Waal kritiseert directeur van gemeentewerken Gemeentearchief: stille ruimtes met veel leven „NOOIT MEER VOOR DAT SALARIS" Meijer boos op Du Gardijn DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 LEIDEN Gemeentearchivaris Doioner laat een rekeningenboek uit 1624 zien; de 1500 perkamenten bladzijden vormen een stevig boekwerkje. Eeuwenoude geschriften gekoesterd en vertroeteld Hij wil verdeeldheid zaaien in PvdA - fractie MEVROUW VAN AKKEREN IN RAAD LEIDEN Mevrouw Van Akkeren zal het raadslid Stroink (CDA) op volgen in de Leidse gemeenteraad. Stroink heeft, zoals gemeld, een functie aanvaard in Frankrijk. Mevrouw Van Akkeren (45) is in de Tweede Kamer werkzaam als assis tente van het KVP-kamerlid me vrouw Gardeniers. Zij heeft binnen de KVP bestuurlijke functies ver vuld, zowel in de plaatselijke afde ling als in de kring Leiden. Zij is kleuterleidster geweest op diverse Leidse r.k. scholen. Ir. Sala, die vol gens de verkiezingslijst Stroink zou moeten opvolgen, heeft van een raadslidmaatschap afgezien. TEKORT AAN MANKRACHT LEIDEN "Op de afdeling Stadsontwikkeling, verkeer en grond zaken moeten er tenminste tien mensen bijkomen wanneer we iets van de binnenstad willen maken. Deze afdeling kraakt in zijn voe gen" zei gisteravond wethouder Waal toen in de fractievergadering een eerste gesprek werd gevoerd over de begroting voor 1976. Volgens hem geeft de toekomst een somber beeld te zien. "De wensen die bij de gemeente op tafel liggen zijn veel groter dan de financiële moge lijkheden," aldus Waal. Ook collega- wethouder Oosterman stelde vast, dat de afdeling Welzijnsbevordering in het stadhuis met een fiks tekort aan mankracht kampt en dat een uitbreiding op korte termijn nood zakelijk is. LEIDEN „De taktiek van de directeur Gemeentewerken is ver deeldheid zaaien in de PvdA-frac- tie. Dat is zijn doel". En: „Ik wens geen coalitie tussen fractiegeno ten en de directeur Gemeente werken". Het waren de woorden van een duidelijke geïrriteerde weth. Waal tijdens de gisteravond gehouden frac tie vergadering van PvdA en PPR/ PSP D'66 .Kennelijk kreeg hij kort daarop alweer spijt van zijn krach tige uitlatingen, want aan de aanwe zige journalisten deed hij net ver zoek zijn opmerkingen over de ge meenteambtenaren wat genuanceerd weer te geven. Wethouder Waal wond zich zo op omdat partijgenoot Höppener en coa litiegenoot Beijen (PPR PSP/D'66) vonden, dat de wethouder onjuist had gehandeld door een structuurschets van de directeur Gemeentewerkden Vos, niet aan de raadsleden te ge- LEIDEN Het raadslid Du Gar dijn (PPR/PSP/D '66) heeft van de Pvd A-fractievoorzitter Meijer een brief "op poten" gekregen over zijn houding in de raadsvergadering van afgelopen maandag. In de brief van zijn coalitiepartner krijgt Du Gardijn het verwijt, dat hij Zonder vooraf gaande kennisgeving aan de fractie zyn handtekening heeft gezet onder de motie van afkeuring tegen Van Aken, die door CDA-er Stroink werd ingediend. Meijer, die de brief gisteravond in de gezamenlijke fractievergadering van PvdA en PPR/PSP/D '66 voorlas vond het onbegrijpelijk dat Du Gar dijn zijn handtekening onder de mo tie had geplaatst nog voor de dis cussie over dit onderwerp in de raad had plaatsgevonden. Bovendien kreeg hij het verwijt nog voor de stemming plaatsvond te zijn vertrokken. Du Gardijn erkende gisteravond ruiterlijk, dat hij in strijd met de af spraken gemaakt in het progres sieve kamp had gehandeld door geen vooraf overleg te plegen. Dat hij zijn handtekening had geplaatst vond hij overigens een juiste zaak. "Ik was het met Stroink eens in deze zaak", aldus Du Gardijn, die zei dat het een overwogen daad was omdat hij in de commissie van economische aangelegenheden reeds herhaalde malen van zijn afkeurhig had blijk gegeven. De kwestie over de eventuele vestiging van de Leidse Spaarbank ven. Het ging om een op 5 juni ge dateerde schets met rapport, waarin het idee gelanceerd werd om de nieuwbouw van 't AZ zo dich moge lijk bij het station te realiseren. "Een ondoordacht rapport" noemde wethouder Waal het werk van de di- ïecteur Gemeentewerken. 