Geen mooie grafsteen straks, mi meer pensioen Lezers schrijven Vreemd dat men met meer kennis van zaken over onze auto's spreekt dan over .onze ■prijzen Mijnwerkers willen: OPVOEDING INFILTRATIE GLAZEN HUIS VRIJDAG J OKTOBER onderzoek wilde naar (het vermogen van de AMP en het geharrewar over miljarden begon, sprak men voor het eerst over sociale onrust. En al die jaren daarvoor? Het grote knelpunt zit in de groep ex-mijnwerkers, die geen volledige carrière achter de rug had. Toen Nederland kolen schreeuwde en Jan en alleman een zeer redelijk betaalde baan in de mijnen wilde veroveren, sprak niemand over de toekomst. Maar in "65 was het afgelopen met kolen, hoewel er nog enorme voorraden in de grond zaten. En er kwamen 27.000 mijnwerkers op straat, die het aantal dienstjaren van 35 voor de ondergronders en 40 voor de bovengronders niet konden halen. Vele honderden van die mensen moeten hun hand bij de steun ophouden. Er zijn extreme gevallen: 400 gulden bruto in de maand! (Als vergelijk: een ondergrondse mijn werker met een volledige carrière komt op ruim 1100). Grafsteen "Dat heb ik zelf ook. De laatste Jaren van mijn carrière maakten ze me meester-houwer, het hoogst haalbare, ik denk dat het een soort goedmaker is geweest". En terwijl iedereen schande spreekt van de schamele pensioenen, is Hub Cobben wat gaan doen. "Suggesties zijn er voldoende geweest. Geld uit de aardgaspot, een deel van de DSM-winsten reserveren, onderbren gen in het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Alle niet haalbaar. Eerst moet maar eens duidelijk worden hoeveel geld het AMP heeft. De bestuurderen spreken over 2 miljard, anderen denken aan vier of vijf. In het jaar 2042 zal het fonds zijn afgebouwd. Het probleem zal langs natuurlijke weg zijn opgelost. Maar nu is er geld nodig. Geen De Emma-mijn, niets stopt het roesten. mooie grafsteen later, nu meer pensioen, dat heb al vaker gezegd". Toch merk je ook nu weer, dat het moeilijk is allen te overtuigen van het nut, dat een harde actie kan hebben. Typerend voor de mijnwerker? Wanneer je vroeger niet meer kon als gevolg van stoflongen ging je naar de bedrijfsarts. Maar er werden maar weinig mijnwerkers echt arbeidsongeschikt verklaard. Die man riep tegen iedereen: "Je hebt longen als een paard. Dat is een gevleugelde uitdrukking gewor den. Er bestond een kans via een onafhankelijk instituut nogmaals te worden gekeurd. Die dokter werkte een paar jaar later ook bij de mijnen. De mogelijke tegenstander was ingelijfd, zo ging dat, en niemand protesteerde. De weerspannige houding van de categorale bond,(de Algemene Bond van Werknemers) en in het bijzonder de beroepsgroep daaruit van Hub Cobben is moeilijk gevallen. De traditionele rust binnen de Limburgse vakbondsperken is verstoord. "Maar ik zoek geen eer voor mijzelf. Als de regering, die zoveel jaren heeft lopen zoeken naar een oplossing, besluit om alle mijnwerkers, dus ook zij, die geen volledige carrière hebben, 70 procent van hun laatst genoten inkomen te geven ben ik weer een beetje tevreden. Het NKV mag de eer". Hub Cobben wil openheid. "Bij mij in de bond bepalen de mensen welk van de door het bestuur besproken standpunten zal worden ingenomen. In alle openheid. In de reglementen van het AMP staat, dat het de bestuurders verboden is te praten over interne beraadslagingen. Voor wie bestuur je dan eigenlijk, vraag ik me af. Door Thom Olink HOENSBROEK We bltfven een tijdlang stilstaan bij de karakteris tieke schachttorens en gebouwen van de Emma. Hun contouren worden al wat rafelig en niets stopt het roesten, maar nog altijd domineren ze de aanblik van Hoensbroek. Als we Hub Cobben vragen naar de toestand van zijn mijn men zegt immers, dat hij betrekkelijk snel weer opengemaakt zou kunnen worden zegt hij snerend: De Emma? Een hele grote lollie, waarop we mogen zuigen". Hub Cobben heeft een leven in de duisternis van de Emma doorge bracht. Het afscheidscadeau deelt hij met zoveel duizenden anderen- stoflongen, die pauzes in zijn gesprekken nodig maken en het gaan en staan