Houding Amerika jegens Franco niet zonder risico's VAN KEMINADE 5- SYRIË BLIJFT HARDNEKKIG PROCES BAADER- MEINHOF WEER OP DOOD SPOOR IRRHAHE ROND Gigantisch energie-project voor Egypte in studie Van der Stoel trekt vergelijking met Griekse kolonels Gijzeling in Londen kan eindeloos dureti Weekblad deTijd laat hun mondies eens openvallen van verbazing. evoluon i ----- WOENSDAG 1 OKTOBER 1975 DEN HAAG/NEW YORK/MADRID (SP/AP/Reuter) De houding van de Verenigde Staten ten opzichte van Spanje doet minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) denken aan de Amerikaanse houding tegenover Griekenland ten tijde van het kolonelsbewind. Washington wilde een bewind waar het wel iswaar niet gelukkig mee was niet te veel voor de voeten lopen op grond van veiligheids overwegingen. Dat wil zeggen in verband met de Amerikaanse bases in Griekenland. Aldus Van der Stoel in een persconferentie in Den Haag. Na de val van de kolonels uitte het Griekse volk duidelijk zijn wrevel over de houding van Washington, wat ondermeer leid de tot het terugtrekken van Griekenland uit het militaire appa raat van de NAVO. Daar zou volgens Van der Stoel een waar schuwing vanuit moeten gaan voor Amerika, dat 'ook bij Span je veiligheidsoverwegingen (Amerikaanse bases) aanvoert als reden om niet duidelijk stelling te nemen tegen Franco. teren weggelopen uit de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties, toen de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Maury het woord voerde. Deze ambassadeurs, onder wie de vertegenwoordigers van alle negen EG-staten en van de Scandinavische landen, willen daar mee een protest uiten tegen de exe cuties van vijf ondergrondse strij ders in Spanje. Minister Maury moest zijn rede afsteken voor een gehoor van overwegend lagere diplomatie ke vertegenwoordigers. De Veiligheidsraad heeft besloten het verzoek van Mexico, tot schor sing van Spanje als VN-lid en het op leggen van economische sancties, niet in behandeling te nemen. Na overleg met de leden van de raad, iiet de Mauretaanse voorzitter van de veiligheidsraad de Mexicaanse ambassadeur weten dat de kwestie volgens de raad thuis hoort in de Al gemene Vergadering. De ambassa deur van Zweden, een van de niet- permanente leden van de "Veilig heidsraad, heeft meegedeeld dat zijn regering de kwestie-Spanle aanhan gig zal maken bij de sociale com missie van de Algemene Vergade ring, die zich onder andere bezig houdt met de rechten van de mens. Intussen duurt de uittocnt \an am bassadeurs uit Madrid, die door hun .landen "voor overleg" zijn terugge roepen, nog voort. Na de ambassa deurs van Nederdand, België (dat ook Luxemburg vertegenwoordigt), Engeland, Denemarken, W=st Duits land, Oost-Duitsland, Italië, Portu gal, Noorwegen, Zweden en Zwitser land zijn nu ook de ambassadeurs van Oostenrijk, Ierland, Finland en Canada weggerelsd, evenals de con- t-ul van Pelen. De Franse ambassa deur, die voor vakantie in Frankrijk verbleef, keert voorlopig niet op zijn post terug. Hoewel de Nederlandse regering voorstander is van zo groot moge lijke druk op Spanje zal Nederland in de Verenigde Naties het voorstel Van Mexico om Spanje uit de vol kerenorganisatie te stoten of in zijn reohten te schorsen niet steunen. Dit op grond van het principe van "universaliteit" van de VN dat Ne derland huldigt en dat mede de re den is van het Nederlandse verzet tegen uitstoting van Zuid-Afrika en Israël. De Amerikaanse en Spaanse minis ters van Buitenlandse Zaken Kis singer en Mauri, hebben gisteren een gesprek van bijna anderhalf uur gehad over de vernieuwing van het verdrag dat de Verenigde Staten ge bruik van militaire bases in Spanje toestaat. Over dit derde gesprek tussen bei de ministers in acht dagen zei woord voerder Robert Anderson van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington, dat het „goed" was geweest, dat vooruitgang was geboekt en dat waarschijnlijk nog een vier de tête-a-tete zou volgen. Het bestaande