VOOR BEWONERS ALMERE STAAT KERK AL KLAAR I DM- wordt PT1NAAR r. gefundeerd uitgebreid Wordt U maar goed ziek Pater Arnold Janssen werd zalig verklaard Dialoog noodzakelijk voor bisschop van nu Waterverbruik dit jaar tien procent gestegen onderdeel jjjinland tenen jjjj1t1' i^apcwiucii w ui iit amsterdam? mmi-provmcies DINSDAG 21 OKTOBER PAGINA 15 Over een jaar vestigen zich de eerste bewoners in Almere- haven, de eerste wijk van de grote stad die achter Pampus in de IJsselmeerpolder Zuidelijk Flevoland moet verrijzen, en een deel van de bevolkings-overloop uit de Amsterdamse agglomeratie moet opnemen. Voorzover ze kerkelijk zijn treffen de overlopers bij aankomst reeds aan een rooms- katholiek geestelijke (de bisschop van Haarlem heeft nu reeds een vicaris benoemd) en een protestantse dominee. Die dominee zal hervormd of gereformeerd zijn maar voorlopig leder, van beide kerken onder zijn Maatschappelijke instellingen hebben hulp van kerken nodig UTRECHT (ANP) De instellin gen voor maatschappelijke dienstver lening kunnen het njet alleen af. De problemen zijn te groot. De kerken moeten haar aandeel in de oplos sing ervan bijdragen. Aldus een dei- conclusies van de diaconale verga dering der Nederlandse Hervormde Kerk dit weekeinde in Utrecht. De heer G. J. Kroef. voorzitter Van 'n protestant christelijke instel ling voor maatschappelijke dienst verlening te Gorkum, wees erop, dat men van kerkelijke zijde te ge makkelijk en te snel heeft meege werkt aan de veralgemenisering van der kerkelijke instellingen voor maat schappelijke dienstverlening. Dat heeft bij veel werkers een ge voel van onzekerheid veroorzaakt. Directeur C. Schot van de stich ting maatschappelijke dienstverle ning Westland beklemtoonde 71a n ook, dat de rol van de kerken in de maatschappelijke dienstverlening ze ker niet is uitgespeeld, maar juist vraagt om nieuwe bezinning. Deel neming der kerken aan de dienstver lening is noodzakelijk, niet de finan ciële en bestuurlijke deelneming van voorheen, maar in de vorm van open maar niet vrijblijvende relaties. hoede nemen. De instanties van de 3 kerken die zich met de opbouw van. kerkelijk leven in de nieuwe stad bezig houden vinden in principe dat er moet worden gestreefd naar een zo hecht mogelijke samenwerking. Er is gesticht een „Platform Almere", waarin de contacten tussen de grote drie (en eventueel ook andere) kerken kunnen plaats vinden. Het ligt in de bedoeling te komen tot bouw van een kerkelijk centrum waarin protestantse en r.k. kerk diensten kunnen worden gehouden. Dit kerkelijk centrum zal als een van de eerste gebouwen van de stad gereed moeten zijn, omdat na de eerste bewoners de bevolking bijzonder snel zal groeien. Een probleem is natuurlijk, dat men de toekomstige bewoners niet kan raadplegen voordat ze er zijn. Toch moet er wat klaar staan als ze komen. Op het ogenblik wordt een plan voor een eenvoudig kerkelijk centrum bekeken, maar het zal toch ook een gebouw moeten zijn waarmee de toekomstige Almeerder christenen nog alle kanten uit kunnen. Datzelfde geldt voor de hervormd- gereformeerde samenwerking. Men heeft ideeën over 'n federatie van beide kerken in Almere, afgekeken van de toestand in Lelystad. Daar zijn de samenwerkingsvormen weer geïnspireerd op die in het naburige Dronten. In Dronten is die samenwerking gegroeid onder de bewoners zelf. Dat het zo in Lelystad ook is gelopen, kan niet anders dan een meevaller worden genoemd. In de Bijlmermeer is het heel anders gegaan. Daar