81/2% Pandbriefbiljetten Twee brandkastkraken tijdens proefverlof Vervuiling ¥1 j- Hi inwater niet langer tolereren 'UITWIJZING' INZET GEDING TEGEN STAAT PvdA verdeeld over Berlijnse Muur Waterleidingbedrijven eisen maatregelen Westerterp betreurt achteraf Spanje-reis Uit in de Randstad 92 CENT P. LITER! Bij BouwVaria Zoeterwoudsewegll Leiden "Alimentatie derde deel van het loon #Westland Utrecht DONDERDAG 2 OKTOBER 1975 „Ik had zo lang opgesloten gezeten in inrichtingen, dat ik nou eens een heel grote kraak wilde zetten om een half jaar met vakantie te kunnen gaan, naar Afrika of zo. Ik heb langer dan twaalf jaar opgesloten gezeten. Dus wou ik er wel eens een keer helemaal uit". Dit zegt Willem (32), een gerenom meerd inbreker met een strafregister als een waslijst, die zich voor de zoveelste keer in zijn carriere moet verantwoorden terzake van diefstal met braak. Zonder veel plichtplegin gen bekent hij aan de Haagse rechtbank dat hij in juli jl. twee brandkastkraken en nog wat routi nekarweitjes heeft opgeknapt. Een bijzonder aspect van de zaak is dat hij deze criminele hoogstandjes maakte in een periode dat hij met proefverlof was gestuurd uit een TBR-inrichting in Utrecht. Het was zijn tweede proefverlof. De eerste keer, vorig jaar, was Willem uit eigen beweging terugge gaan naar de inrichting, nadat hij in Den Haag omgang had gekregen met een paar onderwereldfiguren. Hij voelde dat hij op het punt stond weer over de heining te gaan. Toen had hij zich liever gemeld. Bij het tweede proefverlof kwam hij terecht in Dordrecht, waar de sociale werker van de inrichting een kamer voor hem had gehuurd. Maar door een ongelukkig toeval werd Willem weer in verleiding gebracht en ditmaal kon hij er niet tegenop. Van zijn opgespaarde WAO-uitke ring had Willem een auto gekocht, waarmee hij op een kwade dag in Rijswijk zonder benzine kwam te staan. Vlak bij was een fabriek en naast die fabriek ontwaarde Willem een benzinepomp. Hij liep er naar toe en het noodlot wilde dat zijn blik viel op een raam van de fabriek. En omdat er geen gordijnen waren, viel zijn blik door het raam..op een muurkluis. Willem had echt geen kwaad in de zin, maar als oude rot in het vak zag hij met een oogopslag dat deze kluis een zacht eitje was om te kraken. Het inbrekersbloed bruiste hem als vanouds woest door d'aderen. De rest laat zich raden. Willem pleegde de kraak samen met een oude vriend. De muurkluis was na enig breekwerk zo los. Het kluisje zelf maakten zij open in Willems huurkamer. Maar de inhoud viel tegen: 2.700 gulden, die nog gedeeld moesten worden ook. Geen vakantie voor Willem in Afrika dus. Vier dagen later, in de nacht van 29 op 30 juli, pleegde het duo een kraak in het kantoor van een bollenfirma in Voorhout, waar zij echter slechts vierhonderd gulden Maar het geluk bleef Willem tegen zitten. Na een nacht lang zwoegen op een brandkast van een garagebe drijf in Oegstgeest bleek de inhoud nihil en tot overmaat van ramp werd het duo op de terugweg naar Dordt aangehouden door de politie van Capelle aan de IJssel. Geen safari in Afrika dus, wel een voortgezet verblijf in de Utrechtse TBR-inrichting voor Willem. En de zoveelste strafzaak waarbij officier van justitie, rechtbank, raadsman en deskundige voorlichters de moede hoofden buigen over de welhaast hopeloos lijkende problematiek van deze hardnekkige justitieklant. Een maatschappelijk werker van de TBR-inrichting verklaart dat de verminderd toerekenbare Willem wegens zijn psychische