LEIDSCH DAGBLAD HERREMA OPGESPOORD Franco ernstig ziek Huis met ontvoerders en gijzelaar omsingeld 011211 vandaag Rampjaar scheepsbouw Gaswolk boven Botlek Ontsteking van de hartkleppen LEIDSCH 8 DAGBLAD Laboratoriumonderzoek wijst uit: Twinkellampjeszijn tamelijk gevaarlijk Flat- en wijkantennes „Ridderveld" voldoen niet aan eisen PTT VERWACHTING VOOR 1976: ONTSLAG VOOR 122 MAN BIJ SPINNERIJ DINSDAG 21 OKTOBER 1975 OPGERICHT I MAART I860 34762 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ROTTERDAM (ANP) Een lekkende leiding "bij Akzo zoutchemie aan de Welplaatweg in de Botlek heeft vanmorgen vroeg voor een forse wolk van het gif tige gas vinylchloride ge zorgd. De wolk werd door de noordoosten wind over Ro zenburg naar de Noordzee gevoerd zonder acuut gevaar voor de omgeving op te le veren. Volgens een woordvoerder van het bedrijf ontsnapte het gas als bestanddeel van een mengsel met onder meer zwavelzuur uit een xoaar- schijnlijk door roest aange taste leiding. De leiding heeft volgens Akzo niet langer dan tien minuten gelekt en in to taal één d twee ton vinyl chloride laten ontsnappen. De zwaardere gassen i?i het mengsel werden ter plaatse neergeslagen door een auto matisch in 'werking getreden Sprinklerinstallatie. Wel liet het bedrijf direct de Botlek- weg langs de fabriek sluiten voor het verkeer. Om kwart over zes, ruim twee uur na het ontstaan van het lek, werd de weg weer openge steld. Alle instanties in de Rijn mond kregen groot alarm. De keuringsdienst van waren constateerde uit metingen dat de gasivolk geen direct gevaar voor de bevolking op leverde. Volgens de Rotter damse politie en de keurings dienst is er ongeveer twintig ton vinylchloride de lucht in gaan. Het gas is giftig en brandbaar. Foto: Een patrouillewagen van de politie voor het ter- rem van Akzo Zoutchemie in de Botlek, waarboven de gas wolk duidelijk zichtbaar is. ZUIDLAREN De paarden op de Zuidlanense paar denmarkt, de grootste van Europa, worden niet weg gegeven, en daarom mag je ze wel in de bek kijken. ROTTERDAM (SP) In vele duizenden Nederlandse huikamers zijn gezellige "twinkellampjes" in gebruik, die blijkens een onderzoek het onafhankelijk handelslabo- nen opleveren. In een glas met gekleurde vloeistof gaan "glittertjes" bewegen als de lamp brandt. Een uiterst gevaarlij ke situatie ontstaat als het glas barst. De gekleurde vloeistof is De fabrikant bestrijdt de uitslag van het onderzoek. Hoeveel twinkellampen er jn om loop zijn, is niet duidelijk. Eerst deelde de fabrikant mee dat in drie jaar vijftigduizend lampjes zijn ge maakt die via grossiers, winkels, wa renhuizen en een postorderbedrijf hun weg vonden naar de consument. Later zei hü omwille van commer ciële motieven te hebben overdre ven: de produktie zou pas een jaar Veel bewolking Veel bewolking rond 6 graden (Opgemaakt te 11.15 uur) Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 5 nov. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214t Leiden, MADRID (AP) Het Spaanse staatshoofd generaal Franco is ern. stig ziek, zo hebben zegslieden in Madrid vanochtend bekend gemaakt. Het 82-jarige staatshoofd lijdt aan ontsteking van de nartkleppen. Het directe gevaar zijn leven munique's de nacht den bedwongen. Franco was al enige dagen herstel lende van een stevige griep, die hem afgelopen vrijdag dwong een kabi netszitting voortijdig te verlaten. De artsen meenden, dat het hei-stel goed vorderde, toen zich nieuwe ernstige complicaties voordeden. Deskundigen verklaren, dat deze