't Mallegat zit in moe /fls^rrk. agenda 'Onderwijstekort moet nu drastisch Omwonenden klagen over hinder 75.000 KATWIJK Precies een maand nadat het Open Jongeren Centrum aan de Voorstraat offi cieel geopend is, wordt in het dorp al weer geroepen om de sluiting ervan, 't Mallegat heeft een tumultueuze beginperiode achter de rug. Na iedere avond dat het Centrum geopend was prijkte het in het politierapport. Er wordt geklaagd over geluids- en andere overlast en ge roddeld over vergaand drugsgebruik en sexuele activiteiten. Het gemeentebestuur heeft middels een door dertig den van het Open Jongeren Cen trum onderttekende brief ontvangen. In deze brief, die afgelopen dinsdag op het gemeentehuis arriveerde, maar nog niet door B en W is be handeld, wordt door de omwonenden gesteld dat men erg veel last heeft van de harde muziek die er in het voormalige postkantoor gemaakt wordt en dat men tevens hinder on dervindt bij het uitgaan van het Centrum. Wat dat laatste betreft wordt onder meer melding gemaakt van het urineren tegen gevels en voordeuren. In de brief wordt ge vraagd om meer toezicht en meer controle van de kant van de over heid. Maatregelen De plaatselijke overheid is overi gens al in het geweer geweest. Loco burgemeester Bergman heeft vorige week het stichtingsbestuur benaderd met het verzoek om maatregelen te nemen. Er wordt gezegd dat de ge meente to en op het punt gestaan heeft om 't Mallegat te sluiten. Berg man: "Dat laatste is niet waar. Mijn stelregel in deze is voorlopig: ik heb aat centrum geopend en ik wil het vooralsnog niet sluiten. Het is wel zo dat ik de mensen van het Malle gat gevraagd h^b intern de zaken zo te regelen dat voorkomen zou wor den dat de boel uit de hand zou lo pen". Na het verzoek van de loco-bur gemeester is het stichtingsbestuur in spoedvergadering bijeen geweest. Bestuurslid Teunie van der Perk daarover: "We hebben ons gebogen over de terechte klacht van de om wonenden over die geluidsoverlast en besloten om een apparaat in te bouwen dat er voor kan zorgen dat het volume kan worden terugge draaid. Dat is een vorm van over last waar je als bestuur concreet iets aan kunt doen, en dat heboen we gedaan. Maar wat die overlast bij het uitgaan van het Cen',rum aan gaat sta je veel machtelozer. Je kunt eigenlijk alleen maar en beroep op de mensen doen om zich behoorlijk te gedragen. Dat hebben we ook ge daan. Afgelopen zaterdag hebben we een stencil uitgedeeld, waarin we dat beroep op de bezoekers hebben gedaan. En dat heeft wel geholpen, geloof ik". Flauwekul Dat wordt bevestigd door die in de buurt van het Jongeren centrum wonen. "De laatste keer was het wat kalmer", deelde een van hen desgevraagd mee. Die laat ste keer was ook de heer Bergman in 't Mallegat aanwezig. De loco burgemeester was daar op verzoek van het stichtingsbestuur. Teunie van der Perk: "We hebben hem gevraagd of hij wilde komen omdat we wil den dat iemand van het gemeente bestuur met eigen ogen zou zien wat er aan de hand is. Het loopt name lijk de spuigaten uit met allerlei ge ruchten. Er wordt van alles beweerd over sex en zo. Volkomen uit de lucht gegrepen flauwekul. Er is ook verteld dat terwijl het in het Cen trum een rotzooi was Kees van Wijk (een van de initiatiefnemers van 't Mallegat) bier stond te tappen in Maribel (een dancing aan de Boule- ard. red.) Gewoon niet waar. Toen dat gezegd werd zat Kees op Texel. Om van dat soort roddels in ieder geval bij