gesteldheid ongeschikt is voor een verblijf in de gevangenis. Bovendien meent deze deskundige dat Willem te zijner tijd opnieuw met proefverlof zal worden gestuurd. „Want eens zal hij moeten wennen aan het verblijf in de vrije maatschappij". Officier van Justitie mr. Van Steenderen eist een half jaar gevangenisstraf met aftrek tegen Willem en spreekt de hoop uit dat het volgende proefverlof niet meteen zal volgen op het uitzitten van deze straf. Verdediger mr. D. van Schravendijk bepleit een geheel voorwaardelijke straf, zodat Willem kan blijven waar hij is: in de TBR-inrichting. De advocaat vindt dat het risico van een nieuw proefverlof maar genomen moet worden. „Wij kunnen deze mens toch niet levend in een inrichting begraven". Vonnis 14 oktober. AMSTERDAM (SP) De beide grootste „gebruikers" van Rijnwater, industrie en waterleidingbedrijven, staan in de ver dediging van hun belangen pal tegenover elkaar. Dat is duidelijk gebleken op de tweede dag van de conferentie, die in het Amsterdamse Marriot-hotel wordt gehouden door de IAWR, een samenwerkingsverband van 80 waterleidingbedrij ven uit Nederland, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Oos tenrijk, die hun grondstof betrekken uit de Rijn. IAWR-voorzitter ir. C Veen, directeur van de Amsterdam- te Waterleidingen, eiste gisteren dat de kwaliteit van het Rijnwater weer zodanig wordt dat er op 'ee o youdige, natuurlijke' wijze drinkwater uit kan worden bereid. Eén van de twee uitgenodig ie spre- DEN HAAG (SP) Minister Westerte^p vindt het achter if niet verstandig dat hij vorige week naar ten bijeenkomst van Europe »e ver keersministers in Madrid is ge weest. Dat gebeurde aan de voor avond van de executies. Minister-president Den Uyl heeft cp schriftelijke vragen uit de Ka mer, mede namens de oinisters Van der Stoel (Buitenlandse Za ken) en Westerterp, geantwoord dat Westerterp geen contact met hem heeft gehad over de reis. Toen de minister-president ach ter de reis van Westerterp naar Spanje kwam, heeft hij hem in Ma drid opgebeld om zijn bezwar :i ken- fcaar te maken, waarop de minister van Verkeer en Waterstaat vervroegd is teruggereisd. Wel heeft minister West?.-terp op 39 september (vijf dagen loor de bijeenkomst in Madrid) c-oncact ge had met zijn collega van Buiten landse Zaken. Daarbij verd afge sproken dat Westerterp zou uitzoeken of de andere ministers vai Verkeer Lit Europa al dan niet naar Spanje gingen en dat Westerterp <.o nodig de minister-president zou consulte- Uit het antwoord op vragen blijkt dat Westerterp de premier niet heeft benaderd. Overigens is het grootste deel van de Europese verkeersminis ters niet naar Madrid geko nea. Pre mier Den Uyl merkt in z'jn ant woord op de vragen op dat Wester terp van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt om bij de Spaanse mi nister van Openbare Werken te in- :n ten behoeve van de ter o-deelden. der kers uit de industrie, dr. H. J. Frost van de chemie-gigant BASF uit Ludwigshafen, stelde zich daartegen teweer. Volgens hem vervuil m gro te rivieren meerdere functies en oaa,rom kan het nooit de bedoeling zijn het oppervlaktewater de kwali teit van het voor-industriële tijdperk terug te geven. Dr Frost legde overi gens omstandig uit welke (grote) betekenis de reusachtige zuiverings installatie die BASF óók voor de itad Ludwigshafen bouwde, voor de Rijn heeft. Dat de industrie haar aanspiaken op de rivier als afvoer voor afval handhaaft, bleek zowel uit de toe spraak van di-. Frost