Kritiek op onderwijs aan kinderen van gastarbeiders mededelingen van het gemeentebestuur voor de periode maan dag 6 oktober tot en met vrijdag 10 oktober, gemeenteraad De gemeenteraad vergadert op maandag 6 oktober a.s. om 19.30 uur in het Stadhuis. Op de agenda staat onder meer: Benoeming van twee leden van het College van Curatoren van het Stedelijk Gymnasium. Benoeming van twee leden van de Raad van Bestuur van de Stichting tot Exploitatie van Be jaardencentra. Samenstelling van een voordracht ter benoeming van twee bestuursleden van de Stichting Zomer land. Reorganisatie binnenlands bestuur. Benoeming van een lid van de commissie voor het Stedelijk museum ,De Lakenhal". Voortzetting van de behandeling van de interpellatie van de heer Driessen over de bindende voordracht voor Burgemeester en Wethouders inzake benoeming van de heer M. van Aken tot president-commissaris van de N.V. Leidse Duinwater Maatschappij Interpellatie van de heer Hoeven inzake de bezuinigingsmaatregelen by het club- en buurthuiswerk. Interpellatie van de heer L. Beijen c.s. inzake de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis. Het beschikbaar stellen van gelden voor de restauratie van het Penshalpoortje, gelegen aan de Breestraat. Ruiling van gronden, gelegen in de Veerpolder te Warmond. Overdracht bevoegdheid tot verkoop van bungalowterreinen in de Merenwijk. Vaststellen van Algemene Bepalingen voor de verkoop van gronden door de gemeente Leiden, alsmede Algemene Bepalingen voor het reserveren van gronden der gemeente Leiden, bestemd voor uitgifte in erfpacht of voor verkoop. Liquidatie van de Stichting Schooltandfverzor ging Leiden en deel te nemen in de op te richten „Stichting ter bevordering van de jeugdtand verzorging in de Rijn-. Aar- en Veenstreek". Beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van een revolverbank, een freesbank en di verse gereedschappen, ten behoeve van de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening. Vaststellen van verordeningen tot wijziging van de bouwverordening, ter aanpassing van deze ver ordening aan wijzigingten van de modelbouw verordening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, alsmede intrekking van de verordening houdende voorschriften nopens behoorlijke bewoning. Beschikbaar stellen van een extra krediet voor de bewegwijzering in het Stadhuis. commissievergaderingen de koffiekamer van het Stadhuis. Uiteenzetting van de heer Maan, chef bureau Statistiek, omtrent inventarisatie bedrijfsgegevens. O Intensiveringen en investeringen voor 1976. Motie Van Baaren (bedrijfsterreinen). Beschikbaarstelling van grond in de Merenwijk t.b.v. 6 transformatorstations. Donderdag 9 oktober 1975, 20.00 uur, raadzaal stadhuis. Commissie ruimtelijke ordening en openbare werken. Agenda: Bouwplan van de stichting huisvesting werkende jongeren voor een woongebouw aan het Utrechtse Jaagpad. Reconstructie Rijnsburgerweg (aanvang 21.00 uur). Uitgifte in erfpacht van een perceel grond aan de Brandts Buyskade aan G. H. van der Meer, Beschikbaar stellen van grond in de Merenwijk t.b.v. de bouw van 6 transformator huisjes. Aankoop houten opstal in de Merenwijk. Jaarverslag dienst van Gemeentewerken 1973. Periodiek overzicht voortgang van werken. Intensiverings- en investeringsvoorstellen. Bovengenoemde vergaderingen zyn alle openbaar. Wie meer wil weten over de te behandelen agendapunten, kan daarover informatie vragen by het Buro Voorlichting in de hal van het stadhuis, dagelijks van 912 en van 25 uur. slopen van gebouwen en woningen Zoals met veel andere zaken het geval is gelden ook voor het slopen van gebouwen bepaalde regels. Men kan niet zonder meer gaan slopen. Evenals in de andere gemeenten van ons land gelden in Leiden de Woningwet en