complicaties dc ergste bedreiging voor zijn leven vormen sinds juli 1974, toen een blocdstolling in een been hem bijna noodlottig werd. Toen was hy genoodzaakt voor een periode van 40 dagen de macht over te dra gen aan zijn aangewezen opvolger Prins Juan Carlos de Bourbon. Het Zarzuela-paleis van de 38 Ja rige prins heeft nog geen commen taar willen leveren op de jongste ont wikkelingen in de gezondheidstoe stand van het staatshoofd. Wel is be kend gemaakt, dat een afspraak, die de prins voor vanmiddag had, werd afgelast en dat de prins voortdurend bil de hand blijft. Dat is ook het geval met premier Carlos Arias Na varro, die zich permanent ophoudit im zijn bureau in het centrum van de etad. De telefoonverbindingen van DUBLIN (Reuter/AFP/AP) Dr. Tiede Herrema, de Nederlandse fabrieksdirecteur die achttien dagen geleden in Ierland werd ontvoerd, is opgespoord. Zijn ontvoerders hou den hem nog gevangen in een inmiddels door politie en mili tairen omsingeld huis in Manosterevin, ongeveer 65 km ten zuidwesten van Dublin. De politie onderhandelt met de ont voerders over de vrijlating van de Nederlander. De intensieve jacht op de ontvoer ders en hun gijzelaar begon gister avond laat de eerste vruchten af te werpen. In de buurt van de plaats waar vanochtend de schuilplaats werd ontdekt, arresteerde de politie in Tullamo:-e twee broers tijdens een wegcontrole, zoals die de laatste twee weken intensief door geheel Ierland plaats vond. De aangehoudenen re den in een auto, die volgens de politie waarschijnlijk ook gebruikt is door Eddie Gallagher, de man die door de politie het brein achter de ontvoe ring wordt geacht. Hoe deze aanhou ding heeft geleid tot de vondst van do schuilplaats heeft de politie, die erg karig is met mededelingen over de zaak, nog niet medegedeeld, maar een politie-officier verklaarde, dat dit wel het begin is geweest van de opsporing. Afgesloten op gang zijn en er zouden vijfdui zend lampen zijn verkocht. Wie zo'n lamp bij het postorderbedrijf van Ter Meulen heeft gekocht, krijgt eerst een briefkaartje met een waar- ratorium Verwey ernstig gevaar kun- schuwing in de bus, daarna komt een chauffeur aan de deur om de lamp op te halen. Men krijgt bovendien zijn geld terug. "In twaalf maanden tijd hebben wij per duizend lampen, één klacht ontvangen. We nemen echter geen de huid, bijt enkel risico, aldus directeur G. ter is brandbaar. Meulen. De Consumentenbond en de re dactie van het consumentenblad "Koopkracht" werden ingelicht. Zonder de uitslag van een ander laboratoriumonderzoek er tegenover te kunnen stellen, is de fabrikant het met de uitkomsten van het han delslaboratorium oneens. Hij vindt de actie van Ter Meulen "zeer aan gedikt". Wel kondigde hij aan een veiliger lamp op de markt te zullen brengen. de buitenwereld met het El Prado Paleis, waar Franco ziek ligt, zijn alle voor het normale gebruik afgesloten. gezondheidstoe- l Franco zullen worden uit- 'Belang fiets is groter dan van openbaar vervoer DEN HAAG (ANP/SP) Het is belangrijker eerst voorzienin gen voor fietsers te treffen, dan het openbaar vervoer te verbeteren. Dit verklaarde van middag ir. G.R. de Regt, chef van de verkeersafdeling van de ANWB, tijdens een lezing op de verkeerstechnische leergang 1975 van de ANWB. Hij wees erop, dat 'het streven naar een groter fietsgebruik in onze steden goed past in een beleid naar selectie ver autogebruik. Uit veel onder zoekingen blijkt, volgens ir. De Regt, dat de fiets en de brom fiets veel eerder aanvaard