Akkoord tussen pensionhouder en buitenlanders Anticonceptiepolikliniek AZL bestaat vijf jaar KEURING VAN SHETLANDPONTS TROK 1100 BELANGSTELLENDEN Geen klokgelui dreigement na SAM PLATTEEL (67) OVERLEDEN MAANDAG 13 OKTOBER (MHUiSjPI LEIDEN Vijf jaar geleden werd op instigatie van prof. Sikkel 1 in het academisch ziekerthuis een anticonceptiepolltiek opgericht. Het betekende een soort doorbaak. Toen. Nu is de kliniek niet meer dan een onmisbare schakel voor on derwijs en dienstverlening, waar jaarlijks zo'n 2100 bezoekers over de drempel gaan. Het voornaamste doel van- de an- ticpnceptiepolikliniek is nog steeds het onderwijs aan toekomstige art- (huisartsen en specialisten). Van- verlening daar dat de polikliniek grotendeels door co-assistenten draaiende wordt gehouden. De aspirant-artsen hebben een eigen spreekuur en voeren ge heel zelfstandig onderzoeken uit, waarbij ze overigens te allen tijde kunnen terugvallen op de staf. De polikliniek is pas in de tweede plaats bedoeld als een stuk dienst- of echtparen iedereen (jong en oud) er dan bin- voerd' (wat volgens de leidster, van de die problemen, hebben met anticon- nenvallen. Zonder verwijskaart' van polikliniek mevrouw M. C. Dersjant ceptie. Daarnaast is er op de kliniek de huisarts. Voor een halfjaarlijks "erg belangrijk" is) en wordt er een ook een mogelijkheid om bijvoor- ponsult betaalt men f 15,en daar mag onderzoekje gedaan (gewicht, urine, beeld borstonderzoek te (laten) ver- men in dat halfjaar dan zo vaak richten. voor terugkomen als men wil. De spreekuren van de polikliniek Een consult duurt ongeveer twin- worden van kwart voor zeven tot tig minuten. In die tijd worden de tien uur gehouden op maandagavond gegevens van de bezoeker (s) geregi- ligt ook en donderdagavond. In principe kan streerd, wordt ér een gesprek dagochtend om tien uur gegeven in de collegezaal van de vrouwenkli niek. Na het vertonen van de film "Eigentijds" (met Alexander Pola als medicus) worden de kraamvrou wen voorgelicht over de bekerde methoden en middelen die op hun toestand van toepassing zijn. Dat in de anticonceptiepolikliniek het accent valt op het- onderwijs is overigens niet zo verwonderlijk. Prof. dr. E. V. van Hall, hoogleraar in de gynaecologie in het AZL, meent dat wat er in de polikliniek gedaan wordt voor de bezoekers, eigenlijk op het terrein ligt van de huisarts. Dat de huisarts daar even- -. wel voor opgeleid moet zijn, spreekt bloeddruk etc.). Dit routine-onder- vanzelf. „Ik geloof in elk geval dat zoek is in de regel om het halfjaar, het allemaal door de huisarts ge- In het verlengde van de activitei- daan moet worden. Daarom zou ik de anticonceptiepolikliniek ook liever niet zien dat er aparte po sen stukje voorlichting voor liklinieken voor geboortenregeling Dat wordt elke dins- kwamen", aldus de hoogleraar. LEIDEN Het omvangrijke pand Steenschuur 7 ,i$ lange tijd inzet en broeinest geweest van een con flict tussen de Nederlandse pension houder J. Stipdonk en een aantal n huur). Toen vervolgens daad- bureau had echter beslag laten leg- ïrkelijk één der .Marokkanen op gen op het pand aan de Steenschuur, straat werd gezet schakelden zij, het Juridisch Adviesbureau, de kan tonrechter in. Zij eisten ondermeer Marokkaanse huurders. Een conflict dat de bepalingen van de Huurwet dat op den duur werd uitgevochten ook op hun huurovereenkomst van ten overstaan van de kantonrechter,toepassing zouden worden verklaard, maar ten slotte toch in een schik- Van belang was dat kort daarvoor king tussen de beide