is men begonnen met een so( sche gemeente die zo verschrikkelijk solidair was met de gemeenschap dat er voor veel christenen onder de bewoners geen herkenningspunten Niet zo lang geleden hebben de hervormden in de Bijlmer dit experiment in de ijskast gezet. Waarschijnlijk terecht, maar op een manier die andere kerken van de ene dag op de andere in grote moeilijkheden bracht. Gereformeerden en roomsen zijn in de Bijlmer vanaf het begin een andere weg gegaan, die van herkenbaarheid van de kerk in de betonnen onherbergzaamheid van de woongebouwen. (De Bijlmer is ook daarom een geval apart omdat het er wordt beheerst door een paradoxaal samengaan van anoni miteit en dorpspolitiek). De gereformeerde synode is vorige week akkoord gegaan met de plannen voor Almere, maar liet zeer nadrukkelijk uitkomen dat voor de toekomstige bewoners alle mogelijk heden moeten bestaan om als zc er eenmaal zitten hun eigen weg te bepalen. SI Westduitse theoloog Naar schatting 12.000 meest jonge mensen hebben zaterdag deelgenomen aan de „One way day", die in de Utrechtse jaarbeurshallen werd gehouden. Op de bijeenkomst -preekte evangelist Ben Hoekendijk de komst van Jezus. ROME (DPA) Paul Paulus de zesde heeft zondag op Wereld missiedag in de Sint Pietersbasi liek de stichter van de congrega tie van het gezelschap van het goddelijk woord, beter bekend als de missionarissen Van Steyl in Limburg, pater Arnold Janssen, zaligverklaard. Pater Janssen werd in 1837 in Goch in 't Duitse bisdom Mun ster geboren. Op 38-jarige leeftijd stichtte hij zijn congregatie, die later met twee congregaties van zusters werd uitgebreid. De drie gezelschappen tellen op het ogen blik bijna 10.000 leden die in 35 landen werkzaam zijn. Met pater Janssen is zalig verklaard Josef Freinademetz. die in 1852 in Zuid-Tirol was geboren en in 1878 ingetreden in de nieu we congregatie. Hij vertrok via Hong Kong naar China, waar hij tot zijn dood 29 jaar later missio neerde. De paus verklaarde verder za lig de Oostenrijkse gravin Maria Theresa Ladochowska, die leefde van 1863 tot 1922. Zij stichtte de Afrikaanse missiecongregatie van sint Petrus Claver, een Span jaard. Tenslotte verklaarde de paus de vroegere bisschop van Marseille, Charles Joseph Eugene de Ma- zenod zalig. Deze stichtte een vrouweaicongregatie VATICAANSTAD (CIC) Het der de symposion van Europese bisschop pen heeft krachtig de noodzaak van de dialoog in de uitvoering van het bisschoppelijk ambt beklemtoond. Aan dit symposium dat zat. werd af gesloten met een geconcelebreerde eucharistieviering in de st. Pieter en een audiëntie bij de paus, namen 75 Europese bisschoppen deel, die ruim 900 bisschoppen vertegenwoordigen. Voor Nederland namen kardinaal Al- frink en bisschop Möller van Gro ningen eraan deel. Kardinaal Poma, voorzitter van de Italiaanse bisschoppenconferentie hei- haalde bijna letterlijk wat kardinaal Wojtyla uit Polen op de openings dag had gezegd, toen hij verklaarde, dat het voor een bisschop noodzaak is steeds bereid te zijn tot de dia loog en tot vernieuwing in de geest van het tweede Vaticaanse concilie. Deze tijd eist van de bisschop een nieuwe wijze van ambtsuitoefening. Hij ontkomt met aan de dynamiek van verandering welke deze tijd kenmerkt. Vernieuwing is noodzake lijk willen geloof en kerkel. gemeen schap existentiële werkelijkheid wor den. De dialoog tussen bisschop en zijn diocessianen is noodzakelijk om dat deze gemeenschapvormend werkt en het geloof doet groeien, aldus kar