Dr. Herrema zou in leven zijn NOBELPRIJS VREDE SACHAROW Ruk naar rechts van Britse conservatieven Duitse vakbond in opspraak door smokkelen deviezen i 'EUROPESE VOLKSTELLING' Heath lijkt definitief op een zijspoor gezet VRIJDAG 10 OKTOBER DUBLIN (UPI/SP) De Nederlandse ambassade in Dublin heeft gisteravond meege deeld dat dr. Tiede Herrema in leven is en dat over zijn vrijlating onderhandelingen wor den gevoerd'. Met de ontvoerders is contact gelegd en er wordt nog steeds onderhandeld. We hebben de bevestiging dat dr. Herrema in leven is", zo verklaarde een woordvoerder van de am- bassade. De verklaring van de Nederlandse ambassade in Dublin is op verzoek van de ambassade telefonisch ver strekt aan een verslaggever van de Ierse radio, maar een uur later gaf ambassadeur Van Raalte een nieuwe verklaring uit. Duidend: "Er is geen verklaring. Er is geen nieuwe ont wikkeling in de zaak". De katholieke preister Donal O'Ma- hony, die een bemiddelende rol in de ontvoeringszaak van de Neder landse industrieel speelt, heet gis teren echter gezegd dat er spoedig enige ontwikkeling in de zaak zal ko men. „Er is contact gelegd met die wellicht vrienden van de ontvoer ders zijn", aldus O'Maihony, die de Bom ontploft in Londen LONDEN (Reuter) Bij het station van de onder grondse Green Park in Lon den is gisteravond een bom ontploft waardoor volgens Scotland Yard één man werd gedood. De bom ontplofte in Picca dilly Streetenkele honder den meters van Buckingham Palace. Ongeveer 18 mensen zijn gewond. De bom zat in een zak bij genoemd station van de ondergrondse. De politie wilde officieel geen mededelingen doen over wie voor de aanslag verant woordelijk was. Men ver moedt echter dat de explosie het werk was van extremis ten van de 'provisionele' af deling van het Ierse republi keinse leger (IRA). Op de foto een beeld van de ravage na de explosie. In leven Pater O'Mahony heeft gisteren ge zegd te beschikken over „vaststaande bewijzen" waaruit blijkt dat Herre ma nog in leven is. „Ik heb vaststaande bewijzen waar uit blijkt dat de ontvoerders het le ven an dr. Herrema hebben gespaard aldus pater O'Mahony. De capucijner pater is door kar dinaal Alfrink aangezocht als bemid delaar tussen de autoriteiten en de ontvoerders die Herrema zes dagen geleden vlakbij zijn woning in Limerick grepen. Zij eisen de vrij lating van drie IRA-gevangenen in ruil voor hun slachtoffer, maar de Ierse regering heeft categorisch ge weigerd op deze eis in te gaan. Eis De Ferenka -fabriek, die de voor waarden bestudeert die de ontvoer ders van de directeur, dr Tiede Her rema, voor diens vrijlating hebben gesteld, heeft meegedeeld dat zij aan tenminste één van htm eisen tege moetkomt: met ingang van midder nacht is de fabriek in Limerick voor onbepaaJdetijd gesloten. vluchtelingen op te nemen. In krin gen uit de omgeving van de Ierse regering dacht men overigens dat in geen geval toestemming zou woeden gegeven voor vertrek van de ontvoer ders uit Ierland. De situatie zal vandaag besproken worden op de zitting van het Ierse kabinet. In Dublin deden gisteren gerucht ten de ronde dat Herreama met zijn ontvoerders uit Ierland is vertrok ken. Zij zouden aan boord zijn van een van de twee Nederlandse privé- viietuigen die in de loop van de mid dag onder uitgebreide veiligheids maatregelen van het vliegveld van Dublin zijn vertrokken. Op het vlieg veld waren militairen en helikopters van het leger gestationeerd. Vanaf de luchthaven van Dublin is donderdagavond een vliegtuig van het Akzo concern vertrokken met aan boord vier onbekende passagiers. Een woordvoerder van Ferenka heeft ontkend dat Herrema zich zelf aan boord van het toestel zou bevinden. Hij zei dat het vliegtuig vanaf het begin van deze week op de luchtha ven gereed heeft gestaan voor even tuele ontwikkelingen. Geen vliegende non, maar een skiënde non in de Italiaanse Alpen. Zuster Carolina skiet er aardig van langs in haar wijde habijt. De deelde dit een van de voorwaarden was van degenen die de 54-jarige dr. Herrema een week geleden ontvoerden en toe, vrijlating van drie gevange- Ferenka deelde i b uit een co- gebleken dat de fa brieksdirecteur in leven is. Zij on- derhandelt nu over diens vrijlating, maar