LEIDSCH DAGBLAD Wraakzucht in Noord-Ierland kost 12 levens Twijfel aan nut volks verzekering Gijzeling na zes dagen ten einde WEER PENEN- EN UIENLUCHT IN LEIDEN Bloedigste dag sinds maanden GUY MOLLET OVERLEDEN LEIDSCH DAGBLAD S alles Turkije krijgt weer wapens van Amerika Vlieland VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 OPGERICHT I MAART I860 34747 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leiden herdenkt vandaag voor de 401ste maal dat het in 1574 „ontzet" werd van belegerende Spanjaarden. Dat betekent voor de Sleutelstad een van penen- en uiengeur bezwangerde lucht en paling- en druivevellen langs de stoeprand. Traditiegetrouw werd gisteravond begonnen met de „taptoe", ook wel eens betiteld als de gebeur tenis, waarbij de ene helft van Leiden naar de andere helft komt kijken. De regen was ditma al de grote spelbreker. Ook vanochtend werd het 3-oktober-beeld beheerst door paraplu's en regenjassen. Bijvoorbeeld bij de presentatie van het Leids Politie Muziekgezelschap voor het bureau aan de Zonneveldstraat. PARUS (AiNP) De Franse oud- premier en leidende figuur in de socialistische partij Guy Mollet is op 76-jarige leeftijd in Parijs aan een hartaanval overleden. Mollet was gedurende 16 maanden in 1956 en 1957 premier van Frank rijk. Tpt zijn belangrijkste besluiten behoorden het zenden van dienst plichtigen naar Algerije en de invasie samen met de Engelsen, in Egypte aan het Suezkanaal. Over dit laatste besluit zei hij later: „Ik redde de staat Israël. Dank zij Suez bestaat hij nog". Van 1946 tot 1969 was Guy Mollet secretaris-generaal van de socialis tische party en van 1954 tot 1956 voorzitter van de assemblee van de Raad van Europa. Pleidooi voor - één wet voor dieren MAASTRICHT (ANP) Drs. S. van Harten, voorzitter van dè Ko ninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Diergeneeskunde, heeft van daag in Maastricht bij de opening van 't jaarcongres van de KNMD aangedrongen op 'n studie naar de mogelijkh"'-' de nu nog over vele wet ten verspreide bepalingen over dieren en hun welzijn samen te brengen in één wetgeving voor dieren. Uitwas sen die het gevolg zijn van de explo sieve groei van het aantal gezel schapsdieren en de toeneming van het houden van 'consumptie-dieren' (nutsdieren) in grote eenheden ma ken dit noodzakelijk. "Omdat het er naar uitziet dat er minstens tot 1990 een aanmerkelijk overschot aan dierenartsen zal be staan, zal al tijdens de studiejaren veel aandacht moeten worden be steed aan de uiteindelijke beroeps keuze. Er zijn tal van functies die uitstekend ^or dierenartsen kun nen word°n vervuld", aldus drs. Van Harten die in dit verband de milieu bewaking en de voedingsmiddelen bewaking noemde. Onbestendig Opklaringen, maar later weer meer bewolking niet plaatselijk regen. Ma tige tot krachtige, aan (le kust mo gelijk opnieuw harde zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen circa 9 graden, maxima omstreeks 16 graden. Zon op 6.45 uur onder 18.12 i Maan op 5.49 unr. onder 17.31 i Hoogwater te Katwijk te 2.00 en 1 uur. laagwater te i0.18 en 22.39 Ter kennismaking 4 weken veer de halve prijs n word abonnee per 18 okt. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken Het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: edres: plaats: gironummer: Hok]e zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden« Met huisraad en al is gisterochtend in het Rijn- en Schie- kanaal in Leiden de woonboo\ "Louisiana" van de Leidse leer ling-verpleegkundige Willem van Duyvenvoorde (24) gezon ken. De boot had zojuist een onderhoudsbeurt gehad op de scheepswerf van de Gebrs. Tijssen in Leiderdorp en 7oerd naar zijn ligplaats aan de Schelpenkade gesleept. Vermoedelijk stak