Bezwaren tegen betrekkingen met Zuid-Afrika bas verhuist Meijer verwijt CPN steun aan conservatieven Buitenom Binnendoor Bij verzetsbeweging Van Kemenade forceert conflict met leraren Tweede kern centrale Zeeland? Vrijheid van onderwijs wezenlijk bedreigd (ATERDAG 11 OKTOBER PAGINA 1 AMSTERDAM (ANP) De Zuidafrikaanse verzetsbeweging African National Congress (ANC) dringt er bij de regering op aan de bestaande Nederlands-Zuidafrikaanse banden op militair en wetenschappelijk gebied te verbreken. Volgens de verzetsbeweging zoekt Zuid- Afrika systematisch contacten met Nederlandse onderzoekers en militaire bedrijven. De samen werking tussen Nederlandse bedrijven en Zuidafrikaanse militaire instanties noemt het ANC in strijd met binnen de Verenigde Naties gemaakte afspraken inzake onthouding van wapen- leveranties of daarmee gelijk te stellen activiteiten aan Zuid-Afrika. ADVERTENTIE Het ANC maakte dit gisteren in Amsterdam bekend tijdens een pers conferentie van de Anti-Apartheids beweging Nederland. Volgens beide organisaties is er de Zuidafrikaanse regering alles aan gelegen de technische en wetenschap pelijke samenwerking met onderzoe kers en instituten in westerse lan den te intensiveren. Zij wijzen erop, dat de Verenigde Naties herhaalde lijk hebben gevraagd deze vormen van samenwerking te stoppen. Het ANC en de Apartheidsbeweging wijzen op het bezoek, dat een top onderzoeker van het Zuidafrikaanse instituut voor Defensieonderzoek eind vorig jaar bracht aan de opti sche industrie "De Oude Delft", die ver gevorderd is in de technische toe passing van laser-technieken. Dit bezoek was onderdeel van een amb telijke reis naar de Verenigde Staten en Europa. In de loop van dit jaar brengt de voorzitter van de Zuidafrikaanse raad voor wetenschappelijk en in dustrieel onderzoek, dr. Brink, een bezoek aan Nederland. "Dat het hier niet gaat om een incidenteel bezoek, blijkt uit een lijst van instituten waarmee dr. Brink contact zou moeten opnemen", zeggen ANC en AABN. Het ANC vindt, dat de Ne derlandse regering er bij deze institu ten op moet aandringen om de be staande contacten met Zuid-Afrika te verbreken. DEN HAAG Onderwijsminister Van Kemenade heeft een conflict geforceerd met het Nederlands Ge nootschap van Leraren. Dit door de hoofdbestuursleden van deze veieni- ging met vele duizenden leden te ver bieden minder les te geven, zoals tot nu toe gebruikelijk is om de hoofd bestuursleden vrij te maken om op te komen voor de belangen van hun leden. Voor de uren die de bestuursleden verzuimen worden altijd voor reke ning van het Genootschap part-time krachten aangetrokken. De minister wil dat aan deze vervanging en aan het urenverzuim door de bestuursle den een einde wordt gemaakt. In onderwijskringen is men er van overtuigd dat de minister be wust heeft aangestuurd op een con flict met het Genootschap, omdat deze organisatie zich altijd kritisch heeft opgesteld tegenover de plannen van de minister voor invoering van een middenschool, waarin alle lage re klassen van de verschillende schooltypes voor voortgezet onder wijs zullen samensmelten. Het Nederlands Genootschap van Lareren heeft geëist dat de minister eerst met duidelijk lesmateriaal voor de middenschool op tafel komt, voor dat er besluiten vallen. Men vreest dat de middenschool op onderwijs gebied tot een ernstige vervlakking zal leiden. Een aantal districten wil het lesmateriaal tevens inzien om „de kleur" van het onderwijs te be oordelen. Men vreest dat minister Van Ke menade er teveel socialistische ge luiden in wil laten doorklinken, dit vooral omdat de minister al heeft laten weten geen enkel ander school type te dulden naast de midden school. Den Uyl wordt bewaakt RS-Verolme in project kerncentrales DEN HAAG (ANP) Pre mier Den Uyl heeft gisteravond meegedeeld dat de regering nog geen enkele beslissing heeft ge nomen over de vraag of het Rijn-Schelde-Verolme concern mag deelnemen aan de bouw van kerncentrales in Zuid- Afrika. Een eventuele medewerking van dit RVS-concern in een consortium aan het Zuidafri kaanse project zal worden ge toetst aan internationale regels en ook aan het zg. non-profile- ratieverdrag, aldus de premier. Volgens de Anti-Apartheids beweging Nederland besloot de ministerraad in augustus van dit jaar