dinaal Poma. kerkelijke leeropdracht ontnomen DUSSELDORF (KNA) Bisschop Tenhumberg van Mühster heeft de theoloog een Canonist Horst Her mann aan de universiteit van Miin- 'ster de kerkelijke leeropdracht (mis- sio canonical ontnomen vanwege diens boek "Ein unmoralisches Ver- haltnis". In dit boek valt de theoloog de gegroeide kerk-staatverhouding in West- Duitland aan. Horst Hermann geeft als zijn mening dat de kerk hier door wel grote macht heeft verwor ven, maar tevens grote schade heeft geleden, zelfs in een mate, dat de theoloog over de kerk spreekt als 'n "wolvenpak". Bisschop Tenhumberg heeft ge bruik makend van het concordaat van 1929 de Noordrijn-Westfaalse minister Rau van wetenschappen verzocht om voor Horst Hermann een andere theoloog te benoemen. Het concordaat houdt namelijk de mo gelijkheid open, dat theologen, die onderwijs geven aan priesterstuden ten of toekomstige godsdienstleraren, door de staat vervangen moeten wor den, wanneer zij zich tegen de kerk opstellen of dwalingen leren. Het optreden van bisschop Ten humberg tegen de Münsterse theo loog heeft onder hoogleraren en theologiestudenten verzet uitgelokt. Prof. Hermann zelf heeft tegen de bisschop een rechtszaak aangespan nen. In zijn toelichting heeft prof. Hermann uitvoerig uiteengezet, waar om en op welke punten de bisschop naar zijn mening discriminerend te gen hem is opgetreden. Het is overigens nog niet zeker, dat minister Rau gevolg zal geven aan het verzoek van de bisschop, om dat deze moet aantonen, dat de be trokken hoogleraar inderdaad aan de voorwaarden voor ontslag voldoet. In ieder geval zijn de maatregel van de bisschop op zijn verzoek aan de miniister voor het bestuur der so cialistische partij in Noordrijn-West- falen alsmede voor de liberale frac tie in het parlement van de deel staat aanleiding geweest om een doorlichting van het concordaat uit 1929 te vragen. Beroepingswerk Hervormde Kerk: bedankt voorZij- derveld A. Tromp te Daarle, voor Musselkanaal H, Faas te Appelscha. Geref. Kerken: beroepen te Den Haag - Loosduinen C. Padmos te Maasland, te Rotterdam-Kralingen kand. J. M. P. van Vliet (beroep aan genomen). Geref. Gemeenten: be dankt voor Tricht - Geldermalsen R. Boogaard Leiden. LEIDEN Is er een aantal Zuid hollandse waterleidingbedrijven, waaronder de Leictae Duinwater Maatschappij (LDM), bezig om de produktiecapaciteit een ongefundeer de uitbreiding te geven? Op die vraag kan volgens de stichting "Het Zuid- holl. Landschap" bevestigend wor den geantwoord wanneer gekeken wordt naar de uitbreidingsplannen die er bestaan. In een brief aan de vaste tweede-kamercommissie voor Milieuhygiëne, becijfert de stichting dat de waterleidingbedrijven in Lei den, Den Haag en het Westland be zig zijn om de afzet van hun pro- dukt. op te voeren van 67.5 tot 205 milj. kubieke meter water per Jaar Men wijst daarbij op een recent ar tikel in het blad "Energie en water", waarin geconstateerd wordt dat voor het eerst sinds jaren geen stijging van het waterverbruik is geconsta teerd in 1974. "Het huishoudelijk gebruik nam zelfs iets af" zo staat in het artikel. De stichting vindt een dergelijke constatering niet te rijmen met de uitbreidingsplannen die bijvoorbeeld de LDM voor de komende jaren heef t Volgens het Zuidhollands Land schap overweegt het Leidse bedrijf door de bouw van een inlaat en pomp station aan de oever van de Wijde Aa de capaciteit op te voeren van 15 via 25 naar 40 miljoen kubieke meter water per jaar, om in de stij