de plaatselijke Bouwverordening, die regels stellen voor het slopen van onroerende goederen. gebouwen In de eerste plaats moet voor het slopen van panden, die niet als woning gebruikt worden, vooraf een kennisgeving worden verzonden aam het College van Burgemeester en Wethouders van Leiden. Deze bepaling is bedoeld om eventueel gevaar, schade of hinder als gevolg van de sloopwerk zaamheden te kunnen voorkomen. B. en W. moeten binnen één maand na deze kennisgeving een bewijs van ontvangst afgeven. In de praktyk worden daarbij meestal bepaalde veiligheidsmaatrege len aanbevolen (zoals bijv. het opzetten van een schutting om het gebouw). Met de sloopwerkzaam heden mag niet worden begonnen voordat het ontvangstbewijs is afgegeven. Deze kennisgevingsprocedure is niet van toepassing als er sprake is van het uitvoeren van werkzaam heden, waarvoor een bouwvergunning is verleend. Overtreding van de hierboven weergegeven bepa lingen kan worden gestraft met maximaal 4 maanden hechtenis of f 4000.boete. Wanneer het te slopen pand een monument is, schrijft de Monumentenwet een vergunning van het ministerie van C.R.M. voor. woningen Tesamen met enkele andere steden is Leiden door het rijk aangewezen als een gemeente, waar voor het slopen van woningen een vergunning vereist is. Dit houdt verband met het feit, dat in deze steden nog sprake is van woningnood en er dus extra zuinig met de bestaande woonruimte moet worden omgesprongen. Voor het slopen van een pand, dat een woonbestemming heeft is, zoals ge zegd, een vergunning van de gemeente nodig. Deze moet worden aangevraagd bij het College van B. en W. van Leiden. Tegen het weigeren van een vergunning kan men binnen één maand in beroep gaan by Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (Koningskade 1 in Den Haag). Op het slopen van een woning zonder vergunning of het niet in acht nemen van de gestelde bepa lingen staat een straf van maximaal 4 maanden hechtenis of f 4000.boete. Informaties over dit onderwerp kunnen worden ingewonnen bij de afdeling Volkshuisvesting op kamer 319 in het Stadhuis aan de Vismarkt, tel. 145344 tst. 149. schouwaankondiging Burgemeester en Wethouders van Leiden delen hierbij aan alle eigenaren van oppervlaktewateren (zoals singels, vyvers, sloten, of ter vervanging daarvan gelegde riolen of waterleidingen) in de gemeente Leiden mee, dat, overeenkomstig het bepaalde in artikel 17 van de Verordening op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en sloten, schouw zal worden gedreven over genoemde wate ren in de periode van 27 oktober 1975 t/m 7 november 1975. In het bijzonder zal hierbij worden gelet op diepte, breedte en verontreiniging tengevolge van blad- val, plantengroei, vuilstoffen en overhangende begroeiing van bomen en struiken die de waterstro ming belemmeren. Ook zal bijzondere aandacht worden geschonken aan de deugdelijkheid van de beschoeiingen etc. Bedoelde eigenaren worden gewezen op hun verplichtingen hun eigendommen vóór 27 oktober 1975 in overeenstemming met de schouwbepalingen te brengen. Voor eventuele inlichtingen of adviezen kan men zich wenden tot de dienst van Gemeentewerken, afdeling rioleringen, Boommarkt 67, te Leiden, telefoon 071 145344, tst. 429. Leiden, 3 oktober 1975. aanvraagtermijn huursubsidie verlengd tot 1 januari a.s. In de advertentie van 19 september JL werd vermeld, dat de aanvragen voor de individuele huur subsidie vóór 1 oktober moesten zijn ingediend. Inmiddels heeft het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening bekend gemaakt, dat de termyn van indiening met drie maanden is verlengd. Huurders van woningen hebben dus nog tot 1 januari 1976 gelegenheid om individuele huursubsidie aan te vragen. Verder is gebleken, dat sommige huurders, die