Amerikaans-Spaanse verdrag liep vorige week denderdag af. Vernieuwing voor vijf jaar zou de Verenigde Staten ongeveer 750 miljoen dollar militaire en econo mische bijstand aan Spanje kosten. De Spaanse eerste minister Carlos Arias Navarro heeft in een toe spraak voor radio en televisie fel uit gehaald tegen Westerse landen we gens hun "hypocriete en ongeoorloof de" bemoeienis met Spaanse aangele genheden en zijn gehoor verzocht tijdens de huidige crisis het hoofd koel te houden- In Madrid is weer een proces be gonnen tegen acht leden van het an ti-fascistisch en patriottisch revolu tionair front (FRAP). Zij worden be schuldigd van illegale vereniging, agressie tegen agenten van politie en gebruik van valse identiteitsdocu menten De aanklager heeft gevangenis straffen van twee tot zes jaar geeist. Inmiddels overleed gisteren in een ziekenhuis de politieman d'e maan dag tijdens een roofoverval op het Francisco Francoziekenhuis in Bar celona gewond raakte. Tientallen ambassadeurs zijn gis- Kissinger in gesprek met zijn Spaanse collega Pedro Cortina Mauri in de suite van het Newyorkse Waldorf-Asto ria, waar de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Za ken zijn intrek heeft geno men tijdens de vergadering van de VN. Hoofddoel van het gesprek was het zoeken van een akkoord over de Ameri kaanse bases in Spanje, maar ook de doodvonnissen kwa men ter sprake. Noodtoestand BONN (SP) De gezondheids- groep van onafhankelijke specia- toestand van de vier verdachten in het Baader-Meinhofproces is zo slecht, dat de president van het Stuttgarter gerechtshof, Theodor Prinzing, het proces voorlopig zon der Baader, Meinhof, Ennslin en Rasne wil voortzetten. Deze aan kondiging, gisteren door Prinzing tijdens de 40e procesdag gedaan, wekte heftig tumult in de ge rechtszaal, waarvan de publieke tribune zo als steeds vol was. De verdediging zal tegen het besluit bij het hooggerechtshof in Karlsruhe bezwaar aantekenen. Zo lang dit hoogste rechtscollege geen beslissing heeft genomen moet het proces worden opgeschorst. Voor een uitspraak heeft het Karlsru- her hof ten hoogste vier weken ter beschikking. Naar Westduits recht moet een proces van voren af aan beginnen, als het 30 dagen of meer onderbroken is geweest- Het gerechtshof in Stuttgart baseerde zijn besluit het proces voorlopig in afwezigheid van de vier verdachten te voeren op het kersvers, speciaal met het oog op de BM-processen ontworpen arti kel in het wetboek van strafvor dering. Daarin sbaat dat een pro ces zonder beklaagden kan begin nen of worden voortgezet wan neer deze zich zelf opzettelijk en door eigen schuld in een gezond heidstoestand hebben gebracht die hen niet in staat stelt het eigen proces bij te wonen. Enkele weken geleden heeft een listen in een rappbrt verklaard dat de vier verdachten in dit pro ces uit medisch oogpunt slechts gedeeltelijk in staat zijn de be handeling bij te wonen, hooguit een k drie uur per procesdag. Het gerechtshof meent dat dit een ontoelaatbare vertraging van het proces zal opleveren. Enkele weken geleden liet de verdediging al weten dat bij deze beperkte be- handelingsduur alleen al het ver hoor van de honderden getuigen acht jaar in beslag zou nemen. Prinzing noemde dit onaanvaard baar. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat de maandenlange hon gerstaking van Baader c.s. ten minste mede oorzaak is geweest van de slechte gezondheidstoestand van het viertal. Die actie was er volgens hem slechts in naam op gericht verlichting in het gevan genisregime af te dwinggen. De waarheid spreekt, aldus Prin zing. uit een mededeling van Ul- rik e Meinhof in een cel-circulaire. "Wij willen van ziekt» een wapen maken" en uit een recente op merking van Andreas Baader: "Wij moeten ziek zijn, wij moe ten een gebroken indruk maken". Of het gerechtshof terecht de hongerstaking als belangrijke oor zaak van de algehele verzwakking van de vier verdachten beschouwt, moet nu het Karlsruher hof uit maken. In