daarbij de achterbouw van het schip te diep in het water, waardoor het gevaarte begon te zinken. Vandaag zou het schip worden gelicht. Tegen ziektekosten slag in Londen gisteravond laat. In ARNHEM (ANP) Het is nog maar de vraag of een v jiksverze- kering tegen ziektekosten de kwali teit van de gezondheidszorg op peil houdt. Voorbeelden elders n Euro pa doen hst ergste vrezen. Dit zei vandaag in Arnnem prof. dr F. Hartog, hoogleraar in *e eco nomie aan de universiteit van Gro ningen, bij de viering van het 50- jarig jubileum van de pvtoculiere ziektekosten - verzekeringsmaat schappij „Ohra". „Gefascineerd door de macht van de ziekenfondsen neigt men naar 't ziekenfonds voor iedereen. De voorde len voor de ziekenfondsve rden zijn echter slechts mogelijk bij de pratie van de weke massa van par ticulier verzekerden, waarop grote lasten kunnen worden afgewenteld. Als allen in het ziekenfonds zitten, is die uitlaat er niet msor aldus het commentaar van prof. Eartog. „Men moet de mens beschermen tegen risico's die hij zelf niet kan diagen, maar dat kan ook in een adequaat particulier systeem. Vol staan kan worden met een verplicht minimum pakket. Particulier 3 ver zekeraars bieden op dit punt alle mogelijkheden", zo zei hij. Het argiment van de discrimina tie van fondspatiënten, „voorzover daar inderdaad sprake van is", pleit volgens prof. Hartog niet voor een volksverzekering tegen ziektekosten, zoals staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid heeft aan£»«r ndigd. Hij zei dat vrijwel niemand van de particulier verzekerden vraagt om verplicht verzekerd te worden. Er moeten naar zijn mening in een democratie wel zwaarwegende rede- ren bestaan om „een gro>« machte loze minderheid te dwingen ie een richting die zij niet wil". Volgens hem bestaat die zwaarwegende re den niet. „Er is slechts eeD argu ment: de vakbeweging wil Ve len willen echter echte argumenten lebben", aldus de Groningse hoog leraar. tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek Jjj, Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Mat/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. BLOEMBOLLEN VOOR STRAKS BELANGRIJKE TIPS: kleingoed vroeg planten „Keizerskroon" tegen mollen kamerbollen sept./okt. planten botaniseche tulpen, lang vroeg, zeer lang bloeiend. BELFAST (AP/Reuter) Noord-Ierland heeft het bloe digste etmaal achter de rug sinds vele maanden. Een golf van aanslagen heeft het leven gekost aan twaalf personen, in hoofdzaak katholieken. Ruim dertig personen liepen ver wondingen op. Vijf Noordieren werden individueel doodgeschoten, vier stier ven toen hun auto door een hom werd opgeblazentwee kwa men om het leven hij aanslagen op café's en een stierf hij een homaanslag op een fotowinkel. Door deze incidenten is het doden- 'n brievenbus bij New Scotland Yard tal van de meer dan zes jaar durende het hoofdbureau van de Londense burgerstrijd in Ulster opgelopen tot politie, ontplofte een bom die wel 1332. Dit jaar alleen al vonden 183 schade veroorzaakte maar niet leid- mensen de dood. de tot persooniyke ongelukken. De aanslagen concentreerden zich in Belfast. De veiligheidsautoriteiten schryven de meeste aanslagen toe aan protestantse extremisten, van wie al verwacht werd dat zij wraak zouden nemen voor de 24-uurs-actie van het verboden Ierse republikeinse leger IRA verleden week. De politie verklaarde echter, dat ook de „pro visionele afdeling" van het IRA in actie is gekomen als vergelding tegen de protestantse aanslagen. Ondermeer was het IRA verant- woordeiyk voor een bomaanslag waarbü twee politiemannen gewond raakten. Dit gebeurde enkele vuren nadat de „provisionals" hadden ge waarschuwd dat rij hun terreurac ties zouden hervatten nu