De verschrikkelijke computer slaat MEER KLEREN DIK DOOR DRANKJES SNOEPDAGBOEK BLOEMENWINKEL VET HAAR ACCU'S THEE-AUTOMAAT ZATERDAG 11 OKTOBER 1975 EXTRA Uitersten in meubels, gezien op de afgelopen Meubelbeurs in Utrecht. Het bed met het gebeeldhouwde hoofdeinde is een Spaans produkt. Wie het nóg romantischer wil dan het al is, kan er ook een hemel boven krijgen, met gordijnen aan weers kanten. Bedden in deze stijl zijn in allerlei afmetingen te koop. Het smalste is één meter breed, het breedste twee meter. Het exemplaar op de foto is 1.60 breed en 2 meter lang. Prijs: f 2272. Een hemel erbij komt op onge veer f 300 meer. De bijpassende nachtkastjes kosten f 500 per stuk (foto links). De blank grenen wandrekken ko men uit een nieuwe serie meubels van Pastoe. Naam: Cobex. In de rekken kunnen niet allen planken, maar ook laden, werkbladen en kastjes worden gemonteerd. Met de kastjes is aardig wat variatie te maken: ze hebben jute deurtjes, deurtles van draadglas ofjalouzie- deurtjes. Je trekt die deuren open met leren lipjes.De rekken zijn be halve in blank grenen ook donker bruin gebeitst leverbaar, of onbe werkt zodat je ze zelf een kleur kunt geven. En dan zijn er ook nog bij passende tafels, stoelen, bedden. De wandrekken moet je zelf in elkaar zetten. De prijs van de combinatie op deze foto rechts) f 1615. Als u wilt weten waar het bed te koop is informeer dan bij Inca Hol ding in Den Haag, telefoon 07- 0-854353. Er zijn maar een paar winkels die het leveren. Pastoe is te koop in een groot aantal meubelzaken. De Nederlandse man koopt tegenwoordig veel meer kleren dan vroeger. In 1974 is er in ons land drie miljard gulden uitgegeven aan kleding voor mannen en jongens boven de veertien jaar. In 1971 was dat nog geen twee miljard. Natuurlijk zijn de prijzen in de tussentijd gestegen, maar daar komt het toch niet alleen maar door. De Nederlandse Stichting voor de Statistiek heeft nagegaan wat er in 1974 meer werd gekocht. Dar waren vooral T- en poloshirts, overhemden, ondergoed, sokken, vrijetijdsjacks, lederen kleding, kostuums, en natuurlijk ook jeans. Per persoon gaven de mannen en jongens van boven de veertien vorig jaar 633 gulden aan kleren uit. Dat wil zeggen gemiddeld, de een dus meer dan de ander. Het alcoholgebruik is in ons land de laatste tientallen jaren sterk gestegen. Gemiddeld krijgt elke Nederlander thans aan borrel, wijn of bier dagelijks 203 calorieën binnen. In 1955 waren dat er nog maar 55. Deze cijfers noemt de arts C. H. Gips van de afdeling leverziekten van het Academisch Ziekenhuis te Groningen in een betoog in het blad Voeding. Wie al die jaren aan dit stijgende alco- holverbruik heeft meegedaan, zegt hij, kan alleen door al die onge merkte calorieën gemiddeld zes kilo zijn aangekomen. Er zijn wel verschillen in de voedingswaarde van drankjes. Port en vermouth bevatten veel meer calorieën dan sherry. Witte wijn meer dan rode. Jenever meer dan bier. Iemand heeft groot ongenoegen met het postorderbedrijf waar hij regelmatig boeken bestelt. Wat is er gebeurd? Hij heeft een brief gekregen. Daar staat in: we krijgen nog geld van u; betaal het snel, anders komen er administratiekosten bij. Maar ze hebben helemaal niks van hem tegoed; hij betaalt altijd prompt. En dat schrijft hij dan ook in een verontwaardigde brief te rug. Hij krijgt netjes antwoord: neem ons niet kwalijk, het is een vergis sing; wij hebben geen geld van u tegoed, maar u van ons. Dat is óók niet waar. Niemand heeft iets van iemand tegoed. De reke ning liep gewoon netjes glad, voor dat het geschrijf begon. De klant informeert daarom in een nieuwe brief bij het postorderbedrijf of ze daar wel goed bij hun hoofd zijn. Later vertelt de directeur van dat bedrijf (een z.g. boekenclub) mij wat er gebeurd is. Op een rampza lige dag zijn er 25.000 verkeerde aanmaningen via de administratie-computer de deur uitgestuurd. Grote ellende:25.000 maal 40 cent aan portokosten weg gegooid, goodwill verspeeld bij een hoop mensen, telefoonlijnen die meer dan een week lang witg loeiend staan van de kwade reac ties. In één klap De computer heeft verschrikkelijk toegeslagen. De directeur van