W anhopig gekrab regime Bud Greenspande sportdetective UIT EIGEN TUIN Meeslepend verhaal van Gerald Browne DE MARATHONLOPER: EEN HARD VERHAAL ZATERDAG 11 OKTOBER 1975 EXTRA Twee nieuwe thrillers verschenen bij Elsevier Ne derland in Amsterdam: "De rechter en de moordenaar" door Olie Högstrand (ƒ11.90) - "De marathonloper" door William Goldman (j 14.90). Olie Högstrand is van journalistieke huize. Maar toen hij zich op het schrijversmetier wierp was zijn eerste thriller al meteen raak. Met "Voor rekening van de minister-president" bereikte hij de prijs voor de beste thriller van Zweden. Maar niet allen in eigen land werd deze profeet geëerd. Zijn in lijnrecht proza verpakte kritiek op de kritiekloze aanvaarding van elk gezag kreeg ook buiten de Zweedse grenzen flinke erken ning. Nu zijn tweede boek. Wat opzet, uitwerking en decor betreft is het verhaal beslist minder dan zijn eersteling. Maar Högstrands verteltalent maakt dat men het boekje toch met plezier leest. En het speurdersduo Kollin en Valitalo maakt een goede gok flink te stijgen in de lange lijst van populaire aparte paren. William Goldman heeft met zijn "Marathonloper" een soms sinister verhaal geschreven, waarin men een uit erst perverse en lugubere marteling tot in de finesses beschreven kan vinden. Het is één van de onprettige handelingen van de kaalhoofdige kampbeul Szell, die in zijn geestelijke bagage nog wel meer onaangenaam heden meedraagt. Dat ontdekt Baby Levy, die tot het moment, dat zijn broer in zijn armen sterft, een intelli gente student was, die bovendien hard trainde om de snelste marathonloper aller tijden te worden. Die train ing komt hem tenslotte best van pas als zijn broer een geheim agent blijkt te zijn geweest, van wie de tegen standers denken, dat hij voor zijn dood zijn jongere broer heeft ingelicht. Dan pas moet Babe ineens ren nen wor zijn leven. Het is bepaald geen opwekkende race. Het intrigeert meer dan het boeit. Het verhaal is meer hard dan goed. Dat heeft de filmindustrie niet kunnen weerhouden de rechten te kopen. K.P. 'Het huis met de pantserkluis" door Gerald A. Browne, in de vertaling van CJ. van Tilborch verschenen bij Van Holkema en Warendorf in Bussum (f 16.90). i Brownes meeslepende verhaal een bescheiden diaman thandelaar. Een schier te verwaar lozen persoontje in het volledig door het Syndicaat beheerste diamant rijk. In Brownes boek beheert dat Syndicaat de gehele wereldvoor raad en doseert hoeveel, wanneer en waar diamanten in de handel wor den gebrachtEn die voorraad van onmetelijke waarde ligt opgeslagen in een Londens gebouw, omgeven door een nagenoeg onfeilbaar vei ligheidssysteem. Toch worden Ches- ser en zijn brutale en avontuurlijke Zweedse minnares door krachten, die sterker en sluwer zijn dan zijin een positie gedreven, waaruit zij een aanval moeten wagen op dat diamantenbolwerk. Ze zien het als een sportieve uitdagingHun lokt het geld niet. Het is het avontuur en de onmogelijkheid uit te stappen. Maar wat begint als een gevaar lijke grap neemt allengs de vorm van een afgrijselijke nachtmerrie aan. Ondanks al die omstandighe den gaat hun idylle voort, maar het noodlot zit hem alsmaar dichter op de hielen. Browne heeft op een uit ermate fascinerende wijze zijn hoofdfiguren in hun merkwaardige ambiance neergezet. Bijna adem loos volgt men hun vreemde avon turen. Nergens komt Browne op de in dit genre al zo plat getreden pa den. Het is geen hol-of-ik-schiet- werk. Het is een blijmoedig aange gane strijd van twee vrij zorgeloze mensen tegen krachten, die ze tens lotte toch niet kunnen beteugelen. Een heerlijk boek om te lezen. 