enkele eisen vallen buiten de competentie van de onderneming. Derhalve wordt de zaak nu verder bestudeerd. Waarnemers in de Ierse hoofdstad meenden dat sen zou zijn een vrijgeleide ontvoerders naar Libië, een van de weinige landen die bereid zijn Ierse de gestelde ei- nationaal in opspraak gekomen door i deviezensmokkel eergisteren die aan de Zweeds-Finse-grens door de Zweedse douane werd ontdekt. Daarbij werden in de bagage van drie Finse sociaal-democraten Zweedse bankbiljetten ter waarde van bijna 200.000 Duitse Mark aan getroffen. Buitenlanders die Zweden verlaten mogen ten hoogste zesdui zend Mark per persoon uitvoeren. Naar mededelingen van de Zweedse sociaal-democratische par tij is het grootste deel van dit smok kelgeld - rond honderdduizend mark - afkomstig van een schenking van de Westduitse vakbond Metall. De voorzitter van de bond, Eugen Lode- rer, heeft weliswaar verklaard dat zijn bond die gelden aan de Finse sociaal-democratische partij heeft afgedragen, maar daarbij alleen als tussenschakel heeft gefungeerd. Het geld zou door een inzamelingsactie onder de leden van de vakbond zijn ingezameld. Het geld is overge maakt aan de sociaal-democratische partij van Zweden met het verzoek OSLO (ANP) Andre Sacharow, vader van de Russische waterstofbom, maar nu tegenstander van kern proeven, heeft de Nobelprijs 1975 voor de vrede gekregen, zo heeft het Noorse Nobelprijscomité meegedeeld. Het comité koos Sacharow uit meer dan 50 kandidaten, omdat hij "compromisloos en krachtig streed tegen machtsmisbruik, tegen alle vormen van schending van menselijke waardigheid en voor het denkbeeld van een rechtsstaat". De 54-jarige Sacharow begon in 1958 al te ijveren voor een verbod van kernproeven, in 1961 deed hij daartoe een beroep op de toenmalige premier Chroestjow Aan zijn verzoeken werd echter geen gevolg gegeven. Zijn activiteiten voor de mensenrechten kostte hem eind 1966 zijn betrekking als sectiedirec teur bij het Russisch kernonderzoek. In het Westen werd hij pas goed be kend'in 1968 door zijn boek "Voor uitgang, vreedzame co-existentie en intellectuele vrijheid". Het werd wel in het "^Vesten uitgegeven maar werd in Rusland niet verspreid. Sacharow pleitte in dat boek voor staking van de bewapeningswedloop en 't samen gaan van kapitalisme en socialisme. Sindsdien heeft hjj de zaak verde digd van tientallen mensen die naar zijn oordeel om politieke redenen werden vervolgd. Hij was één van de- oprichters van de afdeling Moskou van Amnesty International. Nadat Solzjenitsin uit de Sowjet-Unie was gezet, werd Sacharow door velen be schouwd als de leider van de dissi denten in zijn land. Sacharow, de eerste Russische win naar van de Nobelprijs voor de vrede, weet nog niet of de Russische over heid hem toestemming verleent om de prijs in Oslo in ontvangst te ne men. De prijs is 630.000 kronen, on- Sacharow. geveer 330.000 gulden, en een gouden medaille. Op de vraag hoe de onder scheiding zijn positie zal beïnvloe den, zei Sacharow: "Ik denk dat het mijn positie zal verbeteren, het zal mijn persoonlijke onafhankelijkheid versterken... en ik wil geloven dat geen nieuwe acties tegen mij per soonlijk en in het bijzonder tegen mijn familieleden zullen worden on dernomen". Dr. Sacharow vierde het heuglijke feit bij vrienden met een glaasje wodka. dit de Finse geestverwanten ter be schikking te stellen. Het zou moeten dienen ter ondersteuning van de so ciaal-democratische vleugel in de Finse vakbond Metall, waarvoor be gin november bestuursverkiezingen worden gehouden. In die bond houden sociaal-democraten en communis ten elkaar op het ogenblik ongeveer in evenwicht. Het Westduitse geld had de sociaal democratische invloed krachtig moe ten versterken. Dit zou zich dan ook gunstig hebben kunnen uitwerken op de positie van deze partij in de Fin se regering, die na de recente parle mentsverkiezingen moet worden ge vormd. Door het uitlekken van de West duitse hulp en de ruchtbaarheid die vooral de Finse communisten aan de ze "dolkstoot" zullen geven, lijkt de inzamelingsactie onder de Westduit se metaalarbeiders in Finland een averechts resultaat te gaan opleve- ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Te winnen In