zeer bemoeilijken. "Iedere mijnwerker, die 25 jaar ondergronds heeft gewerkt heeft stoflongen. Begin '65 ben ik met pensioen gegaan, ik was 55. Nu nog hoest ik soms zwart. Weet Je ik weet ook precies wanneer ik doodga; a ts dat zwart rood wordt". Hub Cobben is de laatste die meelij wil opwekken. Hij constateert alleen nuchter. bij voorbeeld, dat vorig jaar 4000 van zijn collega's stierven en dat een leeftijd boven de 65 een onverwacht geschenk is voor een mijnwerker. Schraalhans Hiib Cobben is in snelle tiid een naam geworden en zijn aanwezig heid in het wat morsige land van de mijnen wordt als uiterst lastig ervaren. Door de heren vakbondsbe stuurders. door de bewoners van onze ministeriële gebouwen door collega's, die bun monden verzegeld willen houden. Want Cobben en zijn gepensioneerde mijnarbeiders roeren in een ketel, waarop het deksel wij de zaak hebben aangezwengeld, laten ook de andere bonden hun stemmen horen. Het NKV eist nu ook miljoenen voor de mijnwerker, die van gemiddelde bedragen tussen de 800 en 1100 gulden moet rondkomen. Met belachelijke uitzak kers naar 400 gulden. Al die jaren hebben de mensen, die bovenop het geld zitten, kleine visjes uitgegooid. Het AMF had in '73 en '74 "voordeeltjes" tesamen een bedrag va 161 miljoen gulden. Het excedent pensioen ging met 14 procent omhoog, een handjevol guldens, een zoethouder". Het excedent-pensioen is een van de voorzieningen binnen de geldregeling voor de oude dag. Die voor bovengrondse werkers op 60-jarige en voor de ondergrondse kompels op 55-jarige leeftijd begint. Simpel gezegd het excedent-pensioen is naast de AOW een "tijdelijke AOW" Dat laatste begrip is een vorm van pensioen, die wordt uitbetaald om de jaren van 55 tot 65 of van 60 tot 65 te overbruggen. Nu wil Hub Cobben dat excedent- pehsioen waardevast maken om de schamele uitkeringen wat op te schroeven. "Welvaartsvast hoeft niet. Waardevast, daarmee zijn we al heel erg blij ".Het NKV wil dai. ook, maar houdt nog steeds niet van de monstreren. Foefelen Voorzitter Hub Cobben van de beroepsgroep gepensioneerden van de Algemene Bond van Werknemers en hoofdbestuurslid van de AMF staat vaak alleen. "In het hoofdbe stuur lachen ze me soms vierkant uit. Een paar jaar ben ik ook van het toneel verdwenen geweest. In het Limburgs zeggen ze "foetelen" manipuleren, bedriegen. Maar ik kwam terug. En toen ik in september van het vorig jaar een Hub Cobbenstoflongen zoveel jaren hermetisch bleef gesloten. Trouw aan de leiders, trouw aan de kerk, sappelen van vroeg tot laat en uithuilen in het duivehok; misschien een wat te zwart-wit geëtste voorstelling, maar Cobben bestrijdt hem niet. "Wie vraagt, waar komt Cobben ineens vandaan" kan ik alleen maar antwoorden, Cobben pleitte al in '45 voor verbetering van de pensioenen. Maar pas in september '74 zijn we echt lawaai gaan maken. We wilden de boekhouding van het AMF open. En daarmee gebeurde iets vreemds in het Limburgse land. Nooit was er gemord. Het Algemeen Mijnwerkers Fonds regelde de pensioenzaken sedert 16 december 1918 en hoewel schraalhans kind aan huis was in vele gezinnen, won de trouw het van de honger. Maar in maart van dit jaar scheurde het stilzwijgen pas echt. Cobben en zijn gepensioneerden, de mensen van de Algemene Bond van Werknemers gingen de straat op. Nu Opnemen van brieven In De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te telgeren dan het met de Inhoud eens Is wel ln te korten. De publikatie in de kram van maandag 22 september over de op richtingsvergadering van de vereni ging voor socialistische opvoeding if niet juist. Het komt over alsof een groepje le raren uit Rotterdam er de oorzaak van is dat de vereniging niet is op gericht. De werkelijkheid is echter vél iets anders. Om alles goed te be grijpen, moet er eerst een stukje ge schiedenis worden verteld. Op* zaterdag "8 maart is er in Ar- tir een vergadering georganiseerd door de werkgroep "progressieve op voeding" van de Partij van de Ar beid, met als doel: zoeken naar op lossingen met betrekking cot proble men van