in het vorige tijdvak huursubsidie ontvingen, in de mening verkeren, dat zy nu automatisch een bijdragen krygen. Dat is beslist niet het geval; de bijdrage moet elk jaar opnieuw worden aangevraagd. Alle huurders, die menen dat zy voor het op 1 juli J.l. ingegane tijdvak voor huursubsidie in aanmer king komen kunnen him aanvrage dus nog tot 1 januari a.s. bij de gemeente indienen. Dit geldt voor huurders, die al op 1 juli 1975 huurder van de woning waren. Wordt een woning op 1 oktober of later betrokken dan moet de huurder de aanvraag binnen drie maanden na de verhuizing indienen. Aanvraagformulieren kunnen by het Buro Voorlichting in de hal van het Stadhuis (ingang Vismarkt) worden afgehaald. Daar kunnen de formulieren ook weer worden ingeleverd. Bij het Buro Voorlichting is tevens een folder met uitvoerige inlichtingen verkrijgbaar. pas 65 De uitreiking van het bejaardenpaspoort PAS 65 is in volle gang. Op de verschillende uitreikpunten in de stad kunnen inwoners van 65 jaar en ouder (ook degenen, die dit jaar 65 worden of geworden zijn) hmi pas ophalen. Ook personen boven de 60 jaar, die getrouwd zijn met iemand van 65 jaar of ouder komen voor de PAS 65 in aanmerking. De kosten van deze pas bedragen f 6,50. Iedereen, die ervoor in aanmerking komt krijgt een speciale gele oproepkaart, waarop vermeld staat op welke plaats, tijdstip en datum men terecht kan om de pas af te halen. De uitreikpunten voor PAS 65 zyn: Huize Rosenburch Rosenburch 71 (Vyf Meilaan) Driftstraat 49a Gerecht 10 Herenstraat 45 Topaaslaan Zaanstraat 151 Dienstencentrum De Kooi Dienstencentrum Binnenstad Dienstencentrum Tuinstadwij k „Morswijck" Huize Roomburch 1 september t/m 7 oktober 23 september t/m 24 oktober 9 oktober t/m 3 november 31 oktober t/m 18 november 5 november t/m 25 november 20 november t/m 27 november. Op dit moment heeft nog niet iedereen die oproep ontvangen. De volgende straten en wijken zijn nog niet aan de beurt geweest: Morsdistrikt Woonwagenkamp Tuinstadwijk Rivierenbuurt Rijndijk en omgeving Boerhaavedistrikt Vreewijk. Let op: omstreeks 18 oktober a.s. krijgen de bejaarde bewoners van de hierbovengenoemde wijken hun oproepingskaart thuis gestuurd. Het heeft daarom geen zin naar het Ctadhuis te komen of op te bellen als u nog niet in het bezit bent van een oproepingskaart. dit zijn mededelingen van het gemeentebestuur Kinderen van gastarbeiders worden weer gastarbeiders. Gastarbeiders: het bekende beeld van mannen uit landen als Turkije, Spanje en Marokko die hier de rottigste klussen komen opknappen in ruil voor geld en een onderkomen in een vervallen pension. Steeds meer gastarbeiders zijn echter na een of twee jaar dat stapelbed raison van driehonderd gulden per maand goed zat. Die gaan es rondkijken of ze niet ergens een paar kamers kunnen huren en laten vrouw en kinderen overkomen. Na de gelukkige hereniging doemt er helaas een nieuw probleem op. Dat van het onderwijs aan hun kinderen. Want Achmed en Hassan en Fatima en José en Maria-Car men en al die ongeveer 11.000 andere leerplichtige buitenlandse kinderen in Nederland moeten naar school. Je kan een kind uit een ander land met een andere taal en volkomen andere leefgewoonten natuurlijk niet zonder meer naar een Nederlandse lagere school sturen. Zeker niet als van te voren vrijwel vaststaat dat ze naar het land van herkomst teruggaan. De overheid heeft zich dit gerealiseerd en is uit de bus gekomen met het bicultureel onder wijs. Bicultureel betekent dat de kinderen voor een gedeelte' het Nederlandse rooster volgen en daarnaast lessen in eigen taal en kuituur krijgen. Kritiek Een methode die op het eerste oog zo gek niet lijkt. Toch is er erg veel kritiek op. De kinderen zouden tussen wal en schip vallen omdat ze het Nederlandse