Rijkswaterstaat onderzoekt door uitlaatgassen Rotonde Alpfaen (bij Gouwsluis) gaat verdwijnen schade Minder botsingen op plein Plantenbakken als graadmeters Eerste overleg over opvang Surinamers: bijzonder openhartig' Plein wordt recht kruispunt PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 2 OKTOBER Ifco PER DAG 25.000 AUTO'S ALPHEN AAN DEN RIJN De rotonde van Gouwsluis krijgt per dag zo'n 25.000 auto's te verwerken. Het ver keersplein is daarmee het drukste kruispunt van Al phen. Een woordvoerder van de Alphense verkeerspolitie zei gisteren, in een reactie op de plannen om de rotonde te veranderen in een recht kruispunt, dat daarmee zeker de verkeersveiligheid zal zijn gediend. Ook wat betreft de veiligheid voor de fietsers. Overigens valt het aantal aanrijdingen op de rotonde gezien de verkeersstromen nogal mee. In '72: 32 aanrijdingen, geen gewonden. In '73: 47 aanrijdingen, 4 ge wonden. In '74: 31 aanrijdingen, 1 ge wonde. Eerste helft '75: 14 aanrijdin gen, 1 getoonde. Dat na de opvallende „piek" in '73 het aantal aan rijdingen in '74 en ook dit jaar sterk „meevalt", zit 'm volgens de Alphense politie in het feit dat in '74 in Duits land de verkeersregel is afge schaft dat men op de rotonde voorrang heeft. „Het waren vroeger vaak Duitsers die aanrijdingen ver oorzaakten. Maar overigens zijn de botsingen op de ro tonde Gouwsluis meestal niet van heel ernstige aard. Er wordt niet hard op elkaar in gereden." NOORD WIJKERHOUT Tij dens de gisteravond gehouden le denvergadering van de voetbal verenicing VVSB hield voorzitter P.C. Heemskerk een nogal som bere inleiding. Slechts een klein aantal van de ruim 300 senior leden nam er kennis van. dat het bestuur over een aantal zaken zeer ontevreden is. Heemskerk merkte zelfs op. dat het bestuur gefrusteerd begint te raken. De medewerking van de leden enig verenigingswerk te verzetten is minimaal. Voor noodzakelijke ta ken zün geen mensen te vinden, met het gevolg, dat bestaande functionarissen worden overbelast Sommige medewerkers van VVSB aldus voorzitter Heemskerk, zou den graag wat werk uit handen willen geven maar niemand staat klaar om een helpende hand te bieden. Zowel op het voetbalveld als er buiten laat het optreden van de leden veel te wensen over. Wan gedrag op de velden neemt hand over hand toe en gaat gepaard met strafzaken, die veel geld kos ten. Hiervoor laten de betrokken leden wel de vereniging opdraai en. Buiten de velden wordt veel schade toegebracht aan de bezit tingen van de voetbalverenigin gen. Ook seniorleden maakten zich hieraan schuldig. Voorzitter Heemskerk was ver- lecht te spreken over trage betalingen van de contributies. Een derde van de leden is haar verplichtingen nog niet nageko men. Dit brengt grote moeilijkhe den met zich mee voor penning meester G. Kom. Het feit, dat de leden zo weinig verantwoordelijk heid hebben noemt voorzitter Heemskerk iets dat niet door de beugel kan. Hij deed dan ook een dringend beroep op alle VVSB-ers zich anders op te stellen en te zorgen voor een positieve inbreng. Naast alle sombere geluiden was er ook applaus. In de eerste plaats voor G. Musegaas, die als be stuurslid aftrad. Vele jaren was hij de grote promotor van de za terdagmiddagafdeling. De laatste tien jaar vertegenwoordigde hij die afdeling ook in het hoofdbe stuur. Uit dank voor alles wat hij deed werd Musegaas benoemd tot erelid. Vier jaar geleden kreeg de Rijkswaterstaat-commissie luchtver ontreiniging door het wegverkeer vorm en werd kontakt gezocht met het IGTNO (Instituut voor de Gezondheidstechniek en