Israël stuurt dezer dagen schip door het Suez-Kanaal ^TyresoleI Begrafenis werd demonstratie Vei!ig&goedkoop op Portugal blijft onrustig ENGELAND VERSMELT KERNAFVAL MET GLAS Nog problemen rond VS-technici in de Sinai PORTUGAL-ANGOLA Griekenland herhaalt verzoek aan Turkije Woningverbetering? debandl^lnet de groene stip Navarro door politie uitgejouwd VRIJDAG 3 OKTOBER LONDEN (REUTER) Engeland fiheeft besloten zijn gevaarlijke kern afval op te slaan door het te ver smelten met glas. Dit glasprodukt &an aardbevingen, vuur en, wat het •belangrijkste is, ook; eeuwen regen val weerstaan, pit staat irühet jaar lijkse rapport van het Britse bu reau voor atoomenergie AEA. Er zal een proeffabriek worden gebouwd mèt het "glassificatiepro- ces" te vervolmaken. Dit proces houdt in dat het afval van kernreac tors dat vaak gedurende vele hon derden en soms duizen.de jaren ge vaarlijk radio-actief blijft, in vloei bare vorm vermengd wordt met ge smolten glas. De moleculen van de twee stoffen mengen zich met el kaar en stollen tot dikke glazen ci linders, aldus dr. Walter Marshall, die lid is van het AEA. Tot dusver bewaart Engeland zijn kernafval in vloeibare vorm in dub belwandige stalen vaten die in Noord Engeland zijn opgeslagen. Deze tanks moeten echter voortdurend worden gekoeld, terwijl er reserve- tanks bij de hand moeten worden gehouden met het oog op het ge vaar dat er door roestvorming lek ken optreden. De glaze cilindërs zullen onder water worden opgeslagen om koel te blijven. Volgens dr. Marshall is' voor het Britse kernafval in de ko mende 25 jaar niet meer ruimte no dig dan een olympisch zwembad. Ook al zou een cilinder bij een explosie worden verbrij*zeld, dan zou er nog geen gevaar optreden door dat de radio-actievve stof niet op glasmoleculen is versmolten. Op de lange duur zouden de cilinders wel licht in diepe natuurlijke grotten of op de bodem van de oceanen kunnen worden opgeborgen. Deze mogelijk heid wordt nog onderzocht, aldus het jaarrapport van het AEA. TEL AVIV/WASHINGTON (UPI/Reuter) Het eerste schip met handelsgoederen bestemd»voor of afkomstig uit Israël zal binnenkort door het Suez-Kanaal varen, zo is uit bronnen bij de Israëlische regering vernomen. De zegslieden weigerden een datum te noemen en wilden zelfs niet meedelen in welke rich ting het bewuste schip het kanaal zal binnenvaren. Een rege- ringsbron suggereerde dat de doorvaart mogelijk reeds binnen enkele dagen kan worden geprobeerd en zeker zal plaatsvinden voordat Israël zijn volledige goedkeuring hecht aan de op 4 sep tember geparafeerde militaire afspraken die deel uitmaken van het nieuwe tussentijdse Sinai-akkoord tussen de Joodse natie v en Egypte. In Genève heeft Israël deze af- tepraken slechts geparafeerd, hangen de de goedkeuring van het Ameri kaanse Congres voor, stationering Van maximaal 200 Amerikaanse bur gertechnici die in' de woestijn een serie elektronische waarnemingspos ten moeten gaan bemannen. Jeru zalem meent overigens dat de Ameri kaanse volksvertegenwoordiging haar fiat voor dit onderdeel, waarmee het •akkoord voor Israël staat of valt, 'zeker zal geven. De regering Rabin heeft beloofd het akkoord na een gunstige uitspraak van het Congres onmiddellijk te tekenen, waarna met fle uitvoering kan worden begonnen. Israëlische funktionarissen hebben ln het verleden gesteld, en de zegs lieden bekrachtigden deze stelling- hame, dat Israël volledige naleving van het bereikte interim-akkoord verlangt, voor en aleer de nieutffe overeenkomst van kracht kan wor den. Krachtens een destijds door pre sident Sadat aan bemiddelaar Henry Kissinger gedane foellofte zouden schepen van en naar Israël, mits deze geen „militaire" lading vervoerden, door het kanaal mogen. het publiceren van de documenten er meer gewicht aan geven dan de bedoeling is. Niettemin werd in Senaatskringen verwacht dat er begin komende week over de kwestie van de 200 Ameri kaanse technici zal worden gestemd, mits er een of ander compromis met minister Kissinger kan worden be reikt. De Verenigde Staten hebben zich bereid verklaard aan Israël 100 ra ketten van