NAT BEGIN Erepenning voor pater De Ponti "Geen bussen door voetgangerstunnel" Bezetting Troef toch opgeheven mijn Jlofyn ES5SI VAHDER VELDE CITROEN Vijf architecten voor bouw aan Witte Singel en op Doelenterrein LEIDEN Actiegroep blijft bestaan LEIDEN De bezetting van het vormingscentrum Troef is gis teravond opgeheven. De bezetters konden hun matrassen en slaap zakken mee naar huis nemen, want het bestuur, de actiegroep, de LJA en wethouder Tessenaar zijn het ten slotte eens geworden over de samenstelling van een in terim-bestuur, dat Troef nu tij delijk zal gaan leiden. Het is als volgt samengesteld: Gerard van Pijkeren van de LJA, die als voorzitter zal optreden, Thijs Ouwerkerk, raadslid voor de PvdA, Jan Bartelsman, lid van de actiegroep (waar hij nu uit zal treden) en Han Bekius, die ln het huidige bestuur penning meester was. De regionaal consu lent van het VJV in Zuid-Hol land, Ton van 't Hof is als advi seur aan het interim-bestuur toe gevoegd. Het huidige bestuur is nu afgetreden en heeft zijn bevoegd heden overgedragen, behalve waar het afwikkeling van het dienstverband van een aantal me dewerkers betreft. Het vormingscentrum zal de ko mende dagen overdag openblij ven. De actiegroep is sinds vori ge week woensdagavond, toen de bezetting begon, druk bezig ge weest met een opknapbeurt en het inrichten van een soos en wil met deze werkzaamheden graag door gaan. Het interim-bestuur treedt aanstaande maandag in functie De actiegroep blijft overigens bestaan. Ingrid Cramer, één van de bezetters, zegt: "We blijven ge woon doorgaan. Onze eisen staan nog steeds overeind. We zullen nauwlettend volgen wat het in terim-bestuur gaat doen. We ho pen dat het veel contact op zal nemen met de deelnemers aan het vormingswerk". Het interim- bestuur zal nu gaan zoeken naar kandidaten voor een definitief be stuur. dat dient te bestaan uit een aantal buitenstaanders en vertegenwoordigers die door en uit de deelnemers worden gekozen. Verder zal het interim-bestuur een beleidsprogramma opstellen, dat gebaseerd ls op de globale af spraken die het bestuur en de actiegroep hier in het verleden over hebben gemaakt. Een van de belangrijkste taken van het nieuwe bestuur zal het aantrek ken van twee stafkrachten wor den. waarna het vormingswerk de finitief kan worden hervat. VRIJDAG 3 OKTOBER LEIDEN Forse regenbuien zorgden g;steravond voor een zeer nat begin van het traditionele 3 oktobe-feest. Enkele majorel- tenkorpsen bleken op een bijdrage van Pluvius te hebben gerekend, want op de ogenblikken dat het hemelwater bij bakken neerviel zetten ze de doorzichtige paraplu's op. Voor het majorettekorps De Zuil ui* plan Noord betekende de regen een „doop", want het voor de eerste maal dat men in de taptoe acte de presence gaf. Overigens was de deelname we et- bijzonder groot. De regen zorgde er wel voor dat het bezoek aan het Lunapark op het Groenoord- halterrein beneden de verwach tingen bleef. Exposities in "De Lakenhal" LEIDEN Het stedelijk museum De Lakenhal heeft een voorlopig tentoonstellingsrooster samengesteld Als kersttentoonstelling, van half december tot februari, staat een tentoonstelling over toverlantaarn plaatjes en aanverwant materiaal op het programma. Gedurende de maand maart komt wellicht de rei zende tentoonstelling "Openbaar Kunstgebit" naar Leiden. Deze ten toonstelling is georganiseerd door het Deskundologisch Instituut waarin onder andere Wim Schippers par ticipeert. "Gheschildert tot Le.vden anno 1626" is in de zomer de naam van een omvangrijke tentoonstelling met schilderijen, tekeningen en gra fiek van 350 jaar geleden uit Leiden. Leiden kan in het najaar van 1976 de primeur krijgen van een grote reizende tentoonstelling over naïeve schilders uit Nederland. Voor de donkere maanden van 1976 staat de lugubere tentoonstelling "Moord en doodslag" op het pro gramma: beginnend met Gerard van Velzen in de ton (1296) en voorlopig