afwachting daarvan is het monsterproces voor de zoveel ste maal onderbroken. Uitval Dertig Indonesische mili tairen hebben in Portugees Timor een post van het Fretilin (revolutio nair front voor een onafhankelijk Oost-Timor) overvallen, zo wordt van welingelichte zijde in Djakarta meegedeeld Alle Fretilin-soldaten werden gedood en hun leider gevan gengenomen. De Indone ïiëileden geen verliezen. ADDIS ABEBA (AP) De mili taire regering van. Ethiopië heeft gisteren de noodtoestand uitgeroepen. Stakingen zijn voortaan verboden (n de regering dreigde met strenge maatregelen tegen stakers die het verbod negeren. Politie en strijdkrachten hebben de bevoegdheid gekregen naar eigen bevind van zaken huiszoekingen- te verrichten en verdachte rersonen aan te houden, aldus een medeaeling van radio Addis Abeba. Op het onwettig bezit van wape nen en alle tegen de regering gerich te acties zijn strenge straffen ge steld. De afkondiging van de noodtoe- f'land komt na een week wiarin do centen, personeel van de Ethiopische luchtvaartmaatschappij en net ver bond van vakverenigingen in pam fletten hebben opgeroepen tot revo lutionaire actie die een sterxere link se koers moet bewerkstelligen dan de regering bereid is te volgen. In het decreet waarbij ae nood toestand werd afgekondigd wordt met name het verspreiden van 'an ti-regerings literatuur' genoemd als een van de activiteiten waar tegen zonder pardon zal worden opgetre den. Ondanks eerdere waarschuwingen dat tegen stakingen zal won en op getreden bleven gisteren in de hoofd stad en andere steden veel banken, benzinestations en fabrieken gesloten. NEW YORK (DPA) Israël en Sy rië hebben voor de Algemene Ver- gadëring van de Verenigde Naties hun uiteenlopende opvattingen over het Jongste tussentijdse akkoord in zake de Sinaï uiteengezet. De Syri sche minister van Buitenlandse Za ken, Abdelhalim Chaddam, noemde de overeenkomst een stap terug. Hij verklaarde dat Syrië niet in een der gelijke „val" zal lopen. Zijn Israëli sche collega, Jigal Allon, zei de hou ding van Syrië te betreuren en gaf te kennen dat zijn land bereid is zon der voorwaarden vooraf met Damas cus te onderhandelen. Chaddam vond dat het zoeken naar een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten moet geschie den buiten het „bedriegelijke kader", waarbinnen de Israëlische-Egypti- sche overeenkomst tot stand is geko men. Hij vroeg zich af of er wel iemand kan geloven dat dit akkoord een stap in de richting van de vrede is, als de prijs voor deze overeen komst er voor een deel uit bestaat, dat Israël de beschikking krijgt over raketten waarmee het de hoofdsteden van jde Arabische landen kan treffen. Met grote felheid wees Allon de Sy- Granaat ontploft In de Thai- landse stad Phangnga in he* zuiden van het land zijn 15 personen ge- c'ood en twintig gewond toen in een menigte betogers een handgranaat ontplofte. De menigte protesteerde tegen de overplaatsing *ran de gou verneur van Phangnga, naar een noordelijke provincie. Wie de gra naat heeft gegooid is niet beker d. rische eis tot uitsluiting van Israël van de hand. Hij wees er op dat het Palestijnse vraagstuk in samenhang met een vredesverdrag tussen Israël en Jordanië moet worden geregeld. Gebruik makend van zijn recht om te reageren op de rede van de Syri sche minister verklaarde de Egypti sche ambassadeur Abdel Meguid, dat hij de uitspraken van Chaddam niet beschouwde als de mening van het Syrische volk, maar uitsluitend als die van de regerende Baath-partij in dat land. LONDEN (SP) 'Of wij vertrekken hier met een vliegtuig, of in een doodkist". Dat heeft Frank Davis la ten weten, de man die nu bijna tach tig uur zes Italianen gegijzeld houdt in een kelder van een spaghetti-res- raurant in het centrum van Londen. Ook gisteren zijn er geen nieuwe ont wikkelingen geweest, die zouden kun nen duiden op een spoedige ontkno ping. Er zijn wel hardnekkige ge- ADVERTENTIE De Tijd volgde het spoor van onderwijsminister en -hervormer Jos van Kemenade, verantwoordelijk voor veel blauwe plekken op de (lange?) tenen van het confessioneel onderwijs Herman van Run op ARP-Partijdag: Antirevolutionairen worstelen altijd Monumentenjaar 1975twee kostelijke boeken en een terugblik door Ben Kroon Wereldrecordhouder Jos Hermens in een verfrissend interview En ook Tim Krabbé,. Ollie B. Bommel en Herman Pietèr de Boer. koop 'm los (1.80) of a proefabonnement u 020 - 233984 8 weken kost maar 10,-) Een van de zestig slachtoffers van de luchtramp bij Beiroet wordt uit zee gevist door een marine-vaartuig. Vrijwel alle slachtoffers waren deerlijk verminkt door de explosie aan boord van het Hongaarse vliegtuig van Russische makelij en door de in dit gebied van de Middellandse Zee zeer talrijke haaien. Men heeft 47 lichamen opgevist. ruchten dat Scotland Yard een plan voorbereid om een einde aan de gijzeling te maken. Sir Ro bert Mark, de hoofdcommissaris van de Yard, heeft dit echter ten stellig ste ontkend. „Wat ons betreft kan dit een eindeloze zaak worden", aldus sir Robert. Wel heeft de Yard een vroegere cel maat van Davis gevraagd indien dat nodig mocht zijn te bemiddelen. Deze mede-gedetineerde staat in een bij zondere relatie tot Davis, omdat hij hem in de gevangenis eens het leven heeft gered. Davis zou volgens deze vriend niet gauiw in paniek raken. De ex-gedetineerde achtte de kans in elk geval klein dat Davis een of meer gijzelaars zou doden om de Yard te dwingen op zijn eisen in te gaan. De omgeving van *t Italiaanse restaurant is nog maar voor een klein gedeelte afgezet. Het bezette restaurant is een van de voornaamste bezienwaardig- heden geworden. Veel toeristen geven taxi-chauffeurs opdracht langs het restaurant te rijden. Chauffeurs van rondritbussen bieden hun klanten dezelfde service. De omstandigheden waaronder de gijzelaars zich bevinden zijn iets ver beterd. Ze krijgen nu op meer gezet te tijden voedsel, drinken en sigaret ten. Ook zijn er betere sanitaire voor zieningen getroffen. Inmiddels is een tweede Italiaan echter ziek geworden. Benoeming VN-secretaris-gene ra al Waldheim heeft de benoeming bekend gemaakt van de Nederlan der dr. J. G de Beus als directeur van het fonds van de Verenigde Na ties tot controle op druguisoruik. De benoeming gaat 1 oktober ir» Bui tenlandse Zaken heeft dat dh-sdag- avond meegedeeld. Busongeluk Bij een ecompli- ceerde botsing tussen een bus, twee vrachtauto's en een personnvagen op een bergweg op 35 km t«-n wes ten van de stad Mexico zijl gisteren 47 personen om het leven gekomen. De bus stortte na de aanrijding in een ravijn en vloog' in brand. Drugs Tien Westeur >Jjse lan den hebben gisteren in Partjs beslo ten tot oprichting van een c. ganisa- tie tot bestrijding van wandelaars in verdovende middelen. Di*. ocsluit werd genomen op een bijeenkomst van de Europese groep voor samen werking in de strijd tegen v «röoven- de middelen. Daarin hebben de mi- i.isters en staatssecretarissen voor Volksgezondheid, Onderwijs en Bin- renlandse Zaken van de negen EG- Jsnden en Zweden zitting. Vermoord Bij de Argentijnse jjtad Rosario zijn gisteren de lijken gevonden van twee advocaten uit de ze stad die verscheidene naien met cce dood zijn bedreigd omdat zij ge arresteerde leden van linkse gioepe- Yïngen verdedigd hadden. Mm neemt .clan ook aan dat beide mannen ver smoord zijn door rechtse extremis- ,ten. Een van de twee advica'.en was coor gewapende mannen uit zijn wo- hing ontvoerd. Tsjoe En-lai is ziek PEKING Voor het eerst in 26 jaar is de premier van China, Tsjoe En-lai, niet verschenen op het jaarlijks banket ter gelegen heid van de stichting van de communistische staat. Volgens officiële functionarissen onder gaat de 77-jarige premier 'een behandeling'. Tsjoe's afwezigheid gaf nieuw voedsel aan de sinds anderhalf jaar circulerende geruchten dat hij aan een ernstige ziekte lijdt. Partijleider Mao Tse-toeng, die al langer dan vier jaar niet meer in het openbaar is versche