Instortingsgevaar in Leidse Lakenhal Den Haag moet te hard werken onnavolgbaar nappa frappant geprijsd 398 Galerij is verzakt Verbazing over inval politie in sexclubs Volleyballers GSC starten sterk in promotieklasse In Leidse raadscommissie Zaterdag is het Werelddierendag en dit poesje kijkt er vanuit haar hokje al een beetje verlangend naar uit. Dat het hokje „kattemeppersteegh" is genoemd, mag een hint zijn voor alle kattemeppers om op 4 oktober maar eens een vrije dag te i Voor 2-0 tegen Vejle BK DEN HAAG Het volk van het Zuiderpark hoonde FC Den Haag. Het bespotte Dojcin Perazic toen de Joegoslaaf moeder ziel alleen voor de Deense doelman Wodskou hoog over vuurde. En het scandeerde hatelijk de naam van FC Den Haags tegen stander als antwoord op het gestumper van Perazic. Aanmoedi gingen uit Haagse kelen voor de Deense amateurclub Vejle BK, een wat ongewoon verschijnsel, ook weer niet helemaal onbe grijpelijk. DONDERDAG 2 OKTOBER 1975 LEIDEN De galerij van het mu seum de Lakenhal is in ernstige, mate verzakt. De toestand is der mate kritiek dat bezoekers zich niet groepsgewijs in de galerij mo gen bevinden: de galerij zou on der een dergelijke drukte teveel lijden. Als niet binnen afzienbare tijd ingegrepen wordt, is het ge- LEZERS SCHRIJVEN Open brief aan bestuur van 3-October Vereeniging Dit jaar hebt u de 3 oktober op tocht aan de vrouw gewijd. Wij vrou wen moeten dat wel op prijs stel len, zoveel aandacht aan ons gewijd, dóór zulke deftige heren nog wel. Wij schrijven u deze brief omdat wij niet begrijpen wat deze optocht te maken heeft met het jaar van dc vrouw. Volgens ons heeft het jaar van de vrouw niets te maken met sprookjes en spelletjes, maar met de bevrijding van de vrouw van uitbui ting en onderdrukking en dus ook met politieke eisen. Behalve een grote wagen vol bloemen hebben de huisvrouwen en werkende vrouwen en meisjes ook andere verlangens die de overheid en het Leidse bedrijfs leven aangaan. Wie werkelijk iets voor vrouwen wil doen, geeft haar •recht op werk en gelijke beloning, zorgt voor her- en bijscholing bij werkeloosheid, geeft haar gelijke rechten op de sociale verzekeringen (zoals AOW) en werkeloosheidsuit keringen, stelt een programma op dat het mogelijk maakt dat de gro te achterstand in onderwijs van de vrouw wordt ingehaald en niet te vergeten geeft haar recht op abor tus. •Deze brief heeft niet alleen hèt doel een aanvulling1 te geven op het beeld van de vrouw zoals u dat voor ogen staat, maarook willen wij proteste ren tegen het verbod niet-officiële verenigingen mee te laten lopen in de taptoe. Dit ontneemt ons .en andere groepen het demokratiese recht onze eigen visie te laten zien. Hopend (lat deze brief u aan het denken zet óver de werkelijke pro blemen van de vrouw, tekenen wij, Irene Far jon Hugo de Grootstraat 1 Tiny Kraan Willemstraat 36 "Vrouw in het spel De meeste Leidenaren zullen weinet zo verbaasd zijn-als wij over de in gezonden stukken van de NVSH, het Vrouwencafé en de Leidse werkgroep homofilie C.O.C. Zij zoeken allerlei ouderwetse en de vrouw discrimine rende motieven achter het motief van onze grote optocht "Vrouw in het spel". Hoe kan iemand nu zoiets van ons denken! Wij organiseren al tien tallen jaren de viering van de festi viteiten op 3 oktober. Onze vereniging heeft geen enkel ander doel dan de Leidenaren een leuke en gezellige