Bezorgdheid om Herrema neemt met het uur toe Optimisme over het SAL P-overleg Rechts verliest hij Turkse verkiezingen Officieren in Griekenland staan terecht Frankrijk evacueert troepen uit Tsjaad Sadat bekrachtigt twee doodvonnissen Portugal wacht op verklaring premier Chinese kernraketten in stelling tegenover Ruslandmaar L5J' MAANDAG 13 OKTOBER PAGINA 7 DUBLIN (SP, AP, Reuter) In de Ierse republiek neemt de bezorgdheid over het lot van dr. Tiede Herrema met het uur toe. De ontvoerders hebben sinds donderdag niets meer van zich laten horen. In Dubin denkt men dat zij bang zijn om contact op te nemen omdat de ontvoerders vermoeden dat de telefoon wordt afgetapt. terhaald directeur dr. Tiede Herrema tien dagen geleden werd ontvoerd. Deze ontdekking en verscheidene tips dat de ontvoerders in Dublin zijn gezien hebben de politie ver sterkt in haar geloof dat zij de Nederlandse nen heeft hij laten weten dat alle gelijk ook hun slachtoffer in Dublin willen negen kloosters in Ierland van zijn eigen orde bereid waren telefonisch als intermediair op te treden. Pater O'Mahoney heeft voorts ver klaard vurig te hopen dat de ont voerders ansnog met hem contact op of met de PARIJS (AFP) Gisteren is de specteerd. stad verlaten worden grondig gein- ders, ook niet nadat dr. -Herrema lent-door Tsjaad geëiste evacuatie Volgens bepaalde bronnen Franse soldaten uit dit land begon- Ierse hoofdstad blijven de ontvoer- nen, terwijl zich geen nieuwe ontwik kelingen voordoen in de affaire die de eis ingaf: de ontvoering door de rebellen van Hiss^n Habre van de Franse mevrouw Francoise Claus- De vrijlating van mevrouw Claus- tre is verder af dan ooit, nu de rechtstreekse onderhandelingen tus sen de Franse regering en Habre zijn verbroken. i zijn vrijgelaten. Pater O'Mahony zei zaterdag in ien gesprek met verslaggevers in De eerste geëvacueerde Franse sol daten en hun gezinnen worden van daag verwacht op de militaire basis Hyeres in het zuiden van Frankrijk. In Tsjaad bevonden zich ongeveer 2.000 Franse militairen op de bases, in de hoofdstad N'Djamena in Sahr (vroeger het fort Archambault), in het zuiden van het land. De troepen op deze laatste basis waren al op N'Djamena teruggetrokken op ver zoek van de regering van Tsjaad, die zo uitdrukking wilde geven aaTi haar ongenoegen over de wijze waarop Frankrijk zich in de affaire-Claustre heeft gedragen. De regering van Tsjaad heeft tussen het internationale. Rode Kruis nappers zouden geen interesse heb ben in een vrije aftocht tuig, dat ter beschikking door de directie van Akzo, alsmede een onbekend bedrag aan losgeld. Zoals bekend weigert de Ierse rege ring op de oorspronkelijke belangrijke maatregel. Ik hoop vlieg- dat de ontvoerders het in dat licht gesteld zien." Pater O'Mahony zei verder: "Het is moeilijk te zeggen of de vrijlating van dr. Herrema dichterbij is geko- Zijn leven is ongetwijfeld nog ATHENE (Reuter) Zevenen twintig officieren van het Griekse le ger en zeven leden van de militaire politie staan vanaf maandag voor een krijgsraad in Athene terecht. Zij worden ervan beschuldigd gedurende de zeven jaar militaire dictatuur, waaraan vorig jaar juli een eind kwam martelingen op politieke ge vangenen te hebben toegepast. Er bevinden zich drie voormalige officieren onder die hebben gediend als commandanten van de afdeling speciale onderzoeken van de militai re politie. Het drietal zit al gevan genisstraffen uit die hun vorig jaar voor soortgelijke misdaden door een militair tribunaal waren opge legd. Het vandaag beginnende proces is het resultaat van aanklachten die door politieke gevangenen zijn inge- diend. Na de vestiging van de dictatuur in april 1967 werden honderden officie ren, studenten en andere burgers door de militaire politie gearresteerd en gemarteld, zo staat in de officiële aanklacht. Hierin wordt voorts ge zegd dat de beklaagden hun slacht offers onder meer sloegen met stokken en leren riemen. Ook lieten zij valse honden in hun cellen los en werden gevangenen dikwijls tot aan de kin begraven en met doodschieten bedreigd