Milieuhy giëne van TNO). Uit eerste onderzoeken, bij Roelofarendsveen kwam een gegeven in elk geval duidelijk naar voren: men behoefde niet alle bestanddelen van het uitlaatgas afzonderlijk te meten. Een aantal gaf een duidelijke aanwijzing, ook voor de overige bestanddelen. Na wat heen en weer gepraat kwam Rijkswaterstaat te recht bij het IPO, dat plantenbak ken betrekkelijk eenvoudig kon inpassen in zijn landelijk meetnet. In Wageningen zeefden de onder zoekers enkele plantensoorten uit, die gevoelig waren voor bepaalde bestanddelen. ther en zijn collega, beiden zelf af komstig uit Suriname. Op deze bijeenkomst is een kleine werkgroep gevormd, die slagvaardig moet kunnen werken. Coördinator is C. Stijnen, maatschappelijk werker bij de gemeentelijke Sociale Dienst. Alle op de bijeenkomst aanwezige groeperingen zullen nu eerst met hun achterban bekijken "hoe de mo gelijkheden kunnen worden inge vuld", aldus wethouder Van Leeu wen. "Dat betekent niet dat het allemaal erg lang gaat duren, want iedereen heeft haast", zo voegde hij eraan toe. Wethouder Van Leeuwen zei verder dat het Centraal Bureau nog ner gens in den lande een dergelijke pre sentatie van bereidwilligheid had aangetroffen. Hij legde er nog eens de nadruk op dat ook andere groepe ringen in Alphen die begeleiding be hoeven, niet vergeten mogen wor den. Kwijtschelding voorschotten DEN HAAG De minster van landbouw en visserij, mr. A. van der Stee, heeft- gezien de inkomensont wikkeling in de glastuinbouw - in overleg met de minister van finan ciën besloten de uit hoofde van de "Beschikking garantie olie-aankoop glastuinbouw 1974-1975" verstrekte voorschotten kwijt te schelden. Aangezien de financiële uitkomsten over de eerste helft van 1975 van bepaalde hoofdsectoren van de be drijfstak visserij hiertoe aanleiding geven, is eenzelfde beslissing geno men ten aanzien van de in dit tijd vak verstrekte voorschotten op grond van de "Beschikking garantie olie aankoop vissersvaartuigen 1975". De in beide beschikkingen genoem de geobjectiveerde marktrente is be paald op 7% Dit betekent dat - aan gezien de tuinders en de vissers 5% rente voor eigen rekening nemen - over het gerarandeerde leningsbedrag 2% vergoed wordt door het ministe rie van landbouw en visserij. VOORHOUT Op zaterdag 15 november zal in de grote zaal van het parochiehuis in Voorhout de elf de van de elfde worden gevierd door de Carnavalsvereniging "De Bokken" en haar aanhang. Op die avond zal er dus ook weer een nieuwe prins carnaval worden gekozen. Het bestuur van "De Bokken" deel de voorts mede, dat de officiële car navalsavonden het komende seizoen uitsluitend toegangelijk zullen zijn voor leden en donateurs van de ver ening. Sinds die oprichting van "De Bok ken" in 1971 heeft het bestuur de do natie op twaalf gulden per jaar kun nen handhaven. Aangezien er in de achterliggende seizoenen een finan cieel tekort is ontstaan, heeft men besloten de donatie te verhogen tot vijftien gulden per Jaar per gezin, waarbij de kinderen tot en met 15 jaar van een gezin eveneens wor den geacht donateur te zijn. Perso nen vanaf 16 jaar oud dienen thans ook de volle donatie te betalen, met uitzoondering van de 65-plussers en zij welke een uitkering krachtens de W.A.O. genieten, voor wie de dona tie gehandhaafd blijft op twee gul den vijftig. De petunia's konden wat over het ethyleen vertellen, de tabak over S02. de spinazie over N02. De tomaten reageerden door een veranderde vrucht-zetting. Een be paalde concentratie leidde tot beschadiging van het bladoppervlak Drs. M. Steemers, hoofd