Chaos neemt toe in Portugal NAAST HET NIEUWS Labour wil krachtige ingreep tot herstel van de economie Lr F v j Akkoord over Triest - Istrie Duitse generaal neemt ontslag 5Helpende hand Leger steeds ongehoorzamer Arrestaties in Spanje na de moordaanslagen De jarigeWeegschaal wikt,weegt envraagt *n Prisma. PRISMA V DONDERDAG _2 OKTOBER 1975 BALTIMORE (AP) Deze serie foto's werd door Irving Phillips gistermiddag gemaakttoen hij op weg naar een kar weitje op dit straatgevecht stuitte. Op de twee bovenste foto's ivordt de 52-jarige Ernest Mit chell door twee jonge mannen op de grond gesmeten, terwijl omstanders rustig toekijken. Mitchell heeft net zijn uitkering opgehaald en met een mes probeert hij zijn bezit te behouden. Op de onderste foto verjaagt Mitchell, met het mes in de hand, één van zijn aanvallers. LISSABON (AP/Reuter) De socialistische partij iin Portugal heeft gisteravond de waarschuwing uitgesproken dat .minderheidsgroepen" van plan waren „een aanval te doen op de minister-president en op de dagbladpers, de Vadio en de televisie". „Dit zelfmoordachtige avontuur is uitgedacht en wordt geleid door onverantwoordelijke elementen of provocateurs", aldus de bekendmaking. "Het is derhalve noodzakelijk dat de volksmassa's zich op snelle en massale manier togen deze uitda ging teweer stellen". De regering tracht haar gezag te handhaven tegen een steeds meer toenemend verzet van linkse zijde. Militaire eenheden plegen openlijk muiterij. Sommige stellen zich aan de zijde van arbeiderscomités met als doel "de overwinningen van de arbeidende klasse veilig te stel len". Dagbladen die banden met de com munisten onderhouden publiceren regelmatig berichten die vrijwel woordelijk gelijk zijn en gaan over een "rechts complot tot herstel van het fascisme". Wat de waarschuwing der socialis ten betreft, deze richtte zich tegen een "pseudo-revolutionair links". Een aanval van die zijde kon leiden tot een eventueel overnemen van de macht door rechtse groeperingen, aldus werd gezegd. van communisten en gelijkgestemden onder de ambtenaren, de militairen en het personeel van kranten, radio en televisie. Omdat hij niet meer zeker is van de betrouwbaarheid van bepaalde mi litaire eenheden heeft de premier bevel gegeven een nieuwe militaire macht samen te stellen die belast zal zijn met het handhaven van de openbare orde. De premier kan vertrouwen op de loyaliteit van bepaalde eliteregimen ten in het gebied van Lissabon en op die van wellicht de meerderheid van in het land gelegerde regimenten van beroepsmilitairen. Maar onderdelen van het Portuge se leger bleven ook gisteren weige ren de bevelen van premier De Aze- vedo op te volgen inzake de bezetting van de radiostations. Rebellerende soldaten weigerden te vertrekken uit de studio's van het uiterst linkse ra diostation Renascenca. Dit stadion kan echter niet uizenden omdat rege ringsgetrouwe commando's de zend- installaties in handen hebben. Het is niet düidelijk hoe nu de krachtsverhoudingen in het Portu gese leger liggen. Vast staat dat in ieder geval één belangrijke eenheid in Lissabon, de commando's, de regering-Azevedo blijft steunen,' en er zijn sterke aanwijzingen dat ook de troepen in het noorden en midden van het land trouw blijven aan de regering. Burgeroorlog Lissabon gonst op het ogenblik over geruchten over een op handen zijnde strijd en over het algemeen be zadigde politici hebben gezegd te vrezen dat linksen een staatsgreep zullen trachten uit te voeren. Eén hunner zei gisteren: "Dit diep- verdeelde land staat vlak voor een burgeroorlog". Premier Azevedo, een vice-admi- raal en oud-commandant van de ma riniers, heeft zich tot eerste