dag te bezorgen, zonder de problemen van alledag en zoneter iemand te willen kwetsen. "Vrouw in het spel" is niets anders dan een fantasie op een woordspe ling. Wie ziet nou in hemelsnaam in een lopend schaakspel iets tegen de vrouw gericht? Mogen wij dan niet eens meer over vrouwen pra ten? En ondertussen in de feestwij zer iets vertellen over geschiedenis en cultuur, met hier en daar een grapje? De honderdduizenden kijkers a.s. vrijdag hebben stellig wel genoeg ge voel voor humor. Het bestuur van de 3-October Vereeniging j Leiden Discriminatie In augustus vroegen wij bij het buro Huisvesting een urgentieverklaring aan. Onze aanvraag werd afgewezen. U zult wel denken: 'dat komt vaker voor'. Maar de reden tot afwijzing was: 'niet ekonomisch gebonden aan Leiden'. Dit begrijpen wij niet, want wij hebben allebei een volledige dag taak in Leiden nJL bij de Stichting Onder wijswinkel Leiden-Noord. Dit is een door de Wet Sociale Werkvoor ziening erkend projekt; wij zijn dus W.S.W.'ers. Wij vragen ons af: Waarom beschouwt Huisvesting ons, W.S.W.-ers, nie als- ekonomisch ge bonden aan Leiden? Waarom hebben wij als W.S.W.-ers geen recht op een urgentieverkla ring? Wij doen een beroep op de gemeen telijke kommissie voor Huisvestings aangelegenheden ons, W.S.W.-ers, niet langer te diskriminerén maar ons een urgentieverklaring toe te kennen! H de Koomen M. Witkam Jan Vossensteeg Leiden vaar van instorting niét denkbeel dig. Deze mededelingen werden gisteren gedaan door de directeur van het museum tijdens de vergadering van de museumcommissie. Moeilijkheid bij het herstel van de galerij bleek de benauwde financiële situatie van het museum. Het ontbreekt het mu seum nog op meer punten aan finan ciële middelen: het plan voor de grote tentoonstelling over Lucas van Leyden is wegens te hoge kosten op gegeven, medewerking aan het lan delijke „museumjournaal" dreigt te kostbaar te worden, en de gemeen- LEIDEN De invallen in twee sexclubs, die de Leidse politie on langs met succes pleegde, hebben bij het raadslid Driessen (CDA) enige verbazing gewekt. Niet dat hij zich tegen de invallen op zich keerde, maar wel, omdat er in commissie vergaderingen de laatste jaren her haalde malen op maatregelen was aangedrongen, naar aanleiding van klachten in de Pieterswijk. Zonder dat er zichtbaar iets veranderde. Driessen, gistermiddag tijdens de vergadering van de commissie voor .politionele aangelegenheden: "We kregen nooit een behoorlijk ant woord. Nu hebben we via de krant opeens een zeker resultaat kunnen vernemen". Burgemeester Vis ver klaarde, waarom het eerst een jaar moest duren, voordat de politie in de sexclubs ingreep: "De gegevens waren eerst zodanig dat men toe actie kon overgaan". Hij vertelde verder dat er op het gebied van verordeningen nog steeds wordt ge studeerd op een sluitend systeem, waarmee kan worden voorkomen dat sexclubs ontstaan. "We hopen deze maand daar het resultaat van op tafel te krijgen". Plet commissielid Peters (PvdA) wilde weten of er aan de sexclub- eigenaars door dé politie min of meer was gesuggereerd dat ze wer den getolereerd. (Eén van de sex- clubeigenaars heeft liat via deze krant beweerd). Burgemeester Vis zei daarop "daar is mij .niets van bekend" en de aanwezige politie ambtenaren ontkenden, ten stellig ste dat zulks het geval zou zijn. Waarop Peters de vraag stelde of