het gemeentebestuur gevrijwaard te blijven hebben we Bergman uitgeno digd. Hij is geweest en had weinig opgelost, 't Mallegat dreigt de rich ting op te gaan van een dancing annex café en dat is niet bepaald de bedoeling geweest. Teunie van der Perk: „Dat is juist het probleem. We zitten met een publiek dat voor een groot deel komt om te drinken. Dat moeten we niet hebben. Boven dien komen er veel kinderen van veertien en vijftien jaar en dat is ook een ongunstige ontwikkeling. Dat proberen we in te dammen door por tiers neer te zetten bij ie ingang en de mensen die te jong zijn te weren. Maar wat moet je met die ouderen aan? Wij kunnen ze niet veel anders bieden, omdat er geen activiteiten ontplooid kunnen worden. Daarvoor heb Je echt een jeugdwer ker nodig. Iemand die daar leiding kan geven. Het is toch opvallend dat de mensen in de buurt steeds vragen: waar is de leider van dat centrum, met wie kunnen we nu eens over de moeilijkheden praten?". Loco-burgemeester Bergman tilt minder zwaar aan het nog niet aan wezig zijn van een professionele be geleider: "Deze problemen hebben niets met een jeugdwerker te ma ken. Ik ben eigenlijk zelfs blij dat die jeugdwerker er nog niet is, want die man had aan dit soort dingen toch niets kunnen doen, maar de ver wijten zouden wel voor een goed deel op zijn hoofd zijn neergekomen. Zoals bekend is de benoeming van een jeugdwerker inzet van een poli tieke strijd rond het Jongerencen trum. Subsidie voor Horst en Vliet Twee man met karabijn aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht twee mannen aangehouden wegens een poging tot doodslag. De twee, een 47-jarlge metse laar uit Leiden en een 46-jarl- ge man zonder beroep, eveneens uit Leiden wilden een 17-jarig meisje gaan ophalen, die bij een bewoner van de Maredijk ver bleef. Dit deden ze op verzoek het meisje. Intussen had de po litie twee meldingen binnenge kregen dat er mannen met een karabijn op de Maredijk zouden lopen. De twee, die inderdaad een karabijn bij zich hadden, met 15 patronen, zijn voor verhoor meegenomen naar het politiebu reau, waar ze nu nog zitten in verband met het onderzoek. Waar de karabijn vandaan komt is ook nog niet bekend. DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 Donderdag samenlevingsopbouw, 8 uur nam. Stationsweg 28, Overleg wijkorganen Tjalkowskylaan 39. Voorschoten, ge- spreksavond Baha'i Gemeenschap, Van der Valkboumanweg 236, Lei derdorp. Bijbelstudie en Gesprekskring Baptistengemeente, 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a. Theehuls van de Leidse Werkgroep Homofilie/COC 8 10.30 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel Lei- Unified Family, 8.30 i Vrijdag Herenstraat 45, (gebouw Staalwijk), Jeugdsociëteit Time. 7.4511.30 uur Hooglandse Kerkgracht 28, Open- Ten Katestraat (speeltuingebouw. Bejaardensociëteit Humanitas, 24.30 Fred. Hendrikplantsoen 25, Leider dorp. gespreksavond Baha'i Gemeen- sohap. 