taak ge steld een gezag in het land te vesti gen dat een weerspiegeling is van de wensen en opvattingen der meerder heid van de bevolking. Daarmee heeft hij zich de haat en de tegenwerking op de hals gehaald MADRID/BRUSSEL (UPI/Reuter) Bij een grootscheepse speurtocht naar de daders van de vier aansla gen in Madrid waarbij gisteren drie politiemannen om het leven kwamen en één ernstig werd gewond, heeft de Spaanse politie tot dusver ver scheidene personen aangehouden. Ook werd een auto gevonden, die enkele daders op hun vlucht zouden heb ben gebruikt. De politie is er van overtuigd dat de aanslagen die in vier verschillende delen van de hoofdstad werden ge pleegd, het werk zijn van een en dezefde groep. Het is niet duidelijk BELGRADO (AFD/DPA) De regeringen van Italië en Joegoslavië nebben "duidelijk omlijnde aispra- ken" gemaakt voor een definitieve re geling van het vraagstuk-Triëst. Dit heeft de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Milos Mi- nic, in het parlement in Belgrado be kendgemaakt. Volgens hem zullen de wee lan den een verdrag sluiten, waarbij de nuidige feitelijke grens tussen de twee landen zal worden vastgelegd r is staatsgrens. Voorts zal daarin het "•erloop van de scheidslijn in de baai ian Triëst worden vastgesteld. Mi nister Minic zei dat het verdrag voor goed een eind zal maken aan de tot dusver bestaande gescnill >n over deze grens, waardoor een potentiële brandhaard en een gevaar voor de stabiliteit en de vrede in dit deel \an Europa uit de weg "uil n zijn geruimd. Hoewel minister Minic geen bij zonderheden gaf over het atckoord, komt het er volgens Joegoslavische functionarissen op neer dat de twee \i nden afzien van hun aanspraken op de „A-zone" en de „B-zone" die aan weerskanten van de grens lig gen. In het midden van de jaren vijftig kwam het fcijna tot een oorlog tus sen de twee staten over ue kuestie- 7riëst. In het zogenoemde Londense memorandum werd de zaak in 1954 oorlopig geregeld. Dit hield in dat Italië de administratieve jurisdictie kreeg over „zone-A", die de stad Triëst omvat, en Joegoslavië dezelf de rechten kreeg ten aanzien van een deel van het achterland en het schiereiland Istrië, die samen „zone- ADVERTENTIE of dit de Baskische separatistische organisatie, ETA, dan wel het Mao ïstisch genoemde "anti-fascistische en patriottische revolutionaire front" (FRAP) is. Deze twee groeperingen waarvan zaterdag jl resp. twee en drie leden werden terechtgesteld, had den in muuropschrift aangekondigd dat deze executies zouden worden gewroken. De uitvoerende commissie van de Europese Gemeenschap heeft giste ren verklaard dat het op dit moment niet mogelijk zal zijn met Spanje tc onderhandelen over een vrijhan delsverdrag, nu Spanje vijf doodvon nissen heeft voltrokken. Men verwacht dat de ministerraad van de gemeenschap, die maandag in Luxemburg bijeenkomt, het be sluit van de commissie zal endosse ren. De gemeenschap heeft Spanje in 1962 en 1964 een formeel associatie verdrag geweigerd maar in 1970 wel een preferentiële tarief overeenkomst met Madrid gesloten. Deze overeen komst loopt in 1976 af. Onderhandelingen over de verlen ging van de overeenkomst zijn in december in een impasse geraakt maar zouden deze maand worden hervat. Hiervan zal dus nu voorlo pig niets komen. Londen eeuwen ouder Oudheidkun digen hebben de bewijzen gevonden dat Londen al een nederzetting was in het bronzen tijdperk 3.300 jaar ge leden. De ouderdom van de stad is worden. Op een terrein waarop in de twee de wereldoorlog bommen vielen en dat bouwrijp werd gemaakt, zijn ide zijn gemaakt door mensen uit het stenen tijdperk, misshien wel 12.000 jaar geleden. EEN GEOEFEND