toestemming te ver lenen aan het RSV-concern mits het project niet in strijd zou zijn met internationale ver- dragsregels. Het gaat om een opdracht van 2,5 miljard gulden, waarvoor drie gegadigden zijn, t.w. Kraftwerk Union (Siemens en AEG), Fram-Atome (van de Fransen) en het Amerikaans- Zwitsers-Nederlands consortium RSV deel uitmaakt. x AMSTERDAM De Joegoslavische beeldhouwer Miletic legt samen met mede-wooribootbewoners aan het Oosterdok in Amsterdam de laatste hand aan zijn creatie "Stroom van liefde". Het beeld van een man en een vrouw die een lantaarn paal omhelzen, is gemaakt als symbool voor de liefde van de woonbootbewoners voor de paal, waarvan enkele dagen geleden de stroom werd afgetapt omdat de gemeente geen elektriciteit ter beschikking wilde stellen. DEN HAAG (ANP) In verband met ontvangen dreigementen wordt minister-president Den Uyl momen teel door politie begeleid. Deze voor zorgsmaatregel zal ook gedurende 't komende weekeinde worden voortge zet. De premier wilde na afloop van het kabinetsberaad gisteravond geen bijzonderheden geven over de her komst van de ontvangen dreigemen ten. Op de persbijeenkomst waren twee rechercheurs aanwezig. DEN HAAG (ANP) De mi nister van Financiën is van plan over te gaan tot de uitgifte van een 875 pet 15-jarige staatslening met een open bedrag. By de uitgifte zal het tendersysteem worden toegepast. Dit betekent dat de uitgiftekoers niet van tevoren wordt vastgesteld. De inschrijvers moeten zelf de koers aangeven, waarop zy bereid zijn in de lening deel te nemen. Fonds voor nabestaanden collega's TWELLO (ANP) Met een aan tal collega's heeft de rijkspolitieman P.G. Viervijzer in Twello een fonds 'nabestaanden omgekomen politie mensen in Spanje' in het leven ge roepen. Volgens Viervijzer zijn er mondeling, schriftelijk en telefonisch al voor duizenden guldens in geld en goederen aan toezeggingen bij hem binnengekomen. Dit begon vo rige week al naar zijn zeggen nadat hij en een aantal collega's publieke lijk hun lidmaatschap van de Ne derlandse Politie Bond (NPB) had den opgezegd omdat zij het niet eens waren met de van vakbonds kant gestimuleerde twee minuten stilte voor de vijf ter dood gebrachte Spaanse guerilla's. MAANDAG (13 oktober 1975) naar het BAS/NBBS kantoor: BREESTRAAT 53 telefoon blijft: 071 125741 Deze verhuizing is het gevolg van de nauwe samenwerking tussen BAS en NBBS, Neder lands grootste specialisten op het gebied van resp. tijdelijk werk en reizen voor studen ten en alle andere jongeren. AMSTERDAM De midden sep tember in Utrecht gehouden demon stratie tegen bezuinigingen by CRM op het jeugd- en welzijnswerk was volgens staatssecretaris W. Meijer van CRM niet gericht op de bezui nigingen maar bedoeld als een recht streekse aanval op het kabinet-Den Uyl. „Die bezuinigingen waren im mers met cijfers niet aan te tonen". „Dit betekent dat conservatief Ne derland er een bondgenoot bij had gekregen, namelijk die groepen die met hun acties rond het welzijnsbe leid in de eerste plaats de positie van het kabinet willen aantasten. Opval lend is ook de wijze waarop de CPN zich vereenzelvigt met deze acties. Zoals u weet heeft de CPN op haar laatste congres de PvdA en dit ka binet in de ban gedaan. Het is goed om dat gegeven bij de komende po litieke ontwikkelingen in de gaten te houden", aldus Meijer. De bewindsman zei dit op een vergadering van het gewest Noord-Holland van de PvdA in Am sterdam. Hij betoogde dat het wel zijnsbeleid, met als kern CRM, één van de belangrijkste prioriteiten van het kabinet is en blijft. „Met name het ministerie van CRM heeft als geen ander departement een groei doorgemaakt, die ook in 1976 door gaat, zy het op een aantal onder delen wat afgeremd. By de start van het kabinet in 1973 was er voor CRM ongeveer 3,1 miljard gulden beschik baar. In 1974 is het ineens naar 4,2 miljard gesprongen en in 1975 naar ruim 5.4 miljard. Voor het moeiiyke Jaar 1976 is ongeveer 7,3 miljard uit getrokken. Ook als we rekening hou den met de waardevermindering van de gulden, in verband met de prys- stygingen, dan is de werkelyke groei van CRM zeer respectabel", aldus de staatssecretaris. MIDDELBURG (ANP) Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben een motie van de Pvd tegen ver dere uitbreiding van de