8.15 uur nam. .9, club voor alleen wen en weduwnaars, Wereldwinkel Leiden Unlfeid Family, 8.3 Zaterdag LEIDEN Zeer waarschijnlijk komt vanavond en morgen avond de Victoria Regia in bloei in de naar deze -plant ge noemde kas van de Hortus Botanicus. De plant wordt elk jaar in januari in warme modder gezaaid; in mei krijgt de jonge plant een plaats in het bassin. De bloemknop opent zich tegen de avond en is dan wit. De dag erop verkleurt de bloem tot purperrood en na drie tot vier dagen verwetkt de bloem en verwijnt onder water. Per bloeiperiode vormt dit gewas zo'n dertig bloemen. De kas is 's avonds tussen 9 en 11 uur geopend. -fcelefoon 25260 Hand De burgemeester komt morgenmid dag om half drie in de kantine van het politiebureau om afscheid te ne men van meneer Van der Kaaij, dis dan zal vertrekken als adjudant bij de politie. Hij gaat met pensioen Tot half vier kunnen bekenden van de adjudant in diezelfde kantine hem de hand schuddea. Gracht De oude Herengracht wordt herbe- straat. Vanaf 1 september zal de gracht voor vier of vijf weken af- gesloten worden voor alle verkeer. J^JQS Met borden leiden ze u om. barst van energie. Tussen Hooigracht Nieuwe Rijn, Hoogstraat en Oude Rijn staan tal van activiteiten op stapel. Bijvoorbeeld een 'buurthap- pening" zaterdagavond 13 septem ber op het terrein van de Burcht met onder meer: een puzzelwandel tocht door de wijk, kinderspelen en een rad van avontuur, muziek is er ook, en wel van de Bridge Town Jazzband. Acht uur begint het fes tijn. U kunt al vast aan de slag als u wilt meedoen met een teken wedstrijd. De tekeningen worden op gehangen in De Burcht (voor 10 sept. inleveren, Middelweg 20). Klup Geld Betaal nooit meer dan nodig is. De onder wij swinkel Leiden-Noord schrijft dat u nog geld kunt krijgen voor bij na alle vormen van voortgezet on derwijs (LTS, MAVO,HAVO ens.). Ei genlijk had u het voor het school jaar aan moeten vragen, maar het kan nog net. Van het Rijk krijgt u wellicht geld als u voor 15 septem ber een formulier opstuurt naar Gro ningen. Vraag dat maar even bij de onderwijswinkel (Sophiastraat 36). Als u geld van provincie of gemeen te wilt krijgen, moet u snel op het gemeentehuis formulieren halen. Heeft u vragen? Elke middag kunt u terecht bij de onderwijswinkel. Kras I i Het nog jonge wijkcomité Pancras De gemeente wil weten wie Pancras is. Komt allen op maandag 1 sep tember om acht uur in het Hoogland- sche Huys, dan kan gepraat worden over wat de wijk wil en meldt even op Middelweg 20 dat Pancras uw wijkbelangen vertegenwoordigt. Dat praat een stuk makkelijker met de gemeente. Bijvoorbeeld over wat met het Van der Heydecomplex moet gebeuren. Pancras kunt u niet ontlopen. Ook op de Leidato zal u verteld worden dat wijkcomité's in de binnenstad belangrijk zijn. Elpee 350 Apetrots kwam de voorzitter van B.C. De Spotvogels melden dat het 350-ste lid in aantocht is. Dan is deze Leiderdorpse badmintonvereni ging de op één na grootste van Ne- Nadat het er eerst naar uitzag dat de raad zonder slag of stoot een der gelijke figuur zou laten benoemen, kwam de meerderheid van de raad (alleen de progressieve partijen en mevrouw Bakker van de VVD stem den tegen) op dat voornemen terug. De meeste raadsleden willen dat al le consequenties die er aan deze benoeming vastzitten grondig moe-* ten worden bekeken alvorens men tot een dergelijke beslissing kan overgaan. Het bestuur van het Jon gerencentrum toonde zich uiterst ver ontwaardigd over deze gang van zaken. Onder het motto "Beloofd is Beloofd" maakte zij zich sterk voor een spoedige benoeming van een jeugdwerker. Dat is ondermeer ge- Ingrijpen Deze brief wordt in de vergadering van vanavond behandeld. De ver wachting is dat dé gemeenteraad dan ook zal ingaan op de huidige pro blemen rond 't Mallegat. Loco-bur gemeester Bergman beschouwt de zaak voorlopig niet als een politiek probleem. "Het is meer een kwes tie van politioneel ingrijpen. We zul len