Noordwijk wil gedenkteken voor de dichter A. Verweij Ambtswoning in Woubrugge na drie jaar weer bewoond NOORDWIJK Opsporing verzocht van antieke pomp DR. BRED1ER HOOGLERAAR zwembad Vangrail in Alphen PAGINA 4 DONDERDAG 16 OKTOBER NOORDWIJK De culturele commissie van Noordwijk mist een antieke pomp. Twee van dergelijke pompen staan op het Linden- plein en een derde siert de Voorstraat, vlak bü de Grote Kerk. Maar volgens een insider uit deze commissie zou er in een ver verleden ook zo'n antieke pomp hebben gestaan in ,,De Buurt" van Noordwijk aan Zee. Die pomp is weg en de vraag is nu: waar is hij gebleven? Burgemeester Bonnike wist te vertellen dat de pomp- kwestle al eens eerder in de commissie van openbare werken is aangeroerd. Toen werd de discussie vlug van tafel geschoven. Niet zeuren over die pomp, werd er gezegd. Ofwel: de Zeeërs konden met hun pomp naar de pomp lopen. Het is niet helemaal denkbeeldig, dat die beruchte vierde pomp niet eens bestaat, maar dat de pomp van Zee destijds verhuisde naar Binnen. Nu heeft Noordwjjk-Blnnen drie pompen en Zee niet ééntje. En da's niet eerlijk. De culturele commissie hoopt dat er ergens nog een oude Noord- vrijker rondloopt die zich de pompenkwestie uit het grijze verleden noe- kan herinneren. Dan zou alles opgelost kunnen worden. Er is trouwens nog wel meer antiek zoek in Noordwijk aan Zee. Vóór de oorlog stond er aan het eind van de Hoofdstraat een rijtje huisjes, waarvan er één een erg mooie barometer aan de gevel had hangen. Er waren ook andere fraaie snuisterijen bij, maar toen de huisjes in de bezettingstijd werden afgebroken, zijn deze antiekn spullen ook zoek geraakt. Als er soms iemand weet waar deze ge bleven zijn. zou de culturele commissie het zeer op prijs stellen dat te horen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Eline Charlotte dv J. Dijkstra en C. Schipaanboord; Karlijn dv V. N. M. Peters en J. M. P. van Heugten; Michiel Pieter Cornells zv E. C. M. Priester en G. Boer; Egbert Jan Pieter zv D. van der Vennen en F. Proost. OVERLEDEN: H. J. M. Boelaars (48) vrouw; A. J. Bakkers (67) man. Kaap Verdische eilanden krijgen 12,5 miljoen DEN HAAG (ANP) Nederland geeft de Kaap Verdische eilanden dit jaar en volgend jaar 12,5 miljoen gulden ontwikkelingshulp. Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) heeft dit gisteren beloofd aan een delegatie van de Kaap Verdische eilanden die een driedaags bezoek aan ons land heeft gebracht. Op de Kaap Verdische eilanden die dit jaar onafhankelijk van Portugal werden, heerst een noodsituatie als gevolg van enorme werkloosheid en droogte die nu al zeven jaar duurt. Mogelijkheid tot 250 nieuwe arbeidsplaatsen in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Wan neer de gemeenteraad woensdag avond akkoord gaat met de verkoop van een stuk grond aan de papier maatschappij Amsterdam-West, krijgt Alphen daarmee tweehonderd- vijftig nieuw arbeidsplaatsen. Het gaat om ongeveer vier hectare grond aan de Hoorn. Amsterdam-West is één van de dochterondernemingen van Bühr- mann Tetterode NV. Het is de bedoe ling dat de papiermaatschappij zich samen met drie andere dochteronder nemingen van Bührmann Tetterode in een nieuw complex aan de Hoorn gaat vestigen. Amsterdam-West, met vijftig arbeidsplaatsen, zit nu nog aan de Rijnhavenkade. Met de gemeente is al een koopprijs overeengekomen voor de grond van bijna f 2,8 miljoen. ALPHEN AAN DEN RIJN De hele dag spelletjes, op be zoek aan ziekenhuis Rijnoord om fruit uit te delen op de kinderafdeling (foto) en dan ook nog een officiële opening. De leerlingen van de christe lijke J. P. Sioeelinckschool en de kleuters van Hummel- vreugd vonden het geweldig. Hun nieuwe school aan het Groenoord ging gisteren „echt" open. 