'Er is na melijk geen alternatief op dit ogen blik. We hebben te maken met een vaststaand feit: en dat is de grond- verkoop. Als de kóper van de grond zegt daar een ziekenhuis te willen neerzetten, dan zijn wij als gemeen tebestuur gehouden er medewerking aan te verlenen". Raadslid Beijen was het met het standpunt van wethouder Waal niet eens. "Het rapport is zeker relevant omdat het de mogelijkheden aan geeft hoe er in Leiden meer grond beschikbaar kan komen voor de wo ningbouw. Hy verwees daarbij naar krantenberichten waarbij melding Wordt gemaakt over 'n studie naar 3 alternatieven, voor de AZ-nieuwbouw Wethouder Verboom mengde zich in Du Gardijn in het winkelcentrum "De Kopermo- len" was volgens hem de druppel ge weest die de emmer deed overlopen "Het was een illustratie van mijn onbehagen, niet zo zeer wat het be leid betreft, maar de manier van op treden van de wethouder", aldus Du Gardijn. Dat hy opzettelijk voor de stem ming vertrokken was ontkende Du Gardijn gisteravond. "Ik was maan dagavond zeer vermoeid. Het was geen lafheid, maar ik kon het fysiek niet meer opbrengen." PvdA-fractieleider Meijer hield Du Gardijn voor dat zijn kritiek als een donderslag bij heldere hemel was ge komen. "Ik heb de notulen van de commissievergaderingen van econo mische aangelegenheden er nóg eens op nageslagen, maar ik heb daarin nergens kunnen ontdekken, dat je ooit iets gezegd hebt over de gang van zaken rond "De Kopermolen." Wethouder Waal wilde van Du Gar dijn weten welke waarde hij toekende aan de motie van afkeuring. "Want als er ooit een motie van wantrou wen tegen mij wordt ingediend, zou ik direct aftreden", voorspelde wet houder Waal. Du Gardijn zei een duidelijk verschil te zien in een motie van afkeuring en een motie van wan trouwen. En over de kwestie zelf: "Ik was er destijds erg kwaad over en nu eigenlijk nog de discussie en stelde vast dat over de nieuwbouw van het AZL urenlang is vergaderd met de directeur Ge- .meentewerken. Tijdens die vergade ringen zijn er steeds bezwaren aan gevoerd tegen een plaats dichtbij het station. En nu komt cr plotse ling een structuurschets, waarin alle bezwaren met één klap van de ta fel worden geveegd, zo kunnen we natuurlijk niet werken". Het gesprek in de fractievergadering mondde ten slotte uit in de vraag of elk ambte lijk rapport voor raadsleden ter in zage moet zijn. Beijen vond van wel, maar kreeg daarvoor geen enkele steun bij de wethouders. Die vrees den dat de ambtenaren daar bezwaar tegen zouden hebben vanwege de in bepaalde gevallen gehanteerde ter minologie en het feit dat ook wel informatie mondeling wordt verstrekt waardoor ambtelijke nota's een ver keerd beeld zouden geven. De kwestie zal overigens binnen afzienbare tijd nader bekeken worden. LEIDEN Een archivaris is iemand die een archief beheert. Je zou den ken dat zo iemand een geweldige be- waarmanie heeft: alles bewaren wat er maar bewaard kan worden, en dat alles systematisch opgeborgen in een archief. Deze vooroordelen moet u maar vergeten. De gemeente-archiva ris van Leiden mr. Downer laat het gemeente-archief zien en vertelt tus sen neus en lippen door dat van wat er van de laatste