van de afdeling CAV (Coördinatie Aanslui tende Vakgebieden) en de eerste bioloog, die Rijkswaterstaat in dienst nam, over de proefnemingen: „Er is nog geen antwoord. Het IPO verzamelt nog en zal de gegevens later verwerken. Het schadebeeld van de planten in relatie tot de concentratie van uitlaatgas is nog niet bekend. We hebben al wel gezien, dat soms twintig procent van het bladopper vlak was beschadigd. We zijn nog geen jaar bezig. In de eerstp periodes hebben we de manier van onderzoeken afgepaald. Dat wil zeggen, het IPO heeft dat gedaan, want wij zijn niet meer dan uitbesteders. Er ligt bij voorbeeld De bloemen langs rijksweg E-10 bij Roelofarendsveen. het probleem van de achtergrond vervuiling. Niet alleen de uitlaatgas sen zijn verantwoordelijk voor beschadiging of groeibeperking. Vandaar ook de bij Roelofarends veen neergezette gesloten kasten met een actief koolfilter, zodat alleen gezuiverde lucht naar binnen kan. De overige bakken zijn open en zo geplaatst, dat de verschillende wegentypen aan bod komen. Het maakt immers verschil of de weg ter hoogte van het maaiveld, daaronder of daarboven ligt. Bij Ugchelen ligt de weg in een dal en zullen andere concentraties opdui ken dan langs de E-10, waar de weg meer open ligt. Ook is de plaatsing van de plantenbakken verschillend. Het zal duidelijk zijn dat bakken vlak naast de weg meer schade ondervinden dan hoger neergezette. Het IPO heeft al wel vastgesteld, dat het aantal bloemen bij de witte petunia's kleiner is en enigszins afwijkend van bouw (een kroon van geringere omvang) dan normaal mocht worden verwacht. We hebben enige tegenslagen gehad; we zijn vrij laat begonnen en bij Ugchelen kampten we en dan bedoel ik eigenlijk weer het IPO met stroomvoorzieningspro blemen. We gaan nu door tot de vorst invalt, daarna komt voor de mensen uit Wageningen het labora toriumwerk. Over een jaar gaan we bekijken of we doorgaan met dit project." aldus de heer Steemers. De plantenbakken zijn omgeven door een fijnmazig hekwerk. „Dit is gedaan om de invloed van de wind, die bepaald niet gering is, tegen te gaan en om de planten te beschermen tegen hongerige dieren Die hekken zullen wel helpen tegen dieren. Niet tegen mensen. Ook het IPO heeft de ervaring opgedaan, dat werk voor menseh niet altijd door mensen wordt gewaardeerd. De heer Steemers: „Droevig maar waar. Verscheidene keren zijn de bakken, bijvoorbeeld op de Veluwe, omgekieperd. Moeten dan overal politiemensen bij staan?" ALPHEN AAN DEN RIJN De rotonde van Gouwsluis gaat verdwijnen. Dat zijn al thans de (ver gevorderde) plannen van Rijkswaterstaat. Op het districtskantoor van deze dienst, in de Raadhuisstraat te Alphen, zijn al gedetailleerde tekeningen ontwikkeld. Daar op is een geheel nieuw kruispunt te zien. Volgens deze opzet wordt de rotonde veranderd in een recht verkeersknooppunt. Met stoplichten op de hoeken. Het snijpunt van deze kruising komt ongeveer in het „hart" van de huidige rotonde. "We hopen dat eind voigiid Jaar de aanbesteding kan plaats linden", ?idus ing. A. Steketee, hoofd "an het districtskantoor van rijkswaterstaat ir Alphen, in een toelichting op de I lannen. Met. de reconstructie zou dan begin '77 kunnen worden be gonnen. Eén en ander onder voorbe houd van de vereiste goedkeuringen. Hef brug Ing. Steketee ter verklaring van de plannen met d° rotonde: 'Nu heb ben we daar 'n verkeersplein. Dat kan prachtig functioneren: bij 'n bepaald "trkeersaanbod. Maar wordt hei ver keer drukker, dan ontstaan er pro blemen. Het plein loopt dan té snel vol. Dat zien we