's Ochtends hadden de kin deren feest, aan het eind van de middag was er een bijeen, komst voor ouders, leerkrach tenschoolvertegenwoordigers en andere officials„Als nu ook de toegang tot de school rordt afgemaakt.zou het he lemaal geweldig zijn", ver zuchtte ir. J. Brouwer vn?i het oudercomité bij die gelegen heid. Met het luiden van een bel liet. hij de kinderen door een dichtgeplakte deur ren nen. Waarmee de opening een feit was. LEIDEN Aan de Leidse universi teit is dr. D. D. Breitner benoemd tot gewoon hoogleraar in de farma cologie. Het betreft hier een nieuwe leerstoel binnen de subfaculteit far macie. Prof. Breitner (31) studeerde vóór zijn doctoraal examen farmacie (1969) enige tijd aan de University of Strathclyde in Glasgow, Schot land. Op grond van zijn daar ver richtte onderzoek kreeg hij in 1968 de Heinekenprijs, waarna hem een Jaar later de K.N.M.P.-prijs werd toegekend. In 1974 promoveerde prof. Breimer tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen en in hetr- zelfde jaar werd hij docent in de farmacologie aan de Leidse univer siteit. Lezers schrijven R. Vissers Gooi (kaas en G. D. Taekema de GoeiJ en L M. Ier, Daniël C. M. bergen Overdekt Potgieterlaan Getrouwd: J. P. van Buijtenen en M. J. A. Pierrot. Overleden: C. M. Klein (78 Jr) geh. m. M. J. Egberts. C. M. van Lieshout (56) geh. met V. H. van Dissel. C. ïrocaar (75) geh. met M. Leget. H. >f en W Scheiïbe- OEGSTGEEST - Er wordt nog 'v. C. B. G. Rijs- steeds gewerkt in Oegstgeest aan het Bouhuis, Arjen s. plan voor een overdekt zwembad. Over schuiving van een deel van het open bad moest destijds op tech nische gronden worden verworpen. Thans zijn nieuwe mogelijkheden 'in de markt', die een nader onderzoek nodig makea Een afsluitend rap port inzake het overdekte bad waarin behalve aan de financiële aspecten, ook aandacht wordt ge schonken aan technische en recrea tieve zaken zal in maart '76 aan de raadscommissie worden aangeboden. Potgieterlaan: "dronkemarisgelal"? Als reactie op het bovengenoemde van bewoners van de Kneppelhout- straat en Albert Varweijstraat, zou ik als bewoner van de Potgieterlaan willen zeggen, dat wij niet achter de gordijnen staan te kijken hoe an deren leven. Met andere woorden: wij zijn misschien ouderwets maar als het even kan dan leven wij nog. En wat erg belangrijk is: als men sen met elkaar. Hier geldt dan ook het oude gezegde: Mens, durf te le- N. Breedeveld Potgieterlaan 28 Leiden (mede namens andere bewoners van de Potgieterlaan). ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense cabaret seizoen wordt dinsdag over een week (28 oktober) voortgezet door .Vangrail'. Een groep, die eind vorig jaar de eerste prijs won op het traditionele cabaretfes tival in Delft. .Vangrail' wordt gevormd door vijf leerlingen van de Amsterdamse Theater school. Eén van hen is de Alphenaar Guus Ponsioen. De muzikale inspirator. Hij schrijft de meeste muziek, on teksten die veelal van Cees Rutgers zijn. .Vangrail' brengt: gewoon lekker cabaret, met een oopulair-filosofisch tintje. In Nabij, op 28 oktober. NOORDWIJK Bij het gemeentebestuur bestaan plannen om op de hoek Prins Hendrikweg- Nieuwe Zeeweg een gedenkteken te plaatsen ter herinnering aan de bekende Noordwijkse dich ter Albert Verweij. Het zal bestaan uit een bronzen borstbeeld van de dichter, geplaatst op een sokkel, waarin een gedicht van Verweij wordt gegraveerd. Albert Verweij was Amsterdam mer van geboorte (15 mei 1865) en vestigde zich op 25-jarige leeftijd met zijn vrouw in "Villa Nova" aan de Prins Hendrikweg. Tot zijn dood in 1937 heeft hij in Noordwijk gewoond en gewerkt. Van zijn hand verschenen een groot aantal gedichten, bewerkingen en opstellen, waarin menigmaal het Noordwijkse dorpsleven en vooral de schoonheid van haar natuur wordt weergegeven. Verweij behoorde tot de litteraire beweging van de 'Tach tigers", die een vernieuwing in de dichtkunst teweegbracht, mede door hun tijdschrift "De Nieuwe Gids", waarvan hij een der oprichters was. Later kwam hij met een eigen litte rair tijdschrift "De Beweging". Hoewel hij zelf geen enkele univer sitaire studie had gevolgd, werd hij toch in 1925 benoemd tot hoogleraar in de Nederlandse taal en letterkun de. Met Gorter. Van Eeden en Hen- riëtte Roland Holst behoorde hij tot de belangrijkste dichters van zijn tijd Zijn huis "Villa Nova" was een centrum van nationale en internatio nale letterkundige contacten. Verweij overleed in 1937 op 71-ja- rige leeftijd