V ogel weidegebied leidt tot felle discussie E723 Bi Rioleringen en nood- straten tussen Zijl singel en Herengracht agenda Leefbare Leidse Ongelukken in verkeer binnenstad Bij ruilverkaveling Rijnstreek-Zuid ZOETERWOUDE De 150 ha ten oosten van de Broek- weg die in het kader van de ruilverkaveling Rijnstreek-Zuid dienen te worden gereserveerd als weidevogelreservaat zit de agrariërs in dit gebied erg hoog. Typerend daarvoor was een opmerking die gistermiddag werd gemaakt tijdens de openbare discussie voor De Zweth- en Groote Blankaart- polder en de polder Westbroek ,,'n Paar honderd ha. voor een gruttokwekerij". In het ge bied zullen stringente voorwaarden komen omtrent een ho ger polderpeil, maaiperiode gebruik van kunstmest enz. Vanuit de Voorbereidingscommissie deel van lil gebied niet urgent ge werd er op gewezen dat de Natuur- scht. Technisch lijkt het Instellen wetenschappelijke Commissie aan- van 2 peilen geen al te grote pro- vankelijk zelfs 350 ha voor deze fc'emen te geven. Daarbij zou ook bestemming claimde. De onderhan- tegemoet worden gekom-n aan de delingen hebben uiteindilijk geleid bezwaren van de gemeente Zoeter- woude betreffend het gevaar lopen van de beplanting, zoals deze door e R-uawjii van wethouder P. de Jong na r voren wenst dan ook ia zaken werden gebracht. Suggesties 'oor - flinke vinger in de de plaats van het nieuw te bouwen [-t maal werden zeer zin*ol geacht. Verder werden nog aangestipt; mo gelijke verbreding van de Gmme- dijk, een aardgasleiding voor de Wei poort. welke garanties geeft aan boe- sj1"k.6uu ren die 26 jaar met de lasten zitten, eigen- de stemmingsprocedure het Uitsplit- tot, 150 ha wat een absoluut mini mum is. De rijksoverheid draagt 60% van de kosten van de verkave- iMig ma: als deze pap te hetobe Aankoop Een ander heet hang ijzer in de pittige discus.u '-s was Ge aankoop van gronden. Erkend werd dat de 34 ha die nu in eigen- c om zijn wat schamel zijn. Er is echter goede hoop dat de oenodig- de oppervlakte in de komenae tijd drijfsgebauwen toch kan worden verworven. Het verwijt dat te lage prijzen worden geboden werd van de hand gewe zen. "We kunnen bij de onderhan delingen meegaan met de huidige n arktwaarde". Peil het polderpeil voor een groot Jaarvergadering LTB-Zoeterwoude EHBO-cursus voor de jeugd in Zoeterwoude Zoeterwouds echtpaar Zandbergen vijftig jaar getrouwd ZOETERWOUDE Als we een bezoek brengen aan het huis van het echtpaar L. Zandber gen-van Veen in de Zuidbuurt dat op 14 oktober 50 jaar is ge trouwd blijkt de gouden bruide gom niet thuis. "Gaan kaarten met zijn broertjes in Stompwijk" zegt zijn vrouw waarover we ons in het geheel niet verwonderen de Zandbergens kennende als hartstochtelijke liefhebbers van het kaartspel. Mevrouw Zandbergen in 1904 in Lisse geboren is echter vlot ge noeg van de tongriem gesneden om dit vacuüm op te vullen in het gesprek. Haar man, Zoeter- woudenaar van geboorte (1900), kwam na de lagere school direct op de boerderij terecht en heeft dit werk gedaan tot 1 jaar voor zyn pensionering. Die laatste periode werkte hij nog op een betonfabriek. Mevrouw Zand bergen schonk het leven aan 9 kinderen waarvan de oudste jon stierf. Vier jnar geleden onder ging zij nog een zware operatie maar is er nu weer best aan toe. "We beginnen nu pas te leven" zegt ze. 