op het ogenblik heel sterk by Gouwsluis. Daarbij komt, dat je steeds de ope ningen van de hefbrug hebt. Dan Krijg je stootsgewijs een groo' ver keersaanbod. En rechts heeft nog steeds voorrang, dus dan valt wel na te gaan wat voor prooi «men dat geeft". Fietsers Theoretisch zou het denk ïa^r zijn, aidus ing. Steketee, de rot-»ide van verkeerslichten te voorzien, zonder dat ei zo'n ingrijpende reconstructie aan te pas komt. Maar hij wijst erop, dat er dan ook een reg^uag moet komen voor de (brom) fiets. Boven dien vindt rijkswaterstaat dat de 4 ioevoerwegen stuk voor st-uc voor- sorteerstroKen behoren te krijgen. Dus er zou dan toch al het nodige rroeten veranderen op dit knooppunt. "En dan vind ik - maar dat is c-en persoonlijke mening - dat een kruispunt veel overzichtelijk ;r is dan «n rotonde. Voor de "kenners" zul len er weinig problemen ziln Die we ten wel, welke afslag ze op de rotonde moeten hebben. Maar wie er <reemd is, die m>et altijd scherp opletten. Dat zie je bijvoorbeeld met Duitsers, d*e nogal eens een rondje voor niks lijden om zich te oriënteren Brokken De plannen van rijkswaterstaat wor den op dit ogenblik doorgesproken met de provinciale waterstaat, de gemeente Alphen (openbare werken op te heffen, is trouwens in samen- en de politie. Het idee om de u-tonde spraak met deze instanties ontstaan. ALPHEN AAN DEN RIJN Gis termiddag heeft op het Alphense raadhuis een eerste overleg plaats gehad over de hulp die diverse Al phense groeperingen zouden kunnen bieden bij de %pvang van Surina mers. Wethouder D. van Leeuwen noemde het na afloop "een bijzon der openhartig en oriënterend ge sprek, dat vlekkeloos verliep". Rond de tafel zaten vertegenwoor digers uit het onderwijs, het maat schappelijk werk, de geestelijkheid, het arbeidsbureau en een huis arts. Het Centraal Bureau Uitvoering vertegenwoordigd door de heer Le- Rooiverplichting uitgebreid DEN HAAG De boomkwekersin het sierteeltgebied rond Boskoop moeten voor 10 oktober zelf al hun cotoneasters van voor perevuur bij zonder gevoelige soorten, rooien en vernietigen. De gedoogplicht, die in houdt dat eigenaren moeten gedogen dat door perevuur aangetaste of ver moedelijk besmette planten van staatswege worden grooid of afge zaagd, gaat voor bijna het hele land gelden. Alleen in het noorden van het land. boven de spoorlijn Harlingen- Leeuwarden - Groningen - Delfzijl is hij niet van kracht. Een en ander is geregeld in de be schikking bestrijding perevuur 1975 van minister van der Stee (landbouw en visserij). De nieuwe beschikking houdt een uitbreiding in van de in 1972 ingevoerde gedoogplicht De gemeenten waarin de nieuwe rooiplicht voor cotoneasters geldt zijn Boskoop, Alphen aan den Rijn. Hazerswoude, Reeuwijk en Wad- dinxveen. Ing. Steketee: "de politie bijvoor- l eeld, die zie nu met de broKkpn' DEN HAAG ROELOFARENDS VEEN Menig automobilist zal zich op de E-10 (bij Roelofarendsveen) of de E-8 (bij Ugchelen) hebben afgevraagd, waar toe die fleurige plantenbakken dienden in de berm. Bakken, waarin bloeiende witte petunia's de boven toon voeren. De planten moeten gaan getuigen van de aanslag, die wolken uitlaatgassen plegen op de natuur. Ze zijn er neergezet door het IPO (Instituut voor Plantenziektekundig Onderzoek te Wageningen in op dracht van Rijkswaterstaat. Tabak, petunia's, spinazie, brandne tels en tomaten zullen mogelijk een einde maken aan taaie verhalen, dat koeien soms doodgaan na het eten van gras uit de berm. Of die verhalen geheel of gedeeltelijk bevestigen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4