Dora van der Groen is een openbaring RELATIE TUSSEN KERKEN HIER EN OVERZEE NIET ZONDER REMMINGEN Ben Hoekendijk is toch optimistisch Cobra": flop op alle fronten STADSKERKEN BEEINDIGEN GEMEENSCHAP Van der Graaf: Wolf bijt wolf Dokter Pulder zaait papavers VRIJDAG 10 OKTOBER ROTTERDAM „Op stedelijk ni veau blijken de kerken niet in staat te zyn tot een stuk werkelijke oecu mene, samen denken praten en doen als kerken op bet stuk van de wereld waar wij levéh. Als steeds duidelijer wordt, dat het van de kerken niet hoeft, of in elk geval niet op deze manier hoeft, dan hebben wij er geen behoefte aan, de fanatici te zijn die zo nodig moeten doorgaan". Dat schrift ds. P. C. Meijer, gere formeerd predikant te Rotterdam- Hillegersberg-Schiebroek, als secre taris van de Gemeenschap van Ker ken Rotterdam Rechter Maasoever in een brief aan pastores, kerkeraden en parochiebesturen, waarin de be ëindiging van de officiële activiteiten van de gemeenschap wordt toege licht. De gemeenschap was jarenlang een gesprekspodium voor afgevaar digden uit de kerken. Op dén duur ontstond onbehagen over de vol strekte vrijblijvendheid van de ge sprekken. Een andere opzet wierp echter spanningen op. Tussenvormen konden ook geen oplossing brengen. De redactie van het Kerkblad voor Hoogvliet, een stedelijk gebied waar gereformeerden, hervormden en rooms-katholieken hartelijk samen werken, noemt dit bericht een nega tief wapenfeit voor de oecumene van de officiële kerken in Groot-Rotter dam. Een troost is, aldus het kerk blad, dat buiten de officiële kerke lijke structuren de oecumene in vrij wel alle Europese landen en ook in Amerika tot verrassende activiteiten komt die zeer velen blijken aan te spreken. NZV110 jaar AMSTERDAM Op 23 oktober bestaat de Nederlandsche Zondags school Vereeniging 110 jaar. Het lus trumfeest wordt gevierd met een 'open huis' in het gebouw aan de Amsterdamse Bloemgracht op 25 oktober. Zondag 26 oktober houden vele kerken 'nationale zondags schoolzondag'. Momenteel volgen 300.000 kinde ren van 4 tot 16 jaar het onderricht op 3300 zondagsscholen en in kin derdiensten. De vereniging heeft 12.000 medewerkers en medewerk sters, die getraind zijn door een der tigtal cursusgevers. Na de plechtige eucharistievie ring van zondagmorgen 12 oktober om kwart voor 11 in de Hartebrug- kerk aan de Haarlemmerstraat te Leiden, die in het teken zal staan van het tienjarig bestaan van het da meskoor van deze kerk, is er in de pastorie gelegenheid het koor met dit lustrum geluk te wensen. De pa ters Stokman, Van Berkel en Wor- telboer zullen de dienst leiden. Het koor zingt de kleine mis Brève van Casciolini en een Jubilate Deo dat de organist van de Hartebrug, Jan Schmitz, speciaal voor deze gele genheid heeft gecomponeerd. De or ganist speelt vóór, tijdens en na de dienst werken van Andriessen, Han del en Bach. 9 Ds. Schoch te Zoctcrwoude be richtte ons, dat zondagmorgen" om 10 uur in de hervormde kerk aldaar een gezins- en oogstdienst wordt ge houden, waarin kinderen een gelij kenis zullen spelen. Dit is een dienst van "schrift en tafel", wat betekent dat er niet alleen wordt gepreekt, maar dat ook brood en wijn rond gaan. Een koperensemble uit Harder wijk verleent medewerking aan de dienst, door onder meer een Intfra- da te spelen en de gemeentezang een paar keer te begeleiden. Het thema van deze zondag is: "God geeft ons genoeg om van te leven". Na de dienst worden bloemen gebracht bij zieken en bejaarden. In het nabijge legen Ons Huis zullen de Harder wijkers na afloop nog enkele stukken spelen en een uitlegging bij hun in strumenten geven. Ds. Schoch