gende behoefte aan water te kun- "Aanvankelijk", aldus de stichting, "dacht de LDM aan een terrein in de Veenderpolder in de gemeente Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht zijn geslaagd voor het doc toraal examen rechtsgeleerdheid P. C. van As Alphen aan den Rijn) en P. L. R. Wefers Bettink (Wasse naar). Alkemade, nu zoekt zij een vesti gingsplaats in de Frederikspolder ten oosten van Hoogmade in de gemeen te Wouibrugge". Het Zuidhollands Landschap is bang dat met name het pompstation het landschap zal ont- Een andere vrees die men koes tert is dat de laatste onbedorven duigebieden zullen worden gebruikt Voorstel over spreekrecht niet-raadsleden LEIDEN Van het colllege van B en W is een voorstel te ver wachten over de vraag of aan niet- raadsleden spreekrecht kan worden gegeven in openbare vergaderingen van de gemeenteraad. De afdeling Leiden en omstreken van de Jon geren Organisatie Vrijheid en De mocratie (JOVD) heeft daarover een brief naar de gemeenteraad gestuurd, waarin een pleidooi is gehouden voor het spreekrecht voor niet-raadsleden. De JOVD sprak daarbij niet alleen over raadsvergaderingen, maar ook over commissievergaderingen, waar uit CDA-fractieleider Driessen de conclusie heeft getrokken, dat de liberale jongerenorganisatie kenne lijk niet goed weet hoe het er in Leiden toegaat: niet-raadsleden mo gen in commissievergaderingen soms hun mond al open doen. Bo vendien, zo vroeg Driessen zich gis teravond in de gemeenteraad af, waar om heeft de JOVD niet haar wen sen kenbaar gemaakt via de verte genwoordigers van de WD, die in de commissie zitten, waarin een wij ziging van het reglement van orde voor gemeenteraadsvergaderingen (al) wordt voorberied? Waaruit bur gemeester Vis weer de conclusie trok, dat Driessen kennelijk niet op de hoogte is van de structuur van de JOVD: "Er bestaat geen enkele or ganisatorische band tussen de VVD en JOVD", aldus de (VVD-) burge mees ter. voor de waterwinning in de naaste toekomst. LDM-directeur ir. C. de Jong is het met de kritiek van het Zuidhollands Landschap op de "po litiek" van de waterleidingbedrijven niet eens. De conclusie dat het wa terverbruik in de toekomst op onge veer gelijk peil zal blijven is vol gens hem op zijn minst voorbarig. "Vorig jaar is er inderdaad een stil stand gekomen in het al vele jaren toenemende gebruik van drinkwater, maar dit jaar zitten we al weer een flink stuk hoger. Dat ligt zo rond de tien procent. Het drinkwaterver bruik zal zich in de toekomst- waar schijnlijk wel stabiliseren", zo ver- .waoht de LDM-directeur, "maar op dit ogenblik is het beslist niet het ge val. De voorgenomen bouw van een inlaat en pompstation aan de Wijde Aa is volgen hem in de eerste plaats om iets te doen aan de kwa- litiet van het water. Pas op de twee de plaats komt de uitbreiding van capaciteit. Directeur De Jöng: "De kwaliteit van het oppervlaktewater is de laat ste jaren steeds slechter geworden. Daarom kost het ons steeds meer moeite om drinkwater van een goe de kwaliteit af te leveren. Tot dusver wordt het water waarmee de duinen bevloeid worden niet voorbehan- deld. Om dat straks wel mogelijk te maken is de capaciteitsuitbreiding aan de Wijde Aa noodzakelijk. Over de precieze plaats van het pompsta tion wordt op het ogenblik nog over legd met de betrokken gemeenten en de provincie. De laatste visie is op dit ogenblik de Frederikspolder Voor een uitbreiding van het duin gebied van de LDM voor de winning van drinkwater behoeft volgens