advocaten is de Hoge Raad een arrest had afge- geëindigd. De huiseigenaar betaalt kondigd, waarin in feite aan de wen- een bedrag van 13.800 gulden aan sen van de Marokkanen was vol de Marokkanen. Inmiddels is het daan. In een aantal kantons voegde pand verkocht aan iemand, die niet de rechter de daad bij het woord, het voornemen heeft om-er ander- in* een aantal ook niet. Het arrest maal een pension voor buitenlandse van de Hoge Raad deed geen dui- werknemers van te maken; de Ma- delijke uitspraak over waar de huur- rokkanen zijn allemaal verhuisd. overeenkomst betrekking op moest De affaire kwam vorig jaar maart hebben. De Leidse kantonrechter, naar buiten toen de Marokkaanse mr De Koningh kwam vervolgens bewoners in het openbaar klachten met de vraag wat de Marokkanen ventileerden over ontoelaatbaar op- stipdonk huurden: een kamer of treden van hun huisbaas. Stipdonk een bed.... de Marokkanen een gun stige onderhandelingspositie was ver schaft. Met het bedrag van 13.800 gulden ging de huisbaas vrijwel geheel op de eis van zijn huurders in. Het be drag is opgebouwd uit een aantal bestanddelendwangsommen, dooi; de kantonrechter opgelegd voor ie dere keer dat Stipdonk inbreuk pleeg'dè op het woongenot van de Marokkanen, proceskosten, te' veel betaalde huur (als gevolg van een uitspraak van de huuradviescommis- ging niet op de klachten reageerde met de mededeling dat de buitenlanders voor 15» april zijn huis dienden te verlaten (intussen zou hij afzien van het vorderen LEZERS SCHRIJVEN UITDAGING RIJNLAND De laatste tijd verschijnen er steeds weer alarmerende berichten in de krant over de kwaliteit van ons drinkwater. De waterleidingsbe drijven klagen steen en been, dat ze uit het door de fabrieken verziekte water nog nauwelijks behoorlijk drinkwater kunnen maken. Volgens hun onderzoeken zitten allerlei af valstoffen, zoals chemicalieën en zware metalen in aantoonbare hoe veelheden in ons drinkwater, hoe goed dat ook door de waterleidingsbe drijven gezuiverd wordt. In Leider dorp klagen de mensen niet voor niets, dat het water uit de kraan soms te smerig is om te drinken. Ook wordt ons waterleidingnet door de verschillende zouten aangetast. Uit het Rijnoverleg blijkt dat de re geringen aan het lijntje lopen van de bedrijven die de oorzaak zijn van de verpesting van het Rijnwater. Tege lijkertijd hoor je dan ook weer, dat de Nederlandse stranden bevuild zijn met een dikke oliebrei, afkom stig van tankers in dienst van de grote olieconcerns. Voor het M.A.N. zijn al deze berich ten een reden te meer om de aktie tegen de milieuheffing met des te meer kracht door te zetten. Het blijkt wel overduidelijk dat de in dustrieën het water vergiftigen, ter wijl Rijnland de mensen laat beta len door net te doen alsof wij de gro te vervuilers zijn. Uit de grote bijval die de M.A.N. - aktie van de bevolking krijgt en uit het enthousiasme van de M.A.N.- medewerkers in de. wijken blijkt wel hoe de mensen over de milieuhef fing denken. Vele avonden zijn M.A.N.