als zij niet bekenden. Er werden bekentenissen afgedwongen van daden waaraan de gevangene soms part noch deel had. De openbare aanklager heeft 150 getuigen k charge opgeroepen. De ze zouden allen hebben blootgestaan aan martelingen tijdens verhoren door de militaire politie. Er zijn par lementsleden, officieren, studenten en a.tdere burgers bij. Een tweede proces vindt donder dag in Athene plaats. Daar moeten 35 personen, onder wie de vroege re dictator George Papadopoulos, zich verantwoorden voor de inciden ten die zich in november 1973 op de polytechnische school (HTS) van Athene voordeden. Het militiare re gime zette toen militairen en tanks in om ongeveer vijfduizend studen ten te verwijderen die zich in het ge- (bouw hadden verschanst. Door het harde optreden van de troepen vie len daarbij 34 doden en meer dan duizend gewonden. Papadopoulos en twee van zijn naaste te medewerkers zijn in augustus van dit jaar als de meest verantwoorde lijk geachte leiders van de junta die in 1967 de macht greep ter dood ver oordeeld. Het huidige kabinet is een procedure begonnen om de dood straffen te laten wijzigen in levens lange gevangenisstraffen. ADVERTENTIE pater O'Mahoney. Hij heeft afgelo pen donderdag Duitse jongen moet toch benen missen MUNCHEN (DPA) De benen van een twaalfjarige schooljongen uit München die vier weken geleden na een ongeluk waren afgerukt en laten weten dat het'niet zal worden operatief aangenaaid, zijn rordit voldaan, is zeer reëel. Er moet hoeveelheid werk n hem dn veiligheid te krijgen." Met een pop bedekt deze vrouw haar gezicht als zij in Rome het vliegtuig verlaat. Zij behoort tot de groep Chilenen, die na de gijzeling in Buenos Aires toestemming kreeg het land te verlaten. Zij zullen in Algerije asiel krijgen, terwijl daar ook woonvergun ning en werkgelegenheid zal worden geboden. toegelaten tot het gebied van Tibes- ti, waar mevrouw Claustre door de Toeboerebellen sinds achttien maan den wordt vastgehouden. De regering in Parijs had om be middeling door het Rode Kruis ge vraagd, zoals zij zich ook had gewend tot de organisatie van Afrikaanse staten, momenteel gepresideerd door verloor beide benen. Ze werden in amputeerd moeten worden. Dé inte gratie is niet gelukt. De jongen was uit vertwijfeling over een slecht rapport op de rails gesprongen toen een trein in aan komst was. Tevoren had hij ratten- irgif ingenomen. ANKARA (AP, Reuter) De rechtse par tijen die zich koppig verzetten tegen een door onderhandelingen verkregen regeling van de kwestie-Cyprus, lijken een grote nederlaag tegemoet te gaan bij de gisteren gehouden tussentijdse verkiezingen in Turkije. De bei de grote partijen, die van premier Soeleiman Demire'l en van zijn grote tegenspeler Bulent een miljoen gulden aan t»r«ïzen Een h.set ty pe HTH 25 ter waar de van 77,75, een geschenk van Bimex B.V., Rotterdam. De jongen overleefde wei, maar Ecevit, lijken aanzienlijke winst te gaan boe ken. president Idi Amin van Oeganda. Radio Tsjaad verklaarde giste ren dat de regering in N'Djamena niet verantwoordelijk kon worden gehouden voor de impasse die in de zaak-Claustre is ontstaan. operatie van tien uur door chi rurgen aangezet. Nog een week ge leden werd meegedeeld dat de toe stand van de jongen wel ernstig was, maar dat er nog geen amputatiege vaar bestond. Toen ruim tien procent van de stemmen was geteld, was rond 40 procent daarvan voor de rechtvaar digheidspartij van Demirel, aanzien lijk meer dan 29,8 prqpent die in 1973 werd verkregen bij de algeme ne verkiezingen. Het leek er op ten te kiezen voor 54 van de 153 dat de partij de aan rechts verlo- senaatszetels en voor zes van ren gegane stemmen gaat herwin- de 450 zetels in de nationale verga- nen De linkse republikeinse volks- dering. partij had bij de voorlopige uitsla- De resultaten van het Turkse plat- gen 45 procent, vergeleken met teland komen druppelsgewijs binnen 33,3 procent twee jaar geleden. De helft van de 17 miljoen stem gerechtigde Turken is gisteren naar Minstens 24 de stembus geroepen om kandida- gewond bij Rustig