'Op de jubiléumdag (14 oktober) is er met de kinderen, 19 klein kinderen van wie de oudste jong grote familieschaar feest in het Don Boscohuis. Het gouden paar recipiëert daar van 17.00-18.00 ZOETERWOUDE De Zoeter- woudse EHBO-afdeling St. Lidwina begint in de 2e helft van de«e maand met een cursus jeugd-EHBO. Aan- t ber in het Don Boscohuis. De heer leiding tot dit initiatief zijn de les- de Jong, assistent bedrijfs voorlichting, houdt daar een inlei ding onder de titel: „Modwi en snel melken". Er kunnen op deze avond tevens voorstellen worden ingediend voor de vakgroep veehouders en de bonds- jaarvergadering. Verder zal er ge sproken worden over de poldercon- tentraties en de ruilverkaveling, za ken die momenteel sterk in de be langstelling van de agrarische we reld. Het winterprogramma vermeld ver der: 13 november; Oogstdankdag, 29 januari; jaarvergadering 25 februari; carnaval welke vorig Jaar door enkele leden werden gegeven op d. basis scholen. Deze werden door de jeugd met veel enthousiasme ontvangen. Men mikt nu op de 11-12 en 13- jarigen di? nu de geiegennrid krij gen het officiële jeugd EHBO-diplo- ma te behalen. De lessen zullen waarschijnlijk op woensdagmiddag worden gegeven. De kosten zullen 6 a 7 gulden bedragen. Hierbij is het instructieboekje, exa men- en diplomageld inbegrepen. Men kan zich aanmelden bij me- viouw A. Overdevest-Welp, Elout- straat 19. LEIDEN Wie Drie-October- f eesten zegt denkt daar onmiddel lijk achteraan „haring en witte brood", „huts-pot met klapstuk". Zelfs in de geschiedenisboekjes wordt daar melding van gemaakt. Maar de scholen uit Leiden en. omgeving doen tegenwoordig meer dan de leerlingen braaf het lesje laten leren. In veel scholen wordt zo rond de derde oktober em heuse hutspot-maaltijd ge serveerd. We hebben uit alle vriendelijke uitnodigingen te komen kijken 'n keus gemaakt en zo was onze fo tograaf gisteren omstreeks twaalf uur te gast bij de prot. chr. Me- renwijkschool aan de Valkenpad waar de Doelenkazerne een kamp keuken had ingericht. De man schappen „deelden" de hutspot uit aan de leerling etj es. LEIDEN De 19-jarige A-J. van Weeren uit Leiden is vanochtend zeer ernstig aan zijn voet gewond geraakt, toen hij met zijn brommer op het kruispunt Telderskade-Bos- huizerlaan-Boshuizerkade werd aan gereden door een bestelauto. De be stuurder van de bestelauto, die over de Telderskade reed, zou geen voor rang hebben verleend aan de van de Boshuizerlaan komende bromfietser. De jongen zal volgens de politie als gevolg van het ongeluk waar schijnlijk zijn halve voet moeten De 78-jarige K. Boderij uit het St Annahof kreeg een hersenschud ding en letsel aan zijn neus, toen hij gistermiddag op de Geregracht onder een auto kwam. De bejaarde Leidenaar werd door de auto ge schept op het moment dat hij met zijn fiets de rijbaan wilde overste ken. De automobilist, die van de Ko- revaarstraat kwam, zou de botsing niet hebben kunnen voorkomen. Den Haag Mr A. P. van den Berge uit Wassenaar i? per I januari 1976 benoemd tot dijk graaf van bet hoogheemraad schap Delfland. over het stuur van zijn bromfiets, toen hij op de Kanaalweg plotseling een lekke band kreeg. De Jongen viel op het wegdek en moest met een hersenschudding naar een ziekenhuis worden overgebracht. Onderscheiding Leidenaar W. de Jong LEIDEN De heer W. de Jong uit Leiden is gisteren, samen met zeven andere inwoners van Zuid- Holland door dr. F. H. M Grappen- haus onderscheiden. Dr. Grapperi- haus (voorzitter van het nationaal