nen, was evenmin op het banket aanwezig. CAIRO (AP) Door Egypte en West-Duitsland is een akkoord gete kend dat kan leiden tot de bouw van een elektrische centrale by Qattara in de westelijke woestijn die meer stroom zal kunnen opwekken dan de door de Sowjet-Unie gebouwde stuwdam in de Nijl bij Aswan. Het akkoord werd getekend door de Egyptische minister van Energie zaken Acbmad Soeltan en de direc teur van Lahmeyer International uit Frankfort. Egypte zal de Westduitse onderne ming om te beginnen een onderzoek doen verrichten om na te gaan of de gigantische onderneming technisch, ecologisch en financieel wel haalbaar is. Dit onderzoek zal anderhalf jaar duren en 6 miljoen dollar kos ten waarvan vijfzesde door West- Duitsland wordt betaald, de rest door Egypte. Het plan dat 50 jaar geleden is ont sproten aan het brein van een Brit se ingenieur, komt in het kort op het volgende neer. Via een kanaal of een tunnel moet water over een afstand van 80 kilo meter uit de Middellandse Zee worden aangevoerd naar de inzinking bij Qattara, punt ongeveer 140 meter beneden zeepeil ligt. Het water dat dan aanstroomt zal turbines kunnen aandrijven die elek triciteit kunnen ontwikkelen. Bij Qattara zal dan ook het groot ste door mensen aangelegde bassin van zout water ontstaan, dat even wel, net als de Dode Zee bijvoor beeld, nooit zal overvloeien wegens de sterke verdamping die het gevolg is van de grote hitte. In het meer zullen vissen leven die kunnen worden gevangen en veel voedsel verschaffen, het zout kan worden gewonnen en het water en het strand kunnen dienstbaar zijn voor het toerisme. Als na het lange onderzoek wordt vastgesteld dat het geheel een haal bare kaart is kan het gigantische werk worden begonnen in 1978, kan het eerste stadium gereed zijn te gen 1985 en het geheel omstreeks het De kosten van het totaal zullen jaar 2000. naar schatting ruim tweeeneenhalf- miljard gulden bedragen en gehoopt wordt dat Egypte financiële steun zal ontvangen van enige Westerse en Arabische landen en van Japan. Het is mogelijk dat bij de aan leg van het kanaal of de tunnel ge bruik moet worden gemaakt van kernenergie maar dit zal behalve enorme technische problemen ook politieke met zich meebrengen. Wat de ecologische kant van het project betreft zal moeten worden nagegaan wat de aanwezigheid van een "kunstzee" gelegen in de woes tijn tussen de vallei van de Nijl en Libië voor nut zal hebben op meteo rologische omstandigheden. Niet uit gesloten wordt geacht dat de ver damping van een miljoen kubieke meter water per dag meer regen zal brengen in de wijde omgeving. Ook moet men er zeker van zijn dat door het zeewater niet onder grondse stromen van zoetwater naarbekijken oases en bronnen worden aangetast. Als alles naar wens gaat zullen in het eerste stadium turbines 700 me gawatt elektriciteit kunnen opwek ken, tegen 1985 dus, en tegen het jaar 2005 tienduizend megawatt. Ter vergelijking: de Aswan-dam levert maximaal 1800 megawatt. De Westduitsers waren het plan al in het begin van de jaren '60 gaan tijdens de Arabisch- Israëlische oorlog van 1967 verbrak Cairo de diplomatieke betrekkingen met Bonn. Deze werden in 1972 her steld. President Anwar Sadat is naar men zegt zeer geïnteresseerd in het project dat voor hem een "symbo lisch monument" zou kunnen wor, den zoals de stuwdam bij Aswan er een is voor zijn voorganger, Kamal Abd'al Nasser. 't Is weer schoolvakantie 'n Dag lang, Informeer ook eens bij NS naar de speciale tarieven. Da's nog' verbazingwekkend voordelig ook! het elektronisch verlies- en winst-spel. En de vloeibare lucht-maker. En de gehoorzame elektronen. En de geniale vierkante millimeter. En het ongelooflijke communicatiewezen. En vijfhonderdachtentachtig andere open-mond- verbazingen. Allemaal in het Evoluon. Neem ze 'es 'n dagje mee van de ene verbazing in de andere. In het Evoluon. ran 12X0-17.00 uur; 1» Kerstdag ^Nieuwjaarsdag geeloum.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9