-medewerkers overal in Lei den en de wijde omgeving op pad geweest om de girokaarten op te ha len. Duizenden mensen doen mee met de weigeringsactie. Nu de vervaldatum van de milieu heffing is verstreken (o.a. voor Lei derdorp en Haarlem) of in zicht komt (17 okt. voor Leiden) wil het M.A.N. het Hoogheemraadschap Rijnland uitdagen voor een openbaar debat in Leiden. Wij willen graag horen welke argumenten het Hoogheem raadschap in het openbaar voor een zae1 met publiek weet staande te hou den tegen de argumenten van het M.A.N. (Van redactiewege ingekort) Namens het Milieu Aktiecen- trum Nederland, afd. Leiden. Cor Vergeer p/a Groenesteeg 31 Leiden. HENGELSPORT Gezien de lange periode, waarin de zaak al sleepte, zijn het Juridisch Adviesbureau en de Marokkanen akkoord gegaan met een oplossing op kortere termijn: een schikking Doorprocederen zou wellicht nog ve- steek- ]e jaren van onbeantwoorde eisen ten gevolgen hebben gehad. Juridisch gesproken zou een duidelijke uit spraak van een rechter over de huurrechten van buitenlandse werk nemers interessant geweest zijn. Maar ook van de knieval, die deze huisbaas nu heeft gemaakt kan mo- omdat de gelijk een preventieve werking uit- Onderdeel spel, dat al ingewikkeld genoei was, omdat intussen Stipdonk op zijn beurt de Marokkanen eveneens voor de rechter had gedaagd. Ook de huisbaas somde over zijn -huur ders een reeks van klachten op en eiste van hen dat ze zijn pand zouden verlaten. Zo gingen twee processen door elkaar heen lopen rechtspraak in Nederland niet snel g.aa: pleegt te reageren, werd de touwtrek- zijn kerij een langdurige zaak, die n alle waarschijnlijkheid nog tot hogere rechtsprekende colleges De buitenlandse werknemers mondiger geworden, komen sneller voor hun recht op. Een ex- huurder van StipdQnk zegt op de wat hij zou doen als zijn hebben voortgeduurd, als Stipdonk huidige hipbaas.soortegelijke prak- niet de wens had gehad om zijn huis tijkeii erop na zou gaan houden: te verkopen. Het Juridisch Advies- "Dan stap ik weer naar de rechter". Steenschuur 7: lange tijd Inzet van conflict. Oud chef-stadsredactie LD LEIDEN Sam Platteel, gedu rende vele jaren chef van de stadsredactie van het Leidsch Dagblad en als zodanig een zeer populaire Leidenaar. is gisteren op 67-jarige leeftijd in zijn wo ning aan de Van de SandeBak- huyzjsnlaan overleden. /Hij was al geruime tijd ziek. Samuel Platteel werd op 29 augustus 1908 in Leiden ge boren. Op 1 maart 1931 zette hij zijn eerste schrede op het jour nalistieke pad: hij werd redac teur van het dagblad De Neder lander in Den Haag en met in gang van diezelfde datum tevens medewerker van het Leidsch Dagblad. Hij verliet de journa listiek in 1941, toen de bezetter de verdere verschijning van De Ne derlander verbood, en werkte de rest van de oorlogsjaren in een administratieve functie bij het Bureau van Rijksbemiddelaars. Op 1 maart 1946 trad hij als stadsredacteur in vaste dienst van het Leidsch Dagblad. Later werd hij chef van de stadsredac tie. Op de stadsredactie voelde Plat teel zich als een vis in het water, het werk lag hem, mede ook om dat hij zo bijzonder op zijn ge boorteplaats was gesteld. Een stroom van artikelen, vooral over het oude Leiden, en een boekje ("Leiden voorheen en thans") legden getuigenis af van zijn nimmer falende hoogachting voor de stad. Tot zijn krachten het begaven is hij over Leiden blij ven schrijven. Ook in het verenigingsleven dook de naam van Platteel overal op. Zo was hij meer dan 25 jaar lid van de regelingscommis sie voor de Koraalmuziek van de 3 October Vereeniging, ruim 14 jaar secretaris van het College van Diakoniecollectanten van de Nederlands Hervormde Gemeen te, vele' jaren redacteur van Her vormd Nederland, 17 jaar lid van de reüniecomjmissie van 't Oude Vierde (het vroegere Vierde Regi ment Infanterie), ruim 20 jaar verenigingsraads'lid voor de Ne derlandse Vereniging van Journa listen Afd. Leiden, mede-op- richter en vele jaren secretaris van de buurt- en speeltuinvere niging De Professorenwijk, vele jaren voorzitter