vertel de ons ook, dat men in Zoeterwoude pogingen doet een eigen koperen semble op te richten. Wie belangstel ling heeft, kan zich bij hem mel den, de pastorie aan het Watertje. versiteit te Amsterdam, De Boele- laan 1105 Buitenveldert, wordt tot half december weer wekelijks be speeld, en wel op woensdag om kwart voor 1. De bespelingen duren ongeveer 20 minuten. Ze zijn gratis voor iedere belangstellende toegan kelijk. Prof. dr. Nic. H. Ridderbos, aan wie emeritaat is verleend als gewoon hoogleraar in de vakken van het Oude Testament en de Hermeneu tiek (uitlegkunde) aan de theologi sche faculteit van de Vrije Universi teit, kreeg ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum een feestbun del met opstellen van collega's en leerlingen, getiteld. "Loven en ge loven". Ook ontving hij een door de tekenaar Paul Citroen gemaakt por tret. In verband met zijn gezondheid heeft prof. Ridderbos gebruik ge maakt van zijn recht op 65-jarige 1 leeftijd te worden geëmeriteerd. De provinciale diakonale com missie van de Hervormde Kerk in Friesland dringt er in een brief bij de kerkelijke autoriteiten op aan om de toekomstige coöperatieve beleg- gingsbank voor ontwikkelingsprojec ten in een van de drie noordelijke provincies te vestigen. In een brief aan de Ecumenical Development and Cooperative Society (EDCS), opgericht door de Wereldraad van Kerken, schrijft de provinciale com missie dat evenals de ontwikkeling van de rijke landen ten koste gaat van de Derde Wereld, in het westen van ons land de welvaart zich ook dreigt te ontwikkelen ten koste van die in het noorden. De commissie wijst erop dat de werkgelegenheid in het noorden gering is en dat men daar juist be lang heeft bij werkgelegenheid die geen schade doet aan het milieu. Sedert 1970 hebben ongeveer 400.000 van de 27 miljoen katholie ken in West-Duitsland zich officieel laten uitschrijven als lid van hun kerk. Aanwijzingen voor de redenen vindt men in steekproeven. De ver plichte kerkbelasting (zij wordt te gelijk met de loonbelasting afgehou den) en gebrek aan geloof zijn de voornaamste oorzaken van uittre ding. Van de ondervraagden gaf 50 procent de kerkbelasting op als re den, 27 procent had bezwaren tegen de kerk, terwijl 25 procent zei niet meer te geloven. Uit andere vragen van de enquete bleek, dat 53 procent geen enkele binding met de kerk had, ofschoon 67 procent de kerk als in stituut nog wel erkende. De uittre ding is het hoogst bij mannen, na melijk 66 procent, terwijl ze 50 pro cent jonge mensen tussen 20 en 35 Jaar betreft. Meestal zijn ze ge mengd gehuwd, namelijk 80 procent. De uittreding ligt het hoogst bij de middengroeperingen, het laagst bij de arbeiders. Een bericht dat hierop wel aan sluit komt uit Rome. "De moderne, geseculariseerde wereld is bereid te luisteren naar de christelijke bood schap, hoezeer men ook de laatste ja ren anders beweert", aldus kardi naal Pignedoli, president van het Vatikaanse sekretariaat voor de niet-christenen, op een missiologisch congres, dat deze week in Rome wordt gehouden. Kardinaal Pignedo li, die schriftelijk kontakt heeft met honderden jongeren, gaf als zijn me ning, dat vooral de jongeren reden voor optimisme geven. De mens wordt zich bewust van zijn ontoereikendheid. Hij is op zoek naar wezenlijke waarden, .die gel digheid behouden. Als voorwaarde voor werkelijke evangelisering noemde kardinaal Pignedoli, dat de geseculariseerde wereld niet wordt afgewezen. Inte gendeel, de heilsboodschap moet haar worden aangeboden. Pignedoli zei ook, dat geloofsverkondiging niet verwisseld mag worden voor een politiek, maatschappelijk