eindigend met de moord in de Leidse Hout. Goeie Mie zal niet ontbreken. Leidse werkgroepen over Rijnsburgerweg LEIDEN Het fietsverkeer ver dient een even sterke, zo niet ster kere. bevordering als het openbaar vervoer in Leiden. De aanleg van een vrije busbaan op de Rijnsburgerweg mag dan ook zeker niet ten koste gaan van de mogelijkheden die de fietsers ter beschikking staan. In dit verband achten wij het dan ook volstrekt onaanvaardbaar dat de bussen in de toekomst door de hui dige fiets- en voetgangerstunnel (s) zullen gaan rijden. Afgezien van stank e.d. betekent dit een rigou reuze versmalling van fiets- voet pad op een zeer druk bereden ge deelte. Aldus een reactie van de Werk groep Milieubeheer en de Werkgroep fiets op de reconstructieplannen die de gemeente voor de Rijnsburgerweg heeft. Deze plannen maken onder deel uit van het zg. experimenteer project Leiden-Katwijk. waar het rijk enkele miljoenen in steekt, met de bedoeling om het openbaar ver voer te bevorderen. Leiden kan de reconstructie van de Rijnsburgerweg met deze subsidie betalen, mits be stek en een kostenraming voor 1 januari 1976 bij het ministerie zijn ingediend en de werkzaamheden vol gend Jaar worden uitgevoerd. Een groot aantal bewoners van de Rijns burgerweg heeft zich inmiddels fel tegen de plannen geweerd. Ook de werkgroepen Milieubeheer en Fiets staan er kritisch tegenover, zo blijkt uit een brief, die gericht is aan B. en W., de raadscommissie voor ruim telijke ordening en de verkeerscom- In het midden ter gebied vrij van bromfietsen te maken. Ook moet aandacht worden geschonken, aldus de werkgroepen, aan de beveiliging van de kruispun ten waar veel fietsers de rijbaan ple gen over te steken (o.a. Boerhaave- laan, Mariënpoelstraat en Lijster straat). De werkgroepen Milieubeheer en Fiets vinden dat het doorgaand auto verkeer zo veel mogelyk van de Rijns burgerweg geweerd moet worden, eens te meer omdat de Plesmanlaan en de Oegstgeesterweg voor dit ver keer beschikbaar zijn. Een en ander mag niet tot gevolg hebben dat er sluiproutes ontstaan in de omliggen de woonwijken. Volgens de werkgroe pen moeten de huizen langs de Rijns burgerweg wel voor auto's bereikbaar blijven i waarvoor twee rijstroken vol doende zouden züni en moeten de parkeerplaatsen zoveel mogelijk ge handhaafd blijven. Hetzelfde geldt voor de bomen. Ten slotte achten de werkgroepen een verdere versmal ling van het trottoir onaanvaardbaar Aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam is H. Voormolen Noordwijk) geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid. De werkgroepen vinden het op zich een zinvolle zaak dat een vrije bus baan wordt aangelegd. Daarbij moet rekening worden gehouden met de woonfunctie van de Rijnsburgerweg. „Dit betekent ons inziens dat serieus moet worden overwogen of het mo gelijk is dat busbaan in het midden van de weg te situeren en niet aan de kanten" (zoals het huidige plan van gemeentewerken aangeeft). Zo als uit de aanhef al gebleken is, vin den de werkgroepen dat de busbanen onder het viaduct bij het Stations plein in de beide autotunnels moeten worden gesitueerd. Ze menen ook dat de fietspaden langs de Rijnsburger weg verbreed moeten worden en dat moet worden overwogen om brom mers van het fietspad te weren. De werkgroepen wijzen er in dit ver band op dat de gemeente Oegstgeest er naar streeft om het fietspad langs de Rijnsburgerweg op het Oegstgees- LEIDEN Op woensdag 8 oktober zal in Leiden de 41ste „Wimpy", (bar bekend van de hamburger) worden geopend. Het pand, Hoogstraat 4. heeft de laatste week een gedaante wisseling ondergaan. Eerder dit jaar werden Wimpy's geopend in Drachten, Helmond, Rijswijk (ZH), Amsterdam en Sittard. Verder wordt er nog gebouwd in Apeldoorn, Heerlen en Maas tricht, terwijl binnenkort gestart zal worden in Kampen. Het 90 vierkante meter grote pand zal plaats kunnen bieden aan 56 klanten. Eerder was er