het' type Harpoon te leve ren, zo hebben ambtenaren van het Ministerie van Defensie in Washing ton verklaard. De Harpoon is een met radar bestuurd wapen dat van sche pen of vliegtuigen gebruikt wordt om schepen tot zinken te brengen met zijn zeer explosieve lading van onge veer 225 kg. De reikwijdte is ruim 100 km. VUILE WAS IN PARLEMENT Een groep demonstrerende vrouwen heeft gisteren vanaf de pu blieke tribune in het Zwitserse parlement vuile luiers geworpen bij de behandeling van een wetsontwerp over zwangerschapsonderbre king. De vrouwen, die spandoeken toonden met het opschrift: „Abortus vrij", zorgden ervoor dat de beraadslagingen enkele minu ten moesten worden onderbroken. MUNT SLAAN De Italiaanse munt gaat in de komende twaalf maanden ruim 500 miljoen munten aanmaken om een van 's lands ernstigste crises uit de wereld te helpen: het gebrek aan kleingeld. De munt heeft meegedeeld de beschikking te hebben gekregen over tien nieuwe persen met grote capaciteit. Daarvoor zijn ook 31 deskundigen van het ministerie van Defensie geleend. In Italië is het normaal als men in plaats van klein wisselgeld kauwgom, toffees of zegels krijgt. VEILING VAN HITLERSOUVENIRS In het Waldorf-Astoriahotel van New York zijn gisteravond Hitlersouvernirs geveild voor de echtheid waarvan Charles Hamil ton Galleries, organisatoren, instonden. Een woordvoerder van Charles Hamilton Galleries zei dat de veilingstukken afkomstig waren uit het Braun Haus in MUnchen en dat zü in mei 1945 wa ren meegenomen door Wilfred J. Caron van het Amerikaanse leger, een van de eerste gealieerde soldaten die München binnentrok. Hitiers ijzeren kruis uit de eerste wereldoorlog bracht 575 dolar op. Zijn „medaille voor verwondingen" 200 dollar en zijn speldje als lid van de NSDAP 325 dollar. De hoogste prijs werd evenwel betaald voor een armband met het hakenkruis die Hitier heeft gedragen: 1.100 dollar. MILJOEN IN SWEEPSTAKE Tandarts Vance Davis Bishop in St. Petersburg in Florida die tijdens een bezoek aan Dublin een gokje waagde in de Ierse sweep stake omdat hij voelde dat hij geluk zou hebben, heeft 400.000 pond sterling of 1 miljoen dollar gewonnen. Een Ierse krant belde het kantoor van dr. Bishop in St. Petersburg op om hem het goede nieuws over te brengen, maar de man was op familiebezoek in Tennessee, zich van geen miljoen bewust. Zijn assistente en zijn vrouw weten het wèl, en zü vielen bijna van hun stoel bü het horen van het nieuws, vertelde Joan Run-on, de assistente. Mevrouw Bishop was gisteravond laat nog steeds doende haar man telefonisch te proberen te bereiken. RIVALITEIT BIJ SPUITGASTEN Een woonhuis in het Belgische Denderleeuw is geheel uitgebrand. Het had beter kunnen aflopen als niet rivaliteit tussen twee brand weercorpsen het meteen aanpakken van het onheil had voorkomen Toen de brandmelding kwam was het vrijwillige corps van Dender leeuw snel ter plaatse maar even later kwam het corps uit he bije Alost, dat bestaat uit beroepsmensen, aangesneld. De dant van het Denderleeuwse corps zei tot zijn collega dat deze heengaan omdat er niet om assistentie was gevraagd. Toen begon nen de spuitgasten uit Alost hun slangen maar op te rollen. Maa de brand ging voort en spoedig zagen zowel de mannen van Den derleeuw als die van Alost in dat zij het zelfs gezamenlijk niet konden klaren, en werd de hulp van het corps van Liederkerke in geroepen. Toen de vlammen waren gedoofd was er van het huis niets meer over. De twee aangrenzende hadden flinke schade op> gelopen. de controversiële Amerikaanse aanwe zigheid sommige leden zien een parallel met Vietnam in de beginfase vertraagd omdat de volksvertegen woordiging eerst van de regering wil vernemen welke toezeggingen er aan de partijen zijn gedaan met in begrip van de mondelinge. De uitvoering der eerste fase van het akkoord, welke zondag met de aankomst van Egyptische technici in het oliecomplex Ras Sudar aan de Golf van Suez zijn beslag had moe ten krijgen, is door deze gebeurtenis sen in Washington uitgesteld., Niette min, zo duidde een Israëlische zegs man aan, zijn Israël, Egypte en de Verenigde Staten in grote trekken samen van mening dat het akkoord als zodanig niet in gevaar komt door de slagen die het Congres om de arm houdt. Hij liet doorschemeren dat Egypte en Israël bereid zijn hun zie len in lijdzaamheid te bezitten tot dat het Congres met de kennelijk door beide als zekerheid aangeno men goedkeuring afkomt. Hierna zou het akkoord automatisch van kracht kunnen worden. Krachtens het in de militaire sectie van het akkoord over eengekomen tijdschema moet Israël Rad Sudar op 16 november aan de V.N.