20Th Century Fox heeft er destijds een film van gemaakt. Geen wonder. K.P. "Nu kan ik spreken" door Ludek Pachman. Uitgeverij: "Het We reldvenster, Baarn. Prijs: 27.50. "Fantsoenlijke mensen aller lan den, verenigt u". Schaakgroot meester Ludek Pachman schrijft het in zijn brief aan Angela Davis die in plaats van een voorwoord in zijn boek is opgenomen. "Fat soenlijke mensen aller landen, ver enigt u", de slogan, die hij al eerder in Tsjecho-Slowak-ije had gebruikt, ontroert door zijn onhaalbaarheid en de naïeviteit die er uit spreekt. En die begrippen zullen vaker bij de lezer opkomen bij het lezen van Pachmans werk. Pachman heeft een moedige, maar (althans naar westelijke maatstaven) ook wat naïeve rol gespeeld tijdens een zeer vitale periode in de historie van Tsjecho-Slowakije. De periode die als "de Praagse Lente te boek Staat - en vooral wat daarna volgde. Begin 1968 poogden de Tsjechen onder Doebtsek "een socialisme met een menselijk gezicht" te creë ren. Op tal van gebieden kwamen meer vrijheden; de perscensuur werd afgeschaft. Maar omdat de andere Warschaupactlanden, de Sovjet-Unie voorop in die ontwik keling grote gevaren zagen, werd de Tsjechische weg naar een eigen democratisch socialisme snel ge blokkeerd. In de nacht van 20 op 21 augustus vertrapten de legers van vijf Oostbloklanden de Praagse Lente. Toen Pachman het die nacht ver nam, vroeg hij zich af: "Kunnen vrienden dan maar zo 's nachts bin nenvallen en het land bezetten?" Het antwoord was ja en Pachman had dat kunnen en moeten "weten na de gebeurtenissen in Hongarije-1956. Toen het gerucht hem bereikte dat de Russen de on dertekenaars van het beroemde manifest van de "2000 woorden" zouden gaan arresteren, schreef hij hun terstond, zeer karakteristiek: "U wilt in de komende uren de on dertekenaars van het manifest "2000 Woorden" arresteren. Tot nu toe heb ik het nog niet on dertekend omdat ik lang in het bui tenland vertoefde. Daarom onder teken ik vandaag". Het was het begin van zijn lange lijdensweg, waarbij hij zich zelf niet ontzag. Hij bleef schrijven, zich verzetten, het idee van de Praagse Lente liet hij niet los. Het leidde tot zijn arrestatie, verblijf in de gevan genis, zijn hongerkuur, zijn wan hopig krabben tegen het nieuwe regime, zijn hernieuwde arrestatie en tenslotte zijn tocht naar het bui tenland. iWie iets van de sfeer van de Praagse Lente en de verschrikkin gen daarna wil ervaren, kan bij Pachman terecht. R.P. "Play it again, Bud" door Bud Greenspan, uitgever Ballantine Books, 201 East 50th Street, New York. Prijs 2.50. Het aardige van sommige beroepen is niet alleen dat ze er zijn, maar vooral ook de wijze waaróp ze zijn ontstaan. Neem nu eens de dagelijkse bezigheid van de Amerikaan Bud Greenspan. Zijn vak is het best te omschrijven met "sportdetective". Hij gaat met behulp van verslagen, tv-beelden en film controversiële en mysterieuze gebeurtenissen op de sportvelden na, analyseert en interpreteert ze en creëert zo hele thrillers die hij met bijna Paul Vlaanderen-achtige allure tot een oplossing brengt. Niet alles lukt. Zelfs de grootste speurder moet wel eens erkennen dat hij er niet uitkomt. Maar in de meeste gevallen bereikt Greenspan zijn doel. In zijn boek "Play it again, Bud" heeft hij enkele van de meest bi zarre kwesties die hij in de rol van detective/documentaire maker heeft nagegaan, op schrift gesteld. Hij laat bijv.'in woord en beeld zien dat de jury het bij het verkeerde eind had, toen zij bij de Olympische Spelen van 1960 de Australiër John Devitt als winnaar van de 100 m vrije slag aanwees en niet de Ame rikaan Lance Larson. Hij toont ver der aan hoe en waarom het met de favoriete Duitse dames estafetteploeg op de 4 x 100 m in Berlijn-1936 misliep bij de laatste wissel. Hij rafelt uiteen waarom een Amerikaanse estafette-ploeg in Londen-1948 ten onrechte werd gediskwalificeerd. En hij gaat raad selachtige zaken na bij befaamde paardenraces, honkbal- en rugby wedstrijden. Jammer is dat hij nooit - althans naar mijn weten niet - zijn tanden heeft gezet in dat zo hevig omstre den derde doelpunt van Engeland tegen West-Duitsland in de finale van de wereldkampioenschappen voetbal 1966 in Londen. Vermoede lijk is dat terug te voeren op het gebrek aan interesse voor voetbal in Amerika. Het verhaal waarom Bud Green span dat vreemde vak van sportde tective is gaan uitoefenen, is mooi genoeg om hier weer te geven. Greenspan moetal op zeer jeugdige leeftijd grote capaciteiten hebben