comité Monumentenjaar) reikte hen een ere-penning met oorkonde uit voor hun persoonlijke inzet bij het behoud van monumenten. Een pluim op de hoed kreeg de Rijnlandse Mo lenstichting. LEIDEN In een brief aan de raadscommissies voor ruimtelijke ordening en bestuurlijke aangele genheden heeft bet buurtcomité "De Oude Morsch" erop aangedrongen beleidsmaatregelen te nemen die er toe leiden dat de Leidse binnenstad leefbaar wordt. Aanleiding tot de brief is de overlast die volgens het buurtcomité in de Morsbuurt veroor zaakt wordt door de disco-dancing .Koets-o-theek'. Het buurtcomité be klaagde zich hier laatst nog over bij het college van B. en W. "Overleg met wijkcomité's in de binnenstad", schrijft het buurtcomité nu, ..heeft ons doen beseffen dat wij in de Morsbuurt met de overlast van as Koets-o-theek geen uniek probleem vormen". Volgens het comité blijken buurten in de binnenstad, waar ook een druk uitgaansleven bestaat, meer en meer geplaagd te worden door gevallen van dronkenschap, straat terreur „en wat dies meer zij". „En blijkbaar heerst 'bij de politie en an dere instanties de opvatting dat "wo nen in de binnenstad" iets is wat al leen doven, gekken en andersdenken den zichzelf „aandoen", aldus de brief. Het buurtcomité meent dat de binnenstad steeds meer onleef baar wordt door toenemende over last van café's, discotheken en soort gelijke gelegenheden, "terwijl de last van café's, discotheken en soort gelijke gelegenheden, "terwijl de politie in toenemende mate nalaat klachten te registreren, straatjes omloopt en oogjes toedoet". LEIDEN Tijdens het lande- mandanten, die dit jaar in Lei- tuigen die de Leidse brandweer lijk congres van de Nederlandse den plaatsvond, werd er een de- ter beschiking heeft, vereniging van brandweercom- monstratie gegeven van de voer- m telefoon 125260 Raad van Kerken een cursu bereiden over het vraagstuk ontwikkelingslanden en de ontwikke- De be- VIOS De Zoeterwoudse drumband VIOS is zich aan het voorbereiden op het nieuwe seizoen. Een nieuw seizoen waarvoor de drumband wel wat ver sterking kan gebruiken. Junioren en senioren die willen worden opgeleid tot tamboer of hoornblazer kunnen er zeker van zijn met open armen te worden ontvangen. Ook wordt uitge- i keken naar twee vaandeldragers, voor de junioren en een voor de seniorband. De ledenstop voor majorettes moet VIOS tot z'n grote spijt handhaven. De juniorband en majorettes gaan 5 oktober (zondag dus) naar een con cours in Oud-Zevenaar. Zoals elk Jaar zal VIOS ook weer een fancy fair organiseren om de kas te spek ken. Deze wordt op 25 en 26 oktober gehouden in het Centrum in Zoeter woude. staat drie avonden in november. De eerste avond is zes november en ver volgens 17 en 27 november. Leider van de cursus is R. P. B. de Jong, sinds vijf jaar voorlichter ontwikke lingssamenwerking. Hij maakte rei zen naar Chili, Peru, Bangla Desh, Kenya en Zambia. Deze samenkom sten worden gehouden in de foyer van de Zijllaankerk (20.00 uur). Men kan zich opgeven bij mevrouw G. Jansz, 's Heerenbergstraat 6 en de heer Hilgeman, Molenplein 16. Bingo Cursus De supportersvereniging van SJZ (Zoeterwoude) organiseert zater dagavond de eerste bingo-avond van dit seizoen in het clubhuis, op het «awrtpark Haasbroek. LEIDEN Maandag wordt be gonnen met de aanleg van riolerin gen en noodstraten in het gebied tus sen Herengracht en Zijlsingel. Zo als bekend is er