en reisleider van de Nederlands Christelijke Reis- vereniging Afd. Leiden en jaren lang voorzitter van de personeels vereniging van het Leidsch Dag blad. De begrafenis vindt woensdag middag om half egn plaats op de begraafplaats "Rhijnhof". Vooraf gaand daaraan zal om 11 uur een rouwdienst worden gehouden in de Vredeskerk. Sam Platteel u nalist die er niet tegenstellingen a een jour- hield om te scher pen. Hij ging altijd verzoenend te werk en lette daarom meer op wat mensen bijeen kon hou den dan op wat hen scheidde. In hart en nieren vertegen woordigde hij wat men tegen woordig het „harmoniemodél" noemt een term die hij on getwijfeld vrolijk uit dit stukje zou hebben geschrapt als hij er nog de corrigerende hand over had kunnen laten gaan. Een man met een dergelijke levensopvatting moet wél een uitgesproken gezelligheidsmens zijn. En dat was Sam dan ook. Hij bezat een werkelijk on- venooestbaar goed humeur, zelden kon iets hem uit zijn evenwicht brengen en tot de goede sfeer op de redactie van de krantdie hij tot het laatst met onbreekbare trouw diende, heeft hij dan -ook zeer veel bij gedragen. Hiervoor is geschreven dat Platteel zeer op Leiden was ge steld. Het omgekeerde was ook het geval. Leiden had een warm plekje voor deze „ambas sadeur" van het Leidsch Dag blad. Dat bleek wel tijdens zijn jubileumreceptie, twee jaar ge leden, in restaurant In den Vergulden Turk. Honderden gaven toen van hun belang stelling blijk. Favoriete uitspraak van Sam was: "Ik ben slechts een. een voudige hovenier in de wijn gaard des Heren". Een treffen der illustratie van zijn diep en tegelijk zonnig geloofsleven is moeilijk denkbaar. De herinne ring aan deze blijmoedige ho venier is iets blijvends, waar zo veel voorbijgaand en betrekke lijk lijkt. REDACTIE Scheppingskerk Leiderdorp ADVERTENTIE imM/o/wi/f VOOR OUDOOM mi IVWIltmOORD. Oom Wim vergeet noo Zet ze in de bloemen. Kies bi| uw Fleurop bloemist uit het Bloemboek met 175 voorbeeldige arrangementen. Gratis minifolder verkrijgbaar. LEIDERDORP De kerkklokken van de Scheppingskerk aan de Laan van Ouderzorg te Leiderdorp, die in de regel vier keer per zondag lui den, te weten om kwart voor 9, te gen half 11, omstreeks 12 uur en tenslotte om kwart voor 5, was giste ren het zwijgen opgelegd, nadat een tot dusver onbekend gebleven om wonende de koster zaterdag telefo nisch had gewaarschuwd dat er tij dens een van de diensten "iets ergs" met de kerk zou gebeuren als hij nog één keer het luidmechanisme in wer king zou stellen. geest, die bij de kerk woont, had al meer dreigtelefoontjes.over het klok gelui gekregen, maar hü had die steeds voor kennisgeving aangeno men. De opbeller was ditmaal echter zo kortaf en beslist, dat de koster de voorzitter van de commissie van beheer van de Gereformeerde Kerk, de heer A. Doelman, vroeg hoe hij in deze moest handelen. In overleg met ds. G. van Loe- neh, die tegenover de kerk woont en die in de eerste twee diensten zou voorgaan, besloot deze, het klokge lui in ieder geval deze zondag ach terwege te laten. Zy wilden hiermee niet alleen elk risico vermijden, maar ook een mogelijkheid openen met de gegriefde wijkbewoner in contact te komen. In zijn medede ling aan de kerkgangers zei de pre dikant, dat men graag met deze man de bestaande grieven zou bespreken. HAARLEMMERSTRAAT 133 "Wellicht kunt u daarbij helpen". Het klokgelui vond hij overigens een te geringe zaak om nu als kerk on middellijk op zijn rechten te gaan De koster, de heer A. van Poel- Bloemenmaaazijn LEIDEN 071-123166 