opvoeding en onderwijs, in gezin, buurt en school.. Tijdens - de diskussies bleek toen al.dat er wei nig interesse- was voor een socialis tische schoolvorm. Er zijn op die dag wel een aantal punten naar voren gekomen waarover meer overeen stemming was. Deze zijn toen met plus-minus 55 ouders en opvoeders nog eens doorgelicht in de volksho geschool Olaertsduyn 7in Rookanje. Tijdens dat weekend te Roekan je is een voorbereidingsgroeD entstaan die aan de hand van aanbevelingen en besluiten aan het werk ;s gtgaan. /ar de hand van dezè aanbevelin gen en besluiten heeft d*ze groep ten aantal prioriteiten voor oe ver eniging vastgesteld die in de verga dering van 22 september ter diskus- sie werden gesteld. In Olaertsduyn L eek al dat als er voorstJli°u kwa men die niet strookten met de wen sen van enkelen, er heftig werd ge reageerd door de heer' A. v. d. Louw. Wat min. v. Kemenade "i zijn openingswoord heeft gezegd over de socialistische school is een weerga ve van de meerderheid van de ver gadering en was zeer juist. Wat het artikel zegt over oe doel stelling van de vereniging is echter ten dele iuist. Niet "een,-oovoeding bevorderen waarbij kritische en zelfstandige mensen worden ge vormd, die willen bouwen aan een so cialistische maatschappij" Maar "de vereniging wil bevorderen dat kinderen en opvoeders de ruimte krijgen om zich te ontwikt <an tot "vrije mensen, die met elkaar willen werken aan een maatschaoD'j, waar in macht, bezit, kennis en waarde ring gelijk verdeeld zijn". De verga dering is stuk gelopen op of er al cf niet een relatie moest bestaan met ue P.v.dA. Op de vergadering werden op dit p"\int drie voorstellen gedaan en aangenomen, die na sa menvoeging in stemming zouden worden gebracht Uiteindelijk werd er gestema over Een passage hieruit. Deze passage was: steun zoeken bij progressieve "partijen en groeperingen, met name de vakvereniging, P.vd.A. tn de VARA. Volgens de uitslag van de stemming werd de passage weggestemd met een duidelijke meerderheid. Op dat moment was ook de vergadering ten einde, omdat toen de heer A. v. d. l»ouw. liet merken dat illeen de P.v.d.A. de vinger in de pap mocht ir ebben. Dus niet zoals in uw arti kel door 'een groep leraren uit Rot terdam. B. J. VAN EGMOND Mer mdonk 41 Leiden. Onder de kop "Rijksgenot-m"; schreef de heer C. v. d. Dues uit Katwijk aan den Rijn een ingezon den brief. Met deze brief zullen velen bet wel eens zijn, ofschoon sommi gen het woord discriminatie in de mond zullen nemen, zonder te be seffen wat dit inhoudt. Het is jammer dat deze schrijver het drama niet weet van de beer P. Salikan uit Roermond, die voor zijn twee dochters vecht om die uit In donesië te halen, en die van de rege ring te horen krijgt: dit gaat niet want wij zijn overbevolkt. En duizen den rijksgenoten zonder inkomen stromen nu binnen. Langzamerhand worden wij lam geslagen door deze politiek, gesteund door media en pers. Een voor beeld is de ontslagaanvrage ge weest van de nieuwslezer Bob Meijer, eerst was het deze man heeft te Joodse trekken, iater werd bij een anti-semiet genoemd, en hij ging eruit. En de infiltratie gaat Wie is nu de socialist ea wie de communist, wie is nu de voorvech ter en wie wil nu de alleenheerser zijn! Een zuivelarbeider uit Frisland b. v verheerlijkt op een wonderbaarlij ke manier het communisme, wil al leen niet naar dit paradijs Jn het Costen. Voormannen van deze par tij proberen alles recht te zetten en zien zich in gedachten al als politie- kp commissarissen, zoals in het verleden velen zich zagen ais gau- leiter in een groot Duits rij*, en dan i laar praten over de Democratie. Al die zich noemende progressieve mensen, wat willen die voor goeds üben, wat hebben ze zelf n hun mars cm dat te tonen, zo niet verdwijn dan van het toneel. Mevr. van Keimpema Bernard Zwiersstraat 11 Leiden. Zaterdagmorgen j.l. werden vijf vrijheidslievende Spanjaarden ge- executeerd. Afschuwelijk en tegelijk' onbegrijpelijk. Hoe is het in Gods naam mogelijk, dat deze Franco - notabene drager van de hoogste ker kelijke onderscheiding, die van de Orde van Christus - aan de Vijf geen gratie verleende? Straks - hij is al 82 - zal deze dictator, in heel zijn naakte bestaan, zónder sterren en strepen, zónder donkere brillëglazen en decoraties, voor Gods rechterstoel staan. Dan moet juist hij het heb ben louter van Gods vergevende barmhartigheid en gratie (genade). 