di recteur De Jong geen vrees te be staan. "We hebben met ons beschik bare duingebied praktisch de maxi male grootte bereikt. Er kan hoog- 'stens hier of daar nog een klein hoek je bijkomen, maar dan zitten we aan de top". In de brief aan de kamercommissie schrijft het Zuidhollands Land schap ook dat er plannen be staan voor een fusie van de Leidse Duinwatermaatschappij, de Duin Water Leiding van Den Haag en de Westlandse Drinkwatermaatschap pij. "De directies van de drie be drijven hebben reeds bepaalde af spraken gemaakt, die voor buiten staanders niet bekend zijn", aldus de stichting. Reactie van LDM-direc teur ir De Jong: "Op een fusie is zo wel door het Westland als door Den Haag aangedrongen. Wij willen graag eerst orde op zaken stellen in ons eigen bedrijf. Van gemaakte af spraken onderling is nog geen spra ke. Wel bestaat er een technische samenwerking met Den Haag wan neer dat nodig is". De provincie in Zuid-Holland beoogt nog altijd een concentratie van de waterbedrijven tot stand te brengen. In het noordwesten van de provin cie gaat het om zeven bedrijven en in het westen om acht bedrijven waar onder de LDM en DWL (Den Haag). Bij de begrotingsbehandeling werd door GS nog melding gemaakt van besprekingen". DEN HAAG <SP) De kans be staat dat de nog op te richten Post bank een onderdeel van de post cheque en girodienst van de PTT op den duur niet in Leeuwarden komt, maar in Amsterdam. Dat blijkt uit vragen die de PvdA-Kamerleden Poppe en Vel- lenga hebben gesteld aan de staats secretaris van Binnenlandse Zaken. Zij wijzen daarbij op een interne PTT-publicatie, waarin voor een vacature er de aandacht op wordt gevestigd zodat bij realisering van de voorgenomen stichting van een Postbank met een mogelijke ver plaatsing naar Amsterdam reke ning moet worden gehouden". De kamerleden leiden daaruit af, dat de Postbank- in tegenstelling tot de rest van de Centrale Direc tie van de PTT-niet naar het noor den van het land gaat in het kader van de spreiding van de Rijksdien sten, maar naar de hoofdstad. De oorzaak daarvan zou kunnen worden gezocht in het feit dat func tionarissen van de Postbank veel vuldig contacten dienen te onder houden met andere financiële in stellingen in Amsterdam. LEIDEN Het hoogheemraad schap van Rijnland is tegen een op deling van de bestaande provincies in nog kleinere eenheden, zoals door het ministerie van Binnenlandse Za ken is voorgesteld. In een door GS van Noord- en Zd-Holland gevraagd commentaar op de plannen voor de vorming van 26 mini-provincies zegt Rijnland dat het toezicht op Rijn land door vijf provincies-nieuwe- stijl een doelmatig waterbeheer bij na onmogelijk zou maken. Rijnland zegt reeds nu de moeilijke bestuurlijke gevolgen te ondervin den van het feit dat het onder twee provincies (Noord- en Zuid-Hol land) ressorteert. Zouden de reor ganisatieplannen doorgaan, dan zou het hoogheemraadschap komen te liggen in vijf nieuwe provincies: Am sterdam, Haariem-Noord. Leiden, Den Haag en Dordrecht-Gouda. Schaalverkleining van de provincie werkt volgens Rijnland tegengesteld aan de gang zijnde concentratie van waterschappen. De vorming van hoofdwaterschappen wordt noodza kelijk geacht in verband met een doeitreffend kwaliteitsbeheer over het oppervlaktewater. Noodzakelijk lijkt Rijnland in elk geval het tot stand brengen van een waterschaps wet. Daarbij zou mogelijk de invloed var. de centrale overheid op de wa terschappen versterkt moeten wor den. Inbraaktochten DEN HAAG/BODEGRAVEN