weekeinde in Spanje zijn zaterdag n de Turkse politie tegen demonstranten aan de vooravond van de gedeelte lijke senaatsverkiezingen. De onlus ten ontstonden toen de politie enke le duizenden aanhangers van Bule- vent Ecevit, leider van de opposi tiepartij, niet in het centrum van as stad wilde toelaten. Zowel politie als demonstranten be gonnen te schieten. Er werden au to's omgeworpen en de ruiten van TwrAT-»r>Tr* t}\ ,r het gebouw van de Amerikaanse na de terechtstelling van vdf Smn voorlichtingsdienst werden ingegooid Jaarden op 27 septwnber The? za"- eïenals enkele terdag in heel Spanje rustig geble- De politie slaagde erin. met traan- ven en werden er geen incidenten gas de menigte uiteen te drijven, gemeld. De regering heeft vrijdag laten weten dat meer politie zal worden ingezet en dat nieuwe methoden zul len worden toegepast om de open bare orde te verzekeren. De meest belangrijke maatregel die de regering heeft genomen op dit punt lijkt de benoeming CAIRO (Reuter) President Sadat van Egypte heeft gisteren de doodvonnissen bekrachtigd die zijn uitgesproken over' twee man nen die ervan zijn beschuldigd dat ze tegen zijn regering hebben sa mengezworen. De twee terdoodveroordeelden zijn Salech Abdoella Sarreya, een Palestijn, en Karm Anadoli, een Egyptische student. Ze zijn ver oordeeld tot de doodstraf wegens de rol die zij hebben gespeeld bij de aanval op een militaire school in Cairo in april 1974, waarbij elf mensen werden gedood en zeven entwintig gewónd. Het tweetal werd in mei gevon nist na een van de grootste poli tieke processen voor het staats- veiligheidsgerechtshof. Dit hof ver oordeelde 29 beklaagden tot ge vangenisstraffen variërend van levenslange dwangarbeid tot vijf jaar-celstraf. De bedoeling van de aanval op de militaire school was de wapens te stelen waarmee president Sa dat tot aftreden zou kunnen wor den gedwongen en zijn bewind zou kunnen worden vervangen door een Mohammedaanse theocratie. De meeste beklaagden wa ren .studenten. Volgens de aan klacht waren ze geronseld door bendeleider Sarreya (27), werk zaam voor een orgaan van de Arabische liga, en Anadoli (22), een van Sarreya's secondanten. Sadat heeft de doodstraf voor een derde beklaagde, de 22-jarige Egyptische student Tallal Ansa- ri. veranderd in levenslange ge vangenisstraf. Dit was de enige verandering die de president in de vonnissen aanbracht. De rest liet hij onver anderd. Er zijn twaalf politiemannen ge- vond en twaalf burgers, onder wie er enkele ernstig aan toe zijn. MUITERIJ Vijf bemanningsle- [en van een gezonken Panamees luitenant-geiïeraaf Ang'eT"c^npanö vrachtschip de "Mimi" worden thans tot hoofd van de 30.000 manschap pen tellende Guardia Civil. De Guardia Civil is het ste doelwit van de aanslagen gevangenis in Florida vast gehouden omdat zij ervan worden verdacht hun officieren tijdens een muiterij te hebben gedood tegen de regering opererende groe- schiP hebben laten zinken. De kapi- pen. Sinds 1 oktober zijn in Spanje tein van een Westduits vrachtschip In het Amerikaanse New port is zaterdag het door kernenergie voortgedreven vliegdekschip Dwight D. Eisenhower te water gelaten. De doopplechtigheid van het schip werd verricht door de weduwe van ivijlen presi dent Eisenhoiuer, mevrouw Mamie Eisenhower (foto). Eveneens zaterdag werd in Newport de kiel gelegd voor een vierde vliegdekschip met kernaandrijving, de Carl Vin son. Achter mevrouw Eisenhower staan haar zoon, haar schoondochter Julie en vice- president Rockefeller. 