sexclubs in Leiden niet onder de telijke bijdrage om moderne kunst aan te kopen is de laatste jaren niet gelijk op met de prijzen verhoogd. Op de wijze waarop de gemeente de subsidie voor de Lakenhal bepaalt was veel kritiek. Bleijie (CDA)„Die begrotingstechnieken bij de gemeen te, dat is net een tombola". Schoute (VVD)„Ik heb het idee dat over de problemen 'van het museum mensen oordelen die er geen bal verstand van hebben". Ook wethouder Oos terman was ontevreden over de fi nanciële armslag die hij het afge lopen jaar gehad heeft: „Ik ben niet meer bereid het zo te doen als het vorige keer gegaan is". drank- en horecawet zouden kunnen vallen. "Misschien kunnen ze onder bepaalde voorwaarden wel bestaan". Burgemeester Vis antwoordde daar op dat,dat één van de mogelijkhe den was, die in studie zijn opge- Man zat dood voor het raam APELDOORN (ANP) De 55- jarige Rotterdammer A. Klein heeft op de camping „de Woeste Hoogte" in Apeldoorn gedurende drie dagen dood in zijn caravan gezeten. Een voorbijganger merkte dat de over ledene nog in dezelfde houding in zijn caravan zat als zondag toen hij daar ook gepasseerd was. De Rotterdammer reageerde niet op het kloppen op het raam. Waarna de politie werd gewaarschuwd. De GG en GD constateerden dat de man zondag aan een hartaanval moet zijn overleden. Bouw runderha] LEIDEN De bouw van de nieu we runderhal bij de Groenoordhal in Leiden zal worden uitgevoerd door de aann. mij. Heeswijk BV uit Eind hoven. Het was de laagste inschrijver voor dit bouwproject dat over on geveer negen maanden klaar moet zijn. Overvaller van bejaarde man aangehouden NIJMEGEN (ANP) De rijkspo- l'tie van de Gelderse plaat, Driel <gem. Heoeren) heeft gisteren een 19-jarige inwoner van het dorp aan gehouden die heeft bekend tot twee maal toe een overval te hebben ge pleegd op een 83-jarige invu'ide en ïrjna blinde dorpsgenoot. In beide gevallen was het de jongen om geld lf doen, maar er was niets in huis. Bij de overvallen, in juni en sep tember werd de oude man neerge slagen. Uit het onderzoek is verder geble ken dat,de jongeman begin septem ber een van de kermis terugkeren de smid had neergeslagen en be roofd van zijn portemonnee meit f600. De verdachte verk' ta.'de ook m mei een caravan in Driel üi brand Le hebben gestoken en vorig jaar ge parkeerde auto's te hebben ver nield en goederen, zoals .ndVs, te hebben ontvreemd. In december sloeg hij in Eist een langzaam rij pende bromfietser bewusteloos. De jongen is opgesloten'in Arnhem t-n zal morgen worden voorgeleid. De echerchegroep van de rijkspolitie district Nijmegen verwacht dat de Jongen nog meer geweldplegingen en vermogensdelicten zal toegeven. Veel aanvragen voor rijexamen RIJSWIJK (SP) Over de eer ste acht maanden van dit jaar be droeg het aantal eerste aanvragen voor een rijexamen 22,9% meer dan in dezelfde periode van 1974: toen 175.459, nu 215.645. Daalt dit aantal in de resterende maanden van het jaar niet drastisch dan zullen zich in 1975 niet minder dan 320.000 nieuwe kandidaten voor het rij-examen hebben gemeld. Vorig jaar bedroeg dit aantal 257.434. Het gevolg is, dat de kandidaten lang moeten wachten, voordat zij examen kunnen doen. Het publiek bleek gisteravond bij FC Den Haag—Vejle BK toch een fijne neus te hebben. Pas toen het pittige dravertje Ron van Baaren voor de allereerste keer in de tweede helft werd