en werd op de Algeme ne Begraafplaats te Noordwijk be graven. Thans is men bezig "Villa Nova" te slopen. Om de gedachte levend te houden aan de Noordwijk se dichter, nam het gemeentebestuur het initiatief om in de onmiddellij ke nabijheid van zijn vroegere wo ning een gedenkteken op te richten. In 1935, toen de dichter Verweij zeventig was, maakte de befaamde beeldhouwer Wenkebach van hem een bronzen kop. Een exemplaar daarvan bevindt zich in het museum Boymans van Beuningen te Rotter dam en een ander exemplaar wordt bewaard in de Leidse universiteit, (foto). De gemeente kan voor f 6000,- over een afgietsel beschikken. In totaal, in clusief het plaatsen, komt het ge denkteken op circa f 8500,-. Het kan betaald worden uit het fonds Kunst werken. De culturele commissie vond het een goed idee en te verwachten valt, dat ook de gemeenteraad het met haar eens zal zijn. Weer protest Actiever beleid Instituut voor biJ «^schaken Hersenonderzoek AMSTERDAM (ANP) Een dele gatie van het Nederlands Centraal Instituut voor Hersenonderzoek (NCIH), gevestigd aan de IJdiJk in Amsterdam, heeft gisteren in Den Haag weer een poging gedaan om de voorgenomen sluiting van het instituut ongedaan te maken. De delegatie bood aan de tweede kamercommissies afschriften aan van ruim 400 brieven, die buiten landse onderzoekers (onder wie vijf Nobelprijswinnaars), aan staatsse cretaris Klein van Onderwijs en We tenschappen hebben verzonden. In die brieven wordt de opheffing van het instituut een internationaal ver lies genoemd voor neurobiologie. De afzenders schrijven voorts, dat zij het NCIH van belang achten voor de multidisciplinaire aanpak van het hersenonderzoek, waarmee het in stituut internationaal voorop loopt. LEIDEN De hengelsportvereni ging „Zuid West" hield een viswed strijd in de Ringvaart. De uitslag was: 1. A. Ruis 2640 gram, 2. W. Moenen 2220 gr., 3. De Bezemer 2130 4. E. Schreuder 1600, 5. H. Moenen 1340, 6. H. Schouten 1240. 7. H. Jan sen 1020, 8. A. v. Hulst 650, 9. J. v. d. Lucht 340, 10. R. Vinke 305. OOSTERBEEK Zonder titelhoud- ster Kathy van der Mije en Corry Vreeken is gisteren in hotel de Bil- derberg in Oosterbeek het nationaal damesschaakkampioenschap van Nederland begonnen. De beide co ryfeeën proberen via de zone toer nooien door te dringen tot het kandi datentoernooi, waardoor zij zich niet hebben kunnen vrijmaken voor het Oosterbeekse gebeuren. In zijn ope ningswoord gewaagde KNSB-voorzit ter Henk Wille van het verdomhoek je waarin het damesschaak zich be vindt. Hij wil alle 500 dames, die lid zijn van de schaakbond uitno digen voor een gezamenlijke "brain storm" om een actiever beleid uit te stippelen. In de daarna volgende eerste ron de wonnen de favorieten Erika Bel le, Carla Bruinenberg en Ada van der Giessen, die allen met wit speelden. De uitslagen: Ada van de Giessen (Roterdam) - Moeke van Eist (Gerwen) 1-0, Erika Belle (Velp) - Fenny Heems kerk (Amersfoort) 1-0, Cora van Gent (Mijdrecht) - Mej. P.C. de Klerck (Den Haag) 1/2 - 1/2, Carla Bruinenberg (Deventer) - El- lis de Graaf (Zwijndrecht) 10, Hanne van Pareren (Amsterdam) - Jeannette Mulder (Amstelveen) Or-L GS - na de beslissing van de Wou- burgemeester brugse gemeenteraad - het raads besluit goedkeurde om een bedrag van maximaal f 145.000,- beschik baar te stellen voor de modernisering van de woning. Een beroep bij De de Kroon was tenslotte nodig om de De opknapbeurt toch door te laten gaan. Al die tijd heeft burgemeester Brouwer de Koning dus "tijdelijk" aan de Julianalaan gewoond. WOUBRUGGE Vandaag huist Woubrugges Brouwer de Koning. Toen de burgemeester in 1972 zijn benoeming aanvaardde, nam hij geen genoegen met de staat waarin de Woubrugse ambtswoning aa Boddens Hosangweg verkeerde, burgemeester trok in een premie' huurwoning aan de Julianalaan. Met de verhuizing is het slot be reikt van een zaak, die de gemoede- rond Woubrugge ruim drie Met ingang van vandaag heeft Wou- echte" ambtswo- Burgemeester Brouwer de Koning pakte vanmorgen zijn boeltje bü elkaar om ambtswoning te gaan betrekken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4