tijd bewaard wordt in archieven, negentig procent ver nietigd moet worden Archivarissen bewaren niet alleen, maar houden zich ook heel conciëntieus bezig met het systematisch vernietigen van alle mogelijke paperassen. Het is natuurlijk ook wel begrijpe lijk dat niet de hele papiermassa die de overheid weet te produceren be waard kan blijven; kilometers lange planken zou je daarmee kunnen vul len. Hetzelfde geldt voor bedrijven en allerlei instellingen. Zo behoort het tot de taak van de archivaris om uit te zoeken wat belangrijk is en wat niet. Daar bestaan ook zeer strik te regels voor. Archivaris Downer heeft verleden jaar aan de hand van de zogenaamde vernietigingslijst delen van het archief van de brandweer en de markt- en havendienst naar de oud-papierman gebracht. In het jaar verslag over 1974 lezen we dat het oud-papier ruim vijfhonderd gulden opleverde. Maar de belangrijke papieren die overblijven en ook alle eeuwenoude geschriften en prenten worden ge koesterd en vertroeteld. Archivaris Downer laat het depot zien, links en rechts haalt hij wat uit de kasten; bij al dat schoons bevangt hem een licht enthousiasme. In rap tempo ver telt hy wat er zo allemaal staat in die geheimzinnig stille ruimtes, waar de speciale "luchtbehandelingsinstal latie" zacht ruisend zorgt voor de Juiste temperatuur en vochtigheid: aangenaam koel. Er staan veel oude perkamenten geschriften over het be stuur van de stad. Rond 1695 heeft men de kadastrale kaarten getekend: midden in de Breestraat staat nauw keurig de blauwe steen getekend die nog steeds het centrum van de stad aangeeft. In de loop der tijden heeft het gemeente-archief van alle histo rische gevels afbeeldingen verzameld Er staan lange rijen doopboeken. In de studiezaal staan Rooms-Katho- lieke doopboeken die men van een toepasselijk paars nummertje heeft voorzien. In grote rekken en kasten staat de geschiedenis systematisch ge ordend, en bij het minste rookwolkje dat geregistreerd wordt rinkelt het alarm bij de brandweer: die staat in twee minuten voor de deur om de ge schiedenis te redden. Om te voorkomen dat alles bij een ramp verloren zou gaan, en het oude perkament door het veelvuldig na slaan zou slijten, wordt zoveel moge lijk op microfiches gereproduceerd. De geschriften worden door een eigen binder in een stevig jasje byeenge- houden. Indien nodig worden oude werken gerestaureerd. Behalve dat veel mensen de studie zaal bezoeken verleden jaar zorg den 997 bezoekers voor 4160 bezoeken en op die manier gebruik maken van het waardevolle archief, worden er ook cursussen georganiseerd en wordt er geholpen door het uitlenen van films, dia's en prenten. Twee keer per jaar wordt er een tentoon stelling georganiseerd; veel scholen komen dan een kijkje nemen, vaak om stof op te doen voor werkstukken. De universiteit maakt van het ar chief gebruik voor incidentele werk colleges. Er blijkt in het stille neo-gotische gebouw aan de Boisotkade, het eerste in Nederland dat in 1892 apart als gemeente-archief gebouwd werd, veel leven te zitten. TOM Plannen om archief te verbouwen LEIDEN De meeste tijd werd gistermiddag tydens de commissievergadering voor de gemeentelijke archiefdienst in beslag genomen door de behan deling van de ontwerp-archief- verordening met bijbehorende uitvoeringsvoorschriften. Daar naast deed gemeentearchivaris Downer enkele mededelingen over de activiteiten van het ar chief. Ook dit jaar zal er weer een cursus oud schrift en archief onderzoek gegeven worden. Deze cursus is bedoeld om archieven voor geïnteresseerden makkelij ker toegankelyk te maken. Mo menteel zijn er 22 gegadigden