kijken wat er gebeurt en als het niet anders kan moet het dicht. Maar echt, ik zal de laatste zijn die aandringt op sluiting. Dat heb ik ook tegen de mensen van 't Mallegat ge- Raad Voorschoten VOORSCHOTEN De gemeente raad van Voorschoten vergadert vrij dagavond om acht uur. De belang rijkste agendapunten: onderzoek ge loofsbrieven van het nieuw benoem- de raadslid mr. T. H. Asselman; kre diet voorzieningen t.b.v. brandbestrij ding; voorbereidingsfcrediet voor de aanleg van de Trompweg (het ge deelte tussen Leidseweg en Admi raal de Ruytersingel)vaststelling bestemmingsplan Burgemeester Vernèdepark; krediet ontwerp-be- stemmingsplan Buitengebied en Na tuurgebieden; kfediet reconstructie gedeelte Raadhuislaan; subsidie Ver eniging Gezondheidszorg t.b.v. cer vix-onderzoek; bijdrage in stich- tingskosten clubgebouw Forescate. Den Burcht, m—5 uur nam. Breestraat 19. Twentwel. sc »oor kamerbewoners, vanaf 9 uu Geversstraat 65, Oegstgeest. staanden. 812 komerbewoners Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 811 Geversstraat 65, Oegstgeest, sociëteit voor kamerbe'woners en alleenstaan den. 8—12 uur nam. Breestraat 19, Twentwel, sociëteit voor komerbewoners, vanaf 9 uur nam. Maandag Steenstraat lb, Wereldwinkel Leiden 12.30—6 uur nam. Herengracht 51. gebedssamenkomst Unified Family, 8.30 uur nam. telf. 44853. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdierist der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 22 augustus tot 29 -r-r Apotheek, Ha- 20085; Apotheek Voor- WASSENAAR Zoals bekend, werkt de vroegere Algemene Stich ting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging in Wassenaar sinds 1 januari van het vorig jaar samen met soortgelijke instellingen uit Voorschoten en Leidschendam in de Stichting voor Maatschappelijke Dienstverleniging "Horst en Vliet". In verband daarmee moet de Wassenaarse gemeenteraad de oude subsidieregeling, die voor de Alge mene Stichting gold, aanpassen. Het rijk subsidieert de nieuwe stichting met 50 percent van de subsidiabele kosten, de gemeente geeft een even grote subsidie. Voor dit jaar wordt het becijferd op f75.000. Een voor stel daartoe komt nog in de raad, maar is ëerst voorgelegd aan de commissie Maatschappelijke Voor zieningen. 1 uur nam.: Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 53274. Burgerraadsman Bureau Burgerraadsman, Koornbrug- .steeg 7 (zijkant Stadhuis). Openings tijden ma., di. er do.avond 18.302 lijks tijdens kante Moederhulp Bureau Moederhulp (nlet-gehuwde- moederzorg), Terweepark 2, tel. 51068, mej. J. Schrama (maatsch. werkster). SOS-dienst SOS Telefonische hulpdienst: Tel. 071-25202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht te be- Architecten Architecten-Informatiecentrum Rijn land. Op werkdagen telefonisch bereik baar onder nr. 26385. Zitting op woens dagavond van 7.309.30 uur op het adres Middelweg 4 (bij Hoogl. kerk). Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlngs- en informatiedienst gemeenschaD Zuidwest tel 64116, Infosentrum Infocentrum Breestraat 66, Lelden. Donderdag 8.3010.30 uur nam en eaterdag 24 uur nam Gespreksavonden Gespreksa vonden Baha-1 gemeen schap Wo. 8 LEIDEN Zeeman Textielsupers heeft vanmorgen een nieuwe vestiging geopend in de Hoogstraat in Leiden. In het grote winkelpand, waarin vroeger alleen Vinke was gehuisvestis door een verbouwing Kinderopvang bovendien ruimte geschapen voor Zeeman. Naast Zeeman is een aparte