PvdA wil grondwet voor werknemers Minister Vorrink geluidshinder aan banden gaat legg en Westerterp KVP-afvallige is 'Geen spijt van oproep tot boycot' AFSLUITBARE DAM IS MOGELIJK Kosten 200 miljoen per jaar Op OPRICHTING BOND VOOR FIETSERS DIEFSTALLEN Gebroeders Hammond dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! UITSPRAAK EIS VAN GLIMMERVEEN AFGEWEZEN 92 CENT P. LITER! Bij BouwVarïa Zoeterwoudseweg 11 Leiden. De GROTE WINKLER PRINS ENCYCLOPEDIE in 20 delen Gewoonweg de beste VRIJDAG 3 OKTOBER huidige kabinetsperiode, wil de Par- dirijf Het recht op informatie; elke Het recht op belijden de werknemer mag weten hoe zijn be- levensovertuiging; de PvdA wijst tij de Arbeid Wen individuele hij vormt in 'het geheel. staat en welk radertje hier in het bijzonder op werknemers Vrijheid van meningsuiting, wel binnen het bedrijf als daarbui- rust thijn van de Tweede Kamer-frac- ten. De werknemer moet in woord dien behoort het onderhouden Stan Poppe, ook lid van de en geschrift zijn mening mogen ui- de vasten gedurende de maand de PvdA, heb- ten over het bedrijf zelf, de leiding r bijvoorbeeld het beleid. Het recht van vergaderen; dit de bij wijze van aanvulling recht op informatie er van meningsuiting. Het recht op buitengewoon lof voor deelneming aa Ütieke werkzaamheden; lang voor werknemers in vertegen- prompt werd het recht op vrijstelling van arbied ten behoeve van deelneming aan georganiseerde leer- en vormings activiteiten met behoud van loon. Het stakingsrecht; ln fiete gaat Tweede Kamer ben daar gisteren een rapport gepresenteerd. Zij zeiden activitei ten ter zake te verwachten regering, maar als de regering gebreke zou blijven, zal de PvdA met initiatiefvoorstellen komen. Het recht op werkoverleg; bijv, dient gewaarborgd te worden dat moskee-bezoek. Boven- werknemers tijdig worden betrok- het om het herstel van het stakings ken bij beslisisingen die hen recht- recht dat voor de oorlog bestond. Met streeks raken. Het recht op werkweigering op X heet de vrijheid principiële gronden; Poppe zei dat dergeschikte Jansen heet men hier kan denken aan een paci- Alleen onderscheid dat[~ fist doe opeens oorlogstuig moet sociaal-po- vaardigen. Fractievoorzitter Van Thijn haalde het voorbeeld "eenvoudig wetje" kan dat ge- Het recht op gelijke behande- regeld worden, meent de PvdA. Daar ling; het rapport noemt als voor- r.a kan worden bezien of er nog een beeld de superieur die altijd mijnheer stakingscode moet komen. U" is, terwijl zijn "Jij" is. de aard De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt, dat ambtenaren (werk- in overheidsdienst) soortge- de buschauffeur die weigerde dit is bedoeld opgenomen moeten worden. De PvdA wioordligende lichamen als gemeen- met een ondeugdelijke (door de Rijks leerplicht te laten vervolgen met bepleit: teraden. het werk zelf voortvloeit, vindt lijke rechten verdienen te hebben. Daar komt een apart rapport over, candat de relatie overheid-ambte- naar wezenlijk verschilt van de ver houding tussen de particuliere werk- dienst voor het Wegverkeer afgekeur- leerrecht. Daaronder wordt verstaan gever en zijn werknemer. Van Huiten: DEN HAAG (SP) „Voor mij is hij 'echts een KVP-alvallige". Dat zegt staatssecretaris Van Hui ten in een interview in „Weg vervoer", het orgaan van de pro testant christelijke en katholieke vervoersorganisaties over zijn „baas" op het ministerie van Ver keer en Waterstaat iVesw rterp. In het interview wordt uitge- DEN HAAG (SP) De bestrijding van de geluidshinder zal Nederland de komende tien jaar rond twee miljard gulden (200 miljoen per jaar) gaan kosten. Dat blijkt uit het wetsontwerp Geluidshinder dat gisteren door minister mr. I. Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne bij de Tweede Kamer is ingediend. Volgens minister Vorrink maakt het wetsontwerp duidelijk dat een schoon milieu geld gaat kosten, speciaal op het gebied van de geluidshinder omdat ,,de aandacht daarvoor totnutoe zo gering is geweest dat we op een schandalige manier op een koopje hebben geleefd". De wet moet het mogelijk maken gen als discobars, beatkelders, pret- betrekking tot de geluidsisolatie van op te treden tegen zowel industriële parken en kermissen vallen onder de woningen op te inrichtingen als het verkeer (auto's, werking van de wet. motorfietsen, bromfietsen, rasar ook Naar de menlng v tremen en trams, en hu—Ujte ]00pt Nederland met het vliegtuiglawaai. Daarvoor is een voorstel tot wijziging van ot nieuw protest Luchtvaartwet in behandeling bij het A parlement waarbij geluidszones rond vliegvelden worden ingesteld. Wat de industrie betreft, zal er beleid van geleidelijkheid worden tegen sluiting herseninstituut kent UTRECHT (ANP) Het besluit tot opheffing van het centraal instituut voor hersenonderzoek in Amster dam. dient opnieuw in overweging te •yvorden genomen. Bij die her-over weging mag een ged'egen advies over de wetenschappelijke'betekenis niet ontbreken en alternatieve mogelijk- heden moeten in de oordeelsvorming worden betrokken. Dit zegt het bestuur van de vereni- maatregelen „binnen de poort" moeten worden genomen, niet voldoende helpt zullen zieningen .kunnen worden aange bracht in de woningen rond indus trieterreinen. Ook de voorgestelde delen ^^nyalt jeen^oyergan^rege- zonering rond industrieterreinen overgangsregeling. Minis ter Vorrink gelooft dat de kosten projecten als indiustrievestiging. daardoor op een redelijk niveau zul- genaanleg 11 Samen met minister Gruijters Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or- ^dên ;n wijziging van waarbij het artsen ïn gemeenten wordt mogelijk gemaakt ging van medisch-wetenschappelijke dening bereidt zij onderzoekers, een onderdeel van de de Woningwet landelijke vereniging dienstverband. Het bestuur zegt in een verklaring verontwaardigd te zijn over de wijze, waarop dit instituut door het minis terie van Onderwijs en Weten schappen wordt gesloten. Het steunt de protesten hiertegen, die door de werkers aan dit instituut zijn geuit. De vereniging zegt verder zich af te vragen of de staatssecretaris van On derwijs, dr. G. Klein, wel heeft nage gaan, wat het belang is van het in dit instituut verrichte hersenonder zoek .'Dit werk kan niet zo maar door andere onderzoekersinstituten wor den overgenomen. Sluiting zal tot een duidelijke verarming leiden van het spectrum van het medisch in hun bouwverordening eisen met ADVERTENTIE AMSTERDAM (SP) Negen mil joen Nederlandse fie*isibezitters w£^ tenschappelijk onderzoek in Neder- krijgen op 18 oktober in Utrecht een land', aldus de verklaring. eigen bond, de eerste enige echte Ne derlandse Wielrij dersbond (ENWB). De ENWB is ontstaan uit een aan tal groepen die zich inzetten voor het langzame verkeer. De bond meent, dat de belangen van de fietsers door de bestaande organisaties niet vol doende worden verdedigd. De ENWB wil vooral de nadruk leggen op het dagelijks gebruik van de fiets. De fiets wordt, aldus de bond, ten achter gesteld! bij de auto, voor al wat betreft