DRINKER Gilbert Toner uit Glasgow in Schotland is in het uitzonderlijke bezit van een drankzuchtige herdershond die, als hij nuchter ls, luistert naar de naam Michael. Michael heeft het van geen vreemde, want ook de baas mag graag lang en diep in het glaasje kijken. De twee hangen elke avond rond in de café's van Glasgow en laten het zich goed smaken. Een van deze ommegangen verliep onlangs minder harmonisch dan anders en leidde tot een strafzaak. Voor de goede orde liet Toner de politierechter weten dat Michael het doorgaans houdt op bier. Elf glazen zijn zijn maximum. Maar af en toe wil de hond er een glas whisky tussendoor hebben, wat hij door een bepaalde beweging van zijn kop te kennen geeft. Nu had Michael onlangs zijn „whisky-avond" en hield Toner het op bier. Na de vierde dubbele werd Michael zo kwaadaardig dat de andere gasten een heenkomen moesten zoeken. Toen de waardin Toner en zijn hond had uitgenodigd het etablissement maar te verlaten, werd ook Toner woedend en begon met bier glazen te smijten. De wijkagent greep in en bekeurde Toner. De rechter legde hem een boete van 22 pond sterling (ongeveer 44 dubbele whisky's) op, maar liet Michael vrijuit gaan. Toners laatste woord was: „Het i3 begonnen omdat Michaels vierde glas niet was volgeschonken. Dat neemt hij niet". GOKKEN OM AARTSBISSCHOP De Londense „bookmakers" ladbrokes hebben gisteren bekend gemaakt dat ze inzetten accepteren rond de naam van de nieuwe aartsbisschop van Westminster en primaat van de Britse rooms- katholieke kerkprovincie. De huidige aartsbisschop, kardinaal John C. Heenan, heeft on langs bekendgemaakt dat hij vanwege zijn slechte gezondheid heengaat. De aartsbisschop vanBirmingham is met 3 tegen 2 favoriet bij de bookmakers. CAROLINE AAN HET WERK Caroline Kennedy, de dochter van wijlen president John F. Kennedy, is gisteren een kunst-taxeringscursus van achttien maan den bij het Londense venduhuis Sotheby begonnen. Carolines moeder, mevrouw Jacqueline Kennedy-Onassis, leverde haar dochter af bij de kunstgalerij in Bond Street, waar zij deel zal uitmaken van een klas van 49 a 50 studenten. De lessen omvatten ook het leren spreken van Italiaans en Duits. DEENSE ANTI-ROOKKAUWGOM Een Deense firma heeft in Groot-Brittannië een kauwgomsoort ingevoerd die duur is, afschuwelijk kan smaken en toch dat hoopt de firma althans de winkel zal uitvliegen. De reden voor dit optimisme is dat de kauwgomrokers minder doet roken of zelfs helemaal doet stoppen. Hij werkt zo: Men neme een stuk in de mond, kauwt er enkele minuten op en steekt dan een sigaret op. De chemicaliën in de kauwgom reageren op de sigaret met het afscheiden van een nare, bittere smaak die de mond vult. De smaak is zo vreselijk dat vier stukjes kauwgom per dag het sigarettenverbruik met de helft zouden kunnen terugbrengen, vooropgesteld dat men de kauwgom en niet de sigaret in de mond houdt. Volgens de Deense firma hebben proeven in Zweden aangetoond dat in twee weken tijd een rookvermindering van 52 procent optrad. wmmwmmm Wordt de gulden harder of zachter? Bij E&L wordt uw gulden in elk geval minder snel 'zacht'. Kijk maar: Als een man van 25 jaar f 1.000,- per jaar, gedurende 35 jaar, over heeft voor deelname in ons Verzekerd Groei-projekt 3 krijgt hij op z'n 60e, belastingvrij nog wel, f 48.346,- gegarandeerd, hetgeen kan oplopen tot f 104.717,- als het rendement op de veilige Staats- en Gemeenteleningen konstant 8% blijft. (En dat rendement is haalbaar in deze tijd van hoogrentende obligaties.) f 48,346,- plus de reeds gerealiseerde rendements bijschrijvingen keert E&Ldirekt uit als deze man voor z'n 60e zou overlijden. Heeft u ook geld over