als die van dr. E. Iselin van Sandoz AG in Bazel. Beiden keerden zich tegen enn ab soluut lozingsverbod voor welke stof dan ook. Di. Iselin noemde so'n ver bod onrealistisch omdat alle chemi sche elementen altijd in alle afval water voorkomen zodat het alleen maar een kwestie van analyse-tech niek is om ze daarin ook aan te to- Minister Westerterp tijdens de Rijn-conferentie in Amsterdam in gesprek met ir. C. v. d. Veen (midden), voorzitter van de Rijncommissie Waterleidingbedrijven en de heer G. Kopf uit Mün- chen (rechts), vice-voorzitter van de IAWR (Internationale Arbeitsgemeinschaft Wasserwerke im Rheineinzugsgebiet) Hoe staat dat nu met het drink water? IAWR-president van der Veen meldde dat met de precisie- epparatuur van tegenwoordig ae aan wezigheid van bijna alle stoffen die de Rijn vervuilen, kan worden aan getoond. "Weliswaar in uiterst kleine con centraties, maar wat weten we eigen lijk van het effect op lange termijn? We kunnen niet accepteren dat deze stoffen in het drinkwater terechtko men, omdat ze er niet in thuis ho- Olie opgelost DEN HAAG (SP) De grote plas olie op de Noordzee, die uit de lek geslagen Griekse tanker Pacific Co- locotronis was gestroomd, is geheel Door het ruwe weer zijn de chemi caliën die op de vlek waren uitge stort, goed met olie vermengd. Twee schepen zijn achtergebleven om de laatste restjes olie op te ruimen. DEN HAAG (SP) De Amster damse advocaten mr. W. J. van Ben- nekom en mr. P. H. Bakker Schut hebben gisteren in kort geding voor de president van de Haagse recht bank betoogd dat de Duitser Helmut Lülf op 4 september jl. door de Ne derlandse justitiële autoriteiten op onrechtmatige wijze in handen is ge speeld van de justitie in Duitsland, waar hij onder meer wegens ver denking van lidmaatschap van een verboden anarchistische beweging achter de tralies is verdwenen. Volgens zijn advocaten heeft de Staat der Nederlanden Wülfs rech ten met voeten getreden door hem onder het mom van een simpele "uitwijzing" over te dragen aan de Duitse justitie. In feite zrou deze uit wijzing een uitlevering zijn geweest zonder vorm van proces. De beide advocaten vroegen de president van de Haagse rechtbank om de Staat der Nederlanden te ver oordelen binnen 24 uur na het von nis per brief aan de Westduitse re gering mee te delen dat Lülf op on rechtmatige wijze aan de Westduit se justitie ter besohikking is gesteld. Tevens moet de Westduitse justitie worden verzocht Lülf op korte ter mijn aan de Nederlandse justitie terug te bezorgen om deze in staat te stellen alsnog overeenkomstig de van toepassing zijnde wettelijke voor schriften jegens hem te handelen. Volgens de advocaten zou dan een eventueel verzoek van Lülf om poli tiek asiel in overweging kunnen wor den genomen. De behandeling van dit korte ge ding heeft gisteren de hele dag in beslag genomen. Vast stond dat Lülf door de Duitse justitie wordt verdacht van hulpverlening aan een groep anarchistische bankovervallers heling van de buit en van lidmaat schap van een anarchistische organi satie. Volgens Interpol uit Wiesbaden zou de Westduitse regering een verzoek om uitlevering doen aan het land waar Lülf eventueel werd aange troffen. Lülf wdrkte al enige maan den illegaal in Amsterdam toen hij op 1 september werd gearresteerd door twee Nederlandse politie-amb- tenaren die in 't proces-verbaal wor den aangeduid als "de agenten 022 en 023". Hij bleek in 't bezit te zijn van een geladen revolver en een valse pas. Op grond van het