DE MACHULA SHjlS 50 JAAR CELLIST Vicky in Nashville Ponty weer solo 'De stem van de weemoed' l JU va n Zijp DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1975 EXTRA PAGINA 19 Telefunken maakt met zijn serie 'Dokumente' musici weer bereikbaar die al geruime tijd gele den overleden zijn. Zo bracht de maatschappij onlangs een uit 1950 daterende opname van Bach's "Die Kunst der Fuge", gespeeld door Fritz Heitmann opnieuw uit. Heitmann, die drie jaar daarna op 62-jarige leeftijd stierf, geldt in Duitsland nog altijd als één van de grote ver nieuwers van het orgelspel, de zogenaamde Orgelbewegung waarop de composities van Max Reger destijds grote invloed had. Tibor de Machula: ongelooflijke techniek. Nana Mouskouri De Kunst der Fuge is'één van de meest imposante werken uit de mu ziekgeschiedenis. Het heeft een zeer ingewikkelde klankenstructuur, waarvan een poging tot analyse kans van slagen krijgt, wanneer men luis tert aan de hand van de partituur. Sommigen hebben in dit werk alleen maar de rationele analyse gezien en vinden het gevoelsarm. Ik geloof dat die benadering niet juist is. Veel eer vermoed ik achter het hecht doortimmerde vlechtwerk een diepe religiositeit, ingehouden, maar tege lijkertijd intens. En zo komen ver stand en gevoel tot een volmaakte eenheid, uitgewogen en stabiel. De val waarin dan een uitvoerend kuns tenaar kan stappen, bevat tweeërlei onheil, óf men probeert meer emo tie in het werk te pompen, „tegen de verdrukking in", óf men bena druk het analytisch karakter van het werk door heel strak aan de teugel van de partituur te lopen. Heitmann doet gelukkig geen van beide, waardoor hij in elk geval ver veling en landerigheid of niet ter zake doende gevoelsexplosies (a la Schweitzer) vermijdt. Dat betekent niet dat ik niet graag wat meer ac cent van Heitmann in het contrapunt had gezien. Misschien speelt ons hier de toch al wat verouderde techiek parten, toen deze (mono)-plaat werd opgenomen. Thema de gehele bovenbouw van de com positie ontwikkelt, met grote vin dingrijkheid en ambachtelijkheid: hij draait het thema ondersteboven, ver lengt de notenduur van dat „voor bewerkte" thema, of kort het juist in, de uitkomsten van deze werkingen vloeien dan weer damen m een nieuwe synthese, daar wordt dan weer het oerthema mee kortgesloten, zo ontstaan dubbel- en tripelfuga's (met drie thema's dus). Hij voegt dan nog weer een viertal gecompliceer de canons toe, hij verwerkt het thema in spiegelfuga's, die eerst nor maal en dan omgekeerd uitgevoerd worden. Uiteindelijk zou het bouw sel hebben moeten culmineren in een quadrupelfuga (met vier the ma's), maar die fuga heeft Bach niet meer kunnen voltooien, nadat een oogoperatie bij de toen bijna blinde toondichter mislukte. Aardig is pverigens dat Bach voor het der de thema uit deze quadrupelfuga een verklanking van zijn eigen naam gebruikte: B-A-C-H (in het Nederlands Bes-A-C-B). Veel van de informatie in deze regels, ontleen ik aan het al weer heel wat jaren ge leden verschenen boekje "Gepassio neerde menselijkheid" van de hand van dr. E. Rebling, een enthousiaste en zeer terzake monografie over Bach. Eigenlijk zou de hoes van zo'n Dokumente-plaat veel meer feiten moeten geven, zeker als men zo na drukkelijk in het verleden duikt en aan is het gebodene bepaald onvol doende. Wat evenmin nergens staat vermeld dat het werk dat 15 fuga's en 4 canons bevat, niet volledig op de plaat staat. Er ontbreken een paar fuga's aan. Dat neemt niet weg dat het indrukwekkende van dit moei lijke werk alle aandacht krijgt