ingang voor Vinke modemaga- zijnen gemaakt. Hoewel men dat op het eerste gezicht niet zou zeggen, heeft Vinke dezelfde vloerop pervlakte gehouden als voorheen. Het assortiment van Zeeman bestaat uit textiel, confectie en bonne- terie. Door massale inkoop, behalve in heel West-Europa ook in Hongkong en diverse ontivikkelings- landen kan het bedrijf met scherpe prijzen werken. Zeeman heeft filialen i?i Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, van Den Helder tot Zwijndrecht. Leiden vormt het 39ste filiaal, terwijl ook vandaag het 40ste wordt geopend in Dordrecht. Stichting werkgemeenschap Kinder centra Lelden, Hooglandse Kerkgracht 4. tel. 30360. Geopend dl. t/m vr 9.30 —12 uur vm. en van 2—5 uur nam Huize St.-Maarten Redactie Paul Wolfswinkel derland. Duinwijck in Haarlem heeft 800 leden, maar die bestaat dan ook al twaalf jaar, terwijl de spotvogels zes maanden geleden in verenigings verband 'het lichtgewicht racket be gonnen te hanteren. De leden blij ven binnenstromen. Hebben ze in Leiderdorp daar wel ruimte genoeg voor? nacht bereikbaar. Van het Vijfhovenhuis kregen we een uitgebreid programma. Vanaf 1 september is er aan de Hoflaan op nummer 169 van alles te beleven. Misschien het handigste als u even belt (125178) om het preciese te we ten te komen. Als u tenminste belang stelling hebt voor: peuterspeelzaal, (naailes, kinderkantine, kinderklup, theesoos, spelenderwijs, balletgroep, krea-klup, sjoelavond, damesritmiek, bejaardensoos, eetklup, volwassen knutselklup, spel en sport, of film. Heeft u iets gemist? Had u iets ge had willen hebben? "Vergeet het maar; ik denk dat Je de tweede zal bedoelen want de eer ste is al weer een tijdje uit". Ja, kom, weten wij veel! Die meneer Draaier van Red Bullet had ons ge zegd dat Catapult, want over die vijf Leidse jongens gaat het, aan zijn eerste elpee werkte. Joost jok te dus. Maar kom een kniesoor die daar cyp let. LEIDEN Wethouder Tesselaar is vast van plan het tekort van vijf miljoen, dat op de begroting voor onderwijs prijkt drastisch terug te brengen. Giste?avond liet hij de le den van de PvdA- en PPR/PSP/ D'66-fraetie weten, dat via een aan tal verschuivingen te willen realise ren. Mede namens wethouder Oos termap ontvouwde Tesselaar gister avond de beleidsplannen die zij in de welzijnssector hebben voor de ko mende maanden en het begrotings jaar. Vandaag geven wij in een eerste overzicht de voornemens van wet houder Tesselaar op onderwijsgebied. Zo is hij van plan op korte termijn nota's in de raad te brengen over de leerplicht, de scholenbouw en school en milieu. De laatste nota legt een relatie tussen de school en het buurtwerk. In voorbereiding is ook een alge mene benoemingsprocedure bij het voortgezet onderwijs ter voorkoming van kwesties als die rondom Paul Marijnis bij de Rembrandt scholen gemeenschap. Overigens wordt voor deze school gewerkt aan voorstellen voor een nieuwe structuur. De Leidse raad zal zich binnen af zienbare tijd ook moeten uitspreken over het meervoudig gebruik van schoollokalen, het vervoer van kin deren van het buitengewoon onder wijs, het Pedologisch Instituut aan de Langebrug (daarover zal met de universiteit een regeling getroffen moeten worden over de verdeling van de lasten), de Onderwijswinkel en de eventuele aanstelling van schoolbiologen of een schooleducatie- dienst. Dit laatste in nauwe samen hang met de totstandkoming van een kinderboerderij in het Meren- wijk-park. Op