of econo misch proces of met een of andere "theologie van de revolutie". In feite is er by na geen kerk die zich consequent wil openstellen voor het ideaal van een nauw contact met de kerken elders om samen deel te nemen aan de zending van Christus in de wereld. Dit valt te le zen in de algemene inleiding van het pas verschenen jaarverslag over 1974 van de Hervormde raad voor de Zending (Oegstgeest) Via deze raad staat de Hervorm de Kerk in contact met 21 kerken in Indonesië en 4 in West-Afrika. De betrekkingen worden onderhouden door zijn secretariaat, door de uitge zonden zendingsarbeiders en door be zoeken van vertegenwoordigers van overzeese kerken aan ons land. Ook de secretariaten van de sectie Inter nationale Hulpverlening van de Ge nerale Diakonale Raad en van de Gereformeerde Zendingsbond doen mee in een aantal contacten. Wil een goed contact tot stand ko men, dan zullen de kerken elkaar moeten ondervingen over hun "in zet om d'eel te nemen aan de zending van Christus in de wereld". Dit ver onderstelt dat de hele scala van kerk-zijn in de wederzijdse bezoeken aan de orde moet komen: het belij den van de kerk, de opbouw van de gemeente en de houding van de kerk in de samenleving. De Raad voor de Zending meent daarom dat de con tacten tussen de hervormde kerk en de kerken overzee niet beperkt mogen blijven tot het secretariaat. Ontoegankelijk Idealen zijn gemakkelijker gefor muleerd dan gerealiseerd. Personen met ervaring in het gesprek tussen kerken die voortkomen uit geheel verschillende culturen zijn schaars. Publikaties over en van de Hervorm de Kerk zijn zonder vertaling niet toegankelijk voor de kerken cverzee. Vele Afrikaanse kerken zijn onvoldoende opgewassen tegen een grote stroom van oecumenische bezoekers die beslag leggen op de tijd van een beperkte groep leiders, terwijl het contact tussen de ge meente hier en de gemeente daar voorlopig nog erg miniem blijft. Misschien is de Hervormde Kerk bereid zich te laten ondervragen over haar inzet om deel te nemen aan de zending van Christus in de wereld,'maar laat ze zich ook gezeg gen? In welke mate helpen de her vormde gemeenten elkaar om'als ge meente van Christus beter te func tioneren? Wanneer het gaat om be trekkingen met kerken in de derde wereld, komt daar nog een aantal remmende factoren bij. Naast de verschillen in culturele achtergrond en taal zijn daar ook nog de soms be staande financiële afhankelijkheid en de historische banden die maken dat nog vaak in termen van moeder- en dochterkerk wordt gedacht. Officieel wordt wel gesproken over zusterkerken, maar aan beide kan ten wordt b.v. nog te veel gedacht dat de theologische bezinning alléén in de westerse kerk voldoende aan dacht krijgt, aldus het jaarverslag. De woorden "contact", "nauwe relatie" en "partnership", die wij gebruiken voor de betrekkingen met zusterkerken, geven de intensiteit waarom het hier gaat, niet aan. Er zal een hechte band moeten ont staan, omdat er wel vele leden zijn, maar slechts één lichaam. „Broeder Ben(van de Stichting Optrekking) en zijn vrouw Hoewel er op de 18 oktober Utrecht (Julianahal) te houden "One Way Day" twaalfduizend jongeren worden verwacht, wil evahgelist Ben Hoekendijk (37) het massale van de manifestatie enigszins doorbreken. "Vorig jaar hoorden we dat sommigen zich wat eenzaam voelden in de mas sa; dat mag niet", zegt de initia tiefnemer van het jaarlijkse evangelische evenement. Hij denkt een. oplossing te heb ben gevonden in een "ontmoe- tingsdienst" (16.15 uur), waarin de jongeren twee aan twee bij belstudie gaan doen, aan. de hand van een in het