wil een levende vader, geen dode held Bij toekennen uitreisvisa is willekeur enige logica GEEN HAAN ZATERDAG 11 OKTOBER PAGINA 13 Toen ook voor de familie Stern het ogenblik was aangebroken om te beslissen of zij definitief alle banden met de Sowjet-Unie zou verbreken, door emigratie naar Israël aan te vragen, aarzelde de vader. Hij dacht dat het verstandiger was zijn vertrek nog even uiit te stellen en af te wachten, hoe de Almachtige Overheid over de aanvraag van zijn zoons zou beschikken. Want zo redeneerde dr. Michael Stern ze zullen mijn twee afgestudeerde zoons jaren en jaren het leven hier in de Sowjet-Unie tot een hel kunnen maken, zonder hen in de gelegenheid te stellen weg te gaan. Mijn zoons zullen hun baan verliezen en geen ander werk krijgen. Maar zo lang ik mijn hoofd maar niet heb uitgestoken, zal ik hun tenminste financieel kunnen bijstaan. En zodra zij in Israël zijn, zullen de autoriteiten mij niet meer tegenhouden. Want wat zouden ze met een oude en zieke man als ik moeten beginnen? De gedachte was logisch en dus fataal. De enige logica van de Sowjet-autoriteiten bij het toekennen van uitreisvergunnin gen naar Israel is willekeur. Want willekeur en angst zijn eikaars maatschappelijke spiegelbeeld, on verbrekelijk met elkaar verbonden. De zoons Viktor en August kregen dan ook de aangevraagde uitreisvergunningen, ja werden zelfs op een gegeven ogenblik gedwongen te vertrekken, toen zij nog bij hun ouders wilden blijven. Zij reizen nu land na land in het Westen af, om hulp te vragen voor hun vader. Want Michael Stern werti volgens die heel aparte logica van het Sowjet-systeem eind vorig jaar in een middeleeuws schijnproces tot acht Jaar werkkamp met verzwaard regime veroordeeld. Waarschijnlijk zal dr. Stern deze termijn niet uitzitten. Hij is 57 Jaar en zeer ziek. Niettemin moet hij als metaalarbei der dwangarbeid verrichten. En „verzwaard regime" wil zeggen dat hij geen behoorlijk voedsel en onvoldoende medische zorg en medicamenten krijgt. Hij zal dus wel dood zijn, voor zijn acht jaar verstreken zijn. Tenzij de publieke opinie in het Westen de Sowjet-au toriteiten zo ver krijgt, dat zij hem vrijlaten. De zaak-Stern is slechts een voorbeeld voor de wijze, waarop de Sowjet-autoriteiten de Joodse bevol- kingsgroep het zwijgen willen opleggen. Deze naar schatting drie miljoen tellende bevolkingsminder- teit", maar volgens de leer van Stalin Het gevolg is dat de Joden in de worden gehouden. Maar hun in hun heid heeft de status van „nationali- niet de status van „volk" gekregen. Sowjet-Unie bij de wet apart paspoort geschreven identiteit geeft Russische Joden, op weg naar Israël, bij aankomst in Wenen. Het bestuderen van hun geschiede nis, taal en cultuur is een „anti-Sowjet-daad", die streng ge straft wordt, behalve als dat gebeurt door speciaal daarvoor uitgezochte functionarissen van de geheime politie (de KGB). Deze politiek heeft niets te maken met de crisis in het Midden-Oosten of met de pro-Arabische houding van De Sowjet-Unie; zij werd immers al sinds het ontstaan van de Sowjet-staat ononderbroken in praktijk gebracht, met uitzondering van de periode in de Tweede Wereldoorlog, toen Stalin alle nationale en religieuze gevoelens in de Sowjet-Unie in de gemeenschap pelijke strijd tegen nazi-Duitsland mobiliseerde. Jood zijn in de Sowjet-Unie betekent dat men zijn identiteit voortdurend moet verloochenen, de nadruk moet leggen op zijn Sowjet-burgerschap en zijn diepe dank moet betuigen aan het