aangespeeld, was er weer medeleven met de eigen club. Een pasklare voorzet van de, 18-jarige, een gave kopstoot van Mansveld, 2—0 met applaus, applaus. Opnieuw .applaus toen Van Baaren zich krimpend van pijn door de Noor Alfoertsen moest laten vervan gen, een erkenning van een kritisch publiek, dat het gevoel van teleurstelling los moest worden gezien van de prestaties van de debutant. FC Den Haag in de Europa Cup II een ronde verder. Vraag niet hoe, want de strafexpeditie die' velen na de 'blamage van Breda tegen de Deense amateurs hadden verwacht, stelde niet veel meer voor dan een goedbedoelde, maar wel ten dele mislukte poging om eindelijk weer eens wat vuurwerk te ontsteken. IJver kon je FC Den Haag met name in het eerste bedrijf niet ontzeggen, goede wil ook niet, maar dat was dan wel zo ongeveer alles wat de Boskov-brigade de 5000 kijkers aanbood. Waar het FC Den Haag in het bijzonder aan mankeerde was rust. Eddy Hartmann moge in de afgelopen dagen deels gelijk hebben gehad toen hij stelde dat men zijn ploeg indien die rigoureuze aanval zou prediken vrijwel zeker voor een stel taktische analfabeten zou uitmaken, de waarheid was dat FC Den Haag het killersinstinct miste op de momenten dat er doelpunten gemaakt moesten worden en zich daarom niet rehabiliteerde. Vujadin Boskov: „En dat had eveneens te maken met zondag, met NAC, met Breda. We hielden aan zondag een psychologische tik over. Ik kan alleen zeggen dat we een ronde ver deir zijn, ik hoop op een Romaanse club, dat we veel te hard hebben moeten werken voor die twee doelpunten". Ook datwas een waarheid. Want wie zou er vreemd van hebben opgekeken, wanneer FC Den Haag Vejle BK met een zes, met een zeven, ja zelfs met een aohlt-nuil overwin ning zou hebben vernederd. Dat FC Den Haag dat niet deed had al evenzeer te maken met een complex. Vroeg Lex Schoenmaker zioh ook niet juist tijdens de afgelopen dagen af wanneer hij eindelijk eens een doelpunt in het Zuiderpark zou maken? Lex, Schoenmaker toen: „Wanneer het me maar een keer lukt ben ik over de drempel". Schoenmaker schudde gisteren, na dat hij twee keer alleen voor de sterke doelman Wodskou had gefaald en eenmaal op de paal had aangestuurd, slechts moedeloos het hoofd. FC Den Haag - Vejle BK 2—0, dezelfde cijfers als veertien dagen geleden in Denemarken. Boskov: „Die Denen speelden hier een stuk sterker, uitgekookter vooral. We hebben er enorm hard voor gewerkt. Met meer doelpunten zou je zelfs van een goede wedstrijd hebben kunnen spreken". Dat was FC Den Haag-Vejle BK echter niet. Al was er zeker in het eerste bedrijf wel wat te beleven. Als gevolg van deze strategie opereerde FC Den Haag toen in een soort 343-opstelling, met Rob Ouwehand veelal op het middenveld, waar Aad Kila als enige 90 minuten lang een dikke voldoende kon afdwingen. Lex Schoenmaker kon dat slechts tijdelijk, zijn voorzetten werdén echter door Van Leeuwen niet met doelpunten bekroond. Schoenmaker -kromp ineen toen hij een door Van Baaren aangedragen kans verprutste. Welis waar vuurde Perazic de bal na slecht uitverdedigen toch ach ter Wodskou, maar het zelfver trouwen, van Schoenmaker was daar tooh niet zo mee gediend, dat hij hetzelfde niveau kon handhaven. FC Den Haag ploeterde veelal door het midden verder, veronachtzaamde de vleugels én zakte almaar dieper weg. Het tweede deel was ronduit