-vredestroepen overdragen en dienen de verder zuidelijk gelegen olievelden van Aboe Rodeis op 30 november te worden ontruimd. Minister van Buitenlandse Zaken Kissinger probeerde tevergeefs de leden van de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken er van te over tuigen, dat zij op de hoogte waren van alle terzake doende Amerikaanse toezeggingen aan Egypte en Israël, welke zijn gedaan tijdens de onder handelingen over het tussentijdse akkoord. Hij wilde echter niet voldoen aan de wens dat de regering schriftelijk verzekert, dat de Senaat en het Ame rikaanse volk de volledige bijzonder heden betreffende alle Amerikaanse Ook Linkse coup voorkomen of verzonnen LISSABON (Reuter/AFP>De gespannen situatie, die woanidag in de Portugese hoofdstad ontstond na de verklaringen van de socialistische I artij dat uiterst links die iv md een staatsgreep zou willen plegen, duurde ook gisteren nog voort. De meningen blijvenverdeeld over de vraag of i iterst linxse groepen inderdaad, iets in de zin hadden, of dat er slechts sprake was van socialistisch machts vertoon. Volgens een zegsman van de mili taire veiligheidsdienst Copcon in Lissabon hebben de socialisten op zettelijk loos alarm geslagm, als on derdeel van 'n zorgvuldig geregdseer- de campagne om paniek te zaaien. Maar volgens majoor Azevedj Dias, woordvoerder van het noordelijke militaire district in Oporto, is de si tuatie zeer ernstig. „Het is niet al leen maar een kwestie van geruch ten, die worden verspreid door de so- (ialistische partij. Het leger heeft feitelijke inlichtingen dat er een coup werd voorbereid door uiterst linkse groepen die kondien rekenen op steun van enkele militairen. De coup is kennnelijfc mislukt dankzij het feit dat de noodklok werd geluid De beschuldigingen en on Pennin gen over en weer leggen ni^t alleen de politieke meningsverschillen bloot, maar kennelijk ook de kloof tussen de revolutionair gezinde hoofdstad en de behoudender gebieden ten noor oen van Lissabon. Een van de sterke mannen in de gematigde stroming binnen de beweging der strijd krachten, generaal Franco Charads, iioofd van het centrale militaue dis trict, verplaatste onverwicht zijn hoofdkwartier verder noordelijk. Hij sprak van een nieuwe tactie*. Vol- fens socialistische zegslieden is het streven van uiterst links stukgelo pen op de nauwe samenwerking tus sen de socialistische partij, en- de ge matigde militaire bevelhebbers van de militaire districten. bon) met vertegenwoordigers van ar beiderscommissie en op een vergade ring bij radio Renascenca. Het plan voorzag in aanvallen op de massa media, de politie, de (regeringsge trouwe) commando's van Amadora, en de luchtmachtbasis Mmcyo, en het heroveren van de zendns van radio Renascenca. De socialisten ver wonderen zich over de houding van de communisten, "die 't ditmaal niet i odig i oordeelden hun leden te mo biliseren voor de verdediging van de revolutie, en van de rege log waar-: van ze deel uitmaken". De Portugese president Francesco da Costa Gomes meent niettemin dat de toestand in Portugal wat sta bieler wordt, maar dat het land voor al behoefte heeft aan „disc'mine, or de en respect voor het gezag". Hij sprak met journalisten nadat hij op een receptie in de Portugese ambas- de in Moskou onder meer president Podgorny, premier Kosygin en mi nister Gromiko had ontvangen. Uit kringen van de Portugese de legatie is vernomen dat ook de Por- tuges communistische partijleider Al- varo Cunhai waarschijnlijk binnen kort een bezoek aan de Sowjct-Unie zfa! brengen. Een van de hoogtepunten van het congres van de