wor den als vervanging voor de auto dan het openbaar vervoer. Ing. P.M. de Brogt zei van middag tijdens dezelfde leer gang, dat ook buiten de bebouw de kom maatregelen nodig zijn voor het openbaar vervoer. Hij denkt hierbij aan speciale bus wegen, busstroken en voorkeurs behandeling bij verkeerslichten. Ing. De Brogt wees erop, dat voor zowel de reiziger als het vervoersbedrijf een snelle en re gelmatige rit van belang is. De maatregelen, die de snelheid be vorderen, zoals groter motorver mogen, sneller instappen door meer deuren en voorverkoop van kaarten, worden volgens ing. De Brogt teniet gedaan door het stilstaan bij verkeerslichten. Nederland krijgt een nieuw systeem voor wegnummering van autowegen. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat, die dit vandaag heeft meegedeeld tijdens de opening van de Ver keerstechnische Leergangen van de ANWB, zei dat de eerste fase eind 1976 zal zijn voltooid. Er wordt begonnen met de zogenaamde A-nummering van de autosnelwegen die zoveel mo gelijk doorlopende routes aan geeft. Elke autosnelweg in Ne derland wordt voorzien van een eigen A-nummer: de autosnel weg Amsterdam- Maastricht bij voorbeeld wordt genummerd met A2, die van Utrecht naar Gro ningen met A28. Een andere belangrijke ver nieuwing heeft betrekking op het aantal plaatsnamen op weg wijzers. Waar dat verkeerstech nisch noodzakelijk is zal een derde plaatsnaam op de rdch- tdngsborden worden aange bracht. Het plaatsje Monasterevin werd vanochtend hermetisch van de bui tenwereld afgesloten. Later legde de politie een cordon om het blok hui zen. waarvan vermoed werd dat de ontvoeders er zich ophielden. Ze kerheid daaromtrent kreeg men pas, toen het huis met de ontvoer ders zelf omsingeld was. Al betrek kelijk korte tüd nadien wisten agen ten in het huis zelf door te dringen. Daarbij werden schoten gehoord. Het is niet bekend of er ook slacht offers zijn gevallen. Volgens een regeringswoordvoerder wordt Herre ma in het huis gevangen gehouden door een man en een vrouw. De daders hadden zich met Her rema op de bovenste verdieping ver schanst toen de onderhandelingen tussen ontvoerders en hoofdinspec teur van politie John Fleming be gonnen. Voorwaarden Het is niet bekend gemaakt, welke voorwaarden de ontvoerders onder de nieuwe omstandigheden stellen voor de vrijlating van Herrema. Tot dusver hebben de Ierse autoriteiten alle eisen onvoorwaardelijk van de hand gewezen, en niets wijst er op dat zij thans wel zouden zwichten. Op de foto in de perska mer van de luchthaven Schiphol links dr. Mungra (VHP) rechts oppositielei der Lachmon. 9 De Surinaamse oppositieleider Lachmon, heeft zyn bezwaren om voor het Kcninkrijks-debat naar Nederland te komen, toch maar over boord gezet. Hy zal echter wel wat wijzigingen indienen. Van premier Den Uyl verwacht hy spij kers met koppen: „Hy heeft er maar voor te zorgen dat de grond wet op tijd klaar is", was zpn oor deel gisteren op Schiphol PAGINA 7 O De VPRO begint binnenkort aan een nieuwe rubriek die Machiavelli zal heten. Daniel de Lange, die voor de serie een introductiefilm maakte, is er van overtuigd dat het Machiavellisme ook in de politiek van vandaag nog voortleeft PAGINA 7 De top van de Benelux, die gis teren in Brussel vergaderde, heeft ernstige bezwaren tegen de leiden de rol die de „groten" in de Euro pese Gemeenschap willen spelen PAGINA 9 PSV-er Adrie van Kraay (22) „Tegen Ruch Cliorzow behouden der spelen" PAGINA 11 In Alphen a. d. Rijn ALPHEN AAN DEN RIJN "Er is in