de Nationale Puzzelaktle tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. BRUSSEL (ANP) De Europese commissie, het dagelijks) bestuur van de EG, wil datin 1981, voor het eerst op hetzelfde moment, in alle EG-lidstaten zullen dan gelijkluiden de vragen gesteld worden, die op gemeenschapsniveau zijn voorbereid. De commissie heeft dit gisteren in bestuur van de EG wil tot betere in de gemeenschap komen. Het heeft daarom een op dat doel afgestemd voor de statistiek van die EG vast gesteld. Dit werkprogramma bedoelt niet al leen meer gegevens over de toe stand op de arbeidsmarkt te verza melen. Het wil ook de gegevens uit de lidstaten beter vergelijkbaar ma ken. Met dit doel voor ogen zullen ook bepaalde steekproeven die elke twee jaar worden gehouden verbeterd wor den. Die steekproeven die genomen word 600.000 gezinnen zullen uitgebreid wor den met vragen over jeugdwerkloos heid, vrouwenwerkloosheid en verbor gen werkloosheid. De statistieken die de gemeenschap momenteel uitbrengt over de situa tie op de arbeidsmarkt houden alleen maar rekening met de werkgelegen heid in de industrie. Ze moeten wor den uitgebreid tot alle andere sec toren van het economisch leven, zo meent de Europese commissie. De arbeidsbureaus in de negen EG- landen stellen maandelijks lijsten sa men van werklozen en van vacatu res. De administratieve aanpak daar van (evenals wettelijke verplichtin gen, zoals b.v. meldingsplicht van werklozen) verschilt van land tot land. Het zou het beste zijn als elk maar de "harmonisatie" op dit vlak zal nog lange tijd nemen. Het is ech ter al een grote vooruitgang als alle lidstaten de gegevens (leeftijd, ge slacht, regio, beroep, bedrijfstak, duur van de werkloosheid) op dezelfde ma nier verzamelt en behandelt, aldus de commissie. Daarom is ook dit punt in het nieuwe werkporgramma opgenomen. Bepaalde specifieke pro blemen, zoals jeugdwerkloosheid, in het bijzonder getroffen regio's, beroe pen en sectoren, zullen beter bestu deerd kunnen worden. BLACKPOOL (SP) De politieke carrière van oud-premier Edward Heath lijkt definitief op een zijspoor te zijn geraakt. Hoewel de Tories hem op hun jaarlijkse partijcongres een minutenlange ovatie brach ten, Sloten zij hun voormalige lei der tevens de pas af om in de na bije toekomst als zodanig terug te keren. Het leek van de zijde van de Oud-premier Heath. Heath-aanhang allemaal g bereid, maar het pakte anders uit en Heath vertrok als een eenzaam en vooral gedesillusioneerd man uit Blackpool. Leeuwin Margaret That cher vast in het politieke zadel ach terlatend. Centraal in het machtsspel had het debat gestaan over een eventuele her vorming van het Britse kiesstelsel van ieen districtenstelsel naar een vorm van evenredige vertegenwoor diging. De Heath-getrouwen, onder wie oud-ministers als Peter Walker, James Prior en Robert Carr en in mindere mate William Whitelaw, de lieveling aller Tories, zagen hierin een snelle manier om Heath terug te brengen op het eerste politieke plan en dan het liefst als premier van een coalitie-regering van Tories, Liberrian en wellicht een deel van de rechtervleugel van de Labour-par - tij. De discussie over de eventuele wij ziging van de kieswet, die door ve len als onrechtvaardig en ondemo cratisch wordt ervaren, was binnen de Conservatieve partij op gang ge bracht, direct na de laatste verkie zingen. De Heath-aanhang redeneer de dat het niet moeilijk zou zijn de regering-Wilson te laten vallen met een dergelijk wetsvoorstel, waarvoor - in samenwerking met de Liberaleneen motie van wantrouwen ten Schotse nationalisten, solute meerderheid in het Lagerhuis te vinden zou moeten zijn. Het aan tal voorstanders van dit plan leek te groeien naarmate de tijd verstreek. Heath maakte ondertussen grote bui tenlandse reizen en werd overal ont vangen alsof hij nog steeds de To ries thuis aanvoerde. Inmiddels bereidden zijn vertrouwe lingen zijn terugkeer binnen de moe derschoot van de partij voor. Het jaarlijkse congres zou dé .gelegenheid zijn. Besloten werd dat hij zich op het congres zou onthouden van belang rijke politiek geladen toespraken om toch maar vooral te voorkomen dat Margaret Thatcher voordeel zou kun nen putten uit een eventuele rol