slecht, slechts toen Van Baaren op rechts werd aangespeeld was er opnieuw reden tot juichen. Daarna klonk het Vejle, Vejle uit Haagse kelen, en was er alleen, nog maar een fluitconcert. Boskov ten over vloede: „Te hard, veel te hard heb ben we hiervoor moeten werken. Jammer van die tweede helft. Zon dag hebben we Roda JC uit". LEIDEN De debuterende heren van Groen Stereo Centrum boekten hun tweede zege in successie in de promotie-klasse volleybal. Tegen de derde formatie van de Goudse Ver zekeringen werd het 15-13, 15-8, 15-7. Alleen in de eerste set leek Groen Stereo Centrum een zware opgave te zullen hebben aan de Goudse ploeg. De Gouwenaren namen een 10-6 en daarna een 13-11 voorsprong. Toen Groen St:reo Centrum echter toch de set won verdween de overtuiging in eigen kunnen bij G.V. en de veel betere techniek van Henk van Kla veren cs. kwam in de tweede en der de set duidelijk tot uitdrukking. Wat bij Groen Stereo Centrum bijzonder goed was verzorgd was de velddek- king en de vaste pass uit het achter veld. Bij de dames konden de reser ves van Gemini/Kangeroes, mede doordat het eerste team ten koste van het tweede diende te worden aangevuld enkelblessure van Cis- ka Beurze het stuk niet redden tegen Jodan Boys, 15-13, 15-12, 11- 15, 11-15, 14-16. Het geroutineerde Groen Stereo Centrum 3 had het in Delft niet moeilijk tegen Skania, 15- 7, 15-13, 15-9, De service van Groen PAGINA 17 Ds. D. Kcuning, hervormd pred. te Noordwijk, is op 8 oktober 25 jaar predikant. Hij werkte eerste in Al- men en Blokzijl. Sinds 1964 in Noord- wijk. Vrijdag 10 okt. van 5 tot 6.30 uur is er een receptie in pe Rank. Dp regering heeft besloten, de subsidie aan kerkgenootschappen af te kopen. De voorbereiding van een wetsontwerp wordt hervat. De uit keringen aan traktementen, kinder gelden en pensioenen bedragen nu ruim f 3,5 milj, per Ijaar. Sinds 160 jaar zijn de uitkeringen goeddeels bevroren. De subsidie dateert uit de 16de eeuw. Bisschop Bluvssen van Den Bosch heeft in 't blad van zijn bisdom zijn diepe teleurstelling uitgesproken over de jongste ont wikkelingen in Spanje, "die de hoop hebben vernietigd op een geleide lijke ontwikkeling naar meer vrij heid". De doodvonnissen acht hij "in principe buiten alle proporties". "Als mensen uit de samenleving verwij derd moeten worden, kan dit ook zon der de doodstraf. De doodstraf heeft alleen maar het karakter van ver gelding. Volgens de bisschop wijzen alle inlichtingen erop, dat de proces voering grote gebreken heeft ver toond. Dan moet de uitspraak wel onrechtvaardig zijn. Bisschop Bluvs sen is blij dat de paus zich zo duide lijk heeft uitgesproken, omdat het Franco-bewind de steun van de kerk (die het steeds minder krijgt) niet wil missen en zodoende de schijn wordt gewekt dat het geloof gebruikt wordt ter rechtvaardiging van een zaak die niet te rechtvaardigen is. Prins Claus heeft gisteren op een vergadering van gereformeerde dia kenen in Zwolle gesproken over "Hon ger naar brood". Hij zei, dat. om een eind te maken aan de honger, een mentaliteitsverandering nodig is. De arme landen moeten begin nen waar ook het Westen is begon nen: bij de landbouw, in de dorpen, op het platteland. Als de voedselpro- duktie in de ontwikkelingslanden niet verbetert, zullen deze landen in 1985 driemaal zoveel graan moeten importeren als nu. Onze hulp moet dan ook gericht zijn op het