voor dit oostelijk deel van de binnenstad een nieuw bestemmingsplan vastgesteld, dat voorziet in de bouw van een aantal woningen. Gedeputeerde Staten heb ben het plah grotendeels goedgekeurd er zijn echter zeven bezwaarschriften ingediend bij de Kroon. Zij hebben geen betrekking op de werkzaamhe den die nu uitgevoerd gaan worden. Met de aanleg van de rioleringen en noodstraten is een bedrag van bijna drie miljoen gulden gemoeid. De werkzaamheden zullen tot on geveer juni 1976 duren. Er zal in Niet allemaal LEIDEN Uit het artikel over de schriftelijke vragen, die door het raadslid Beijen zijn gesteld, in onze krant van 30 september jl. zou ten onrechte gelezen kunnen worden dat hij het hele Leidse politiekorps zou betichten van onbeheerst optreden en bepaalde vooroordelen. In de vraag stelling was echter sprake van „som mige leden van het Leidse politie- bijna alle straten riolering worden aangelegd. De meeste straten zullen tijdelijk geheel of gedeeltelijk moe ten worden afgesloten, wat vooral in de Groenesteeg. Oosterkerkstraat en Langestraat merkbaar zal zijn. Aan de oostzijde van de Heren gracht, in het gedeelte tussen de Oos terkerkstraat en Nieuwe Rijn wordt de komende manuien noe geen rio lering gelegd. Dit zal tézijnertijd tegelijk gebeuren met het herstel van de walmuur. De rioleringen wor den het eerst aangelegd in het ge bied tussen Oosterkerkstraat en Nieuwe Rijn. Het werkschema ziet er als volgt uit: Vierde Groenesteeg tussen He rengracht en Oranjegracht: tweede helft van oktober; Nieuwe Rijn tus sen Herengracht en Oranjegracht: tweede helft januari: Langestraat tussen Oosterkerstraat en Groene steeg: tweede helft oktober; Lange straat tussen Groenesteeg en Nieuwe Rijn; eind februari; oostzijde He rengracht tussen Zuidsingel en Oosterkerkstraat: begin januari; Kor te Langestraat. Nieuwe Waardstraat en Oranjegracht: januari. Over eni ge maanden zal begonnen worden met het herstel van de walmuren van de grachten tussen de Zuidsin gel en de Nieuwe Rijn. Het gebied tussen de Oosterkerkstraat ep de Groenestegen zal dan ook weer het eerst aan bod komen, omdat het in kamerbewoners Rijn 20a, koffiemlddag ZATERDAG De Burcht. Antiekmarkt, 9.30 uur Geverscraat 65, ..Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaan- Jeugddorp Zuid-West. 10 uur i i uur nam. Tevens gelegenheid vang peuters, toegangsprijs f 1,- per peps, per maand. Groenoordhal, Lunapark. 5-11 ZONDAG Antonius Clubhuis, dansen 8-11 Geverstraat 65. Oegstgeest. sociëteit voor kamt den, 8-12 i de Leidse Werkgroep MAANDAG Steenstraat lb. Wereldwinkel 12.30- Herengracht 51, gebedssamenkomst Unified Family, 8.30 uur nam., tel. Ontmoetingscentrum, hoek Boshui zerlaan, Bejaardensoos Zuid-West. 2.30 Steenschuur 6, causerie door dhr. Visser uit Den Haag, 8 uur nam. LAK-Theater. Poëzie-hardop pro gramma "Liefde is het enige". 8.15 Stadhuis. Raadsvergadering, 7..30 Artsen Wijk tot Cityring)Gj E. J. Pieterse terwouctseoingel 109. tel. 124403; Wijk II (Groenooid. Kooi en Merenwykj: H. A. M. AI Meyer, Stokroos 1. tel. 122113; Wijk III (Waard, Professóren- wljk en Tuinstadswljk)J de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwarfcier)C. J. M. Schrama. Zocherstraat 1. tel. LEIDERDORP Van 't Woud en 130070 tr. dienst Hugenholtz, Wilnelminapaik V'OORSCHOTEN C. Meijer Cho- 'tniaan 16 tel. 2493 (zaterdag): W. Dam, Palestrinalaan 29. tei 33.0 Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken tel. d-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio" Leiden wordt waargenomen van vrijdag 3 okt 17.30 uur tot 10 okt. door: Doeza Apotheek. Doezastraat 31 tel 121313 en Apotheek v Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel 83C00Ö. Tevens op zaterdag tot 1 uür nam.: Oegstgeestse Apotheek, Wllhelmina- park 8, Oegstgeest. tel. 153274 en Apo theek Noord-Hofland. Thor beck ewe; 3, tel. 071-"7''0'"'7 W ijkverpleging Leiderdorp OEGSTGE veg 7. tel. 154500. IOTEN - Waalslaan. tel. VOORSCHOTEN Gezondheidscen- Vriend, Frie- SOS-dienst SOS - Telefonische hulpdienst: Tel 071-125202. Voor allen die in moeilijk- Dag en nacht te be- Burgerraadsman Bur. Burgerraadsman. Koornbrug- steeg 7 (zijkant Stadhuis). Openings tijden ma., di en woe. 11.00—12.00 u. en do.avond 18.30—20.00 uur. Telef. dagelijks tijdens kantooruren: 143171. Dierenhulpdienst Anna Paulownastr. 15, Lelden Voor iiulpverlentnü verongelukte hónden, katten vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht bereikbaar: telef 134687. Dienstencentrum Noordelndspleln 2b, tel. 140483 Al gemene informatie dag. van 910 uur Gezinsverzorging gezinsverzorging. Mare 45. tel 149441 (ma. t/m vrij. 9-10 uur Maatschappelijk Werk Bureau Maatsch. Werk. Oude Rijn - dag. van 23 uur n.m.. 78 uur n.m Telefoon 44c. Spreekuur dagi ma. en di. 071-142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren Sociale Raadsvrouwe. Binnenstad, Gerecht 10, woe. 5—6 uur' nam. Noord: v Hogendorpstraat 36, ma. 10.30--11.30 u v.m. Kool: Drift- straat 49a, dl. 10.3011.30 uur vm. Morskwartier: buurthuis Morswflk, Tó- Daaslaan. tel. 761196. woe. 10.00 Tuinstadwijk: Herenstraat de bedoeling ligt in dit gebied met de woningbouw te starten. Een en ander is de bewoners dezer dagen me degedeeld in een brief van B en W. Over de handhaving van de pan den Oranjegracht 87 tot en met 93 bestaat nog geen zekerheid. De op zet van de gemeente was, dat ze zouden worden afgebroken. Daar zijn bezwaren tegen gerezen en inmid dels zyn de panden op de voorlopige lijst van beschermde monumenten geplaatst. Of ze definitief als monu ment worden aangemerkt (waarmee afbraak verboden zal zijn) hangt ondermeer af van een advies, dat de gemeenteraad in de komende maan den aan het ministerie van CRM zal geven. Gerard Singerland voorzitter van PW WARMOND De politieke partij "Progressief" Warmond heeft een nieuw bestuur. Cor Hüsken trad af als voorzitter. Hij wordt opgevolgd door Gerard Slingerland- Het be stuur ziet er verder als volgt uit: Janny van der Struijs (penning meester) Marion Zandbergen (sec retaris), Dick Duynhoven (tweede secretaris) Anja Aardse bestuurslid. Koordstudio Oude Rijn 88. tel. 144000 Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlnes- -»n informatiedienst gemeenschap Zuidwest tel. 764115 133921 en 761944. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscb Dagblad B.V Witte SingeJ 1 Leiden. Postbus 54 - Giro 67055 Telefoon: 071—144941 Hoofdredacteur Ran Mulder. Kwartaalabonnement 1 35,90 Per post t 40.30 Jaarabonnement f 132,10 Jaarabonnement p. post f 149,70 Losse nummers t 0.50 Abonnementsgelden oy vooruit betaling ^e voldoen Bij automa tische overschryving geen ad ministratie- en incassokosten Nahezurging van 18.00—20.00 a Zaterdag van 16 00—18.00 uur TelefooD 071—130500. Indien ln gesprek 071—134539.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2