door een vertolking die na zoveel jaren nog niets van haar veerkracht ver loren heeft. Wellicht ten overvloede: die Kunst der Fuge is niet speciaal voor orgel geschreven, dit visionaire werk, het slotakkoord van een over vloedig scheppend leven is volledig gesublimeerde muziek, die afstand genomen heeft van concrete bindin gen. Cum laude Nog een andere plaat verdient cum laude vermelding: de eminente Am sterdamse cellist Tibor de Machula heeft als een blijvende herinnering aan een jubileum de 5de en 6de suite voor cello alleen van Bach op de plaat gezet. De Machula is 50 jaar cellist. En wat voor één! Een kunstenaar met een ongeloof lijke techniek en een onuitputtelijk scala aan stemmingen. En dat ter wijl Bach zelf eigenlijk niet zo ver schrikkelijk enthousiast over de cello was en het instrument voornamelijk een basso continuo-rol toebedeelde. De cellosuites (zes in getal) waren dan ook eerder een vriendendienst •voor een virtuoos-tijdgenoot. Het re sultaat was een zeer gevarieerd stuk muziek dat elke noot boeit en on danks de smalle basis van een strijk instrument als solist. H.M. J. S. Bach: Die Kunst der Fuge, gespeeld door Fritz Heitmann (Tele funken, Dokumente, 6.41905). Tibor de Machula speelt Bach, Cellosuites nr. 5 en 6 (Philios 6833 166 stereo). Er is weer een nieuwe schijf ver schenen van "The voice of nostalgia". Want de stem der "Weemoed" is in de loop der jaren de bijnaam gewor den van de Griekse zangeres Nana Mouskouri. Het frêle typetje dat aan het eind van de jaren vijftig werd ontdekt door de bekende Manos Had- Jidakis, terwijl ze in een Grieks café zaki) zong bij een orkest. Het be gin van haar glanzende carrière begon toen ze in 1960 het Griekse songfestival won met een chanson dat door diezelfde Hadjidakis was gecomponeerd. Inmiddels zijn er nog maar weinig landen op de aardbol aan te wijzen waar Nana Mouskouri geen begrip is. Met haar onafscheidelijke Athe- rJans, waarvan ook haar schtgenoot j George Petsilas deel uitmaakt, trekt ze van land naar land, van wereld deel naar werelddeel om roem te oog sten. i De nieuwe schijf is er een die j speciaal gemaakt is voor de Duitse markt. Hoewel ik nog altijd de voor- I keur geef aan een Grieks of Frans 7'ngende Nana, is het zondv meer een voortreffelijke plaat geworden. Voortreffelijk niet alleen vocaal, maar zeker ook instrumentaal. Een geluidskwaliteit die de toets der kri tiek zonder enige problemen kan c'oorstaan. En een twaalftal chansons die Nana op de huid geschreven lij ken te zijn. Als ik een persoonlijke keuze moet maken geef ik de voorkeur aan „Der Wind in den Haaren", waarin Nana tweestemmig te horen is. Een tot op de graad zuiver stemmetje tegen de achtergrond van een stukje heer lijke gitaarmuziek. Maar ook een hed als Sieben, schwarze Rosen is een heerlijk melodieus stukje mu ziek, romantisch van klank en op de juiste wijze geserveerd door Nana Mouskouri. Verder vinden we op de plaat terug de Duitse versie van haar succesnummer Morning has L roken, terwijl de reeks wordt af- gesloten met een gave vertolking van het Ave Maria van Franz Schubert. Ook de Nederlandse toets ontbreekt met op de plaat. Achter ae titel „Traume sind Sterne" gaat „Geven voor leven" van Pierre Kartne - schuil J Commercieel gezien aantrekkelijk I om de elpee ook maar zo te noemen, maar compositorisch gezien beslist een van de minste chansons, die op deze uitzonderlijk goede elpee zijn te vinden. B.v.L. Jean-Luc Ponty. onder invloed van Frank Zappa. Jean-Luc Ponty: Upon the wings of music, op Atlantic SD 18138. Na