de boekenclub: "Vroeger, toen alle bestellingen en betalingen met de hand in de boe ken en kaartsystemen werden bij geschreven, waren fouten veel be perkter. Een meisje van de admini stratie zat even te dromen, schreef verkeerde gegevens op twee of drie kaarten, maar daarna was ze er weer met haar hoofd bij en ging al les weer goed. Maar nu staat aales op computerbanden en -schijven. Als iemand die daarmee bezig is, vermoeid is of eventjes wordt afge leid, en ongemerkt iets verkeerd doet met zo'n band of schijf, dan betekent dat duizenden fouten in één klap. Kosten voor de klant 't Is allemaal vervelend voor zulke bedrijven, maar het is nóg verve lender voor de klant. Die weet niet hoe het komt en kan er ook niets tegen doen. Hij krijgt de narigheid geheel onverwacht over zich heen. Aanmaningen, dolle rechtzettin gen, enzovoort. Hij komt altijd in de kosten terecht. Protest briefjes schrijven en er postzegels op plak ken. Soms zelfs aangetekend ver sturen. Interlokaal telefoneren. L. Bakker Ik heb voor de aardigheid eens een kleine bloemlezing samengesteld uit klachten over computer vergissingen, die de laatste maan den zijn gesignaleerd door het Konsumenten Kontakt in zijn blad Koopkracht. De zaag die niet kwam Iemand bestelt bij het postor derbedrijf Wehkamp een tafelcir kelzaag. Hij krijgt per bode alleen de tafel geleverd. Stuurt een brief om te vragen waar de zaag blijft, maar krijgt geen antwoord. Wel komen rekeningen en aanmanin gen om nu eindelijk de "geleverde Eén verkeerde band op de computer en de administratie maakt duizenden en nog eens duizenden fouten. zaag" eens te betalen. Hij probeert het met tweeaangetekende brieven Het helpt niets. Wehkamp stuurt hem slechts een "laatste waar schuwing". Uiteindelijk weet de consumentenorganisatie bij het postorderbedrijf gehoor te krijgen voor de ongelukkige. Het antwoord is: fout in de computeradministra tie. De bestelde zaag blijkt in de tussentijd geheel te zijn uitver kocht Geen lid, toch lid Boekenclub ECI stuurt harte lijke briefjes, waarin mensen wel kom worden geheten als nieuw lid. ook mensen die via een adverten tiecoupon boeken op zicht hadden laten komen, maar ze weer hadden teruggestuurd omdat ze toch maar liever geen lid werden. Die mensen voelen zich terecht "gestrikt" en slaan aan het telefoneren en schrij ven. Waarom hebben ze toch zo'n welkomstbriefje gekregen? Omdat er bij de ECI voor mensen die een zichtzending vragen, alvast een reserve-lidmaatschapsnummer wordt genoteerd. Die reserven ummers zijn in de computeradmi nistratie door de echte heen ge raakt. Incassobureau "Landen en Volken" luidt de titel van de boekenserie die iemand per post van verzendhuis Lecturama betrekt. Hij betaalt er volgens af spraak in zeventien termijnen 347,95 voor. Als hij alles heeft vol daan, komt er van Lecturama een betalingsherinnering voor 28,05. Hij protesteert. Dan komt er een gestencild briefte waarin staat "Omdat alle hier ontvangen beta lingen door de computer automa tisch worden geboekt, is het vrijwel uitgesloten dat wij een betaling zouden kunnen vergeten." De klant fotocopieert - dat kost hem dus alweer geld - al zijn giro afschriften en zendt die als bewijs naar Lecturama. Dat helpt geen zier. Lecturama stuurt hem een in cassobureau op z'n dak, dat dreigt met "belangrijke kosten en onaan genaamheden" als hij het inmid dels tot 35 gulden verhoogde be drag niet heel rap betaalt. Ingrijpen van de consumentenor ganisatie redt hem nog op het nip pertje. Lecturama duikt eindelijk eens in zijn administratie en schrijft vervolgens: "Volgens onze admini stratieve gegevens is de heer H. ons niets verschuldigd. Het bedrag ad 28,05 dat hy volgens onze debiteu renafdeling niet heeft betaald, blijkt niet juist te zijn." "Nooit ontvangen" Iemand is lid van boekenclub Boek en Plaat en zegt dat lidmaat schap op een gegeven moment op. Maar ook na de einddatum blijkt Boek en plaat haar de verplichte kwartaalboeken toesturen, die ie dereen krijgt die geen andere be stelling heeft gedaan. Met rekenin gen erbij. En als die een tijdje zijn opgelopen, komen er betalingsher inneringen voor intussen 140,21. Protesten