in Leiden een Wimpy-filiaal geves tigd aan de Haarlemmerstraat, in het pand waarin nu mr. Hap zit. Wimpy zal op maandag open zijn van 11 tot 19 uur en dinsdag tot en met zaterdag van 9.30 tot 19 uur. Op de don derdagse koopavond bovendien tot 's avonds 10 uur. Kennedylaan 118, (hoek Brahmslaan) Leiden Zuid-V/est, tel.071-769322 LEIDEN Vijf architecten heb ben gisteren officieel hun mede werking toegezegd aan het bouwpro ject van de Leidse universiteit aan de Witte Singel en op het Doelenter rein. Op die plaatsen zullen de uni versiteitsbibliotheek. de faculteiten der letteren en godgeleerdheid, de centrale interfaculteit en het Insti tuut voor Nederlandse Lexicologie worden gehuisvest. In maart van dit jaar verleende staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen zijn toestemming voor dit project. De vijf architects" zijn Bart van Kasteel, Joop van Stigt, prof. ir. Tj. Dijkstra (van de groep Dijkstra, Verster en Loerakker) en Hans Bosch, allen uit Amsterdam, en Kleijer uit Oosterbeek. Ieder van deze architecten zal één van de vijf complexen waarin het bouwproject is verdeeld, voor zijn rekening ne men. Gezamenlijk zullen zij voor het totale complex een structuurplan op stellen. De ruimtebehoefte is voor de fa culteiten, instituten en diensten in 1982 getaxeerd op ongeveer acht tienduizend 'vierkante meter netto vloeroppervlak en op ongeveer ze ventienduizend vierkante meter voor de universiteit bibliotheek. Bij het ontwerp wordt uitgegegaan van drie duizend ruimtevragende studenten bij de faculteiten der letteren en godore- de faculteiten der letteren en godge leerdheid en de centrale interfacul teit. LEIDEN Aan de vooravond van 3 oktober wordt elk jaar aan een van Leidens inwoners een gemeen telijke erepenning uitgereikt. Gis teravond kreeg pater M. G. de Ponti om de penning in zilver. Pater De Ponti is in Leiden-noord, en meer in het bijzonder in De Kooi een van .de meest bekende en geziene men sen van die wijk. Burgemeester en wethouders van Leiden hebben dat ook duidelijk naar voren laten komen in hun besluit hem de erepenning toe te kennen. In 1957 werd deze Fransiscaan aangesteld als directeur-aalmoeze nier bij de stichting Bijzondere Gè- zins- en Jeugdwerk (voorheen was dat het Fransiscus Liefdewerk). In 1962 verlegde De Ponti het zwaar tepunt "Het Honk" aan de Surina- mestraat is hij een groot aantal ac tiviteiten gaan ontplooien in dit deel van de stad. In zijn werk richt pater De Ponti zich rechtstreeks op het welzijn van de individuele mens en is op ieder moment voor iedereen bereikbaar. Aldus de overweging van het col lege om aan De Ponti deze hoge ge meentelijke onderscheiding te geven. B en W zeggen verder dat door al deze dingen een unieke band is ont staan tussen de buurtbewoners en De Ponti. "Hij spant zich in voor het tot stand brengen van samen werkingsverbanden met andere in stellingen voor gezins- en jeugdzorg en hij moet derhalve worden aan gemerkt als een ingezetene van Lei den die de Leidse belangen op bij zondere wijze heeft gediend." Burgemeester Vis kreeg de indruk dat Pater de Ponti zich op een ma nier had bewogen waarop hij zich tussen de mensen bewegen zou. "Hij loopt niet rond op een manier dat iedereen hem ziet, maar dat hij ie dereen ziet. Een man van het volk dus." Pater de Ponti werd wel eens de Heilige Geest onder de mensen ge noemd, maar hij wenste zichzelf te zijn bij het dienen van andere men- De Ponti: "Ik vond het niet nodig om die penning te krijgen. Ik heb er een tijdje over nagedacht, voordat ik het aanvaardde. Het door mij aan de weg timmeren en mijn inzetten had ik eenmaal de aandacht op mij gevestigd". "Laat het welzijn prevaleren boven de politieke, de mens of de maat schappijvisie". Op de foto rechts: burgemeester Vis (rechts) overhandigt pater De Ponti de erepenning van de gemeen te Leiden. i^jWllilÉiL'- li..

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3