Sowjet-moederland, voor alles wat dit de Joden heeft gegeven. Jood zijn in de Sowjet-Unie betekent dat men als kind al leert zich voor zijn eigen identiteit te schamen, omdat men wel veel hoort en leest over Joodse misdadigers, maar niets over Joodse kunstenaars, helden of wetenschapsbeoefenaars. Jood zijn in de Sowjet-Unie betekent dat men geen protest mag aantekenen tegen de ergste antise mitische boeken, kranteartikelen en spotprenten, die in een gestage stroom de inhoud herhalen van de Protocollen van de Wijzen van Zion (het antisemitische standaardwerk uit het tsaristische tijdperk) en die de Joodse cultuur als een voorloper van het nationaal-socialisme ken schetsen. Deze lezenswaardige lec tuur wordt in de kranten breeduit geprezen en de schrijvers er van worden in de hoogste regeringsin stanties benoemd. Jood zijn in de Sowjet-Unie betekent tenslotte dat wie absoluut niet naar Israel wenst te gaan, er toch altijd door de overheid van verdacht wordt in het geheim zionistische sympathieën te koeste ren. Want met Joden kun Je het nooit weten. Michael Stern was een zondagskind. Hij overleefde de oorlog, was een briljant medisch student en kreeg als gevierd endocrinoloog grote naam in de Oekraine, tot ver buiten de stad Vinnitsa, waar hij woonde. Waarschijnlijk moest hij daarom des te dieper vallen om als afschrikwekkend voorbeeld te dienen voor de tien- tot vijftienduizend Joden van die stad. In september 1973 kreeg de familie Stem, bestaande uit Michael, zijn vrouw Ida, hun twee zoons Viktor en August en hun vrouwen een uitnodiging van Ida's zuster om naar Israël te emigre ren. Zo'n uitnodiging van naaste verwanten is de eerste voorwaarde om een aanvraag voor emigratie naar Israël te mogen indienen. De brief was- nog niet binnen, of het DeDartement voor de strijd tegen Plundering van Socialis tisch Bezit en tegen Speculatie (de OBKHSS) kwam in actie. Een uitvoerig onderzoek werd ingesteld of dr. Stern zich tijdens zijn ambtsperiode aan frauduleuze handelingen had schuldig gemaakt. Het resultaat was negatief. De familie Stem was al lang voor de uitnodiging tot de conclusie gekomen dat emigratie naar Israël het beste voor hen was. De vader en de zoons hadden weliswaar top-posities bereikt in hun vak en ze hadden het naar Sowjet-maatstaven materieel zeer goed. Maar ze voelden zich bewust Joden en ze hadden als zodanig nogal wat meegemaakt. door Michael Stein Zo was ook Michael Stem tijdens het beruchte „Artsenkomplot" van 1953 als arts ontslagen uit het ziekenhuis in Vinnitsa, waar hij werkte. Het was de periode dat in de hele Sowjet-Unie de „Joodse moordenaars in witte jassen" of ontslagen, of gevangen genomen werden, als voorspel van het plan van Stalin om voor eens en altijd met de Joodse gemeenschap af te rekenen door die in zijn geheel naar kampen in Siberie te deporteren. Slechts Stalins dood voorkwam de uitvoering van dat plan. Ook patiënten, die weggebleven waren omdat zij de beschuldigingen geloofden of het beter vonden om maar geen Joodse arts te raadple gen, kwamen weer terug. In 1961, toen zijn ster al zeer gestegen was, voerde een aantal artsen samen met de lokale krant de Vinnitskaya Prawda een campagne tegen Stern. Hij was een medische charlatan, een bedrieger zonder enige behoorlijke vooroplei ding, die gezonde mensen ziek maakte door hun een overmaat aan suiker als medicijn voor te schrijven. Een van zijn slachtoffers, een zekere Lyobochka Belinskaya, zou zelfs aan de behandeling gestorven zijn. Hoewel