programmaboekje opgenomen vragenlijst. Het is verder de bedoeling dat zjj samen bidden. Mogelijkheden voor ontmoeting zijn er ook op de "evangelische beurs", waar deze keer zo'n 80 organisaties met informatieve stands acte de présence geven. Naar de zendingspionier is de beurs "Oswald Smithstraat" ge noemd. "Jezus komt" is het thema van de dag. Volgens Hoekendijk staat het einde van de huidige be schaving voor de deur. "Maar wij zijn optimistisch, omdat we weten dat Jezus terug komt. Wij zien uit naar Hem en de vernieuwing van de wereld". Intussen krijgt de "One Way Day" een iets ernstiger karakter dan die van vorig jaar. Er zijn bijvoorbeeld geen muziekgroepen en solisten. Wel treedt het voor deze gelegenheid samengestelde „One Way Day-koor" op, dat zo'n 500 leden telt en speciaal voor deze manifestatie geschreven songs ten gehore brengt. De "weerbaarheid" van christenen in de "eindtijd" is het onderwerp waarover 's avonds Anne van der Bijl (Kruistochten) spreekt. Er zijn in totaal vier bijeenkomsten die om 11, 14, 16.15 en 19 uur beginnen, 's Morgens spreekt Hoe kendijk zelf. Om twee uur ge tuigen jongeren van hun geloof. In de Julianahal (Jaarbeurs) wordt een gesloten t.v.-circuit aangebracht, zodat iedereen kan volgen wat op het podium ge beurt. Er komt t.b.v. de te ver wachten doven een vertolking in gebarentaal. Driehonderd in een korte cursus opgeleide nazorgers, onder wie 100 bybelschoolstuden- ten, staan klaar om in een af zonderlijke ruimte met bezoekers, die daar behoefte aan hebben, te bidden en te praten. Vorig Jaar maakten 700 bezoekers van die gelegenheid gebruik. Ir. J. van der Graaf, hoofdredac teur van het blad De Waarheids vriend, het officiële orgaan van de Geref. Bond in de Hervormde Kerk, noemt het verbijsterend, dat de Raai van Kerken zo kritiekloos present is geweest bij de socialistisch geleide acties tegen Spanje. Hij zegt zelf ook in alle duidelijk heid nee tegen het Franco-regime, maar ziet in de demonstratiewoede gebeuren dat de wolf de wolf bijt. „Het internationale socialisme uit zijn selectieve verontwaardiging, maar de protesten zijn allemaal wel erg ongeloofwaardig. Niet alleen om dat er geen enkele mededogen is met de slachtoffers die de nu terechtge stelde hebben gemaakt, maar vooral omdat de wereld ook roodgekleurd is van het bloed dat kleeft aan com munistische, anarchistische, marxis tische en maoïstische handen en de protesten daartegen uitblijven. Met al onze selectieve verontwaardiging geven wij machten in de samenle ving ruim baan die ons onder een juk brengen dat niet minder is dan dat van Franco". Kees Brusse en Ton Lensink in Dokter Puder zaait papavers" Titel: "Dokter Pulder zaait papa vers"; regie; Bert Haanstra; hoofd rollen: Kees Brusse, Ton Lensink, Dora van der Groen en Henny Orri; theater: Lido. VVD-VRAGEN OVER FILM DEN HAAG (ANP) De VVD- fractie is er benieuwd naar of het waar is dat het ministerie van De fensie medewerking verleent aan de totstandkoming van de Amerikaanse speelfilm „A bridge too far", ondea* meer door de bouw van een nood brug. De kamerleden Keja en Kappeijne van de Coppello hebben hiertoe schriftelijke vragen aan het adres van de ministers van CRM en van Defensie gericht. Tot welk bedrag worden daartoe de lasten op de rijksbegroting gebracht en op welke posten zullen de uit gaven drukken, aldus deze leden. Ook willen zij vernemen of het waar is dat de NOS of medewerkers van die stichting beroepshalve bij de vervaardiging van de film betrok ken zijn. opwinding, maar ook zonder ai te grote problemen. Eigenlijk is dokter Pulder altijd vrij middelmatig ge weest, maar