LEIDSCH m DAGBLAD BOYCOT WEINIG GESLAAGD miinders schakel dood bedreigd Fabiola met Op Schiphol geen problemen met vakantievluchten Bema Fritessaus titeremmsrtje -397" Studenten bezetten consulaat Ethiopië DONDERDAG 2 OKTOBER 1975 OPGERICHT I MAART I860 34746 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Joop Doderer Is even over uit Engeland, waar bij volgens zijn zeggen heel wat harder moet wer ken dan hij gewend was te doen. Alles wordt daar veel professio neler aangepakt, vindt hij. Hem worden heel wat typetjes in de schoenen geschoven. Hij doet ze met plezier. Dat harde werken geeft hem "een kick". "Maar nooit meer zoiets als Swiebertje". PAGINA 5 De vervuiling van het Rijnwater is niet langer te tolereren. PAGINA 7 De chaos in Portugal neemt snel toe. Het leger staat sterk ver deeld. PAGINA 9 Feyenoord voor Europa Cup uitgeschakeld Feyenoord is gisteravond uitge schakeld voor de Europa Cup. De Rotterdammers verloren met 2-0 van Ipswich Town. Hoewel het rommelt in de roodwitte gelede ren speelden zij niet eens zo beroerd, maar zoals Joop van Daele zei: "Als we zo aanvallen kunnen we tot Kerstmis spelen voor we er eentje in krijgen". De andere Nederlandse cupvech ters kunnen doorgaan. PSV won met 8-0 van Linfield, Ajax met dezelfde cijfers van Glentoran, terwijl FC Den Haag 2-0 en een fluitconcert veroverde tegen het Deense Vejle BK. PAGINA'S 13, 15 en 17. Morgen 3 oktober zul len onze kantoren tot 15.00 uur geopend zijn. Advertenties voor za terdag 4 oktober kun nen wij aannemen tot morgen 3 oktober 10.00 uur. Advertentieafdeling Leidsch Dagblad. Airestatie na grote kunstroof in Leiden LEIDEN De Leidse politie heeft na een jaar speuren een 62-jarige koopman uit deze stad aangehouden, die er van wordt verdacht betrokken te zijn ge weest bij de diefstal van een grote collectie prenten en pen ningen uit een flatwoning aan de Lorentzkade. De collectie be hoort toe aan de Leidse verza melaar J. de Koning en heeft een geschatte veilingwaarde van f225.000,-. Bij de diefstal, die op de avond van 5 oktober 1974 in de flat van de verzamelaar werd gepleegd, werden zeshonderd waardevol le historische volksprenten, kin derprenten, wensprenten, topo grafische prenten en grafieken alsmede een unieke collectie his torische penningen buitge maakt. De Leidse koopman is maandag al aangehouden, maar de politie heeft het bericht van daag pas vrijgegeven omdat zij ervan overtuigd is dat er ook anderen bij deze spectaculaire diefstal betrokken zijn. In de woning en in de winkel van de verdachte, aan wie ten minste heling van de gestolen voorwerpen ten laste zal worden gelegd, heeft de politie een gr<£ te hoeveelheid gestolen prenten en penningen, waaonder een penning van zesduizend gulden, aangetroffen. De verdachte zegt de prenten en de penningen van een onbekende man te hebben gekocht en daarna enkele exem plaren te hebben doorverkocht. De Leidse recherche heeft naast een groot aantal pennin gen in totaal ongeveer driehon derdvijfentwintig prenten opge spoord. De verdachte zal morgen aan de officier v. justitie in Den Haag worden voorgeleid. Het po- litie-onderzoek wordt niettemin voortgezet. De koopman werd al geruime tijd van de diefstal ver dacht. Volgens hoofdinspecteur D. J. Verzijden heeft de recherche niet eerder toe kunnen slaan, omdat zij aanwijzingen had, dat de verdachte de gestolen voor raad prenten en penningen niet in huis had. LIBRAMONT (AP) Koningin Fa- biola van België, is naar aanleiding van de executies in Spanje met de dood bedreigd, zo heeft de officier van justitie van Libramont, dat in de Ardennen ligt, vandaag bekend ge maakt. Koning Boudewijn en koningin Fabiola, die van Spaanse afkomst is, brachten vandaag een bezoek aan Libramont. In verband met de be dreiging zijn extra veiligheidsmaatre gelen genomen. Het dreigement werd geuit in een anonieme