10 agenten omgekomen. Inmiddels is bericht ken die op 16 september werden arresteerd in vrijheid zyn gesteld dat nadat het leger hen had overgcdra- geven gen aan de burgerlijke autoriteiten. Volgens advocaten zijn zij op ge brek aan bewijs vrijgekomen. dat de vijf (vier Indonesiërs en elf Bas- Filippino) zondag ten* noord-oosten Cuba oppikte heeft verklaard ;en van de mannen had toege- officieren van de Mimi te hebben doodgeschoten. De andere bemanningsleden zouden aan de mui terij hebben meegedaan. LISSABON (DPA) De Portu gese bevolking wachtte gedurende het weekeinde in spanning op de "belangrijke verklaring" die premier Jose Pinheiro de Azevedo voor van avond in het vooruitzicht heeft ge steld. Ook gisteren had de Portugese re gering nog niet duidelijk gemaakt op welke manier zij de onrust in het leger, waar clandestiene solda- tenorganisaties en diverse eenheden openlijk rebelleren, denkt aan te pak ken. Na een 18 uur durende verga dering, waaraan ten dele ook werd deelgenomen door ministers uit Aze- vedo's coalitiekabinet, had de revo lutionaire raad het kabinet zater dag slechts steun toegezegd en elke vorm van geweld veroordeeld. Waarnemers houden het voor mo gelijk dat er binnen dit opperste mi litaire gezagsorgaan onenigheid be staat tussen de gematigde meerder heid en twee militaire sleutelfiguren: stafchef van het leger, generaal Carlos Fabiao en generaal Otelo Sa- raiva de Carvalho, bevelhebber van de veiligheidstroepen 'Copcon'. Men heeft in Lissabon namelijk met verwondering geconstateerd dat Fabiao, die bij vorige gelegenheden sterk voor de normale militaire dis cipline pleitte, de afgelopen week met geen woord heeft gereageerd op de akties van de linkse soldaten. Aan de ene kant aangevochten door felle akties van revolutionair links, aan de andere zijde beloerd door een rechtse 'reactif' die op haar kans wacht, is de regering Azevedo er drie weken na de installatie nog steeds niet in geslaagd haar 'revolutionar- democratische gezag' door iedereen erkend te krijgen. WASHINGTON (Reuter/DPA) De Chinese volksrepubliek heefteen tweetal langeafstands-kernraketten in stelling gebracht die voldoen'de actieradius hebben om doelen in het Europese deel van de Sowjet-Unie te treffen, zo meldde het gezaghebben de Amerikaanse blad Aviation Week gisteren. Volgens het blad zijn de raketten van het type CSS-X-3 met een ac tieradius van 5600 kilometer, voor zien van een kernilading van drie megaton elk. De raketten zouden zijn geplaatst in ondergrondse lan- ceer-cilo's. De Russische vertegenwoordigers bij de SALT-besprekingen in We nen, voof een beperking van de strategische kernwapens, zouden volgens Aviation Week zo ongerust zijn over deze wetenschap dat zij de Amerikanen hebben verzocht om toestemming voor de bouw van een tweede radar^verdedigingssysteem, wat krachtens het huidige SALT-ak- koord niet mag. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft eerder dit jaar mee gedeeld dat de ontwikkeling van de Chinese kernraketten een trager ver loop had dan daar Was voorzien. De Amerikanen hebben van de CSS-X-3 niets te duchten. Men wacht in Washington op het opera tioneel worden van een Chinese ra ket voor de super-lange afstand, wat volgens het Pentagon niet voor het midden van de jaren 80 het geval zal zijn, De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissin ger, heeft gisteren gezegd dat er goe de kans is dat een tweede overeen komst met de Sowjet-Unie voor be perking van strategische wapens Salt II binnen enkele maan den rond kan zijn. In een televisie-interview zei Kis singer dat de onderhandelingen thans voor 90 procent bevredigend zijn afgesloten. "Er zijn nog slechts twee d. drie vraagstukken aan de orde en kunnen elk gewenst moment tot oplossing worden gebracht, het vier a zes weken van technische gesprekken zal kosten om de pun tjes om de i te zetten", aldus Kis singer. Het thans lopende Salt-1 akkoord, waarin de twee grootmachten hun raket-verdedigingssystemen beperk ten en het aantal offensieve wapens tot 1977 aan een voorlopige boven grens bonden, werd in 1972 afgeslo ten. De basis voor'het vervolg-akkoord, waarin de atoom-arsenalen voor de komende tien jaar aan een plafond moeten worden gebonden, werd in november 1974 gelegd tijdens het gesprek dat president Ford toen in Wladiwostok had met de Russi sche partijchef Leonid Brezjnjew. Over de thans in Genève lopende besprekingen gaf Kissinger geen bij zonderheden, maar hij zei wel dat het leeuwendeel van de concessies gedurende de afgelopen 18 maanden is gedaan door de Russen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7