het aanleggen van we gen en nieuwe woonwijken. UTRECHT (ANP) De Utrechtse politie heeft een 17-jarige jongen uit Utrecht aangehouden, die van on geveer 100 strafbare feiten als dief stal, insluiping, openbreken van auto's e.d. vergrijpen wordt ver dacht. De jongen heeft inmiddels een 75 zaken bekend. Van 37 gevallen is aangifte gedaan. Alleen die geval len omvatten in totaal een bedrag van rond f 20.000. ADVERTENTIE (20.25- AVRO Ned. II) breid \ngegaan op de kamerde batten over 't opheffen van de evenredige vrachtverdeling, waar bij Van Huiten een nederlaag leden. Over de discussies die tussen de kamerleden onderling werden ge voerd: „Mijn standpunt s, wan neer je achter de regeringsstart zit en de fracties gaan onderling bakkeleien, dan is verreweg de meest comfortabele positie, ach teroverleunen en niets zeggen. Want de dames en hvi kun nen het dan zelf wel". Volslagen onbegrijpelijk vond staatssecretaris Van Hul een het, dat de WD tegen het opheffen van de evenredige vrachtverde ling was: „Ik heb de indruk ge kregen dat de VVD eigenlijk voor dit wetsontwerp had moeten zijn, maar de kans schoon zag een be paalde situatie in het iand uit to buiten en de staatss vmtaris en daarmee het kabinet een cmakker te laten maken". In het interview zegt Van Hui ten over VVD-woordvoerdster Smit-Kroes: „Smit-Kroes gaf ze ven voorbeelden van mijn zoge naamde mislukkingen r.»s staats secretaris. Dat was een lachertje van de hoogste ordeAls je dan die kwestie van de PTT-ers neemt hè? Nou, het spreiding sbeleid PTT-ers is in eerste instantie af komstig van de spreidingscom missie van het kabinetHet is een ministeriële commissie waar ik niet in zit. Om dan te zeg gen: het conflict met ae FTT is een conflict uitgelokt door de staatssecretaris voor F"" F-zaken (Van Kuiten, red.), dan zeg ik dat het goede kind de taire feiten niet kent". meenten dat mochten nalaten, zou de minister automatisch daarvoor de eventuele dergelijke rijksregeling in werking treden. m De 24 uurs-boycot tegen Spanje mag gisteren dan geen succes zijn geworden, op vele plaatsen in ons land werd er wel fél tegen het regime van generaal Franco gedemonstreerd. In de Amster damse Leidsestraat namen gistermiddag ongeveer 150 demonstranten de rijbaan voor het kan toor van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia enige tijd in bezit, 's Avonds namen ruim dui zend mensen deel aan een protestmars door de Amsterdamse binnenstad. apparaten. Ook recreatie-inrichtin- integrale Wet Geluidhinder VIX)rop Het wetsontwerp laat overigens in de wereld. Uitgezonderd is echter T" veel u™1'6 aa" beleid °P. het gemeen/te en provincie. 3e De gemeenten stellen zelf de ge luidszones vast'in het kader van hun bestemmingsplannen en de pro vincie geeft speciale geluidshimder- vergunningen af voor de industrie. De provincies moeten gevoerd. In de eerste plaats zullen tarisatie maken van zgn. stiltegebie- den, natuurgebieden waar nog Als dat welijks menselijke geluiden doordrin- dat ook zo moet blij- Een wetsontwerp, dat in twee die bestaande situatie strengere regeling voor nieuwe huizenbouw), kent op het principe „de vervuiler betaalt" een heffingensysteem dat nog nader in uitvoeringsbesluiten '.tgewerkt. DEN HAAG (ANP) De voorzit ster van de Partij van de Arbeid, Ien van den Heuvel, betreurt de uit spraak, die een PvdA-delegatie, die onder haar leiding naar Oost-Duits- land is geweest, heeft gedaan over de Berbjnse Muur. De uitspraak van de PvdA-dele- gatie luidde: "de muur is histo