kernenergie in Nederland gisteravond verwor pen. Hiermee is Zeeland een stap dichter by zyn tweede kerncentrale gekomen. De fractieleider van CDA. WD en SGP wezen erop dat instemming met de uitbreiding van kernenergietoe passing met zich meebrengt dat Zee land een tweede kerncentrale niet kan afwyzen. „Niet alleen de lusten maar ook de lasten". Volgens des kundigen is Borssele de plaats by uitstek voor de tweede centrale. CDA, WD en SGP vormen in de Zeeuwse staten de meerderheid. Wel nam men gisteravond met al gemene stemmen een motie aan waarin wordt aangedrongen op een versneld onderzoek naar de oplossing van het vraagstuk van radio-actief afval. Ook staan GS van Zeeland een reorganisatie voor van de energiebe drijven in Nederland volgens het zo genaamde vyf eilandenplan van mi nister Lubbers. Hét FvdA-voorstel om te komen tot een nationaal ener- giebedrijf vond geen instemming by de statenleden. Dr. Huls op jaarvergadering UTRECHT Als het bijstellen van stichtingsnormen voor scholen voor gewoon lager onderwas betekent, dat de gehanteerde getallen aanzien lijk worden verhoogd, dan is er geen sprake van nieuwe vormgeving aan de vrijheid van onderwijs maar dan is het een wezenlyke bedreiging er van. De schoolstichting naar eigen keuze, bijvoorbeeld in nieuwe stads wijken, zou een droombeeld worden. Dr. Gerh. Huls, voorzitter van de Vereniging voor Protestants Chris telijk Kleuter- en Basisonderwijs, heeft dit vandaag gezegd op de jaar vergadering, die in Utrecht is gehou den. Het tweede-kamerlid voor de CHU, drs. G. van Leyenhorst zei de aanwe zige minister Van Kemenade van On derwas en Wetenschappen „altyd be- Crisis (1) Nieuwe leiders treden naar vo ren in de sfeer van crisis en nood. Soms blijkt de eenvoudige ser geant aan het front meer opge wassen tegen bloed, modder en excrementen dan de kapitein of de kolonel. De maarschalkstaf ligt op de vaalt in het niemands land tussen leven en dood. In de politiek is het niet veel anders. Mevrouw Liesdek-Clarke heeft zich in het rondtrekkend hof van assizen ontpopt als de grote pleit bezorger van de Surinaamse op positie. De heer Lachmon lijkt in eengeschrompeld naast deze pronte vrouw van eboniet. Zij vult het beeldscherm tot in de verste hoeken en spreokt de taal van de gedrevenen. De woelingen van dat verre stukje koninkrijk krijgea. einde lijk een gezicht Crisis (2) De contestanten van de heer Arron plegen hun waarschuwende boodschappen de wereld in te zenden vanuit het landelijke Ha- zerswoude. Dat schept een heel directe tegenstelling met het zin derende, vochtige, uitbundige land van herkomst. Hollands Groene Midden, de koeien en het malse gras als de cor van tropische verontwaardi ging. Het illustreert weer eens het vreemde vlechtwerk van mens en wereld in de Ambulan te Eeuw. Bizar blijft het, omdat er meer dan één generatie nodig is om aan een andere wereldorde of rangschikking van mensen te wennen. Louter associatief moest ik denken aan een foto die ik onlangs zag in zo'n verzamelwerk over de naoorlogse jaren. De fo to dateerde van de tijd dat de ge allieerden de scepter zwaaiden in het bezette Oostenrijk. Het plaat je was geschoten in de Ameri kaanse zon en vertoonde een paar negersoldaten te gast op een volksfeest, in tirolerpakje gesto ken. Oorlog (1) Deze krant bracht woensdag als eerste het bericht dat de staatssecretaris van Onderwijs, dr. Ger Klein, overweegt om het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie te gaan opheffen. "Af bouwen" heet dat in het jargon dat een voor germanismen aller gische oudere collega de rillingen over het lijf doet lopen. Ik biyf even buiten de merites van een dergelijk beleid. Er is ook nooit een instituut voor tachtigjarige-oorlogsdocu- mentatie geweest en toch weten we daar ook wel één en ander van. En buiten de landsgrenzen ook, want de aanhangers van die bloe- dorstige oude baas in Madrid rie pen verleden week ook nog, dat Alva veel te weinig van dat Ne derlandse schorem naar de brand stapel had gestuurd. Het gaat mij hier veel meer om de relatie professor de Jong-In- stituut. Het statige pand aan de Herengracht in Amsterdam is zo'n beetje de knipselmap van Nederlands meest bekende ge- schiedschry ver. Een archiefkast met een voorgevel. Ik weet na tuurlijk wel dat anderen er