die, voor 40 gulden, gedurende veertien dinsdagavonden weg wijs gemaakt worden in oude handschriften. Voor oktober staat een ten toonstelling op het programma over stadspoorten en toegangs wegen vroeger en nu. Voor vol gend Jaar denkt men aan een tentoonstelling over „sociale zorg". Het gemeentearchief zal waar schijnlijk verbouwd worden in verband met de aanschaf van nieuwe leesapparatuur voor mi crofiches. Er zal een copieer- apparaat aangeschaft worden dat microfiches op leesbare grootte copieert. Deze plannen zullen nog nader uitgewerkt worden. Vs WIJN VAN DE E-mm'r° maand CORBIERES MINERVOIS LANQUEDOC COSTIERE ROSÉ Uit het zonnige Zuid-Frankrijk per fles 3.65 3 flessen 10, STEENSTRAAT 8 - TEL. 21361 HERENSTR. 6 - TEL. 30069 en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdag koopavond tot 9 uur geopend. Verbazend vitale II illem Post (100): Door Paul Wolfswinkel Foto Jan Holvast LEIDEN „Vroeger noemden de mensen hem „het heertje"; dat heeft-ie overgehouden uit zijn diensttijd, hè? Alles was piekfijn gepoetst en schoon". De op één na jongste zoon van Willem Post zegt dat. Willem Post wordt vrij dag honderd jaar. Die zoon van daarnet is 69. Vraag aan vader: „Hy ziet er nog jong uit, die zoon van u. Haalt hy ook de honderd?" Antwoord: „Ik weet het niet. Ik denk het niet, want hy is te dik". Een verbazingwekkend krasse man met een geweldige vrolijk heid praat over zijn eeuw, alsof het gisteren allemaal gebeurd is. Toch spreekt de ouderdom: hij ziet slecht, loopt nauwelijks meer en zet de oren wagenwijd open, als iemand iets wil weten. „Dat been van me, dat doet niks meer. Kijk, toen ik 96 was, wilde ik iemand helpen door de deur van de lift hier in huis open te maken. Maar die deur schiet uit mijn hand en ik lag op de grond. Gebroken. Dat komt ervan als Je by de politie hebt gewerkt: Je moet behulpzaam zijn". En dan zijn we waar we wezen moeten, daar boven in een kleine kamer in het verzorgingstehuis Rijn en Vliet: de politie en het Leidse Politie Muziek Gezelschap. Hoe je je vragen ook stelt, iedere keer komt de bugel van Post in het verhaal voor. Het koperen blaasinstrument dat hij jaren lang bespeelde. Met verschrikke lijk veel lol en pret. En zorgen: want als oprichter van het LPMG moest hij, zeker in de beginjaren, zorgen voor de contributie. „Dat was toen makkelijk van de ene kant, want je hoefde maar in het telefoonboek te kijken en je had een complete lijst van donateurs. Alleen de rijkeren hadden toen telefoon (en „toen" was 1920 pw). Het probleem was om geld binnen te krijgen. Och, het is gelukt". Hij is Utrechtenaar, werd bak kersleerling in 1876 en werkte daar 18 jaar. Ging toen in dienst bij de cavallerie en kwam in 1894 naar Leiden. In 1900, recht uit dienst, naar de politie, waar hij als agent en later als agent eer ste klas dienst deed tot 1930. Was toen 55 en ging met pensioen. Veel bekeuringen? „Nee. me neer, daar hield ik niet van. Ik stond erom bekend. En de com missaris vond dat niet leuk. Want een goede agent is een agent die veel bonnen schrijft. U begrijpt dat ik het daar weer niet mee eens was". „Ja, ik was een harde op het bureau, reken maar. Ik was ook één van de oprichters van de af deling Leiden van de Algemene Bond van Politiepersoneel. En als we dan een bespreking hadden, waren ze blij dat ik weer wegging. Ik hield vol hè? Nee, nooit m'n mond gehouden". Zoon Post meldt dat vader altijd erg actief is geweest in het ver enigingsleven. En met veel over- Maar vader vindt dat maar niks: er moet over de muziek worden gepraat. Dat gebeurt dan ook meteen. En we horen data en gebeurtenissen met een stijgende verbazing aan. Een