voor die veilige zekerheid, dat aantrekkelijke sparen? Vraag dan of uw verzekeringadviseur eens wat voorrekent. Dat duurt niet lang en is vrijblijvend. Zacht gezegd aantrekkelijk. De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. Zuid-Afrika reis zoveelste mysterie bij Defensie Waarom? Omdat .elk Prisma horloge een perfekte vormge ving heeft. Omdat er een Prisma is voor elke prijs. Omdat'n Prisma is gemaakt met Moderne kwaliteitshorloges. ongelooflijke precisie. En hierom: Als u in de periode van 23 september t/m 22 oktober een Prismakoopt. LONDEN (AP) De Britse La bour-regering heeft gisteren de steun gekregen van het partijcongres in Blackpool voor een vijf-jaren-plan dat ingrijpende industriële hervor mingen beoogt met als doel de natie uit de economische crisis te halen. De afgevaardigden op het congres Juichten minister van Energie Tony Benn toe, die in een hartstochtelijk betoog pleitte voor directe ingrepen ter verwezenlijking van een socialis tische maatschappij. „Wij zijn niet hier om middelen te bedenken om het kapitalisme in be dwang te houden," aldus Benn, „wij moeten de samenleving veranderen". Het vijf-jaren-plan, dat voor een groot deel door Benn is opgesteld en dat nu door de partij als officieel streefplan is aanvaard, verlangt van de regering Harald Wilson dat zij op korte termijn een aantal ingrijpen de maatregelen neemt. De belangrijkste zijn: selectief toezicht op de invoer uit de Ver. Staten, de Europese Ge meenschap, Japan en andere Aziati sche landen, met name toezicht op de invoer van textiel, vergaande uitbreiding van de bevoegdheden van de staat goed lopende zowel als slecht lopende be drijven over te nemen, die van vitaal belang worden geacht voor de natio nale economie, geld uit pensioen en' verzeke ringsfondsen zal worden besteed aan industriële investeringen, het bank- stelsel van de staat zal worden uit gebreid. Minister Benn haalde passages aan uit geschriften van de eerste premier van de Britse partij van de arbeid na de oorlog, wijlen graaf Attlee. die ondermeer had gezegd: „Openbaar bezit is de genezing van het kwaad van het kapitalisme", en „de mo derne socialist moet in staat zijn snel die stappen te nemen die de socialis ten moeten zetten als zij de macht aan zich hebben getrokken". Zonder naar premier Wilson te kijken die aan zijn pijp zat te zui- Door Ewout Janse BONN SP) De Duitse vertegen woordiger dn het militaire comité van de NAVO in Brussel, luitenant- generaal Gunther Rail (57), wordt op eigen verzoek met vervroegd pen sioen gestuurd. De vroegere inspec teur-generaal van de Westduitse gen besloot Benn: „Zulk een taal hebben wij sinds meer dan één gene ratie niet meer gehoord". De minister had geen pogingen ge daan de ernst te verhullen van de toestand in Groot-Brittannië die het slechtst is van de afgelopen 40 Jaar. Buiten het gebouw waren werklo zen aan het demonstreren toen hfj sprak, politie met honden hield hen op een afstand. Volgens officiële gegevens zijn er thans 1.25 miljoen werklozen in het koninkrijk, maar enige gedelegeer den van vakbonden te Blackpool aanwezig, geloofden dat het getal dichter bij de 2 miljoen kwam. luchtmacht, voordien succesvol vlie ger onder Hitier, heeft daarmee de consequenties getrokken uit een pijn lijke affaire, die in de Bondsrepubliek veel stof heeft doen opwaaien. In ok tober 1974 ondernam Rail met zijn vrouw een - zorgvuldig geheim ge houden - reis naar Zuid-Afrika. Blijkens documenten die dezer da gen in het weekblad Stern zijn gepu bliceerd, had Rail bij de Zuiadflri- kaanse ambassade in Bonn de in druk gewekt, dat hij voor deze reis de uitdrukkelijke toestemming van minister van Defensie