uitleveringsver zoek besloot de rechter-commissaris op 3 september tot zijn in bewa- ringstelling. Lülf zei toen nadrukkelijk dat hij niet uitgeleverd wilde worden om dat hij bang was dat hij wegens zijn politieke overtuiging door de Duitse justitie unfair zou worden behan deld. Tevens vroeg hij rechtsbijstand van advocaat mr. Bakker Schut. Toen de advocaat in Amsterdam ar riveerde was Lülf echter al weer overgebracht naar het huis van be waring te Haarlem. De volgende mid dag kondigde de advocaat telefo nisch daar zijn bezoek aan. Tot zijn stomme verbazing werd hem meegedeeld dat Lülf ondelr- weg was naar de Duitse grens. Een telefoontje naar de grensdoorlaatpost leerde hem dat zijn cliënt een half uur eerder aan de Duitse justitie was overgedragen. Later is gebleken dat een Duitse hoofdcommissaris van politie in Wülfs cel in het Amsterdamse hoofdbureau is geweest om hem te verhoren. Ook dat gebeurde illegaal volgens de advocaten. Lülf heeft la ter uit Duitsland laten weten dat de had gedreigd hem des noods "zwart" over de grens te zul len slepen. Dat hoefde echter niet, want dat werd voor de Duitsers gedaan door de Amsterdamse vreemdelingepolitie, aldus mr. Van Bennekom. De grote truc is geweest dat de Duitse justitie op 4 september telegrafisch het ver zoek om uitlevering heeft ingetrok ken, zodat de uitleveringsprocedu re kon worden stopgezet. Omdat het openbaar ministe rie merkwaardigerwijze geen vervol ging wilde instellen terzake van ille gaal wapenbezit en gebruik van een valse pas, kon het bevel tot. bewaring meteen worden opgeheven en kreeg de vreemdelingenpolitie de kans om Lülf's cel in het Amsterdamse vreemdeling" over de grens te zet ten. .nadat men de Duitse collega's van zijn komst had verwittigd. Speciaal deze overdracht van Lülf aan de Duitse politie is volgens het advocatenduo in strijd met de Neder landse wet geweest. Deze opvat ting werd evenwel fel bestreden door de landsadvocaat mr. E. Drooglee- ver Fortuijn, die uiteenzette dat Lülf zonder identiteitsbewijs naar geen enkel ander land kon worden uit gewezen dan naar Duitsland. Elk ander land zou zijn toelating hebben geweigerd. Duitsland kon niet weigeren, maar dan moest de Nederlandse justitie wel aantonen dat Lülf Duitser was. Daartoe moest hij met tekst en uitleg omtrent zijn identiteit officieel worden overge dragen, aldus de landsadvocaat, die niet kon inzien waarom het zo erg is dat Lülf in zijn eigen land voor de door hemzelf begane misdrijven zal worden berecht. Vonnis 8 okto ber. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 3 en 4 okt., 20.15 uur. Amsterdams Publieksthea- ter met Sophokles' Elektra: 5 okt., 13.30 uur en 7 okt., 20.00 uur, Nederlandse Operastichting met een uitvoering van Lucia di Lam- mermoor: 6 okt. 20.15 uur, Globe met „Zaterdag, zondag en maan dag" van Eduardo de Filippo; 9 okt., 20.15 uur. uitvoering van Nationaal Ballet. Concertgebouw: 3 okt., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest ol.v Anton Kersjes: 4 okt.. 20.15 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Ber nard Haitink; 5 okt., 20.15 uur, optreden van Julien Clerc 'Frans chansonnier)9 okt.. 20.15 uur. Pianoconcert van Arthur Rubin stein. ROTTERDAM Rotterdamse schouwburg: 3 t/m 5 okt., 20.15 uur, Het Stadstoneel Rotterdam met Shakespeare's „Romeo en Julia"; 7 okt.. 20.15 u.. Het Zuidelijk Toneel Globe voert „Zaterdag, zondag, maandag" van Eduardo de Filippo op: 8 okt., 20.15 uur, Het Amsterdams Publïekstheater met Elektra van Sophokles. De Doelen: 3 okt., 20.15 uur, concert door het Rotterdams Philh. Or kest o.l.v. Edo de Waart en Marinus Voorberg. 