de „overledene" talloze brieven schreef aan de medische autoriteiten, de partij en de betreffende krant om hen er van te overtuigen dat Stern haar juist genezen had, werden de beschuldi gingen nooit officieel ingetrokken. Daarentegen liet de officier van justitie wel huiszoeking verrichten in het huis van Stern en ook zijn hele tuin omgraven, omdat de Jood daar ongetwijfeld grote hoeveelhe den goud en juwelen had verborgen. Toen ook deze schatgraverij niets opleverde, kon Stern opnieuw zijn werk voortzetten. Maar hij wist dat hij een getekend man was. Ontboden Op 25 april 1974 werden hij en zijn vrouw ontboden op het kantoor van de paspoorten-afdeling van het ministerie van binnenlandse zaken. Men verzocht hem daar, hun zoon August te verbieden naar Israël te gaan. (Als Joden naar Israël willen, moeten zij daarvoor, ook al zijn ze meerderjarig, van al hun familiele den en zelfs van gescheiden echtgenoten toestemming hebben. Als kinderen die toestemming niet aan hun ouders geven, of ouders niet aan hun kinderen, kunnen de autoriteiten hiervan gebruik maken door het emigratie-visum te weige ren). Maar Michael Stern ging niet op het verzoek van de overheid in. Op 12 mei 1974 moesten alle familieleden tegelijkertijd bij diverse overheidsinstanties komen. Toevallig werd er op datzelfde tijdstip in het huis van Stern ingebroken. De justitie en de geheime politie reageerden niet op de aangifte van Stern dat er bij hem was ingebroken. Drie weken later op de 29e mei werd August ontboden op het bureau van de paspoorten-afdeling om zijn uitreisvisum voor Israël af te halen, dat hij in november 1973 had aangevraagd. Hij kreeg te horen dat hij het visum niet kon krijgen, aangezien zijn vader net die dag was gearresteerd. (Een reden overigens, die tot dusver nooit was opgegeven om de uitreisvergunning te weigeren). August haastte zich naar het huis van zijn vader en zag dat de voordeur was ingetrapt. Hoewel het arrestatiebevel en de huiszoeking alleen betrekking had den op de vad°r, nam de politie ook een groot aantal eigendommen van de zoons in beslag, waaronder een uitnodiging aan Viktor om naar Israël te emigreren. Viktors auto en de doctorsbul van August, welke hij nooit meer heeft teruggezien. Procureur Krawtsjenko, die de huiszoeking leidde, liet zich tegen over dr. Stern ontvallen dat „de voorbereiding van een aanklacht tegen u verband houdt met de wens van uw familie om naar Israël te emigreren". Het hoofd van de afdeling onderzoek van de openbare aanklager, de heer Poznyak, zou drie maanden later tegenover Viktor hetzelfde verklaren, met de verdui delijking dat „de emigratie van Joden ons land in diskrediet brengt". Drie maanden later wisten dr. Stern en zijn familieleden nog steeds niet, waarvan hij' beschuldigd werd. Op herhaalde vragen kreeg Viktor slechts te horen: „Dat gaat u niets aan". En op de talloze klachten over het machtsmisbruik en de onwettige handelingen van de openbare aanklager in Vinnitsa, die Viktor richtte tot de hoogste instanties van de Oekraine en de Sowjet-Unie, kwam steevast hetzelfde antwoord en altijd van de hand van diezelfde openbare aanklager: „Uw klacht is ongegrond gebleken". Zonder verdere uitleg. Vergiftigd Maar al direct na de arrestatie begon de familie te vermoeden, wat er aan de hand was. In de stad deden al snel geruchten de ronde dat de dokter kinderen had vergiftigd. En uit ervaring wist de familie, wie dergelijke berichten lanceerde en met welk doel. Steeds minder mensen kwamen