het is nooit tot hem doorgedrongen. Een aan morfine ver slaafde studiegenoot en collega van hem, brengt hem tot het besef, dat hij anders kan leven. Een gegeven van Anton Koolhaas, subliem uitgewei'kt door Bert Haan stra, die met deze film weer toont hoe groot zijn vakmanschap is. Al zijn dialogen - vooral in het begin - wat lang, „Dokter Pulder" blijft boei en van begin tot eind. Spelprestaties van Kees Brusse, maar vooral van Dora van der Groen, die de verloe derde vriendin van "dr. Hans" speelt, dragen daar toe bij. Vooral Dora van der Groen is een openbaring als zij de intens zielige, aan drank en morfine verslaafde "mevrouw Mies" speelt. Een moei lijke rol, omdat zij eigenlijk vrij eenzijdig is en daardoor vrij weinig mogelijkheden biedt. Maar zo knap gespeeld, zo doorleefd, dat haar hele karakter voor de toeschouwer open ligt. Over "Dokter Pulder" is al veel gezegd en veel geschreven. Dat de film het beste is, wat er van Neder landse bodem ooit is verschenen, is een stelling die niet aannemelijk is. Daarvoor is hij toch te eenzijdig, te vlak. De identiteitscrisis, waarin dok ter Pulder verzeild raakt, is op zich boeiend, maar toch ook niet zo V) "Cobra, karate koning" - In de hoofdrol: Jiro Tamiya - Regie: Umeji Inouye - Theater: Luxor. "Cobra, karate koning" is een krui sing tussen een karatefilm, een po litiefilm en een love story. Regisseur Emeji Inouye, die verantwoordelijk is voor deze krasse geboorte, blijkt een waar genie in het hanteren van veelgebruikte trucs en clichés. Na wat gehussel en geschud, kwam "Co bra" uit de bus als een te zaachtaar- dig karateverhaal, waarbij de met tranen omfloerste blikken talrijker zijn dan de gevechtsscènes. Om het even duidelijk uit te drukken: een pure flop op alle fronten. De hoofdrolspeler is een knappe politieman die karate beoefent en een groot zwak heeft voor kortston dige romances met domme meisjes. Hij moest natuurlijk laten zien dat karate óók gepleegd kan worden door mensen die kunnen lezen en schrij ven. Om dat goed uit te laten komen is zijn voornaamste tegenstander (de Vreselijke Bloeddorstige Oercrimineel, die in elke Japanse film herkenbaar is aan zijn vertrokken gelaat) een ontembare jongeling, die - aan zijn conversatie te horen - een groot deel van zijn jeugd in het oerwoud heeft doorgebracht. De politieman echter blijft onder alle omstandigheden Heer, met stropdas en al. "Cobra" is dus een beschaafde ka ratefilm. Of een Japanse versie van "Gejaagd door de wind". Ik zou het waarachtig niet weten. ELISABETH TOLENAAR nieuw, dat het de toeschouwer erg schokt. De manier, waarop het ge geven is uitgewerk.t laat echter alle mogelijkheden van Haanstra als fil mer aan bod. ANNEMIEK RUYGROK De Dag van cle korte film verdient een prolongatie De "Dag van de korte film" is een aardige manifestatie gebleken om het stiefkind van de Nederlandse èn buitenlandse filmindustrie meer aan de man te brengen. Bijna tienduizend bezoekers schui felden langs de talrijke informatie stands en bezochten film na film. En er waren heel wat films te be kijken: van maatschappij-kritische tot experimentele, van films over kunst tot films over het bedrijfsle- Een experiment, dat best niag worden geprolongeerd. Want, dat de korte film een belangrijker rol ver dient, dan hij nu speelt, is een zaak, die op de "Dag" wel duidelijk is ge worden. Vooral bij het moderne on derwijs wordst steeds meer gebruik gemaakt van audiovisuele hulpmid delen. De Stichting Film en Weten schap, maar vooral de Kontaktgroep Audiovisuele Vorming toonden dit aan de hand van korte films aan. Een aanschouwelijker manier van