brief, die aan de burgermeester van het plaats je was gericht. Intussen zjjn in België enige anti- Spaanse acties op gang gekomen naar aanleiding van de oproep van de internationale transportfederatie. Vliegtuigen van en naar Spanje werden niet behandeld of liepen ver tragingen op. In de loop van van daag zouden de telefoon- en tele graafverbindingen enige tijd wor den stilgelegd. In Denemarken zijn de transport- arbeiders een 48-uurs boycotactie te gen Spanje begonnen. Twintig char tervluchten vanaf de Kopenhaagse luchthaven naar Spanje, een kwart van het charterverkeer van vandaag, werden afeelast. In Joegoslavië lagen het post- en wegverkeer en het toerisme met Spanje voor vierentwintig uur stil. In Frankrijk werden verspreide acties gehouden. In de havens aan de Middellandse Zee en de Atlanti sche Oceaan weigerde men vracht van of naar Spanje te behandelen en op de luchthavens wilde het personeel geen plaatsbewijzen voor Spanje verkopen. Het spoor- en weg vervoer waren tot een minumum ge reduceerd. Gedurende de nacht moesten alle 1.000 passagiers de sneltrein van Pa rijs naar Madrid in Poitiers verlaten na een bommelding. De trein kon na een vertraging van drie uur waar in geen bom werd gevonden de reis voortzetten. De Spaanse luchtvaartmaat schappij "Iberia" heeft twee vluch ten naar Denemarken en vier naar Italië afgelast. Het personeel van het openbaar vervoer en fabrieken en bedrijven heeft in Italië een kwartier gestaakt. Tot deze algemene mini-staking, waaraan ook Italiaanse persagent schappen en drukkers deelnamen, was door de Italiaanse vakbonden opgeroepen. [Almat keukens kunt u rustig kopen. I Voorgoede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke trijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. I J kunt dan en passant nog een macht aan informatie opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke I ill I apparaten en dergelijke. 1 Uw bezoek is beslist de moeite waard. Tin de toonzaal van: keukens vihamijlxittinger nv Wasbekerlaan 59, Sassenheim, tel. 02522—19010 Geopend: ma t/m vrijdag van 8.3017 uur Donderdagavond van 19 tot 21 uur. ROTTERDAM (ANP) Enkele tientallen Ethiopische studenten heb ben vandaag het consulaat van hun land in Rotterdam korte tyd bezet gehouden. Zij eisten van de consul, dat hij een telegram zou sturen naar de voorlopige militaire regering in Addis Abeba. Hiermee wilden de studenten, die in Nederland wonen, protesteren tegen het doodschieten van zeven demonstranten enkele da gen geleden in de Ethiopische hoofd stad. De bezetters hielden de secreta resse van het consulaat vast. De po litie wist echter binnen te dringen en nam de zes bezetters mee naar het bureau. De consul weigerde het tele gram te versturen. Meer bewolking Vry veel bewolking met plaatselijk regen. Matige, aan de kust tot krach tig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtemperaturen van 12 graden In het zuidwesten tot om streeks 8 graden in het noordoosten van het land. Maxima ongeveer 18 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 3 OKTOBER Zon op 6.43 uur. onder 18.15 uur. Maan op 4.24 uur. onder 17.05 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.13 en 13.40 uur, laagwater te 9.29 en 21.48 uur. VAN POLITIE DEN HAAG (ANP) De Boycot-actie tegen het regime van generaal Franco van Spanje, waartoe de vakbondsfede ratie NW/NKV voor vandaag had opgeroepen, lijkt te zijn mislukt. Van een boycot viel althans weinig te bespeuren. Op Schi-phol konden vliegtuigen met bestemming Spanje zon der moeilijkheden of vertragingen vertrekken. Ook het tele foon- en postverkeer van en naar Spanje werd normaal afge wikkeld. Alleen in de- havens van Amsterdam en Rotterdam werden twee Spaanse schepen niet gelost. Van een Spanje-tooycot in het Ne derlandse bedrijfsleven was vandaag weinig te merken. De Industriebond