bij hen op Duizenden artsen in Europa en Amerika protesteerden vorig jaar tegen het voornemn van de Sow jet-autoriteiten om een antisemi tisch monsterproces te beginnen tegen hun Joodse collega Michael Stern. Zij hadden zoveel succes dat de aanklachtvergiftiging van kinderen" gewijzigd werd in „af persing en oplichterij". De zoons 'fern betreuren nu Wnvf Mi chael zit in het concentratiekamp en geen haan kraait ernaar. lang waren ongeveer 2000 patiënten door een team van 25 onderzoekers aan de tand gevoeld. Pas vijf maanden na zijn arrestatie toen de openbare aanklager van hoger hand opdracht kreeg de beschuldi ging van vergiftiging te laten vallen kreeg stern verlof een advocaat in dienst te nemen. Zi*^ *ezin mocht hij uiteraard niet zie*- Rechtspleging Viktor Stern: ,M\jn vader heeft niets misdaan". bezoek. Ook de Joden in Vinnitsa de groep die zich door het aanstaande proces het meest be dreigd voelde meden het gezin. En zelfs de broers van Michael Stern wilden niets meer van hem weten. Drie maanden na de arrestatie belde op een avond een simpele boeren vrouw aan. Ze vroeg in grote opwinding: „Waarmee heeft uw vader mijn kind vergiftigd? Op de vraag, waarvoor haar zoon behandeld was, zei ze: „Hij leed aan groeistoornissen". En toen Viktor haar vroeg, wat de Jongeman nu deed, antwoordde ze: „Hij dient op de vloot". Waarop Viktor opmerkte dat het met die vergiftiging nogal mee moest vallen, omdat de vloot zeker geen zieke en ondermaatse jongelie den in dienst nam. Pas op dat ogenblik realiseerde de vrouw zich het absurde van de situatie. En ze vertelde, hoe ze tot die beschuldi ging gekomen was. Ze had naar het bureau van de rechter van instructie moeten komen, een geletterd man uit de stad. Die had haar gevraagd, hoeveel geld dokter Stern voor zijn medische diensten van haar had afgeperst. Ze had geantwoord: „Helemaal niets". Maar de rechter had gezegd dat ze toch maar moest getuigen dat de dokter geld van haar had afgetroggeld en haar zoon had vergiftigd. Daarmee zou zij véle kinderen het leven redden. Want Stern had talloze Sowjet-kinderen vergiftigd en daar ook nog geld voor gevraagd en hij zou nu als spion worden ontmaskerd. Niets geda Tot die dag hadden de zoons van Michael Stern alleen maar de autoriteiten in de Sowjet-Unie benaderd over de arrestatie van hun vader, diep in hun hart dachten ze dat de zaak wel weer over zou waaien. Men kon hun vader immers niets doen, want hij had niets misdaan. En ze bevonden zich weliswaar in een ernstige situatie, omdat zij ook meteen uit hun betrekking waren ontslagen en geen ander werk konden vinden, maar dat hing Je nu eenmaal als Jood boven het hoofd, als je naar Israel wilde emigreren. Vroegere beschuldi gingen en campagnes waren op den duur ook altijd verzand. En hun vader had zich een enorme naam gevestigd door zijn medische werk. Ondanks hun groeiende sociale isolatie susten zij zich: „Het zal wel niet zo'n vaart lopen. Ons kan immers niets overkomen. We hebben toch niets gedaan". Maar wat die vrouw vertelde, bevestigde de ergste, tot dusver diep weggestopte vermoedens. De zoons haastten zich naar Moskou en lichtten een aantal activisten van de Democratische Oppositie over het gebeurde in. Deze dissidenten speelden op hun beurt de zaak onmiddellijk door naar de Westerse pers. Want de zaak-Stern begon nu angstig veel te lijken op het bloedsprookje van de Jood, die christen-kindertjes vermoordt; een eeuwenoude beschuldiging, die in de tsaristische tijd herhaaldelijk met