on derwijs bestaat er (vooralsnog) niet. Blijv STUDIO "Young Franken stein", Mel Brooks' succesvolle jriezelkomedie met de bologige Mary Feldman in een van de lu dieke bijrollen. TRIANON "Het jaar van de treeft", vlakke verfilming van de roman van Hugo Claus. Willeke v. Ammelrooy en Rutger Hauer spe len de hoofdrollen. Terug in Leiden CAMERA "Don't look now", mee slepend spel van Donald Suther land en Julie Christie in p'roduk- tie over paranormale verschijnse- Kindermatinee CAMERA "SJors en Sjimmie en de gorilla". REX "50 jaar Walt Disney". Nachtfilms CAMERA "Le charme discret de la Bourgeoisie". REX "Deense liefdeshandelingen". Goede films in andere steden "The Conversation" )Gene Hack- man) r Lijnbaantheater, Rotter dam. "Brother can you get spare a dime?", The Movies, Amsterdam. "Lenny" (Dustip Hoffman). Tu- schinski 2, Amsterdam. Haagse bioscopen APOLLO 1: "De nachtportier", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 200, 4.30, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. APOLLO II: "Fear over the city", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. 2.30, 5.00, 7.30 en 9.45 uur. 18 jaar. ASTA: "Royal Flash", dag. 230, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 14 jaar. BIJOU"Het jaar van de kreeft", dag. 2.00, 7.15 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 18 jaar. CAMERA: "Scenes uit een hu welijk", dag. 2.00 en 8.00 uur. 18 jaar. CINEAC: "Turks fruit", dag. 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. Kindermatinee: "De avonturen van Speedy Gonzales", dag. 9.30, 11.30, 1.30 en 3.30 uur, zo. vanaf 11.30 uur. AL. CORSO: 'RollerbalT', dag. 2.00 en 8.15 uur. za. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.00 en 930 u 18 jaar. DU MIDI "Gejaagd door de wind', dag. 7.45 uur. 14 jaar. Kindermatinee'101 Dalmatiërs', za., zo. en woe. 2.00 uur. AL. EURO: "Qua vadis", dag. 1.30 en 7.45 uur, 745 i AL. de 1.30 i AL. FLORA: 'Meisjes die zichzelf bedienen', dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 18 jaar. KRITERION'California split', dag. 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. ook 3.00 uur. 14 jaar. METROPOLE'Dokter Pulder. zaait papavers', dag. 2<£0, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. ODEON 1: 'Heb meelij Jet!', dag. 2.00. 6.45 en 9.15 uur. zo. 1.45.4.15 6.45 en 9.15 uur. 14 jaar. ODEON II: 'Inpikken en wegwe zen'. dag. 2.15. 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00. 4.30, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. OLYMPIA: 'Diamonds are for ever', dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. PASSAGE'The dirowninpooQ.', dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4 00 7.00 en 9.30 uur 14 Jr REX: 'Vrouwenroof', dag. 9.00,, 11.30 2.00, 4.30 7.00 en 9.30 uur, zo. vanaf 1.30 uur. 18 jaar. ROYAL '70: 'Superman tegen amazones', do. t/m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur. ma. en di. 2.15 en 8.00 uur. woe. 2.15 uur. 14 jaar ROYAL: 'Ontsnapt van Duivels eiland", do. /m zo. 2.15, 7.00 en 9 30 uur. ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur .18 jaar. STUDIO: 'Butterfly, op de Zweedse toer', dag. 2.15. 7.15 en 9.30 uur. zo. 1.30. 4.00, 7.15 en 9.30 uur, 18 jaar. STUDIO 2000: 'Once upon a time in the West", dag. 2.00 (be halve zo.) en 8.00 uur. 14 jaar. DE UITKIJK: 'Het jaar van de kreeft', dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur 18 jaar. ADVERTENTIE 32e#Antiekbeurs GOUDA w* 4-v /~y I y zaterdag 11 oktober en zondai /mil I Irk 12 oktober van 11 tot 19 uur J Schouwburg Kunstmin-Boeit

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19