4 okt., 20.15 uur Julien Clerc en zijn ensemble; 7 okt.. 20.15 uur. concert door het Odense Symfonieorkest o.l.v. Börge Wagner; 8 okt., 12.45 uur. koffieconcert door Nelleke Geesink; 9 okt., 20.15 uur, concert door het Rotterdams Philh. Orkest o.l.v. Edo de Waart. Hofpleintheater: 4, 5, 7, 8, 9 okt., 4 en 5 okt. om 18.00 uur, 7, 8 en 9 okt. om 20.15 uur, De Toneelraad Rotterdam met ..De Broek" en „De Snob", twee blijspelen van Carl Sternheim. Piccolo Theater: 5 okt., 13 en 15.15 uur, Kindertheater Wiedus met de jeugdmusical „Tsjonge, tsjonge"; 7 t/m 9 okt., 20.15 uur. De Nieuwe Komedie speelt „De minister-president is een kanon", een Lucebert collage. Luxor Theater: 3 t/m 5 okt.. 20.15 uur. Het Amsterdams Volksto neel speelt Herman Boubers „Het kind van de buurvrouw": 7 t/m 9 okt.. 20.15 uur, Wim Kan met conférence en liedjes. De Lantaren: 3 t/m 5 okt., 20.30 uur. Toneelgroep R'71 met „Obal- diade" van René de Obaldia: 8 en 9 okt., 20.30 uur, Het Onaf hankelijk Toneel speelt Schnitzlers „De groene kakatoe". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 3 okt., 20.15 uur. Haagse Comedie met „De jongste dag" van Odön van Horvath; 4 en 9 okt., 20.15 uur, Haag se Comedie speelt „Al wie met ons mee wil gaan", blijspel van Noël Coward: 5 okt.. 20.15 uur, Haagse Comedie: „De Venetiaanse tweeling, blijspel van Goldoni; 6 okt., 20.15 uur, Galas Kersenty- Herbert: „Le Zouave" van Claude Rich; 7 en 8 okt., 20.15 uur. Hoofdstad Operette met „Der Bettelstudent" van Carl Millöcker HOT Theater: 3 en 4 okt., 20.30 uur, Nieuwe Komedie met „De Ko medie over de knecht van twee meesters" van Goldoni: 5 t/m 9 okt.. Kinder- en Jeugd Theater Festival. Biligentia: 3 t/m 5 okt., 20.15 uur. Fiesta Gitana; 8 okt.. 12.45 uur. optreden van Jules de Corte. Theater aan de Haven: 3, 4 Appel met „Dubbelkruïs" va Prager. Theater in de Steeg: 3 en 4 okt., 20.30 uur, Gerard Hemmes en Bou- dewijn Spitzen: „Julia"; 5 okt., 14.30 uur, Haa.es Sprookjestonee met „Spotje en Klaas Vaak"; 9 okt., 20.30 uur, Ketelshow II. Jas. per Postma en Fred van Deth met het nieuwe programma ..Kom' LEIDEN LAK-Theater: 6 okt., 20.15 uur, Liefde is het enige, teksten van Leo Vroman gezegd en gezongen door Marnix Kappers, Ineke Holzhaus en Henk Batenburgh; 9 okt., 20.15 urr, S.O.S.. nieuw kabaretpro- gramma van Robert Kreis. Het Rijnlands Lyceum: 10 okt., 20.15 u, van John Mortimer „Vecht- paar", een black-comedie. Wijntuin gaat akkoord met eis Lachmon DEN HAAG (ANP) De voor zitter van de Surinaamse Staten, de heer Wijntuin, is bereid de drie af gescheiden Statenleden van de Natio nale Partij Suriname (NPS) als af zonderlijke fractie in de Staten te erkennen. Zü zullen echter niet onder de naam NPS mogen opereren. Dit is van betrouwbare politieke zijde in Den Haag Het erkennen van de fractie van de drie was één van de eisen van oppositieleider Lachmon om met Wijntuin de vorming te bespreken van een afvaardiging naar Den Haag voor de behandeling van de Rijkswet voor de onafhankelijkheid van Suri name. Lachmon van zijn kant zou akkoord zijn gegaan met een nieuwe volgorde van behandeling van de wetten, die de onafhankelijkheid van zijn land moet regelen. Hij stond er aanvankelijk op dat voor de behan deling van de Rijkswet, de Grondwet van Suriname door de Staten moest zijn aangenomen. Hij schijnt nu be reid te zijn de behandeling van de