een klassieke opleiding sloot Jean-Luc Ponty zijn viool aan op het stopcontact en ging zijn eigen weg. Als een der eersten met een electrische viool, en zeker als degene die richting gaf aan de speelwijze en ontwikkeling, trof men hem halverwege de jaren zestig aan in de avant garde jazz- scène. Eerst in Parijs, later rondtrekkend. Speelde toen enige tijd samen met Frank Zappa (o.a. op Hot Rats, King Kong) en verzeilde daarna bij de Mahavishnu-groep. Eindelijk heeft Ponty nu weer een geheel eigen plaat opgenomen: Upon the wings of music. Het is Ponty niet in de koude kleren gaan zitten, dat spelen bij Zappa en de Mahavishnu Orchestra: overduidelijk zijn de invloeden van vooral Frank Zappa, ooit het troetelkind van de Californische underground. Wat Zappa vaak onverteer baar maakt, namelijk het erg afzijdig en monotoon musi ceren, is soms ook op Upon the wings of music te horen. Bij verschillende van de acht nummers van deze elpee zijn de tempowisselingen te voorspellen, klinken de intervallen glad jes en overbekend. Ik vind de muziek in bijvoorbeeld Polyfolk Dance te afzijdig en vakmatig: men doet z'n plicht als be gaafd muzikant maar laat totaal geen emotie of vervoering toe. In Echoes of the future is Ponty weer helemaal in zijn eigen element. Het nummer is een solo met re-recording. Ponty laat zich hier niet verleiden tot wat vaag gegalm, maar zet heel beheerst, een met veel muzikale feeling ge speeld nummer op, dat langzaam weer tot zijn einde komt. Op de andere nummers wordt Ponty begeleid door Patrice Rushen (piano e.d.), Ralphe Armstrong (bas), Leon Chancier (drums). Dan Sawyer (gitaar) en Ray Park Junior (gitaar). Deze vaklui zorgen voor een vloeiende begeleiding. Samen met Ponty maken zij van deze plaat iets moois. Want de pop-invloeden van Zappa mogen dan in mijn ogen vaak te betreuren zijn, er blijft op de rest van de groeven voldoende te genieten over. T. M. ADVERTENTIE Speciaalzaak grammofoonplaten J nic. de tombe Lange Pieterskerkchoorsteeg il Leiden, telefoon 071 22184 Op deze pagina bijdragen van Han Mulder Bram van Leeuwen Wim Wirtz Tom Maas \MUZIEK Eindredactie: t René Vos Across the water Vicky Leandros Philips 6303 128. De dochter van de Griekse componist en arrangeur Vicky heeft de sprong over de oceaan gewaagd. Dezer dagen verscheen de elpee "Across the water" waarmee ze hoopt in de Verenigde Staten van Amerika hoge ogen te gaan gooien. Het begon allemaal met het nummer "Après toi". Ze ivon het Eurovisiesongfestival en ivas meteen een gevierde artieste in geheel Europa. Vooral in W est-Duitsland, Spanje en niet te vergeten ons kikkerlandje werden haar platen bij zonder goed verkocht. Ze zong in het FransDuits, Grieks en nu dus in het Engels. Ze reisde daarvoor naar het hitgevoelige Nashville in de USA waar ze in de Sound Shops Studio haar elpee Across the ivater opnam. De plaat begint ook met een dankbetuiging aan alle mensen die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van de plaat en het feit dat ze onder de indruk is gekomen van Amerika. Iets wat nooit kwaad kan voor de verkoop van de plaat. De titelsong van de plaat is tegelijkertijd ook het beste nummer op de plaat. Het is een compositie van Brad Shapiro die ook tekende voor de produktie van de langspeelplaat. Een ander voor de meeste Vicky-fans niet onbe kend nummer is Song of Lonely, een titel waarachter het bekende Lied der Sehnsucht schuil gaat. De sterke kant van Vicky Leandros is steeds het zingen van romantische in langzaam tempo gezongen liedjes. Op de VS-plaat breekt ze