getoond, want op zijn 22ste werd hij chef sportverslaggeving van een der grootste Amerikaanse radiosta tions. Een van de reporters daarvan was Clem McCarthy, een veteraan met een grote staat van dienst op het gebied van paardesport en boksen. In 1947 versloeg hij voorde radio (er werd om onbekende reden geen tv-reportage gemaakt) de Preak- ness, een korte, maar zeer belang rijke paardenrace. En McCarthy, die beroemd was om zijn bijna feil loze verslaggeving, beging daar de blunder van zijn leven. Terwijl de verschillen aan de finish duidelijk waarneembaar waren, gaf hij als winnaar het paard dat in werkelijk heid op de vierde plaats eindigde. Het paard dat met de zege ging strijken, noemde hij slechts een maal terloops in het verslag. Het was een onbegrijpelijke afgang en één die - vooral bij de gokkers - lang in de herinnering bleef. McCarthy zelf gaf als verklaring voor zijn falen: "De paarden ver dwenen uit het zicht...." Een raad selachtig zinnetje, maar vreemd genoeg vroeg niemand verder. Men ging alleen twijfelen aan zijn ge zichtsvermogen. Maar McCarthy heeft nog jaren zijn werk gedaan zonder dat er iets op aan te merken viel. Hij leed overigens zelf zwaar onder de fout. In 1960 werd McCarthy zwaar ziek. Om de ziekenhuisrekening te kun nen betalen, kreeg hij hulp van Greenspan. Deze wilde een grammofoonplaat laten maken met "Het beste van verslaggever Clem McCarthy" - de opbrengst ervan zou geheel naar de zieke reporter gaan. Greenspan vroeg hem of hij ook de reportage van de Preakness-1947 mocht ge bruiken. McCarthy glimlachte wat pijnlijk en gaf grif zijn toestem ming. Hij stierf echter nog voor de plaat klaar was. Greenspan luis terde nog vele malen naar de band met McCarthy's verslag van de Preakness. Daarbij stuitte hij steeds op één vreemd zinnetje: "En nu ontneemt het publiek me het uitzicht....." Het intrigeerde Greenspan tens lotte dusdanig dat hij op onderzoek uit ging. In 1971 bezocht hij het sta dion van Baltimore, waar de Preakness in 1947 was verreden. Daar bekeek hij de plaats waar de verslaggevers altijd staan en con stateerde dat McCarthy eenvoudig nooit gehinderd had kunnen zijn door toeschouwers. Wat was er dan toch gebeurd? Greenspan ging naar de archieven van Fox Movie tone News met de vraag of de film van de race was bewaard. Dat bleek het geval te zijn. Hij liet verder een kopie maken van de racekaart van de Preakness uit de New York Ti mes, zodat hij de juiste posities had van alle paarden op zes vitale mo menten in de race. Daarna liet hij de film precies gelijk lopen met het McCarthy te 2 r de de fout was gegaan. En "En nu ontneemt het publiek me het uitzichtGreenspan zag op dat moment wat McCarthy 24 jaar te voren moest hebben gezien.Inder daad,vlak voor de paarden de laat ste bocht ingingen, werd McCarthy' uitzicht geblokkeerd gedurende 70 meter van de race. Niet doormensen op de tribunemaar door toeschou wers beneden op het terrein. Daar hadden tientallen toeschouwers de startboxinstallatie op het gras ge trokken en waren erop gaan zitten! Het raadsel was opgelost. Althans gedeeltelijk. Want helemaal werd McCarthy's fout er niet door ver klaard. Het ging er om wat er in die 70 meter had plaatsgegrepen. Greenspan ging terug naar Fox Movietone News en vroeg of er nog film was die destijds niet voor het bioscoopjournaal was gebruikt. Het geluk was op zijn hand. Er had inderdaad een camera gestaan op het gedeelte dat McCarthy niet had kunnen zien. De film daarvan was nog aanwezig. Greenspan draaide het af en zag de dramatische ont wikkelingen waaraan McCarthy ten prooi was gevallen. Op het moment dat het uitzicht van de reporter geblokkeerd werd, ging het paard On Trust aan de leiding met Jet Pilot op driekwart lengte. Een paar meter daar achter volgde Faultless, waarvan de jockey in kleding veel op die van Jet Pilot leek. In die beruchte 70 meter kreeg Jet Pilot een zware inzinking en werd voorbijgestoken door Fault less. Toen de paarden de bocht uit kwamen en dus weer zichtbaar voor McCarthy werden leek de situ atie precies dezelfde