leveren slechts een koel briefje van Boek en Plaat op, waarin staat dat ze nooit een opzeg ging hebben ontvangen. Dat is erg vervelend, want het is destijds niet aangetekend verstuurd, dus de klant heeft geen bewijs. Of tochHoe komt het dan, vraagt zij aan Boek en Plaat, dat ik uw post al die tijd op mijn nieuwe adres krijg? Dat adres heb ik u na melijk in mijn opzeggingsbrief op gegeven, voor het geval u me daar van nog een bevestiging zou sturen. Dan komt dit antwoord van Boek en Plaat: "Voorzover wij hebben kunnen nagaan is de beëindiging van het onderhavige lidmaatschap onjuist verwerkt." Onfeilbaar Opmerkelijk bij dit soort klachten is, dat de bedrijven over het alge meen hun elektronische admini straties onfeilbaar achten. Ze pro beren de klacht vaak af te doen met een gestencilde of gedrukte ant woord briefjes. Intussen blijft de machine onverdroten voortbordu ren op de oorspronkelijke fout. Dat kan doorgaan toten meteen poging tot inning van een niet bestaande schuld via de kantonrechter. Pas onder druk van instanties als het Konsumenten Kontakt wordt er uiteindelijk mankracht ingescha keld om zo'n zaak uit te zoeken. Blijkt dan dat het bedrijf fout zit, dan maakt het daarvoor lakoniek z'n excuses. Over de kosten waar men de klant op heeft gejaagd wordt nooit gesproken. Voordelig Op die manier is een computer administratie natuurlijk helemaal voordelig: hij bespaart op perso neel, en wentelt de kosten van ge maakte fouten voor zover mogelijk automatisch op de klanten af. We zullen daar bij de toenemende au tomatisering nog dolle dingen mee gaan beleven. Voor je het weet heet je querulant als je in de toekomst je gelijk kan bewijzen tegenover de verschrikkelijk computer. In oktober wordt in ons land een groot nationaal snoepgoedonder- zoek gehouden. Drieduizend personen van acht jaar en ouder zul len dan twee weken lang al hun aankopen van snoep in een "snoep- dagboek" noteren. Ze doen dat voor het marktonderzoekbureau Intomart, en dat doet het weer voor de industrie en de handel en voor eventuele andere geïnteresseerden die er voor 20.000 een rap port van willen kopen. Eind vorig jaar heeft Intomart al een proef onderzoek gehouden. Dat duurde toen één week. Een van de uit komsten was toen dat 27% van de mensen in die week helemaal geen snoep had gekocht. Een andere uitkomst was, dat er het meest chocoladerepen, -sticks en -tabletten werden gekocht. Hebben we in ons land nou veel of weinig bloemenwinkels. Als je op vakantie hier en daar in het buitenland kijkt, zou je denken: "Bij ons zijn er meer. "Welnu in de Europese hoofsteden zijn nu eens precies geteld. Kopenhagen blijkt één bloemenwinkel per 1264 inwoners te hebben. Daarmee staat de Deense hoofdstad boven aan. Onderaan staat Lissabon met één bloemenwinkel per 9395 inwoners. De Zwitserse hoofdtsad Bern heeft er één op elke 3893 inwoners. En Amsterdam heeft er één op de 2846 inwoners. Mensen die last van vet haar hebben, wassen het ook vaak ver keerd. Het stevig in de hoofdhuid masseren van de shampoo is er de oorzaak van dat de talgklieren actiever worden en dan opnieuw vet afscheiden. Men moet proberen alleen het haar te wassen en de hoofdhuid zo min mogelijk aan te raken en in elk geval niet te masseren. Dat vertelde ons een leraar van een kappersschool. Van de 600.000 nieuwe personenauto-accu's die jaarlijks in ons land worden verkocht, gaat 43 procent via auto- en garagebedrijven, aldus het blad de Essobron. Via de specialistische accu bedrijven wordt 33 procent verkocht en via autoshops en warenhuizen 13 procent. Rond II procent wordt bij benzinestations verkocht. Doordat er zoveel koffie-automaten zijn gekomen, is het middag kopje thee in veel bedrijven eruit geraakt Men heeft geprobeerd daar chocolade voor in de plaats te stellen, maarja.dat is geen thee De moeilijkheid met thee is, dat je het niet in eenzelfde automaat kan maken als koffie. Althans, tot dusver. Want Moccomat en Douwe Egberts verklaren thans dat zij er in zijn geslaagd een koffïe-thee automaat te ontwikkelen die goed werkt op sterk ge concentreerde vloeibare thee.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23