glasheldere geest van honderd jaren jong. „Ik ben acht jaar voorzitter ge weest van de fanfare. Ik heb nooit les gehad, hoor. Het ging op een gegeven moment, nietwaar? Je moest alleen je hoofd gebruiken en je mond, haha". „Och, we hebben vreselijk veel gespeeld. Als er een echtpaar vyf- tig jaar getrouwd was bijvoor beeld, gingen we spelen. Ook toen Juliaantje afstudeerde. Toen zijn we helemaal naar Katwijk ge gaan. Daar hadden de vrouwelijke studenten voor gezorgd. Man. ik zal dat nooit vergeten. In mijn hele leven heb ik nooit zoveel wa ter in mijn nek gehad. Wat regen de het toen. Weet je wat ik ook heb klaargemaakt? De reveille op 3 oktober en op 30 april het toertje door de stad. Dat doen ze nou nog steeds, hè? Oh ja, het Min nehuis bestond op een moment honderd jaar. Je begrijpt, wij wa ren een algemeen gezelschap en psalmen en zo hadden we nooit gespeeld. We hebben toen een paar dagen geoefend en muziek laten schrijven en toen stond iedereen er verbaasd over. De avond ervoor hadden ze een chris telijke vereniging gehad en die deed het veel slechter. Ja, dan ben je trots, hoor". Schitterend „Hoe ik de muziek van het LPMG nu vindt? Nou wat denk je? Schitterend, fantastisch. Weet je, ze komen morgenavond hier spelen. Ik hoop in de tuin, want als we binnen spelen, klinkt, het wat hard. Het is een fanfare". Met moeite praat hij over het eigenlijke werk en zijn leven en zegt dan met een schaterlach: „Ik kijk ,wel eens achterom, maar het begin kan ik niet meer vinden. Ik weet nog veel van vroeger, vari thuis. Vader en moeder werkten bij het spoor, het Nederlandse Rijn Spoor, „NRS" stond er op vaders' pet. „Negen Rooie Slok jes" heette dat. Mijn moeder moest 65 keer per dag de overwegbomen dicht doen. Met de hand alle maal". „Of ik het zou overdoen, als ik opnieuw mocht beginnén? Nooit meer voor dat salaris. Toen ik hier kwam. verdiende ik f525.— per jaar. Ja. ik krijg nu per maand meer dan ik ooit heb verdiend, hoe vind je dat?" Terugblikkend op de jaren als agent komt er een beetje boos heid naar buiten. Maar liefst 91- urige werkweken. „Je had dienst van 8 tot 4 overdag, maar dan moest je vrolyk weer om half tien 's avonds aantreden tot de vol gende ochtend negen uur. En dan 's middags weer. Ja, zo kwam je wel aan die werkuren. Je had ook nooit een dag vrij. Altijd in het uniform. Alleen later toen ik eer ste klas werd, kreeg ik eens in de drie weken een vrije zondag. Dat was alles. Je probeerde er wel wat aan te doen als bond. Maar ja, het ging niet". „Weet je wat ik jammer vind? Dat er later geen overkoepelende bond meer was, maar allerlei ver schillende organisaties. De damp was eraf. Jammer hoor". Voor de foto gaat, de rolstoel met een heftig kwebbelende Post naar koffiekamer. Buurvrouwen in de deuropening krijgen alle maal een opmerking. Zoals: „Zit mijn haar goed?", „Moet ik mijn neus nog snuiten?". De ridder van Rijn en Vliet lacht zich rot: hij geniet en zegt als een echte vader tegen zijn zoon: „Als er iemand is die weet hoe deze rolstoel rijdt, dan ben ik dat". Zoonlief zegt later: „Het was vroeger geen makkelijke, maar een hele goede vader". De burgemeester komt morgen, de muziek natuurlijk. En de oud ste van Ryn en Vliet zal zijn medebewoners ontvangen op de koffie. De zes kinderen, 20 kleinkin deren. achtentwintig achterklein kinderen en zes achter-achter kleinkinderen zullen Willem Post feliciteren. Tot over honderd jaar? „Nee, meneer, ik houd niet van af spraken". Drankje van de week Citroen Brandewijn r nr liter U,VD 11,95 8,95 Whisky Vat 69 fles Pilsener Gilde 24 pijpjes

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3