veel succes gebruikt om uit te lokken door de overhead was pogroms tegenJoden Spijt Achteraf heeft Viktor diepe spijt dat hij in zijn paniek al in dat stadium de dissidenten en de Westerse pers bij de zaak tegen zijn vader heeft betrokken. Was mijn vader maar veroordeeld wegens, het vergiftigen van kinderen. Als- het Westen daarna in actie was gekomen, hadden ze mijn vader wel op vrije voeten moeten stellen. Mhar nu liet de openbare aanklager begin november de aanklacht van vergifti ging plotseling vallen. Sterker nog: tijdens het proces legde de rechter er de nadruk op dat mijn vader zo!n goede arts was en dat de bourgeois-pers in het Westen met leugenachtige artikelen geprobeerd had de zaak te verdraaien, door over zogenaamde vergiftiging te schrijven". En dus werd dokter Stern niet wegens vergiftiging naar het con centratiekamp gestuurd, -maar we gens veel vulgairder misdaden, die ook nog van typisch-joodse hebzucht getuigden: hij had patiënten geld afhandig gemaakt door hen ten onrechte te laten betalen voor zijn medische zorgen en hij had zelfs een Sowjet-jongen tegen geld ten onrechte ziek verklaard hem uit de militaire dienst te houden. „De voorbereiding van de aanklacht", waarover procureur Krawtsjenko al bij de arrestatie had gerept, had veel noeste arbeid gekost. Maanden- Het proces zelf was een uniek staaltje rechtspleging. De openbare aanklager had veertig patiënten van Stern als getulgen-a-charge gedag vaard: de vele tientallen patiënten, die zich ten behoeve van de verdediging opgaven, liet de recht bank echter niet toe. De getuigen voor de openbare aanklager trokken op zeven na, die monotoon hun les opgezegden allen hun beschuldigingen in. Zij vertelden de rechtbank dat de dokter Juist nooit om giften of geld had gevraagd en integendeel altijd door hen in verlegenheid was gebracht als zij er op stonden hem uit dankbaarheid voor zijn zorgen iets te geven. Een kroongetuige de moeder van de jongeman, die "door Stern ten onrechte voor militaire dienst was afgekeurd werd door haar eigen zoon categorisch voor leugenaar gezet en een arts-getuige vertelde dat hij, onafhankelijk van Stern, de jongen ook voor militaire dienst had afgekeurd. Een andere kroongetuige stond in Vinnitsa bekend als een dief en een dronkaard. Een lid van de medische commissie van deskundigen, die door de rechtbank was ingeschakeld, gaf tegengestelde getuigenissen af, zodat de advocaat diens vervolging eiste wegens meineed. En de overige arts-getuigen maakten hun medi sche beroep tot een aanfluiting, door op de vragen: „Geeft u wel eens een injectie? Verstrekt u wel eens medicijnen? Behandelt u wel eens patiënten thuis?" ontkennend te antwoorden. Straf De zaak-Stern is nog steeds niet helemaal afgerond. Er loopt nog een hoger beroep. En Viktor Stern, die met behulp van vrienden in het bezit is van alle verklaringen en uitlatingen voor de rechtbank (uiteraard illegaal opgenomen, want de autoriteiten en de KGB dreigden toen al dat berichtgeving over het proces als „anti-Sowjet-propaganda" behandeld en afgestraft zou worden, heeft nog niet alles gepubliceerd van wat zich voor en tijdens het proces heeft afgespeeld. Hij wil dat pas doen, als de hoogste juridische instanties de straf handhaven. Maar als zijn vader op vrije voeten wordt gesteld, is hij bereid het belastende materiaal aan de Sowjet- auttoriteiten te overhandigen. „Omdat ik -een levende vader nodig heb en geen dode held".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13