Rijkswet vooraf te laten gaan aan' de goedkeuring van de Grondwet. DEN HAAG (SP) De Bond i AMSTERDAM (SP) In de Par- en een democratisch bestuurd stads- fractieleider Ed van Thijn in de PvdA-voorzitter Ien van den Heu- tij van de Arbeid is een fundamen- deel. Tweede Kamer zich gekampt tegen vel liet bij monde van woordvoer- tele verdeeldheid aan het licht ge- Het partijbestuur van de PvdA heeft uitspraken die een PvdA-delegatie der Jan Nagel weten: "De Berlijn- treden over de historische betekenis onder aanvoering van minister-pre- vorige week heeft gedaan na een be- se Muur is historisch gezien juist van de muur die Oost- en West-Ber- sident Den Uyl, minister Van der zoek aan Oost-Duitsland. geweest, ondanks de nadelige effec- lijn verdeelt in een communistisch Stoel van Buitenlandse Zaken en De delegatie, onder leiding van ten die er aan kleefden. De DDR ADVERTENTIE tegen verhoogde afgifteprijs. Er is een ideale manier van sparen: Pandbrief bil jetten van de Westland- Utrecht. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een looptijd van 5 jaar, in coupures van 1.000,-en 10.000,-. Tot nader aankondiging is de afgifteprijs van deze81/2% Pandbriefbiljetten verhoogd met ƒ10,- voor coupures van 1.000,-en 100,-voor coupures van 10.000,-. Hiermede is het rendement 8,3%. Voor de aankoop van Pandbriefbiljetten kunt u zich ook wenden tot uw adviseur voor verzekeringen en belastingen. De Westland-Utrecht leent dit geld o.a. voor het verstrekken van hypotheken. Uw geld is dus zeer veilig belegd. Hypotheekbank nv beschouwt de mum- als een norma le grens, zoals die elders tussen West-Europa bestaat. Ze hebben de noodzaak daarvan aangetoond". Mevrouw van den Heuvel voegde er aan toe: "Wij hebben onze gespreks partners toegegeven dat wij achter af bezien in de naoorlogse fase een verkeerde houding ten opzichte van de DDR hebben ingenomen". Minister Van der Stoel zei dat de toestand in Europa pas normaal is als de muur is afgebroken. "Er kleeft bloed aan", zei hij. Het PvdA- bestuur heeft verklaard, de uitspra ken van de delegatie- Van den Heu vel "uiterst ongelukkig en onaan vaardbaar te vinden, omdat de mo rele verwerpelijkheid van de muur niet is geaccentueerd" Nog deze week zal een rapport ver schijnen van de PvdA-delegatie over het bezoek aan Oost-Duitsland. Gescheiden Vrouwen "Divortium", zal bij de onlangs door minister van Agt van Justitie ingestelde Commis sie Alimentatienormen, aandringen om de maandelijkse uitkering, die gescheiden mannen aan hun ex- vrouwen moeten betalen, vast te stel len op één derde deel van het bruto- inkomen van de man. De pensioen premie voor de vrouw wordt daarop in mindering gebracht, maar Divor tium" meent dat naast deze toelage nog een aparte alimentatie voor de kinderen moet worden betaald. De bond zou het redelijk vinden wanneer de Commissie een regeling zou uitwerken, waardoor gescheiden vrouwen zondermeer zouden mogen bijverdienen, zonder dat daardoor hun alimentatie wordt verminderd. De keerzijde van 't alimentatievraag- stuk zal zaterdag 4 oktober tijdens een openbare discussiebijeenkomst in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag aan de orde worden ge steld door de Stichting Organisatie Gescheiden Mensen. De stichting hoopt met deze bij eenkomst te bereiken dat de commis sie die zich bemoeit met de alimen tatienota, een helder inzicht krijgt omtrent de financiële nood waarin vele alimentatieplichtigen verkeren.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7