als vóór zij aan zijn ogen werden onttrokken. De onderlinge afstanden waren exact gelijk gebleven. Alleen hadden de sterk op elkaar lijkende Jet Pilot en Faultless stui- En dat was McCarthy ontgaan, om dat hij het gewoon niet had kunnen constateren. Hij hield het er nog op dat Jet Pilot tweede lag. terwijl het Faultless was. Toen dat paard vlak voor de finish de leidende On Trust passeerde, verklaarde Clem McCarthy, consequent, dat Jet Pi lot eerste wasPas seconden na de race herstelde hij zijn vergissing. Greenspan maakte van "de zaak van de verdwenen paarden" een fascinerende documentaire, die de gebeurtenissen en McCarthy's fout glashelder verklaarden. De hele kwestie zette Greenspan aan het denken. Hij merkte dat de sportwe reld tal van dat soort merkwaardi ge, nooit helemaal opgeloste pro bleemsituaties kent. Van dat mo ment ontpopte hij zich als een sportdetective. Sinds 1971 is een imponerende reeks sportthrillers van zijn hand gekomen. RUUD PAAUW 5? 9? Titel: Verse groenten en kruiden uit eigen tuin". Uitgeverij Helmond, Helmond. Au teur Percy Thrower. Zelf groente kweken, het lijkt alle maal zo aardig. Maar er is veel werk aan. Ik herinner me nog goed dat mijn grootvader dagen achte reen in de tuin aan het werk was om de bonen op te binden, de spinazie te wieden of de aardappels te poten. En wee de buurjongen die het ivaagde zijn voetbal in het pasge- zaaide bed andijvie te laten neer dalen. Nee, hij was nog niet geluk kig. Maar dit alles zegt natuurlijk niets ten nadele van zelf-kweken. Het is een leuke hobby maa r je moet er wel veel tijd insteken. Mensen die nog nooit van hun leven groente hebben gekweekt doen er dan ook goed aan eerst een boekje op te slaan en zo "al droogzwemmend" alvast aan het idee van de tuin te wennen. Een goed boekje om mee te beginnen is dan "Verse groenten en kruiden uit eigen tuin". Het is dui delijk geschreven op de leek. In dit boekje leert u de tuin vanaf de grond af opbouwen. Het boekje be vat tekeningen en foto's, een tuin plan en een zaai - en oogstkalender en een heleboel informatie over plantenziekten. HvdH Op deze pagina bijdragen van: Ruud Paauw Koos Post Henriëtte v. d. Hoeven Theo Kroon Eindredactie: René Vos „Lieve hemel" is onder de maat.... De nostalgie in de r.k. kerk in ons land neemt zo langzamerhand overdreven vormen aan. Het ene boek is nog niet verschenen of het ander komt er aan. En. als het nu allemaal niveau had dan zou het nog niet zo erg zijn, maar dit is niet het geval. Het dezer dagen by AMBO uitgekomen boek "Lieve hemel" is een boek, dat bepaald onder de maat is. Wat er aan verha len over vroeger in staat hebben we reeds veel eerder en veel beter bij Michel van der Plas kunnen lezen. De ondertitel van het boek "Den ken over het komende bij beelden die verdwenen" zouden de schrij ver de escape bieden, ware het niet dat zijn gedachten wat verward zijn Of laat ik het duidelijker formule ren ze komen niet over. Schrijver mist de gave om wat hij precies be doelt te zeggen zó te formuleren, dat die gedachten zó bii de lezer overkomen. Hij mist ook de gave om de lezer mee te slepen. Hij ver liest zich in details, die zó worden uitgesponnen, dat men de draad van het verhaal kwijt is. En hij had er toch een smakelijk boekje van kunnen maken. Aan de hand van voor velen nog dierbare prentjes over de eerste H. Communie, biecht, hemel, hel en vagevuur had hij in navolging van Verspaandonk in zijn "Hemels prentenboek" een - weliswaar niet origineel - aardig boekje kunnen maken. Nu volstaat hij met op te merken, dat "de pren ten van dit boek niet zijn om ermee te lachen" en "ook niet om er met hein: heus tot de bewust of onbewuste innerlijke bagage hoorden". Het boek is een voortvloeisel van het in 1973 uitgezonden KRO- programma onder dezelfde naam als de titel van het boek. Als een soort gebedenboek heeft het be paald waarde, maai- niet als boek. dat enig inzicht zou moeten geven in het katholieke verleden "Lieve hemel". Guus van Hemert AMBO. f 17.50 T K

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19