Britse Labour-partij in Blackpool was gisteren het optre den van de als eregast uitgenodigde leider van de Portugese socialisten Mario Scares. De gast werd! door het congres met een ovatie begroet. Een historische toast in het Witte Huis in Washington, waar Keizer Hirohito en zijn gemalin Keizerin Nagako van Japan gisteren door president Ford en zijn echtgenote wer den ontvangen. Het Japanse staatshoofd noemde de Twee de Wereldoorlog een „tragisch intermezzo" in de betrekkin gen tussen zijn land en de VS, dat hij diep betreurde. Ford sprak in zijn rede in het geheel niet over de oorlog. Het Japan se bezoek aan de VS duurt tot 14 oktober. Al die tijd worden de scherpste veiligheidsmaat regelen gehandhaafd omdat er aanwijzingen zijn, dat er een aanslag is voorbereid. Defensiebudget WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft met 351 tegen 61 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een be groting voor Defensie ten bedrage van 112 miljard dollar. Dit bedrag Égt 9 miljard dollar lager dan de som die de regering had gevraagd. De begroting bestrijkt een periode van 15 maanden die op 1 juli Jl. is ATHENE (AP) De Griekse re gering heeft gisteren haar uitnodi ging aan Tulrkije om het geschil over de olie-exploitatierechten in de Egeïsche Zee voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag, herhaald. Athene beschuldigt Ankara ervan te trachten het probleem uit de weg te gaan. Woensdag had de Turkse regering de Griekse regering voorgesteld over de rechten te gaan onderhandelen en, als het kon, zo spoedig mogelijk. In de nota van gisteren zei de regering te Athene dat Turkije herhaaldelijk voorstellen van Griekenland om de zaak uit te praten weliswaar had aanvaard, maar er verder niet op KAMPALA (AP) Portugal zal Angola op 11 november onafhanke lijkheid verlenen, welke omstandig heden dan ook op dat moment in het gebied heersen, aldus heeft een Afrikaanse woordvoerder gisteren in Kampala verklaard. Noureddine Djoudi, de Algerijnse tweede secretaris van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid verklaarde tegenover een verslaggever dat de Portugese autoriteiten hem de ver zekering hebben gegeven dat zij de belofte Angola op 11 november on afhankelijk te zullen verklaren zul len nakomen. De OAE, onder wier auspiciën een commissie van tien landen in Kam pala momenteel probeert een ver zoening te bewerkstelligen tussen de drie elkaar bestrijdende Angolese be vrijdingsbewegingen, zal alles doen om te bevorderen dat Angola op 11 november op ordelijke wijze een on afhankelijke natie zal kunnen wor den. Volgens een vraaggesprek met de huidige Portugese hoge commissaris in Angola, schout bij nacht Leonel Cardoso, zal Portugal de souvereini- teit over Angola niet overdragen aan één van de drie Angolese partijen. Volgens Cardoso zal Portugal in Angola de macht blijven uitoefenen als de partijen daar op 11 november elkaar nog steeds bestrijden. De kwestie zou dan worden overgedra gen aan de Verenigde Naties, aldus Cardoso in een vraaggesprek met de Johannesburg Star. Djoudi scheen gisteren de woorden van Cardoso tegen te spreken. De verzoeningspoging van de com missie in Kampala eindigt vandaag. Men verwacht geen spectaculaire resultaten aangezien de leiders van de drie Angolese bewegingen niet naar Kampala zijn gekomen. Het Huis verwierp een amende ment van de Democraat Robert Gai- mo die openbaarmaking van de be groting van de geheime dienst (CIA) had geëist. Omldat de twee standpunten niet n overeenstemming kooiden worden gebracht, aldus de nota, moest de zaa/k worden voorgelegd aan het Hof te Den Haag. Al 18 maanden liggen Griekenland en Turkije overhoop over de rechten olie te zoeken en te winnen dn de Egeïsche Zee «die door beide landen begrensd wordt. Hat continentale plat gaat dus in elkaar over en waar nu precies de grens zou liggen, tot hoever elk land kon gaan met ex ploratie en eventueel exploitatie, daarover gaat het geschil. Dit was op een gegeven moment zo hoog opgelopen dat er oorlog dreigde tusen de twee landen, die beide lid zijn van de NAVO. Boerma In Milaan is