Ridderveld op een vrese lijke wijze geknoeid met de aanleg van antennes. Voor installaties die pas een jaar oud zijn, moeten we al een compleet nieuwe installatie aan brengen, omdat er gewoon geschar reld is. Zo zijn er vorig jaar 300 wo ningen van het ABP gereed geko men. Daar moeten we de installatie ook helemaal vernieuwe wel iets over de kwaliteit. Aldus gisteravond de directeur van de water- en Jachtbedrijven in Alphen, W. J. Nieuwland (tevens be stuurslid van woningbouwvereni ging "Alphen aan den Rijn" en van "Sodea", de stichting achter de aan leg van kabel-tv in Alphen). Hij zei verder: "we hebben nog niet één flat- of wijkantenne in Ridderveld gevonden, die wel aan de PTT-eisen voldoet". Dit kwam naar voren tijdens een gisteravond in wijkcentrum "De Ba naan" georganiseerde vergadering. De aanwezige bewoners besloten aan het eind van die bijeenkomst om sa- ROTTERDAM (SP) De Neder- moeilijke positie van de scheeps- landse scheepsbouwindustne bouw zijn er al: het Rijn—Schelde ivacht in 1976 een rampjaar. De Verolme-concern overweegt men met de Belangenvereniging Ridderveld een enquete te houden naar de behoefte aan kabel-tv. Vol gens de meesten van de ongeveer 90 aanwezigen is het merendeel van de Ridderveldse (flat)bewoners tevre den met de huidige tv- en radio-ont vangst. De Alphense rechtswinkel, gaat nu uitzoeken of in zo'n geval de flatantennes kunnen blijven staan. Dat zegt Volgens een voorlopig oordeel van de rechtswinkel is zoiets mogelijk, als meer dan 50 procent van de flatbe woners dat wil. UTRECHT (ANP) De produk tie van de spinnerij van Blyden- stein-Willink NV in Enschede zal worden beëindigd. Dit betekent ont slag voor 122 personeelsleden. De weverij in Enschede blijft wel ge handhaafd. De directie heeft meegedeeld, dat de sluiting van de spinnerij nood zakelijk is in verband met de aan houdend slechte situatie in veel sec toren van de textiel- en confectle- industrie. Het concern, waarbij nu in totaal 1015 mensen werken, gaat in de komende maanden samen met de overheid de toekomstmogelijk- werkgelegenheid Scheepsbouwmeesters in Nederland heden bekijken van de weverij in 50.000 man komt op de tocht te scheepsbouwconcern worden geboekt. Tot nu toe zijn voor RSV worden pas af te stoten. Het grootste (Cebosine) heeft dezer dagen e notie" voor de regering telt. Ter Apel, dié 105 personeelsleden de komende tijd nauwe lijks opdrachten binnengekomen. Ook de werkgelegenheid van nog eens 50.000 mensen uit de toele veringsbedrijven aan de scheeps- gen. Het is geenszins uitgesloten dat afgerond. Dat is op verzoek nister Lubbers Zaken gebeurd. wacht. Naar verwachting zal vooral de middelgrote scheepsbouw (30000 werknemers) de grootste klap krij- delijk op het financiële vlak. deze categorie van scheepsbouw weten dat zij grote aantallen werknemers zullen gaande vorme moeten worden ontslagen en bedrij- met name op het gebied van De eerste tekenen van de uiterst ven zullen moeten worden gesloten. verkrijgen van orders. Met de vakbonden is een sociaal Economische Plan uitgewerkt voor de werkne mers die in Enschede moeten af vloeien. Volgens de heer L. Doeve van de Industriebond CNV was dit plan "rekening houdend met de om standigheden bij Blydenstein-Wil- link" voor de bonden aanvaardbaar. De betrokken personeelsleden wordt de keus geboden tussen een het uitkering ineens of een aanvulling van de werkloosheidsuitkering. hebben Inmiddels laten bereid zijn tot ver samenwerking.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1