", zei de burgemeester. "Daardoor wa ren wij niet in staat om zo snel te reageren als wij hadden kunnen doen wanneer mr. Verduyn op tijd zou zijn geweest". Op de vraag van Du Gar dijn, waarom het college niet op grond van het rapport-Woudstra had besloten om Daey Ouwens te ont slaan, antwoordde Vis: "De zorgvul digheid die wij in deze zaak betrach ten heeft ons ertoe gebracht om niet zonder meer op dit rapport af te gaan. Wij meenden dat ook de ande re partij moest wrorden gehoord. On ze zorgvuldigheid is juist ook men selijk. Het gaat om een besluit over een aspect van het lot van een mens. Die zorgvuldigheid brengt ons er toe lang met definitieve uitspraken te wachten". LEIDEN U hoeft echt niet bang te zyn voor dat strenge bakste nen pand aan het statige Rapenburg. Weest niet bevreesd voor de parketwacht in poll tie-uniform en voor de jongeman in driedelig kostuum die u in de gang opwachten, vriendelijk en beleefd wijzen zij u de weg. In de stille, holle gang wachten ze op het begin van de rechtzitting en doden de tijd met wat verhalen. Hoe het in Den Haag is, bij de arrondissementsrechtbank; daar komen de zwaar dere gevallen. Uit de wachtkamer komt een „verdachte" en vraagt waar de wc is. De onberispelijk geklede jongeman zegt„Als ze voor moeten komen moeten ze allemaal eerst naar de wc". Laat u niet imponeren door het interieur van de rechtzaal waar op een verhoging de strenge, zwart-gerokte. wit-gebefte heren zitten achter grote bureaus. De kantonrechter is, zo als de officier en de griffier, een gewone huisvader die niets liever wil dan dat het een aangename dag wordt; liefst met een paar spannende, ingewikkelde zaken om thuis te kunnen vertellen. Uw recht is bij hen in goede handen. De snelheidsmaniak die tientallen kilometers te hard reed op de rijksweg, en voor te hard rijden al diverse boetes op zijn strafblad had staan, was maar niet op komen dagen. Hij zal schrikken als hu over de post het vonnis krügt: 225 gulden boete en 4 maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van 2 jaar. Maar ja, dat krijg je met zo'n „minachtende houding te genover de snelheidsbepalingen", ioals de kantonrechter het kwali ficeerde. U kunt dan beter toch maar verschijnen, daar in dat enge pand op het Rapenburg. Nerveus wachten. In de rechtzaal stilletjes in de schoolbanken. Tot de meester u naar voren roept. Bedremmeld staat u achter het hekje, de meester kijkt u fronsend aan. Het Mesta- verkeersapparaat heeft u gesignaleerd. U heeft de boete via de bank willen betalen maar dat gang mis. U bent een van de 200.000 ge vallen die jaarlijks op het bureau van de officier van justitie ko men. In de administratieve draaimolen raakte u bekneld. Zowel de officier als de kantonrechter hebben met u te doen: uw boete van Voor Leidse kantonrechter: 45 gulden wordt verlaagd tot 35 gulden. U zie hoe aardig ledereen daar is, bij het kantongerecht. Veel verdachten verlaten de recht zaal met een tevreden grijns. De makelaar uit Noordwijk moet nog even afwachten of hij tevre den kan zijn. Zijn zaak is aangehouden tot 8 december. Zijn strijd lustige, jonge advocate wilde net zoals de kantonrechter eerst nog wat gegevens hebben van de Noordwijkse politie. V/at was het geval? De kantonrechter leest het relaas van de poli tie op: de verdachte zou door rood licht gereden zijn en met 80 km/u door Noordwijk zijn gesneld. „Nee edelachtbare, daar is niets van waar, helemaal niets. Die agen ten hebben helemaal niet achter mij aangereden. Of ze hebben zon der lioht gereden. En ik ben toen helemaal niet 'staande gehouden. Of ja, »wat verstaat men daaronder? Ik kom met mijn zoontje uit Brabant. Bij Noordwijk moet ik afremmen voor rood licht, maar dat