risch juist geweest ondanks alle na delige effecten die eraan kleefden". In VARA's "Achter het nieuws" zei Ien van den Heuvel dat het zeker niet de bedoeling is geweest met deze uitspraak te suggereren dat rond de Berbjnse muur is gebeurd zo erg niet was. "Het is vreselijk wat er gebeurd is", aldus de PvdA-voorzitster. Ook in Rotterdam werd gisteren gedemonstreerd tegen de executies in Spanje. Drieduizend Rotter damse scholieren kwamen bijeen op het Schouwburgplein om daar, o.a. in aanwezigheid van bur gemeester Van der Louw, van hun afschuw over de gebeurtenissen in Spanje te getuigen. Behalve in Amsterdam en Rotterdam vonden ook grote protestmanifestaties plaats in Maastricht, Utrecht, Groningen, Wageningen en Nijmegen. Turkije laat Van der Aar misschien vrij schiphol i anp) Minister Boersma is gisteren op Schiphol te ruggekeerd van een bezoek van twaalf dagen aan Joegoslavië en Turkije. Hij sprak met de Turkse regering o.a. over Hans van der Aar, die al lange tijd in een Turkse gevangenis ver blijft, veroordeeld tot 30 jaar wegens het smokkelen van drugs. Zijn ver blijf is inmiddels teruggebracht tot 8 jaar, dankzij het vele werk van zijn moeder. De pogingen om zijn in- vrijheidstelling te bewerkstelligen zijn tot nu toe mislukt. Het probleem daarbij is de Duitse nationaliteit van Hans, een zoon uit het eerste hu welijk, die inmiddels met een Neder landse is getrouwd. De minister heeft volgens zijn zeggen van Turkse auto riteiten te horen gekregen dat er een ■reële kans beslaat dat Van der Aar begin volgend jaar wordt vrijgelaten. AMSTERDAM (ANP) De ge meente Amstelveen hoeft geen zaal in het cultureel centrum beschikbaar te stellen aan de Nederlandse Volks Unie van Joop Glimmerveen. De pre sident van de rechtbank in Amster dam heeft gisteren de eis van de NVU om een zaal in het cultureel centrum beschikbaar te stellen voor het houden van een vergadering, af gewezen. De gemeente Amstelveen annuleerde destijds het huur-con- traot met de NVU omdat men grote moelijkheden vreesde. UTRECHT (ANP) NW-voor- rechtvaardiging van deze moorden. Nofoilis (Akzo) zibier Wim Kok zei gisteravond des- Wij ondersteunen geen gewelddadige gisteren niet gewerkt uit Spanje. Bij Lips Drunen werk voor Spanje "Na in de bedrijven, aldus de heer Kok. het afge- De gekozen leden van de onderne- a vijf da- mingsraad van het hoofdkantoor gevraagd geen spijt» te hebben van actie". de oproep van de vakbeweging tot De informaties die gisteravond bij de boycot en de twee-minutenactie. het NW binnenwaren, gaven de baan schuiven van orders uit Spanje, Er is in ieder geval een discussie voorzitter een gemengd en verdeeld Verder zou er wel degelijk zijn op gang gebracht die verder bij- beeld, zowel ten aanzien van de twee- gegaan of draagt tot de oordeelsvorming, aldus minutenactie als van de boycot, de heer Kok. Wel zei hij: "We moe- een golf van emoties ten concluderen dat in deze jachtige lopen weekeinde is tijd emoties snel wegebben". gen weer een zekere gelatenheid op- de Bijenkorf hebben er bij de direc- Ko'k vindt, dat de actie miet veel getreden, hebben wij moeten vast- tie op aangedrongen het plaatsen effect kon opleveren, omdat er wei- stellen", nig direkte contacten zijn met Span je. Verder wijt hij de zeer gemengde reacties aan de vaak onbereidwillige tegenvaller van deze actie". Hij houding van de werkgevers. Daarbij wacht, dat de vervoersbonden nog orders speelt volgens hem ook de angst voor zullen nagaan, waarom deze acties annuleren, het