Merlyn Rees, de Britse minister voor >7oard- Ierland, heeft gezegd dat het leger strenger zal optreden als het geweld toeneemt. De provisionals nemen sinds 10 februari jl. een bestand in acht maar hebben het herhaaldeiyk geschon den om vergeldingsmaatregelen te treffen tegen wat zü het „geweld, de martelingen en de intimidatie door militairen en politie" noemen. Het is niet bekend of het IRA ook verantwoordelijk is voor de bomaan- (AP, q, drie inds zondagmorgen zes perso neelsleden van een Italiaans restau rant in het Londense Knightsbridge gijzelden hebben zich vanochtend aan de politie overgegeven en de gijzelaars ongedeerd vrijgelaten. Terwijl twee van de mannen met hun handen omhoog uit het souster- rain, waar de gijzeling zich afspeel de, tevoorschijn kwamen, schoot de derde zich een kogel door de buik. De man, de 28-jarige Nigeriaan, Franklyn Davis, die al eens wegens bankroof is veroordeeld, was het eni ge slachtoffer van de gijzelingszaak. Hij is naar een ziekenhuis overge bracht. Enkele minuten voordat de man nen zich overgaven schreeuwde Da- vis: "de gijzelaars komen naar bui ten". De politie gaf hun daarop op dracht de zes Italianen een voor een naar buiten te sturen. Nadat dit was gebeurd schreeuwde Davis dat hij en de twee anderen ook naar buiten zouden komen. De 22-jarige Wesley Dick en zijn leef tijdgenoot Tony Munro gaven hun wapens af en kwamen met hun handen omhoog naar buiten. De po litie hoorde in het sousterrain een schot en trof Davis gewond op de vloer aan. Toen de drie mannen - een Nigeri aan en twee Jamaicanen - hun actie zondagmorgen begonnen, hadden zü acht mensen gegijzeld. In de loop van zondag en maandag lieten zij twee van hen vrij. Milieuminister Irene Vorrink heeft de Tweede Kamer een wetsvoor stel voorgelegd, dat als het wordt aangenomen kabaaima kers dwingt wat extra's te beta len. „Wat geluidshinder betreft hebben we tot nu toe op een schandalige manier op een koopje geleefd", vindt de minister, die kostbare pijlen niet alleen op het bedrijfsleven richt. Ook pretpar ken, discobars en dergeiyke zullen moeten betalen. En niet te ver geten het verkeer. By elkaar zul len ze per jaar zo'n 200 miljoen gulden moeten opbrengen PAGINA 7 Israël stuurt dezer dagen toch nog een schip door het Suezkanaal PAGINA 9 Oud-mijnwerkers vragen drin gend „Geen mooie grafsteen voor aanstonds, maar een beter pen sioen nu" PAGINA 11 Guus Brox: „Het paard (van Ips wich Town) lacht zich rot" PAGINA 13 Moslims vragen den is akkoord gegaan met gedeelte lijke opheffing van het verbod op wapenleveranties aan Turkye, De Senaat zal het drugamende ment van het Huis waarschynlyk overnemen, wat betekent dat piresi- door rich het perspectief opent dat dent Ford eind van deze maand zyn materieel ter waarde van 185 mil joen dollar kan worden verscheept. Het desbetreffende wetsvoorstel werd aangenomen met 237 te gen 176 stemmen. Het wordt nu voorgelegd aan een oom- promiscommissie van Huis en Se naat samen, om kleine verschillen in de twee versies glad te strijken. Het Huis heeft aan het wetsont werp wel de wens gehecht dat presi- handtekening onder de nieuwe wet op de wapenhulp aan Turkye zal kunnen zetten. Ford "heeft er krach tig op aangedrongen dat het wapen- voorstel embargo tegen Turkye zou worden opgeheven, omdat het de veiligheids belangen van de Verenigde Staten zou schaden. Een woordvoerder van Buitenland se Zaken in Ankara heeft het besluit Washington met voorzichtig op- Nieuwe Ryn 50, TeL 120824 (0 711 dent Ford besprekingen met Turkye timisme verwelkomd. Hij noemde het de Staten. Hy moet binnen zestig go nu in zyn geheel zou worden op dagen verslag over da stand van aa- geheven.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1