met die traditie en zingt daarop ook liedjes met ivat meer power. Haar stem leent zich daar niet zo erg voor. Daarom ben ik bang dat de snelle wijze waarop ze in Europa furore maakte geen navolging zal vinden in Amerika. Ook al omdat het vocale muzikale talent daar hoog opgestapeld ligt en er niet direct behoefte is aan import. Dan moet het loei uitzonderlijk goed zijn. Daarmee wil nog niet gezegd zijn dat tve hier te maken hebben met een slechte plaat. Het is een goede poging geweest van Vicky om zich te ontpoppen tot een zangeres die wat meer all round is. Wat me opviel op de hoes van de plaat is dat Ben Bunders ge noemd wordt als haar vriend en inspirator. Ben Bunders is een vroegere Nederlandse journalist die als een van de eersten begon met het bespreken van nieuw verschenen grammofoonplaten in Het Vrije Volk. Zo zie je maar eens waar het bespreken van nieuwe pla ten allemaal toe kan leiden. B. v. L. Vicky Leandros: sprong over de oceaan ADVERTENTIE STEEDS DE NIEUWSTE GRAMMOFOONPLATEN HAARLEMMERSTRAAT 279 LEIDEN - TEL 071—24010 I Memphis Slim The Bluesman "The Bluesman" is ongetwijfeld geen overtrokkken titel voor een al bum van zanger Memphis Slim. De in Frankrijk woonachtige Amerikaan is immers al geruime tijd oezig de reputatie van "bluesman" te tor sen. En mijns inziens terecht. In de eerste plaats heeft hij er blijk van gegeven de evolutie in de blues te hebben kunnen bijhouden. En bo vendien is hij nog steeds in staat in die hele ontwikkeling een toon aangevende rol te spelen. Dat maakt hem automatisch „bluesman". Slim was al een autoriteit op blues- gebied, toen de blues nog was wat ze beoogde te zijn: een uiting van pure gevoelsbeleving, een negroïde uitdrukking van emoties, veelal ver hevigd door een fundament van so ciale wantoestanden. Slim begon in dat stadium van de blues zijn loop baan en volgde de ontwikkelingen tot en met muzikale grootheden als John Mayall, wien inmiddels een andere blues voor ogen stond dan de vele be kende en onbekende zwarte minne- strelen van vroeger. Ook op de onderhavige twee platen meet Memphis Slim zijn voortreffe lijke kwaliteiten ten volle uit. Twin tig eigen composities heeft hij op dit album vastgelegd en voorzien van een eigentijdse ondergrond wat de aankleding betreft. En ook in deze composities overheerst het donkere, enigszins nasale en ook warme stem geluid van Slim, die zichzelf overi gens uitstekend begeleidt op de pia no. Onnodig verder te zeggen dat „The Bluesman" een prima album The Godfather 2 Zo'n anderhalve maand geleden ging in twintig Nederlandse bioscoop theaters het tweede deel van de Godfather in première. De perskri tieken waren over het algemeen zeer lovend. En dat het om een zeer goe de film ging bewijst het feit dat de rolprent in Amerika al een half do zijn Oscars in de wacnt heeft gesleept. De soundtrack het bandje waarop de geluiden uit de film staan is nu in de groeven geperst. Deze elpee is dezer dagen door Negram in ons land uitgebracht. Er staat muziek op die is gecomponeerd door zowel Nino Rota als door Carmine Coppola die ook de dirigent was van het orkest. Fraaie filmmuziek die de mensen die de film hebben gezien aangename herinneringen zullen be zorgen. Het thema van de eerste God- father is ook op deze plaat wel vertegenwoordigd zij het dat het the ma vervat is in een aantal nieuwe arrangementen. Al met al een plaat waarop heerlijke achtergrondmuziek te horen is en waaruit de deskundige muzikale opzet overduidelijk blijkt. B.vi.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19