Leber had ge kregen. In feite echter was de op perste chef van Rail volkomen on kundig van diens uitstapje naar Zuid- Afrika. Uit de gepubliceerde documenten blijkt ook dat Rail er alles aan gele gen was dat bij een onverhoopt be kend worden van zijn reis deze zou worden voorgesteld als een volkomen privé-aangelegenheid: Rail, zo zou het dan heten, had daar een oude kameraad van de Luftwaffe in Wind hoek bezocht (de plaats waar het Duitse consulaat nog steeds aan de Goeringstraat is gevestigd), De stuk ken waarop het weekblad Stern zich beroept zijn ontleend aan een speci aal Raildossier dat de Zuidafrikaan- se ambassade had aangelegd en daar na door onbekenden is ontvreemd- Stern heeft bekendgemaakt dat de reis van de Duitse generaal in het geheel geen privékarakter had. De kosten van de vliegtuigbiljetten wer den betaald door een public-relations- bureau van de regering in Pretoria Bovendien reisden Rail en zijn vrouw om de zaak zoveel mogelijk te ver sluieren onder een valse naam. Tijdens zijn verblijf in Zuia-Afri- ka is Rail, die bekendstaat als een **urig voorstander van de apartheid, vele malen te gast geweest bij re geringsinstanties. Vooral de aandacht reeft zijn bezoek aan het atoomcen trum Pelindaba bij Pretor a getrok ken. Deze visite werd in verb>nd ge bracht met plannen van Westduitse zijde om bij de ontwikkeling van een eigen Zuidafrikaanse kernindustrie behulpzaam te zijn, plannen die ove rigens door een woordvoerder van buitenlandse zaken telkens weer met riem zijn ontkend. Minister Leber heeft na bekend making van de belastende documen ten onmiddellijk een onderzoek ge last, dat gisteren op het ministerie in aanwezigheid van Rail heeft I laatsgevonden. Leber zei dat het vertrouwen in de generaal als gevolg van diens zo genaamde privéreis zwaar is geschokt en er geen basis voor samenwerking meer aanwezig was. De minister van Defensie is een veelgeplaagd man. Voor de derde maal in korte tijd ziet hij zich met ten "panne" geconfrontee. l Enkele maanden geleden nam de inspecteur van het Westduitse leger, 'generaal Hildebrandt, op grond "an gebrek aan politie* inzicht, deel aan een ere- manifestatie voor Franco tn Madrid, een gebeuren waarvan Leber pas achteraf op de hoogte wj.d pesteld. Onkundig was de bewind. nao ook van het enkele weken geleden bekend geworden feit dat bij de academie van de Bundeswehr in Hamburg een Chileense officier wordt opgeleid. De communicatie bij het Westduitse le ger van beneden naar boven lijkt nogal gebrekkig te verlopen, vooral als het gaat om contacten m»t uiterst lechtse figuren en instanties. Rivalen eisen ontslag Franjieh BEIROET (UPI) In Libanon hebben zowel christelijke als Isla mitische politici aangedrongen op het aftreden van president Soelei- man Franjieh. Ze verwijten hem dat hij het land naar een burgeroorlog stuurt. Het is voor het eerst dat chris tenen en moslems gezamenlijk het aftreden van de president eisen. In twee buitenwijken van Beiroet is het afgelopen nacht opnieuw hevig gevochten tussen groepen christenen en moslims. De noordelijke en oos telijke invalswegen van Beiroet zijn gesloten in verband met de aanwe zigheid van sluipschutters en wegver sperringen. Minister van Binnenlandse Zak n Camille Chamoen zou vandaag gaan praten met de leiders van enkele Palestijnse groepen 'om tot een de finitieve wapenstilstand te komen. Explosie Op de terreinen van ae Canadian Industries Ltd in Beloeil in Quebec is eer kruitfabriek :n de lucht gevlogen. zich op dat ogenblik naar schatting tussen de 15 en 20 mensen in de fa briek bevonden omtrent wier lot nog niets bekend is.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9