platte land, de ontwikkeling van de land bouw, het onderwijs, de gezondheids zorg, collectieve voorzieningen enz. Zonder een oplossing van het bevol kingsvraagstuk zal het ook niet luk ken, de honger uit te bannen. "Als wij werken voor uitbanning van hon ger, werken wij voor het behoud van de vrede", aldus prins Claus. Beroepïngswerk: Herv. Kerk beroepen te Zijderveld A. Tromp te Daarle; aangenomen naar Vriezen- veen E. Kempenaar te Werkendam, naar Gouda J. H- Gijsbertsen te Bo- ven-Hardinxveld; bedankt voor Ga meren, ifaezep en Sommelsdijk J. Westland te Schoonrewoerd. Geref. Kerken Vrijg: beroepen te Rouveen J. C. Post te Den Helder. Geref. Ge meenten: bedankt voor Beekbergen P. Blok te Dirksland.. KVP WIL MET ARP PRATEN DEN HAAG (ANPi Het dage lijks bestuur van de KVP heeft gis teren aan het partijbestuur voorge steld in te gaan op de uitnodiging van de ARP voor 'n gesprek. Dat ge sprek moet met name gericht wor- oen op de formulering van politieke beginselen, die concreet maken wat ret evangelie betekent voor het po- l tiek handelen. Er is, volgens het cagelijks bestuur, al een auiaelijke uitspraak, met name van het CDA- cengres over de binding tussen uit gangspunt en vertegenwoordigers. Het partijbestuur van de K»P zal "olgens het dagelijks bestuur moe ten uitspreken, dat het gesp.ek voor eind november aanstaande cot resul taten moet hebben geleid, 'gelet op de opvatting van het partijbestuur dait een presentatie van het CDA met één lijst en program bij de ko mende kamerverkiezingen beslis send is voor de toekomst van het CDA". Stereo Centrum vormde voor Skania een voortdurend probleem. Er kwam bij de Delftse ploeg vrijwel geen be hoorlijke pass uit en dientengevolge kon de Delftse aanval ook bijzonder weinig uitrichten. Voor het tweede team van Groen Stereo Centir. ver liepen de zaken veel minder gunstig De jonge garde toonde wel vechtlust maar de accuratesse liet nog heel wat (e wensen over. De reserves van NOVO wonnen met 15-7, 15-13, 10- 15 en 15-10. In de eerste klasse dachten de Groen Stereo Centrum heren II na sterk spel in de eerste en tweede set de winst op DAC 1 al in de tas te hebben, 15-11 en zeer overtuigend 15-5. In de tweede fase van de strijd werden de Alphenaren van het kastje naar de muur ge stuurd. Het pleit voor hun wedstrijd- mentaliteit dat zij zich door het ver lies niet van de kaart lieten spelen. Integendeel, via 15-11 in de derde set pakten de gastheren ook de vier de set, zij het niet zonder de nodige angstige taferelen voor hun aan hang, 15-13. Orion verraste WVC uit Warmond door met 3-1 aan het langste eind te trekken. Pittig door zetten deed de balans hier doorslaan. een miljoen gulden aan prijzen "396 Zareska prijzen: 198 kruissteekkussenpakketten met een winkelwaarde van ca. 19,- en 198 kruis- steekloperpakketten met een winkelwaarde van 35,60 per stuk. Kom pleet met stramien, wol, naald en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo Hengelo (O)". De trend is en blijft onmisken baar: lang wijdvallend. Vandaar een uiterst modieuze jas, dit keer in rundsnappa. De kraag is anders, de ceintuur breed. Sierlijke knopen en dubbele stiksels accentueren het geheel verbazend mooi. 3 kleuren: zwart, bruin of groen. En ook de prijs is alleszins verleidelijk: Donkersteeg 3, Leiden, Tel. 071-121406.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17