wat langere termijn zal wet houder Tesselaar komen met een nota over de positie van de scholen in de binnenstad. Zoals de kaarten nu liggen zullen er enkele scholen gesloten worden en zullen die ge bouwen waarschijnlijk dienst gaan doen als werkruimten voor kunste naars. Voor de wat verdere toekomst staan ook nog onderzoeken op het programma naar de mogelijkheden om in Leiden hogere beroepsoplei dingen te krijgen in de verplegende en toeristische sector. Voorts zal er mogelijk een hogere museumoplei ding in de stad komen. Wethouder Tesselaar merkte gis teravond op, dat het tekort van vijf miljoen voor anderhalf miljoen ver oorzaakt wordt door het bijzonder onderwijs. "De uitbetaling van het rijk loopt vele jaren achter en de gemeente Leiden moet elk jaar op nieuw grote bedragen "voorfinancie ren". Op dit punt zullen we een an dere beleidslijn moeten volgen", al dus Tesselaar, die vindt dat een uit breiding van de Schooladviesdienst, alleen kan plaatevinden wanneer de rijksbijdrage wordt verhoogd. Het tekort op de begroting voor de SAD bedraagt nu een miljoen gulden. Een amibitieus plan van wethou der Tesselaar is om de bedragen die voor elke leerling aan de kleuter en basisscholen jaarlijks worden uitgekeerd op te trekken tot ver bo ven de vastgestelde norm. Het rijk hanteert daarvoor nu een bedrag dat ligt rond de f50, terwijl in Leiden nu al bedragen rond de f 65 worden uitge keerd. Maar Tesselaar wil nog ho ger. Wel vindt hij dat een diffe rentiatie moet worden aange bracht waarbij gekeken wordt naar de sociale omstandigheden, in de buurt waar de school gevestigd is. Ts die zwak dan zullen de oedragen extra verhoogd worden. Een derge lijke differentiatie is voor ins land nog vrij uniek. Het grote verschil dat er nu nog bestaat tussen de uitkeringen voor het kleuter- en 't basisonderwijs zal verkleind wor den terwijl extra geld voor gastar beiders kinderen op tafel zal moe ten komen. Wat de investeringen voor het volgend jaar betreft: Er zullen een nieuwe sportzaal m Me- renwijk, twee kleuterscholen en een nieuw gebouw voor de Rembrandt scholengemeenschap gebouwd wor den. De plannen van Tesselaar zul len overigens nog in het college be sproken moeten worden. Daarna zullen commissies en raad oog een prioriteit moeten bepalen waarbij ook de andere sectoren aan bod ko- Moeders voor moeders Wijziging Wets winkel De Wetswinkel ls in juli en augustus alleen geopend op dl. en do.avond van 18.30—20.30 uur. Leidse Rechtswinkel di. 6.30—8.30 1 11—1 uur, do. 6.30—8.30 uur nam., dienstencentrum Van Hogendorpstraat 36. vrij. 79 uur nam., Mierennest Morsweg do. 79 uur nam. Dienstencentrum Noordelnpleln 2b cel. 40483, algeme ne informatie, dag. van 010 uur Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening verongelukte honden, katten, vogels e.d. In de gemeenten Lelden en Leiderdorp. Dag en nacht bereikbaar: telef. 34687. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave; Leidsch Dagblad B.V Witte Singel 1 Lelden Postbus 54 Giro 57055 Telefoon: 071-44941. Redactie. 071-21607 Hoofdredacteur- Han Mulder Kwartaalabonnement I 86,90 Idem per pust f 40.30 Jaarabonnement f 132,10 Idem per post f 149.70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden bi.) vooruit betaling te voldoen Bil auto- Nabezorglng van L8 0020.00 u Zaterdags van 16.0018.00 uur; Telefoon 071-30500. Indien in ge sprek: 071-34539

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2