dr. A. H. Boelrma, de Nederlandse directeur- generaal van de Voedsel- en Land bouw Organisatie der VN, FAO, gis teren onderscheiden met de "interna tionale landfoouwpersprijs' voor zijn activiteiten op het gebied van de in ternationale landbouw. De prijs werd ook toegekend aan Luigi Santamaria, president van de Italiaanse textiel- groep Snia Viscosa, en aan Vladimir .Trifunovic, president van het mais- instituut in Belgrado. Overval Met machinegeweren bewapende mannen hebben gisteren in Oost-Jeruzalem het kantoor van een Arabische geldwisselaar overval len en zijn er vandoor gegaan met meer dan 40.000 dollar. Zij ontsnap ten in een gereedstaande auto. Ge wapende overvallen komen in Jeru zalem slechts zelden voor. De NMB helpt u snel aan geld om nü uw plannen te verwezenlijken. Vraag naar het Speciale Woningkrediet. Leningen vanaf f2.000,-. Looptijden van 3 tot 8 jaar Voor alle andere doeleinden is er de P.L Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Voor het 'grote onderhoud' uwinbouwkeuken uw open haard verplichtingen zullen wilde liij er niet de volledige tekst Volgens socialistische zcgslie- instemmen dat den zou het plan voor een staats greep zijn beraamd tijdens komsten en afspraken wprdt gepubli- eenkomst van ralis (het „rode" ceerd. Volgens de regering-Ford zou giment lichte artillerie van Lis ADVERTENTIE MADRID OUPI/AP) Honderden rechtse Spanjaarden hebben de be grafenis van drie Madirileense poli tiemannen die woensdag door stads- guerilleros wenden doodgeschoten, gisteren aangegrepen voor een de monstratie. De betogens, onder wie yeel in burger gestoken collega's van die slachtoffers, probeerden zich te vergeefs meester te maken van de drie lijkkisten voor een omgang door de straten van Madrid. Terwijl politie-eenheden stram de fileerden langs de met de Spaanse vlag bedekte kisten probeerden de demonstranten ondier het roepen van „wraak, wraak" en „moordenaars" dloor de rijen dier erewacht hèen te breken. De betogers schreeuwden „laten we ze op de schouders nemen", maar werden dioor de defilerende agenten diie hun rijen verbraken, teruggen drongen. Woedende politiemannen jouwden premier Carlos Arias Navarros uit en eisten zijn aftreden. „We eisen rechtvaardigheid en geen clementie", zo schreeuwden zij, kennelijk doelend op het besluit van generaal Franco om die levens van zes ter dood veroordeelde strijders te „Dit is de prijs die we betalen voor het binnenhalen van buitenlandse toeristen", zo schreeuwden anderen. De bisschoppen die het diocees San Sebastian besturen, apostolisch ad ministrator mgr. Jacinto Argaya en hulpbisschop mgr. Jose Maria Seiaen, hebben gisteren geweigerd toestem ming te geven tot het celebreren van een mis voor die drie politie-agenten. De bisschoppen hadden aangevoerd dat het tijdstip „niet opportuun" was. Hierover aangesproken door de autoriteiten, hebben Argaya en Se- tien eraan toegevoegd dat de politie de avond tevoren had verhinderd dat een mis zou worden opgedragen voor de twee extremisten van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA, die vorige week zaterdag wegens aan slagen op politiemannen werden te rechtgesteld Santiago Carrdllo, die in balling schap verblijvende leidier van de Spaanse communistische partij, heeft in een vraaggesprek met de Italiaan se journaliste Oriana Faüaci ver klaard dat zijn partij klaar staat om het Franco regime met geweld omver te werpen indien de oppositie van centrum, links en rechts het niet eens kunnen worden over een vreed zame machtsovername. Franco zal die komende tien maan den, 'hoogstens een jaar, ten val ko men", aldus verklaarde Carrillo m het vraaggesprek dat' werd gepubli ceerd in het weekbblad Europeo. „Wij staan klaar, de linkse cen trum en rechtse partijen. Alle poli tieke krachten in Spanje zijn het er over eens dat het regime op vreed zame wijze dient te worden omver geworpen. Indien de rechtisen ons niet helpen, het centrum aarzelt, in dien niet op korte termijn tot geza menlijke aot:e kan warden besloten, dan zal de dictatuur op gewelddadge wijze vallen".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9