Een 19-jarige chauffeur uit Den Haag pleegde afgelopen zomer een groot, aantal inbraken en diefstal len die zich ver buiten zijn woon plaats uitstrekten tot in Bodegra- Daar haalde hij een geparkeerde auto weg, die hij voor zijn inbraak- tochten gebruikte. Hiermee kwam hij ook in Leider dorp, waar hij in een winkel aan de Theresiastraat een tuner versterker meenam. De officier van justitie hield het op deze feiten, hoewel er riteerdere strafbare dingen waren uitgehaald. De officier eiste tien maanden gevangenisstraf. waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Vonnis op 31 oktober. Peters en Waal hebben het moeilijk met elkaar LEIDEN De Leidse partijge noten Waal (wethouder) en Pe ters (PvdA-x-aadslid), die behal ve pijprokend ook beiden jurist zijn, plegen elkaar nogal eens in de haren te vliegen, in figuurlijke zin dan. De vinnige toon, die de discussies tussen de twee socialis ten gewoonlijk kenmerkt, mond de gisteravond in de gemeente raadsvergadering bepaald uit in onvriendelijkheden. Het ging daarbij om de vraag of artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening moest wor den toegepast bij de bouw van de nieuwe Rembrandt Scholenge meenschap nabij het Jac. Urlus- plantsoen. Artikel 19 van deze wet geeft de mogelijkheid om een bouwplan uit te voeren, waarbij vooruitgelopen wordt op een nog in te voeren bestemmingsplan. Nu moest de raad gisteravond een voorbereidingsbesluit voor het onderhavige gebied nemen (waarmee aangegeven wordt.dat er binnen een jaar een bestem mingsplan gereed zal zijn), maar, zo wilden B. en W., ook vast ver klaren dat artikel 19 toegepast zou worden. Bei jen PPR/PSP/TT66) voelde daar niet voor: T)e gemeente moet in ieder geval er naar streven dat het bestemmingsplan op tijd klaar is" en diende een voorstel in om artikel 19 nu nog niet van toepassing te verklaren. Peters was het daarmee eens: "Het is de omgekeerde wereld om er zonder meer van uit te gaan dat de ar tikel 19-procedure normaal is. Als artikel 19 regel wordt, dan is dat een verkrachting van de wet op de ruimtelijke ordening". Wethouder Waal vond die laat ste uitdrukking een "te grove aanval op B. en W." "Kent de heer Peters behalve de theorie ook de praktijk? Ik tart hem om één gemeente te noemen, waar wel zonder artikel 19 gebouwd wordt". De wethouder hield daar naast vol dat de toepassing van dit artikel inspraak voor de bur ger niet in de weg staat. "Een bouwplan moet ter visie worden gelegd en er kunnen be zwaarschriften tegen worden in gediend". Peters: "Dus al het opponeren tegen artikel 19 is gewoon flau wekul?" Waal: "Er is ook inspraak bij". Peters: "Maar veel minder dan bij een bestemmingsplan". Waal gaf echter geen krimp, ook niet toen Driessen (CDA) zachtjes voor zich uit mompelde: "Het is minder". Peters «kwaad» tegen Waal: "Ik word er echt een beetje ziek van, dat U gewoon niet toegeeft". Waal (ook kwaad): "Doet U dat dan maar, wordt U maar goed ziek". Het voorstel van Beijen werd met 14-16 verworpen. Het link se programcollege kreeg de steun van WD en CDA en z&g zich ge confronteerd met tegenstand van PvdA en PPR'PSP'D'66 Een soortgelijke stemming deed zich voor bij een vraag in hoeverre te levisie-antennes op Leidse daken kunnen worden toegestaan. Een flard uit de discussie daarover: Peters (tot Waal): "Het is een mooi verhaal dat U daar houdt..." Waal: "Dank U, mijnheer Pe ters". Peters: "....maar het slaat ner gens op".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15