NW had vanochtend rond elf uur contact opgenomen met een honderd tal bedrijven in Nederland. Bij geen van de geënquêteerde bedrijven was sprake van een boycot, eenvoudig weg omdat er 'geen besmet werk' was aldus een woordvoerder van de In dustriebond NW. Enigszins voelbaar was de boycot bij Shell-Moerdijk. Zogenaamde 'roeiers* weigerden een door Shell gecharterde tanker onder Spaanse vlag te verplaatsen waardoor het schip niet kon uitvaren. WEGVERVOER De gang van zaken bij het weg vervoer was niet erg duidelijk. Er kwamen vanmorgen nauwelijks in formaties binnen bij de vervoersfe- deratie NW/NKV over een eventue le boycot. Een woordvoerder: "We hebben de afgelopen dagen genoeg telefoontjes gehad van chauffeurs die ons vroegen wat ze moesten doen. We nemen aan dat er nauwe lijks sprake is geweest van Spanje- vervoer over de weg!" ven op de werknemers had uitgeoe fend om niet aan de boycot deel te nemen. "Waarschijnlijk zijn ook de jongste aanslagen in Spanje niet gunstig voor onze acties geweest". SCHEPEN De twee Spaanse schepen die wer den geboycot waren het 15.800 ton metende graanschip Leyre, dat in Amsterdam ligt, en de met 1600 ton stukgoed in Rotterdam afgemeerde 'Playa de Quenje'. De vervoersfederatie NW/NKV heeft bij voorbaat alle schadeclaims van werkgevers ten gevolge van de boycot van de hand gewezen. De fe deratie, die vooral doelde op uitlatin gen die KLM, Transavia en Martin- Air hadden gedaan: "Wij zijn op geen enkele manier bezig met een on rechtmatige daad. We hadden wel een minder zakelijke houding verwacht tegenover dit menselijk protest". Het werd opvallend genoemd dat de KN VTO (transportondernemers) zelfs geen spoor van begrip had ge toond voör de 2-minutenactie: „Dat is toch wel het laatste wat we had- len verwacht". SCHIPHOL STAKING Uitgedost als een overbelas te kerstboom verscheen ■president Amin van Oe ganda in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties om daar op te roe pen tot uitstoting van Is raël uit de volkerenorgani satie en „vernietiging van de Joodse staat". Hij vond dat het grondge bied na Israels „uitroeiing" aan de Palestijnen moest worden gegeven. Veel effect had zijn oproep niet, want gisteren zijn de geloofsbrieven van de Is raëlische vertegenwoordi ging bij de VN geaccep teerd. Amin was overigens veertig minuten te laat komen voorrijden voor de verga derzaal Oprichting Raad voor de politie PERMANENTE BEZINNING OP TAAK voor 700 bouwwerken DEN HAAG/LEIDEN - Minister Boersma van Sociale Zajcen heeft gisteren _uim 700 bouwwercm voor uitvoering vrijgegeven in het kader van de werkloosheidsbestrijding. Hier mee is een bedrag gemoeid van on geveer 540 miljoen gulden. De ex tra bijdrage van het rijk daarin be draagt 360 miljoen gulden. Voor werken in de provincie Zuid- Holland is 31 miljoen gulden beschik baar. Dat geld is onder meer bestemd voor het busbanenplan Stationsweg/ Rijnsburgerweg in Leiden, rfnovatie tan het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden, de bouv van het gebouw van stichting Het Anker in Hazerswoude, uitbreiding Bospaik in Alphen aan den Rijn, aanleg van een fiets-voetgiangeristuininel onder de W. de Zwijgerlaan in Alphen, ver nieuwing van het rioleringsstelsel 'fase 4) in Warmond, reconstructie beschoeiing en wegdek Kerkstraat en andere (eerste gedeelte) In Alkema- óc en verbetering vaarweg Zuid Zij dervaart en Stingsloot in Woumigge. Als gevolg van deze injectie zal er m het hele land gedurende een Jaar voor ruim 4000 man meer werkge legenheid zijn. De injectie 's een on derdeel van het in het v »orjaa- aan gekondigde extra werkgel ^genheids- programma 1975, waarmee in totaal ru<üsi 1 miljard, gulden gemoeid fe DEN HAAG (SP) De sigaren worden volgend Jaar niet duurder. Dit zegt minister Boersma in een in terview met 't blad „Samenwerking" van de Voedingsbond CNV. Het ka binet