van underdog. Edward Heath zou al leen maar aanwezig moeten zijn als lichtend voorbeeld van de toekomst van de Tories. Maar, zoals gezegd, het pakte an ders uit. Heath en zijn aanhang wer den verslagen door het effect, dat al tijd het watermerk van de Tories is geweest: opperste loyaliteit aan de leider, in dit geval Margaret That cher. Uit de meeste speeches bleek namelijk dat meegaan met een wij ziging van de kieswet neerkwam op de partijleiding. "Als we er niet van overtuigd zijn alleen een meerderheid te kunnen behalen in thet Lagerhuis, kunnen we de partij net zo goed opheffen", zei een van de afgevaardigden. Hij bleek voor het grootste deel van het congres te spreken. Bij de stemming bleek Heath's aanhang te zijn gesmolten als sneeuw voor de zon. En "Mag gie", zoals mevrouw Thatcher in de wandeling wordt genoemd, straalde in haar knalgele japon. En elke keer als er daarna iets goeds gezegd werd over het beleid van haar voorgan ger, klapte ze enthousiast in haar handjes. Ze kon het zich permitte- Negen maanden staat ze nu aan het hoofd van de Tories, die zelfver zekerder dan ooit naar Blackpool waren getogen. In die negen maan den heeft zich een verandering bin nen de partij voorgedaan. Dit is vooral het werk geweest van Sir Keith Joseph, de voormalige minis ter van Sociale Zaken, in het kabi- net-Heath en nu verantwoordelijk voor de politieke koers van de par tij. Heath heeft hem wel eens een "gevaarlijke theoreticus" genoemd. Hoe dan ook, Sir Keith is Maggie's beschermengel en toeverlaat, te meer daar hij de sterkste architect is geweest van de succesvolle po ging Heath te wippen. De voornaamste verandering, die Sir Keith er door heeft gedrukt is dat de partij een stevige ruk naar redhits heeft gemaakt. De politiek van Heath, om meer een partij van het midden te zijn, lijkt steeds meer te worden verlaten. In een doodstille congreszaal riep Sir Keith de Tories op terug te keren tot het ouderwet se conservatisme van weleer. Het was een speech, gekruid met gespierde mannentaal. Het recht van het individu moest hoog in het MELBOURNE-WINNIPEG - Aus tralië en Canada hebben dezer dagen elk een half miljoen ton graan ver kocht aan de Sowjet-Unie, zo heb ben de tarweraden van de twee lan den gisteren bekendgemaakt. Aus tralië levert uitsluitend tarwe (ter waarde van ongeveer 70 miljoen Aus tralische dollar), Canada levert 150.000 ton tarwe, 50.000 ton haver en 300.000 ton gerst. Australië ver kocht sinds juli van dit jaar ander half miljoen ton tarwe aan de Sow jet-Unie, Canada tot mu toe van de oogst van dit Jaar 4,3 miljoen ton graan. vaandel blijven. Weg met staatsbe moeienis. Vrijheid voor iedereen. Ex tra-steun voor de kleine zakenman, die zich niet kan verweren tegen de machine van de staat, terugkeer van de ouderwetse discipline op scho len, geen overheidssteun aan stakers enzovoorts.... Hoewel een bepaald, niet te ver waarlozen deel van de partij nog al tijd de politieke idealen van Heath huldigt, heeft Sir Keith met zijn in dringende persoonlijkheid de partij leiding en het grootste deel van het schaduwkabinet van zijn gelijk kun nen overtuigen. Hij had daarbij de steun van opinie-peilingen, die in toenemende mate het politieke geluk aan de kant van de Tories zien. Vlak voor het congres zeiden de opi nie-peilers dat 54 procent van de Brit ten Conservatief zou stemmen als er nu verkiezingen zouden zijn, te gen 31 procent Labour. Dat zou neer komen op een absolute Conservatie ve meerderheid van maar liefst 200 zetels in het Lagerhuis. Ruim 37 procent van alle Britten vond dat Maggie onverwijld haar in trek moest nemen in Downing Street mier. Minder dan 29 procent vond dat Wilson daar behoorde te huizen. De Tories hebben altij<J gevon- 10, de ambtswoning van de Britse pre- 'Maggie' Thatcher. den dat zij de natuurlijke regerings partij zijn. Hoe overtuigd de Con servatieven op dit ogenblik zyn at dit weer spoedig het geval zal zijn bleek uit de serieuze openingswoor den van Lord Thorneycroft, de voor zitter van het congres: „Het Britse volk is helemaal gereed om door ons geregeerd te worden". En hij voeg de er arrogant aan toe: "Laten we haar die kans geven".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9