springt dan net op groen zodat ik toch door kan rijden. Ik rij door naar huis en daar stap ik uit Eu dan komt daar politie ach ter mij aan het garagepad op. Voor het eerst zag ik die, toen ze heel hard over de Quarles van Uffordstraat reden. En die politie zegt dat ik door rood licht ben gereden. Nou. dat was niet zo. Het waren twee politiemannen. Als afleidingsmanouvre gingen ze toen onder de auto kijken Kantonrechter: ..Wat voor auto hebt u?" Verdachte: „Een Capri". Kantonrechter: „Maar de politie zegt dat u met onveilige snelheid de kruising bent overgereden". Verdachte: „Wat is onveilig? Er is zelfs helemaal niet gesproken over mijn snelheid. Ze gingen op een gegeven moment weg en ik dacht: wat voor schooiers zijn dat nou?" nE toen kreeg ik ineens een papiertje in de bus Acht december zullen we horen wat die „schooiers" te zeggen heb ben. LEIDEN Ook buiten de singels mag in Leiden in principe niet ho ger dan twaalf meter worden ge bouwd. Dat o.a. heeft de gemeente raad gisteravond bepaald met het aannemen van een nieuwe bouwver ordening. Het raadslid Ham (CDA) Nieuwbouw scholengemeenschap LEIDEN De Sociale Dienst ver huist in de toekomst mogelijk van het gebouw aan de Langebrug naar het huidige hoofdgebouw van de Rembrandt Scholengemeenschap op de hoek Hoge Rijndijk-Burggraven- laan. Dit deelde wethouder Tesselaar gisteravond in de raadsvergadering mee naar aanleiding van vragen van het raadslid Bosch (CDA). De gemeente zal dan in onderhandeling moeten treden met het rijk, dat ei genaar is van het gebouw van "Rem brandt". De lokalen van deze scho- Technisch Bureau A BS POEL reparaties van alle merken stofzuigers en kleine huishoudelijke apparaten Technisch Bureau ABSPOEL Korevaarstraat 16 t/o Fiat- Showroom.. Leiden. Telefoon 071120164. GEEN KOOPAVOND lengemeenschap aan de Van den Brandelerkade hebben nog geen nieuwe bestemming, zo vertelde Tes selaar. De Rembrandt Scholengemeenschap krijgt in de toekomst een nieuw com plex in de Coebel, op grond nabij het Jacques Urlusplantsoen. Daar wordt al zo'n tien jaar over gepraat, maar de bouw van deze school staat nu voor volgend jaar op het pro gramma van het ministerie van On derwijs. In de fractie van het CDA is men met deze ontwikkeling- niet bijster gelukkig, zo verwoordde Bosch gisteravond. De plaats, in Leiden - Zuidwest, is niet gunstig, omdat er daar al een scholengemeenschap is en in Voorschoten bovendien het Lu- cascollege. Bosch vroeg zich af of nieuwbouw feitelijk wel nodig was, gezien .de te verwachten terugloop van het aantal leerlingen. Hij sprak van "kapitaalvernietiging", omdat het huidige hoofdgebouw aan de Burg- gravenlaan weliswaar niet geschikt is. maar de lokalen aan de Van den Brandelerkade zijn nog vrij goed volgens hem. Hij vroeg zich af of renovatie van het hoofdgebouw wel licht mogelijk zou zijn. Tesselaar antwoordde dat ook hij zijn twijfels had gehad over de bouw in Zuidwest, maar hij wasgestuit op 3 overwegingen: een al bestaan de overeenkomst met Voorschoten, een bepaling van het ministerie dat een vestiging aan de Vijf Meilaan of in de buurt aangehouden moest worden en de mogelijkheid dat in Leiderdorp mogelijk een dependance van de Louise de Coligny-scholen- gemeenschap zou worden gebouwd- Het hoofdgebouw van de Rembrandt Scholengemeenschap noemde hij niet meer van deze tijd en het zou qua capaciteit ook na renovatie onge schikt zijn. De nieuwbouwplannen worden afgestemd op 1000 leerlingen, waarvan er al 350 in het gebouw aan de Vijf Meilaan onderdak heb ben, zodat in het complex aan het Jac. Urlusplantsoen plaats komt voor 650 leerlingen. Op het ogenblik heeft de scholengemeenschap tussen de 1300 en 1500 leerlingen. De voorbe reiding moet juist