heeft een verhoging van de si- garenprijs niet aangedurfd vanwege de werkgelegenheid in de sigaren- industrie. De verhoging van de sigarettenprijs (f 0.25 per pakje) was wel gewenst, mede uit oogpunt van volksgezond heid. Op Schiphol ondervond het vlieg verkeer geen enkele vertraging. Na dat twee vliegtuigen van de charter maatschappij Martin-Air en een toestel van de chartermaatschappij Transavia-Holland volgeladen met vakantiegangers naar het Spaanse Malaga waren vertrokken, volgde in de loop van de morgen een KLM- DC-9 met bestemming Madrid. Aan vakbondszijde werd de gang van za ken op Schiphol omschreven als "bij zonder teleurstellend'. Als mogelijke oorzaak van de zeer geringe deel name aan de boycot-actie noemde een woordvoerder de sterke druk die de leiding van de luohtvaartbedrij- DEN HAAG (ANP) De ministers Van Agt (Justitie) en LY Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) menen, dat de oprichting van een „Raad voor de politie" noodzake lijk is. Deze raad met een brede samenstelling zal zich voortdu rend moeten bezinnen op oe tota le taak van de politie en de uitvoe ring daaraan. Een en ander blijkt uit hefc ant woord, dat de bewind 3lieden van daag de Tweede Kamer deden toe komen, op in augustus la 73 gestel de schriftelijke vragen o^r ae van april 1972 daterende regeringsno ta over de herziening van de poli tiewet "Met de ingewikkeldheid van de sa menleving neemt de veelzijdig heid van de politietaak toe. De af weging van de behoeften en de be langen waarvoor op de politie een beroep wordt gedaan vraagt per manent beraad", aldus üe be windslieden in hun ooeli;-iting op hun plan. Cmdat er lange tijd onzeker ïeid was over de plannen inzake de gewest vorming, hebben de beid» minis ters gewacht met het beantwoor den van de Vragen. In de afgelopen zomer werd bekend, dat de rege ring geen vorming van ongeveer 50 gewesten wenst, maar wel van 26 provincies-nieuwe-stijl. In deze nieuwe opzet moet het Dojitiebe- heer bij de provincies worden ge legd. "Het bestaande dualisme in het beheer van de politie ge meentepolitie naast rijlnoolitie kan dan worden vervangen door een provinciaal beheer wat betreft het overgrote deel van net politie werk", aldus de bewindslieder Provinciale politiekorpsen en centra le diensten zullen nauw moeten samenwerken en elkaar dienen bij te staan. Het Nederlandse recher che-apparaat behoeft volgens de ministers ook aanvulling met een gespecialiseerde centrale dienst, "gezien het steeds meer voorkomen van strafbare feiten met landelijke en internationale aspecten". Als voorbeelden worden genoemd de internationale handel in verdoven de middelen, bankovervallen en auto-diefstallen in georganiseerd verband. Sigaren worden niet duurder Toestemming Of er vandaag om 12 uur massaal aan de twee minuten protest-staking is deelgenomen was vanmiddag niet te overzien. Op het Leidse Stadhuis plein namen in ieder geval twee wet houders (Van Aken en Oosterman) en een dertigtal ambtenaren demon stratief twee minuten stilte in acht. De overige leden van het college van B en W die volledig instemden met het protest, waren verhinderd om aanwezig te zijn. den Bosom het leven ge komen. Zijn 28-jarige echtgenote werd zwaar ge wond. De Amsterdamse recherche hield in de loop van van ochtend de vermoedelijke dader in diens woning te Amsterdam-oost aan. Het is de 32-jarige vliegtuig bouwer U.B. De man zou vijf schoten met een pi stool hebben gelost. De ei genaar van het café die op de foto zwaar gewond op straat ligt kreeg een kogel in het hoofd. De schietpartij had plaats na een ruzie in het café De eigenaar wilde tussen beide komen en de vlieg tuigbouwer uit zijn zaak zetten. Deze trok daarop een pistool en schoot. De heer Van den Bos bleek bij aankomst in het zieken huis te zijn overleden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1