vertederend zo'n foto: Groenoordhal. Over klein paardje. Afgelopen zaterdag her- LEIDEN De publieke belangstelling bij de premiekeuring van de Shet- LEIDEN - De visvereniging Zaal- lahdpony fokvereniging "Bandstad" vist.p rtP weristriid van zaterdag in de Groenoordhal berg viste de zesde wedstrijd hét seizoen in de Vliet. De uitslag was: 1. G. Iterson 33 stuks ('2100 gr.) 2. Ph. Holswilder 28 (2030), 3. N. Stouten 29 (1960), 4. G. Holswilder 20 (1600), 5. P. Hemerik 19 (1400), 6. J. v. Went 17 (1200) 7. A. Bo- dijn 9 (1000), 8. G. P. v. d. Vaart 13 (730), 9. L. Holswilder 6 (610) 10. W. Roest 7 (500). boven verwachting. De organi satoren hadden in een overmoedige bui gezegd dat er misschien wel dui- ^aliteit zend mensen zouden komen kijken. Het werden er 1100 en dat was re den voor de secretaris van de fok vereniging om te zeggen "We ziin verwend. Het ligt 90k in de lijn van onze verwachting om de volgen- Naast het gegeven dat 't volle dalg was, moet worden opge merkt dat het materiaal van bijzon as. Er zijn veel pre- uitgedeeld. Er is zelfs een eerste pre- gegeven 1 Veulens: Lemka van de Baa: genaar: M. Hoogeboom in Oude We- Wilma, eigenaa: tering. terwoude. sfeer- jeugdkampioen (1- en 2-jarige mer es): Jonet van Polhorst, eigenaar: van Tol, Wassenaar. Dagkampioen (merries van 3 jaar ouder): Henny van de Broek- Oud-kampioenen (deze merrie is al eens eerder kampioen geweest: Astrid van de stal Olijnhof, eigenaar A. Overvoorde, Rotterdam. i stamboek, het- gtaag>eigenaar: J.C. Dijk, De De eerste drie prijzen in d groepen tenslotte gingen na lucky van heren Van Tol (Wassenaar), 'oornaamste uitslagen vielen de Belschuur, eigenaar: M. Hooge- huizen (Gouda) en Van Overvoor de kampioenskeuringen. boom Oude Wetering. de (Rotterdam). Mocht de bewuste man dit bericht lezen en willen ingaan op de uit nodiging tot een gesrpek, dan kan hij zich rechtstreeks met ds. Van Loenen in verbinding stellen. Die geeft hem hierbij de verzekering dat hij diens mogelijke wens om tegen over anderen onbekend te blijven, zal respecteren. Ds. Van Loenen meent, dat dit valt ónder zijn ambts geheim. Het is niet voor het eerst dat de klokken van de Scheppingskerk, die op driftige wijze een helder en tot in verre omgeving doordringend ge luid produceren, geïrriteerde reacties hebben opgeroepen. Zij waren inder tijd aanleiding tot het besluit om in de wintermaanden het luiden voor de vroege dienst, die al om 9 uur begint, te laten vervallen. Kring Leiden K VP vergadert LEIDEN De kring Leiden van de KVP houdt op 28 oktober een open bare kringvergadering in het ge bouw van de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan in Leiderdorp. Op de vergadering zal door het tweede kamerlid drs. M. J. J. van Amelsfoort worden gesproken over miljoenennota, troonrede en algeme ne beschouwingen. Tevens bestaat er gelegenheid tot discussieren met de inleider. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. Eerste lustrum „De Walnoot" LEIDEN Het kinderdagverblijf "De Walnoot" aan de Rijnsburger- weg 140 in' Leiden bestaat vijf jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt op vrijdag 17 oktober een „open dag" gehouden. Zowel 's ochtends als 's middags is er een ontvangst in het Centraal Bureau van de Stichting Kinderdagverblijven aan de Rijns- burgerweg 158, terwijl daarna een bezoek kan worden gebracht aan het kinderdagverblijf. Van kwart voor twaalf tot half een geeft de muziektherapeute een toelichting op haar werk.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3