verlies van de boterham een rol. in het buitenland meer succes heb- De NW-voorzitter gelooft, dat ook ben gehad dan hier. "In ieder ge- tionale consumentenbeurs Femina de moorden op Spaanse politiemen-, val speelt de opstelling van de vlieg- hebben het gemeentebestuur van sen hebben geleid tot twijfel en on-' maatschappijen zelf ook een rol. De Rotterdam laten weten gerichte toe zekerheid. SAS (Scandinavië) stond achter de ristische propaganda Wim Kok zei, dat "de moord die bboyco\ de KLM. niet", door terroristen is begaan, ook ons Uit de industriële sector Boxmeer het openbaar lichaam Rijnmond om orders toeristische informatie over Spanje tijdens de beurs, die vandaag is ge- aioh beraden op het op de lange opend, achterwege te laten uit pro test tegen het bewind in Spanje. Op de Femina zullen zo hebben or ganisatoren het Rotterdamse gemeen tebestuur meegedeeld, geen folders voor Span je-reizen, worden uitge deeld en geen vakantieboekingen naar dit land worden verricht. orders in Spanje met onmiddel- Het ontbreken van acties in de lijke ingang te staken totdat het fas- luchtvaart noemde Kok "De grote cistische regime is verdwenen. Ook De organisatoren van de interna- Spanje Tenerife) van de beurs te zullen De Femina-directie voldoet heeft gekwetst. Onze actie kan dan heer Kok ter ore gekomen, dat in de daarmee dringend verzoek ook allerminst gezien worden als een machinefabrieken Kiekens in Lands- van de gemeente Rotterdam DEN HAAG (ANP) Tot op he den is de bouw van een afsluitbare dam in de Oosterschelde technisch niet onmogelijk gebleken. Aldus een rapDort, dat minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gisteren aan het parlement heeft gestuurd en dat handelt over de voortgang van de studies over de voorbereiding van de Oosterscheldewerken. Op grond van de conclusies, die uit de onderzoekingen naar voren zijn gekomen is onder meer besloten uit te gaan van hefschuiven. Er zijn twee varianten, die nader onderzocht zullen worden, maar voor beide geldt, dat het een grote inspanning zal ver gen binnen de gestelde kostenmarge van ongeveer 1750 miljoen gulden plus 20 procent te blijven. Het onderzoek in verband met de hefschuiven zal voorlopig worden beperkt tot oplossingen met een doorstoomprofiel dat overeen zal ko men met 85 tot 90 procent van het huidige tij. Het onderzoek naar een funde ring op palen zal worden voortgezet omdat er bij andere funderingsme thoden onzekerheden blijven bestaan. Er zijn twee varianten die nader zul len worden geanalyseerd om de pro blemen beter te onderkennen en kos ten en uitvoeringsplannen nauwkeu riger te bepalen. Dit zijn de zoge naamde brievenbus-oplossing, waar bij de caissons over vrijwel de vol ledige sluitgatbreedte van 3500 meter worden geplaatst en de doorstroom- opening als het ware uit een hori zontale spleet bestaat en - de zo genaamde spleet-oplossing, waarbij de caissons over een geringere sluit gatbreedte worden geplaatst (ca 1200 meter). Als de afsluitbare caisson- dam kan worden gebouwd en de ge tijdebeweging in de Oosterschelde blijft bestaan, zal Nederland op zijn kosten de Schelde-Rijnverbinding af schermen van de getijdebeweging zo dat op deze vaarweg een zo goed als constant waterpeil kan worden ver kregen. Dat zal echter in verband met wijziging van de Oosterschelde- plannen ongeveer zeven jaar later worden bereikt dan in de oorspron kelijke plannen was voorzien. GROTE WINKLER PRINS ENCYCLOPEDIE

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7