onderwijs niet kunnen bijbenen en het onderwijs in de eigen taal te beperkt is, waardoor ze later noch in Nederland noch in eigen land kans maken op een voortgezette opleiding. „Kinderen van gastarbeiders worden weer gastarbeiders", concludeerde twee maanden geleden de antropo loog drs. Mohanna Haddad na een onderzoek op een Utrechtse school met een bicultureel progamma. Een verontrustende uitspraak. „Te verontrustend", meent mevrouw H.C.J. Canter Cremers, onderwijsex- pert van de stichting hulp buitenlandse werknemers in Rotter dam. „Als die Haddad zou zeggen: het onderwijs aan buitenlandse kinderen is niet wat het wezen moet, ben ik het met hem eens. Aan de andere kant: dit systeem is pas in opbouw. Er zijn ongeveer honderd buitenlandse leerkrachten beschikbaar voor al die duizenden kinderen. Een druppel op een gloeiende plaat. Daardoor is het op veel scholen inderdaad bar en boos. Maar ik vind niet dat je het bicultureel onderwijs in zijn totali teit moet afkraken. Op scholen waar een redelijke verdeling is tussen het onderwijs in de eigen taal en het Nederlandse onderwijs hoeven de kinderen niet op hun tenen te staan". Het grootste nadeel van het bicultureel onderwijs vindt mevrouw Canter Cremers de spanningen die kunnen optreden tussen ouders en kinderen. Op een Nederlandse school worden de kinderen immers gecon- frnteerd met ideeën en ODvatting-en die heel anders zijn dan thuis. Openlijk praten over sex bijvoor beeld. Hier een alledaags onderwerp maar in veel buitenlandse gezinnen een enorm taboe. De ouders zijn dan ook sterk gekant tegen deze invloeden. Die zijn doodsbang dat het kind van hen vervreemdt. Het kind zelf weet echter op een gegeven moment niet meer wie er nou gelijk heeft. Aan wiens kant het moet gaan staan. Door de cultuurverwarring ontstaat er een loyaliteitskonflikt. Geen Geld! Gedistingeerd pak van prachtige kwali teit wol/Diolen. Keus uit gedekte ruiten en gedekte strepen. Kolbert met rugsplit, broek met riem. Bruin, grijs, groen of blauw. Tegen de ongelooflijk lage prijs van: Kontakt Een goed alternatief voor het bicultureel onderwijs bestaat er helaas niet. Scholen waar het onderwijs volledig in de eigen taal wordt gegeven zijn geen gelukkige oplossing. De kinderen missen dan ieder kontakt met de Nederlandse maatschappij. Een maatschappij waar ze misschien moeilijk aan kunnen wennen, maar waar ze, hoe dan ook, een aantal jaren in moeten •leven en waar ze in veel gevallen een voortgezette opleiding gaan volgen. En dat laatste gaat niet zonder Nederlandse 'basis. Kinderen van gastarbeiders gaan na de lagere school over het algemeen naar het vakonderwijs of naar de Mavo. Mevrouw Canter Cremers: „Slechts een vrij gering percentage stroomt door naar de Havo of het Atheneum en dat ligt niet altijd aan een gebrek aan intellektuele capaciteiten. In die gevallen kan je dus spreken van buiten de boot vallen. Je moet echter wel bedenken dat een hoop ouders heel bewust hun kind een vakopleiding laten volgen in plaats van het middelbaar onderwijs. Ik heb hier wel eens een Turkse vader gehad, die vertelde dat zijn dochter naar de kappersschool ging terwyl ze goedgekeurd was voor dè Havo. Mevrouw, zei hij, aan dat diploma heeft ze niks in Turkije, maar een goede kapster kan er altijd terecht. Nou. daar kan je dan weinig tegenin brengen. Wederzijdse erkenning van diploma's is een van de voorwaarden voor het beter funktioneren van het „gaston derwijs". Andere eisen: meer aan dacht voor de opvang van de kinderen gedurende de eerste maanden van hun verblijf in Nederland; een goede voorlichting aan de onderwijzers die buitenland se kinderen in hun klas hebben; meer tweetalige leerkrachten en vooral meer geld.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 10