'Met de maat waarmee je je broe ders hebt gemeten, zal je zelf wor den gemeten...' (Evangelie volgens Mattheus, 7.2) Tpch krijg ik tegelijk bij de overwe ging van dit alles een onprettige smaak in mijn mond, als ik de Heer Joop den Uyl en zijn regering op de TV hóór en zie. IkNtwijfel geen mo ment aan hun eerlijk subjectieve ge voelens, noch aan die van die tien duizenden, die in Utrecht en elders protesterend en verontwaardigd de straat opgetrokken, Maar waarom protesteren deze mensen dan niet, als telkens weer blijkt, dat duizenden in Rusland, in heel het socialistisch Oostblok (Roemenië en Joego-Slavië inclusief) en elders in de wereld al léén omwille van hun godsdienstige overtuiging, stuk worden gemaakt? Met of zonder garrotte (Worgpaal). Waarom gaat Joop den Uyl niet de straat op met zijn kabinet als b.v. Israëlische squadrons met hun Amerikaanse boordwapens schieten op Libanese dorpen, waar weerloze vrouwen en kinderen worden neer geknald? Of geldt ook hier het Fran co-beginsel 'oog om oog, tand om tand'? Bij alle begrijpelijke emotionaliteit rond dit Spaanse schandelijke ge drag, vind ik toch het gedrag van de heer Den Uyl niet helemaal waar achtig. Als de heer Van Agt of ande ren publiek hun mond open durven doen om barmhartigheid en gratie te bepleiten voor 'de Drie van Breda' (onmenselijke mensen, maar altijd in staat om van hun schandwegen terug te komen volgens Mattheus 21), dan steekt in ons land een storm op juist bij hén, die nu om gratie roepen voor de Vijf. Dan wordt de minister van Justitie en zijn ge zin bedreigd zodat ze moeten onder duiken; dit alles in een democratisch bestel met vrije meningsuiting. In de gevangenis van Breda geen garotte, die langer duurt dan 12 mi nuten voordat de halswervel is ge broken. Als deze regering- en terecht m.i. - voor gratie pleit bij Franco, waar om stelt ze dan zélf niet een voor beeld in eigen land door nu na 30 jaar de Drie van Breda gratie te verlenen? De drogredenaar en rode Haan-kraaier van de VARA Karei Roskam probeert de Vijf vrij te plei ten van moord op politiemannen op grond van het feit, dat deze Spaanse functionarissen niet meer dan 'ordi naire SS-ers' zouden zijn in een door Franco-bezet Spanje. Wie zo rede neert, verklaart daarmee alle politie mannen in tientallen staten vogel vrij (Rusland, China, Vietnam, Oost blok, Z. Afrika. Z. Amerika etc Kar dinaal Alfrink werd - blijkens Brandpunt - zaterdag in de V.I.P. ruimte op Schiphol aan de tand ge voeld door Charl Schwietert, omdat hij juist in Spanje zijn vakantie had doorgebracht. De KRO-Brandpunt- man kwam bij mij over als iemand, die zo'n beetje publiek voor het Ne derlandse forum van de kardinaal rekenschap eiste van diens Alican- tereis (hij was vergeten dat de kar dinaal op 30 augustus al gratie had bepleit namens de internationale Pax Christi). Schwietert leek zo in zijn doorvragend optreden wat besmet met de Spaanse sfeer, waaruit hij juist onverrichterzake was terugge keerd. Immers iedere Nederlander - ook kardinaal Alfrink - mag toch in zijn vakantie gaan en staan waar hijzelf wil. Zo niet, laten we dan a.u.b. stoppen met onze anti-fascis tische protesten, dan leven we zelf onder een nieuwe, versluierde vorm van dictatuur, nl. die van de publie ke opinie. Voor één ding dienen wij allemaal in ons vrij democratische land te waken: dat we niet met keien of bakstenen naar elkaar gaan gooien, terwijl we zelf in een glazen huis blijken te zitten, zonder het in de gaten te hebben. A. Hammerstcin, pastor Leiderdorp. ADVERTENTIE Alfa Romeo Alfctta va. f17.690,-. B.V. AUTOM. IMP. H. A. MAASLAND, Voorschoterweg 17, Valkenburg, Telefoon 01718-13900/16275

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11