nu beginnen, al dus Tesselaar. omdat het ministerie in augustus van dit jaar nog eens heeft meegedeeld, dat de school voor volgend jaar op het programma staat. Is er geen plan, dan komen andere scholen weer eerder aan de beurt, aldus de wethouder. Het CDA stemde uiteindelijk "met schroom" (zoals Bosch het uitdruk te) voor het voorbereidingsbesluit, dat de bouw mogelijk maakt. Ook al herinnerde hij Tesselaar eraan, dat deze zelf heeft gezegd, datnoodloka- len in Leiderdorp wel niet van de grond zullen komen. Het CDA- raadslid, die erop had gewezen dat voor leerkrachten een onvoldoende afvloeiingsregeling bestaat (en er zullen er in de toekomst minder no dig zijn), kreeg van Tesselaar ook nog te horen, dat deze problematiek in een commissievergadering op 30 oktober zal worden besproken. Ver der zal het college, op verzoek van Bei jen (PPR PSP D'66) nog eens nagaan in hoeverre van de gemeen te Voorschoten gedaan is te krijgen dat zij een bijdrage levert in de kas ten van de nieuwe Rembrandt Scho lengemeenschap, die vele leerlingen uit Voorschoten zal tellen. was het ermee eens, dat de beper king van twaalf meter voor de bin nenstad zou gaan gelden (was vijf tien meter», maar wilde voor het gebied tot 100 meter buiten de sin gels de norm van vijftien meter stel len. 'Twaalf meter buiten de sin gels is belachelijk", zei Ham. "Lei den zou daar niet alleen van ande re steden afwijken, maar ook van dorpen". Ham vreest moeilijkheden bij een al te stringente beperking en het argument dat voor een aan tal gebieden buiten de binnenstad be stemmingsplannen gelden, die de bouwhoogte bepalen, overtuigde hem niet. Hij wees op een bouwplan van de Protestants-Christelijke Woning bouwvereniging in het Morskwar- tier, dat voldoet aan de hoogte, die het- bestemmingsplan toelaat maar toch op bezwaren stuit. Binnen de fractie van de PvdA was Van der Horst, die bekend staat als een liefhebber van grote, hoge gebouwen, de enige, die twaalf me ter "belachelijk laag" vond, zelfS voor de binnenstad Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) was het daar niet mee eens: "Het is niet de be doeling om van de stad een schotel te maken. Het is ook niet de be doeling om alles te slopen wat ho-' ger is dan twaalf meter. Het blijft? mogelijk om een ontheffing te krij gen en toch hoger dan twaalf meter te bouwen Het is alleen niet meei* vanzelfsprekend dat dat gebeurt". Van der Horst stemde tegen dié ene bepaling van de bouwverorde ning; de CD A-fractie tegen de gehe le verordening, toen bleek dat het voorstel van Ham niet werd aange- Werk rondom Doorbraak opgang LEIDEN De uitvoering van het bestemmingsplan Herengracht- Zijlsingel gaat langzamerhand haar beslag krijgen. In dit meest oostelijke deel van de binnenstad, dat grotendeels is kaalgeslagen, zullen grotendeels woningen te rugkomen. Zo is de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren bezig met de bouw van een jlat op de hoek Lang estraat-W aar d- kerkplein-Herengracht, tegenover het Gewestelijk Arbeidsbureau. De gemeente is begonnen met de aanleg van noodstraten en riole ringen in het gebied tussen He rengracht en Zijlsingel. Deze werkzaamheden zullen tot onge veer juni 1976 duren. Het gedeelte tussen Oosterkerkstraat en Nieu we Rijn is het eerst aan de beurt. Zo wordt op dit moment de Oran- jggracht ihet gedeelte tussen de Oosterkerkstraat en Groenesteeg) onder handen genomen (zie Joto). een miljoen gulden aan prijzen Een geweldige EMPO LASSIE FAMILIE FIETS ter waarde van 310,-, geschonken door EMPO RIJWIELFABRIEK H.B. Emsbroek B.V., Vorden. Te winnen in de Nationale Puzzelakile t.b.v. Nationaal Fonda Sport Gehand rapten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3