ook terecht kunnen, maar het hoort toch bij De Jong, als Sandberg bij het Stedelyk Museum. Oorlog (2) Lang liet de heer De Jong zich ontspannen een soort pausschap aanleunen, wanneer het over de geschiedenis van de Tweede We reldoorlog ging. Wanneer De Jong zich uitte over een bepaald pro bleem ging dat ex cathedra en er viel een parallel te herkennen met het leerstuk van de onfeil baarheid, juist als bij de pontifex in het verre Rome. Persconferenties bij gelegenheid van een nieuw deel van De Jongs geschiedenis plachten een hulde blijk te zijn aan het adres van de hooggeleerde schryver. Met een vleug van lijden op het ge laat begon de professor strijk en zet met een 'state of the union' hoe ver we nu waren en wanneer we eindelijk klaar zouden komen. Daarna had zelden iemand iets te vragen, een enkele vermetele wel iets op te merken, maar die riskeerde daarmee wel een wolk van gemelijkheid op datzelfde ge zicht. De laatste jaren is de kritiek wat luider. Er worden veelvuldiger on nauwkeurigheden of vreemde in schattingen geconstateerd en een enkeling geeft luidkeels blijk van zyn ongenoegen door De Jong een fnonopolist van de heden daagse geschiedschrijving te noe- Oorlog (3) Tot nu toe, maar hoe moet dat straks, kon professor De Jong zich weer in zijn veste terugrek- ken. Laten we niet vergeten dat wij pas tot en met deel zes zijn en dat er nog zes moeten komen. De auteur is pas voornemens om in 1985 de boel af te hebben. Dat betekent nog menige persconfe rentie met steeds jongere kritische baasjes, voor wie Mussert steeds meer op Balthasar Gerards gaat lijken en de blikken biscuit uit de lucht op haring en witte brood. Somber (1) Een lezer is wat droef te moe de over Nico Scheepmaker en zijn "Trijfel" in onze krant. Hij schrijft: „de stukjes Try fel vind ik dikwijls saai met weinig in houd en bij nadenken erover som ber". "Nu weet ik wel", gaat hij verder, "dat er veel "somber" nieuws is en het lykt dikwyls als of er geen andere dingen gebeu ren dan ernstige en nare, maar dat is niet waar!! Of gaat het altijd om "belaogen"? Als er drie bossen tulpen doorgedraaid worden staat het in de krant met een grote kop. Maar als er „goud" vloeit uit de veiling dan zwygen de „gelukkigen". Als er drie cro- cussen boeien dan staat elk voor jaar in de krant dat de bloemen velden al aardig beginnen te kleuren. Ga dan echter maar nog niet kijken!" Blijmoedig (1) De lezer komt dan tot zijn conclusie: "optimistische geluk kige. vrolijke en "goede" be richten verzamelen ls moeilijk maar toch hoop ik dat uw krant ook nog als een „biymoedige" krant naar voren zal kunnen ko men. U het beste toewensend". Blijmoedig (2) Een hartekreet om naar te luisteren. Misschien is niet elk voorbeeld zeer gelukkig gekozen. Een krant die bij een paar cro- cussen in bloei al over de kleu renpracht van de bollenvelden spreekt, is toch nauwelyks pes simistisch te noemen. Maar toch begrijp ik de briefschryver geloof ik wel. Waarom, daar komt het op neer, moet de krant altyd vol staan van kommer en kwel, dood en verderf, werkloosheid en inflatie? De BBC lanceerde een Jaar te rug een idee: een dagelykse ru briek met alleen maar aange naam, blymoedig, vrolyk nieuws. De rubriek leidde een kortstondig, schamel bestaan. Het aanbod van nieuws bleek te gering. Somber (2) Overigens vind ik de stukjes niet saai, niet somber. En ik vind drie crocussen in bloei mooi er dan honderd slingers op een motorkap. Han Mulder ADVERTENTIE reid te zyn over de vrijheid van on derwijs zowel naar richting als in richting te praten, mits deze maar onverkort wordt gehanhaafd". Hier mee reageerde het kamerlid op de opvatting van de bewindsman, dat men met het oog op de nieuwe maat- schappelyke eisen de vryheid van on- derwijs opnieuw ter discussie moet willen stellen. Over de schaalvergroting sprekend merkte de volksvertegenwoordiger op dat de samenwerkingsschool „met haar gevulde algemeenheid" nauwe lyks als alternatief van de christe lijke school kan worden beschouwd. Over de aangekondigde verhoging van de stichtingsnormen voor het la ger onderwys zei hy, dat het onmo- geiyk maken van het stichten van de kleinere school by de CHU op grote bezwaren zal stuiten. een miljoen gulden aan prijzen

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7